Kreativ

ŠTÍTEK: příroda

Nespoutaná řeka. Muzeum zve na novou výstavu

Mělník /FOTOGALERIE/ - Regionální muzeum Mělník otevřelo výstavu Nespoutaná řeka, která seznámí návštěvníky s přírodou říční krajiny a významem řek pro člověka. Panely jsou plné informací o dopadech regulace řek na životní prostředí, o povodních, vymizelých druzích ryb nebo o invazivních druzích rostlin a živočichů.

Studánka Vysočiny si dává pauzu, vyhlašovatel ankety myslí na její modernizaci

Mladé Bříště /FOTO/ – Milovníci přírody na Vysočině nebudou po dvanácti letech hledat nejkrásnější studánku v regionu. Organizátoři ankety ze spolku Občanské sdružení Zelené srdce, který má sídlo v Mladých Bříštích nedaleko Humpolce, se rozhodli letos anketu nevyhlašovat a zkusit propříště vymyslet formát, který by veřejnost lépe a efektivněji oslovoval.

Čtvrtek zaznamenal rekordní počet požárů. Překonal i horká a suchá léta

Hasiči zaznamenali ve čtvrtek v Česku 216 požárů. Tento počet překonal i rekordy extrémně horkého a suchého léta v letech 2015 a 2018. Důvodem výrazného nárůstu požárů je lidská nedbalost při pálení biologického odpadu nebo při rozdělávání ohňů v přírodě. Na webu o tom dnes informovala mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR (HZS ČR) Nicole Zaoralová.

Turisté z Boleslavi vstoupili do sezóny

Podle Klubu českých turistů z Mladé Boleslavi je turistika rozhodně sport a velmi zdravý. Jarní nástup do přírody se tomuto odboru vydařil. "Sobotní slunečné počasí nám přálo a na vycházku za rozkvetlými bledulemi se do okolí Dolního Bousova vydalo 65 příznivců pěší turistiky," uvedla Josefa Mašínová z KČT Mladá Boleslav.

Ochranáři vypustili do přírody první letošní várku zmijí

Žďárské vrchy – Ochranářům ze Správy Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy (CHKO) se 1. dubna podařilo dokonale vyvést aprílem hned několik důvěřivých lidí. Jejich příspěvek na facebookových stránkách byl nejen velmi propracovaný, ale navíc dokonale podpořil dávno tradované mýty a pověry.

FOTO: Game over? Pro žáby ne. Díky ochráncům přírody

Třebušín – Jistá smrt pod koly aut. Ta by čekala tisíce žab v krají nebýt ochránců přírody. Deset kilometrů bariér na záchranu obojživelníků postavili už koncem února od Litvínova až po Úštěk. Poslední dva týdny z nich žáby vybírají. Ty se začátkem jara migrují kvůli páření.

Černé skládky na Opavsku? Je to boj s větrnými mlýny

Lidé se neostýchají pohodit odpadky do přírody, o čemž svědčí také nedávný případ, který se řešil u jednoho opavského supermarketu. Největší starosti však dělají technickým službám velkoobjemové věci, které občané zanechají u kontejnerů.  

KOMENTÁŘ JIŘÍHO DINTARA: Štětečky to vážně nespraví

/ANKETA/ Pokud vymřou včely, lidstvo je přežije jen o čtyři roky, řekl prý kdysi Albert Einstein. Tedy ve skutečnosti pravděpodobně neřekl, byť to dnes s oblibou tvrdí snad každý včelař. To ale nic nemění na tom, že tradovaný citát v sobě obsahuje notný kus pravdy. Včela je totiž pro přírodu mimořádně důležitá. A nejde vůbec o med, to je jen malý bonus pro člověka navíc.

Lidé by na mláďata v přírodě sahat neměli, nejsou opuštěná

S příchodem jara a zvyšujícími se teplotami se začíná příroda probouzet. V krajině ale i v příměstských oblastech je tak možné potkat mláďata zajíců, srnek a dalších živočichů. Mnozí kolemjdoucí však mají tendence tato nalezená mláďata zachraňovat, svou iniciativou jim ale mohou uškodit. Mláďata totiž většinou opuštěná nejsou, s velkou pravděpodobností jsou rodiče někde v blízkosti.

Oceněný Botanik Ondřej Vild o lesích říká: Les potřebuje lidské zásahy k přežití

Brno – Hrabání listové opadanky, pařezení nebo pastva pomáhá k vyšší biodiverzitě nížinných lesů. Brněnský botanik Ondřej Vild si všechny tyto experimenty vyzkoušel. „Chci ukázat veřejnosti i ochranářům, že tradiční způsoby hospodaření lesům pomáhají,“ říká čtyřiatřicetiletý muž. Za své výzkumy loni získal cenu Akademie věd České republiky.

Jaro láká nejen do přírody, ale i do skanzenů

Střední Čechy /FOTOGALERIE/ - Doba zimních slavností, tradic a veselic je za námi. Příroda se probouzí a s tím přicházejí i nové radovánky. Včetně vítání jara, vynášení Morany – a především příprav na Velikonoce, připomněla Lucie Vurbsová ze Středočeské centrály cestovního ruchu.

Jaro láká nejen do přírody, ale i do skanzenů

Střední Čechy /FOTOGALERIE/ - Doba zimních slavností, tradic a veselic je za námi. Příroda se probouzí a s tím přicházejí i nové radovánky. Včetně vítání jara, vynášení Morany – a především příprav na Velikonoce, připomněla Lucie Vurbsová ze Středočeské centrály cestovního ruchu.

V plánu je park i lávka pro pěší a cyklisty, uvedl Střecha na setkání s Deníkem

Hodonín /FOTOGALERIE/ - Opravy v hodonínské zoo, rekonstrukce kina i kulturního domu byly tématem diskuze, kterou ve středu dopoledne pořádal Hodonínský deník Rovnost spolu s eventovým oddělením Deník s vámi, týdeník Slovácko a město Hodonín. O chystaných změnách mluvil také hodonínský starosta Libor Střecha. "V areálu školy nyní vzniká například workoutové hřiště, v zoo zase chystáme stavbu provozní budovy. V plánu máme i rekonstrukce pavilonů, park i napojení na cyklostezku pomocí lávky pro pěší a cyklisty," popsal přítomným.

OBRAZEM: Jaro mýma očima

Kladensko - Fotografka Jana Jirásková z Tuchlovic, která se se svým fotoaparátem ráda toulá přírodou, zvěčnila tentokrát pro čtenáře Kladenského deníku první posly jara.

Návrh přírodní zóny na Šumavě je neúnosným kompromisem pro přírodu, říkají vědci

Šumava - Množství nejvýznamnějších českých vědeckých institucí zabývajících se ochranou přírody podalo vážné námitky proti návrhu přírodních zón, který v rámci přípravy nové zonace zveřejnila Správa NP Šumava. Podle novely zákona o ochraně přírody a krajiny se totiž území národních parků bude nově dělit na čtyři zóny, z nichž tzv. přírodní zóna je nejpřísněji chráněná.

Klíšťata se probudila, pozor na ně

Jižní Čechy – V loňském roce zaznamenali odborníci z krajské hygienické stanice 121 případů klíšťové encefalitidy na jihu Čech. Klíšťata jsou s rostoucími teplotami v přírodě již aktivní.

Muzeum nabídne Nespoutanou řeku

Mělník - Tématem hned několika programů mělnického muzea v letošním roce bude příroda a voda. Od dubna do června poteče velkým sálem Nespoutaná řeka. To je název výpravné výstavy, která seznámí návštěvníky s přírodou říční krajiny a významem řek pro člověka. Začíná už v pátek 5. dubna.

FOTO: Vlk je za dveřmi. Chceme být připraveni

Je jen otázkou času, kdy se vlci v Orlických horách začnou objevovat častěji. I kvůli jejich útokům na zvířata na Broumovsku začínají mít chovatelé v horách strach a chystají se na jejich příchod.

Naše školka: Ve školce v Ladné se děti učí milovat přírodu

Ladná – Mateřská škola v Ladné je od roku 2007 spojená s tamní základní školou. Tvoří tak jeden subjekt. V současné době mateřskou školu navštěvuje čtyřicet dětí. Ty jsou rozděleny do dvou věkově smíšených tříd – Berušek a Kuřátek.

Neberte včeličkám jejich první jarní potravu

Teplé a prosluněné březnové dny nezadržely doma řadu lidí, kteří si vyšli do přírody. V lesích i v polích dosud panoval zimní klid. Jen na jívách se derou z pupenů chomáčky chundelatých kočiček, místy vlají na lískách válečky jehněd a rudé blizny na koncích větviček s příslibem lískového oříšku kynuly lidem na pozdrav.  

Pojďme uklízet přírodu, vyzývají ekologové i zastupitelé

Oblečou se do montérek či něčeho pracovního, nazují pevné boty či holinky, rukavice a dalších ochranné pomůcky, do batohů naberou čisté igelitové pytle a vyrážejí do lesoparků či za město sbírat plastové láhve, papíry, pneumatiky a spousty dalšího harampádí.