
Vlkovi se v Krušných horách líbí, pohybuje se tu několik smeček
Krušné hory - Výskyt šelem v Krušných horách potvrzují ochránci zvířat i myslivci.
Krušné hory - Výskyt šelem v Krušných horách potvrzují ochránci zvířat i myslivci.
Krušné hory - Výskyt šelem v Krušných horách potvrzují ochránci zvířat i myslivci.
Litoměřice - Přestože nás aktuální roční období do přírody příliš neláká, pokouší se o to Oblastní muzeum v Litoměřicích svou novou výstavou Za orchidejemi Českého středohoří.
Mirovice – Pohybem ke zdraví by mohl znít podtitulek jedné společné oslavy závěru roku 2018. Tradiční výšlap z Mirovic na nedaleké Stražiště začínal v 10 hodin dopoledne z výchozího bodu pod lípou na náměstí v Mirovicích.
Děčín – Posledním odchovem loňského roku se v děčínské zoo stal přírůstek u vzácných sambarů skvrnitých. Jde o drobného sudokopytníka, který žije ve volné přírodě jen na dvou ostrovech na Filipínách. Mládě přišlo na svět přímo na Štědrý den.
Poděbrady /FOTOGALERIE/ – Hned zkraje roku hlásí ochránci přírody ze Záchranné stanice na Huslíku jednu dobrou zprávu. Výr velký, který se před časem zamotal do fotbalové sítě v Jestřabí Lhotě na pomezí Nymburska a Kolínska, je opět ve volné přírodě.
Žďárské vrchy – Ochranáři v rámci pravidelné péče o přírodu a krajinu použili v loňském roce na několika místech ve Žďárských vrších „živé sekačky“.
Domažlice – Vedle rozpracovaných projektů bude město řešit i další otázky – dopravu a zadržení vody v přírodě.
Střední Čechy – Chystá se vůbec první české sčítání ptáků na krmítkách – a to už tento víkend, sčítání se odehraje od 4. do 6. ledna. Přihlásit se můžete i vy na webu ornitologů na adrese krmitka.birdlife.cz. Kde se ale myšlenka na sčítání ptactva vůbec vzala?
Liberec – Více než 104 hektarů lesů plánovalo město revitalizovat na ještědských svazích, požádalo kvůli tomu dokonce o dotaci. Nové vedení se ale rozhodlo žádost stáhnout a projekt odložit. Vyplývá to z prosincového rozhodnutí radních.
Rokycany – Bezmála třicet let funguje v rokycanské Švermově ulici záchranná stanice živočichů. Je součástí organizace ochránců přírody a pokud jde o počet přijatých zvířat, lámala v loňském roce rekordy!
Chudenice – Stovky návštěvníků přišlo na Nový rok k rozhledně Bolfánek v Chudenicích, a to i přesto, že nebylo zrovna příznivé počasí.
Nejběžnějším ptačím obyvatelem českých zahrad byl až do loňska kos černý. V létě však udeřilo agresivní pandemické virové onemocnění Usutu. A donedávna hojný černý pták z téměř poloviny zahrad zmizel. Znepokojivý vývoj zdokumentoval Český svaz ochránců přírody (ČSOP).
Součástí oslav 100. výročí vzniku republiky bylo v našem městě i otevření naučné stezky "Masarykova lípa", kterého se zúčastnilo téměř sto padesát občanů. Už tehdy padaly návrhy, jak remízku s Masarykovou lípou využívat i během roku. Tak jsme to zkusili a vyhlásili jsme Novoroční výšlap na Masarykovu lípu.
Jistebnice – Jubileum během uplynulých svátečních dnů oslavil turistický pochod Tři Veteráni.
Jablonec n. N. – Nádhernou podívanou umocněnou slavnostní atmosférou nabídla krajská sokolská akademie.
Na dvě bílá nová lákadla se mohou těšit návštěvníci hodonínské zoologické zahrady. Narodila se tam totiž mláďata lvů jihoafrických. Malé lvice jsou v ubikaci společně s matkou.
Prachov - Sluneční paprsky vyhnaly poslední den roku 2018 lidi do přírody. Příval turistů zasáhl i oblíbenou přírodní rezervaci Prachovských skal.
Oslov - Šedesát dva přátel zimní přírody, turistů a silvestrovských nadšenců, dospělých i dětí (z Oslova, Tuklek a Zvíkovského Podhradí), a jeden pes, se první den roku 2019 zúčastnilo dalšího ročníku Novoročního pochodu pořádaného Sborem dobrovolných hasičů a Obecním úřadem v Oslově.
Čáslav /VIDEO, FOTOGALERIE/ - V úterý byl na čáslavském Žižkově náměstí odpálen novoroční ohňostroj. Čáslavští slaví příchod Nového roku již tradičně ohňostrojem ne o půlnoci, ale až v podvečerních hodinách následujícího dne. Důvodem je, aby si rozzářené nebe užily také děti. V podvečerní hodinu se tak můžou zúčastnit celé rodiny společně.
Rožmitál pod Třemšínem /FOTOGALERIE/ - Vánoční dárek v podobě nového skateparku nadělilo svým občanům a hlavně dětem město Rožmitál pod Třemšínem.
Perličky (nejen) ze stopadesátosmičky. Nevšední příběhy z policejních svodek a hasičských výjezdů v Olomouckém kraji v roce 2018.
Žatec - Milovníci pohybu v přírodě vyrazili hned první den roku 2019 v Žatci protáhnout těla na Novoroční pochod.
Hlinsko - Členové hlineckého Klubu českých turistů se rozhodli strávit 30. prosinec trochu jinak, mimo shon a hluk města. Vydali se k pramenu Chrudimky.
Hojná Voda - Ve městě nebo na horách. Přes den procházky a o půlnoci přípitek, telefonování blízkým, se kterými lidé na Silvestra neslavili a domácí ohňostroje, které těší oko, ale děsí domácí zvířata.
Ústecký kraj - Národní památkový ústav na svých objektech zvýší vstupné. Patřilo k nejnižším v republice.
Ústecký kraj - Národní památkový ústav na svých objektech zvýší vstupné. Patřilo k nejnižším v republice.
Ústecký kraj - Národní památkový ústav na svých objektech zvýší vstupné. Patřilo k nejnižším v republice.
Tachovsko – Jeden rok nahoru, další rok dolů. Nadšenci a milovníci přírody se loučili se starým rokem a vítali nový na rozhledně Havran v Českém lese. Na Silvestra roku 2018 vyšli za svitu baterek na vyhlídkovou plošinu a na Nový rok 2019 sešli dolů zpět k ohni.
Hořovice - Prvním miminkem, které se v roce 2019 narodilo v hořovické porodnici, je chlapeček.
Hořovice - Prvním miminkem, které se v roce 2019 narodilo ve Středočeském kraji, je chlapeček.
Členové krnovského odboru Klubu českých turistů (KČT) už 45 let vítají nový rok na Pradědu a neporuší tradici ani 1. ledna 2019.
Kladno - První miminkem Kladenska roku 2019 je holčička. Narodila se v kladenské porodnici a je to právoplatná Kladeňačka. Rodiče jsou totiž z největšího středočeského města.
Fasády a střechy černé barvy v naší vlasti nejsou obvyklé. Odborníci je ostatně ani nedoporučují, protože tmavé odstíny přitahují sluneční paprsky, a stavba se tak může v létě nepříjemně přehřívat. V jiných krajích však panují jiné podnební podmínky, a tudíž i jiná pravidla architektury.
Prachov - Sluneční paprsky vyhnaly poslední den roku 2018 lidi do přírody. Příval turistů zasáhl i oblíbenou přírodní rezervaci Prachovských skal na Jičínsku. Parkoviště při vstupu do skal bylo plné.
Klenčí pod Čerchovem – První ročník nedělní Vánoční stopovačky, pořádané Domem přírody Českého lesa v Klenčí, přišly zkusit především rodiny s dětmi.
Ústecký kraj - Národní památkový ústav na svých objektech zvýší vstupné. Patřilo k nejnižším v republice.
Vánoce jsou minulostí. Také v letošním roce řada lidí z Opavska slavila svátky v zahraničí. S některými z nich se spojila naše redakce.
Kočov – Trpělivost s predátorem došla myslivcům i obyvatelům obce Kočov. Přemnožený norek americký decimuje ryby a další obyvatele vod v okolí a obec se rozhodla to jen tak nenechat a proti norkovi bojovat.
Pecka – V pondělí se koná 11. ročník Silvestrovského běhu Kryštofa Haranta.
Táborsko - Přinášíme několik úsměvných výjezdů hasičských jednotek z loňského roku nejen na Táborsku.
Severní Čechy - Desetina dětí tráví na internetu více než pět hodin denně, vyplynulo z průzkumu statistiků.
Sněhulák vždy neodmyslitelně patřil a patří k zimním radovánkám. Jen máme bohužel kvůli nedostatku sněhu stále méně příležitostí k tomu, abychom si ho postavili. S tím, že už v zimě nenapadne pořádná sněhová peřina, už se budeme muset nějak smířit, přírodě zkrátka neporučíme, ale to ještě neznamená, že bychom se museli vzdát i stavění sněhuláka.
Plzeňský kraj – Loučení se starým rokem si lze zpestřit během v přírodě. I letos se v pondělí 31. prosince koná v kraji řada silvestrovských běhů.
Brandýs nad Labem – Třetí, a rekordní, ročník charitativní dražby obrazů namalovaných dětmi uspořádala mateřská školka Ekolandia za hojné účasti rodičů-dražitelů v Brandýse nad Labem a v Čelákovicích. Vybrané peníze poputují ve prospěch azylového domu sv. Gerarda pro matky s dětmi v Brandýse nad Labem.
Střední Čechy /ANKETA/ – Dost často to začíná během odpoledních hodin a trvá hluboko do noci, dokud nedojde arsenál; jedni jsou z efektů nadšení, další – například někteří chovatelé zvířat – je doslova nenávidí. Řeč je o zábavní pyrotechnice, která je s koncem roku spjatá a rozděluje lidi na dva tábory. Fakt je ale takový, že si řada lidí oslavujících příchod nového roku nedovede Silvestra bez dělobuchů představit – a je ochotna za ohňostroj utratit i tisíce korun.
Železná Ruda – Nové expozice v environmentálním centru představili v pátek veřejnosti Železnorudští. Kromě šesti nových nebo vylepšených expozic vznikla i nová publikace o Železnorudsku, environmentální centrum má i nové „rysí“ logo.
Bavorovice – Je z betonu a kovu a směle obstojí mezi jinými moderními stavbami. Přesto je každému na první pohled jasné, že jde o mladší sestru prastarých kapliček, které zdobí jihočeskou krajinu po staletí.
Jihlava - Dlouho sama v jihlavské zoo nezůstala samice vzácné kočky palawanské jménem Jitka. Ta se v Jihlavě zabydluje od 21. listopadu a už v polovině prosince k ní přibyl nový samec Bagira. Kočka palawanská je jednou z nejmenších kočkovitých šelem světa.
Střední Čechy – Ne každý se na přivítání nového roku za bouchání petard a vystřelování rachejtlí těší. O stresu domácích mazlíčků informujeme pravidelně. Nyní se ke kritice novoročních ohňostrojů přidali i ochránci přírody, konkrétně ornitologové. Podle nich mají ohňostroje na ptáky katastrofální dopad.