Kreativ

ŠTÍTEK: příroda

Ochránci přírody po roce hledají strom Znojemska

Znojemsko – Svůj oblíbený strom mohou lidé z regionu přihlásit do ankety Strom Znojemska 2018. Pro zařazení do soutěže stačí do 25. listopadu poslat fotografii stromu či keře, jeho lokalitu, popis, rozměry a stáří. „Navrhující může do přihlášky napsat například i krátký zajímavý příběh o stromu“ vzkázala za Národní park Podyjí Markéta Frindová Jelínková. Více informací o anketě najdou lidé na stránkách www.nppodyji.cz. Pro inspiraci připravili pořadatelé pár tipů, které mohou pomoci při rozhodování, který strom nominovat.

OBRAZEM: Děti vyrazily po stopách skřítka Spadlístka

Kutná Hora - Téma podzimu, lesních zvířat, ale i barev přírody a kouzel. To vše prostupovalo celotýdenním projektem, který bavil děti v MŠ 17. listopadu v Kutné Hoře. V rámci projektu Po stopách skřítka Spadlístka se děti bavily jak v rámci školky, kde téma zahrnovalo hry, cvičení i výtvarné činnosti, ale i v přírodě, kam vyrážely na vycházky.

Příroda neví, že je podzim. V Podyjí kvetou jarní kytky

Znojemsko - Vidět na loukách rozkvetlé koniklece nemusí být jen výsadou jara. V Podyjí nyní kvetou ovocné stromy i jarní byliny. Na vřesovištích také rozkvetl typicky časně jarní druh koniklec velkokvětý nebo divizna brunátná. „Kvetou ale i hrušně, slivoně, mirabelky, třešně, šípky, jahodníky, ostružiníky a dokonce i hlohy a tařice skalní,“ popisal botanik Radomír Němec.

Vlk je poslem zdravé přírody

Hradec Králové - O návratu vlků na Broumovsko i dalších dříve vyhubených zvířat do českých lesů a o nutnosti znovu nastolit v přírodě rovnováhu bude ve středu večer v centru KraPiCe přednášet Jiří Malík.

Krušnohorské lesy ukrývají hlubokou rokli, před staletími tam dolovali cín

Zajímavým cílem pro podzimní toulky Krušnými horami mohou být skalnaté rokle zvané Vlčí jáma a Ledová jáma, které se ukrývají v lesích na úbočí Blatenského vrchu, zhruba jeden kilometr nad městem Horní Blatná. Na první pohled vypadají jako dílo přírody, ale nejsou. Jedná se o propadlé staré doly na cín.

V neděli se půjde na vycházku po Jihlavě

Jihlava - Procházka krásnou podzimní přírodou, ukázka odchytu dravců nebo soutěže pro děti. To všechno čeká na ty, kteří nenechají ujít vycházku při příležitosti Podzimního festivalu ptactva. Uskuteční se v neděli 7. října od devíti hodin. Sraz je již tradičně na hrázi Hellerova (Panského) rybníka na Dolině při ulici S. K. Neumanna.

Davy lidí a dopravní zácpy. Kanadské národní parky nezvládají příliv turistů

Žádný turista, který míří do kanadských Skalistých hor, určitě neopomene navštívit některý ze zdejších národních parků. Nepřekvapí proto, že nejslavnější z nich, Národní park Banff, každoročně navštíví statisíce lidí. Rostoucí popularita sebou nepřináší pouze trochu nepohodlí pro tísnící se turisty, ale rovněž představuje pro zdejší přírodu nebývalou zátěž.  

Dvorská zahrada poslala do Afriky jehly i stříkačky

Dvůr Králové nad Labem - Záchranný program pro psy hyenové znovu podpořil královédvorský safari park. Do národního parku Mkomazi v Tanzanii poslala zásobu veterinárního materiálu, který má pomoci ochránit poslední psovité šelmy ve volné přírodě.

OBRAZEM: 1300 milovníků přírody pochodovalo okolo Bohdanče

Bohdaneč - Tradiční pochod Okolo Bohdanče, již šestnáctý, pořádá Mojmír Ježek se svými přáteli. Lidé si už zvykli na pravidelné podzimní opakování této dobře připravené akce. Letos se zúčastnilo 1300 milovníků procházky přírodou. Byly čtyři trasy pro pěší a tři pro cyklisty s různou vzdáleností. Všechny směřovaly do oblasti kolem Jezera Katlov a Červených Janovic.

Postřelenou orlici uzdravovali v Bartošovicích čtyři roky

Když se smíchá pořádný kus štěstí s obrovským lidským nasazením, mohou se stát mimořádné věci. A stávají se. Důkazem je příběh orlice Toničky, které život ve volné přírodě ukončil jeden výstřel z brokovnice. Návrat do korun stromů jí po čtyřech letech vrátili ochránci zvířat z bartošovické záchranné stanice. 

Brdy mají nového strážce. Hlídá je dřevěná socha ducha Fabiána

/FOTOGALERIE/ Dřevěná socha dobrého ducha Brd, rytíře Fabiána, byla slavnostně odhalena v sobotu 22. září. Součástí programu byla výstava fotografií z Brd, soutěže pro děti a celou rodinu, ekologická hra, den otevřených dveří v Ekocentru Orlov s prohlídkou farmy a především organizované vycházky a vyjížďky do podzimní přírody Brd. Socha stojí na kraji Brd v příbramské osadě Orlov v blízkosti konečné autobusu.

Vřele podporuji prodloužení Baťova kanálu, řekl prezident Zeman v Olomouci

Prezident Miloš Zeman podpořil záměr prodloužit Baťův kanál z jihu Moravy až do Olomouce. Za uskutečnění nápadu se nedávno postavilo vedení Olomouckého kraje. Hejtmanství už investovalo přes 470 tisíc korun do studie prodloužení vodní cesty. Věří, že vyžití na vodě podpoří turistický ruch kolem toku a zviditelní region. Ochránci přírody nad rozšiřováním kanálu kroutí hlavou.

Kříženec hrušky a jeřábu či ochutnávky. V centru Prahy se koná neobvyklá výstava

Výstava i s ochutnávkou. V Domě ochránců přírody v Praze můžete navštívit neobvyklou výstavu plodů starých odrůd ovocných stromů. Můžete se tak podívat na unikátní kolekci plodů více jak 100 odrůd jabloní, hrušní i ořešáků. Mezi nimi najdete pro Česko ty nejtypičtější odrůdy, jako je hruška Koporečka či Panenské české jablko, ale i skutečné vzácnosti. A to například Tatarovu hrušku, křížence hrušně a jeřábu vyšlechtěného v Praze. Řadu odrůd mohou návštěvníci navíc ochutnat.

Přírodě blízké hospodaření v lesích se vyplácí. Přijďte na terénní seminář

Kryštofovo Údolí – V pátek 21. září proběhne terénní seminář na téma Přírodě blízké hospodaření v lesích Kryštofova údolí. Prezentovány zde budou výsledky více jak dvacetileté práce s lesem metodou, která krom zdravějších lesů šetří i náklady na jeho obnovu. Zároveň bude představen demonstrační objekt nepasečného hospodaření, který má za cíl ukazovat vlastníkům a správcům lesa cesty k šetrnějším přírodu respektujícím nepasečným způsobům obhospodařovaní lesů pro zvýšení ekonomické efektivity hospodaření.

Dům přírody Orlických hor vznikne do tří let

Zdobnice - Zdobnice láká hlavně v zimě na sjezdovky. Do budoucna by se tu mohl stát novým cílem návštěvníků Dům přírody Orlických hor, který představí nejvýznamnější turistické stezky a cíle oblasti, regionální produkty a má vést i k ochraně přírody. Zázemí najde v bývalé zdobnické obecní škole a jeho provozovatelem bude obec.

Pavlovnie plstnatá vykvetla v Jetelové ulici v Čáslavi. Letos už podruhé

Čáslav /FOTOGALERIE, VIDEO/ - V čáslavské Jetelové ulici na konci září vykvetla pavlovnie plstnatá, letos již podruhé! Je to botanický zázrak? A nebo se snad příroda „zbláznila“? Ani jedno, ani druhé. Není sice běžné vidět v září na pavlovnii vedle sebe zároveň květy, zrající tobolky se semeny a poupata, která vykvetou až příští jaro. Na druhou stranu, v přírodě se toto občas stává.

Studenti pomáhají mokřadům v Hrachovci přežít

Učebnice a sešity za hrábě vyměnili středoškolští studenti ekologických oborů z Rožnova pod Radhoštěm a Nového Jičína. S místními ochránci přírody shrabují v Hrachovci u Valašského Meziříčí posečenou louku v místech, kde se na ploše zhruba jednoho hektaru rozprostírá několik, převážně uměle vyhloubených tůní.

„Les není továrna na dřevo,“ říká šéf ochrany přírody Jiří Hušek

Jizerské hory /ROZHOVOR/ – Jak sucho mění a do budoucna může měnit tvář Jizerských hor? Jsou klimatické změny skutečně tak výrazné a překvapující z pohledu celé jejich dlouhé historie? A jakou roli v tom hraje nebo může hrát člověk? To jsou otázky pro ředitele územního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny Jiřího Huška. 

„Les není továrna na dřevo,“ říká šéf ochrany přírody Jiří Hušek

Jizerské hory /ROZHOVOR/ – Jak sucho mění a do budoucna může měnit tvář Jizerských hor? Jsou klimatické změny skutečně tak výrazné a překvapující z pohledu celé jejich dlouhé historie? A jakou roli v tom hraje nebo může hrát člověk? To jsou otázky pro ředitele územního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny Jiřího Huška. 

Práce s ptáky je krásná nejistota, říká ornitolog Jan Hanel

Liberec – Zoologická zahrada bývá plná zvuků. Většina vychází od jejích zvířecích obyvatel a mezi nejhlasitější patří zástupci opeřenců. Ptáci sice nejsou těmi nejvyhledávanějšími druhy ze strany návštěvníků, přesto mají v zahradě své stálé místo. „Zapojili jsme se i do programů, které se věnují ochraně ptáků, hlavně dravců, a jejich návratu do přírody,“ popsal další činnost Zoo Liberec ornitolog Jan Hanel.

Zelená středa bude o přírodě ve městě

České Budějovice - Jaké žijí v Budějovicích ohrožené druhy zvířat a kde je najdeme? To bude jedním z témat ekologické besedy, kterou v rámci pořadu Zelené středy pořádá ve středu 19. září budějovické sdružení Calla.

Letos v létě přibylo požárů v přírodě

Orlickoústecko - Podle v úterý zveřejněné statistiky HZS Pardubického kraje bylo letošní léto pro hasiče nejnáročnější za poslední roky, počet výjezdů navýšilo horké a suché počasí.

Za sbírání odpadků lidé získají vstupenky na film

Havlíčkův Brod – Spojit turistiku s dobrými skutky, s takovým nápadem přišel havlíčkobrodský spolek Orel jednota. Ten si pro všechny milovníky geocashingu, turistiky i krásné přírody připravil soutěž s názvem Kešky chrání přírodu. Akce vyzývá všechny zájemce k tomu, aby při procházce nebo hledání kešek věnovali pozornost také čistotě svého okolí a při sbírání odpadků se vyfotili.

Zubři od Milovic poběží dnes v televizi

Milovice – Unikátní projekt návratu divokých koní a zubrů do naší přírody se objeví dnes na obrazovkách České televize. Zvířata dovezená z různých koutů Evropy tak budou mít další mediální zářez.