![](https://g.denik.cz/8/a4/zoo-decin-slepec-akce_prazena-list-l.jpg)
Zoo v Děčíně čeká TýDen bílé hole
Děčín - Lze vnímat přírodu při absenci zraku? Tak právě to budou mít v následujícím týdnu možnost vyzkoušet návštěvníci děčínské zoo.
Děčín - Lze vnímat přírodu při absenci zraku? Tak právě to budou mít v následujícím týdnu možnost vyzkoušet návštěvníci děčínské zoo.
Znojemsko – Svůj oblíbený strom mohou lidé z regionu přihlásit do ankety Strom Znojemska 2018. Pro zařazení do soutěže stačí do 25. listopadu poslat fotografii stromu či keře, jeho lokalitu, popis, rozměry a stáří. „Navrhující může do přihlášky napsat například i krátký zajímavý příběh o stromu“ vzkázala za Národní park Podyjí Markéta Frindová Jelínková. Více informací o anketě najdou lidé na stránkách www.nppodyji.cz. Pro inspiraci připravili pořadatelé pár tipů, které mohou pomoci při rozhodování, který strom nominovat.
Pražský deník přináší po celý rok cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden zveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992 tentokrát zveme do Čimic.
Kutná Hora - Téma podzimu, lesních zvířat, ale i barev přírody a kouzel. To vše prostupovalo celotýdenním projektem, který bavil děti v MŠ 17. listopadu v Kutné Hoře. V rámci projektu Po stopách skřítka Spadlístka se děti bavily jak v rámci školky, kde téma zahrnovalo hry, cvičení i výtvarné činnosti, ale i v přírodě, kam vyrážely na vycházky.
Zahrada není jen místem, kde pěstujeme květiny, zeleninu a ovoce a kde přes léto relaxujeme s rodinou a přáteli. Je to také soukromý kus přírody, které v našich končinách povážlivě ubývá. A k přírodě nepatří jen rostliny, ale také fauna.
Brno - Co dělat, aby lidé nepodporovali devastaci deštných pralesů, se snažili ve středu v Brně ukázat Mladí zelení a lidé z mládežnického projektu Uvědomění. Pochodem v centru města chtěli upozornit na současný stav přírody.
Znojemsko - Vidět na loukách rozkvetlé koniklece nemusí být jen výsadou jara. V Podyjí nyní kvetou ovocné stromy i jarní byliny. Na vřesovištích také rozkvetl typicky časně jarní druh koniklec velkokvětý nebo divizna brunátná. „Kvetou ale i hrušně, slivoně, mirabelky, třešně, šípky, jahodníky, ostružiníky a dokonce i hlohy a tařice skalní,“ popisal botanik Radomír Němec.
Hradec Králové - O návratu vlků na Broumovsko i dalších dříve vyhubených zvířat do českých lesů a o nutnosti znovu nastolit v přírodě rovnováhu bude ve středu večer v centru KraPiCe přednášet Jiří Malík.
Rokycany - Ochránci přírody z organizace ve Švermově ulici zvou na sobotní toulky podzimní přírodou. Vydají se ke kařezským rybníkům.
Zajímavým cílem pro podzimní toulky Krušnými horami mohou být skalnaté rokle zvané Vlčí jáma a Ledová jáma, které se ukrývají v lesích na úbočí Blatenského vrchu, zhruba jeden kilometr nad městem Horní Blatná. Na první pohled vypadají jako dílo přírody, ale nejsou. Jedná se o propadlé staré doly na cín.
Zatímco před osmi lety šlape po bývalé severní sjezdovce do výšky 1323 metrů jen okolo šedesáti tisíc lidí, předloni jich už odhadují ochránci přírody na nové „žluté“ turistické stezce až třikrát tolik! A ne, že by z toho byli extra nadšení…
Ústecko a okolí - Nejen u volebních uren a zpravodajství, ale také v přírodě a na kulturních a společenských akcích je možné prožít nadcházející víkend. Připravili jsme pro vás nabídku těch nejzajímavějších ve vašem blízkém okolí.
Děčínsko a okolí - Nejen u volebních uren a zpravodajství, ale také v přírodě a na kulturních a společenských akcích je možné prožít nadcházející víkend. Připravili jsme pro vás nabídku těch nejzajímavějších ve vašem blízkém okolí.
Jihlava - Procházka krásnou podzimní přírodou, ukázka odchytu dravců nebo soutěže pro děti. To všechno čeká na ty, kteří nenechají ujít vycházku při příležitosti Podzimního festivalu ptactva. Uskuteční se v neděli 7. října od devíti hodin. Sraz je již tradičně na hrázi Hellerova (Panského) rybníka na Dolině při ulici S. K. Neumanna.
Žádný turista, který míří do kanadských Skalistých hor, určitě neopomene navštívit některý ze zdejších národních parků. Nepřekvapí proto, že nejslavnější z nich, Národní park Banff, každoročně navštíví statisíce lidí. Rostoucí popularita sebou nepřináší pouze trochu nepohodlí pro tísnící se turisty, ale rovněž představuje pro zdejší přírodu nebývalou zátěž.
Dvůr Králové nad Labem - Záchranný program pro psy hyenové znovu podpořil královédvorský safari park. Do národního parku Mkomazi v Tanzanii poslala zásobu veterinárního materiálu, který má pomoci ochránit poslední psovité šelmy ve volné přírodě.
/VIDEO/ Abeceda mezi medvědy, filozofie pod hvězdami a náplň dne: přežít. I takto v jisté hyperbole lze chápat existenci lidí, kteří utekli před civilizací. Poslední roky pronikají i na filmové plátno.
Bohdaneč - Tradiční pochod Okolo Bohdanče, již šestnáctý, pořádá Mojmír Ježek se svými přáteli. Lidé si už zvykli na pravidelné podzimní opakování této dobře připravené akce. Letos se zúčastnilo 1300 milovníků procházky přírodou. Byly čtyři trasy pro pěší a tři pro cyklisty s různou vzdáleností. Všechny směřovaly do oblasti kolem Jezera Katlov a Červených Janovic.
Druhá šance na život. Tu dostaly dvě samice výra velkého, které pražská záchranná stanice vypustila na Zbraslavi. Tam také jejich příběh začal, a to letos v květnu. Díky péči zvířecích záchranářů a ošetřovatelů se ale majestátní sovy mohly na podzim vrátit zpátky do svého domova. Do volné přírody.
Obnovit populaci beskydského tetřeva hlušce je cílem tamějších lesníků z podniku Lesy ČR. Spolupracují s CHKO Beskydy a také s Diecézí ostravsko-opavskou, která vlastní sousední lesy s vhodnými biotopy.
Když se smíchá pořádný kus štěstí s obrovským lidským nasazením, mohou se stát mimořádné věci. A stávají se. Důkazem je příběh orlice Toničky, které život ve volné přírodě ukončil jeden výstřel z brokovnice. Návrat do korun stromů jí po čtyřech letech vrátili ochránci zvířat z bartošovické záchranné stanice.
Doksy /VIDEO/ – Vlčí smečka, která se pohybuje na Českolipsku, se i letos rozrostla. Tentokrát o pětici vlčat. První rozmnožení vlka v Máchově kraji se ochráncům přírody podařilo doložit v roce 2014. „Od té doby zaznamenáváme přírůstky každoročně,“ říká expert z hnutí DUHA Miroslav Kutal.
/FOTOGALERIE/ Dřevěná socha dobrého ducha Brd, rytíře Fabiána, byla slavnostně odhalena v sobotu 22. září. Součástí programu byla výstava fotografií z Brd, soutěže pro děti a celou rodinu, ekologická hra, den otevřených dveří v Ekocentru Orlov s prohlídkou farmy a především organizované vycházky a vyjížďky do podzimní přírody Brd. Socha stojí na kraji Brd v příbramské osadě Orlov v blízkosti konečné autobusu.
Prezident Miloš Zeman podpořil záměr prodloužit Baťův kanál z jihu Moravy až do Olomouce. Za uskutečnění nápadu se nedávno postavilo vedení Olomouckého kraje. Hejtmanství už investovalo přes 470 tisíc korun do studie prodloužení vodní cesty. Věří, že vyžití na vodě podpoří turistický ruch kolem toku a zviditelní region. Ochránci přírody nad rozšiřováním kanálu kroutí hlavou.
Výstava i s ochutnávkou. V Domě ochránců přírody v Praze můžete navštívit neobvyklou výstavu plodů starých odrůd ovocných stromů. Můžete se tak podívat na unikátní kolekci plodů více jak 100 odrůd jabloní, hrušní i ořešáků. Mezi nimi najdete pro Česko ty nejtypičtější odrůdy, jako je hruška Koporečka či Panenské české jablko, ale i skutečné vzácnosti. A to například Tatarovu hrušku, křížence hrušně a jeřábu vyšlechtěného v Praze. Řadu odrůd mohou návštěvníci navíc ochutnat.
Kryštofovo Údolí – V pátek 21. září proběhne terénní seminář na téma Přírodě blízké hospodaření v lesích Kryštofova údolí. Prezentovány zde budou výsledky více jak dvacetileté práce s lesem metodou, která krom zdravějších lesů šetří i náklady na jeho obnovu. Zároveň bude představen demonstrační objekt nepasečného hospodaření, který má za cíl ukazovat vlastníkům a správcům lesa cesty k šetrnějším přírodu respektujícím nepasečným způsobům obhospodařovaní lesů pro zvýšení ekonomické efektivity hospodaření.
Zdobnice - Zdobnice láká hlavně v zimě na sjezdovky. Do budoucna by se tu mohl stát novým cílem návštěvníků Dům přírody Orlických hor, který představí nejvýznamnější turistické stezky a cíle oblasti, regionální produkty a má vést i k ochraně přírody. Zázemí najde v bývalé zdobnické obecní škole a jeho provozovatelem bude obec.
Žďárské vrchy – Originálně, v nedotčené přírodě a také s jistou dávkou adrenalinu mohou strávit sobotu 22. září zájemci, kteří se rozhodnou vydat na již tradiční akci s názvem 8istovky Žďárských vrchů.
Čáslav /FOTOGALERIE, VIDEO/ - V čáslavské Jetelové ulici na konci září vykvetla pavlovnie plstnatá, letos již podruhé! Je to botanický zázrak? A nebo se snad příroda „zbláznila“? Ani jedno, ani druhé. Není sice běžné vidět v září na pavlovnii vedle sebe zároveň květy, zrající tobolky se semeny a poupata, která vykvetou až příští jaro. Na druhou stranu, v přírodě se toto občas stává.
Pelhřimovsko - Hned několik zásahů v přírodě nebo na pomoc přírodě i lidem absolvovali v úterý hasiči na Pelhřimovsku. Ve tři čtvrtě na devět ráno vyjížděli do Božejova, kde zajišťovali čapí hnízdo.
Učebnice a sešity za hrábě vyměnili středoškolští studenti ekologických oborů z Rožnova pod Radhoštěm a Nového Jičína. S místními ochránci přírody shrabují v Hrachovci u Valašského Meziříčí posečenou louku v místech, kde se na ploše zhruba jednoho hektaru rozprostírá několik, převážně uměle vyhloubených tůní.
Kdyně – Několik skupin se s vervou pustilo do úklidu ve Kdyni a jejím okolí.
Jizerské hory /ROZHOVOR/ – Jak sucho mění a do budoucna může měnit tvář Jizerských hor? Jsou klimatické změny skutečně tak výrazné a překvapující z pohledu celé jejich dlouhé historie? A jakou roli v tom hraje nebo může hrát člověk? To jsou otázky pro ředitele územního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny Jiřího Huška.
Jizerské hory /ROZHOVOR/ – Jak sucho mění a do budoucna může měnit tvář Jizerských hor? Jsou klimatické změny skutečně tak výrazné a překvapující z pohledu celé jejich dlouhé historie? A jakou roli v tom hraje nebo může hrát člověk? To jsou otázky pro ředitele územního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny Jiřího Huška.
Liberec – Zoologická zahrada bývá plná zvuků. Většina vychází od jejích zvířecích obyvatel a mezi nejhlasitější patří zástupci opeřenců. Ptáci sice nejsou těmi nejvyhledávanějšími druhy ze strany návštěvníků, přesto mají v zahradě své stálé místo. „Zapojili jsme se i do programů, které se věnují ochraně ptáků, hlavně dravců, a jejich návratu do přírody,“ popsal další činnost Zoo Liberec ornitolog Jan Hanel.
Členové oddílu ji znají spíše jako Veveřici. Vedoucí mělnických skautů Ivana Siranová učí děti lásce k přírodě už skoro třicet let.
Domažlicko – Ukliďme svět, ukliďme Česko je dobrovolnická úklidová akce, která v sobotu proběhne v mnoha místech Česka a také na pár místech mimo něj.
České Budějovice - Jaké žijí v Budějovicích ohrožené druhy zvířat a kde je najdeme? To bude jedním z témat ekologické besedy, kterou v rámci pořadu Zelené středy pořádá ve středu 19. září budějovické sdružení Calla.
Urvané grapy (překlad z nářečí = Utržené svahy) je příhodný název lokality na severovýchodní straně „Královny Beskyd“ směrem na Krásnou. A důkaz, že i neživá příroda tady svým způsobem žije.
Urvané grapy (překlad z nářečí = Utržené svahy) je příhodný název lokality na severovýchodní straně „Královny Beskyd“ směrem na Krásnou. A důkaz, že i neživá příroda tady svým způsobem žije.
Vysočina – Přehled o tom, kde všude u nás žijí veverky, chtějí mít s pomocí veřejnosti ochránci přírody.
Orlickoústecko - Podle v úterý zveřejněné statistiky HZS Pardubického kraje bylo letošní léto pro hasiče nejnáročnější za poslední roky, počet výjezdů navýšilo horké a suché počasí.
Jihlava – V sídle Kraje Vysočina je do konce září k vidění výstava unikátních fotografií. Zachycují krásu přírody ukrytou v detailu a pořídili je jihlavští studenti.
Třebíčsko – Výkupem pozemků zachraňují aktivisté kampaně Místo pro přírodu ohrožené přírodní oblasti. Louka nedaleko Hroznatína se stala třicátým úspěchem projektu. Desítky druhů hmyzu, které na místě žijí, tak mají svou budoucnost jistou.
Adršpach - Je 21. srpna 1969. Uplynul přesně rok od okamžiku, kdy k nám s nevyžádanou vojenskou pomocí vtrhla „spřátelná“ vojska. Dva mladí horolezci z Hronova za svítání vyrazili na tajnou misi, která je mohla stát kupu problémů.
Louny - Letošní poslední expozice byla v sobotu k vidění na lounském výstavišti. Opět dorazily tisíce lidí.
Havlíčkův Brod – Spojit turistiku s dobrými skutky, s takovým nápadem přišel havlíčkobrodský spolek Orel jednota. Ten si pro všechny milovníky geocashingu, turistiky i krásné přírody připravil soutěž s názvem Kešky chrání přírodu. Akce vyzývá všechny zájemce k tomu, aby při procházce nebo hledání kešek věnovali pozornost také čistotě svého okolí a při sbírání odpadků se vyfotili.
Odpadu kolem nás je čím dál více. Plastové sáčky, pet láhve i krabičky, vše jen na jedno použití. I u nás ale začíná fungovat životní styl, jehož cílem je co nejvíce zredukovat používání těchto umělých a přírodu zatěžujících odpadů.
Okres Louny - Jaké kulturní či společenské akce můžete navštívit v těchto dnech v regionu.
Milovice – Unikátní projekt návratu divokých koní a zubrů do naší přírody se objeví dnes na obrazovkách České televize. Zvířata dovezená z různých koutů Evropy tak budou mít další mediální zářez.