Vrchlabí - Loni narozenou vlčici, která se nedokázala dostat z ohrady chovatele ovcí na Vrchlabsku, se podařilo vrátit zpět do volné přírody. Správci Krkonošského národního parku tak učinili po potvrzení faktu, že se skutečně jedná o mladou samici vlka, odebrání vzorků trusu na genetickou analýzu a pořízení fotodokumentace.
Letošní návštěvníci Dřevěného městečka Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm jsou „ochuzeni“ o prohlídku dřevěného kostelíka svaté Anny. Stavba, která městečku vévodí více než sedmdesát let, je od letošního dubna pro veřejnost uzavřená.
Oblíbená a hojně vyhledávaná Těrlická přehrada na Karvinsku hlásí problém. Lidé, kteří tamní vodní plochu, přesněji pak její oblast poblíž Pacalůvky a Zátoky v posledních dnech navštívili, si z koupání domu přinesli i ošklivou kožní vyrážku.
Oblíbená a hojně vyhledávaná Těrlická přehrada na Karvinsku hlásí problém. Lidé, kteří tamní vodní plochu, přesněji pak její oblast poblíž Pacalůvky a Zátoky v posledních dnech navštívili, si z koupání domu přinesli i ošklivou kožní vyrážku.
Okres Louny – Kde se na Žatecku vzal chmel, proč je Lounsko tak suché, nebo jaký měli vztah Svobodní zednáři k Žatci. To vše a mnohé další se zájemci dozvědí na komentovaných procházkách v přírodě a ve městech, které v nejbližších dnech chystá v okrese Louny řada organizací.
Mladoboleslavsko – Zatímco lidé – s chladnou vodou na dosah ruky a nespočtem možností ochlazení - většinou panující horka přestojí, v poněkud jiné situaci se nachází naše flóra a fauna. Letošní rok následuje, s výjimkou loňského, celou řadu let vyznačujících se podprůměrnými srážkami a v přírodě začíná jejich nedostatek být viditelný na první pohled. Stromy začínají žloutnout již koncem července, klesá hladina vod, a větší srážky zůstávají v nedohlednu.
Návrat velkých kopytníků do české přírody může snížit riziko požárů v krajině. V tiskové zprávě to uvedla ochranářská společnost Česká krajina. Velcí kopytníci, například zubři a divocí koně, požírají na rozsáhlých plochách suchou trávu, která je z hlediska požárů nejrizikovější. Vědecké výzkumy podle České krajiny naznačují, že oheň začal být pro tvorbu krajiny významný až poté, co lidé velké býložravce vyhubili.
Milovníkům slunce a horkých letních dní letošní sezona nebývale přeje. S denními teplotami šplhajícími ke 40 stupňům Celsia má většina lidí o své dovolené jasno – stinné místo u vody je pro ně ideální volbou.
Kladensko - V současných letních vedrech, kdy má být navíc dnešní den tím nejteplejším v roce, se upřímně mnoho aktivit vymyslet nedá. Našinec je rád, že absolvuje pracovní povinnosti a pak nejlépe hurá někam k vodě.
Boží Dar – Hlavně být v přírodě, sportovat a užívat si hor. To je krédo většiny lidí, kteří se stále častěji se vydávají do Krušných hor, jedny z nejčistších v republice. Jenomže například Boží Dar už turisté doslova dusí a problémy narůstají.
Teplice - Červenec plný výjezdů mají za sebou hasiči na Teplicku. Hořely hlavně lesní a travní porosty. Profesionální jednotky i dobrovolná sdružení zasahovaly napříč okresem u desítky požárů lesních porostů a dvojnásobného počtu hořících polí a luk.
Valašské muzeum v přírodě nechalo po jedenadvaceti letech opět vydat knihu někdejšího ředitele, významného etnografa, doktora Jaroslava Štiky s názvem Lidová strava na Valašsku. Jedná se o třetí vydání.
Liberecký kraj – K zajištění požární bezpečnosti začínají platit nové povinnosti a zákazy. V době zvýšeného nebezpečí vzniku požáru by měli být občané opatrní při pohybu ve volné přírodě a dodržovat stanovené povinnosti.
Královéhradecko - Od středečního dne platí v celém Královéhradeckém kraji zákaz rozdělávání ohně ve volné přírodě. Hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán vyhlásil období mimořádných klimatických podmínek. Ty platí až do odvolání.
Podle ekologů je Vysočina nejzachovalejší částí České republiky zdejší příroda je nejčistší a nejméně narušená civilizací. Je to i končina velmi proměnlivá. Najdete zde různé typy krajiny od drsných lesnatých oblastí přes rybníky s romantickými zákoutími až po sluncem prozářené roviny sousedící s Moravou.
Nejvyšší moravské hory jsou báječný kus světa, zvláště v létě tady zaručeně pookřejete na duchu i na těle. Svým způsobem je pro Jeseníky výhodou, že zatím nejsou tolik frekventované jako třeba české hory. Člověk tu má víc klidu jak pro sebe, tak pro pohodu se svými blízkými.
Nejvyšší moravské hory jsou báječný kus světa, zvláště v létě tady zaručeně pookřejete na duchu i na těle. Svým způsobem je pro Jeseníky výhodou, že zatím nejsou tolik frekventované jako třeba české hory. Člověk tu má víc klidu jak pro sebe, tak pro pohodu se svými blízkými.
Léto je v plném proudu a děti každého věku se chtějí především bavit. V poslední době se tak na výsluní opět dostávají nejrůznější hry. Vedle klasických deskovek se v nabídce objevují také originální hry, které se snaží nabídnout hráčům jiný zážitek.
Pec pod Sněžkou /FOTO, VIDEO/ - V nadmořské výšce 1062 metrů nad mořem vyrostla originální novinka s úžasným výhledem na Krkonoše i pohledem do zákoutí přírody.
Krajští hygienici v pátek zveřejnili hodnocení výsledků odběrů vody v koupacích oblastech ve volně přírodě, které pravidelně kontrolují, za tento týden.
Jižní Morava /ANKETA, FOTOGALERIE/ - Hned několik filmů a seriál letos vzniklo v kulisách jihomoravských míst, další ještě tvůrci natočí. Do kraje je lákají i dotace.
Hluboce zaříznutá kaňonovitá údolí, na jejichž okrajích se zvětráváním vytvořila četná skalní města, to je typický kokořínský obrázek. Stačí vyjet třeba směrem od Mělníka a po pár kilometrech jste v malebné přírodě, kde to mají rádi pěší turisté i cyklisté. Počítat však musíte s poněkud náročnějším terénem.
Pohroma lesů jménem kůrovec dělá v poslední době vrásky nejen lesníkům. Na otázku Deníku, zda je v boji proti kůrovci správné kácení lesů, odpovídal ředitel Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů Jaromír Vašíček a vedoucí programu Krajina Hnutí Duha Jana Řídká.
Už procestovala Španělsko křížem krážem, plavila se na Kanárské ostrovy jako Kryštof Kolumbus, prošla pěšky ostrovy Mallorku a Ibizu, ale Menorca byla jejím vytouženým cílem, který se konečně splnil. Druhým největším ostrovem v souostroví Baleáry vás provede Zuzana Churanová.
Syřenov - V sobotu v 16 hodin bude oficiálně otevřena renovovaná dřevěná vyhlídka hradu Kumburk. Dvacet dnů na její záchraně pracovali zdarma dobrovolníci ze Sdružení pro záchranu hradu Kumburk.
Vzhůru vede celkem osm různých tras dělených podle náročnosti, délky či památek, které lze po cestě spatřit. Na nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd, Lysou horu, ročně vystoupá na statisíce turistů. Nejen zkušení trampové, ale i rodiny s dětmi si zde užívají krásnou přírodu a úchvatný panoramatický rozhled, který tento otevřený masiv nabízí.
Benešovsko – Geocaching, hra na pomezí sportu a turistiky, je populární také na Benešovsku. Kraj v blízkosti Prahy je hojně navštěvovaný turisty a nabízí tzv. kešky jak v blízkosti historických památek, tak v přírodě.
Linec - „Když mi zase bude dobře, ráda bych se ještě jednou rozhlédla z Traunsteinu,“ řekla Stefanie Krenmayerová (23) z Eberstalzellu v červnu 2016, krátce předtím, než jí byly transplantovány nové plíce, napsaly OÖN.
Písek – Zoologické oddělení Prácheňského muzea pravidelně zve veřejnost na akce v přírodě. Jednu z nich připravilo na neděli 15. července pro rodiny s dětmi, ale nejen pro ně.
Světlá nad Sázavou – Sen zdejších starostů o cyklostezce, která by vedla přes Stvořidla a propojila tak Světlou nad Sázavou s Ledčí, se zase o trochu vzdálil. Podle vyjádření krajského odboru životního prostředí je současná studie neproveditelná.
Za božským klidem i za poznáním vyšplhejte na jednu z našich tisícovek. Majestátní vrchol Plechý se tyčí v šumavských lesích a zatím není turisty tolik probádaný jako jeho konkurentka Sněžka. Krásou a přírodními lákadly se jí ale může směle rovnat. A pokud budete obzvláště pozorní a vnímaví, prožijete během výšlapu na vrchol mnohá dobrodružství.
Střední Čechy – Hoří travní porosty, louky, lesy – ale i dozrávající úroda na polích. Neradostné poznatky potvrzuje Jaroslav Gabriel z centrály středočeských hasičů. S tím, že údaje o nárůstu počtu požárů v přírodním prostřední rozhodně nevyznívají příznivě. Během uplynulých 14 dní středočeští hasiči vyjížděli k 69 takovým ohňům. Mimochodem – k těmto zásahům vyrazilo dohromady 347 vozidel. Převahu měly takzvané CASky: cisternové automobilové stříkačky (ať už ze stanic profesionálních hasičů, nebo ze zbrojnic dobrovolných sborů, jež k těmto zásahům bývají povolávány poměrně často).
Záchranná stanice hlavního města Prahy se raduje z několika prvenství. Už po půl roce přijala víc zvířat než loni za stejnou dobu. Mezi 2611 živočichy 106 různých druhů byla například nejpočetnější kolonie netopýrů rezavých v historii. Pracovníci záchranné stanice v Jinonicích se starali poprvé také o několik mláďat.