
Zákaz rozdělávání ohně už neplatí
Královéhradecký kraj - Zákaz rozdělávání a manipulace s ohněm ve volné přírodě od středy neplatí.
Královéhradecký kraj - Zákaz rozdělávání a manipulace s ohněm ve volné přírodě od středy neplatí.
V pražském Podolí se sešlo několik desítek dobrovolníků, kteří společně uklízeli nábřeží Vltavy i samotnou řeku. Upozornili tak na Celosvětový úklidový den, který se uskuteční 15. září ve více než 150 zemích po celém světě a jehož cílem není jen zbavit přírodu odpadků, ale též nastartovat diskusi o neudržitelném způsobu nakládání s odpady, zejména jednorázovými plasty.
Trutnov – V Galerii Uffo se od úterý 4.. září propojí svět umění a přírody. V novém výstavním projektu nazvaném Opera Corcontica představí galerie tvorbu Miloše Šejna.
Prachov /FOTO/ - Muzeum nabídlo během letních prázdnin celou řadu zajímavých akcí. Mladí přírodovědci jsou zde ale vítáni po celý rok.
Louny - Tradiční akci Člověk v přírodě doprovodí Potravinářský a nápojový salon a výstava Řemesla a kreativita.
Ústí nad Labem - Sledování počasí má děti naučit šetrnému přístupu k přírodě.
Louny - Několik novinek chystají pořadatelé blížící se tradiční výstavy Člověk v přírodě.
Liberec – Vědeckou kariéru a pohodlí vyměnili za život v chýších uprostřed džungle, kde každodenně bojují o záchranu ohrožených zvířecích druhů. Už příští týden odvysílá Česká televize první díl dokumentárního seriálu o terénních přírodovědcích nazvaný Češi zachraňují, na jehož natáčení se významnou rolí podílela i liberecká zoologická zahrada.
Liberecký kraj – Vědeckou kariéru a pohodlí vyměnili za život v chýších uprostřed džungle, kde každodenně bojují o záchranu ohrožených zvířecích druhů. Už příští týden odvysílá Česká televize první díl dokumentárního seriálu o terénních přírodovědcích nazvaný Češi zachraňují, na jehož natáčení se významnou rolí podílela i liberecká zoologická zahrada.
Liberecký kraj – Vědeckou kariéru a pohodlí vyměnili za život v chýších uprostřed džungle, kde každodenně bojují o záchranu ohrožených zvířecích druhů. Už příští týden odvysílá Česká televize první díl dokumentárního seriálu o terénních přírodovědcích nazvaný Češi zachraňují, na jehož natáčení se významnou rolí podílela i liberecká zoologická zahrada.
Pardubický kraj - Průvodní jev sucha a horka: množství požárů v přírodě letos strmě rostlo.
O český les je poslední dobou zájem především kvůli kůrovci, suchu a invazivním nepůvodním dřevinám. Všichni samozřejmě přejí českému lesu to nejlepší, ať už se jedná o les přírodní, nebo hospodářský. Z pozorování lokalit v národních parcích, ponechaných před časem po kůrovcové kalamitě bez lidského zásahu, vyplývá radostné zjištění, že si příroda výtečně pomáhá sama.
Trutnov - Fotografuje jen dva roky, ale už získal zajímavé ocenění - první místo v Czech Nature Photo, „sesterské soutěži“ známé Czech Press Photo.
Vimperk – První kolo biomonitoringu na vybraných místech Národního parku Šumava se chýlí ke konci a průběžné výsledky potvrzují, že i bez zásahu člověka se les dokáže obnovovat sám.
Vysočina - Dlouhotrvající sucho se negativně podepisuje na výnosech medu. Sucho a horko výrazně snižuje množství potravy, kterou mohou včely dopravit do úlů, a to snižuje výnosy medu. Vysoké teploty, které region sužují poslední týdny, nemají naštěstí žádný zásadní negativní dopad na zdraví včel. Jejich úhyn zatím místní včelaři nezaznamenali. Medu ale bude letos málo a zřejmě podraží. Sklenice medu může vyjít na 150 korun i víc.
Rodiče ho od malička i se sestrou vychovávali v sepjatosti s přírodou. Společnými silami pečovali o své hospodářství, zaobstarávali pole, ovocné stromy.
Rokycansko - Nový sad v Němčovicích na Rokycansku, konkrétně čtyřleté výsadby odrůd Rubín, Rubinola a Bohemia, přinesl pěstiteli Jaromíru Hákovi překvapení.
Prachov - V Prachovských skalách řádili sprejeři, poškodili miliony let starý pískovcový masiv. „Pozdrav“ sprejerů objevil Miloš Zeman, dobrovolný strážce přírody Přírodní rezervace Prachovské skály. Nápis 2,5 x 1 metr je na pískovcovém masivu na veřejnosti nepřístupných místech.
V Prachovských skalách řádili sprejeři, poškodili miliony let starý pískovcový masiv. „Pozdrav“ sprejerů objevil Miloš Zeman, dobrovolný strážce přírody Přírodní rezervace Prachovské skály. Nápis 2,5 x 1 metr je na pískovcovém masivu na veřejnosti nepřístupných místech.
Lipensko - Velkou paseku u nás může nadělat invazní druh raka, který se šíří Lipnem. Někdo ho tu patrně vysadil uměle a pro zdejší raky to může znamenat pohromu. Našim rakům totiž hrozí skutečné nebezpečí. Lipnem se šíří rak pruhovaný, americký druh, který v naší přírodě nemá co dělat, a přenáší nebezpečnou nemoc, račí mor, která je pro zdejší raky říční a raky kamenáče smrtící.
Šumava - Správa NP Šumava v pátek 24. srpna uspořádala terénní exkurzi k místům ponechaným samovolnému vývoji v národním parku a zároveň prezentovala výsledky dlouhodobých vědeckých výzkumů na těchto územích. Hnutí DUHA považuje výsledky za jasný důkaz, že se lesy v národním parku obnovují dobře bez lidských zásahů. Je to potvrzením dlouhodobých aregumentů a cílů ekologické organizace.
Šumava - Biomonitoring vybraných ploch na území NP Šumava, z nichž většina je ponechána samovolnému vývoji, začal před deseti lety. Už zhruba v polovině projektu bylo jasné, že jeho výsledky otřesou zažitými předsudky o tom, že když člověk nepomůže lesu, ve kterém odumřela většina dospělých stromů, sám se neobnoví a zůstane tu po něm jen vyschlá poušť. V roce 2018, kdy se první kolo biomonitoringu chýlí ke konci, se průběžné výsledky jen potvrzují.
Má to být seriózní záměr, nebo jde jen o pokus uspořádat virtuální cirkusové představení a pobavit občany? Mezi kandidujícími stranami a politickými uskupeními mohou voliči najít také název Jauner Československo 2018. Kandidátka hnutí vypadá trochu bizarně, je plná artistů, majitelů lunaparku - zkrátka jauneráků, tedy světských, chcete-li cirkusáků.
Táborsko – Index nebezpečí požárů je v pětibodové stupnici na čtyřce, hasiči nemají klid. Nedávné ochlazení sice vedrem sužované Táborsko mírně osvěžilo, ale prozatím nemohlo nic změnit na situaci, kterou na něj letošní sucho seslalo.
Lesy v národním parku Šumava se dokáží z kůrovcové kalamity vzpamatovat i bez zásahu člověka. Podle Hnutí Duha to ukázaly výsledky dlouhodobých vědeckých výzkumů i terénní exkurze v místech, která byla ponechána samovolnému vývoji.
Klenčí pod Čerchovem, Křížová Huť – Tradiční akce Den Českého lesa odstartuje už dnes, v pátek 24. srpna v Domě přírody v Klenčí pod Čerchovem.
Vyškov – Původně měla stát v centru města, nakonec padla volba na odlehlejší část Marchanice. Vyškovská hvězdárna je tak chráněna před světelným smogem. Lidé se ale obávají, že se to změní. Vedle má totiž vyrůst výrobní hala.
Pálava se svými více než osmi tisíci hektary rozlohy nabízí spoustu míst k výletům. Vydejte se s námi po stopách jednoho z nejkrásnějších krajů republiky. Turisté sem od jara do podzimu jezdí kvůli dechberoucím scenériím, vinohradům produkujícím skvostná moravská vína, ale i za pěší a cyklistickou turistikou či dávnou historií, sahající až do doby kamenné.
Dvůr Králové nad Labem - Dlouholetý projekt královédvorského Safari Parku na záchranu antilop Derbyho ocenil senegalský parlament. V hlavním městě africké země se slavnostního aktu k udílení cen za významný přínos v oblasti životního prostředí zúčastnila také Markéta Grúňová, která ve Dvoře Králové pracuje jako vzdělavatelka.
Dukovany - Oddíl vysokohorské turistiky při TJ Spartak Třebíč zve příznivce turistiky na výšlap malebnou přírodou v okolí Jaderné elektrárny Dukovany a na zříceninu hradu Templštejn. Pochod se koná v sobotu 1. září. Při procházce krajinou si pak turisté ověří, že se ani 32 let provozu Jaderné elektrárny Dukovany nezanechalo na okolní přírodě stopy.
Pasov – Každým rokem se setkávají mladí lidé z chráněných území v Německu, Česku a Rakousku. Letos má 33 děvčat a chlapců sraz v přírodním kempu na Falkensteinu, píše PNP.
Střední Čechy – Na omezení a zákazy, jejichž uplatňování je v době suchých veder logické a většinou plyne z aktivního používání zdravého rozumu, nicméně se je vyplatí připomínat, upozorňují středočeští hasiči. Pravidla pro činnost v přírodě se v celém kraji zpřísňují od nedělní šesté hodiny ranní, kdy po krátkodobé pauze opět začne až do odvolání platit výstraha Českého hydrometeorologického ústavu na zvýšené nebezpečí vzniku a šíření požárů.
Česká Lípa – Městem, přírodou nebo třeba autobusem. Tím vším si proběhnou účastníci letošního City Cross Runu v České Lípě. Opět na dvou trasách se startem a cílem na hlavním náměstí a za doprovodu strategicky rozmístěných povzbuzovačů. Třetí ročník akce bude moderovat olympijský vítěz Aleš Valenta a doprovodí ho mimo jiné skupina Eddie Stoilow. Registrace do závodu, který proběhne 15. září, jsou v plném proudu.
Mladé Buky - Neznámý pachatel ucpal na Zlatém potoce hrázku, čímž způsobil téměř nulový průtok na spodním toku. Zahynulo kvůli tomu nejméně 8 larev mihule potoční (Lampetra planeri), nejvzácnějšího vodního obratlovce krkonošských toků. Novinářům to dnes oznámili ochránci přírody.
Praha – Český hydrometeorologický ústav v úterý odvolal svou výstrahu na zvýšené nebezpečí vzniku požárů, kterou kvůli suchu a vedrům vydal 23. července.
Horko a zase horko. Kýženého ochlazení se zřejmě ještě několik týdnů nedočkáme. Silné bouřky, které mají zasáhnout i Zlínsko, podle meteoroložky Dagmar Honsové teploty výrazně nesrazí. Pranic nepomohou ani vyprahlé přírodě.
Další dva supi mrchožraví byli minulý týden převezeni z pražské zoo do bulharských hor. Obě letošní mláďata, z nichž jedno se vylíhlo v Zoo Zlín, nyní stráví přibližně tři týdny na umělém skalním hnízdě a poté budou vypuštěna do přírody, aby posílila volně žijící populaci tohoto ohroženého druhu.
Žízeň a zájem o zdraví žene davy k pramenům přírodních minerálních vod, kterých v Olomouckém kraji vyvěrá řada a lidé zde zadarmo tankují neomezené množství léčivé vody. Nacházejí se v lázeňských obcích nebo v přírodě.
Hradec Králové, Josefov - Exmoorští poníci, kteří spásají hradeckou přírodní památku Na Plachtě a také ptačí park Josefovské louky „pečují“ o přírodu. Dobrý vliv mají na rostliny či motýly.
Deset zajíců se koncem července vrátilo do volné přírody. Nedaleko Džbánu v Divoké Šárce je vypustil Myslivecký spolek Šárka. Malé ušáky odchoval jeden z myslivců. Nyní si tak hlodavci mohou znovu užívat volnosti v lesích a loukách. Hrozí jim ale nebezpečí. A to zejména od neukázněných pejskařů či aut.
Na světě snad není jediné dítě, jež by se netěšilo do zoo. Někteří ochránci přírody nicméně mnoha zahradám stále spílají za nevyhovující technické podmínky. Jedna zásluha se ale jejich pracovníkům nedá upřít – pomáhají v záchraně kriticky ohrožených druhů.
Devětadvacátý ročník multižánrového festivalu Valašské folkrockování se uskuteční v sobotu 11. srpna v přírodním amfiteátru Na Stráni ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.
Pardubicko - Hasiči v Pardubickém kraji vyjížděli během uplynulých 14 dní celkem k 16 požárům, které vznikly v přírodě. Svůj podíl na tom jistě má i současné horko a sucho.
Děčínsko /FOTOGALERIE/ - Areálům na Děčínsku se zatím vyhýbají problémy se znečišťováním bazénů.
Liberecko – Český hydrometeorologický ústav vydal z důvodu dlouhotrvajícího sucha a vysokých teplot výstrahu před požáry. Od 26. července platí nejen zákaz rozdělávání ohně ve volné přírodě na Českolipsku. Zvýšené riziko vzniku požáru je od dnešního poledne vyhlášeno i pro oblast Liberecka.
Benešovsko – Vysoké teploty a nedostatek dešťových srážek vysušují celé léto Benešovsko. Podle meteorologů bude podobný ráz počasí panovat ještě několik týdnů. V přírodě začíná být nedostatek vody viditelný na první pohled, klesá hladina vod, žloutne tráva i stromy. Horko a nedostatek vláhy způsobují problémy i lesní a polní zvěři. Myslivci musí například dodávat vodu do polních napajedel.
Pardubice - Víte, že v České republice roste 70 druhů a poddruhů čeledi vstavačovitých, tedy orchidejí?
Žáci školských zařízení v desáté městské části mají opět naději, že pojedou na školu v přírodě či na lyžařský výcvik do Janských lázní. Vedení Prahy 10 totiž doufá, že znovu zprovozní již déle než rok uzavřený Horský hotel na Černé hoře.
Zda čtyřiatřicetiletá Veronika Maňásková Daňková, rodačka z Modré, žijící se svým manželem Romanem v Tupesích, snila o kariéře malířky už v útlém dětství, to při páteční podvečerní vernisáži jejích obrazů a perokreseb v Muzeu Podhradí Buchlovice nedokázala s jistotou říci.
Vrchlabí - Loni narozenou vlčici, která se nedokázala dostat z ohrady chovatele ovcí na Vrchlabsku, se podařilo vrátit zpět do volné přírody. Správci Krkonošského národního parku tak učinili po potvrzení faktu, že se skutečně jedná o mladou samici vlka, odebrání vzorků trusu na genetickou analýzu a pořízení fotodokumentace.