Kriminalisté stále neznají příčinu masivního úhynu ryb v rybnících v okolí Slaného. Podle rybářů a sadařů, kterých se problém dotýká, se do vody stále dostávají nečistoty, které ryby a přírodu zabíjejí. Poškození majitelé rybníků a zemědělci jsou přitom přesvědčeni o tom, že ekologická havárie přímo souvisí s rekonstrukcí slánské čistírny odpadních vod v Blahoticích, která nyní čistí splašky z města na padesát procent.
Slánsko – Kriminalisté stále neznají příčinu masivního úhynu ryb v rybnících v okolí Slaného. Podle rybářů a sadařů, kterých se problém dotýká, se do vody stále dostávají nečistoty, které ryby a přírodu zabíjejí. Poškození majitelé rybníků a zemědělci jsou přitom přesvědčeni o tom, že ekologická havárie přímo souvisí s rekonstrukcí slánské čistírny odpadních vod v Blahoticích, která nyní čistí splašky z města na padesát procent. Podle nich odtud vytéká i to, co nepovoluje žádná norma. Vedení Slaného to však popírá a na základě dokumentace potvrzuje, že všechny hodnoty vod opouštějících čističku odpovídají normě.
/FOTOGALERIE/ Ve vědomostech o přírodě a myslivosti soutěžily děti v Bruntále. V sídle Okresního mysliveckého spolku Bruntál proběhla soutěž o Zlatou srnčí trofej. V sobotu 2. června se zde potkaly děti z přírodovědných a mysliveckých kroužků ze Zátoru, Třemešné, Břidličné a Bruntálu.
Svými skutky a postoji zasáhl miliony lidí u nás i na celém světě. Znalostmi, nebojácnou povahou, odvahou zdolávat překážky či si jít za svým cílem dokázal přivést tisíce dětí a mladých lidí do přírody. Pro mnohé se stal vzorem a jeho sen o návratu k přírodě se začíná naplňovat. Snaha o její přiblížení společnosti a práci však Jakubu Vágnerovi zůstala.
CHKO Brdy - V české přírodě se orel mořský vyskytuje stále častěji. Tento dravec s rozpětím křídel až 2,5 metru, které mu neumožňují složité vzdušné manévry, nepatří přímo mezi dobré lovce a v přírodě plní spíše funkci zdravotní policie.
Střední Čechy – Milovníkům koupání v přírodě by počasí v příštích dnech mělo mimořádně přát, slibují meteorologové – a kvalita vody na místech, která jsou nejvíc vyhledávána pro letní rekreaci, je přímo skvělá. To zase ukazují výsledky prvních vzorků odebraných v rámci sledování letošní koupací sezony, zveřejněné krajskou hygienickou stanicí.
Přemýšlíte nad tím, jak ve svých dětech probudit zájem o přírodu, a za vysvědčení jim chcete koupit místo nového telefonu či tabletu třeba nějakou rostlinu? Zahradník Jakub Krulich vám v oblíbeném pořadu Receptář Prima nápadů pomůže vybrat ty nejvhodnější.
Břeclav – Mláďata kalouse ušatého se roztomile vrtí v hnízdě. Lidé je mohou sledovat živě třeba z pohovky svého obýváku. Díky videopřenosu ve dne i v noci. Webová kamera totiž zprostředkovává přenos z budky, ve které kalousi na Břeclavsku odchovávají pět mladých. „Určitě si s dětmi přenos na internetu pustíme. Mohou se něco dozvědět o přírodě. Občas se i v televizi na Déčku díváme na záběry z hnízd,“ řekla k projektu Zuzana Černá.
Břeclav – Přes osm kilometrů vyasfaltovaných hrází řeky Dyje mají k dispozici cyklisté a in-line bruslaři v Břeclavi. Dělníci vyasfaltovali třeba levý břeh Dyje mezi Vídeňským a Bratislavským mostem, nový povrch dostal i úsek od cukrovarského mostu po Pastvisko. „Tam přibylo také nové veřejné osvětlení,“ zmínil mluvčí břeclavské radnice Jiří Holobrádek.
Hned dvojitý zážitek čeká v těchto dnech na náročné gurmány ve Spa hotelu Lanterna ve Velkých Karlovicích. Kdo si chce jarní dny zpříjemnit výletem do přírody a spojit to s prvotřídní gastronomií, má díky dvěma novinkám místních kuchařů jedinečnou příležitost.
Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm dnes slavnostně zahájí dvě výstavy. Jedna z nich - Hračky nejmilejší aneb jak jsme si hráli představí soubor hraček z muzejních sbírek. Druhá - Dílna lidové umělecké výroby bude ohlédnutím za tvorbou upomínkových předmětů.
Duhový zábavní park s vodními prvky chystají pro nejmenší děti pro novou sezonu centra Permonium v Oslavanech na Brněnsku. Děti se v něm dozvědí, jak chránit životní prostředí.
Blanensko, Vyškovsko – Když si kupoval Jan Kořalka v bezmála pětitisícovém Adamově na Blanensku byt, rozhodoval se především podle jeho ceny. Oproti sousednímu Brnu, kde žil, byla nesrovnatelně nižší. S rodinou však nyní oceňuje také okolní přírodu zalesněného údolí. „Všude to tady máme s dětmi kousek do lesa a je tu klid,“ řekl muž.
Chotěboř - Vladimír Kořen je nejenom výborný moderátor, ale působí také jako starosta Říčan, kde se svou rodinou bydlí. Spíš než jako politika jej však lidi znají jako badatele, který se snaží propojit svět vědy a přírody v oblíbeném soutěžním pořadu Zázraky přírody. Společně se slovenským hercem Marošem Kramárem, spolumoderátorem, tady testují i hranice lidských možností.
Oslavany - Duhový zábavní park s vodními prvky chystají pro nejmenší děti pro novou sezonu oslavanského centra Permonium. Děti se v něm dozvědí, jak chránit životní prostředí.
Vimperk - sedmým rokem přírodovědnou soutěž určenou školákům od druhých do devátých ročníků ZŠ a studentům odpovídajících ročníků víceletých gymnázií. Soutěž je zaměřena na znalosti dětí o přírodě i místopisu Šumavy.
Počátky – K Valchovské aleji v Počátky během uplynulé soboty mířily davy návštěvníků. V těchto místech, na okraji města, se totiž uskutečnil tradiční Den přírody.
Bavorsko /CESTOPIS MILANA ČEJKY, DÍL 1./ - Začátkem května jsme se s manželkou vydali na pár dní do Bavorska. Naše cesta vedla především po stopách krále Ludvíka II. Bavora. Hlavně po zámcích, na kterých přebýval. Ale úplně prvním naším cílem se stalo velmi známé alpské středisko zimních sportů a vysokohorské turistiky Garnisch-Partenkirchner, zkráceně tedy Ga-Pa. Toto centrum leží pod nejvyšším německým vrcholem Zugspitze (2963 m.). A lze říci, že právě tady začala dlouhá historie skokanských závodů na lyžích - Turné čtyř můstků.
Tábor - Mezinárodní den biologické rozmanitosti vyhlašovaný každoročně OSN má za cíl připomínat nebezpečí vymírání živočišných a rostlinných druhů a s tím spojený úbytek biologické rozmanitosti v přírodě.
Katlov /ROZHOVOR/ – Mistrovství Evropy juniorů v lovu kaprů se na Katlově uskuteční také letos a to v termínu od 28. května do 2. června. Na loňském mistrovství obsadil tým České republiky v čele s kapitánem Danielem Kaplanem druhé místo a do klání o nejlepší rybářské úlovky se zapojí i letos. Soutěžit bude s třinácti dalšími evropskými juniorskými týmy včetně obhájců titulu ze Švýcarska.
Lysá nad Labem – Největší myslivecká akce roku v celé republice. Tak prezentují pořadatelé každoroční setkání a výstavu na lyském výstavišti s názvem Natura Viva. Letošní 23. ročník mezinárodní výstavy myslivosti, rybářství, včelařství a pobytu v přírodě se uskuteční od středy 23. do neděle 27. května.
Vrchlabí - Přesně před 55 lety, 17. května 1963, byl založen Krkonošský národní park. Byla tím završena snaha generací odborníků a vědeckých institucí o vyhlášení Krkonoš národním parkem. K jeho zřízení došlo především kvůli ochraně jedinečné arkto-alpínské tundry na hřebenech, výrazných stop zalednění a drsného klimatu, subarktických rašelinišť, rozsáhlých lesních porostů a horských květnatých luk.
Neobvyklé teplo na počátku jara dělá starosti vodohospodářům zato zahrádkáře z Kroměřížska potěšilo. A vzhledem k tomu, že sezonu jim nepřekazili ani pověstní zmrzlí muži Pankrác, Servác a Bonifác, mohla by být úroda víc než dobrá. „Příroda se po té tuhé zimě velmi rychle obnovila, což je pro nás samozřejmě pozitivní,“ okomentoval Jiří Pecháček z holešovské pobočky Českého svazu zahrádkářů.
Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm se pustilo do výstavby čtvrtého areálu. Takzvaná Kolibiska, která budou prezentovat horské hospodaření a salašnictví, vznikají nad Valašskou dědinou. Dokončení je naplánované na rok 2023.
Cerekvice nad Loučnou – Pozemek bývalé cihelny v Cerekvici, kde byla dříve skládka, měla podle územního plánu rekultivace proměnit na lesopark. Nestalo se. Naopak není vyloučeno, že se záměr změní na fotovoltaickou elektrárnu. Část obyvatel Cerekvice nad Loučnou s tím však nesouhlasí, podepisují petici.
Kalek - Jarní procházka je ideální volbou, jak strávit rodinné odpoledne na oblíbené turistické akci. V Kalku se v sobotu 26. května koná tradiční rodinné vandrování.
Okrouhlička – Víkend na Hubertce bude opravdu pestrý. V sobotu si zde mohou zasoutěžit všichni milovníci rybaření. V neděli pak soutěžní klání vystřídá program pro děti. Ty se mohou těšit na divadlo v přírodě.
Vlastní včelstva sice nechali Ondřej (29) a Robert (39) Chlebišovi doma v Šilheřovicích a v přírodě na Kružbersku, avšak včelky si je našly i na Sdílku v Porubě. Včelaři zde představili svou značku a stáčeli první letošní med, smíšený z jarních kvítků.
Také letos se uskuteční tradiční akce Otevírání Poodří. Vydat se na ni mohou zájemci zítra do bartošovického zámeckého areálu. V 9.30 hodin se milovníkům přírody a pěší turistiky otevře Zámecká naučná stezka, kam zájemce doprovodí ornitolog a průvodce okolím obce.
/VIDEO/ Zoologická zahrada v anglickém Chesteru se tento týden rozrostla o čtyři mláďata manulů. Tato malá šelmička je známá jako jediná dlouhosrstá divoká kočka. Právě kvůli své srsti se manulové ve volné přírodě ocitli na pokraji vyhubení.
Kvetoucí divočinu jako na louce za městem mohou Olomoučané prozkoumat v ASO parku Na Střelnici. Spolek pro ochranu a obnovu přírody a krajiny Viadua zde na podzim 2016 vysel osiva s převahou regionálních bylin, které letos poprvé vykvetly a postupně nabídnou paletu barev a vůní.