Vyškov – Automatická nebo také intuitivní kresba je prostředek, jak se podívat do sebe, do svého nitra. Využívá jí i Vyškovanka Jana Flochová, která jejím prostřednictví maluje osobní anděly. Její tvorba je momentálně k vidění v galerii Turistického informačního centra ve Vyškově. Výstava nese název Obrazy andělů.
Jindřichův Hradec – Život strážníků městské policie je všelijaký, rozhodně však není nudný. Podívejte se na několik případů, které strážníci řešili v druhé polovině března.
„Jé mami, podívej vydra!“ Věta, kterou můžete od dětí často slýchávat v okolí několika pražských vod. Nejde ale o vydru, nýbrž o nutrii. Roztomilost těchto hlodavců ale musí stranou. Mohou být i nebezpeční. Městská část Praha 22 vyzývá své občany, aby nutrie v okolí revitalizovaného rybníku Nadýmač a Vodice nekrmili.
/VIDEO/ „Je netopýr něco jako létající myš?“ Jedna z otázek, která padla ve čtvrtek odpoledne v pražské Stromovce. Záchranná stanice tu zpět do přírody vypustila dvě stovky netopýrů rezavých. Zvířecím záchranářům asistovaly i desítky zvědavých dětí a rodičů.
Znojmo - Znojemský geolog Jaroslav Šmerda propadl kouzlu nerostů už v dětském věku. Kameny ho provázely při studiích a šestatřicet let se jim věnuje v Jihomoravském muzeu ve Znojmě. O kamenech a přírodě umí mluvit poutavě a své nadšení často přenese na posluchače. V pátek již po osmé provede skupinku milovníků přírody a tajemna okolím Znojma na Velkopáteční vycházce. „Napadlo mě ji uspořádat proto, že na Velký pátek se podle dávných pověstí otevírají skály, aby vydaly své poklady,“ prozrazuje Šmerda.
Benešovsko - Velikonoce se blíží. I v benešovském okrese tak budou lidé oslavovat tradičním způsobem příchod jara. I když podle některých domorodců tento svátek postupně na vesnicích skomírá, podle historika Jindřicha Nuska z vlašimského sídla Muzea Podblanicka tomu tak úplně není. Zpátky se navracejí do okresu i zapomenuté zvyky.
Rychnovsko - „Není vám lhostejny současný stav přírody, ve které žijeme a relaxujeme? Chcete se podílet na vyčištění řeky Orlice od civilizačního odpadu, se kterým si příroda sama neporadí? Máte šanci.
Nové lákadlo nejen pro všechny věřící má město Bílovec. Je jím křížová cesta s celkem patnácti zastaveními, kterou město nechalo vybudovat v lokalitě Hubleska mezi Bílovcem a Bílovem.
Na Zelený čtvrtek bychom měli sníst něco zeleného. Komu se nechce do obchodu pro špenát, může se rozhlédnout po zahradě, jestli někde v koutě nevyrazily kopřivy nebo bršlice. Zdraví se totiž ukrývá i v raném pleveli.
Pražský deník přináší cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden pozveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992 tentokrát zveme do Suchdola.
Lidé v Anglii si brzy připlatí při nákupu nápojů v lahvích a plechovkách. Britská vláda se totiž rozhodla zavést vratnou zálohu na plastové a skleněné lahve a hliníkové a ocelové plechovky a konzervy. Novinkou chtějí podpořit recyklaci a snížit množství odpadu, které zatěžuje přírodu. Výška zálohy na jednotlivé nádoby zatím není určena.
FOTOGALERIE / Lidová pranostika, která praví, že na svatého Řehoře čáp letí přes moře, se sice letos nevyplnila na den přesně, ale první čápi bílí už na Hanou dorazili.
Pardubice - Víte, že v České republice roste 70 druhů orchidejí? Sice nejsou obvykle tak nápadné, jako tropické druhy, ale krásou si s nimi nezadají. Fotografická výstava Orchideje české přírody odhalí jejich krásu a zároveň upozorní, jak je chránit.
Mláďata jsou tématem letošní putovní výstavy fotografií ostravské zoologické zahrady. Od dubna bude celý měsíc k vidění v historické budově vlakového nádraží v Bohumíně.
Dvě stovky netopýrů se ve čtvrtek proletí Stromovkou. Vypustí je tu Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Kolonie si za zimoviště vybrala větrací šachtu starého cihlového domu v Libni. V únoru je ale probrala rekonstrukce jednoho z bytů. Proto museli v záchranné stanici přečkat do té doby, než se venku oteplí.
Probouzející se jarní přírodu přivítali v neděli odpoledne krátkým pořadem mezi strážními věžemi Archeoskanzenu Modrá a rybníkem Baboňák skauti z obce s dětským folklorním souborem Modřánek.
Jičín - V krátkém časovém rozmezí jičínská umělecká škola vystupuje v Masarykově divadle v Jičíně s druhým originálním muzikálem. O zrození Stvoření světa jsme si povídali s ředitelkou ZUŠ Jaroslavou Komárkovou.
Chátrající komín dnes již neexistující likérky Fisher a Hein na Třídě Čs. Armády odkoupí ze soukromého vlastnictví město Hranice. Stavbu, na jejímž vrcholu se již dlouhé roky nachází charakteristické čapí hnízdo, následně nechá opravit.
Stříbro – Ve stříbrském kulturním domě se v pátek konal tradiční ples Úněšovského statku. Ten je každoročně nejvíce zaplněným plesem sezóny a vždy nabízí zajímavý program.
Vysočina – Už tento týden by měly začít kvést bledule poblíž rybníka Pobočný, který leží mezi Starým Ranskem a Žďírcem nad Doubravou. Podle tamních lesníků nic už nebrání tomu, aby na Velikonoce vykvetly.
Janské Lázně - Tichý stroj bez emisí brázdí v těchto dnech okolí Černé hory. SkiResort Černá hora-Pec testuje patrně vůbec první rolbu na elektrický pohon v České republice.
Tichý stroj bez emisí brázdí v těchto dnech okolí Černé hory. SkiResort Černá hora-Pec testuje patrně vůbec první rolbu na elektrický pohon v České republice.
Jižní Morava – Krasec dubový patří k vysoce ohroženým druhům. Tento kovově lesklý zelený brouk potřebuje mohutné duby. Více než osm stovek jich nově poroste v zámeckém parku ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku. Jeho část, takzvaná bažantnice, je jedním z mála míst v republice, kde se krasec ještě vyskytuje. Než tam ale město nové stromy nechá vysázet, musejí jít k zemi staré. Bude jich 565.
Čáslav - Keltský telegraf Čáslav 2018 byl název akce, která proběhla úspěšně v sobotu na čáslavském Hrádku. Cílem bubnování a pálení ohně je následné vizuální spojení se stovkami dalších míst v celé ČR jako oslava konce zimy a vzájemné pospolitosti. A to se v Čáslavi povedlo.
Tábor – Zatímco na centrální ploše Žižkova náměstí panovalo bujaré jarmareční veselí, v salónku restaurace Beseda by se napětí dalo krájet. Aby také ne… Po více než ročním snažení zde skládali svou závěrečnou zkoušku adepti myslivosti.
I když v pátek 23. března počasí zrovna jarní nebylo, „první jarní“ nebo také „první noční“ pochod, konaný pod názvem Memoriál Arnošta Valenty, nijak neohrozilo. Na start do zábřežského gymnázia se nakonec dostavilo 710 účastníků napříč všemi věkovými kategoriemi.
Pro někoho se jedná o symbol souznění člověka s přírodou, pro jiného prostě a jenom příležitost oslavit příchod jara u ohně se špekáčky nebo se podívat na první jarní ohňostroj. Stoupající obliba Keltské telegrafu je však také napříč Slováckem nepopiratelná.
Tachov - /POZVÁNKA DO MUZEA/ Ve všech oborech lidské činnosti se stále více prosazuje moderní technika. Platí to i pro přírodovědný výzkum, kde nám moderní technika pomáhá zjistit o životě živočichů i to, co nám dříve zůstávalo skryto.
Tachov – Přestože se momentální počasí snaží přesvědčit o opaku, jaro je již opravdu za dveřmi. Minimálně v Mateřské škole Pošumavská se již na toto jarní období pečlivě připravují.
Znojemsko - Sterilovaná zelenina ze Znojma, vína z Miroslavských Knínic, bylinky z Miroslavi a džem a mošt z hroznů z Maršovic. Co mají tyto výrobky společné? Získaly známku Znojemsko regionální produkt. Ta má zákazníkům zaručovat kvalitu a krajovou jedinečnost.
Brno /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Ačkoli jedny z prvních jarních paprsků v sobou vylákaly desítky návštěvníků do brněnské zoologické zahrady, malým obyvatelům expozice levhartů cejlonských se ven příliš nechce. Mláďata přes oplocení přitom vyhlíží v bezpečné vzdálenosti od jejich matky Nayany kromě návštěvníků zoo i kmotry. Samici a samce pojmenují jmény, které v češtině znamenají rozbřesk a děs či hrůzu.
„Nefunguje nám tady veřejné osvětlení.“ „Chodník v naší ulici je rozbitý, nedá se po něm chodit a hrozí úrazy.“ „Větve na stromech v parku jsou polámané, měli byste se na to přijet podívat.“ Takové a podobné vzkazy přijímají dnes a denně ve městech a obcích na Slovácku.
Vodňany - Zábavné odpoledne pro rodiny s dětmi plné zajímavých soutěží se konalo v pátek 23. března ve venkovním pavilónu, na Úhoří stezce a na lanovém hřišti FROV JU ve Vodňanech.
Mladé Bříště – Do hledání nejkrásnější studánky na Vysočině se už podvanácté pustilo občanské sdružení Zelené srdce, které sídlí v Mladých Bříštích u Humpolce. Také letos vyhlásil spolek anketu Studánka Vysočiny roku 2018 u příležitosti Světového dne vody, který připadá na 22. března.
„Na travnatém prostranství vedle Kauflandu vykáceli všechnu zeleň, která ten prostor alespoň trochu zkulturňovala. Teď je tam holá nevzhledná pláň,“ postěžoval si čtenář Slováckého deníku Petr Slinták.