Ústí nad Orlicí /SOUTĚŽ/ – V pondělí 14. března bude v Kulturním domě v Ústí nad Orlicí zahájena výstava Katastrofy lidského těla. Pětadvacet voskových figurín ukazuje skutečné lidi, kteří se od narození odlišovali kvůli genetickým vadám.
Sedlčany – Inspirovat přírodou se nechaly Kateřina Jelenová a Ivana Stoupová. Jedna z autorek výstavy si jako téma svých kreseb zvolila zvířata v zoologické zahradě, druhá se věnuje výrobě šperků vyráběných z vinutých perlí. Prohlédnout si jejich práce mohou zájemci v sedlčanské knihovně do 6. dubna.
Mikulčice – Dvacátý ekobenefiční festival propojí hudbu, divadlo, výstavy a workshopy. Na Pestrovečeru každoročně nechybějí ani přednášky, taneční vystoupení, autorská čtení nebo hudební improvizace. O víkendu vystoupí v kulturním domě v Mikulčicích i držitel Zlatého anděla, kapela Traband.
Mělník - Dva tisíce holubů, kteří zanášejí střechy i chodníky nánosy výkalů, hnízdilo v roce 2015 na římsách mělnických staveb. Teď už jich je o osm set méně. Podle mělnického starosty Ctirada Mikeše budou odchyty pokračovat až do letošního hnízdění, do kterého zbývají ještě dva až tři týdny.
Přibyslav – Člověk a les patří k sobě. Až dvě stovky školních dětí z Havlíčkobrodska projdou ročně odborným kurzem, který pro ně pořádají lesní pedagogové z lesního družstva obcí Přibyslav (LDO).
/VIDEO/ Kvída čeká cesta do ZooParc de Beauval ve Francii. Samce hrocha obojživelného, který se v Zoo Ostrava narodil před třemi lety, v úterý odcestuje do Francie.
Kramolín /ROZHOVOR/ - Loď Horácko poprvé vyplula na dalešickou přehradu na Nový rok 2012. Krásy okolí přehrady představila desítkám tisíc pasažérů, kteří na ni vyjíždí v každém ročním období. „I když vyplouvám na hladinu přehrady již pátým rokem, tak je pořád něco, co mne překvapí," říká provozovatel lodi Horácko Milan Jahoda.
Kolín – Na skutečně neobvyklou exkurzi vyrazila parta divočáků. Vydala se totiž na sídliště do Kolína. Jejich cesta měla ale smutný konec, jeden z divočáků nalezl smrt pod koly auta v Benešově ulici. Ostatní se rozutekli na zatím neznámá místa.
Chrudim – „Odborná spolupráce doktor Evžen Kůs," to je slovní spojení, které je nejeden televizní divák zvyklý slýchat při čtení titulků mnoha dokumentárních filmů věnovaných přírodě.
Proti chystané obnově poutního místa na Vřesové studánce v Jeseníkách se postavily ekologické organizace. Chtějí zabránit výstavbě kostelíku a horské chaty, které zde stály do druhé poloviny 20. století.
Praha /FOTOGALERIE/ - Příroda se pomalu probouzí ze zimního spánku a vás čeká tolik nepopulární jarní úklid. Právě to je ideální doba, abyste vyházeli staré kusy nábytku a dodali vašim domovům svěží vzhled. Že nevíte, jak na to? Navštivte soubor veletrhů o bydlení, zahradě a designu ve dnech 17. až 20. března v PVA Expo Praha v Letňanech a inspirujte se u skutečných profesionálů.
Benešovsko – V nové kampani Ukliďme svět, Ukliďme Česko se bude uklízet opravdu v celé České republice. Jejím cílem je zapojit do likvidace pohozených odpadků i nelegálních skládek alespoň sto tisíc dobrovolníků.
Holešov – Už letos na podzim má v Holešově vyrůst úplně nové biocentrum. Město má v plánu jeho výstavbu v oblasti mezi protihlukovým valem u průmyslové zóny a kontrolními vodárenskými vrty vzniknou čtyři hektary dřevinami osázené plochy.
Dvaačtyřicetiletá Marie Lokingová pochází z Chebu. Hlavní náplní jejího života je péče o zvířata. Nejprve působila jako ošetřovatelka dojnic, pak pomáhala ve veterinární ordinaci pro malá zvířata. Od roku 1996 se věnuje práci v útulku pro psy v Horní Hraničné u Chebu, kde je již třetím rokem provozovatelkou.
Alžběta Pondělíčková se narodila v roce 1972. Maturovala na gymnáziu a na zdravotní škole. Pracovala v domově důchodců a v nemocnici. Rodina je pro ni důležitá, a proto dvanáct let strávila se svými třemi dětmi na rodičovské dovolené. V té době se naučila trochu hrát na klavír, přečetla hromadu knih a doplnila si vysokoškolské vzdělání. Pracovat opět začala ve svých 35 letech v organizaci Klubíčko, která se později transformovala do obecně prospěšné společnosti Dobromysl, kde pracuje stále.
Praha – Nejvyšší kontrolní úřad zahájil v březnu čtyři nové kontroly. Prověří například tzv. nároky z nespotřebovaných výdajů, tedy peníze, která vybraná ministerstva ušetřila v minulosti. Zkontroluje peníze poskytované na zlepšování stavu přírody a krajiny a na vytváření rovných příležitostí pro zdravotně postižené. Prověří také loňskou účetní závěrku ministerstva spravedlnosti. Úřad o tom informuje na svém webu.
Břeclavsko – Povodí Moravy připravuje už třetí ročník úklidové akce My pro vodu – voda pro nás. Uskuteční se o prvních dvou dubnových sobotách, a to i na Břeclavsku. „Hlavním cílem je vyčistit ve spolupráci s dobrovolníky z řad ochránců přírody, studentů nebo zástupců různých zájmových sdružení co nejvíce kilometrů břehů a přispět tak k čistému okolí potoků a řek," uvedla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.
Vlašim – O první letošní jarní mládě už pečují ošetřovatelé Záchranné stanice pro živočichy Vlašim. Neradostný prim hraje chlupatá kulička, malý zajíc polní. Měl však štěstí v neštěstí. Ochranáři očekávají, že následující dny se přiliv mláďat přinesených do stanice znásobí.„Prvním mládětem přijatým v tomto roce je zajíc polní. Chytla ho kočka a vykloubila mu nohu. Myslím, že do dvou týdnů to vypukne, a bude jako vždy plno práce. Většina přijatých pacientů budou v následujících měsících mláďata a i přes veškeré naše osvětové snahy se k nám jistě opět dostanou i ta z přírody odebraná zbytečně," řekla Jaroslava Syslová, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.
Mělník – Dva tisíce holubů, kteří zanášejí střechy i chodníky nánosy výkalů, hnízdilo loni na římsách mělnických staveb. Teď už jich je o osm set méně.
Inka Urbanová vždy myslí na dobro druhých, ať se jedná o rodinu či někoho, kdo pomoc potřebuje. Více než 30 let je oporou manželovi, výtvarníkovi Petru Urbanovi, bez její pomoci by nikdy nemohl dosáhnout takových pracovních výsledků.
Martina Šilhánová je odvážnou ženou, která se nebojí objevovat nové a neprozkoumané cesty. Maminka tří malých dcer byla vždy sympatizantkou lesních mateřských školek, které se zaměřují na pobyt dětí v přírodě.
Kolínsko – Už pošesté pořádá Region Pošembeří ryze dobrovolnickou akci Ukliďme Pošembeří zaměřenou na úklid veřejných prostranství. Letos se uskuteční ve dnech 12. března až 10. dubna.
Mladá Boleslav - Josef Novák z odboru životního prostředí mladoboleslavského magistrátu, jenž je rovněž vedoucím oddělení ochrany přírody, myslivosti a rybářství, se již 40 let zajímá o život kání lesních. Výsledky svých četných pozorování shrnul v magistrátním zpravodaji a Deník nyní přináší jeho nejzajímavější poznatky.
Ostrov - Už čtrnáct let existence má za sebou občanské sdružení Ostrovský Macík. Provozuje azyl pro týraná a handicapovaná zvířata. S tím je spojena i nepřetržitá odchytová služba volně žijících zvířat a mnoho dalších projektů. Více informací o činnosti sdružení nám prozradila jeho vedoucí Hana Šimková.
Praha – Z obřadní síně vychází právě sezdaný pár. Do ruky bere po jedné bělostné holubici a pro štěstí a mír v domácnosti novomanželů vypouštějí ptáky na svobodu. Jen málokteré romantické oko zůstane suché. Jenomže vypuštění ptáci si zpravidla příliš svobody neužijí. Pokud to nejsou poštovní holubi, kteří se dokážou vrátit domů, zpravidla končí jako oběti predátorů nebo je nějaký náhodný nálezce přinese zcela vysílené do některé ze záchranných stanic.
Jablonná nad Vltavou - Rozporuplné reakce mezi obyvateli Jablonné nad Vltavou vyvolalo nedávné prořezání šesti vzrostlých lip v těsné blízkosti hasičské zbrojnice. Zatímco jedni zásah firmy zabývající se údržbou a obnovou zeleně vidí jako odborné ošetření a označují jej za správné a potřebné řešení, druzí mají na celou věc zcela opačný názor.
Třebíč - Nezáleží na tom, kolik vám je let. Mozek se dá trénovat v každém věku. Právě tohle je hlavním sdělením Dne mozku, který připadá na 11. března. Od pondělí 14. března pak začíná Národní týden trénování paměti. V Třebíči se uskuteční rovnou tři přednášky a tréninky.
Poděbrady - Ačkoliv venku ještě trvá zima, pracovníci Ekocentra Huslík v Poděbradech na Nymbursku mají i v těchto dnech napilno. Mimo jiné se snaží pomoci vážně zraněnému orlovi, jehož stav na začátku nevypadal vůbec dobře. Starší samec se ocitl v nesnázích v okolí Žehuňského rybníka.
Brno /ROZHOVOR/ – Emocionální interpret, zajímavý skladatel. Roman Dragoun hraje na klávesové nástroje, synthesizery a na klavír. Nepodlehl svodům standardní pop-music, ale zůstal věrný rocku. V posledních letech je otevřený také jazzu, funku a dokonce i šansonu. Patří k pravděpodobně nejzaměstnanějším a nejpracovitějším hudebníkům: neustále koncertuje asi s pěti skupinami, hraje na velkých festivalech, v koncertních síních i hospodách. „Dokud mi to zdraví umožní, budu hrát dál," říká hudebník, který své šedesáté narozeniny v předstihu oslavil ve čtvrtek večer na festivalu Beatfest.
Broumovsko - Když se na Broumovsku na podzim loňského roku objevila největší psovitá šelma – vlk obecný, byla to veliká událost. Zejména ochránci přírody neskrývali svou radost.
Do Úvalna se už řadu let sjíždí příznivci zimního táboření z celé republiky, kteří rádi nocují ve stanech bez repelentů a sítí proti komárům. Najdou zde půvabné tábořiště s ohništěm, výhledy do krajiny i zázemí v hospodě na Strážišti. Schází se zde otužilí turisté, kteří se už nemůžou dočkat spaní v přírodě, nebo i vyložení nadšenci zimního táboření, kteří loví teplotní rekordy co nejníže pod nulou.
Lipník nad Bečvou – S probouzející se přírodou souvisí vítání jara, které se zobrazí v expozici tradiční velikonoční výstavy v sále Domeček v Lipníku nad Bečvou. Akce, která se uskuteční od 12. do 26 března, nabídne návštěvníkům pestrou škálu velikonočních dekorací a mnoho inspirativních nápadů.
České Švýcarsko – S prvním březnovým dnem omezila Správa Národního parku České Švýcarsko vstup do lokalit, ve kterých hnízdí zvláště chráněné druhy ptáků.
Před 15 lety třídilo odpady jen 38 % Čechů a představa, že jich bude třídit většina, mohla vypadat jako nereálný sen. Dnes je to ale skutečnost! Česko patří v třídění a recyklaci obalů mezi evropskou špičku. Barevné kontejnery jsou už doslova na každém rohu a lidé tak třídí odpadů stále více. Každý obyvatel ročně vytřídí průměrně přes 40 kg papíru, plastů, skla a nápojových kartonů.
Brno /ROZHOVOR/ – Emocionální interpret, zajímavý skladatel. Roman Dragoun hraje na klávesové nástroje, synthesizery a na klavír. Nepodlehl svodům standardní pop-music, ale zůstal věrný rocku. V posledních letech je otevřený také jazzu, funku a dokonce i šansonu. Patří k pravděpodobně nejzaměstnanějším a nejpracovitějším hudebníkům: neustále koncertuje asi s pěti skupinami, hraje na velkých festivalech, v koncertních síních i hospodách. „Dokud mi to zdraví umožní, budu hrát dál," říká hudebník, který své šedesáté narozeniny v předstihu oslavil ve čtvrtek večer na festivalu Beatfest.
Loučná nad Desnou – Proti chystané obnově poutního místa na Vřesové studánce v Jeseníkách se postavily ekologické organizace. Chtějí zabránit výstavbě kostelíku a horské chaty, které zde stály do druhé poloviny 20. století. Tvrdí, že by projekt vedl ke zničení zdejší cenné přírody. Zástupci spolku, který obnovu iniciuje, to odmítají.
Přerov – Přestože se v březnu příroda pomalu probouzí ze zimního spánku a tažní ptáci se vracejí zpět do České republiky, letos si zřejmě na příchod opravdového jara ještě chvíli počkáme.