Kreativ

ŠTÍTEK: příroda

Narozeniny po čtyřech letech. V Hradišti je bude slavit 19 lidí

Uherské Hradiště /ANKETA/ – V rodném listě má napsané datum narození 29. února. Pokud by postupoval striktně podle kalendáře, oslavil by dnes své teprve jedenácté narozeniny. Do všech nezbytných formulářů však bude po zbytek tohoto roku vepisovat věk 44 let. Radek Bruštík ze Strání je totiž jedním z mála těch, kteří se narodili v magické datum 29. února. Tento den jako jediný totiž najdeme v kalendářích pouze jednou za čtyři roky.

Ve Vsetíně dnes slaví narozeniny dvacet jedna lidí

Valašsko V rodných listech mají napsáno datum 29. února. Pokud by se toho striktně drželi, slavili by své narozeniny pouze jednou za čtyři roky. Městský úřad ve Vsetíně eviduje v současné době hned dvacet jedna žijících lidí, kteří se narodili 29. února.

Bobr se prý nemůže přemnožit

Dolní Radouň – V sále pohostinství Na Kopečku v Dolní Radouni u Jindřichova Hradce to v pátek večer hučelo jako v úlu. 

Hlasujte do poloviny března pro Psího miláčka Deníku

Kladensko – V anketě Psí miláček Deníku, kde hledáme toho nejroztomilejšího pejska, vám představujeme jednotlivé čtyřnohé kandidáty, které do soutěže nominovali čtenáři Kladenského deníku. Hlasujte pro své favority na webu i v tištěném vydání Kladenského deníku.

Ve žďárském bazénu se natočí reklama

Žďár nad Sázavou – Komparzisty pro výrobu reklamního spotu hledá žďárská radnice. Ti se budou zdarma koupat v městském relaxačním centru, užívat si wellness služby a odpočívat v solné jeskyni. Podmínkou je, že se u toho nechají natočit.

Klíšťata v zimě? Ojedinělá, ale určitě možná

Severní Čechy - Není výjimečné, že někteří lidé už během února, dříve typicky zimního měsíce, zaregistrovali přítomnost klíšťat v přírodě. Mírné zimy a teploty nad nulovou hodnotou totiž tomuto parazitovi vyloženě přejí, protože se obecně rozmnožuje při teplejším počasí.

Ochránci přírody z Vlašimi přes stále panující zimu chystají sítě

Vlašimsko – Přes panující výkyvy počasí se vlašimští ochranáři chystají na blížící se jarní tah žab. Jedenáct let už na vybraných lokalitách zajišťují pracovníci ČSOP Vlašim spolu s dobrovolníky ochranu tisíců migrujících obojživelníků před doslova masakrem na silnici. Budují u silnic zádržné mobilní systému a denně k nim vyjíždějí, aby žáby přemístili k místu rozmnožování. Za jedenáct let se tak ochranářům podařilo přenést kolem devadesáti tisíc obojživelníků. Z toho celá čtvrtina zachráněných žab pochází z lokality u Trhového Štěpánova.

Polní kuchyni někdo zavezl padesáti starými pneumatikami

Příčovy – František Zeman, který je znám mezi skauty pod přezdívkou Prófa, má blízko větrného mlýna u Příčov pozemek. Využívají jej v letních měsících zejména děti. Je vstřícný i k dalším zájmovým skupinám, které se zde chtějí s jeho souhlasem utábořit a uspořádat v přírodě v průběhu roku nějakou akci.

Počasí jako na houpačce? Zemědělcům víc vadí stále mokrá půda

Břeclavsko – V úvodu týdne rekordních plus osmnáct stupňů Celsia, o tři dny později noční mrazy. Na víkend znovu předpověď jarních teplot nad deset stupňů, ovšem od středy už zase citelné ochlazení s možným sněžením. Nad bláznivým počasím, které na přelomu února a března panuje na Břeclavsku, kroutí hlavou mnozí. Včetně zemědělců.

Besedy seznámí posluchače s tajemnými místy naší země

Městská knihovna ve Studénce připravuje pro své návštěvníky cyklus přednášek s názvem Tajemná místa Čech, Moravy a Slezska, v rámci kterého se lidé seznámí se známými i méně známými místy naší země a jejich minulostí.

Děti se vydaly po stopách zvířat. Která v zimě nespí?

Horka nad Moravou – Blíž k přírodě se octly děti i jejich rodiče v sobotu v Horce nad Moravou. Centrum ekologických aktivit Sluňákov tam připravilo akci Den zimního spánku. V areálu čekalo desítky dětí několik stanovišť, kde musely plnit nejrůznější úkoly, uvnitř centra se pobavily při divadle.

Operační program Životní prostředí skončil. Úředníci rozdělili 3 miliardy

Vyškovsko – Do konce minulého roku měli všechny peníze utratit. Dnes jen dělají kontrolní zprávy a vše dokončují už pouze administrativně. Operační program Životní prostředí 2007–2013 je definitivně minulostí. Díky takzvanému pravidlu n+2 bylo možné zajišťovat a platit projekty z tohoto období až do konce loňského roku.

Na kilometru Baťova kanálu zpevňují břehy. Zahájení sezony není ohroženo

Babice, Huštěnovice – Zbývají necelé dva měsíce do zahájení plavební sezóny na Baťově kanále. Povodí Moravy i letos pokračuje v úpravách, které mají za cíl pomoci provozovatelům přitáhnout ještě více turistů a udržet vodní cestu v dobrém stavu. Plavební a závlahový kanál se momentálně upravuje mezi komorami v Huštěnovicích a Babicích.

Otrávenými návnadami jsou ohroženi i lidé, zejména děti

Horní Radslavice – V blízkosti Horních Radslavic na Velkomeziříčsku byla nalezena mrtvá vydra říční a nevzletné, ale stále ještě žijící, káně lesní. Provedená pitva potvrdila otravu karbofuranem. Otrávené návnady jsou nebezpečné i pro lidský organismus, ohroženy jsou především děti.

Konopišťský medvěd Jiří poničil výběh, na opravu není dost peněz

Benešov – Nuda, možná zájem o hmyz ukrytý v dřevěné podlaze poskládané z dubových špalků, přiměly konopišťského medvěda Jirku, z lidského pohledu, k vandalskému chování ve svém výběhu. Chlupáč poničil nejen už zmiňovanou podlahu, ale dlouhou chvíli si krátil také devastací přístřešku a dalších dřevěných částí svého nevelkého životního prostoru. Ke zkáze zděných částí výběhu, například betonové konstrukce jakési jeskyně nebo bazénku s vodou, zase přispělo dlouhodobé působení povětrnostních vlivů. „Medvídek Jiříček, náš mazlíček, si už na podzim upravil výběh a jeho počínání teď musíme napravit," uvedla konopišťská kastelánka Jana Sedláčková s tím, že opravu výběhu stejně správa státního zámku plánovala. „Teď to ale musíme udělat kompletněji. Vzhledem k tomu, že právě teď medvěd spí, se do toho můžeme pustit už nyní. Zatím jsme nakoupili dřevo," potvrdila kastelánka zámku Konopiště.

Kavylobraní. Milovníci přírody pročistí Pouzdřanskou step

Pouzdřany – Nadšenci z celé republiky mohou poslední únorový víkend pomoci vrátit lesk národní přírodní památce Pouzdřanská step. Ta patří k nejproslulejším lokalitám stepní flóry na jižní Moravě. Sraz je v sobotu v deset hodin odpoledne u vlakového nádraží 
v Pouzdřanech na Břeclavsku. „Cílem Jihomoravského kavylobraní je obnova nejvíce degradovaných ploch, které řadu let trpěly absencí vhodné údržby," uvedla Petra Milerová z Českého svazu ochránců přírody.

Proti jarní únavě bojujte stravou i masážemi

Jičínsko – K jarní detoxikační kúře a posílení imunity vám zaručeně pomůže kombinace masáží teplým indickým olejem v kombinaci s vnitřní očistou. K té významně přispívá také doplněk stravy z čisté přírody – křemelina. Důležitá je samozřejmě pravidelnost, pozitivní myšlení.

ROZHOVOR: V této chvíli je prostor pro nové tváře

České Budějovice - Prostředí rektorátu dobře zná. Pět let Dagmar Škodová Parmová zastává pozici prorektorky pro zahraniční vztahy. Ve čtvrté volbě rektora Jihočeské univerzity se do hledání nového šéfa zapojuje jako první žena. „V akademickém prostředí to nebývá úplně zvykem, byla bych takovým unikátem. Rektorku znám jen paní Machkovou z VŠE Praha," usmívá se dáma, která si přeje především zklidnění situace.

Labutě dočasně zkrášlují rybník Kuchyňka

Hranice – Kachny sídlící na rybníku Kuchyňka mezi ulicemi Nová a Jiřího z Poděbrad patrně oko kolemjdoucího příliš nevytrhnou. Avšak labutě, které se zde momentálně také nacházejí, ty už člověka zkrátka upoutají. Tento pohled se však nebude naskýtat příliš dlouho.

Proti jarní únavě bojujte stravou i masážemi

Jičínsko - K jarní detoxikační kúře a posílení imunity vám zaručeně pomůže kombinace masáží teplým indickým olejem v kombinaci s vnitřní očistou. K té významně přispívá také doplněk stravy z čisté přírody – křemelina. Důležitá je samozřejmě pravidelnost, pozitivní myšlení.

Čtyři tipy: jak oživit fasádu a sokl domu

Praha /FOTOGALERIE/ - Vhodný materiál na sokl domu vybíráme většinou před rekonstrukcí fasády. Přihlédnout musíme nejen k estetické složce, ale především té ochranné. Kvalitní obklady vydrží i desítky let a váš dům díky nim dostane úplně nový vzhled. Vybírat můžeme z tradičních podkladů, jako je kámen, nebo zvolíme moderní materiál.

Na třicet dětí v Přerově pasovali na rybáře

Přerov – „Jménem práva rybářského, cechu velmi váženého, jmenujem vás dnešním dnem pasovaným rybářem. Tento den v paměti mějte, Petra s námi uctívejte, neboť on je s Krčínem naším velkým patronem." Tato slova si na pamětním listu může přečíst třicet dětí, které byly ve středu pasovány na rybáře.

Nová kanalizace za 150 milionů uleví přírodě v Moravském krasu

Moravský kras – Pokud jde o čištění odpadních vod, nemají se v Senetářově čím chlubit. Z některých domů tečou splašky přímo do vodních nádrží – rybníků. „Občas to tam i zapáchá. Když tam nateče hodně splašků, tvoří na povrchu vody hnědé bubliny. Jako v žabinci. My sice máme doma samostatný septik, spousta lidí ale na novou kanalizaci čeká již řadu let. Když budeme mít splaškovou a dešťovou vodu oddělenou, celkově se zlepší prostředí v naší obci," popsal Ivo Matuška ze Senetářova.

Klíšťata v zimě? Ojedinělá, ale určitě možná

Není výjimečné, že někteří lidé už během února, dříve typicky zimního měsíce, zaregistrovali přítomnost klíšťat v přírodě. Mírné zimy a teploty nad nulovou hodnotou totiž tomuto parazitovi vyloženě přejí, protože se obecně rozmnožuje při teplejším počasí.

Klíšťata v zimě? Ojedinělá, ale určitě možná

Podkrkonoší - Není výjimečné, že někteří lidé už během února, dříve typicky zimního měsíce, zaregistrovali přítomnost klíšťat v přírodě. Mírné zimy a teploty nad nulovou hodnotou totiž tomuto parazitovi vyloženě přejí, protože se obecně rozmnožuje při teplejším počasí.

Island objektivy přírodovědců

Teplice - Krásnou, ale drsnou přírodou ostrova v severním Atlantiku vás provedou Jan a Dominik Andreskovi, a to v dalším z cyklu „přátelských setkání s vědou" Café Nobel, ve čtvrtek 25. února na hvězdárně v Teplicích.

Tipy na příměstské tábory: malí výzkumníci se vydají na Jižní pól

Brno – S blížícími se jarními prázdninami, které v Brně potrvají příští týden, si mnozí rodiče lámou hlavu. Většina z nich totiž musí do práce. Řešení je poslat potomka do příměstského tábora. „Naše děti tyto tábory bavily. Užily si nejen sport, ale i tvůrčí činnost," svěřil se třeba otec osmiletého hocha a desetileté dívky Jiří Horák. Podle zjištění Rovnosti je už většina táborů v Brně obsazených. Přináší přehled těch, které ještě nabízí volná místa.

Střípky divoké krásy

Prostý obdiv k volně žijícím tvorům, vyskytujícím se 
v nádherné přírodě jesenických hor, je hlavním leitmotivem výstavy fotografií autorů Petra Šaje, Tomáše Pospíšila a Štěpána Mikulky.