Mnohá z nejinspirativnějších řešení na světě vytvořili vědci, kteří své nápady „ukradli“ ze světa přírody. Během milionů let evoluce totiž příroda přišla na řešení mnoha problémů. A lidé si je prostě vzali, nebo se jimi alespoň nechali více či méně inspirovat.
Zkracující se dny spoustu z nás od pohybu odradí – po ránu je ještě tma a večer už zase. S čelovkou ale bude všechno jinak, na cestu vám posvítí, ať se chystáte na běžecký trénink, túru, nebo třeba obyčejnou podvečerní procházku. Vyzkoušeli jsme pro vás rovnou tři typy čelovek, které uspokojí nadšené turistky i zkušené sportovkyně. Která bude ta vaše?
Bůh se směje, když člověk plánuje. Toto napsala v diáři TraDiář 2023 Martina Viktorie Kopecká, která je jeho spoluautorkou. Martina působí nejen jako farářka Církve československé husitské, ale je také terapeutkou. Povídali jsme si s ní proto o tom, jak příští rok prožít v co nejlepším psychickém zdraví. Druhá autorka Martina Boledovičová nám dala tipy na to, jak blížící se Vánoce zvládnout bez stresu.
Český svaz ochránců přírody (ČSOP) připravil k letošním Vánocům opět speciální dárky, které nejen potěší vaše blízké, ale hlavně pomohou. Pod stromeček můžete darovat v podobě darovacích certifikátů symbolický kousek vzácné přírody nebo exkurzi na vybraná Místa pro přírodu. Zakoupením certifikátu z edice „Daruj kousek přírody“ přispějete na sbírku Místo pro přírodu, ze které ČSOP vykupuje přírodně cenné pozemky. Třeba mokřad, prales nebo květnatou louku. Největším dárkem je záchrana míst, která by v budoucnu mohla nenávratně zaniknout. V nabídce je také speciální vánoční certifikát s krásnými liščaty.
Chovatelé ze Zooparku Zájezd vypustili nově do volné přírody dvaadvacet koroptví. Chtějí tím posílit kriticky ohroženou divokou populaci, která také z přírody na Kladensku téměř vymizela. Na odchovu ohroženého druhu pracují v Zájezdu intenzivně od loňska.
/FOTO/ V pražské zoologické zahradě se vylíhla tři mláďata málo známého druhu želv - želvy záhadné. Informoval o tom mluvčí zahrady Filip Mašek. Tento druh želv je v přírodě málo prozkoumaný a jeho populace se podle odborníků zmenšují. Do pražské zahrady se želvy záhadné dostaly před lety ze zásilky zabavené pašerákům v Hongkongu.
Co je vlastně sen? Je to forma fantazie? Mohla by nám skrze sen být naznačena cesta, po které můžeme v životě kráčet? Na tyto otázky hledá odpověď paní Ženatová z Boskovic. Děkujeme jí za dnešní příspěvek.
Až do konce listopadu je v přízemí zlínské radnice k vidění výstava fotografií s názvem Kouzlo fauny a flóry Zlínského kraje. Jejím autorem je 82letý ornitolog a dlouholetý člen Ekocentra Čtyřlístek, Zlíňan původem z Orlovic na Vyškovsku, Oldřich Kužílek.
Muzeum přírody Český ráj pořádalo před nedávnem dobrodružnou akci nazvanou Noční výsadek. Děti a rodiče byli ve večerních hodinách na různých místech vysazováni z autobusu s úkolem zorientovat se, kde jsou.
Tažení proti zvyšujícímu se výskytu nutrií na řece Moravě v Uherském Hradišti zahájilo vedení tamní radnice. Ústy místostarosty Čestmíra Boudy vyzvalo lidi, aby neprodleně upustili od krmení těchto zvířat.
Tažení proti zvyšujícímu se výskytu nutrií na řece Moravě v Uherském Hradišti zahájilo vedení tamní radnice. Ústy místostarosty Čestmíra Boudy vyzvalo lidi, aby neprodleně upustili od krmení těchto zvířat.
Blíží se zima a řada milovníků zvířat chce ježkům, srnkám či ptáčkům toto nevlídné období pomoci přečkat. Nosí jim dobroty do lesů, na zahradě připravují krmítka a mezi oblíbené doplňky zimního jídelníčku patří také lojové koule. Síťky, ve kterých se nachází, se však mohou stát smrtící pastí, ve které se opeřenec zachytí a uhyne. Ublížit ale mohou i dalším zvířatům, která svou vůní po loji přilákají.
/ROZHOVOR/ Vstane ve dvě v noci, udělá si svačinu, vezme fotoaparát a vyrazí do přírody. Pospíchá zachytit východ slunce z nějaké skály na kopcích v Ústeckém kraji. I taková je jedna z aktivit 29letého fotografa Václava Chloupka, který pochází z Teplic a momentálně žije v Ústí nad Labem. Východy a západy slunce, ale i další záběry z přírody, ho lákají odmalička.
Jubilejní 15. ročník soutěže Master of Crystal, kterou pořádá společnost Preciosa vyhrála Katarína Nábilková. Porotu přesvědčila svou prezentací svítidla Balance of Nature (Rovnováha přírody) vyrobeného z kombinace skla a kovu.
V jedné fázi rekonstrukce to v domě vypadalo jako po výbuchu. Zbyly z něj jen obvodové zdi. Postupně však na základě vize architektky a spoluinvestorky v jedné osobě vznikl domov, který je propojen s přírodou a který je příkladem toho, jaké může být v Praze parádní bydlení.
V bavorském Neuschönau, jen pár kilometrů od českých hranic, vznikne útočiště pro rysí sirotky a zraněné rysy. Pobýt by tam měli jen po dobu nezbytně nutnou a pak budou vypuštěni do přírody. Vznik zařízení vítá i NP Šumava. Věří, že časem tam bude možné převážet i zvířata z české strany.
Spolek pro vlastivědnou práci v Liberci a okolí, veřejnosti známý jako Liberecká Vlastivěda, si připomene v sobotu 12. listopadu 2022 od 14 hodin v hotelu Liberec na Šaldově náměstí 75 let od svého založení.
Čtyři roky práce na výpravném dokumentárním filmu o horské přírodě Jeseníků jsou u konce. Snímek Jeseníky – království horské divočiny jde do kin v pátek 11. listopadu. První jej spatří diváci v šumperském kině Oko.
Ekocentrum Vrátkov připravilo další zajímavou akci pro celé rodiny, tentokrát pod názvem Lesa pán. Vyznačená lesní trasa v délce zhruba tři kilometry obsahovala šest stanovišť, kde si účastníci prověřili v kvízu své znalosti z přírody.
Chcete si zajít do přírody, pozorovat divoká zvířata, ale nemáte moc času, abyste vyjeli z Brna? Vydejte se do obory Holedná, která se nachází mezi městskými částmi Jundrov, Kohoutovice, Komín a Bystrc. Pokud ještě váháte, podívejte se na krásné fotografie podzimní obory, které pořídila Libuše Hošková. Děkujeme jí za možnost zveřejnění.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ „To by měl svatý František radost,“ glosoval farář Jan Randa průvod myslivců, který i se zvířaty zamířil do kostela v Třemešné ve Slezsku. Na svatohubertskou bohoslužbu sokolníci vzali s sebou do chrámu dravé ptáky a myslivci své psy vycvičené k lovu. Hned vedle eucharistie čekal na požehnání pár bažantů jako symbolické poděkování myslivců za štědrost naší přírody.
/FOTO/ Zadržení vody v krajině, omezení půdní eroze a nové vycházkové okruhy. Žďár nad Sázavou pokračuje v obnovování polních cest. Tentokrát přišla na řadu cesta ze Žďáru na Vysoké. Propojí okraj Hlohové ulice směrem k černému rybníku na Vysoké. Přiložit ruku k dílu mohou i milovníci přírody z řad veřejnosti.
Pokud existuje v Čechách místo, které nikdy nezklame ani nejnáročnějšího milovníka přírody, pak je to Šumava. A zvlášť na podzim. Paprsky slunce usazeného nízko nad obzorem si se zdejší krajinou doslova hrají. Mystickou atmosféru mlhavých rán střídá fascinující magie světla a barev. Toulky touto krajinou bez nadsázky pohladí duši každého návštěvníka.
Přibližně stovka malých karasů obecných, rozmnožených v Zoo Praha, obývá od tohoto týdne rybník U Kamenného stolu v pražské Vinoři. Do vody je vypustili pracovníci zoo a fakticky tím započali dlouho chystaný návrat téměř vyhynulého druhu do tuzemské přírody.
Jdete přírodou, telefonujete a váš pes pobíhá kolem. Idylka. Ovšem až do té doby, kdy kvůli vaší nepozornosti přinese v zubech matku malých zajíčků, která má prokousnutou páteř a jejichž osud je rázem nejistý. Kvůli nezodpovědnému venčení přijdou ročně o život stovky zvířat, o čemž nám vyprávěli vedoucí a ošetřovatelé ze záchranných stanic Makov a Vlašim.
Nádherné snímky podzimní přírody nám zaslala Kateřina Doubravová z Tachova. Jak sama napsala, šla se jen tak projít do přírody a fotoaparát vzala s sebou. Výsledkem jsou pestrobarevné snímky přírody.
/FOTOGALERIE/ V hlavním sále pražského Valdštejnského paláce v Praze, sídla Senátu České republiky, se ve středu 2. listopadu uskutečnilo setkání k 50. výročí založení Chráněné krajinné oblasti Český kras. Veřejnost má nyní příležitost seznámit se blíže s největším krasem v Čechách na odborných besedách, které se ve čtvrtek a v pátek konají ve Svatém Janu pod Skalou.
Vlk Bubla, kterého před nedávnem našli zraněného zřejmě po srážce s autem houbaři v příkopu u silnice mezi Horní Blatnou a Potůčky na Karlovarsku a nyní se léčí ve Vlašimi, se vrátí do záchranné stanice pro živočichy Drosera v Bublavě na Sokolovsku.
Prdící zebra, opice hrající si na doktory i mávající mýval. Soutěž Comedy Wildlife Photography Awards představila snímky, které se uchází o titul nejvtipnější fotky zvířat z divoké přírody za rok 2022. Letošní vítěz soutěže, která vznikla v roce 2015, bude vyhlášen v prosinci. Do hlasování se může zapojit i veřejnost.
Dlouhá léta psal o Českém ráji knížky. Pak přišel nápad splnit si sen a o milovaném regionu natočit dokumenární film. Režisér, scenárista a kameraman Zdeněk Mrkáček strávil posledních deset let přípravou celovečerního dokumentu Jedinečný Český ráj, který byl uveden v jičínském kině ve středu 26. října. "Chtěl jsem natočit opravdu něco originálního, zaměřit film na živou a neživou přírodu a hlavně na detail. Ať už jde o skalní útvary, zvířata nebo rostliny," říká režisér. Záběr podle něj ilustruje život uprostřed chráněné přírodní rezervace ještě lépe než skvělá fotka.
Václav Hanzal pěstuje hlavně chmel. Aby také ne, když hospodaří na Žatecku. Právě tato oblast dala jméno jedné z odrůd, která se stala známou po celém světě. A že Václav Hanzal vede svoje hospodářství dobře, svědčí i to, že se nyní honosí titulem Zemědělec roku 2022.
VIDEO/ Před dvěma lety to byl lysý vrchol téměř bez stop civilizace, nyní na něm stojí rozhledna a zdejší unikátní přírodu chrání před neukázněnými turisty plot. Králický Sněžník zažil během krátké doby velkou proměnu. Pohyb rostoucího počtu návštěvníků čeká další regulace.
Před dvěma lety to byl lysý vrchol téměř bez stop civilizace, nyní na něm stojí rozhledna a zdejší unikátní přírodu chrání před neukázněnými turisty plot. Králický Sněžník zažil během krátké doby velkou proměnu. Pohyb rostoucího počtu návštěvníků čeká další regulace.
Letošní léto byl pro Krnovskou Trojku opravdu náročný. Měli jsme zúročit, co se nám v předchozích měsících podařilo naučit a zdokonalit. Zda naše děti opravdu dokáží bez pomoci přežít v přírodě, zda se neztratí v náročném terénu, zda dokáží tábořit pod širákem, vařit v náročnějších podmínkách. Za vzpomínku a průřez fotodokumentantací děkujeme Dušaně Cestrové.
„Pokud máte mapu a kompas a víte, jak je použít, nemůžete se nikdy ztratit. Ale pozor, nejlepší trasa do cíle nemusí být nutně nejkratší." Jak se orientovat v neznámém terénu, používat správně mapu, buzolu a jaké jiné způsoby navigace mohou posloužit k určení světových stran v přírodě se dozvěděly děti z Pardubického kraje díky projektu POKOS.
/ROZHOVOR/ Čtyřiačtyřicetiletý krajinný umělec Jan Macek z Trutnova je propagátorem stone balancingu, členem umělecké skupiny Zkamenělí a od letošního roku zakládajícím členem skupiny Bohemian Landartists.
Renomovaný norský fotograf Christian Houge připravil speciálně pro pražskou Bold Gallery výstavu Temple of Light. Uvádí zde své dva nové fotografické cykly, v nichž hlavní roli hrají vzácná vycpaná zvířata, lidské ostatky a oheň. Prostřednictvím první série fotografií Residence of Impermanence umělec zkoumá vztah mezi lidstvem a přírodou pálením vysoce ceněných zvířecích vycpanin. Ve druhé sérii Vanitas pracuje se zapálenými lidskými kosti a připomíná vzácnost života.
Dne 8. října byla krásná podzimní sobota. Vzduch měl jablečnou vůni, ta se doplňovala s vůní pokosené trávy, a kdo mnul v rukou zeminu, nemohl se odtrhnout od její vůně.
Ve školní družině v Žimuticích poznávaly děti stromy a přírodu, a to v rámci projektu Listí a stromy. Informace si vyhledávaly na internetu a pak si své poznaty srovnávaly.
Dům přírody Českého ráje v Dolánkách u Turnova v sobotu hostil akci Koulelo se, koulelo v rámci mezinárodního svátku Dne stromů 2022. Návštěvníci se dozvěděli, co všechno se musí stát, aby si mohli na podzim pochutnat na zralém jablíčku, kolik chutí může takové jablko mít nebo co všechno se z nich dá vykouzlit.
/FOTO, VIDEO/ Na Mezinárodní den stromů 20. října obklopila novopackou základní školu v Husitské ulici vůně pryskyřice a z reproduktorů znějící Uhlířova písnička Chválím tě Země má. Atmosféra souznění s přírodou doprovázela dokončení projektu Školní les do kapsy, na kterém školáci už více než půl roku pracovali spolu se Sdružením Tereza. „Dnes tu vysadíme tisíc stromů. Vznikne nám tu malý školní les, který bude stínit okna školních budov a sloužit k výuce,“ říká ředitel školy Zdeněk Burkert.
Dominanta Smědavské hornatiny Ořešník nabízí mimořádně působivý rozhled na okolí. Nedaleko zurčící vodopád Velký Štolpich je zase oázou klidu. Desetikilometrový výlet s náročnějším výstupem turisty odměňuje kouzelnou přírodou Jizerských hor.
Pochod srdcem Moravského krasu. Tak se jmenovala turistická akce, kterou v půlce října uspořádala blanenská Charita k třicátému výročí svého založení. Na účastníky čekaly trasy různých délek i hravá stanoviště pro děti. Startovné činilo padesát korun a výtěžek šel na rozvoj charitní práce v regionu. Děkujeme paní Jarůškové za dnešní příspěvek.
/FOTOGALERIE/ Renomovaný norský fotograf Christian Houge připravil speciálně pro pražskou Bold Gallery výstavu Temple of Light. Uvádí zde své dva nové fotografické cykly, v nichž hlavní roli hrají vzácná vycpaná zvířata, lidské ostatky a oheň. Prostřednictvím první série fotografií Residence of Impermanence umělec zkoumá vztah mezi lidstvem a přírodou pálením vysoce ceněných zvířecích vycpanin. Ve druhé sérii Vanitas pracuje se zapálenými lidskými kosti a připomíná vzácnost života. Jeho fotografie budou k vidění v Bold Gallery od 20. října do 20. listopadu 2022. Vstup pro veřejnost je zdarma.
/FOTOGALERIE/ Renomovaný norský fotograf Christian Houge připravil speciálně pro pražskou Bold Gallery výstavu Temple of Light. Uvádí zde své dva nové fotografické cykly, v nichž hlavní roli hrají vzácná vycpaná zvířata, lidské ostatky a oheň. Prostřednictvím první série fotografií Residence of Impermanence umělec zkoumá vztah mezi lidstvem a přírodou pálením vysoce ceněných zvířecích vycpanin. Ve druhé sérii Vanitas pracuje se zapálenými lidskými kosti a připomíná vzácnost života. Jeho fotografie budou k vidění v Bold Gallery od 20. října do 20. listopadu 2022. Vstup pro veřejnost je zdarma.
/FOTOGALERIE/ Renomovaný norský fotograf Christian Houge připravil speciálně pro pražskou Bold Gallery výstavu Temple of Light. Uvádí zde své dva nové fotografické cykly, v nichž hlavní roli hrají vzácná vycpaná zvířata, lidské ostatky a oheň. Prostřednictvím první série fotografií Residence of Impermanence umělec zkoumá vztah mezi lidstvem a přírodou pálením vysoce ceněných zvířecích vycpanin. Ve druhé sérii Vanitas pracuje se zapálenými lidskými kosti a připomíná vzácnost života. Jeho fotografie budou k vidění v Bold Gallery od 20. října do 20. listopadu 2022. Vstup pro veřejnost je zdarma.