V areálu Domu dětí a mládeže Sova byla dokončena stavba nového přírodovědného centra za 35 milionů korun. Městu se na jeho vybudování podařilo získat dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu ve výši 18 milionů korun. „Jedná se o moderně pojatý objekt s prosklenou čelní stěnou, který je zapuštěn v terénu a byl přistavěn k původnímu objektu stájí. Je v něm jak tropická část s vnitřním skleníkem, tak terarijní a botanická sekce,“ sděluje mluvčí Chebu Simona Liptáková.
Léto je již v plném proudu a prázdniny nezadržitelně klepou na dveře. Přemýšlíte, kam na dovolenou? Nechte se inspirovat naší čtenářkou, paní Marií Ženatovou z Boskovic, která vyrazila se seniory z Exodu Blansko do Vysokých Tater. Děkujeme jí za dnešní příspěvek.
Slunéčka sedmitečná odjakživa všichni zahrádkáři ve svých zahradách vítají. Někdy si je dokonce z procházek nosí v papírových sáčcích, aby je umístili na své rostliny. Důvod je jasný: naše berušky jsou totiž ideálními ochránci zeleně v zahradách před každoroční invazí parazitujících mšic, které oslabují naše rostliny tím, že sají jejich šťávy. Slunéčka si s nimi vždy dokázala poradit přirozeně a v souladu s přírodou. Ovšem poslední dobou jsou ohrožena jak naše slunéčka, tak rostliny.
Dvě děti, které uštkla zmije, byly ještě počátkem tohoto týdne v péči Dětské kliniky Fakultní nemocnice Olomouc. Celkem už evidují tři případy. Malí pacienti skončili na jednotce intenzivní péče. Útok zmije na člověka experti přičítají zejména nevhodnému chování lidí v přírodě, kdy se plaz cítí ohrožený a začne se bránit.
/FOTOGALERIE/ Příprava večeře na ohni, pročištění vody z lesní studánky cestovním filtrem nebo orientace v terénu pomocí papírové mapy a buzoly. To je jen zlomek činností, které jsou pro drtivou většinu zástupců dnešní mladé generace prakticky neznámé. V rámci Gymnázia Dr. Josefa Pekaře v Mladé Boleslavi proto vzniklo expediční centrum, které má pomoci překročit práh běžných středoškolských exkurzí a naučit studenty činnostem, které v dnešní době ztrácí na popularitě. Projekt v loňském roce podpořil také Nadační fond ŠKODA AUTO prostřednictvím grantové výzvy Tady jsem doma.
/FOTOGALERIE/ Potíže na stavebním trhu a válka na Ukrajině přispívají k dramatickému protahování stavby návštěvnického centra u Koněpruských jeskyní. Situace je tak vážná, že se na původně plánovaný termín dokončení letos na jaře může zapomenout.
Jak již titulek napovídá, vydáme se tentokrát na místo, které je s královnou léčivých bylinek spjato zcela mimořádně. Dokonce tak, že se jméno této voňavé rostlinky dostalo přímo do českého názvu celé obce. Za krásnou procházku Potštátskem velmi děkujeme Karlu Machylovi.
Alternativní minidomky, označované názvem tiny houses, dávají šanci lidem, kteří nemají vlastní pozemek a nechtějí či nemohou dalších třicet let splácet hypotéku. Mobilní, rozměrově úsporné bydlení zažívá v Česku nebývalý boom. Své o tom ví Jan Němec, který u nás začal jako první tiny houses projektovat a stavět. Sám v jednom žije už pět let.
Jak již titulek napovídá, vydáme se tentokrát na místo, které je s královnou léčivých bylinek spjato zcela mimořádně. Dokonce tak, že se jméno této voňavé rostlinky dostalo přímo do českého názvu celé obce. Za krásnou procházku Potštátskem velmi děkujeme Karlu Machylovi.
Atraktivní pořad Odpoledne s přírodou se uskuteční v neděli 19. června od 14 hodin u lovecké chaty pod Sirou. Program nejprve nabídne ukázku výcviku loveckých psů.
Jan Jiráň miluje fotbal, latinskoamerické rytmy, silné příběhy a skryté významy. I proto se jeho někdejší skupina jmenovala Botafogo. Je to čtvrť v Rio de Janeiru (jako je Břevnov čtvrtí Prahy), je to zároveň slavný fotbalový klub, který charakterizuje černá a bílá (původní barvy Sparty Praha), a portugalské „Botafogo“ v překladu do češtiny znamená „ten, který nese oheň“.
Záchranné stanice sdružené v Národní síti záchranných stanic, kterou koordinuje Český svaz ochránců přírody, ročně přijímají více jak třicet tisíc zvířat v nouzi. Poskytují jim první pomoc, léčí je a snaží se je vypustit opět do volné přírody. Zároveň se snaží lidi vychovávat, aby omezili aktivity, které divokým zvířatům škodí.
Nejen místní a hosté z blízkého okolí mohou zavítat do ve středu odpoledne představené nové stezky Boršovskými lúkami. Téměř kilometrový okruh se nachází severně od města Kyjova.
Také se vám zdá, že příchod jara již nedoprovází klasický silný bzučivý zvuk, který navíc stále více slábne? Místní akční skupina Mezi Hrady organizuje projekt, jehož účelem je upozornit právě na nežádoucí úbytek hmyzu, jenž v přírodě zastává nenahraditelnou roli.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Třetí rok v řadě jsou v hlavní letní turistické sezoně na Sněžce a v Obřím sedle u Slezské boudy bezmála metrové ochranné sítě. Oddělují prostor pro turisty od prostoru pro přírodu. Pracovníci českého a polského Krkonošského národního parku je tam umístili v úterý ráno. Na Sněžce připevnili zhruba 600 metrů sítí, u Slezského domu 500 metrů. Přístupové cesty budou lemovat do konce října.
Klasický stan a karimatka vám nic neříká? Máte rádi pohodlí a k snídani si rádi dopřejete něco trochu lepšího než rohlík s paštikou? Pokud ale máte rádi přírodu a s potěšením pozorujete vše, co se v přírodě každý den odehrává, je pro vás glamping tím pravým. Můžete totiž relaxovat v samém srdci přírody, aniž byste si odepřeli luxus a moderní technologie.
Sirup, chutný nanuk, marmeláda či slušivá dekorace? Květy černého bezu udělají parádu v jakékoliv podobě, a navíc jsou plné hodnotných látek, které mají pozitivní vliv na náš organismus. Projděte se do přírody, natrhejte si květy a pusťte se do toho. Máme tipy, jak s nimi naložit!
Jeho videa si na internetovém serveru YouTube prohlédlo už více než milion lidí, nejvíc je zajímají jeho kuchařské recepty. Se zřejmě nejstarším českým autorem youtubových videí Vítězslavem Vítkem se však desítky tisíc sledujících vydávají i za krásami přírody, především v okolí jeho domovského Znojma, Vranovské přehrady, ale třeba i poznávat Ameriku. Není mu patnáct ani pětatřicet let.
/ROZHOVOR/ Jeho videa si na internetovém serveru YouTube prohlédlo už více než milion lidí, nejvíc je zajímají jeho kuchařské recepty. Se zřejmě nejstarším českým autorem youtubových videí Vítězslavem Vítkem se však desítky tisíc sledujících vydávají i za krásami přírody, především v okolí jeho domovského Znojma, Vranovské přehrady, ale třeba i poznávat Ameriku. Není mu patnáct ani pětatřicet let.
/ROZHOVOR/ Úterní déšť zcela jistě potěšil Nikol Wicherovou, novou manažerku golfového hřiště Terasy v Podhoří v Ústí nad Labem. Provoz tu noví provozovatelé zahájili v lednu a nyní chystají řadu novinek.
Dříve než udeří velká horka, doporučují lékaři strávit co nejvíce času venku. Nabrat energii z ještě příjemných paprsků sluníčka i osvěžení ze vzduchu po dešti. Naše čtenářka Soňa Schwarzová se toho drží a pravidelně a moc ráda se prochází krásnou kutnohorskou přírodou. Tentokrát si vyšla podél topolů u Přítok.
Výtvarná soutěž „Lesy a příroda kolem nás“ zná vítěze krajského kola. V úterý 7. 6. 2022 je vyhlásili zástupci knihovny, Lesů ČR a střední lesnické školy v Písku v prostorách Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích. O soutěži informovala Petra Mašínová, které za příspěvek děkujeme.
Máme pro vás další várku kulturních tipů, jak strávit volný čas. Během můžete v Hradci Králové podpořit neziskové organizace. Královéhradecký kraj chystá Dny otevřených ateliérů, potěší také velkolepé oslavy pivovaru Beránek, expozice historických motocyklů a automobilů a Rychnov nad Kněžnou připravuje speciální Myslivecký den.
/VIDEO, FOTO/ Zapomenuté revíry západu Čech objevuje třináctiletý student osmiletého gymnázia ve Stříbře Matěj Houška už několik let. Nahazuje v místech, kde už dlouhé roky nikdo ryby nechytil, žádný rybář tam nezavítá. Naposledy to bylo v tůních, kde ryby vůbec nebyly vysazeny, přesto se na háček nějaká chytla.
Chráněná krajinná oblast Železné hory vznikla před třiceti lety. U příležitosti tohoto výročí se příznivci přírody sešli na mimořádném místě, v kostele sv. Kunhuty v Polomu u Trhové Kamenice, poté zamířili do nedaleké přírodní rezervace Polom. Za příspěvek děkujeme panu Miroslavu Hovorkovi.
V korutanském St. Veitu projela 11letá dívenka s traktorem střechu domu, informuje PNP. Sjížděla prudký svah s balíky k silážování a podle policie si spletla brzdu s plynem. Do nemocnice ji dopravili s neurčenými zraněními. Traktor vyprostila odtahová služba
Morčata jsou roztomilými, nenáročnými a oblíbenými hlodavci chovanými v našich domácnostech. Ne každý ale dokáže číst, co chtějí svými projevy sdělit. Od přírody nejsou moc velkými mazlíky, některá lze ale s trpělivým přístupem na mazlení naučit. Jiná se dokonce naučí slyšet a přijít na své jméno. Specialista společnosti PetCenter Tomáš Vykydal radí, jak rozumět všem projevům.
Pařátek, stažená kachní hlava, plovák, žebro, syrové ryby i s očima. To, co chovatelka Jana Kozlová vyskládává do velké plechové misky, je pro člověka možná nevábná podívaná, pro psy ale spouštěč chuťových buněk. Takzvaná BARF (bones and raw) strava nehraje na líbivé obaly ani granule v různých tvarech a barvách, ale předkládá psům čisté maso, zeleninu a bylinky. „Je to způsob výživy, který spočívá v myšlence co nejvíce se přiblížit přirozené stravě psa, jako kdyby žil divoce v přírodě,“ vysvětluje.
/FOTOGALERIE/ Křivoklátsko je území s přírodou natolik cenou, druhově pestrou a jedinečnou, že si zaslouží statut národního parku. A jeho vyhlášení zaručí této oblasti nejvyšší úroveň ochrany, kterou si také zaslouží. To je postoj, na němž se jednoznačně shodují představitelé Středočeského kraje i ministerstva životního prostředí.
Pět dnů pobyl v záchranné stanici Archa v Liberci lelek lesní. Pacient se sem dostal poté, co si nejspíše narazil křídlo a nebyl schopen letu. Nálezci ho náhodou spatřili ležícího uprostřed louky.
Stalo se již tradicí, že dobrovolníci ze závodu Knaufinsulation v Krupce, ve spolupráci s teplickou organizací Českého rybářského svazu, pořádají pro děti z Arkádie setkání u vody, rybářské závody. Letošní rok to bylo přesně na Den dětí, 1. června, kdy se ráno na Dolním zámeckém rybníku všichni sešli, aby si užili rybaření, pobyt v přírodě a mohli také vnímat pestrý život kolem vody i ve vodě. Přálo počasí a břehy rybníka zarostlé stromy se staly pro malé rybáře i jejich podpůrný personál, velkou výzvou. Kromě ryb občas někdo chytal i veverky.
V sobotu 28. května uspořádal Číčenický klub, z. s. ve spolupráci s obcí Číčenice v rámci projektu Oranžového roku 2022 výlet na Šumavu. Po krásách Šumavy vyrazili nejen dospělí, ale i děti. Nejdříve navštívili Vlčí naučnou stezku u obce Srní. Stezka je dlouhá asi 2,5 kilometru.
/FOTOGALERIE/ Neobvyklou situaci zažili zvířecí záchranáři ve stanici na Huslíku u Poděbrad. Zraněný samec čápa bílého si přiletěl pro pomoc přímo na Huslík.
I obce, jejichž představitelé a občané se nyní staví proti plánům na zřízení Národního parku Křivoklátsko, jednou pochopí, že tahle změna je v jejich prospěch. To na jednání zastupitelů Středočeského kraje přišla v pondělí 30. května naznačit ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL). Má za to, že u odpůrců převažuje spíš nechuť ke změnám než to, že by existovaly nějaké skutečné hrozby.
I obce, jejichž představitelé a občané se nyní staví proti plánům na zřízení Národního parku Křivoklátsko, jednou pochopí, že tahle změna je v jejich prospěch. To na jednání zastupitelů Středočeského kraje přišla v pondělí 30. května naznačit ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL). Má za to, že u odpůrců převažuje spíš nechuť ke změnám než to, že by existovaly nějaké skutečné hrozby.
I obce, jejichž představitelé a občané se nyní staví proti plánům na zřízení Národního parku Křivoklátsko, jednou pochopí, že tahle změna je v jejich prospěch. To na jednání zastupitelů Středočeského kraje přišla v pondělí 30. května naznačit ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL). Má za to, že u odpůrců převažuje spíš nechuť ke změnám než to, že by existovaly nějaké skutečné hrozby.
I obce, jejichž představitelé a občané se nyní staví proti plánům na zřízení Národního parku Křivoklátsko, jednou pochopí, že tahle změna je v jejich prospěch. To na jednání zastupitelů Středočeského kraje přišla v pondělí 30. května naznačit ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL). Má za to, že u odpůrců převažuje spíš nechuť ke změnám než to, že by existovaly nějaké skutečné hrozby.
I obce, jejichž představitelé a občané se nyní staví proti plánům na zřízení Národního parku Křivoklátsko, jednou pochopí, že tahle změna je v jejich prospěch. To na jednání zastupitelů Středočeského kraje přišla v pondělí 30. května naznačit ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL). Má za to, že u odpůrců převažuje spíš nechuť ke změnám než to, že by existovaly nějaké skutečné hrozby.
Chcete-li být občas sama, nemusíte se vůbec cítit provinile. Touha po samotě může být prospěšná na mnoha úrovních. Pomáhá nám lépe se soustředit, naučit se něco o sobě i o ostatních, a dokonce prožívat i štastnější život. Časopis Kondice nabídl osm důvodů, proč je užitečné dopřávat si pravidelně samotu.
Kristý, Wendy a Janča. Tři kamarádky z Pelhřimovska, které se rozhodly splnit své přání a sen - postavit si maringotku, samy, vlastníma rukama. Celé je to vyšlo na asi 800 tisíc a práci obětovaly přes dva tisíce hodin.