Centrem vojenské a železniční historie se stane střekovské nádraží od úterý 3. května až do neděle 8. května. To sem dorazí obrněný Legiovlak a Zubrnická museální železnice akci podpoří mimořádným zpřístupněním tamní unikátní parní vodárny i ve všední dny.
Pěstovat víno v souladu s přírodou a bez zbytečné chemie, to je krédem Vinných sklepů Kutná Hora. Stejný pohled na to má i kníže Karel Schwarzenberg, který před rokem koupil ve vinařství padesátiprocentní podíl. Nešlo přitom o formální krok, i ve svém pokročilém věku jezdí do Kutné Hory každý měsíc a účastní se tamních porad. Další plány vinařství představuje generální ředitel Lukáš Rudolfský.
Nádherná příroda, dechberoucí výhledy, romantické památky. Plánujete výlet ve dvou a chcete zažít neopakovatelné chvíle? Deník vám přináší sedm tipů na místa, kam stojí za to vyrazit.
/FOTOGALERIE/ Zážitkové centrum Ursus je vstupní branou do údolí Dolní Lomné. Zaměřuje se na zvyšování povědomí o krásách a tajích Beskyd. Nosným prvkem expozičních částí je voda, aby si návštěvníci uvědomili, že právě ta je nejcennější komodita 21. století.
Ojedinělý zážitek zažijí návštěvníci Virtuální expedice Zoo Brno v brněnské Radnické ulici. Přímo z centra Brna se virtuálně pomocí brýlí s rozsahem 360 stupňů ocitnou na jihu Afriky, kde se setkají tváří v tvář se slonem, žirafou či gepardem. Nově uvidí dva filmy virtuální reality z vlastní produkce brněnské zoo či navštíví programy zaměřené na ochranu zvířat a ekologii. Do Virtuální expedice od začátku letošního roku zavítalo kolem 2 500 lidí z celé jižní Moravy.
Víkendové Tipy Deníku jsou tu! Každý čtvrtek pro vás v redakci připravujeme bohatou várku možností, jak zajímavě strávit víkend. Z naší nabídky akcí si vybere opravdu každý, malý i velký.
Jarní dny vybízejí k vyzdobení našich domovů čerstvými květinami. Neotřelou inspiraci nabízí ikebana, prastaré japonské umění, které věnuje kromě květů pozornost také listům, větvím či stonkům. V neklidné době, kterou prožíváme, se hledání dokonalé harmonie při aranžování stane vítanou chvilkou pro zklidnění mysli.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Mezi ocelové nosníky zabetonované v zemi se kývá strom s kořeny tyčícími se k nebesům. Tak nějak mohou vidět návštěvníci nové umělecké dílo Martýr Daniela Doležala. Umístěno je u lesní cesty u Šitboře nedaleko Poběžovic na Domažlicku.
Zemědělství je oblastí, která je z pohledu udržitelnosti ve stínu odvětví energetiky, ale dopady na stav krajiny jsou přitom obrovské. Rozorání mezí a samotná kolektivizace v padesátých letech minulého století napáchaly nedozírné škody.
/FOTOGALERIE/ Krkavčí matky mají špatnou pověst. Zaznamenali jste ale někdy stejně odsuzující reference o krkavčích dětech? Každý, kdo přišel na krnovské náměstí užít si Tradiční jarmark, si mohl na krkavčí mláďata sáhnout a udělat si vlastní názor. U stánku o myslivosti se návštěvníkům věnovali tři krkavčí novorozenci.
Procházka velikonočním Melkovem přinesla jedno zajímavé zjištění. Navzdory vydrancovaným lesům okolo a suchu, se příroda v Melkovském údolí nevzdává. Jedno z nejkrásnějším míst Drahanské vrchoviny prošlo klimatickou změnou. Děkujeme paní Šárce Jurové za dnešní příspěvek.
/ROZHOVOR/ Pěstovat víno v souladu s přírodou a bez zbytečné chemie, to je krédem Vinných sklepů Kutná Hora. Stejný pohled na to má i kníže Karel Schwarzenberg, který před rokem koupil ve vinařství padesátiprocentní podíl. Nešlo přitom o formální krok, i ve svém pokročilém věku jezdí do Kutné Hory každý měsíc a účastní se tamních porad. Další plány vinařství představuje generální ředitel Lukáš Rudolfský.
/FOTOGGALERIE/ Dobříš mohla po dvou letech konečně znovu oslavit Den Země! Připravený bohatý program oslavy přilákal stovky dětí. Letošním tématem akce bylo heslo: „Rozkvetlá Dobříš“ a v jeho duchu se nesla nejen téměř každá aktivita, ale snad na přání organizátorů rozkvetly pro tento den i stromy a keře na hřišti, kde se oslava konala.
/FOTO/ Jak jinak oslavit Den Země než v přírodě, řekli si v Kladrubech. Členové kulturně školské komise města na sobotní odpoledne připravili pro občany městečka a spádových obcí zajímavou stopovačku.
/FOTO/ Třebíčané o víkendu vyrazili uklízet přírodu ve svém okolí. Z parků, rybníků zmizely pohozené obaly od sušenek, plastové lahve, nedopalky od cigaret či . Jedním z míst, kde se lidé zapojili do akce Ukliďme Třebíč, bylo Týnské údolí.
Snaha vést děti i dospělé k pěknému vztahu ke zvířatům, potažmo k přírodě, patří již dlouhou dobu ke koníčkům Sabiny Poukarové. Odmala má ráda koně, ale chtěla vytvářet vzájemný vztah lidí a koní jinak, než je to na jízdárnách běžné.
/OHLÉDNUTÍ/ I teď po Velikonocích vidíme jarní a velikonoční symboly v podobě výzdoby, která ještě nějaký ten den potrvá. Ozdobené zůstávají nejen domy, zahrady, ale i hroby. Za příspěvek děkujeme paní Haně Vincenciové.
/FOTOGALERIE/ Jarní příroda je synonymem zrození a nového začátku. Nyní se všechno postupně začíná zelenat, zvířata vyrážejí na výpravy za potravou a kolem barevných květin se to jen hemží hmyzem. O postřehy z probouzející se přírody se s námi podělil pravidelný přispěvatel, fotograf Tomáš Zajíc, jemuž za nádherné fotografie děkujeme.
/FOTOGALERIE/ Jarní příroda je synonymem zrození a nového začátku. Nyní se všechno postupně začíná zelenat, zvířata vyrážejí na výpravy za potravou a kolem barevných květin se to jen hemží hmyzem. O postřehy z probouzející se přírody se s námi podělil pravidelný přispěvatel, fotograf Tomáš Zajíc, jemuž za nádherné fotografie děkujeme.
Dopravní předpisy neznají a před voláním přírody je nezastaví ani smrtící cesta přes silnice. Ropuchy, skokani a čolci se houfně vydali v těchto dnech přes jihomoravské silnice, aby přivedli na svět potomky v oblíbených mokřadech. Obezřetní by měli být řidiči na víc jak třiceti úsecích v kraji.
Nadšení bikeři, turisté, milovníci přírody a dalších outdoorových aktivit. Ti všichni si užijí jarní nebo letní dovolenou v Saalbach Hinterglemmu, které svírá v náručí zelené dvoutisícové pohoří Pinzgauer Grasberge. Napsal o tom časopis Kondice.
Den Země je den věnovaný Zemi, který se každoročně slaví 22. dubna. V moderním pojetí jde o ekologicky motivovaný svátek, upozorňující lidi na dopady ničení životního prostředí. Paní Ženatová vyrazila na Den Země do Arboreta Šmelcovny, kde našla oázu klidu.
/FOTOGALERIE/ Snaha vést děti i dospělé k pěknému vztahu ke zvířatům, potažmo k přírodě, patří již dlouhou dobu ke koníčkům Sabiny Poukarové. Odmala má ráda koně, ale chtěla vytvářet vzájemný vztah lidí a koní jinak, než je to na jízdárnách běžné.
Projekt Den Země vznikl v Americe v roce 1969 a první ročník se uskutečnil hned o rok později tamtéž. Datum bylo stanoveno na 22. dubna. Od roku 1971 se Dny Země konaly již pod záštitou OSN a zemí každý rok přibývá. Státy bývalého východního bloku včetně Československa se oslav Dne Země začaly účastnit až po roce 1990. Je ale co oslavovat? Matičku Zemi huntujeme, jak se dá, takřka každý z nás. Tak jakápak oslava.
Projekt Den Země vznikl v Americe v roce 1969 a první ročník proběhl hned o rok později tamtéž. Datum bylo stanoveno na 22. dubna. Od roku 1971 se Dny Země konaly již pod záštitou OSN a zemí každý rok přibývá. Státy bývalého východního bloku včetně Československa se oslav Dne Země začaly účastnit až po roce 1990.
S rostoucími jarními teplotami se v přírodě začínají ve vyšší míře objevovat klíšťata. Podle dat Českého hydrometeorologického ústavu (CHMÚ) je jejich aktivita nejvyšší v období od března do června, s hlavním vrcholem v květnu. Druhá vlna pak přichází na podzim.
/SERIÁL, ROZHOVOR/ Redakce Deníku postupně navštěvuje starosty měst a obcí na Frýdecko-Místecku, aby zjistila, jak se v nich lidem žije. Starostka Frýdlantu nad Ostravicí Helena Pešatová v rozhovoru mluví o tom, že jde o krásné malebné městečko v údolí řeky Ostravice obklopené Beskydami či že jeho jednoznačnou předností jsou příroda a hory, které jsou hlavním turistickým cílem a lákadlem, a to v létě i v zimě. Zmiňuje také to, že město je přátelské pro všechny věkové skupiny, zvláště pro mladé rodiny.
V týdnech časného jara můžeme mnohé přírodní zajímavosti pozorovat relativně krátce. Pokud příležitost nevyužijeme, další možnost budeme mít zase až v příštím roce. Do přírody se vypravila paní Hana Vincenciová, děkujeme za fotografie i zajímavý text.
V týdnech časného jara můžeme mnohé přírodní zajímavosti pozorovat relativně krátce. Pokud příležitost nevyužijeme, další možnost budeme mít zase až v příštím roce. Do přírody se vypravila paní Hana Vincenciová, děkujeme za fotografie i zajímavý text.
Městská galerie v Týně nad Vltavou zve na výstavu Marie Blabolilové Odložená výstava. Ta se koná od 15. dubna do 15. května. Vernisáž se uskutečnila 14. dubna v 18 h. Úvodního slova se chopil Jiří Hůla, o hudební doprovod se postarali Irina Císař (klavíristka, varhanice) a Vladimir Orobenko (zpěvák, básník, textař, herec, národní ukrajinský umělec), jejichž osud je přivedl do Týna nad Vltavou. Děkujeme vltavotýnské galerii za příspěvek a Miroslavu Bžochovi za fotografie.
Rekonstrukcí dvou budov z peněz EU vybudovali v srdci Žďárských vrchů Dům přírody v obci Krátká. Od svého zprovoznění v červnu 2020 láká na moderní expozice a nabídku programů milovníky přírody napříč všemi generacemi. A je zde opravdu nač se koukat.
Jaro je tady, přestože jsme opět natáhli rukavice a teplé ponožky, a také šály a čepice. Pravidelná procházka oblíbeným místem už je barevnější. Barevnější jsou kytky v trávě a okolo potoka. Za milé toulky přírodou děkujeme Lence Hoffmannové.
/DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ/ Přibližně rok a půl bydlí Adéla Landová s rodinou ve starém rekonstruovaném domku na okraji Smržovky. I proto, že to má do lesa kousek, vzklíčil v ní nápad, dostat do přírody co nejvíce dětí. Vznikl tak Lesní klub Jitřenka, v rámci jehož aktivit se budou děti z okolí učit nejen o přírodě venku
Po delší přestávce se do mostecké městské knihovny vrátí další ročník filmového festivalu Expediční kamera 2022. Jedná se o jednodenní festival s dokumenty o cestování, dobrodružství i divoké přírodě.
Zraněná, hendikepovaná či opuštěná volně žijící zvířata najdou pomoc v záchranné stanici v Rudě nad Moravou. Manželé Maixnerovi ji provozují jedenáct let. Ročně pomůžou stovkám živočichů.
Divadelní spolek bratří Mrštíků Boleradice uvedl v libickém kulturním domě klasický idylický příběh Viléma Mrštíka Pohádka máje. Předlohou pro dramatizaci se stal stejnojmenný román z konce 19. století. Jeho děj se převážně odehrává v moravských Ostrovačicích a je zarámován probouzející se jarní přírodou.
Nejstarší zástupci této skupiny ještě zažili v plné síle dinosaury. Dnes se ale některé druhy jeseterovitých ryb ve volné přírodě potýkají s vymíráním. Zachránit je pomáhají i vědci z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. A kromě prospěšného výzkumu s výsledky má jejich chov ještě jednu výhodu – domácí produkci kaviáru.
Stovky vzácných trofejí, expozice africké zvěře, sokolníci, laserová střelnice, cimbálovka a v neposlední řadě také soutěž o nejlepší zvěřinový guláš. Takový byl uplynulý víkend na kroměřížském výstavišti, které už posedmé patřilo oblíbené prodejní výstavě Myslivost a příroda.
Pokud se chcete vydat na výlet, kde spatříte kus netknuté přírody, zkuste si zajet na Hlučínsko. Zdejší kozmické ptačí louky nabízí pozorovatelnu, ze které se můžete dívat na pestrou škálu ptáků a aktuálně také na probouzející se přírodu. Děkujeme Editch Vrchovecké za tip i fotografie.
V rámci Berounské akademie se ve čtvrtek 7. dubna odpoledne v prostorách městské knihovny uskutečnila přednáška Aleny Šarounové z matematicko-fyzikální fakulty na téma Geometrie v živé přírodě. Poslechnout si ji přišly více jak tři desítky posluchačů akademie.
ZŠ Maxe Švabinského v Teplicích se na začátku dubna zapojila do celorepublikového projektu Ukliďme Česko. Cílem tohoto projektu je ve zjednodušené podobě úklid okolí školy. Smysl celé akce je ovšem mnohem hlubší.
Cvičené oko a citlivý vztah k přírodě. Vlastnosti, které se vyplatily Janě Trojanové, mluvčí Městských lesů Znojmo, na pravidelné obchůzce lesa. V krátkém okamžiku se jí podařilo zachytit nejdůležitější životní okamžik mloka skvrnitého. Rovnou jeho zrození.
Věnují se cateringu, ten však v jejich podání neznamená slané a zeleninové mísy. Martin Fišer a František Krikel jdou na gastronomii od lesa. Základem jejich stejnojmenného projektu je oheň, tradiční recepty a poctivé suroviny. „Hodně nám záleží na přírodě, na takovém babičkovském přístupu, jen se snažíme gastronomii udělat trochu hezčí a modernější,“ říká Martin Fišer.
V boletickém újezdu na Českokrumlovsku je rušno. Cvičí tu totiž jednotka aktivních záloh s profesionálními vojáky z 25. protiletadlového raketového pluku ve Strakonicích. Účastníci cvičení se tu zdokonalují ve střelbě a manipulaci se zbraněmi i taktice. Kromě toho zkouší záchranu života pod palbou, prověřují fyzičku i znalosti při pěších přesunech, výcvik je zaměřen i na orientaci v terénu či přežití.
Kouzelné objekty v srdci České Kanady mají zcela oprávněně své místo v projektu Amazing places. Jejich majitelé o ně pečují s láskou a úctou k přírodě. Srub U Kocoura a chata U Černé kočky vyrostly v údolí nedaleko Kunžaku, rezervace se plní i rok dopředu.
S fotoaparátem je doslova srostlí zubní lékař Karel Iha z Domažlic. Velmi nadneseně by se dalo říci, že fotoaparát odkládá pouze ve spánku. To dokládá i jeho nová výsvata s názvem Okamžiky v lese, která je k vidění v kulturním centru Pivovar v Domažlicích do 13. května.