Kreativ

ŠTÍTEK: příroda

V Jablonci vznikl průvodce pro uprchlíky z Ukrajiny, dnes je rozšířena doslova do celé republiky. Jedním z duchovních otců je Jablonečan Jura Ibl.

Praktické informace i povzbuzení, říká spoluautor příručky pro uprchlíky

/ROZHOVOR/ Desetitisíce Ukrajinců uprchlých před válkou rozpoutanou Ruskem jsou v zahraničí doslova ztracení. Mnozí z nich nikdy nebyli za hranicemi. Nyní si mohou zdarma stáhnout a vytisknout průvodce, který pomáhá se základní orientací v Česku. Deník vyzpovídal jednoho z duchovních otců příručky, kterým je Jura Ibl z Jablonce nad Nisou.

Motýlí námluvy na kvetoucí jívě v Železných horách.

FOTOGALERIE: Za vůněmi časného jara do krásných Železných hor

V týdnech časného jara můžeme mnohé přírodní zajímavosti pozorovat relativně krátce. Pokud příležitost nevyužijeme, další možnost budeme mít zase až v příštím roce. Do přírody se vypravila paní Hana Vincenciová, děkujeme za fotografie i zajímavý text. 

Raut v podání kluků z projektu Od Lesa.

Kluci Od Lesa vaří na ohni. Jídlo se nebojí ani spálit

Věnují se cateringu, ten však v jejich podání neznamená slané a zeleninové mísy. Martin Fišer a František Krikel jdou na gastronomii od lesa. Základem jejich stejnojmenného projektu je oheň, tradiční recepty a poctivé suroviny. „Hodně nám záleží na přírodě, na takovém babičkovském přístupu, jen se snažíme gastronomii udělat trochu hezčí a modernější,“ říká Martin Fišer.

Roštínská sokolovna nabízí ubytování pro více než čtyři desítky hostů, kulturní sál, saunu či vířivku.

Do sokolovny v Roštíně jezdí s oblibou na soustředění i Hanácká Slavia

Ubytování pro více než čtyři desítky hostů, sauna, vířivka, tělocvična, hospůdka a v těsné blízkosti také fotbalové hřiště či zahrádka pro letní posezení. Roštínská sokolovna by svou nabídkou služeb mohla konkurovat multifunkčním objektům v kdejakém městě. Svou oblibu si ale našla především mezi školami a sportovními kluby, které tam každoročně jezdí na školy v přírodě a soustředění.

Požární zbrojnice v Písku.

Písek, vlídné místo k žití, kde na svou šanci čeká i naleziště zemního plynu

/SERIÁL, FOTOGALERIE/ Redakce Deníku postupně navštěvuje starosty měst a obcí na Frýdecko-Místecku, aby zjistila, jak se v nich lidem žije. Starostka Písku Věra Szkanderová v rozhovoru mluví o tom, že obec obklopuje úžasná příroda. Zmiňuje také fakt, že díky opraveným školám mají děti perfektní zázemí nebo že obec chystá řadu významných investic.

V rámci projektu Ukliď Česko dobrovolníci čistili pod ratajským zámkem.

Nebyli lhostejní k odpadkům v přírodě. Dobrovolníci uklízeli pod zámkem

/FOTOGALERIE/ Jaro už je tady a i malé děti si začínají všímat, že s roztátým sněhem nepřibývají jen sněženky a bledule, ale také odpadky, které byly doposud pečlivě skryty pod nánosem bílé peřiny. Právě z toho důvodu vznikla akce „Ukliďme Česko“, která vybízí lidi k tomu, aby nenechali všechnu práci pouze na přírodě, ale také přiložili ruku k dílu. A na tuto výzvu reagovali i dobrovolníci, kteří se sešli o víkendu pod ratajským zámkem, aby okolí nejen zbavili odpadků, ale také zkultivovali.

Vypálené tři hektary pole a lesa u Kovanína na Prachaticku.

Požáry v přírodě na jihu Čech pokračují. Hasiči varují před pálením trávy

Už dva týdny vyjíždějí jihočeští hasiči, profesionální i dobrovolní, den co den k desítkám požárů v přírodě. Došlo dokonce i na vyhlášení třetího stupně požárního poplachu, a to na Dačicku, na Prachaticku zase hořely tři hektary pole a lesa. Proto obyvatelům kraje vzkazují: nezakládejte žádné ohně ve volné přírodě a nic tam nespalujte. Mnozí si z toho ale nic nedělají.

Jihočeši se do úklidů zapojují pravidelně

V dubnu uklidíme Česko. Elektroodpad z přírody i vlastní domácnosti si můžete ne

Již 2. dubna opět proběhne oblíbená akce Ukliďme Česko, která už devátým rokem pomáhá zbavovat naši přírodu odpadků. Během pandemických let přitom nepořádku v přírodě přibylo, velkým problémem jsou stále i černé skládky. Ty se objevují zejména v oblastech velkých měst v čele s Prahou. Tradičně se na černých skládkách objevuje vybavení z domácnosti včetně elektrospotřebičů, které mohou často obsahovat nebezpečné látky a představují tak ekologické i zdravotní riziko. Děkujeme Markétě Faltysové za příspěvek.

Vypouštění uzdraveného sokola z poděbradské záchranné stanice.

Uzdravený sokol dostal vysílačku. Loví na polích Nymburska a Kolínska

Uzdravený sokol stěhovavý se po dvouměsíčním léčení vydal na cestu zpět do přírody. Vypustili jej ekologové ze Záchranné stanice na Huslíku, kteří mu však na cestu něco malinkého přibalili. Jedná se o miniaturní vysílačku, díky níž mohou ochránci přírody vzácného dravce sledovat a případně vyhodnotit, zda nepotřebuje další pomoc.

Krkonoše lákají turisty v létě i zimě.

Znám křišťálovou studánku, kde nejhlubší je les aneb O lese a vodě v Krkonoších

Krkonošské lesy pokrývají přes 80 procent celkové plochy Krkonoš. Jejich druhové složení a prostorové rozložení v minulosti značně ovlivnil člověk. V posledních třech dekádách se krkonošští lesníci snaží postupně přeměňovat nepůvodní porosty na lesy přírodě blízké. Aktuální výzvou je zpomalení šíření lýkožrouta smrkového. 

U skanzenu v Březně u Loun funguje dětský klub. Alternativní školka má zázemí v jurtě, děti si po většinu dne hrají.

Víc venku, blíž k přírodě. S jarem se u Loun rozjíždí lesní klub pro malé děti

/FOTO/ S příchodem jara se stále častěji v archeoskanzenu u Března poblíž Loun a jeho okolí ozývají dětské hlasy. Kluci a holky si tam hrají, jedí, odpočívají. Po zimě se tam opět naplno rozjíždí činnost alternativní lesní klub pro děti. Človík lesní klubík, jak se jmenuje, má zázemí v jurtě u skanzenu, děti se během dne vydávají za hrami do jeho okolí.

Zachráněný luňák červený pojmenovaný Jirka.

Záchrana luňáka Jirky u Brna: nemohl vzlétnout, asi bojoval s jiným dravcem

/VIDEO/ Zmítal se na zemi a marně se přitom snažil vzlétnout. Lidé u chrlického biotopu na okraji Brna si v neděli před polednem všimli bezmocného luňáka červeného. Na místě jej pak odchytili přivolaní strážníci, kteří dravce převezli do Ptačího centra. Zpátky do přírody ho vypustili už v úterý odpoledne.

Krkonoše lákají turisty v létě i zimě.

Znám křišťálovou studánku, kde nejhlubší je les aneb O lese a vodě v Krkonoších

Krkonošské lesy pokrývají přes 80 procent celkové plochy Krkonoš. Jejich druhové složení a prostorové rozložení v minulosti značně ovlivnil člověk. V posledních třech dekádách se krkonošští lesníci snaží postupně přeměňovat nepůvodní porosty na lesy přírodě blízké. Aktuální výzvou je zpomalení šíření lýkožrouta smrkového. 

Jan Činčera z Katedry environmentálních studií na Masarykově univerzitě v Brně.

Jan Činčera z Masarykovy univerzity: Děti nemáme strašit klimatickou změnou

/ROZHOVOR/ Na mezinárodní mládežnický kongres o environmentálním vzdělávání dětí se sjelo přes pět set mladých lidí z celého světa. V rámci jednoho týdne se potkávali na odborných seminářích a workshopech, součástí jsou i představení projektů v environmentálních centrech na Šumavě, v Krkonoších nebo v centru Tereza či Toulcův dvůr u Prahy.

Jihočeští hasiči o víkendu opět řešili několik požárů trávy a lesních porostů.

V sobotu hasiče zaměstnalo 9 požárů, zasahovalo 22 jednotek

V sobotu 19. března si statistiky Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje připsaly dalších 9 požárů v regionu. U nich zasahovalo 22 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Hořel napříč krajem, hasiči proto stále varují před rozděláváním otevřených ohňů především v přírodě.

Děčínské muzeum připravilo výstavu o Ignáci Arnožovi.

Potkala stáda slonů. Pro děčínskou fotografku byla cesta do Afriky splněným snem

Volně pobíhající žirafy nebo sloni, ale také návštěva hotelu, ve kterém nocovala královna Viktorie. Fotografka Ilona Rosenkrancová z Děčína si loni na podzim splnila svůj sen vydat se do Afriky. Při své cestě nafotila desítky dechberoucích snímků přírody, ale také místních obyvatel nebo památek. Nedílnou součástí výpravy bylo také dokumentování působení děčínského rodáka Ignáce Arnože v misii v Zimbabwe, kde se později stal i biskupem.

Sněženkám se letos v krajině daří.

FOTO: Sněženkám se letos v krajině okolo Chrudimi a Slatiňan daří

Sněženky patří k prvním květům, kterých si v měsících na počátku roku povšimneme nejen na zahradách či jinde u našich obydlí, ale se štěstím a při znalostech ekologie je nalezneme i v přírodě mimo sídla. Za zajímavý příspěvek děkujeme Haně Vincenciové. 

Science Café v Berouně.

Science Café představilo nanochemii, březnovým tématem je čas a jeho plynutí

/FOTOGALERIE/ Únorová beseda v berounském domě dětí a mládeže v rámci projektu Science Café patřila tématu syntetické nanochemii, kterou představil vědec Jan Havlík. Ve čtvrtek 17. března se seminář bude pro změnu věnovat problematice plynutí času pohledem teoretické fyziky. Večerem provede známý popularizátor fyziky Petr Kulhánek.

V obci Chlébská, která je nedaleko Nedvědic již naplno kvetou bledule.

Pohladí duši a nabije energií. Údolí Chlébského potoka je na jaře plné bledulí

Paní Marie Ženatová z Boskovic se od známých dozvěděla, že v obci Chlébská, která je nedaleko Nedvědic již nádherně kvetou bledule. Má na toto místo má pěkné vzpomínky a ví, že na tomto místě je přímo romantická pohádková pohoda pro oči i duši. V dnešní komplikované době jí takové pěkné místo stále připomíná, že příroda ještě skutečně žije a může člověka nabíjet pozitivní energií. Děkujeme paní Ženatové za dnešní příspěvek.

V lesoparku Barbořina vznikla nová naučná stezka.

Na Barbořině vznikla nová naučná stezka

Naučná stezka veverky Čiperky nově vznikla v kroměřížském lesoparku Barbořina. Trasu tvoří devět stanovišť s odpočinkovým místem a altánem s lavičkou. Radnice za celý projekt zaplatí zhruba 550 tisíc korun.

Od pondělí 14. března 2022 budou Češi nosit ochranu dýchacích cest jen ve veřejné dopravě či při návštěvě lékaře.

Roušky končí, ale zůstávají jich plné lesy. Tlít budou i 200 let

Končí „doba roušková“. Tedy aspoň částečně a možná jen dočasně. Od pondělí budou Češi nosit ochranu dýchacích cest jen ve veřejné dopravě či při návštěvě lékaře. Po dvou letech se tak lidé pořádně nadechnou v obchodech, restauracích či divadlech. Jenže z povrchu zemského roušky nezmizí, podle vědců tu s námi budou ještě další desítky či stovky let. Válí se totiž v přírodě a velmi špatně se rozkládají.

Ladislav Vaindl za objektivem

ROZHOVOR: Fotit musíte srdcem, říká Ladislav Vaindl

Času stráveného v přírodě není nikdy dost. Ostatně je tam co k vidění. Ladislav Vaindl využívá volných chvilek k fotografování nejen krás přírody, ale také zajímavých věcí, míst či portrétů. Se svou zrcadlovkou dokáže stát na místě a čekat na vhodné světlo i hodiny. Je to prý koníček, který by nikdy za jiný nechtěl vyměnit. 

V Kojetíně se otevřelo nové biocentrum - soustava tůní se začala plnit vodou.

Atraktivní oázu už plní voda. Takto teď vypadá nové biocentrum v Kojetíně

Rozlehlá mokřadní plocha na místě bývalé louky v Kojetíně, která se v budoucnu stane oblíbeným místem procházek, ale i útočištěm chráněných druhů ptáků či obojživelníků. Stavba nového biocentra za zhruba 30 milionů korun byla v pátek odpoledne vůbec poprvé představena veřejnosti a do systému tůní začala téct voda z nedalekého Mlýnského náhonu.

Spisovatel Miloš Zapletal dostal Medaili města Liberce.

Skauting vrátí k přírodě a pročistí vztahy, říká držitel Medaile města Liberce

Skauti ho znají pod přezdívkou Zet. Jeho literární příznivci ho možná nikdy neviděli, ale ve svých knihovnách mají jeho knihy s ohmatanými hřbety: Sedmička, Stezka odvahy, Soví jeskyně nebo taky Hry v terénu, Hry v přírodě, Junácké hry v přírodě a další a další. Řeč je o Miloši Zapletalovi z Liberce, dnes 92letém spisovateli, redaktorovi, překladateli a především skautovi.

Rychlebské hory ticha a zastavení.

Rychlebské hory, to jsou hory ticha a zastavení

Poslední měsíce a roky jsme si zvykli přijímat proud negativních zpráv o přírodě a její ochraně na Jesenicku a v oblasti Králického Sněžníku. Za příspěvěk děkujeme Lukáši Morávkovi.