Dolní Morava je oblíbenou destinací nejen pro zimní radovánky, ale láká turisty po celý rok. V obci, kde trvale žijí asi čtyři stovky obyvatel, má nyní vyrůst další hotelový komplex. Stávající územní plán dává investorům volnou ruku a v budoucnu se tak v obci bude moct ubytovat až tři tisíce hostů. Zastupitelé si od projektu slibují vymýcení jednodenních návštěvníků, kteří obec zatěžují. Proti nové výstavbě se však staví ochránci přírody.
Kladenské nakladatelství Halda vydává dvě nové publikace, které rozšiřují edici Kladenské zajímavosti. Titul Kladenskou přírodou po celý rok II Michala Procházky navazuje na úspěšného průvodce přírodními skvosty regionu vydaného před sedmi lety, Kladenská mozaika kronikáře Jaroslava Vykouka pak čtenářům představuje pestrou směs perliček z místní historie.
Máte rádi hledačky v přírodě? Vydejte se letem vodním světem a vyluštěte si malou odměnu. To a mnoho dalšího, jako přednášky, promítání filmů nebo koncerty, vám přinášíme v našich víkendových tipech.
O víkendu startuje na parkovišti pod Svatou Horou "kára" s názvem a značkou filmová kultura a tankuje 8 filmových hitů během 3 dní. V nabídce jsou i filmy pro malé i velké. To a mnoho dalšího, jako přednášky, promítání filmů nebo koncerty, vám přinášíme v našich víkendových tipech.
Dochází vám tipy na výlety? Vydejte se na zámek Loučeň, který kromě svých zahrad s labyrinty otevřel také své komnaty. To a mnoho dalšího, jako přednášky, promítání filmů nebo koncerty, vám přinášíme v našich víkendových tipech.
Vydejte se na víkendový workshop Včelohrátky a vyrobte si mimo jiné i svíčky z včelího vosku. To a mnoho dalšího, jako přednášky, promítání filmů nebo koncerty, vám přinášíme v našich víkendových tipech.
Navštivte do konce víkendu venkovní hru spojenou se známými osobnostmi Berouna. Až budete mít všechny úkoly vyluštěné, vydejte se do Holandského domu na výstavu trojrozměrných obrazů. To a mnoho dalšího, jako přednášky, promítání filmů nebo koncerty, vám přinášíme v našich víkendových tipech.
/FOTOGALERIE/ Dvě nové publikace vydalo kladenské nakladatelství Halda. První titul Kladenskou přírodou po celý rok II Michala Procházky navazuje na úspěšného průvodce přírodními skvosty regionu vydaného před sedmi lety, Kladenská mozaika kronikáře Jaroslava Vykouka pak čtenářům představuje pestrou směs perliček z místní historie.
/FOTOGALERIE/ Lesnický park Bezděz, který je jedním z prvních tří projektů modelových lesů s trvale udržitelným rozvojem v Česku, oslavil desáté výročí své existence. Park byl založen 11. května 2011 s cílem rozvíjet lesnatou lokalitu kolem hradu Bezděz tak, aby zde byly v rovnováze zájmy lesních hospodářů, ochránců přírody, ale také návštěvníků a obyvatel této unikátní přírodní lokality.
Město Sokolov umožní dětem ze svých základních škol, aby se letos na podzim zúčastnily adaptačních pobytů v přírodě. Zastupitelé schválili příspěvek na jednoho žáka ve výši tři tisíce korun. Celkem se jedná o částku bezmála 7,5 milionu korun pro přibližně 2,5 tisíce dětí.
Distanční výuka trvá už více než rok. Učitelé i žáci se této nové skutečnosti zdárně přizpůsobili. Pedagogům se zvýšila IT gramotnost, všichni hledáme a v hodinách využíváme moderní aplikace, vymýšlíme projekty, kvízy, únikové hry… snažíme se výuku maximálně oživit.
Mateřská škola Břeclav při příležitosti mezinárodního Dne Země připravila pro děti a jejich rodiče ekologickou naučnou stezku. Za jejich příspěvěk jim děkujeme!
K oblastem, do nichž se dnes po takřka půl roce svazujících omezení také začal vracet život, patří cestovní ruch a část kultury. Návštěvníky mohou znovu přivítat turistická informační centra, lidé mohou znovu zamířit do muzeí, galerií, do hradů a zámků, i když stále ještě s částečně omezujícími opatřeními.
SVČ TYMY se v loňském roce zapojilo do výzvy ZK – „Podpora ekologických aktivit v kraji“. Jeho pracovníci připravili projekt Malý pěstitel, který byl určen pro děti MŠ a žáky 1. stupně ZŠ. Pracovníky SVČ byla vytvořena metodika na všechny 4 roční období – jaro, léto, podzim, zima. Všechny aktivity směřovaly k poznávání přírody, k práci na zahradě a obecně k ochraně životního prostředí.
Postřelený čáp černý v Horním Maršově a usmrcená volavka popelavá ve Vítkovicích v Krkonoších ukazují, že ilegální zabíjení ptáků je bohužel stále aktuální problém i v národních parcích. Pro podezření ze spáchání trestného činu Správa KRNAP podá trestní oznámení na neznámého pachatele.
V neděli 9. května se odehrála nebývalá akce na březích Sečské přehrady: Na 40 dobrovolníků z řad rybářů a jejich rodin ve spolupráci s Městem Seč vyčistilo přehradu od odpadků po celém jejím obvodu.
V Mateřské škole v Třebíči na Benešově ulici je stále živo a rušno. A nejinak tomu bylo i v týdnu, kdy naše Země slavila svůj svátek. Děti zde nezahálely a snažily se alespoň tolik, kolik je v jejich silách, naší přírodě trochu pomoci.
Náš čtenář Milan Knesl se nebojí prodíratse křovisky a objevovat přírodu, která je těžko dostupná. Odměnou mu je rajský klid a krásná scenérie. Děkujeme mu, že se o své fotografie a pocity s námii podělil.
Jste sovy a nechce se vám na kutě? Pak klidně zůstaňte venku. Večerní scenérie v přírodě stojí v tomto období rozhodně za to. Podívejte se, jak zachytil západ slunce na Munickým rybníkem nedaleko Hluboké nad Vltavou náš fotograf.
Víc než kdy jindy teď jako magnet působí nevšední kus země, území s někdejším vojenským nyní sportovním letištěm v Ralsku – Hradčanech. Lidé se sem hrnou za sportovním vyžitím i pouhým lenošením u karavanu.
Náš čtenář Milan Knesl se nebojí vydat se cestou - necestou, prodrat se křovisky a objevovat přírodu, která je těžko dostupná. Odměnou mu je rajský klid a krásná scenérie. Děkujeme mu, že se o své fotografie a pocity s námii podělil!
Pandemie covidu změnila způsob trávení dovolené. Stejně jako o karavany a jiné obytné vozy vzrostl zájem o apartmány. Kolem Lipna jich vznikají spousty.
Včely chybí v aktuálně rozkvétající přírodě. Po chladném dubnu je jich málo nebo jsou zesláblé. Podle některých včelařů se schyluje spíše k horší sezoně. Stav úlů se ale liší.
S jarním oteplením vyrážejí lidé více do přírody a tak se častěji daří nacházet volně žijící živočichy, kteří potřebují naši pomoc. Jedním z nebezpečí, která na zvířata venku číhají v důsledku lidského konání, jsou zapomenuté rybářské vlasce a háčky.
Ohleduplnější k přírodě než před rokem jsou letos na jaře Jihomoravané. Naproti tomi loni po začátku lockdownu často nerespektovali značení a rušili zvířata.
Po sociálních sítích hojně koluje zkrácený výrok lékaře Lukáše Pollerta, že "ve světě se neúnosně přemnožil jeden druh primátů", a vyvolává značnou kritiku. Stojí ale za to připomenout, že něco podobného řekl před třemi lety také Sir David Attenborough - který s ekosystémy této planety spojil celý život.
Dolní Morava je oblíbenou destinací nejen pro zimní radovánky, ale láká turisty po celý rok. V obci, kde trvale žijí asi čtyři stovky obyvatel, má nyní vyrůst další hotelový komplex. Stávající územní plán dává investorům volnou ruku a v budoucnu se tak v obci bude moct ubytovat až tři tisíce hostů. Zastupitelé si od projektu slibují vymýcení jednodenních návštěvníků, kteří obec zatěžují. Proti nové výstavbě se však staví ochránci přírody.
Náš čtenář Milan Knesl se nebojí vydat se cestou - necestou, prodrat se křovisky a objevovat přírodu, která je těžko dostupná. Odměnou mu je rajský klid a krásná scenérie. Děkujeme mu, že se o své fotografie a pocity s námii podělil!
Školy v přírodě se podle předpokladu ministra školství Roberta Plagy (za ANO) budou moci konat od 31. května. Za jakých podmínek to bude možné, bude muset určit hygienická služba a ministerstvo zdravotnictví. Plaga to dnes ráno řekl v rozhovoru s Radiožurnálem.
Na březích Sečské přehrady se schyluje k ojedinělé ekologické akci – v neděli 9. května uspořádá komunita místních rybářů ve spolupráci s Městem Seč a jeho Technickými službami rozsáhlý dobrovolný úklid odpadků, které za sebou nechávají lidé v tomto turisticky atraktivním místě chráněné krajinné oblasti Železné hory. Rybáři tak chtějí upozornit na to, že jim záleží na životním prostředí. Zároveň tak apelují na všechny turisty, kteří se v průběhu postupného rozvolňování restrikcí v době pandemie koronaviru rozhodnou vydat na výlet do přírody, aby se ke svému životnímu prostředí chovali ohleduplněji a své odpadky nenechávali volně v přírodě.
Nová výstava obrazů Luisy Püschelové přináší inspiraci přírodou do knihovny. Výstavu s názvem Živly přírody představují obrazy tvořené v ledové vodě, energetické obrazy stromů života a také vesmíru.
Rys, který byl v minulých dnech opakovaně spatřen na několika místech na Zábřežsku, patrně pochází z Polska. Do přírody Poláci v rámci projektu vypouští zvířata odchovaná v zajetí. To by vysvětlovalo, proč se šelma pohybuje i mezi lidskými obydlími.
Víkendové Tipy Deníku jsou tu! V době, kdy jsou kulturní a společenské akce zrušeny nebo přesunuty, vám nabízíme pravidelnou várku tipů, jak si užít víkend doma i venku
Vydejte se do Zooparku Homole a vychutnejte si hospodaření zblízka. Současně si můžete prohlédnout i národní kulturní památku roubenou chalupu. To a mnohem více, jako benefiční sbírky, přednášky nebo koncerty vám přinášíme ve víkendových tipech.
Na Teplicko se pomalu vrací kulturní život. I přes všechny zákazy lze podnikat procházky do přírody, jezdit na kole, sledovat online akce či navštívit nějakou venkovní kulturní nehromadnou akci.
V našich klasických víkendových tipech najdete tipy na on-line akce a program, procházky po kraji, knižní novinky a další nápady, jak si zpestřit program.
Téměř každý z nás viděl ve volné přírodě řadu opeřenců. Zážitkem je vidět nablízko dravce orla či káně. Ale kdo může říct, že viděl v lese sovu pálenou. Málokdo.
Rys, který byl v minulých dnech opakovaně spatřen na několika místech na Zábřežsku, patrně pochází z Polska. Do přírody Poláci v rámci projektu vypouští zvířata odchovaná v zajetí. To by vysvětlovalo, proč se šelma pohybuje i mezi lidskými obydlími.
Rys, který byl v minulých dnech opakovaně spatřen v několika obcích na Zábřežsku, patrně pochází z Polska. Do přírody Poláci v rámci projektu vypouští zvířata odchovaná v zajetí. To by vysvětlovalo, proč se šelma pohybuje i mezi lidskými obydlími.
Ve dnech 4. - 7. května se koná spolkem uspořádané výtvarné sympozium na téma Ticho po pěšině. Vybraní umělci i zájemci z veřejné výzvy svými uměleckými instalacemi umístěnými přímo v přírodě, tzv. land artem, vyzdobí novou procházkovou stezku.
/FOTOGALERIE/ Nejdelší jeskynní systém v Čechách, Koněpruské jeskyně, se dočká nové provozní budovy, jejíž součástí bude i Dům přírody Českého krasu. Ze všech 14 jeskynních systémů z celé České republiky byl zdejší objekt nejstarší budovou a zdaleka neposkytoval standard, který je v současnosti běžný. To se ale brzy změní.