![Anketa Deníku. Anketa Deníku.](https://g.denik.cz/46/c1/anketa-jihozapad-jaro_prazena-list-l.jpg)
Leze na vás jaro? A jak? Podívejte se, jak odpovídali Západočeši v naší anketě
Žijí mezi námi v západních Čechách i jinde, jsou to naši sousedé. Umělci, mluvčí, dělníci, lékaři i nezaměstnaní. Deník se jich dotazoval v jarní anketě.
Žijí mezi námi v západních Čechách i jinde, jsou to naši sousedé. Umělci, mluvčí, dělníci, lékaři i nezaměstnaní. Deník se jich dotazoval v jarní anketě.
Víkendové Tipy Deníku jsou tu! V době, kdy jsou kulturní a společenské akce zrušeny nebo přesunuty, vám přinášíme pravidelnou várku tipů, jak si užít víkend doma s návody na tvoření či virtuálními a on-line událostmi.
Začíná jaro, čas probouzení přírody a ideální doba k návštěvám pramenů řek. S ohledem na současné vládní omezení pohybu mimo obce či okresy se sokolové rozhodli aktuálně trochu změnit náplň jejich projektu. Vzhledem k epidemické situaci vyzývají k výletům k soutokům potoků, říček či řek. Sídla byla budována právě u nich, a tak by pro nikoho neměl být problém najít ten svůj soutok.
Jakmile to epidemiologická situace dovolí, začne v Hulíně fungovat nový kroužek určený dětem a mládeži se zájmem o rybaření. Nové generaci rybářů se bude věnovat Jiří Pavič, člen spolku rybářů v nedaleké Chropyni se zkušenostmi pedagoga z rybářské a lesnické školy v Bzenci.
Je před námi Květná neděle a s ní jistě přijde to pravé jaro. O poslední postní neděli byste neměli nic péct, aby se nezapekl květ, ale můžete se věnovat přípravě velikonoční výzdoby, uklidit kousek přírody či během procházky obdivovat klenoty architektury.
Podívejte se, čím nebo jak se můžete o víkendu zabavit.
Nadcházející jarní víkend můžete strávit třeba s rodinou v přírodě. A pokud chcete pobyt na čerstvém vzduchu spojit s užitečnou aktivitou, přibalte si s sebou pytle a rukavice a zapojte se do akce Ukliďme Česko.
Nadcházející jarní víkend můžete strávit třeba s rodinou v přírodě. A pokud chcete pobyt na čerstvém vzduchu spojit s užitečnou aktivitou, přibalte si s sebou pytle a rukavice a zapojte se do akce Ukliďme Česko. A pokud vám chybí kultura, KD Střelnice ve Vrchlabí chystá živé vysílání.
Nadcházející jarní víkend můžete strávit třeba s rodinou v přírodě. A pokud chcete pobyt na čerstvém vzduchu spojit s užitečnou aktivitou, přibalte si s sebou pytle a rukavice a zapojte se do akce Ukliďme Česko.
Žijí mezi námi v jižních Čechách i jinde, jsou to naši sousedé. Umělci, politici, maminky na mateřské, mluvčí, dělníci, lékaři i nezaměstnaní. Deník se jich dotazoval v jarní anketě.
Je před námi Květná neděle a s ní jistě přijde to pravé jaro. O poslední postní neděli byste neměli nic péct, aby se nezapekl květ, ale můžete se věnovat přípravě velikonoční výzdoby, uklidit kousek přírody či během procházky obhlédnout venkovní výstavy, které Chrudim a Hlinsko nabízí.
Patrně vandalové poničili u bloku 705 v Mostě sochu Dary přírody z roku 1992, jejímž autorem je zasloužilý umělec Václav Kyselka. Trup sochy se ulomil a následkem pádu došlo k rozlomení na další části.
Všechny složky Národního muzea v přírodě by nyní byly v plném režimu příprav velikonočních programů, které jsou pokračováním již rozběhlé návštěvnické sezóny. Nyní jsou ovšem muzea uzavřená a akce zrušeny, a proto jednotlivé organizační složky přistupují k individuálním formám on-line prezentací.
Programy návratu ve volné přírodě vyhubených druhů zvířat se odehrávají blíže, než mnozí tuší. Dokonce i v Česku.
/VIZUALIZACE/ Písečné pláže, borové lesy, pozvolný vstup do vody. Krásná příroda prolnutá s kulturním bohatstvím. To je genius loci Máchova jezera.
Více než dvacet jehňat se narodilo na statku Českého svazu ochránců přírody Salamandr v Rožnově pod Radhoštěm. Ještě letos se připojí ke zhruba stotřicetičlennému stádu svých rodičů a pomohou jim při obnově horských pastvin.
Nápad na pomoc přírodě vznikl při jedné z našich rodinných procházek, kdy se nám přestaly líbit znečištěné části města. Chodím s dcerami každý den na delší procházky, jelikož děláme tzv. kroky pro zdraví 10 000 kroků denně a spojily jsme to i s něčím užitečným.
/ROZHOVOR/ Skupina Trash Hero vznikla v Liberci před třemi lety s cílem dělat město a jeho okolí čistší a příjemnější pro život. Založila ji parta nadšených dobrovolníků, kteří berou ekologii s úsměvem a do vlastních rukou.
Hlavní úklidový termín dobrovolnické akce Ukliďme svět, kterou v Česku koordinuje Český svaz ochránců přírody, se letos kvůli pandemii posouvá z března až na Den Země 22. dubna. Dobrovolníci však mohou uklízet po celý rok. Počítají se i individuální a rodinné úklidy. ČSOP je zpestří i nejrůznějšími aktivitami zaměřenými na poznávání přírody.
/FOTOGALERIE/ Záchranná stanice, nebo likvidace zvířat? Takové dilema stále častěji řeší ochránci přírody ze záchranné stanice v Rokycanech, která se má na starosti i Berounsko. V posledních dnech tu zachránili hrdličku z Králova Dvora.
Spojit sobotní procházku s čištěním přírody. Takový plán mají tento týden desítky Jihomoravanů při akci Ukliďme Česko. Letos se ale s pytli a rukavicemi na rozdíl od předcházejících ročníků na hromadné akci nepotkají.
Pohozený nedopalek, papírový kapesníček, pet lahev či použitá rouška hyzdí přírodu, která se probouzí s přicházejícím jarem. Zatočit s odpadky umožní akce Ukliďme Česko, která proběhne v sobotu 27. března. Uklízet společně a v jeden den budou i dobrovolníci v Libereckém kraji.
Olomoucká zoo se pyšní novým přírůstkem velbloudů dvouhrbých. Malý Lotrando se narodil 1. března a jeho matka se podle chovatelů stará o prvorozeného potomka přímo ukázkově. Velbloudy chová Zoo Olomouc od roku 1958.
Český svaz ochránců přírody (ČSOP) Klenice připravil pro děti, které nemohou do školy a hlavně na tělesnou výchovu vycházku s cílem dostat děti na vzduch.
Stát začal ventilovat záměr postavit na dalším území, v nedotčené krajině přeložku silnice první třídy. Narušit přírodu a staletá lidská sídla chce novou trasou pro frekventovaný tah I/9 z Liběchova do Dubé. V překrásném kraji u kopce Vlhošť.
/FOTOGALERIE/ V sobotu dopoledne se sešlo na úklid kolem Mlazických tůní devatenáct lidí. Člověk má smíšené pocity, když na jedné straně pomůže přírodě od odpadu a na straně druhé si uvědomuje, že je pořád mnoho lidí, kterým je to jedno a řídí se heslem "po nás potopa". Doufáme, že tyto akce pomohou k tomu, aby si všichni, kteří teď do přírody chodí, uvědomili, že jakýkoliv odpad tam nepatří.
Knihovnička představující pozoruhodnosti středočeské přírody a krajiny se rozroste. Novinkou, v pořadí již osmým svazkem vydaným s přispěním Středočeského kraje, se stanou Lesy středních Čech. Chystaná knížka se má vydat za čtenáři v roce 2024. Pomůže tomu i 900 tisíc korun, jimiž její přípravu podpořili středočeští radní.
Záchranná stanice, nebo likvidace zvířat? Takové dilema stále častěji řeší ochránci přírody z areálu v rokycanské Švermově ulici.
Lesy a příroda se v poslední době staly jediným útočištěm, kde se můžeme svobodně nadechnout, kde při procházce či sportování nemusíme mít přes ústa nasazenou roušku nebo respirátor. Jenže ochranné pomůcky se stávají obrovským problémem pro přírodu. Někteří lidé je totiž bez okolků po použití odhodí do přírody, kde se nejenže budou rozkládat desítky let, ale mohou se stát i smrtelnou pastí pro živočichy.
"Poprvé jsem v rukou držel foťák, když jsem dělal animace foťákem mých rodičů. Postupem času jsem dostal moji první zrcadlovku, se kterou jsem poprvé zkusil focení krajiny. Hodně mě to bavilo, tak jsem si založil instagram. Po roce jsem si koupil teleobjektiv, se kterým fotím doteď."
Vlk v Dolní Řasnici nedaleko Frýdlantu zabil minulý týden šest ovcí. Útok se stal během noci v uzavřené ohradě, farmář objevil mrtvé ovce druhý den ráno, když šel zkontrolovat stádo. V poslední době podobných událostí na Frýdlantsku přibývá.
Ze zahrady ZŠ Edvarda Beneše v Písku se před deseti lety stal učitel. Žáci z mateřinky i základní školy si tu v praxi ověřují své znalosti z různých předmětů, učí se životu i relaxují.
Jaro je od včerejška už nejen za oknem, ale i v kalendáři. Nejvyšší čas vyrazit na vycházku, prozatím ještě jen ve své obci, a podívat se, co všechno už kvete. Petra Písařovicová se podělila o fotky konikleců ze znojemské Cínové hory.O své fotky a postřehy se podělil i Jiří Eisenbruk.
/ROZHOVOR/ Chráněná krajinná oblast Pálava slaví letos pětačtyřicáté výročí svého vzniku. Jedním z cílů správců tohoto vzácného území do budoucna je vybudování Domu přírody Pálavy. „Správa se spolupodílí na jeho přípravě. Pokud se vše podaří tak, jak je naplánováno, vznikne v regionu moderní návštěvnické středisko, které bude významně přispívat k posilování vztahu k přírodě místních i návštěvníků," říká vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Jiří Kmet.
Mláďata v přírodě nejsou většinou rodiči ponechána napospas osudu. Jejich odložení je přirozeným jevem. Odnos zvířat z místa nálezu působí stres mláďatům i matce, odchov v zajetí není pro divoké druhy žádným přínosem a nezřídka končí smrtí.
Otužování se v poslední době stává velkou módou. Zábřežský starosta František John se mu věnuje už dlouhá léta. Ke zdravému životnímu stylu ho přivedl skauting a rodiče. Před několika lety dokonce přijal pozvání zimních plavců ze Zábřehu, vlezl do ledové vody přehrady na nedalekém Bozeňově a zaplaval si s nimi mezi krami. Přemlouvat ho nemuseli. „Pocit z toho, že člověk překonal své pohodlí, je příjemný. A jaký může být krásnější vstup do nového dne, než koupel v ledovém potoce?“ říká v rozhovoru.
Národní park Šumava slaví v sobotu 20. března významné výročí. Je to přesně 30 let od okamžiku, kdy byl vyhlášen nařízením vlády ČR.
Lesní zookoutek v Malé Chuchli je celoročně volně přístupný areál u hájovny v Chuchelském háji. Návštěvníci se zde mohou z bezprostřední blízkosti seznámit se zástupci české přírody. Zookoutek lze navštívit i nyní v době pandemie.
Před pětačtyřiceti lety vyhlásilo ministerstvo chráněnou krajinnou oblast Pálava. Její krásy každoročně obdivují davy lidí. Láká je pestrá krajina i unikátní druhy rostlin nebo hmyzu.
Před pětačtyřiceti lety vyhlásilo ministerstvo chráněnou krajinnou oblast Pálava. Její krásy každoročně obdivují davy lidí. Láká je pestrá krajina i unikátní druhy rostlin nebo hmyzu.
/FOTOGALERIE/ Rozmohl se nám tu takový nešvar… Nejen příbramské ulice, ale i okolní příroda, se plní použitými rouškami. Ty ale mohou být smrtelně nebezpečné pro některá zvířata, rozkládají se až 200 let a v budoucnu mohou ohrozit celé ekosystémy. Za jejich svévolné odhazování na zem navíc hrozí pokuta až 20 tisíc korun.
Superodolná smrtelně nebezpečná kvasinka Candida auris, která se zhruba před deseti lety záhadně objevila v nemocnicích po celém světě, byla poprvé objevena ve "volné přírodě". Vědci ji našli na jedné vzdálené pláži v souostroví Andamanské ostrovy. Objev by mohl pomoci objasnit její původ.
Letošní zima trvala na Lipně pouhých 9 dní a od této neděle 21. 3. bude definitivně ve Skiareálu Lipno ukončena. I přes ztráty v řádech desítek miliónů korun kvůli uzavření areálu, vyhlíží lipenští do jarních měsíců s nadějí a rozhodně nezůstávají s rukama v klíně. Už nyní připravují řadu zajímavých novinek, aby nabídli ještě více komfortu a kvalitní nabídky služeb všem, kteří si přijedou užít pohyb ve zdravé šumavské přírodě.
Procházky v přírodě a čerstvý horský vzchuch prospějí vašemu tělu i mysli. Jarní sluníčko dodá nával pozitivní energie. A jestli se vám už stýská po umění, dopřejte si ho alespoň virtuálně prostřednictvím on-line výstav.
Procházky v přírodě a čerstvý vzchuch prospějí vašemu tělu i mysli. Jarní sluníčko dodá nával pozitivní energie. A jestli se vám už stýská po umění, dopřejte si ho alespoň virtuálně prostřednictvím on-line výstav.
Hlavní úklidový termín dobrovolnické akce Ukliďme svět, kterou v Česku koordinuje Český svaz ochránců přírody (ČSOP), letos kvůli pandémii posouváme z března až na Den Země 22. dubna.
Asi nejznámější jarní květinou je sněženka, která roste sice po celé Evropě, ale v naprosté většině zemí je chráněná. Dříve u nás patřila k nejrozšířenějším jarním rostlinám. Dnes už se ve volné přírodě vyskytuje jen sporadicky. Podívejte se na jarní krásu, kterou nám poslali naši čtenáři.
Asi nejznámější jarní květinou je sněženka, která roste sice po celé Evropě, ale v naprosté většině zemí je chráněná. Dříve u nás patřila k nejrozšířenějším jarním rostlinám. Dnes už se ve volné přírodě vyskytuje jen sporadicky. Podívejte se na jarní krásu, kterou nám poslali naši čtenáři.
Asi nejznámější jarní květinou je sněženka, která roste sice po celé Evropě, ale v naprosté většině zemí je chráněná. Dříve u nás patřila k nejrozšířenějším jarním rostlinám. Dnes už se ve volné přírodě vyskytuje jen sporadicky. Podívejte se na jarní krásu, kterou nám poslali naši čtenáři.
ROZHOVOR/ Ve Valašských Kloboukách žijí srdeční, usměvaví a pracovití lidé. Město na východě Zlínského kraje má krásnou okolní přírodu, bohatý spolkový život i možnosti aktivního kulturního a volnočasového vyžití. A i přes nepříliš ideální dopravní obslužnost a možnosti práce zde mladí lidé projevují zájem o bydlení. V budoucnu tak mají vyrůst nové byty pro mladé rodiny a v dohledné době město začne s přístavbou mateřské školky.