Ve staveniště se změnil vrchol Králického Sněžníku. Hned za státní hranicí roste rozhledna. Stavba má na obou stranách hranice své zastánce, ale i řadu odpůrců z řad ekologů a veřejnosti.
Sotva jsme si malinko zvykli, že jsme zpátky ve školních lavicích, už jsme z nich utíkali opět ven do přírody. Ve čtvrtek 10. září na naší základní škole a mateřské škole v Potštátě proběhl projektový den, jehož tématem byl ptačí svět.
Ve staveniště se změnil vrchol Králického Sněžníku. Hned za státní hranicí roste rozhledna. Stavba má na obou stranách hranice své zastánce, ale i řadu odpůrců z řad ekologů a veřejnosti.
Ve staveniště se změnil vrchol Králického Sněžníku. Hned za státní hranicí roste rozhledna. Stavba má na obou stranách hranice své zastánce, ale i řadu odpůrců z řad ekologů a veřejnosti.
Ve starověkém Egyptě bylo běžné pohřbívat významnější osobnosti spolu s mumifikovanými ptáky, kteří byli obětováni bohům. Řada bohů jako Hór, Ra nebo Thovt navíc nesla ptačí podobu, respektive byla zobrazována jako člověk s ptačí hlavou. Počty obětovaných ibisů a dravých ptáků, zejména sokolů, se odhadují na miliony. Dosud však nebylo zřejmé, kde Egypťané tyto ptáky vlastně brali. To nyní řeší nová studie.
Příroda Beskyd i Javorníků svědčí vlčím smečkám. Dokazuje to skutečnost, že chráněné šelmy v obou oblastech přivádějí na svět mláďata. V Javorníkách na česko-slovenském pomezí se malá vlčí smečka usadila v roce 2018.
Zlínská zoo se již několik let aktivně účastní posílení volně žijící populace drobné české sovy sýčka obecného. Patří mezi nejohroženější druhy ptáků v České republice. Odborníci celkovou populaci na našem území odhadují na méně než 100 párů.
Ve Volarské galerii proběhla první podzimní den vernisáž výstavy obrazů Pavla Hubeného a Aleše Šulce. Dvou osobností, jejichž pracovní náplní je ochrana přírody, a tak se přímo nabízí jejich velký koníček, kterým je malování. Oba milují Šumavu a její zákoutí a oba mají svá krásná místa. Šumava je pro ně krajinou s duší poutavou a jejich obrazy o tom vypovídají.
/ROZHOVOR/ Ve Volarské galerii proběhla první podzimní den vernisáž výstavy obrazů Pavla Hubeného a Aleše Šulce. Pracovní náplní obou umělců je ochrana přírody, oba milují Šumavu a její zákoutí a oba mají svá krásná místa. Šumava je pro oba shodně krajinou s poutavou duší a jejich obrazy o tom vypovídají.
První hřiště na světě pro stone balancing nebo-li vyvažování kamenů vyrostlo v Krkonoších v idylickém prostředí lesní plovárny Retropark Sejfy v Mladých Bukách.
/FOTOGALERIE/ První hřiště na světě pro stone balancing nebo-li vyvažování kamenů vyrostlo v Krkonoších v idylickém prostředí lesní plovárny Retropark Sejfy v Mladých Bukách.
Správa chráněné krajinné oblasti Moravský kras má nového šéfa. Leoše Štefku ve vedoucí pozici po čtyřiceti letech střídá jeho dlouholetý kolega Dominik Franc.
Nadcházející sobota bude patřit dobrovolnickým úklidům při tradiční akci Ukliďme Česko. Chystáte se s kamarády z oddílu, sousedy ze čtvrti nebo vsi také vzít rukavice, pytle a hrábě a udělat něco pro své okolí? Napište nám své zkušenosti, podělte se o to, kolik pytlů nepořádku jste letos odnosili a ukažte našim čtenářům, co všechno jsou lidé schopni hodit do příkopu, větrolamu nebo na louku. Na vaše zprávy a fotky se těšíme na redakce.blanensky@denik.cz
Když Petr Ledvina přezdívaný Kotys začínal v roce 1999 s prací arboristy, ještě u nás nebyl vyprofilovaný samostatný obor arboristika. Po stromech lezli ti, co se zabývali výškovými pracemi. Jelikož měl rád lezení po horách a po skalách, začínal tedy s prováděním výškových prací. Péče o stromy se pak postupně stala jeho převládající činností. Je také včelařem a jedním ze zakládajících členů Kolínského okrašlovacího spolku (KOS), jehož členové se snaží pomáhat přírodě v širokém okolí.
Nadcházející sobota bude patřit dobrovolnickým úklidům při tradiční akci Ukliďme Česko. Chystáte se s kamarády z oddílu, sousedy ze čtvrti nebo vsi také vzít rukavice, pytle a hrábě a udělat něco pro své okolí? Napiště nám své zkušenosti, podělte se o to, kolik pytlů nepořádku jste letos odnosili a ukažte našim čtenářům, co všechno jsou lidé schopi hodit do příkopu, větrolamu nebo na louku. Na vaše zprávy a fotky se těšíme na redakce.breclavsky@denik.cz
Nadcházející sobota bude patřit dobrovolnickým úklidům při tradiční akci Ukliďme Česko. Chystáte se s kamarády z oddílu, sousedy ze čtvrti nebo vsi také vzít rukavice, pytle a hrábě a udělat něco pro své okolí? Napiště nám své zkušenosti, podělte se o to, kolik pytlů nepořádku jste letos odnosili a ukažte našim čtenářům, co všechno jsou lidé schopi hodit do příkopu, větrolamu nebo na louku. Na vaše zprávy a fotky se těšíme na redakce.hodoninsky@denik.cz
Nadcházející sobota bude patřit dobrovolnickým úklidům při tradiční akci Ukliďme Česko. Chystáte se s kamarády z oddílu, sousedy ze čtvrti nebo vsi také vzít rukavice, pytle a hrábě a udělat něco pro své okolí? Napiště nám své zkušenosti, podělte se o to, kolik pytlů nepořádku jste letos odnosili a ukažte našim čtenářům, co všechno jsou lidé schopi hodit do příkopu, větrolamu nebo na louku. Na vaše zprávy a fotky se těšíme na redakce.zdarsky@denik.cz
Nadcházející sobota bude patřit dobrovolnickým úklidům při tradiční akci Ukliďme Česko. Chystáte se s kamarády z oddílu, sousedy ze čtvrti nebo vsi také vzít rukavice, pytle a hrábě a udělat něco pro své okolí? Napiště nám své zkušenosti, podělte se o to, kolik pytlů nepořádku jste letos odnosili a ukažte našim čtenářům, co všechno jsou lidé schopi hodit do příkopu, větrolamu nebo na louku. Na vaše zprávy a fotky se těšíme na redakce.pelhrimovsky@denik.cz
Nadcházející sobota bude patřit dobrovolnickým úklidům při tradiční akci Ukliďme Česko. Chystáte se s kamarády z oddílu, sousedy ze čtvrti nebo vsi také vzít rukavice, pytle a hrábě a udělat něco pro své okolí? Napiště nám své zkušenosti, podělte se o to, kolik pytlů nepořádku jste letos odnosili a ukažte našim čtenářům, co všechno jsou lidé schopi hodit do příkopu, větrolamu nebo na louku. Na vaše zprávy a fotky se těšíme na redakce.jihlavsky@denik.cz
Nadcházející sobota bude patřit dobrovolnickým úklidům při tradiční akci Ukliďme Česko. Chystáte se s kamarády z oddílu, sousedy ze čtvrti nebo vsi také vzít rukavice, pytle a hrábě a udělat něco pro své okolí? Napiště nám své zkušenosti, podělte se o to, kolik pytlů nepořádku jste letos odnosili a ukažte našim čtenářům, co všechno jsou lidé schopi hodit do příkopu, větrolamu nebo na louku. Na vaše zprávy a fotky se těšíme na redakce.havlickobrodsky@denik.cz
Nadcházející sobota bude patřit dobrovolnickým úklidům při tradiční akci Ukliďme Česko. Chystáte se s kamarády z oddílu, sousedy ze čtvrti nebo vsi také vzít rukavice, pytle a hrábě a udělat něco pro své okolí? Napiště nám své zkušenosti, podělte se o to, kolik pytlů nepořádku jste letos odnosili a ukažte našim čtenářům, co všechno jsou lidé schopi hodit do příkopu, větrolamu nebo na louku. Na vaše zprávy a fotky se těšíme na redakce.trebicsky@denik.cz
Zkraje večera a před rozedněním svítí světlem bílým, v noci pak šetrnějším žlutým světlem. Právě touto cestou se rozhodli jít v Havlíčkově Borové a do tisícového městysu pořídili unikátní biodynamické veřejné osvětlení. Takto komplexní systém svícení mají dokonce jako první na Vysočině. „Je to nejekologičtější způsob světla, který můžeme použít,“ upozornil odborník na světelné znečištění Hynek Medřický.
Zkraje večera a před rozedněním svítí světlem bílým, v noci pak šetrnějším žlutým světlem. Právě touto cestou se rozhodli jít v Havlíčkově Borové a do tisícového městysu pořídili unikátní biodynamické veřejné osvětlení. Takto komplexní systém svícení mají dokonce jako první na Vysočině. „Je to nejekologičtější způsob světla, který můžeme použít,“ upozornil odborník na světelné znečištění Hynek Medřický.
Ředitel přerovské společnosti Vodovody a kanalizace Miroslav Dundálek, ale i uznávaný mykolog Jiří Polčák nebo Duha klub Dlažka získali minulý týden na Staré střelnici v Hranicích z rukou zástupců hejtmanství Ceny Olomouckého kraje v oblasti životního prostředí. Na hlasování se podílela formou internetové ankety veřejnost.
V projektu Monitoring vybraných druhů ptáků podpořeném dotací Ministerstva životního prostředí pokračují novojičínští ochránci přírody ve Stanici pro záchranu živočichů v Bartošovicích. Před nedávnem připevnili vysílačky na další dva čápy bílé a navíc ještě na volavku popelavou.
Nadcházející sobota bude patřit dobrovolnickým úklidům při tradiční akci Ukliďme Česko. Chystáte se s kamarády z oddílu, sousedy ze čtvrti nebo vsi také vzít rukavice, pytle a hrábě a udělat něco pro své okolí? Napište nám své zkušenosti, podělte se o to, kolik pytlů nepořádku jste letos odnosili a ukažte našim čtenářům, co všechno jsou lidé schopni hodit do příkopu, větrolamu nebo na louku. Na vaše zprávy a fotky se těšíme na redakce.znojemsky@denik.cz
Nadcházející sobota bude patřit dobrovolnickým úklidům při tradiční akci Ukliďme Česko. Chystáte se s kamarády z oddílu, sousedy ze čtvrti nebo vsi také vzít rukavice, pytle a hrábě a udělat něco pro své okolí? Napiště nám své zkušenosti, podělte se o to, kolik pytlů nepořádku jste letos odnosili a ukažte našim čtenářům, co všechno jsou lidé schopi hodit do příkopu, větrolamu nebo na louku. Na vaše zprávy a fotky se těšíme na redakce.blanensky@denik.cz
Co přinese nadcházející víkend? Skalní ale i noví zájemci se mohou pomalu připravovat na tradiční Sázavskou pouť, která se uskuteční už v sobotu. Ta je i dnem oslav Ochránců přírody, kteří ke svému 30. výročí pořádají Den otevřených dveří. Ještě do konce září jsou pro veřejnost ve vlašimské hvězdárně připravena pravidelná pozorování a sedmý ročník Benešovského běžeckého festivalu přinese sebou skvělé novinky.
V Milovické rezervaci divokých koní, zubrů a praturů u Milovic na Nymbursku začíná sídlit další chráněný druh, vlha pestrá. Ptáka opakovaně v prostoru pozorovali ornitologové, informovala ochranářská společnost Česká krajina.
V Milovické rezervaci divokých koní, zubrů a praturů u Milovic na Nymbursku začíná sídlit další chráněný druh, vlha pestrá. Ptáka opakovaně v prostoru pozorovali ornitologové, informovala ochranářská společnost Česká krajina.
V Milovické rezervaci divokých koní, zubrů a praturů u Milovic na Nymbursku začíná sídlit další chráněný druh, vlha pestrá. Ptáka opakovaně v prostoru pozorovali ornitologové, informovala ochranářská společnost Česká krajina.
Nové naučné místo s několika tůněmi vybudovali ochránci přírody pod hrází rybníku Nový Borek, zhruba jeden kilometr od silnice mezi Stráží a Borkem na Tachovsku.
Všichni společně v jeden den bez ohledu na věk, zaměstnání či pohlaví. Tak zní heslo velké dobrovolnické akce Ukliďme svět, ukliďme Česko, která cílí na černé skládky a nepořádek. Proběhne v sobotu 19. září a zapojit se do ní mohou i zájemci v Libereckém kraji.
Všichni společně v jeden den bez ohledu na věk, zaměstnání či pohlaví. Tak zní heslo velké dobrovolnické akce Ukliďme svět, ukliďme Česko, která cílí na černé skládky a nepořádek. Proběhne v sobotu 19. září a zapojit se do ní mohou i zájemci v Libereckém kraji.
Nebylo mu jedno, co se děje s českými lesy, a tak se v devatenácti rozhodl s tím něco udělat. Adam Demo se svým projektem navrací stromy zpět do přírody.
Víkend nebo celý týden strávený vysoko v horách uprostřed přírody. Daleko od civilizace, bez elektřiny, někdy i bez mobilního signálu. Takovou možnost skýtá pobyt na horských loveckých chatách v Jeseníkách. Nyní si je může pronajmout každý.
/VIDEO/ Už jen 160 tisíc korun. To je částka, kterou musí vybrat ochránci přírody provozující rezervaci u Milovic. Z původně potřebných 2 milionů už většinu peněz organizace Česká krajina díky řadě dárců z celé země vybrala. Peníze jsou potřebné na dokončení rezervace divokých koní a dalších velkých kopytníků.
/VIDEO/ Už jen 160 tisíc korun. To je částka, kterou musí vybrat ochránci přírody provozující rezervaci u Milovic. Z původně potřebných 2 milionů už většinu peněz organizace Česká krajina díky řadě dárců z celé země vybrala. Peníze jsou potřebné na dokončení rezervace divokých koní a dalších velkých kopytníků.
/VIDEO/ Už jen 160 tisíc korun. To je částka, kterou musí vybrat ochránci přírody provozující rezervaci u Milovic. Z původně potřebných 2 milionů už většinu peněz organizace Česká krajina díky řadě dárců z celé země vybrala. Peníze jsou potřebné na dokončení rezervace divokých koní a dalších velkých kopytníků.
Asi jsme to ani neměli ve škole jako povinnou četbu, ale ani mne tenkrát nenapadlo, že bych si to mohl sám od sebe přečíst. Co? Knihu Ivana Olbrachta Nikola Šuhaj loupežník. Až teď – „na stará kolena“. A proč? No protože mne napadlo vyrazit na Zakarpatskou Ukrajinu, za první republiky Podkarpatskou Rus, která byla dvacet let (1919 až 1938) jednou ze čtyř součástí našeho státu.
Intervaly vidění má každý jedinec jiné. A to včetně umělců Moniky Havlíčkové a Vojtěcha Aubrechta, kteří takto pojmenovali výstavu, která je od 11. září do 31. října k vidění v domažlické Galerii bratří Špillarů.
Lukáš Němec z Blanska sám i s rodinou vyráží na kole do přírody. Má rád adrenalinovou jízdu po singletrailových stezkách. Mezi oblíbené trasy patří traily v okolí Boskovic a Jedovnic na Blanensku. „Super je, že v těchto lokalitách jsou okruhy i pro úplné začátečníky a rodiny s dětmi," těší ho.
Loni na jaře se mladá, nyní osmnáctiletá zpěvačka s exotickým jménem Adriana Bessogonov, zúčastnila třetí řady The Voice Česko Slovensko. Od té doby ale rozhodně nezahálí, natočila první singl a k němu první klip. Ten se natáčel nedaleko Kutné Hory, v okolí obce Miskovice a Bylany. Z výsledku je zpěvačka, kterou na sociálních sítích sleduje už několik tisíc lidí, nadšená.
Jiří Sábl (61) ze Slaného se pětačtyřicet let věnuje sokolnictví. V současné době chová čtrnáctiletou samici orla skalního Alžbětku. K této zálibě ho jako kluka přivedl kamarád hajný Karel Bok. „Odmala jsem chodil do lesa, zajímala mě příroda a dravci. S Karlem jsem se potkal jako žák na hokeji, kde byl on brankářem. V přírodě jsme pak byli prakticky pořád, jezdili společně na čundry a tak. Co se týká dravců, začínal jsem s kalousem ušatým, poštolkami a jestřáby. Prvního jestřába jsem měl v šesté třídě. Prvního orla až po revoluci v roce 1989 právě od hajného Boka. Dříve se u nás ani takový dravec získat nedal. Leda na západě,“ vzpomíná na své sokolnické začátky Jiří Sábl.
Rudé vlčí máky, modré chrpy polní, dechberoucí jetel inkarnát a bzukot včel a motýli. Ne, neocitli jste se na louce, ale v srdci Prostějova. S myšlenkou rozšíření květnatých luk ve městě přišel loni teprve čtyřiadvacetiletý Libor Marčan, student Systematické biologie a ekologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a předseda komise životního prostředí města Prostějova, vášnivý rybář a včelař.
Základní škola Měcholupy začátkem září školního roku 2020/2021 dokončila projekt "O přírodě v přírodě učíme se v pohodě", jehož cílem bylo za pomoci vybudování několika přírodních prvků v prostoru školní zahrady zvýšit povědomí a zájem žáků o ekologická témata.
Skanzeny neboli muzea v přírodě představující památky lidového stavitelství patří k oblíbeným cílům nejen prázdninových výletů. Letos hlásí velký zájem návštěvníků.