Kreativ

ŠTÍTEK: příroda

Soutěž má děti dostat do přírody

Žďársko – Především přimět děti k tomu, aby si více všímaly přírody okolo sebe, si klade za cíl nová soutěž s názvem I malý příběh je vždy jedinečný. Jejími organizátory je Správa Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy a žďárská Základní škola Švermova.

Ráj zvířatek Zdeňka Štěpánka

Polnička – Hroznýš královský, užovka červená, rosnička včelí či gekončík noční, to je jen několik z terarijních zvířat, která má Zdeněk Štěpánek ve svém bytě v Polničce. „Chovu terarijních zvířat se věnuji už od dětství a celý život toužím mít malou zoologickou zahradu,“ říká chovatel.

Průzkum odhalil nedostatky na Rýchorské boudě

Horní Maršov– Termokamera, která snímala Rýchorskou boudu, Krkonošské středisko ekologické výchovy (KSEV), měla za úkol přijít na eventuální nedostatky vtepelných ztrátách objektu.

Odpadky u silnic? Rozum zůstává stát

Uherské Hradiště - Když vidím ty haldy smetí, které zdobí okraje některých silnic v regionu, je mi z toho nanic. A pořád dokola musím dumat nad otázkou, co to může být za lidi, kteří se takovým způsobem zbavují nepotřebných věcí nebo odpadu z domácností.

Děti v Rožnově soutěžily o moudrou sovičku

Rožnov pod Radhoštěm – Vědomostní a přírodovědná soutěž Moudrá sovička 2010 určená pro děti základních škol se v úterý 16. března uskutečnila ve Společenském domě v Rožnově pod Radhoštěm.

Chcete na běžky? Vyrazte do Císařského růžku

Walchsee – Snadná dostupnost, krásné prostředí, úžasné výhledy a lyžování hlavně pro mladé rodiny. Ale největší předností tyrolské oblasti Kaiserwinkl jsou lyžařské běžecké trasy.

ŽILI V ÚSTÍ: Ústí malíře Richtera okouzlilo

Ústecko – Okouzlen Ústeckem. To lze říci o Adrianu Ludwigu Richterovi. Patřil mezi nejvýznamnější malíře romantismu. Dnes jsou jeho obrazy vysoce hodnoceny a mnohé z nich vznikly právě v Ústí.

Cvrčci a švábi: křupavá pochoutka

Brno - Zalít cvrčky horkou vodou a šup s nimi na pánvičku. Trochu másla, česnek a sůl. Během pár minut jsou cvrčci připraveni k jídlu. Kolem odbornice Marie Borkovcové se tísní dav studentů. Každý natahuje hlavu, aby aspoň koutkem oka zahlédl, jak má takový správně usmažený cvrček vypadat.

Správa zná rozmístění škůdců

Tachovsko – Bolševník velkolepý, netýkavka žláznatá a křídlatka. To jsou tři rostliny, které jsou považovány za nejvíce rozšířené invazní rostliny Českého lesa.

V srdci Moravského krasu letos vyroste Dům přírody

Moravský kras – Dvoupodlažní Dům přírody s výstavou o Moravském krasu i kinosálem by měli letos na podzim začít stavět dělníci u Skalního mlýna. Součástí projektu za téměř sto milionů korun je také zbrusu nové informační centrum s toaletami nad propastí Macochou.

Strom padne za oběť zádlažbě

Kutná Hora - Dny okrasného stromu rodu Pawlovnia, zdobícího už několik let prostranství před Základní uměleckou školou ve Vladislavově ulici v Kutné Hoře, jsou s největší pravděpodobností sečteny. V rámci úprav spojených s projektem zádlažby Kutné Hory má být pokácen.

Vysílení dravci hledají potravu i v blízkosti obydlí

Žďársko – Letošní zima svojí délkou, nízkými teplotami a množstvím sněhu trápí nejen motoristy a silničáře, ale i zvěř na Žďársku. Vrstva sněhu pokrývající po celé zimní období krajinu působí problémy především dravým ptákům.

Vyšel další svazek Vlastivědného sborníku

Nový Jičín – I tento rok vyšel další ze svazků Vlastivědného sborníku Novojičínska, tentokrát s pořadovým číslem padesát devět. Publikace obsahuje studie a články vlastivědného, historického, uměnovědného a přírodovědného zaměření k dějinám a současnosti okresu Nový Jičín, jeho měst a obcí.

Dobrovolnice získaly anděla

Pardubice, Česká Třebová – Jitka Fajtová a Věra Malátková z České Třebové byly na galavečeru Den D oceněny za nezištnou práci pro druhé.

Do brněnské přehrady se vrací voda

Brno /ANKETA/ - Žádný stroj už neprojede po obnaženém dně brněnské přehrady, ani se tam neobjeví lidské šlápoty. V pondělí totiž definitivně skončily veškeré práce, které byly potřeba provést na vypuštěné nádrži. A zároveň s tím se do ní začala vracet voda.

V jednoduchosti je síla. Koncovka je důkazem

Oslavice – Koncovka. Slovo, pod kterým si můžete vybavit leccos. Označuje však lidový slovenský hudební nástroj. Tato jednoduchá píšťala bez otvorů získává v posledních letech na oblibě. Hrají na ni především mladí lidé, amatéři i profesionální hudebníci, čouhá z batohů studentům i návštěvníkům hudebních festivalů. V České republice existuje hned několik výrobců tohoto lidového nástroje, na který si podle jeho vyznavačů může zahrát úplně každý.

Do brněnské přehrady se vrací voda

Brno - Žádný stroj už neprojede po obnaženém dně brněnské přehrady, ani se tam neobjeví lidské šlápoty. V pondělí totiž definitivně skončily veškeré práce, které byly potřeba provést na vypuštěné nádrži. A zároveň s tím se do ní začala vracet voda.

Petra Šmídová má cit na vítr

Havířov /FOTOGALERIE/– Studentka čtvrtého ročníku Soukromého gymnázia Havířov byla nedávno oceněná Českým svazem jachtingu mezi juniorkami třetím místem v anketě Jachtař roku 2009.

Seminář ukáže, jak zabránit povodním

Město Albrechtice, Krnov /FOTOGALERIE, VIDEO/- Protipovodňová opatření blízká přírodě jsou hlavním tématem seminářů, který pořádá Státní fond životního prostředí 16. března ve Městě Albrechticích a 23. března opět v Krnově.

Ochránci nemají peníze, může to odnést tuňák

Dauhá - Organizace CITES volá po větším přísunu peněz, jinak nebude moct dál účinně chránit přírodu a ohrožené druhy. Na její konferenci v Dauhá se bude jednat například o obchodu s tuňákem, který některé státy chtějí zakázat.

Zvuk vodnářského zvonu pomáhá duši i tělu

České Budějovice - Biotronik Tomáš Pfeiffer se představíve středu v DK Slavie velkoplošným promítáním a hrou na vodnářský zvon,prastarý hudební nástroj asijských duchovních.

Rys Dox si zvyká na nový domov

Hluboká nad Vltavou - Vzácný chlupatý přírůstek v ZOO Ohrada, mladý rys ostrovid Dox,se zabydluje v novém výběhu a čeká na partnerku.

Památky je možné zachránit, adopcí

Planá – Poničené kamenné památky u cest, křovím a trávou zarostlé pomníčky nebo chátrající boží muka. Obrázek, který se často naskytne místním obyvatelům a návštěvníkům Plané a okolí. To by se v dohledné budoucnosti mohlo změnit.

Na popílku má vyrůst elektrárna

Nová Dědina – Překvapivá zpráva v souvislosti s jezírkem u Nové Dědiny, do kterého Teplárna Otrokovice několik let svážela odpadový popílek: přestože totiž zdaleka nejsou vyřešeny všechny potíže, na vrstvách popílku se plánuje stavba fotovoltaické elektrárny.

Plzeňská ošetřovatelka spí už měsíc v práci

Plzeň /FOTOGALERIE/ - Už měsíc přespává v plzeňské zoologické zahradě ošetřovatelka Růžena Weberová. Stará se totiž o mládě zebry Chapmannovy, které se narodilo 6. února a o týden později mu uhynula matka. Náhradního rodiče získala malá zebra právě ve své ošetřovatelce.

Vzpomínka na přítele malíře Jaroslava Volfa

Jičín – Po malíři Františku Škodovi a PhDr. Jiřím Smolíkovi odešel třetí člen výtvarného Studia 85 MUDr. Jaroslav Volf. Obraz přírody zůstane podstatnou složkou malířova života, protože ve světě malby je krajina jednou z konkrétních hmatatelných záruk lidskosti.