Kreativ

ŠTÍTEK: příroda

Boj s kosou aneb Posilovna v přírodě

/FOTOGALERIE/ Na jubilejní desátý ročník Orlického sekáče se mezi šedesátku soutěžících, kteří udržují tradici a motorové sekačky mění za tradiční kosu, vmísil i redaktor Deníku. Ač držel kosu poprvé v ruce, neublížil ani jednomu soutěžícímu, ba dokonce ani sobě.

TIP Deníku: Dobrodruh vysvětlí, proč zachraňuje deštné pralesy

Cestovatel a ochránce přírody Milan Jeglík bude mít ve čtvrtek 6. června besedu s projekcí ve Frýdlantu nad Ostravicí. Lidem, kteří si akci nenechají ujít, v tamním kulturním centru promítne film z africké divočiny Wildlife of Uganda. Posluchače dále blíže seznámí s novými vizemi, které směřují k ochraně nosorožců v Africe. Dobrodruh odletěl v roce 2002 za prací potápěčského instruktora do Indonésie. V úzkém kontaktu s přírodou nakonec ale dospěl k rozhodnutí, že bude chránit zvířata a deštné pralesy. V současné době je předsedou spolku Prales dětem. Na severní Sumatře vytvořil soukromou česko-indonéskou pralesní rezervaci Green Life, která má necelých 100 hektarů. Navíc je členem protipytlácké hlídky. Akce začne v osmnáct hodin.

Jako malý jsem si myslel, že učitele nemůžou bolet zuby

ROZHOVOR/ „Lpíme na tom, že jsme rodinná škola. A že naše děti známe jménem. Všechny,“ říká Pavel Jančář, ředitel školy v Uherském Hradišti – Jarošově. Pavel Jančář kromě ředitelských povinností také učí dětmi oblíbenou hudebku a tělocvik i náročnější matematiku.

Děti přivítala babička Kořenářka

Písek - V uplynulém týdnu pobývalo 28 dětí z 15. MŠ v Erbenově ulici v Písku na škole v přírodě v Park Hotelu Orlík v Orlíku nad Vltavou. Tento pětidenní pobyt každoročně organizuje Spolek Rodiče dětem při MŠ Erbenova v Písku ve spolupráci se ZŠ E. Beneše v Písku a Park Hotelem Orlík, který dětem nabízí úžasné zázemí pro poznávání, pohyb i relaxaci.

Svatojánek povede děti do lesa

Znojmo – Skotačením v lese u Konic a poznáváním přírody budou od září trávit svůj čas děti v novém znojemském Lesním klubu Svatojánek. Do svého prvního ročníku zapsal zatím jedenáct dětí.

Sáčkovec či obalík. V Krkonoších se začaly množit podivné druhy zvířat

Petlahvoň odhozenec, sáčkovec šustilka nebo obalík sušenkovitý. V Krkonošském národním parku byl zjištěn výskyt invazivních druhů z čeledě odpadkoušovitých. Vyskytují se nejen podél vyznačených cest, ale i v dokonce v místech, kam je vstup zakázán. Jsou nesmírně odolní, v přírodě dokáží přežít leckdy stovky let. Správci i turisté se s nimi ale srdnatě pouští do boje.

Černobyl pohltila příroda. Neohroženými vládci jsou zvířata, o monstra nejde

Černobylská jaderná katastrofa neovlivnila pouze lidské životy, ale i ty zvířecí. Třiatřicet let po tragédii se kdysi mrtvá běloruská Poleská státní radiační-ekologická rezervace změnila k nepoznání. Díky nepřítomnosti přirozeného nepřítele, člověka, se do ní začala vracet divoká zvířata, kterým se v oblasti nebývale daří. Návštěvníky uzavřené oblasti tak často vítá i sborový zpěv jeřábů a dudků. 

Děti z mateřinky v Cerhenicích tráví hodně času v přírodě

Cerhenice /FOTOGALERIE/ - Mateřská škola v Cerhenicích zakončuje svůj první školní rok v prostorech úplně nové budovy. Slavnostně byla otevřena 1. září 2018. „Jsme trojtřídní školka s kapacitou 72 dětí. Máme jednu třídu čistě předškolní a dvě smíšené pro děti od 3 do 5 let s tím, že do jedné mohou být a jsou přijímány děti dvouleté,“ uvedla ředitelka Anna Hrudková.

V Černobylu stojíte beze zbraně proti neviditelnému nepříteli, říká cestovatel

/ROZHOVOR/ Spatřit na vlastní oči areál černobylské jaderné elektrárny a opuštěné město Pripjať na severu Ukrajiny je snem mnoha dobrodružně založených cestovatelů. Nejhorší havárie v historii jaderné energetiky z dubna 1986 se stala symbolem vědeckého, technického i politického selhání bývalého Sovětského svazu, ale dnes lidé do oblasti postižené radioaktivitou přijíždějí hledat spíše zvláštní atmosféru a unikátní proces, při kterém příroda pohlcuje opuštěnou lidskou infrastrukturu. 

Děti z MŠ Šamotka rády sportují a chodí do přírody

Rakovník – Mateřská škola Šamotka je typická pro svoji rozsáhlou lesní zahradu, kde se nachází také minizoo. Kromě čtyř koziček zde žijí také andulky a králík. „Děti si z domova nosí suchý chleba, rády je krmí a vždycky, když jdeme na vycházku, zvířátkům přinesou něco zeleného a nakrmí je,“ říká ředitelka mateřské školy Iveta Weisová. Minizoo existuje ve školce pět let a vznikla i díky příspěvku od města.

ZOO vylepšila svou lesní stezku

Jihlava - Zoo Jihlava informovala o tom, že vybavila svou lesní stezku interaktivními prvky o přírodě. Děti nyní budou zapojovat smysly na prvcích s ilustracemi české divoké přírody. Investiční náročnost byla 115 tisíc korun.  

Dravec, kterému šlo v březnu o život, zahnízdil a má dva mladé

Benešovsko - Příběh vzácného orla mořského, o kterém informoval Benešovský deník v polovině března, má další, šťastné pokračování. Tehdy zraněného dravce vlašimští ochránci přírody vytáhli z řeky Blanice a zachránili mu tak život. Zákrok se povedl především díky rychlé reakci nálezců ohroženého tvora. Ten utrpěl zranění při souboji se sokem.

Botswana zrušila zákaz lovu slonů. Ničí prý farmářům úrodu

Ochránci přírody zuří. Jihoafrická Botswana, kde žije vůbec největší počet slonů afrických ze všech zemí světa, naplnila svá dřívější prohlášení a zrušila zákaz lovu těchto zvířat. Podle prezidenta Mokgweetsi Masisiho prý sloni lidem škodí.

Odborníci chtějí vrátit perlorodku říční zpět do přírody

Ašsko – Živoucí fosilie. I tak se přezdívá perlorodce říční. Tento vzácný mlž u nás žije na posledních pěti místech a jedno z nich se nachází na Ašsku. Nový projekt Agentury ochrany přírody a krajiny ČR by ale mohl pomoct k tomu, aby se opět vrátila do naší přírody.  

KOMENTÁŘ ZUZANY KYSELOVÉ: I graffiti má své meze

/ANKETA/ Kdosi se u Vyššího Brodu vyšplhal na Čertovu stěnu a obrovskými číslicemi tam – snad v jarní euforii – reflexní barvou na skálu napsal datum svého heroického výkonu. Místní a všechny milovníky přírody jeho čin pobouřil.

Písečný svět: roboti, zvířata i ekologie

Lednice – Poslání lidem. I takový by mohl být podtitul neotřelého projektu Písečný svět, který se koncem dubna v Lednici otevřel prvním návštěvníkům. Jeho letošním tématem je totiž Návrat k přírodě.

Na májovky houbaři ještě čekají. A kvůli kůrovci se zřejmě nedočkají

Vysočina – Ani oblíbené májovky, ani žlutooranžové vějíře chorošovců sírových, na nichž si v loňském roce už v tuto dobu houboví fajnšmekři pochutnávali, zatím v přírodě k mání nejsou. Skalní houbaři už na ně netrpělivě čekají, v tuto chvíli se ale musí spokojit pouze se závojenkou podtrnkou nebo s penízovkou smrkovou.

Školáci prokazují své znalosti přírody

Ve stanici ochrany přírody Pasíčka u Proseče se ve čtvrtek 16. května koná krajské kolo 13. ročníku přírodovědně - ekologické soutěže Zlatý list pro předem nahlášené školní kolektivy.

Obrazy plné přírody od Siky jsou v Eschlkamu

Domažlicko, Eschlkam – Příroda nezná hranic. Tak se jmenuje výstava obrazů umělce a výtvarníka z Domažlicka, Václava Siky, jehož tvorba opět dosáhla mezinárodního rozměru.