Kreativ

ŠTÍTEK: První světová válka

Firemní porady ve stoje? V Americe velký hit

New York - V amerických firmách jsou v poslední době stále populárnější porady ve stoje. Podle deníku The Wall Street Journal si je oblíbily zejména technologické podniky, které kladou důraz na rychlost a efektivitu.

Břidlicové tabulky, praktická pomůcka

Valašské Meziříčí /MUZEJNÍ KUKÁTKO / - Žáci a studenti mají za sebou polovinu školního roku a čeká je pololetní vysvědčení. Nejvíc se asi na své první školní ohodnocení těší prvňáčci. Už se toho hodně naučili a popsali školní sešity prvními písmeny a číslicemi.

Zavítejte na zámek Žerotínů ve Valašském Meziříčí

Víte, že žerotínský zámek, nacházející se v centru města, je jedním ze dvou zámků ve Valašském Meziříčí, které si můžete prohlédnout? Tento zámek má bohatou historii, během níž docházelo k jeho častým přestavbám a změnám účelu využívání v závislosti na měnící se politické a hospodářské situaci.

Zámek Žerotínů v Meziříčí

Valašské Meziříčí - Víte, že žerotínský zámek, nacházející se v centru města, je jedním ze dvou zámků ve Valašském Meziříčí, které si můžete prohlédnout? Tento zámek má bohatou historii, během níž docházelo k jeho častým přestavbám a změnám účelu využívání v závislosti na měnící se politické a hospodářské situaci.

Před pěti lety opustili pivovarníci Braník

Praha – „Malebné městečko uprostřed přírody“, tak popisoval počátkem minulého století tisk areál Společenského pivovaru pražských sládků v Braníku. Rozsáhlá novorenesanční stavba stojí dodnes, pivo se zde však již pět let nevaří. Výrobu piva zde majitel, Pivovary Staropramen, ukončil k 31. lednu 2007 a přenesl ji do svého závodu na Smíchově.

Lékárna U Zlaté koruny: Čas oponou trhnul...

Uherské Hradiště /SERIÁL TÝDENÍKU/ - Přešla první světová válka. Rakouskouherská monarchie se rozpadla a na troskách někdejších zemí Koruny české a Uher se zrodila Československá republika. Politikové, kteří stáli u zrodu národní samostatnosti, upřednostnili republikánské zřízení před obnovou konstituční monarchie, o níž snili někdejší austroslávisté a jejíž myšlenku respektovali i někteří představiteli protihabsburkého odboje.

V USA testují bezpilotní letoun, který se řídí sám

New York – Americké námořnictvo testuje bezpilotní letoun, který se dokáže řídit sám bez lidské účasti. Nový stroj X-47B by měl umět sám přistát na palubě letadlové lodi, což je v letectví jeden z nejsložitějších manévrů.

Benešov zdobí opravené pomníky a kříže

Benešov – Pět pomníků a tři kříže stojící v Benešově vypadají jako nové. Některé z nich odborníci kompletně opravili po dlouhých čtyřiceti letech. Rekonstrukce všech osmi regionálních kulturních památek spolkla přes půl milionu korun.

Dveře kostela se otevřou veřejnosti

Moravská Třebová - Nadační fond pro chrámové varhany a Římskokatolická farnost v Moravské Třebové pořádají den otevřených dveří chrámu Nanebevzetí Panny Marie na Kostelním náměstí.

Dva habsburští arcivévodové navštívili zámek

Bruntál - Dva arcivévodové, potomci HabsburskoLotrinského panovnického domu, v úterý navštívili zámek v Bruntále, aby se zde seznámili s historií Řádu Německých rytířů. Velmistry tohoto řádu až do konce první světové války totiž byli právě představitelé Habsbursko-Lotrinského rodu.

Inspekce našla v Libyi nelegální chemické zbraně

Tripolis/Haag - Režim svrženého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího měl zásoby chemických zbraní, které nenahlásil úřadům. Podle agentury AP to dnes oznámila Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

Klasická fotografie ještě žije

Chotěboř – Nevšední výstavu připravuje chotěbořské muzeum. Půjde o expozici klasických snímků Asociace fotografů a uživatelů temných komor.

V Hodoníně jsou arcivévodové

Hodonín /NA VÝSTAVU DO MUZEA/ – Do Hodonína zavítali v pondělí příslušníci Habsburského rodu. Hlavním důvodem, proč přijeli arcivévodové Michael Salvator a jeho bratr Andreas Salvator byla prohlídka výstavy věnované postavě císaře Františka Štěpána Lotrinského, která je nyní v Masarykově muzeu.

Rusové nosili šavli čepelí vzhůru

Hodonínsko /NA VÝSTAVU DO MUZEA/ - Ve fondech Masarykova muzea v Hodoníně se nachází také sbírka obsahující chladné zbraně. Časové období této sbírky sahá od středověku až do třicátých let dvacátého století. Je přitom překvapivé, že chladných zbraní z období do první světové války se v rámci sbírky zachovalo minimum, ačkoliv v Hodoníně sídlila dragounská eskadra.

Mochtín proslavila Günterova továrna

Mochtín, Klatovy – Jen málokdo dnes ví, že obec Mochtín na Klatovsku se pyšní jedním zajímavým prvenstvím. V roce 1804 tam vznikla nejstarší česká továrna na cikorku, sladovou a fíkovou kávu.

Výpravy zpět aneb co se kdysi psalo - 106

Dolní Lhota - Pokračujeme v seriálu o obcích v regionu. Kromě stručného představení nahlížíme do novin starých sto a více let, abychom zjistili, co se o obcích psalo v minulosti.

Zkrášlovací spolek představil svou práci

Suchá Rudná /FOTOGALERIE/ - Výmalbou vnitřních prostor bylo po šesti letech završeno úsilí Zkrášlovacího spolku Suchá Rudná o rekonstrukci kaple Nejsvětější Trojice. Oslavou nové podoby kaple se stal koncert sólisty opery Slezského divadla Dalibora Hrdy.

Teplitzer FK nebyl v Teplicích první

Teplice – Nedávno vyšla v německém Bonnu obsáhlá publikace, mapující historii některých fotbalových klubů ve východní a jihovýchodní Evropě. Pod názvem Überall ist der Ball rund (Všude je mič kulatý), s podtitulkem Zur Geschichte und Gegenwart des Fussballs in Ost und Südosteuropa – Nachspielzeit, provází fotbalem někdejší NDR, všímá si týmů z Ukrajiny, Polska, Bulharska, bývalé Jugoslavie a Sovětského svazu v nichž startovali občané německé národnost. Nechybí postřehy ze stalinských gulagů, kde se fotbal rovněž provozoval.

Imrich Plekanec tvrdil, že malíř je básníkem barev

Třebíčsko - Malíř a grafik Imrich Plekanec se narodil 7. listopadu 1908 ve Valašské Belé. Po první světové válce se jeho rodiče přestěhovali do Jugoslávie. Imrich vystudoval strojní průmyslovku, chtěl však být malířem.

Markelova kniha: neznámé osudy předků

Znojmo /RECENZE/ - Na pultech se nedávno objevila pozoruhodná kniha z pera jaroslavického historika Martina Markela „Svoboda a demokracie v regionu rakouského impéria“ s podtitulem „Politika jihomoravských Němců v letech 1848-1919.“

Pekárna sice dopeče, dům však bude žít dál

Jistebnice - Po novém roce už se vyhlášených křupavých a voňavých rohlíčků z jistebnické pekárny nedočkáte. Její činnost končí. Dům číslo popisné 168, který stojí hned vedle radnice na náměstí, však má štěstí na majitele a opuštěný nezůstane.

Dálnice D8 vede do Německa pět let, ale jen pro Severočechy

Ústí nad Labem - Už pět let lidé z Podkrušnohoří můžou dojet po dálnici do ciziny, stále ale nemají dálniční spojení s Prahou. V takové situaci jsou jako jediní v Česku. Pro nedostavěný úsek dálnice D8 přes České středohoří navíc řešení pořád není na obzoru a místní už jsou hodně naštvaní. "Teplická" D8 spojila Česko s Německem jako druhá dálnice po "plzeňské" D5 jednadvacátého prosince 2006, v příhraničí pomohla firmám a místním umožnila mnohem víc než dřív poznávat druhou stranu hranice.

Recept na sto let života? Práce

Skalice - Sto let v pátek slaví Božena Tržilová, která žije v domově důchodců ve Skalici. Úctyhodného věku se dožila i přesto, že měla těžké dětství a ani později se s ní život příliš nemazlil.

Pro špitál ve Skalici lidé sbírali zelí

Hodonín /HODONÍN VČERA A DNES/ -Slovo špitál, občas používané jako synonymum slova nemocnice, nemělo vždy pouze tento význam. Pro přesnou definici sáhněme do Wikipedie: „Špitál (řidčeji také hospital z lat. hospitale) je označení pro středověké, ale i pozdější útulky pro nemocné, přestárlé a chudé.

Sbor píše z turné: 'Už brzy na shledanou doma'

Kanada, Hradec Králové - Úspěšný pěvecký sbor z Hradce Králové vyrazil už v polovině listopadu 
na dlouhou koncertní šňůru velkou zemí 
na severoamerickém kontinentu. Velmi úspěšné turné se pomalu chýlí ke konci, Vánoce už kluci stráví doma.