Plzeň - Novou studii budoucí podoby náměstí Karla Panušky v Plzni-Újezdě představí místním obyvatelům čtvrtý plzeňský obvod, kam tato část města spadá, 20. dubna při akci Tradiční Velikonoce v Újezdě.
V nedělní Toulavé kameře uvidíte také jednu z výstav Oblastního muzea v Ústí nad Labem. Start cestovatelského pořadu České televize je 13. dubna pět minut po desáté hodině dopolední. A na co se můžete těšit? Kamery ČT tentokrát zavítaly do města Králíky, na hrad Grabštejn a také do Ústí nad Labem, kde v muzeu probíhá výstava Námořníci českých zemí a Ústecka.
/FOTO, VIDEO/ Kde na zámku Kačina úřadovala pruská armáda? Jak se využívalo zámecké divadlo během druhé světové války? A kam hrabě Chotek zazdil svůj poklad? V sobotu 12. dubna otevře zámek Kačina své brány dokořán a během komentovaných prohlídek poodhalí část své historie.
Jeho tatínek bojoval za první světové války u Bachmače, on sám zažil protektorát i éru komunismu. Vladimír Všetička, který dnes žije v Domově pro seniory v Radkově Lhotě, slaví letos 101. narozeniny. Je důkazem toho, že i po odchodu do důchodu je možné žít naplno a plnit si sny. Bývalý učitel zeměpisu a dějepisu totiž až po sedmdesátce procestoval kus světa.
Tři dubnové středy budou v Dobrušce patřit ochotnickému divadlu. Třináctý ročník Šubertovy Dobrušky startuje 9. dubna a pokračuje 16. a 23. Dvakrát se představí domácí herci s tituly Bylo nás pět a Záskok, na závěr pak soubor Na tahu z Červeného Kostelce. Atraktivitu programu festivalu bez pochyb potvrzuje téměř 130 prodaných abonentek, což je dvojnásobný počet oproti loňsku, a již téměř vyprodané hlediště na úvodní večer.
Dlouho byli blízkými spolupracovníky. Spojenci, byť často s rozdílnými názory a jistou dávkou vzájemné nevraživosti. Britský premiér Winston Churchill si vychovával svého stranického kolegu Anthonyho Edena jako nástupce. Říkalo se o něm, že je Churchillův korunní princ. Když ale legendární ministerský předseda ve svém druhém funkčním období, v poválečných letech, navzdory věku a zhoršujícímu se zdravotnímu stavu dál setrvával v premiérském křesle, nesl to Eden velmi těžce. Dočkal se až v dubnu před 70 lety. Tehdy Winston Churchill kvůli zdravotním potížím rezignoval.
Obří sedící socha u rybníka, která zaujme na první pohled. I to najdete v obci na Vysočině, na kterou se ptáme. Deník si pro vás připravil unikátní videokvíz. Vyzkoušejte si, jestli podle záběrů poznáte, kde jsme tentokrát natáčeli.
Praga Alfa, osobní vůz automobilového oddělení První českomoravské továrny na stroje v Praze-Libni, se vyráběl v letech 1913 až 1942. Tento vůz patřil k nejdéle vyráběným modelům značky Praga. Letos uplyne 100 let od okamžiku, kdy původně lidový vůz, při svém vylepšení v roce 1925, získal kromě brzd na přední kola také poniklovaný chladič s soškou běžce, který drží v natažených pažích vavřínový věnec.
Kašna na náměstí Dr. E. Beneše v Jirkově se dočká opravy. Město zadalo veřejnou zakázku na její rekonstrukci, protože skrze její těleso dlouhodobě uniká voda. Aby se tento problém odstranil, bude vana kašny vyložena novým olověným pláštěm. Zakázku v hodnotě téměř 446 tisíc korun provede odborník z Liberecka. Práce začnou 14. dubna.
Město Klimkovice se chystá na významnou investici do svého Domova pro seniory Klimkovice (DPS), který projde rozsáhlou rekonstrukcí zaměřenou na zvýšení požární bezpečnosti a modernizaci zařízení. Po dobu stavebních úprav se klienti dočasně přestěhují do nedaleké Nemocnice Bílovec.
Milovická rezervace velkých kopytníků přivítala novou posilu. Zubří samice ze Zooparku Chomutov byla vypuštěna do největšího stáda zubrů v České republice. Přesun zvířete je součástí širšího úsilí o obnovu populace zubrů, kteří byli na počátku 20. století ve volné přírodě vyhubeni.
V Českých Budějovicích se uskuteční mše za posledního českého krále Karla Habsburského. V Týně nad Vltavou představí návrhy architektů na novou podobu části sídliště Hlinky. V Budějovicích představí práce na novém územním plánu a další krátké zprávy z Českobudějovicka.
Cisterciácký klášter ve Vyšším Brodě čekají letos investice v řádech desítek milionů korun. Stejně vysoké částky poputují do oprav této gotické perly díky krajským a evropským fondům také v následujících letech. Jedná se o nejvyšší sumy v novodobé historii oprav této jedinečné národní kulturní památky. Letos jsou v plánu hned dvě velké akce.
Autodrom Most poslední březnovou neděli zcela patřil automobilům a motocyklům vyráběným v bavorské automobilové továrně Bayerische Motoren Werke, tedy zkráceně BMW, lidově řečeno Bavorákům. Rozhodně se bylo na co dívat. Byly zde žhavé novinky, ale i udržované starší typy. A nemohly samozřejmě chybět ani motorky.
´Vyrůstal v rodině, kde služba státu a smysl pro odpovědnost patřily k základním hodnotám´, stojí v publikaci, kterou vydává obec Rataje u příležitosti 115. výročí narození Františka Machálka, letce Royal Air Force (RAF).
Božena Tyrlíková Horáková vystavuje v ostravské Galerii Mlejn Majestátná budova nejmladšího ostravského mlýnu z konce 19. století, kde se mlýnská kola zastavila už v období první světové války, stojí dodnes.
A je to tady po půl roce zase, a tentokrát je to ta horší změna: změna zimního času na letní. Kvůli ní budeme spát v neděli 30. března o hodinu méně. Ve 2:00 ráno se nám hodiny - u těch moderních už automaticky - posunou o hodinu dopředu, na 3:00. Někteří se s touto změnou vyrovnávají i týden, jiní ji praktiky ani nezaregistrují. Co si myslíte vy? Hlasujte v anketě.
S příchodem jara se na konci března jako každoročně změní čas ze středoevropského na letní. Hodinky se budou zpět přeřizovat až na konci října. Jaké tradiční komplikace to přinese? Deník přináší odpovědi na nejdůležitější související otázky.
V úterý 25. března uplynul rok od ničivého požáru, který k večeru zachvátil kostel Nanebevzetí Panny Marie v Chlumu u Třeboně. Ze střechy se začal valit hustý dým a všichni věděli, že je zle.
Okolí města Verdun, proslulého jednou z nejkrvavějších bitev v dějinách, si vysloužilo i příznačnou přezdívku – verdunský mlýnek na maso. Dnes jde o zcela mírumilovnou lokalitu, válečné roky zde však připomíná celá řada památek. I proto se Verdun a jeho okolí staly cílem milovníků historie, které zajímá pozadí bitvy u Verdunu.
Minulý týden jsem sice avizoval, že na nějaký čas Libavsko opustíme, přesto se do těchto končin vypravíme i dnes. V tomto příspěvku se, milí čtenáři, vydáme společně ze Staré Vody do zaniklé obce Vojnovice.
V Namibii v pátek při slavnostní inauguraci nastoupila do úřadu prezidentka Netumbo Nandiová-Ndaitwahová, která se stala první ženou v čele této jihoafrické země. Informovala o tom agentura AP.
/FOTOGALERIE/ Rakovnický podnik s bohatou historií Procter & Gamble Rakona letos slaví 150 let od založení. Připomeňte si s redakcí Deníku zásadní události této významné továrny, nejen v rámci rakovnického regionu.
Žáci 8. ročníku připravili pro své mladší spolužáky ze 7. ročníku poutavý projekt o Austrálii, který odhaluje fascinující fakta a zajímavosti o této jedinečné zemi a žákům poskytuje velmi zajímavý pohled na Austrálii s její bohatou historií, kulturou a přírodními krásami.
První světová válka zasáhla do života milionů obyvatel Evropy mnoha způsoby, ale snad žádný nebyl tak podivný, jako ten z maďarské obce Nagyrév. Řada obyvatelek tam žila ve vynuceném manželství se zajištěnými, ale většinou staršími muži na základě sňatků dohodnutých jejich rodiči. Když se v obci objevili váleční zajatci ve věku mladých manželek, začaly ženy uvažovat, jak se nenáviděných choťů zbavit.
Nedělní ráno plně vybízelo k nějakému výšlapu. Slunce svítilo, i když foukal lehce studený vítr. Dva dny zpátky na mě vykoukl příspěvek o zřícenině kostela v Nových Domkách u Rozvadova, takže cíl byl jasný…bude to průzkumná akce. Teda cíl, on to byl spíše téměř začátek mé cesty, protože do Rozvadova jsem jela autobusem. A od Rozvadova je to coby kamenem dohodil, cca tři kilometry. Nikdy jsem tamtudy nešla, takže opravdu výprava do neznáma a pak pěkně pěšky až domů do Boru.
Unikátní genetická výbava a životní styl podle vědců zajistily loni zesnulé Marii Branyasové, že se dožila 117 let, čímž se i stala nejstarším člověkem světa. Nedávno provedený výzkum odhalil, že významným pomocníkem v dlouhověkosti byly bakterie ve střevech, které odpovídaly mikroflóře kojence.
Běžecký závod omezí 29. března dopravu v centru Českých Budějovic. Primátorka popřála k jubileu sportovnímu redaktorovi. Školáky čeká soutěž. Jaká jména dostala miminka v únoru? Studenti přispějí k novému územnímu plánu a další zprávy z jihočeské metropole.
FOTOGALERIE / Před 86 lety, sychravého rána 15. března 1939 obsadili Olomouc, město se silnou německou menšinou, vojáci Hitlerova wehrmachtu. Jaké byly v olomouckých ulicích první okamžiky okupace?
Organizace domažlických rybářů existuje úctyhodných 125 let. Předseda místní organizace Českého rybářského svazu Karel Amerling vás zve na třídílnou výpravu do pozoruhodné historie tohoto spolku. Přinášíme vám první díl.
/SEZNAM, VIDEO/ Čtyři obce na moravsko-slovenském pomezí se spojily, aby obnovily třiadvacet drobných památek, včetně kříže dělníků cukrovaru u Ratíškovic a sochy Panny Marie Růžencové ve Vacenovicích. Historické skvosty se dočkají nové slávy. Projekt „Památky s příběhem" nejenže zachovává kulturní dědictví, ale také posiluje regionální spolupráci a turistický ruch.
Den před tím, než byl obsazen zbytek někdejšího Československa, dorazily německé okupační armády do Ostravy. Tragický březen 1939 začal pro Ostravsko dříve. Proč?
Na jaké střední škole v okresu Hradec Králové zvládají nejlépe studenti český jazyk? To prozrazují data od společnosti Cermat. Deník z nich sestavil žebříček 10 maturitních oborů, kde studenti měli minulý rok nejlepší výsledky u maturity z českého jazyka.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ K dalšímu z mnoha pěších výletů vyrazili prachatičtí turisté na Číčenicko. A při svém putování narazili i na příjemný sraz motorkářů.
Československá obec legionářská se chce rozloučit s předsedou Pavlem Budinským kvůli jeho spojování s korupční kauzou v motolské nemocnici. Přestože se obvinění netýkají jeho působení ve spolku, vedení se obává o dobré jméno. Budinský má čas do soboty, aby sám rezignoval – jinak se bude jednat o jeho odvolání.
Město toho mělo v novém Československu mnoho zajímavého. Kuriózní střípky z místního života před 100 lety pro vás vybírá Jan Schinko, odborník na budějovickou historii. Tentokrát o vinárně na náměstí č. 21, která měla v průběhu času několik názvů. „V paměti je ještě vinárník František Štrop, který se zasloužil o silný hovorový název vinárny U Krobiána," říká Jan Schinko.
V polovině února se v Domě historie Přešticka konal křest nové knížky o jedné významné epoše přeštické historie, pobytu husarů ve městě v osmnáctém a devatenáctém století.
V Novém Městě na Moravě na Žďársku a na několika dalších místech je lidem k dispozici dvoudílný tištěný mapový průvodce Partyzánská stezka. Na 80 kilometrech propojuje historická místa protifašistického odboje na Českomoravské vrchovině. Je dílem badatele Martina Pfanna, který druhý díl průvodce vydal u příležitosti dnešního 125. výročí narození romského partyzána podílejícího se i na osvobozování Bystřice nad Pernštejnem Josefa Serinka.
Nová fotohádanka ze Svitavska nás zavedla do osady, kde se nachází zajímavá studna. Ta má za sebou již dlouho historii a je zároveň častým turistickým cílem.
/Od zvláštního zpravodaje v Německu/ Německo bude v neděli volit. Předčasně, do Bundestagu neboli Německého spolkového sněmu. V sérii reportáží se reportér Deníku podívá do různých regionů země, aby zjistil, co bude pro Němce z různých částí spolkové republiky u voleb rozhodující. Jako první navštívil město Hof, které leží poblíž západočeských hranic.
Pravý klobouk, jenž nosil na hlavě ke svému civilnímu oděvu arcivévoda František Ferdinand d´Este se vrátil do města svého vzniku, do Nového Jičína! Unikát se stal nejnovější součástí expozice věnované kloboučnictví.
/SOUČASNÉ I ARCHIVNÍ FOTO/ Přesně před týdnem, 12. února, došlo v Chocni k nečekanému nálezu. Přispěla k tomu nešťastná okolnost: lednové zřícení stropu ve zdejším objektu městské správy budov. Při stabilizačních pracech byl na půdě domu objeven a identifikován ztracený základní kámen táborového kostela z C. a k. barákové kolonie vystěhovalecké, která v Chocni jako uprchlický tábor především Poláků fungovala během první světové války. Základní kámen pochází z roku 1914 a při poválečném stěhování sbírek se na něj nejspíš zapomnělo.
Pietním aktem u památníku Jóži Davida v městské části Kylešovice si opavská Jednota československé obce legionářské připomene v pátek 21. února od 10 hodin již 141. výročí narození tohoto legionáře, politika a novináře, jehož rodný dům s číslem 22 stojí v ulici nesoucí jeho jméno.
/FOTO, VIDEO/ Kdo si hraje, nezlobí. Proto jsme si pro vás připravili hádanku, která ověří, jak moc znáte své okolí. Hlasovat můžete v nevýherní anketě na konci článku a zjistit, jestli patříte mezi opravdové znalce míst, která vás obklopují.
/FOTO, VIDEO/ Unikátní pohled na slavného rychtářovského rodáka Aloise Musila přináší krátkometrážní film Lawrence z Morávie. Ocení ho také diváci ve Vyškově, kde se na promítání sejdou už v neděli šestnáctého března od sedmnácti hodin v kině Sokolský dům. Krátký film bude součástí pásma dalších výrazných animovaných počinů.
Španělská chřipka řádila mezi lety 1918 až 1920, proběhla v několika vlnách a vybrala si na desítky milionů životů, někdo mluví až o stovce miliónů. Velkou část zemřelých tvořili lidé ve věku 20 až 40 let. Co se to dělo, proč se chřipce říká mylně španělská a byla šance, aby se tak strašně nešířila? To jsou otázky, které dodnes vrtají hlavou množství lidí.
Věděli jste, že suchozemské Ústí nad Labem je spojené nejen s lodní, ale i námořní plavbou? Dokonce mělo nejen své námořníky, ale i vlastní ponorku. Na to upomíná výstava Oblastního muzea v Ústí nad Labem. Jedním z exponátů výstavy je modrá námořní čepice se jménem lodi KuK Maria Theresia. Připomíná osud rodilého Ústečáka Franze Merwitze. Po vzoru otce se vyučil zedníkem, avšak od řemesla přešel k službě na železnici.
S obrovským zájmem veřejnosti se setkala výstava plastikových a papírových modelů Plastic Party Přerov, která se konala v sobotu 15. února v klubu Teplo na Horním náměstí. Prohlédnout si zmenšeniny bojových letounů, válečných lodí nebo dioramata dorazily během dne stovky návštěvníků z různých koutů republiky, ale i ze zahraničí - Slovenska nebo Polska.