
Dojemný návrat zvonů. Do městské věže v Jirkově se vrátily historické skvosty
Do městské věže v Jirkově na Chomutovsku se v neděli vrátily dva zvony, které přivezl pražský restaurátor. Jejich vysvěcení a zvedání jeřábem sledovaly desítky lidí.
Do městské věže v Jirkově na Chomutovsku se v neděli vrátily dva zvony, které přivezl pražský restaurátor. Jejich vysvěcení a zvedání jeřábem sledovaly desítky lidí.
Chcete zažít kouzlo přírody na vlastní oči? Navštivte Panskou skálu u města Kamenický Šenov. Jde v Česku o unikátní geologický útvar, který dokáže okouzlit turisty svou krásou. A navíc jde doslova o pohádkové místo.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Členové Tělocvičné jednoty Sokol Chocerady se sešli, aby si připomněli smutné výročí událostí z roku 1941. Tato vzpomínková akce, známá jako "Večer sokolských světel," připomíná oběti a odvahu členů sokolského hnutí, kteří byli během nacistické okupace pronásledováni, zatýkáni a vražděni.
V Holušicích, jedné z osad města Sedlice, se v neděli 6. října odpoledne, uskutečnilo slavnostní požehnání opravené kaple sv. Jana Nepomuckého a nově zhotoveného zvonu.
Zapálit svíčku sirkou byl ve večerním větru těžký úkol a tak se děti shlukly kolem tatínka se zapalovačem. Loďky s mihotavými světýlky se tak na plavbu kašnou na Hanáckém náměstí v Kroměříži přeci jen vydaly.
Před 90 lety zažil svět jedno úděsné déjà vu. Ulicemi města projíždělo auto s cizím státníkem, načež z davu přihlížejících vystoupil atentátník a vypálil na vůz několik smrtelných ran. Zdá se vám to povědomé? Jistě, tak přece zahynul v Sarajevu v roce 1914 rakouský následník trůnu Ferdinand. Jenže tentokrát se nepsal rok 1914, ale 1934, k atentátu nedošlo v Sarajevu, ale v Marseille, a obětí nebyl Ferdinand, nýbrž jugoslávský král Alexandr I.
Do Břeclavi nedávno dorazil speciální vlak Lemkin. Přivezl důležitý náklad, a to životní příběh polského právníka Rafaela Lemkina, který poprvé definoval pojem genocida a zasloužil se o jeho zařazení do mezinárodního práva.
Dny otevřených ateliérů na Vysočině nabídly i exkurzi do sklárny v Janštejně na Jihlavsku. Tuto příležitost si nenechal ujít ani Vojtěch Poskočil, který se s námi podělil o své zážitky. Autorovi děkujeme za možnost zveřejnění fotografií.
/FOTO/ Před 115 lety se malá vesnice Trnava na Třebíčsku stala svědkem historické události. Navštívili hned dva císařové – František Josef I. a Vilém II., přičemž obě veličenstva se v ní zdržela po celý den. Tato výjimečná návštěva je pečlivě zdokumentována v místní kronice.
V neděli 29. září se ve Tchořovicích uskutečnil slavnostní program s uctěním svátku sv. Václava i s pietní vzpomínkou na oběti 1. světové války.
Čtyři sloupy nesou střechu drobné stavby Čínského pavilonu v Podzámecké zahradě a každý z nich zdobí hlavy draků. Restaurátorky na nich zrovna pečlivě dobrušují detaily a vedle pavilonu mají stůl plný nářadí a barev. Začíná pršet.
/FOTO, VIDEO/ Až tajemně osamoceně stojí na hodonínském hřbitově pomník hraběnky Marie Lubinské. Nachází se ve vojenské části místa posledního odpočinku okresního města. Mezi památníkem obětem první světové války a pomníkem 387 tureckých vojáků, kteří ve stejném válečném konfliktu bojovali na rusko-rakouské frontě, ale domů se živí nevrátili. Obnovu pomníku umožní štědrý dárce.
Plzeňský rodák herec František Kovářík měl na svém kontě desítky televizních i filmových rolích. Do srdce a paměti lidí se ale zapsal nejvíce legendární postavou profesora Hrbolka z komedie Marečku, podejte mi pero! Hlášky: No, nepotěšil jste mě, ale ani já vás nepotěším, i ta, která je obsažena v titulu filmu, zlidověly. Od smrtí významné české osobnosti uplyne 1. října 40 let. Také první říjnový den, ale před pěti lety, navždy odešel fenomenální zpěvák a mnohonásobný Zlatý slavík Karel Gott. Také on měl své kořeny v západočeské metropoli.
Ještě se mi nepodařilo, abych s českými drahami dojel do svého cíle podle jízdního řádu. Tentokrát je omlouvám v důsledku povodní. Severní cesta přes Ostravu se částečně koná autobusy. Jižní, přes Půchov se koná po kolejích. Ale jízdní řády se nedodržují.
Na 7. červen letošního roku asi nikdy nezapomene starostka Města Touškova Kateřina Duchková. „Tak jsme Vám ho našli!“ „Koho?“ „No toho zakopanýho frajera!“, oznámili jí tehdy nález památníku obětem 1. světové války dělníci, kteří pracovali na úpravě zahrady za místním kostelem.
Rekonstrukce pomníku padlým z I. světové války ve Strakonicích u hřbitova sv. Václava se blíží k závěru. Kameníci pod vedením restaurátora Lukáše Černého na něj ve čtvrtek 26. září připevňovali nové desky se jmény obětí, které se v minulosti ztratily.
Sto plus jeden a končí. Milovník Šumavy a zachránce šumavských sakrálních památek Stanislav Schneedorf z Volar má jasný plán. Prý ho dokončí už letos. Sto první šumavský křížek už má dokonce i vytipovaný. Vlastně vybírá ze čtyř možností. Rozhodnutí, který ze čtyř to bude, padne možná už začátkem příštího týdne.
Slavnosti chleba, odhalení památníku, který byla nalezen v červnu při renovaci prostoru za kostelem, a koncert Moniky Absolonové v kostele čeká tuto neděli Město Touškov.
Nedávný nález a řízený odstřel letecké pumy v chemičce u Litvínova oživil zájem o válečnou historii. Tu dlouhodobě mapují členové spolku Severočeský letecký archiv Most, který se už deset let stará o Expozici 2. světové války na Mostecku. Toto muzeum zabírá dvě patra budovy bývalého krematoria na starém mosteckém hřbitově, kde je zároveň mezinárodní památník obětem války. Doprovodná expozice uceleně přibližuje místní dění v letech 1938 až 1945.
O víkendu mohou lidé na Plzeňsku vyrazit na filmový Festival Finále, návštěvu Měšťanské besedy přitom mohou spojit i s Plzeňským festivalem vína, který se koná nedaleko. Veletrh ITEP přináší nabídky aktivní dovolené, za historií lze vyrazit do Touškova, kde bude při otevření upraveného prostranství za kostelem odhalen zrenovovaný pomník obětem I. světové války, nebo do Mariánské Týnice na oživené prohlídky muzea. V Touškově se navíc chystají i Slavnosti chleba, ve Lhotě nedaleko Plzně Benátská noc, v Bezvěrově medový jarmark.
Hana Hoffmannová ze Stanětic během deseti let uspořádala a vydala kompletní dílo svého pra-pra-prastrýce Jakuba Jacka Flora. Jeho příběhy z lesnického života se těší oblibě i po téměř sto letech.
Střední škola Semily si připomene 140 let od svého založení a 90 let působení v současné budově. V sobotu 21. září tu navíc proběhne den otevřených dveří.
Děti z celého kraje se zúčastnily branné soutěže v Sezemicích. Ta zahrnovala různé disciplíny, včetně střelby, hašení požáru a lanové dráhy. Tentokrát soutěžní družstva vyrazila po stopách praporečníka Karla Bezdíčka, československého legionáře, který bojoval za 1. světové války v rámci francouzské Cizinecké legie a vyrůstal právě v Sezemicích.
Do Českých Budějovic má v sobotu ve večerních hodinách dorazit velká voda. Obyvatelé krajského města i všichni, kteří bydlí nebo pracují blízko Malše či Vltavy, o tom velmi dobře ví, mnozí i po zkušenostech z uplynulých povodní.
/FOTO/ V Křižanovicích u Bučovic si připomněli sto dvacet let Sboru dobrovolných hasičů. V sobotu sedmého září zahájily oslavu hasičská technika, stejnokroje a dechová hudba Morkovčanka průvodem přes obec za sokolovnu, kde se všechno odehrávalo. K pomníku padlých v první světové válce byla položena kytice.
Pomník padlým u kostela sv. Václava ve Strakonicích byl doposud svým způsobem raritou. Nebyla na něm totiž uvedená jména obětí. To se ale změní. Na pamětní desky bude umístěno 161 jmen obětí 1. světové války.
Válka trvala sotva měsíc, přesto se zdálo, že je pro Francii ztracená. Němci se přehnali jako blesk neutrální Belgií, do francouzského vnitrozemí se zařízli jako nůž do horkého másla a začátkem září 1914 měli na dohled Paříž. Zdálo se, že zemi galského kohouta už může zachránit jenom zázrak. Ale jako několikrát v její historii, i nyní skutečně přišel. A změnil celý průběh první světové války.
I když ještě sezóna fontán v Hradci Králové neskončila, ta, která vznikla podle návrhu architekta Josefa Kotěry a stojí před Muzeem východních Čech už vodu nechrlí. Může za to technická závada.
Po celý podzim bude Východočeské muzeum organizovat seriál akcí, které cílí na aktivní seniory. Různou formu jim bude zprostředkovávat pohled zejména na historii a architekturu.
Svůj letoun zdobil velkou namalovanou lidskou lebkou, aby všichni věděli, s kým mají tu čest. Ve vzdušných soubojích 1. světové války dosáhl nejméně 25 vítězství. Během jednoho týdne sestřelil tři nepřátelská esa. Před 100 lety, 7. září 1924, se však německému stíhači Georgu von Hantelmannovi stalo osudným střetnutí s polskými pytláky.
/FOTO, VIDEO/ Bývalý pivovar, zámek, velkostatek, stovky hektarů zemědělské půdy. Před deseti lety se v rámci církevních restitucí vrátil Řádu svatého Benedikta v Libočanech na Žatecku významný majetek. Jeho finanční hodnotu ale snižovala dlouhodobá neúdržba, která se na některých objektech projevila. Nejstarší existující mnišský řád západního křesťanství se pustil do obnovy, do okolí obce například vrátil tradici pěstování chmele.
V kokonínském lesoparku začne 4. září rozsáhlé kácení stromů, které je součástí plánované revitalizace parku a opravy památníku 1. světové války. Odborníci odstraní více než padesát dřevin, což má být dokončeno do konce října. Magistrát žádá občany, aby v uvedeném termínu do lesoparku nevstupovali kvůli riziku úrazu.
Letošní školní výuka začne 2. září. Děti usednou do moderně vybavených škol. Běžnou součástí výuky je práce na interaktivních tabulích a na počítači. Dříve ale mezi základní školní potřeby prvňáčků patřila malá břidlicová tabulka. Podívejte se, jak to vypadalo v českých školách. Nejstarší fotkou v přiložené fotogalerii je zřejmě snímek z roku 1918, ale najdete tam i fotky z 50., 60., 70. i 80. let 20. století. Podívejte se na české školství v průběhu desítek let.
Před 110 lety, 31. srpna 1914, vznikla ve Francii první československá vojenská jednotka bojující na francouzském území proti Německu a Rakousku-Uhersku. V roce 1915 byla v bitvě u Arrasu těžce zmasakrována, přesto však položila základy ke vzniku československých legií ve Francii.
Zase o kousek dál postoupila náročná rekonstrukce velmi zchátralých Lázní Kyselka. Ty čítají několik památkově chráněných objektů, jimž se věnuje jen málo řemeslníků. Na víc nejsou peníze. Každá budova přitom potřebuje pomoc, a tak řemeslníci aktivně pracují hned na několika souběžně.
Z dílny v areálu bývalého zemědělského družstva v Olší u Tišnova zní zvuk motorové pily a line se vůně dřeva. Mistr truhlář Jiří Hejtmánek proměňuje dubové a lipové kmeny v umělecká díla. Jeho cesta k řezbářství vedla přes rodinné tradice a specializované kurzy. Dnes tvoří sochy na zakázku i pro veřejné prostory.
Cestami proměn, to je iniciativa stejnojmenného spolku, který každoročně mapuje úpravu zanedbaných míst v upravené a užitečné prostory. Napříč celou republikou a s velkým rozsahem rekonstrukcí: od rozkvetlých parků a čistých ulic přes zářící fasády domů až po upravené památky. Právě sem se řadí kostel svatého Vavřince v centru Stupna.
Nejstarší žijící muž na světě se svěřil, že nezná žádné zvláštní tajemství dlouhověkosti a má pocit, že je stejný, jako všichni ostatní. John Tinniswood, jenž v pondělí oslavil 112. narozeniny, je celoživotní fanoušek fotbalového Liverpoolu a každý pátek jí jedno oblíbené britské jídlo.
Stala se zdaleka nejúspěšnější vzducholodí námořnictva Spojených států, navíc vzducholodí letadlovou, protože vedle mnoha jiných funkcí představovala vzdušnou základnu pro dvouplošníky. Její příběh je ale i příběhem znovuzrození německého „zeppelinového“ průmyslu po 1. světové válce, protože byla vyrobena v Německu. Od prvního vzletu námořní vzducholodě USS Los Angeles uplynulo právě sto let.
/OKRESNÍ FOTBAL/ Trojlístek stoprocentních celků zůstal na špici nejvyšší okresní soutěže fotbalistů po třech odehraných kolech. Třetí výhru zapsaly Morašice, Pomezí a po tuhé bitvě s Moravskou Třebovou rovněž Mladějov. Ve III. třídě oslavil Koclířov návrat do svého rekonstruovaného areálu stylově, tedy vítězstvím a posunem na první místo, což je pro tamní klub událost vpravdě historická.
Letos je tomu 130 let, co byl položen základní kámen rakovnické 1. základní školy v Rakovníku. Především starší a střední generace ji zná pod pojmem "Chlapecká", byla totiž určena právě chlapcům. Stavba v Martinovského ulici byla dokončena v roce 1895, a to v době, kdy prudce rostl počet obyvatel města a "Dívčí škola", která vznikla o devět let dříve, již přestávala dostačovat.
V roce 1927 prvním sólovým přeletem Atlantského oceánu přepsal dějiny letectví. Během letu trvajícího přes 33 hodin bojoval sám se sebou. Po svém kousku se Američan se švédskými kořeny Charles Lindbergh stal celosvětovou celebritou a uznávaným odborníkem na letectví. Letec Lindbergh zemřel 26. srpna přesně před půlstoletím.
Drsná a nespoutaná Šumava na počátku minulého století. Právě tam zavede diváka baladický filmový příběh o hledání a o naději v předvečer první světové války.
Mladějov-Blosdorf je již tradiční vzpomínkovou akcí na padlé za světové války, součástí které je mimo jiné bitevní ukázka, v níž proti sobě nastoupí vojáci rakouské a ruské armády, aby názorně připomněli hrůzy války.
Konec týdne je tady, jak a kde si ho užít? Máme pro vás několik tipů.
Město toho mělo v novém Československu mnoho zajímavého. Kuriózní střípky z místního života před 100 lety pro vás vybírá Jan Schinko, odborník na budějovickou historii. Tentokrát o masných krámech.
„Na břehu řeky roste tráva ostřice, prý přišli včas, však vtrhli jako vichřice, nad tichou zemí vrčí netopýři a národ němý tlučou oficíři.“ Slova jednoho z proslavených protestsongů Karla Kryla vystihují dokonale situaci, do níž se dostalo Československo po 21. srnu 1968.
Drnčení, hukot a 'odfukování' starých strojů se v sobotu neslo Skršicemi na Rychnovsku. Milovníci zemědělských pomocníků od dob našich dědů až do současnosti si tu dali sraz na Skršické brázdě, aby předvedli krasavce svých sbírek i v chodu. Přichystali tak atraktivní podívanou pro četné návštěvníky, mezi nimiž nechyběly starší ročníky, ale ani nejmladší generace. Traktory jsou tu díky partě jejich sběratelů fenoménem. I když nejen ty sem lákaly. Podívejte se na fotogalerii a videa.
Před 90 lety padla poslední, byť v zásadě už jen formální, překážka k tomu, aby se z říšského kancléře Adolfa Hitlera stala definitivně hlava Německa. Po smrti německého prezidenta Paula von Hindenburga z prostředku léta 1934 sice Hitler de facto okamžitě převzal i roli prezidenta, ale 19. srpna onoho roku se konalo v Německu referendum, v němž obyvatelé země souhlasili s formálním sloučením rolí prezidenta a kancléře. Po něm si Hitler začal nárokovat titul Führer. Vůdce.
Muškety, meče, nad hlavami vlají na dlouhých dřevěných žerdích prapory vojenských pluků. V brněnském parku Denisovy sady se v sobotu krátce po desáté hodině dopoledne šikují houfy ozbrojených bojovníků, chrastí nablýskanými kyrysy. Jsou jich zhruba dvě stovky. Nechybí ani ženy v nádherných dobových šatech. Vrací se v čase do první poloviny sedmnáctého století. Na třídenní městské slavnosti Den Brna si veřejnost připomíná historický milník, který výrazně ovlivnil následují vývoj jihomoravské metropole. Brňané tehdy po bezmála čtyřměsíčním obléhání uchránili město před Švédy.