Stoletá budova v centru Opavy na adrese Lazebnická 3 se letos díky citlivé rekonstrukci dočkala své renesance, která jako hlavní stavební materiál využila dřevo. Vznikla tak dřevěná nástavba, která je v mnohém vzorem pro Prahu i další města bez rozdílu velikosti.
O uplynulém víkendu se v Břeclavi konal letecký den, který přilákal stovky nadšenců. Návštěvníci si užili pestrý program plný akrobatických vystoupení, historických letadel a vyhlídkových letů. Mezi hlavními atrakcemi nechyběla show Martina Šonky a akrobatické skupiny Flying Bulls.
V Historické výstavní budově Slezského zemského muzea byl po léta bez bližšího povědomí o původu a účelu prezentovaný portrét císařovny Alžběty Bavorské, zvané Sisi, z roku 1857. Jejím autorem je vídeňský malíř Josef Neugebauer.
Doslova na poslední chvíli se podařilo zachránit chátrající dřevěnou zvoničku na Novém Hradci Králové. Dřevěná stavba pochází ze začátku sedmnáctého století a od neděle 23. června už v ní zase zvoní zvony.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Braillovo písmo bylo hlavním tématem soutěže, která se v těchto dnech konala v ostravském TyfloCentru. Účastníci z řad nevidomých a slabozrakých prokazovali své znalosti ve čtení Braillova písma, psaní na speciálním stroji a psaní na běžné počítačové klávesnici.
Slavná éra kladenského boxingu se začala psát již před vypuknutím I. světové války, ale největšího rozkvětu se mu dostalo v období od 20. do konce 40. let minulého století. Pomineme-li jeho zakladatele a velkou osobnost – Josefa (Joe) Jahelku, propagátora lehké i těžké atletiky, a především vynikajícího boxera, tak jména borců Frank Dykast, Rudy Frolík, Frank Tesař, Hořejší, Jelen, Vlček a dalších přetrvávají dodnes, ale už jen v pamětích posledních žijících pamětníků. A mezi ně se po právu řadí i jméno Václava Brože, od jehož narození dne 26. června tohoto roku uplyne 100 let.
Pro oblohu nad Břeclaví připravili pořadatelé na dva dny pro zraky příchozích nezapomenutelný letecký víkend plný vzrušujících zážitků. Letiště v Břeclavi bylo totiž připravené pro start letounů, které lidi nejen na jihu Moravy hned tak neuvidí.
VIDEO, FOTO/ Nástup klubů vojenské historie, projev, čestná salva z dobových zbraní a natření pamětní desky černou barvou. Tradiční podobu měla na Krakonošově náměstí sobotní připomínka prusko-rakouské bitvy u Trutnova z 27. června 1866.
Zvoničce na Novém Hradci Králové se po letech vrátil původní lesk. Na poslední chvíli se chátrající památku podařilo zachránit i díky úsilí Jiřího Horáka, který se nelitoval volného času na obnovu dřevěné stavby ze začátku 17. století.
Vincenc Tělupil, narozený v roce 1879 v Soběsukách, je postavou plnou záhad a nejasností. Jeho životní cesta, od studií na kněze přes hospodaření v Rokytnici až po rodinné tragédie, zanechala mnoho nezodpovězených otázek. Přečtěte si článek od Vlastimila Tělupila z Hustopečí, který se snaží objasnit záhady svého rodu.
V této chaloupce v soukromém držení, která nebyla chráněnou kulturní památkou, v místní rázovité části Láň na jaře 1914 gymnazisté, bydlící zde u Čermáků na privátě – nazývali ho katovna v pustém lese, parodovali tehdy populární učitelská pěvecká tělesa. Už za tři týdny secvičování podnikalo dvanáctičlenné studentské pěvecké sdružení tournées po okolních vesnicích. Teprve však po 1. světové válce vystupovali dva z těchto studentů Josef Káš a Svatopluk Venta v kabaretu Červená sedma jako členové Pěveckého sdružení učitelů kocourkovských (PSUK) čili Kocourkovští učitelé.
Josef Sokol z Postřekova na Domažlicku zažil při práci ve svém sadu překvapení. Pod kupkou posekané trávy totiž objevil vzácnou houbu - květnatec Archerův, který je znám svým exotickým vzhledem. A také silným zápachem.
Překvapivá podívaná se naskytla Josefu Sokolovi z Postřekova, když na svém pozemku, v sadu, nakládal posekanou trávu. Pod jednou kupkou, přímo pod třešní, narazil na pozoruhodnou houbu - květnatec Archerův.
/FOTO/ Víkend 22. a 23. června v Břeclavi slibuje bohatý program plný leteckých ukázek, akrobacie a vyhlídkových letů. Letecký den je určený pro všechny milovníky letectví, rodiny s dětmi i širokou veřejnost. Návštěvníci se mohou těšit na průlet JAS-39 Gripen, seskok parašutistů a akrobatickou skupinu Flying Bulls.
Dva kluci si podávají konce provázku a pečlivě na něm udělají uzel. Nesmí se rozvázat, nese totiž cedulku s informací, že tato lípa u obce Roštín je finalistkou ankety Strom roku, jednou z deseti v rámci celé republiky.
Již poosmé se sjeli plastikoví modeláři na zámek v Ploskovicích, aby zde představili své výtvory při výstavě a veřejné soutěži Litoměřický kalich. Stovkám modelů při skvělé přehlídce vévodila letadla, na své si ale přišli i příznivci miniatur automobilů, motorek, zemědělské techniky, vojenských aut nebo užitkových vozidel.
Přednáška Petry Hollerové, kurátorky výstavy „Rudolf Mazuch a Jan Čart. Kolín byl jejich osudem" se uskuteční 18. června od 17. hodin ve Veigertovském domě v Kolíně. Ponese název Předčasně opuštěná paleta Rudolfa Mazucha a přítomné seznámí s životem a dílem talentovaného malíře, kterému pouze předčasný skon zabránil v tom, aby se zařadil mezi nejvýznamnější české umělce první poloviny 20. století.
Česká televize v pondělí večer uvede předposlední díl druhé řady ostravské kriminálky Stíny v mlze. Tvůrci si připravují pozici pro velké finále a vyšetřovatelům dali k řešení další nestandardní případ vraždy.
V neděli 16. června uplynulo 20 let od smrti Roberta Robětína, patrně jediného hokejisty s modrou krví, který kdy oblékal kladenský dres. Ten zažil turbulentní život, kdy jako člen židovské šlechty zažil ústrky během světové války, přežil koncentrační tábor, ale i represe komunistického režimu. Připomeňme si nevšední příběh jeho rodiny, který by klidně vydal na celou knihu.
V neděli 16. června uplynulo 20 let od smrti Roberta Robětína, patrně jediného hokejisty s modrou krví, který kdy oblékal kladenský dres. Ten zažil turbulentní život, kdy jako člen židovské šlechty zažil ústrky během světové války, přežil koncentrační tábor, ale i represe komunistického režimu. Připomeňme si nevšední příběh jeho rodiny, který by klidně vydal na celou knihu.
Žáci druhých ročníků Středního odborného učiliště stavebního, aranžérky, truhláři a zedníci, se vypravili se svými učiteli na exkurzi do Vojenského technického muzea Lešany.
Redakce Děčínského deníku si připravila další díl seriálu, ve kterém hádáte známá i méně známá místa z Děčínska i jeho okolí. Poznáváte město, které bylo zmíněno jako manské sídlo s povinnostmi k berkovskému hradu Honštejnu?
České Velenice vznikly v roce 1920 odtržením zdejšího nádraží a okolních ulic od rakouského Gmündu na základě mírových dohod o ukončení první světové války. Dnes jsou znovu téměř jeho předměstím. Ovšem oproti krásnému historickému rakouskému městečku jde spíš o chudinskou čtvrť, v níž jsou králi místní čeští Vietnamci.
Obrovitý tesařík, největší dosud známý brouk světa, žije v nepřístupných pralesích severní části Jižní Ameriky. Druh pro vědu popsal švédský přírodovědec Carl Linné v roce 1771. Tehdy neměl k dispozici celého brouka, ale pouze jeho trosky a kresby domorodců. Trosky brouka se v průběhu let někde ztratily.
Chrudimsko má dalšího bojovníka v anketě Strom roku. Kolektiv učitelek Mateřské školy v Lukavici nominovalo do této prestižní soutěže dub letní, kterému je necelých 800 let a jeho obvod měří více než sedm metrů.
Letos uplynulo šedesát let od rozhodnutí československé vlády zbourat starý Most kvůli těžbě uhlí. Díky Oblastnímu muzeu a galerii v Mostě může veřejnost vidět na internetu pozoruhodné snímky historického města a jeho obyvatel.
Automobilová značka Citroën slaví. Dnes, tedy v úterý 4. června, si totiž připomíná 105 let od svého vzniku, kdy se André Citroën rozhodl založit společnost Automobiles Citroën. Vozy této značky bývaly v průběhu let a stále bývají nejen revoluční a oblíbené, ale získávají i celou řadu ocenění.
/FOTOGALERIE/ V Příbrami si poslední květnový den připomněli tragické události 31. května roku 1892. V tento den zachvátil důl Marie zničující požár, který si vyžádal stovky mrtvých horníků. Pietní akt se v Příbrami uskutečnil hned na několika místech.
Bylo 1:15 místního času 4. června 1989, když na Transsibiřské magistrále v Čeljabinské oblasti v tehdejším Sovětském svazu explodovala obrovská kaluž zemního plynu, unikající z vadného plynovodu. Výbuch zničil dva projíždějící vlaky, zabil 575 lidí a víc než 800 zranil. Šlo o nejhorší železniční katastrofu v Evropě od konce první světové války.
Osmnáct amatérských cyklistů ze sedmi rakouských Rotary-klubů vyjelo v úterý z Pergu do Prahy s cílem získat svým sportovním nasazením peníze na projekt End Polio Now, vymýcení dětské obrny.
Pomník padlým u kostela sv. Václava ve Strakonicích prochází opravou. Zatím můžeme vidět, že v jeho okolí dochází k odstraňování keřů a vyrovnávání dvou stupňů, které vedou k samotnému pomníku. Celkově tu budou provedené práce za 1,7 milionu korun.
/FOTO, VIDEO/ V Jičíně pokračuje největší projekt financovaný městem v novodobé historii. Na místě bývalého areálu kasáren vzniká za 235 milionů korun zázemí pro novou čtvrť nová čtvrť, která naváže na stávající prvorepublikovou vilovou zástavbu pod vrchem Čeřovka. V létě příštího roku bude desetihektarové území připraveno k výstavbě 50 rodinných domů a dvanácti bytových dvojdomů podle architektonického návrhu, který má zajistit jednotnou koncepci.
Už po třicáté první se konala v Družci a jeho širokém okolí populární Družecká šlápota, pohodový podnik, kde se lidé všech generací a často i jejich čtyřnozí kamarádi sejdou, aby se pořádně prošli nebo projeli na kole. Letos se jich na fotbalovém hřišti místního klubu sešlo 405 do pěší Šlápoty a další padesátka do té cyklistické. Rekord je už pár let starý a čítá dvanáct stovek účastníků!
/FOTO, VIDEO/ Přesně před sto lety vzniklo na severu Čech punčochářské impérium, které minimálně v Evropě nesneslo srovnání. Kunertovy závody ve Varnsdorfu, po válce přetransformované do podniku Elite, denně vyráběly až 100 tisíc punčoch a byly výhradním dodavatelem jiného impéria, Baťovského. Od čtvrtka 23. května si ve Varnsdorfu toto výročí připomínají řadou akcí pro Eliťáky i pro veřejnost.
Už 16 let je Pardubický perník označen jako Chráněné zeměpisné označení a smí se vyrábět a balit pouze na území Pardubic za dodržení přesně dané receptury. Reportér Deníku se byl podívat ve dvou výrobnách této světoznámé pochoutky, aby zjistil, jak přesně vzniká.
Počátky karavaningu sice sahají až do 19. století, první obytná auta však na cesty vyjela až těsně před první světovou válkou. Jak vypadali předkové dnešních „bydlíků“?
/VIDEO/ Kdo jede z Veselí nad Lužnicí po staré silnici na Kardašovu Řečici, v levotočivé zatáčce za Drahovem na hranicích okresu s Jindřichohradeckem si jistě již všimnul balvanu, který je z jedné strany zvláštně jakoby "vykousnutý".
Pevnost v Josefově se už za necelé tři měsíce opět začne otřásat tvrdou metalovou hudbou, za kterou na festival přijíždějí tisíce návštěvníků z mnoha koutů světa. Pořadatelé nyní přišli se skvělou zprávou. Brutal Assault hlásí kompletní line-up na hlavních pódiích. Podívejte se na seznam kapel, které potvrdily účast.
/VIDEO/ Nová výstava ve Vřesovicích přibližuje nesmírně těžký osud Leo Eckera, hrdiny první světové války a Slovácké brigády, jehož život poznamenaly tragédie. Návštěvníci se mohou těšit na autentické exponáty z doby vzniku československé armády.
Nadcházející víkend přinese na Budějovicku den otevřených dveří budějovického rádia, zahájení unikátního divadelního festivalu Jižní Svéráz s dobrodružnou plavbou parníkem mýtickou krajinou, oslavu vína v Úsilném nebo gastro veselici v Pištíně a zahájení majálesu.
Poslední šlechtický rod, který vlastnil holešovský zámek do prosince roku 1948 se stal předlohou letošní výstavy Městského muzea a galerie v Holešově. S podtitulem Konec starých časů přibližuje životy členů aristokratického rodu Bruntálských z Wrbna na panství v Holešově. Výstava je na tamním zámku k vidění až do 3. listopadu.
Příjemné období prožívají v Hodoníně příznivci tamní historie. Po nedávné přednášce zakladatele webu Hodonín nostalgický Antonína Kučery je před nimi beseda o příbězích městských domů, jejichž majitele čekal mnohdy pohnutý osud. A za rohem je pak divadelní premiéra.
V neděli 5. května 2024 ve 14 hodin se v obci Bystřec uskutečnila slavnostní ceremonie k uctění památky podplukovníka dělostřelectva Vincence Čeňka Matějky. Za účasti jeho rodinných příslušníků, zástupců Senátu PČR, představitelů místní samosprávy a zástupců města Dvůr Králové nad Labem, Armády České republiky i dalších významných hostů byla odhalena pamětní deska, která má připomínat nezlomnou vůli a statečnost jednoho z našich hrdinů a rodáka obce Bystřec.
/FOTO, VIDEO/ Je tu květnový díl oblíbeného seriálu, ve kterém hádáte známá i neznámá místa Českolipska a nejbližšího okolí. Hlasovat můžete v nevýherní anketě na konci článku.
Zámky Schloss Hof a Niederweiden něco přes hodinu cesty od jihomoravských hranic letos lákají na speciální rozsáhlou výstavu. Nese název Císařské svatby a návštěvníkům přiblíží nejen honosné obřady habsburské šlechty, ale také jejich překvapivá pozadí a dosud neznámé skutečnosti. K vidění je na obou zámcích až do 3. listopadu.
/FOTO, VIDEO/ Sklopte zrak a uctěte tak jejich památku. Už 31 jmen je vyryto do mosazných destiček kamenů zmizelých v ulicích Rychnova nad Kněžnou. Za každým z nich se skrývá tragický příběh, který se na dlouhá desetiletí vytratil z lidských pamětí. Stejně jako ze dne na den zmizela během druhé světové války řada obyvatel Rychnova nad Kněžnou, kteří bývali součástí zdejšího koloritu života. Patřila k nim i Adéla Poláčková, bývalá manželka spisovatele Karla Poláčka, či obchodník Karel Lederer. Jejich jména byste nyní našli v chodníku před domem vedle Staré radnice v Rychnově nad Kněžnou.
Letos poprvé byl součástí Slavností svobody i historický Legiovlak, aby připomněl Českoslovenští legionáře, kteří bojovali v I. světové válce, ale i po jejím konci.