Kreativ

ŠTÍTEK: první světová válka

Dům získal unikátní dřevěnou nástavbu.

Historický dům v Opavě získal unikátní dřevěnou nástavbu

Stoletá budova v centru Opavy na adrese Lazebnická 3 se letos díky citlivé rekonstrukci dočkala své renesance, která jako hlavní stavební materiál využila dřevo. Vznikla tak dřevěná nástavba, která je v mnohém vzorem pro Prahu i další města bez rozdílu velikosti.

Na své si přišli všichni milovníci letectví.

Dechberoucí show. To byl letecký den v Břeclavi, podívejte se

O uplynulém víkendu se v Břeclavi konal letecký den, který přilákal stovky nadšenců. Návštěvníci si užili pestrý program plný akrobatických vystoupení, historických letadel a vyhlídkových letů. Mezi hlavními atrakcemi nechyběla show Martina Šonky a akrobatické skupiny Flying Bulls.

Obraz císařovny Sisi a Ondřej Habsburský s Ondřejem Haničákem. Se svolením Slezského zemského muzea

Unikátní obraz proslavil Slezské zemské muzeum v zahraničí

V Historické výstavní budově Slezského zemského muzea byl po léta bez bližšího povědomí o původu a účelu prezentovaný portrét císařovny Alžběty Bavorské, zvané Sisi, z roku 1857. Jejím autorem je vídeňský malíř Josef Neugebauer.

Fotografie z registrační legitimace Václava Brože vystavené v roce 1942.

Od narození Václava Brože, boxera kladenského BC Jahelka, brzy uplyne 100 let

Slavná éra kladenského boxingu se začala psát již před vypuknutím I. světové války, ale největšího rozkvětu se mu dostalo v období od 20. do konce 40. let minulého století. Pomineme-li jeho zakladatele a velkou osobnost – Josefa (Joe) Jahelku, propagátora lehké i těžké atletiky, a především vynikajícího boxera, tak jména borců Frank Dykast, Rudy Frolík, Frank Tesař, Hořejší, Jelen, Vlček a dalších přetrvávají dodnes, ale už jen v pamětích posledních žijících pamětníků. A mezi ně se po právu řadí i jméno Václava Brože, od jehož narození dne 26. června tohoto roku uplyne 100 let.

Autor článku Vlastimil Tělupil na výletě s otcem u Čertových skal.

Kam všude zavál osud Vincence Tělupila? Rodina hledá odpovědi

Vincenc Tělupil, narozený v roce 1879 v Soběsukách, je postavou plnou záhad a nejasností. Jeho životní cesta, od studií na kněze přes hospodaření v Rokytnici až po rodinné tragédie, zanechala mnoho nezodpovězených otázek. Přečtěte si článek od Vlastimila Tělupila z Hustopečí, který se snaží objasnit záhady svého rodu.

Foto: Josef Krám

Znáte je i z Katakomb. Před 110 lety se v Rychnově zrodili Kocourkovští učitelé

V této chaloupce v soukromém držení, která nebyla chráněnou kulturní památkou, v místní rázovité části Láň na jaře 1914 gymnazisté, bydlící zde u Čermáků na privátě – nazývali ho katovna v pustém lese, parodovali tehdy populární učitelská pěvecká tělesa. Už za tři týdny secvičování podnikalo dvanáctičlenné studentské pěvecké sdružení tournées po okolních vesnicích. Teprve však po 1. světové válce vystupovali dva z těchto studentů Josef Káš a Svatopluk Venta v kabaretu Červená sedma jako členové Pěveckého sdružení učitelů kocourkovských (PSUK) čili Kocourkovští učitelé.

Letecký den opět v Břeclavi: Gripen, akrobacie i bitva z 1. světové války

Letecký den v Břeclavi 2024: Gripen, akrobacie i souboj letadel

/FOTO/ Víkend 22. a 23. června v Břeclavi slibuje bohatý program plný leteckých ukázek, akrobacie a vyhlídkových letů. Letecký den je určený pro všechny milovníky letectví, rodiny s dětmi i širokou veřejnost. Návštěvníci se mohou těšit na průlet JAS-39 Gripen, seskok parašutistů a akrobatickou skupinu Flying Bulls.

Již poosmé se sjeli plastikoví modeláři na zámek v Ploskovicích, aby zde představili své výtvory při výstavě a veřejné soutěži Litoměřický kalich. Na snímku je model londýnského Omnibusu.

Vejtřasky, tatry a další miniatury aut. Podívejte, jak se modeláři předvedli

Již poosmé se sjeli plastikoví modeláři na zámek v Ploskovicích, aby zde představili své výtvory při výstavě a veřejné soutěži Litoměřický kalich. Stovkám modelů při skvělé přehlídce vévodila letadla, na své si ale přišli i příznivci miniatur automobilů, motorek, zemědělské techniky, vojenských aut nebo užitkových vozidel. 

Přednáška Petry Hollerové představí malíře Rudolfa Mazucha

Přednáška ve Veigertovském domě přiblíží život malíře Rudolfa Mazucha

Přednáška Petry Hollerové, kurátorky výstavy „Rudolf Mazuch a Jan Čart. Kolín byl jejich osudem" se uskuteční 18. června od 17. hodin ve Veigertovském domě v Kolíně. Ponese název Předčasně opuštěná paleta Rudolfa Mazucha a přítomné seznámí s životem a dílem talentovaného malíře, kterému pouze předčasný skon zabránil v tom, aby se zařadil mezi nejvýznamnější české umělce první poloviny 20. století.

Dvojice Robětín (vlevo) - Zaborovský v dresech ČLTK

Dvacet let od skonu Roberta Robětína, jediného hokejového šlechtice

V neděli 16. června uplynulo 20 let od smrti Roberta Robětína, patrně jediného hokejisty s modrou krví, který kdy oblékal kladenský dres. Ten zažil turbulentní život, kdy jako člen židovské šlechty zažil ústrky během světové války, přežil koncentrační tábor, ale i represe komunistického režimu. Připomeňme si nevšední příběh jeho rodiny, který by klidně vydal na celou knihu.

Dvojice Robětín (vlevo) - Zaborovský v dresech ČLTK

Jediný hokejový šlechtic. Od skonu Roberta Robětína uplynulo 20 let

V neděli 16. června uplynulo 20 let od smrti Roberta Robětína, patrně jediného hokejisty s modrou krví, který kdy oblékal kladenský dres. Ten zažil turbulentní život, kdy jako člen židovské šlechty zažil ústrky během světové války, přežil koncentrační tábor, ale i represe komunistického režimu. Připomeňme si nevšední příběh jeho rodiny, který by klidně vydal na celou knihu.

České Velenice leží na hranici s Rakouskem

Rozděleni Evropou: České Velenice jsou chudinským předměstím rakouského Gmündu

České Velenice vznikly v roce 1920 odtržením zdejšího nádraží a okolních ulic od rakouského Gmündu na základě mírových dohod o ukončení první světové války. Dnes jsou znovu téměř jeho předměstím. Ovšem oproti krásnému historickému rakouskému městečku jde spíš o chudinskou čtvrť, v níž jsou králi místní čeští Vietnamci.

Muzejní entomolog Miloš Trýzna připravuje exponát měsíce června, tesaříka největšího.

Tenhle brouk je velký jak dlaň. Mrkněte do muzea na ústeckého tesaříka

Obrovitý tesařík, největší dosud známý brouk světa, žije v nepřístupných pralesích severní části Jižní Ameriky. Druh pro vědu popsal švédský přírodovědec Carl Linné v roce 1771. Tehdy neměl k dispozici celého brouka, ale pouze jeho trosky a kresby domorodců. Trosky brouka se v průběhu let někde ztratily.

V roce 1985 byl spuštěn plynovod Západní Sibiř – Ural – Povolží, jenž se stal o čtyři roky později příčinou největší vlakové katastrofy od konce 1. světové války. Obrovské množství uniklého plynu explodovalo právě ve chvíli, kdy kolem projížděly dva vlaky

PODCAST: Dějiny temné i tajemné. Plynové jezero smrti

Bylo 1:15 místního času 4. června 1989, když na Transsibiřské magistrále v Čeljabinské oblasti v tehdejším Sovětském svazu explodovala obrovská kaluž zemního plynu, unikající z vadného plynovodu. Výbuch zničil dva projíždějící vlaky, zabil 575 lidí a víc než 800 zranil. Šlo o nejhorší železniční katastrofu v Evropě od konce první světové války.

Místo kasáren se rýsuje nová čtvrť blízko centra.

Největší projekt Jičína. Místo kasáren se rýsuje nová čtvrť blízko centra

/FOTO, VIDEO/ V Jičíně pokračuje největší projekt financovaný městem v novodobé historii. Na místě bývalého areálu kasáren vzniká za 235 milionů korun zázemí pro novou čtvrť nová čtvrť, která naváže na stávající prvorepublikovou vilovou zástavbu pod vrchem Čeřovka. V létě příštího roku bude desetihektarové území připraveno k výstavbě 50 rodinných domů a dvanácti bytových dvojdomů podle architektonického návrhu, který má zajistit jednotnou koncepci.

Družecká šlápota 2024 - na trať se vydalo více než čtyři stovky turistů a cyklistů.

Foto, video: Družeckou šlápotu letos šlo nebo jelo skoro pět stovek lidí

Už po třicáté první se konala v Družci a jeho širokém okolí populární Družecká šlápota, pohodový podnik, kde se lidé všech generací a často i jejich čtyřnozí kamarádi sejdou, aby se pořádně prošli nebo projeli na kole. Letos se jich na fotbalovém hřišti místního klubu sešlo 405 do pěší Šlápoty a další padesátka do té cyklistické. Rekord je už pár let starý a čítá dvanáct stovek účastníků!

Ve Varnsdorfu si připomínají 100 let od založení jedné z největších textilních továren v Česku.

Poslední směna, prohlídky i hudební zábava. Varnsdorfská Elitka slaví 100 let

/FOTO, VIDEO/ Přesně před sto lety vzniklo na severu Čech punčochářské impérium, které minimálně v Evropě nesneslo srovnání. Kunertovy závody ve Varnsdorfu, po válce přetransformované do podniku Elite, denně vyráběly až 100 tisíc punčoch a byly výhradním dodavatelem jiného impéria, Baťovského. Od čtvrtka 23. května si ve Varnsdorfu toto výročí připomínají řadou akcí pro Eliťáky i pro veřejnost.

Metalový festival Brutal Assault nabízí kromě tvrdé muziky i ojedinělou atmosféru se zajímavou podívanou.

Pevnost se chystá na metalovou nálož. Brutal Assault hlásí seznam kapel

Pevnost v Josefově se už za necelé tři měsíce opět začne otřásat tvrdou metalovou hudbou, za kterou na festival přijíždějí tisíce návštěvníků z mnoha koutů světa. Pořadatelé nyní přišli se skvělou zprávou. Brutal Assault hlásí kompletní line-up na hlavních pódiích. Podívejte se na seznam kapel, které potvrdily účast.

Wrbnové, konec starých časů. Výstava na zámku v Holešově.

Výstava o posledních aristokratech na holešovském zámku. Jak žili Wrbnové?

Poslední šlechtický rod, který vlastnil holešovský zámek do prosince roku 1948 se stal předlohou letošní výstavy Městského muzea a galerie v Holešově. S podtitulem Konec starých časů přibližuje životy členů aristokratického rodu Bruntálských z Wrbna na panství v Holešově. Výstava je na tamním zámku k vidění až do 3. listopadu.

Životní příběh Čeňka Matějky je symbolem odvahy, obětavosti a oddanosti naší zemi a jejímu lidu.

Slavnostní odhalení desky podplukovníka Vincence Čeňka Matějky

V neděli 5. května 2024 ve 14 hodin se v obci Bystřec uskutečnila slavnostní ceremonie k uctění památky podplukovníka dělostřelectva Vincence Čeňka Matějky. Za účasti jeho rodinných příslušníků, zástupců Senátu PČR, představitelů místní samosprávy a zástupců města Dvůr Králové nad Labem, Armády České republiky i dalších významných hostů byla odhalena pamětní deska, která má připomínat nezlomnou vůli a statečnost jednoho z našich hrdinů a rodáka obce Bystřec.

Zámky Schloss Hof a Niederweiden nedaleko českých hranic zvou na ojedinělou výstavu s názvem Císařské svatby

Bez prstýnků a často i bez lásky. Výstava ukazuje pozadí habsburských svateb

Zámky Schloss Hof a Niederweiden něco přes hodinu cesty od jihomoravských hranic letos lákají na speciální rozsáhlou výstavu. Nese název Císařské svatby a návštěvníkům přiblíží nejen honosné obřady habsburské šlechty, ale také jejich překvapivá pozadí a dosud neznámé skutečnosti. K vidění je na obou zámcích až do 3. listopadu.

V pondělí 6. února odpoledne byly v Rychnově nad Kněžnou představeny osudy dalších místních obětí holocaustu. Věnovány jim jsou nové kameny zmizelých na rychnovském Starém náměstí. Program zahájilo vystoupení rychnovského sboru X-Tet v synagoze.

Tragické osudy Adély Poláčkové a Karla Lederera připomínají kameny zmizelých

/FOTO, VIDEO/ Sklopte zrak a uctěte tak jejich památku. Už 31 jmen je vyryto do mosazných destiček kamenů zmizelých v ulicích Rychnova nad Kněžnou. Za každým z nich se skrývá tragický příběh, který se na dlouhá desetiletí vytratil z lidských pamětí. Stejně jako ze dne na den zmizela během druhé světové války řada obyvatel Rychnova nad Kněžnou, kteří bývali součástí zdejšího koloritu života. Patřila k nim i Adéla Poláčková, bývalá manželka spisovatele Karla Poláčka, či obchodník Karel Lederer. Jejich jména byste nyní našli v chodníku před domem vedle Staré radnice v Rychnově nad Kněžnou.