Kreativ

ŠTÍTEK: první světová válka

Festival vojenské historie na hradě Helfštýn.

Helfštýn zaplní Festival vojenské historie, největší na Moravě

Řinčení zbraní, rytířské souboje, dobová hudba, tanečníci, kejklíři a vše, co patří k dávné historii. Hrad Helfštýn bude o víkendu patřit již patnáctému ročníku Festivalu vojenské historie, který je největší akcí svého druhu na Moravě. Festival začne v sobotu 24. května v 10 hodin a program potrvá až do nedělního večera.

Festival vojenské historie na hradě Helfštýn.

Řinčení zbraní a udatní rytíři. Helfštýn bude hostit Festival vojenské historie

Řinčení zbraní, rytířské souboje, dobová hudba, tanečníci, kejklíři a vše, co patří k dávné historii. Hrad Helfštýn bude o víkendu patřit již patnáctému ročníku Festivalu vojenské historie, který je největší akcí svého druhu na Moravě. Festival začne v sobotu 24. května v 10 hodin a program potrvá až do nedělního večera.

Zahájení oslav 100 let od otevření Tyršova domu

Sokol v Praze: Oslavy 100 let od otevření Tyršova domu budou trvat celý týden

Sté výročí od otevření chrámu českého sportu a srdce sokolského hnutí se blíží. Tyršův dům se sokolkám, sokolům a veřejnosti otevřel 23. a 24. května 1925 za přítomnosti prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka a členů tehdejší vlády. Oslavy začaly v pondělí 19. května a potrvají až do neděle 25. května.

Oslavy 125 let SDH Horní Beřkovice

SDH Horní Beřkovice oslavil 125 let. S kolegy vytvořil úžasnou fontánu

Obec Horní Beřkovice se nachází 12 kilometrů jihovýchodně od Roudnice nad Labem na okraji okresu Litoměřice, na hranicích Ústeckého a Středočeského kraje. První písemná zpráva se zachovala z roku 1344, ale podle pověstí se jedná o prastarou slovanskou dědinu, založenou v 9. století praotcem Pšovanů jménem Beš, po kterém prý dostala jméno Beškovice. Takto se jmenovala až do konce 16. století, kdy se začala psát Hoření, později Horní Beřkovice.

Instalování výstavy fotografií hraběte Karla Chotka. Na snímku historik z Ústí n. L. JIří Preclík, jeden z kurátorů výstavy.

Ústecké muzeum vystavuje v Itálii. Fotografie hraběte z Ústecka, Karla Chotka

Ústecké Oblastní muzeum představí v Itálii soubor historických fotografií hraběte Karla Chotka. Vernisáž výstavy Karel Chotek. Italské cesty fotografa s modrou krví se v galerii Areacreativa42 poblíž Turína bude konat 17. května, končí 22 června. Šlechtic z Ústecka na snímcích totiž mimo jiné zachytil i život v této zemi během svých cest. Kurátory výstavy jsou ústečtí muzejníci i historici Jiří Preclík a Jan Vaca.

Tyršův dům

Z malostranského zbořeniště chrámem sokolstva. Tyršův dům slaví 100 let

Letos v květnu je tomu přesně sto let, kdy tělocvičné, vzdělávací a kulturní zařízení známé jako Tyršův dům otevřelo své brány. Rok 2025 byl proto Českou obcí sokolskou vyhlášen Rokem Tyršova domu. Hlavní oslavy jsou naplánovány na týden od 19. do 25. května. Kromě jiného se návštěvník může těšit na prohlídky po Tyršově domě a na dvě výstavy mapující historii této stavby. 

Pomník Karla Bezdíčka v Sezemicích.

Zakopán a znovu vzkříšen. Pomník hrdiny v Sezemicích skrývá výjimečný příběh

V Sezemicích v sobotu uctí památku legionáře Karla Bezdíčka, který ve městě vyrůstal. Po vypuknutí první světové války se stal praporečníkem proslulé roty Nazdar. Padl při památném útoku 9. května 1915 v bitvě u Arrasu. Bezdíčkovo hrdinství připomíná v Sezemicích již sto let pomník, i jeho osud byl pohnutý - nacisty přežil zakopaný pod zemí, jezdily nad ním těžké vojenské stroje, přesto byl po válce vyzvednut téměř bez poškození. 

Marie Štěchová, vdaná Čermáková, které za války zachránil život MUDr. Emil Flusser, oslavila 1. března 2025 devadesáté narozeniny. Na snímku Marie Štěchová v šesti letech.

Nemocnou holčičku z Dynína zachránil za války tajně židovský lékař

Za války, po nacistické okupaci, úřady zakázaly zkušenému českobudějovickému pediatrovi MUDr. Emilu Flusserovi ordinovat, protože byl židovského původu. Přesto zachránil život malé holčičce. Ale musel tajně. Známý pediatr byl i autorem protiválečné knihy, ke které napsal předmluvu Albert Einstein.

Ze Stráže až do Chorvatska. Díl 5.: Po stopách Vinnetoua, kolem vodopádů a dál.

Ze Stráže až do Chorvatska. Díl 5.: Po stopách Vinnetoua, kolem vodopádů a dál

Na velikonoční dobrodružství za hranice se vydala rodina Šlehoberových ze Stráže, Kačka, Jaroslav, dvojčata Kačka a Jára a čtyřměsíční fenka Charlie. Jejich cesta vedla přes Rakousko a Slovinsko až do Chorvatska. O tom, co je potkalo a co všechno zažili, ale především, co všechno viděli, se s námi rozhodli podělit. Za což jim mnohokráte děkujeme. V dnešním příspěvku přinášíme již pátý ze sedmi dílů cestovatelského miniseriálu.

Slezské zemské muzeum. 23. června 2022, Opava.

Výstava v Opavě odhalí historii prvního pěšího pluku za císaře pána

Výstava v Opavě přiblíží historii 1. pěšího pluku, který vznikl v 18. století. Návštěvníci si prohlédnou například dobové uniformy, výzbroj a výstroj. ČTK to řekla mluvčí Slezského zemského muzea v Opavě Romana Cieslarová. Výstava bude k vidění od 15. května v prostorách Historické výstavní budovy muzea.

Pomník rudoarmejce v Teplicích po odstranění stržené sochy ac

Student historie vysvětluje, proč teplický rudoarmějec některé občany štval

Středeční stržení pomníku Vítězný rudoarmejec, který byl Havlíčkových sadech postavený jako památka na osvobození od fašismu Rudou armádou, rozproudilo mezi Tepličany vášnivou debatu zahrnující širokou škálu názorů. Deník oslovil studenta historie Kryštofa Burgera, který se válečnými událostmi zabývá i jako nadšený historik.

Pomník Rudé armády v Teplicích.

Rudoarmějec nepadl poprvé. Tepličané ho pomocí traktoru strhli už v srpnu 1968

Středeční zničení pomníku věnovaného vojákům Rudé armády nebylo prvním vážný útokem na teplickou poctu osvobození od fašismu. Havlíčkovy sady něco podobného zažily už v srpových dnech roku 1968, kdy byla socha s původním názvem Vítězný rudoarmejec stržena k zemi pomocí traktoru s lanem pěticí mužů. Za trestný čin „poškozování socialistického majetku" dostali vysoké tresty.

V Kroměříži uctili památku někdejšího prezidenta země generála Ludvíka Svobody (květen 2025)

Příběhy z bojů i odboje. V Kroměříži uctili památku Ludvíka Svobody

Pravnuk Ludvíka Svobody Miroslav Klusák přijel do Kroměříže uctít památku svého pradědečka Ludvíka Svobody a dalších členů rodiny. Lidé, kteří se účastnili pietního aktu na kroměřížském hřbitově, ocenili Svobodovo hrdinství při bojích o osvobození Československa od nacistických okupantů i působení jeho blízkých v odboji.

Loď Arna s lodním důstojníkem.

Při ztroskotání zahynul Ústečan. Muzeum připomíná námořní katastrofu

Pouze tři nákladní lodě mohly brázdit světové oceány pod československou vlajkou koncem dvacátých let minulého století. Jednou z nich byla slavná Legie, druhou pak Arna. Ta ovšem ztroskotala 16. února 1928 a při katastrofě zahynul Ústečan Michael Nödl. Roku 2013 podnikli čeští potápěči expedici k vraku, jenž leží v kýlové poloze v hloubce 50 metrů. Je jedinou potopenou lodí pod československou vlajkou v potápěči dostupné hloubce. Ústecké muzeum připomíná její osud coby součást výstavy Námořníci českých zemí a Ústecka.

Osmdesát fotek na velkoformátových panelech bude k vidění u rotundy ve Znojmě do konce května.

Trojí osvobození. Znojmo zve na výstavu fotek z první poloviny dvacátého století

Návštěvníci Znojma i jeho obyvatelé si mohou od 6. května na prostranství u rotundy svaté Kateřiny prohlédnout výstavu fotografií, které připomínají významné historické mezníky z první poloviny 20. století. Autorem výstavy k osmdesátému výročí konce druhé světové války je historik a místostarosta Jiří Kacetl, který hovoří s nadsázkou o tom, že ukazuje trojí osvobození, a to v roce 1918, v roce 1938 a v roce 1945. Osm desítek snímků na velkoformátových panelech bude k vidění do konce května.

Nekomunistický odboj má v Bohdalově nový památník. Připomíná Radu tří i padlé

Nekomunistický odboj má v Bohdalově nový památník. Připomíná Radu tří i padlé

/FOTO/ Nová pamětní deska v Bohdalově na Žďársku připomíná, že tam byla 17. července 1944 oficiálně ustavená významná odbojová organizace Rada tří, označovaná také R3. Památník na budově římskokatolické fary nese rovněž jména Jaroslava Koudely, Jaroslava Heimricha a Petra Sedlického spojených s Bohdalovem, kteří se ve druhé světové válce zapojili do odboje a zemřeli. Válečné události připomíná výstava ve farním sále.

První Máj 1972 v Chocni - zaměstnanci Orličanu

Prvomájové oslavy v Chocni: Nechyběl pochod k partyzánovi či alegorické vozy

/ARCHIVNÍ FOTOGRAFIE, ROZHOVOR/ První máj – lásky čas, den, kdy se zamilovaní líbají pod rozkvetlou třešní (pokud ještě kvetou) a připomínají si romantického básníka Karla Hynka Máchu. První květnový den byl však pro minulý režim klíčovým datem. Svátek práce, který v dobách socialismu patřil mezi nejdůležitější oslavy v celém kalendářním roce, sloužil jako nástroj tehdejší komunistické propagandy.

Vodopád na řece Veliky Kozjak, Kostnice v Kobaridu, Muzeum první světové války a pevnost Kluže. Foto: se svolením Kateřiny Šlehoberové

Ze Stráže až do Chorvatska. Díl 2.: Slovinsko – kostel, muzeum, most a pevnost

Na velikonoční dobrodružství za hranice se vydala rodina Šlehoberových ze Stráže, Kačka, Jaroslav, dvojčata Kačka a Jára a čtyřměsíční fenka Charlie. Jejich cesta vedla přes Rakousko a Slovinsko až do Chorvatska. O tom, co je potkalo a co všechno zažili, ale především, co všechno viděli, se s námi rozhodli podělit. Za což jim mnohokráte děkujeme. V dnešním příspěvku přinášíme druhý ze sedmi dílů cestovatelského miniseriálu.

Sedm kilo mincí a šperků. Dva turisté našli v Podkrkonoší novodobý zlatý poklad

Sedm kilo mincí a šperků. Dva turisté našli v Podkrkonoší novodobý zlatý poklad

Dva turisté na jihozápadním úbočí vrchu Zvičina u Dvora Králové nad Labem na Trutnovsku v únoru objevili novověký poklad v odhadované hodnotě přes 7,5 milionu. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech (MVČ) v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze 3,7 kilogramu. Schránky byly uloženy ve 20. století do uměle vytvořeného kamenného valu na okraji pole.

Zámek Neustupov se po rekonstrukci veřejnosti poprvé otevře v neděli 27. dubna 2025.

Neustupovský zámek vstal z popela a přiřazuje se k perlám Benešovska

Na mapě historických památek, které je na Benešovsku možné navštívit, přibude další místo - zámek Neustupov. Citlivě zrekonstruovaná památka se tak přiřadí k skutečně významným turistickým místům jako je Konopiště, Jemniště, Vrchotovy Janovice nebo Český Šternberk. Neustupovský zámek se po několikaleté rekonstrukci veřejnosti poprvé otevře v neděli 27. dubna.

Dva turisté na Trutnovsku našli zlatý poklad, ležel v zemi několik desítek let.

Dva turisté na Trutnovsku našli zlatý poklad, ležel v zemi několik desítek let

Dva turisté na jihozápadním úbočí vrchu Zvičina u Dvora Králové nad Labem v únoru objevili novověký poklad v odhadované hodnotě přes 7,5 milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech (MVČ) v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze 3,7 kilogramu, řekl dnes novinářům vedoucí archeologického oddělení MVČ Miroslav Novák.

Voisin C18.

Rarita v Praze: Na Automobilových klenotech zazáří jediný dochovaný Voisin C18

Na letošním ročníku přehlídky Automobilové klenoty se představí skutečný skvost – Voisin C18 Cabriolet „Myrte“ z roku 1931. Jde o jediný dochovaný exemplář tohoto typu na světě, což z něj činí mimořádně cenný artefakt automobilové historie. Tento výjimečný veterán, který během své existence vystřídal pouze dva majitele a na tachometru má pouhých 2700 kilometrů, je dokonalou ukázkou inženýrského umu Gabriela Voisina – vizionářského architekta, který do světa automobilového designu přenesl principy letectví. Vůz bude k vidění společně s dalšími nádhernými historickými automobily už tento víkend, 26. a 27. dubna 2025, v prostorách Galerie Golf Hostivař, kde se uskuteční pátý ročník prestižní výstavy Automobilové klenoty. 

Arméni byli shromažďováni ve městech pod záminkou deportace. Pak byli odvedeni mimo město a tam byli povražděni.

Hitler se měl kde učit. Masové vraždění Arménů dalo vzniknout pojmu genocida

Před 110 lety vypuklo v tehdejší Osmanské říši masové vraždění tamější arménské populace, mužů, žen i dětí. Osmanská vláda při těchto masakrech zavedla do praxe řadu opatření, která o pouhých 25 let později přejal a zdokonalil německý nacistický režim a jeho satelity. V masovém měřítku se tu poprvé objevily koncentrační tábory, pochody smrti i hromadné popravy. Zrodil se také nový pojem: genocida.  

Kemp vítězů se uskuteční od 18. do 22. srpna.

Strakonická škola Dukelská přivítá Kemp vítězů a s ním i špičkové sportovce

Zdobí ho přímo mušketýrský knír, skvělé sportovní úspěchy, skromnost a velká chuť motivovat děti ke sportu. Vícebojař Adam Sebastian Helcelet společně se svou ženou Denisou zavítají v létě do Strakonic. Konkrétně na Základní školu Dukelská, kde se uskuteční od 18. do 22. srpna jejich Kemp vítězů. „Sport mě naučil disciplíně, tahu na branku, cílevědomostia zvládání stresu,“ říká sympatický sportovec.

Odhalení památníku generálu Josefu Ptákovi v Lubech.

V Lubech odhalili originální památník s mapou generálu Josefu Ptákovi

Slavnostní okamžik zažily v sobotu Luby. Byl tam odhalen památník brigádnímu generálovi in memoriam Josefu Ptákovi před jeho rodným domem v Lubech. Odhalen byl na den přesně, kdy uplynulo 80 let od jeho smrti v koncentračním táboře ve Flossenbürgu. Autorkou originálního památníku je sochařka Zuzana Kantová.

Americká armáda u Zámyšle.

Tanky na dvoře, smrt dívky, ale i dárky od vojáků, takový byl konec války

Blíží se výročí konce druhé světové války od něhož uplyne již 80 let. I přes tak dlouhou dobu mají mnozí lidé tehdejší události stále v živé paměti. Mezi nimi je i Bohuslav Chalupský z Hlavňovic, který se s námi rozhodl podělit o vzpomínky na již samotný konec války. Přinesl strach, radost, ale i tragickou událost.