Někdo by možná řekl, že Češi mají daleko k námořním dobrodružstvím a Ústečané zvlášť. Opak je ale pravdou, přístavní město Ústí nad Labem nejenže má své námořníky a lodníky, ale dokonce vlastní ponorku. Tomuto tématu se věnuje i nová výstava v Muzeu města Ústí nad Labem.
/FOTO, VIDEO/ Rekonstrukce budovy kolínské radnice je u konce. Práce na druhé etapě začaly letos na jaře a nyní kompletně zmizelo lešení. V loňském roce proběhla první část oprav na druhé části tohoto historického domu. Ten je tak kompletně opravený.
Kraj se pyšní atraktivními hrady, zámky, kostely i přírodními zajímavostmi, které každoročně přivábí tisíce návštěvníků a turistů. My vás ale chceme pozvat do míst, která jsou leckdy ukrytá, pozapomenutá, ale o to zajímavější a leckdy i tajemnější zážitky nabízejí.
Byl a stále je kontroverzní postavou, ale nikdo nemůže zpochybnit obrovský dopad, jaký měl nejenom na Británii, ale i na celý svět. To napsala britská spisovatelka Jessica Brainová o legendárním válečném vůdci a dvojnásobném britském premiérovi Winstonu Leonardovi Spenceru Churchillovi. Slavný politik přišel na svět právě před 150 lety.
Choceňské Polsko – historie C. a k. barákové kolonie vystěhovalecké v Chocni. Tak se jmenuje nová kniha Orlického muzea v Chocni, kterou ve středu slavnostně pokřtilo společně s autory a starostou města. V Chocni byl za první světové války největší uprchlický tábor v celé rakouské monarchii. Před postupující ruskou armádou sem uprchli obyvatelé z Haliče a Bukoviny, tedy dnešního východního Polska, západní Ukrajiny, části Rumunska i Moldávie a mluvilo se zde hlavně polsky.
Ochránci zvířat mohou být zase spokojenější, v Česku se opětovně rozšířil seznam řetězců, které před vánočními svátky nebudou prodávat živé kapry v kádích a ani to neumožní před svými obchody jiným podnikatelům. Získaly si za to velkou vlnu podpory a vodopád pochval od zákazníků, kteří se těší, že se nebudou muset pohledy vyhýbat zakrvácenému dřevu a paličce s utěrkou. Část lidí je ale naopak nespokojená. Podle ekonomů je rozhodnutí supermarketů poháněno i ryze praktickými důvody a krokem spíše vydělají.
V sobotu 30. listopadu se ve Zlíně uskuteční 37. ročník Mikulášského běhu. Start hlavního 10kilometrového závodu, rozděleného do dvou rovinatých okruhů, který se poběží na trati v okolí Louk, je v areálu tamního fotbalového hřiště, ve 12 hodin. Na stejném místě bude také cíl.
/FOTO/ Redakce Českolipského deníku připravila nový seriál, který bude pravidelně představovat regionální výročí. Zalovili jsme v našem archivu i on-line kalendáriu, které nabízí web Městské knihovny v České Lípě. A kdo slaví v listopadu?
Bývalá učitelka Alena Krejčová cvičí jógu, učí jazykové nadšence francouzštinu, fotí, ráda cestuje a hlavně na svou malou kameru dokumentuje život kolem nás. Statistiku si nevede, ale vyprávět o svých projektech umí, panečku, to by byl román plný barev a zajímavých osudů. V pozici ředitelky koncem října vítala hosty a kamarády na 57. ročníku Střekovské kamery.
V prostorách Krajského úřadu Pardubického kraje byl slavnostně vyhodnocen již druhý ročník výtvarné soutěže POKOS (Příprava občanů k obraně státu) pro žáky druhého stupně základních škol v Pardubickém kraji, kterou organizovalo Krajské vojenské velitelství Pardubice za podpory Pardubického kraje. Tématem letošního ročníku byl „Válečný veterán očima dětí“. Do soutěže se zapojilo 15 škol, které zaslaly přes 150 výkresů.
V duchu oslav řady významných výročí se nese letošní rok ve Valašském Meziříčí. Jedním z takových jubileí je 150 let, které uplynuly od založení místní dřevařské školy (dnes Střední průmyslová škola stavební). Muzeum regionu Valašsko výročí v tomto týdnu připomíná trojicí programů na zámku Kinských a v ulicích města.
Zástupci městského úřadu, skauti i další hosté v pondělí 11. listopadu, v Den válečných veteránů, uctili na Havlíčkově náměstí v Jirkově památku bojovníků za svobodu. Starostka Dana Havlátková Jurštaková a místostarostové Josef Šebek a Jiří Šruma tam položili za město věnec k pomníku padlých hrdinů. Květiny k památníku přinesli i další účastníci pietního aktu.
V pondělí 11. listopadu se i v Lounech vzpomínalo na válečné veterány. Místem setkání se stalo Suzdalské náměstí se sochou neznámého bojovníka, pamětní desky v lounské sokolovně, gymnáziu a také v městských částech Brloh a Nečichy.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Den válečných veteránů si členové ČsOL Kladno připomněli nejprve před budovou kladenského gymnázia, kde proběhl pietní akt na počest válečného veterána generálporučíka Jaroslava Selnera, za účasti jeho rodinných příslušníků a vojáků 251. protiletadlového oddílu Strakonice, kteří zajistili ukázku historické techniky.
Znojmo se i letos připojilo k oslavám Dne válečných veteránů. Památku hrdinů první světové války, největšího válečného konfliktu, i všech dalších bojovníků za svobodu si v pondělí 11. listopadu na vojenské části Louckého hřbitova společně s vedením města připomněly desítky lidí.
Památník obětem I. světové války na náměstí Svobody v Blansku zmizel. Na čas ho totiž pracovníci přesunuli do restaurátorské dílny. Monument z mramoru, který vytvořil sochař František Doležal v roce 1924, čeká čištění od prachu a mechu, oprava trhlin nebo obnova zlacených nápisů.
Měsíc listopad je kromě dušiček spojen také s mezinárodním Dnem válečných veteránů, kdy se vzpomíná na památku padlých vojáků obou světových válek, ale zároveň se připomíná hrdinství, oběti a projevuje se respekt, uznání, úcta a zároveň solidarita.
U nové pískovcové mohyly v Ostravě-Zábřehu se v pondělí 11. listopadu sešli se zástupci Československé obce legionářské (ČsOL) starosta Martin Bednář spolu s místostarosty Martinou Jaroškovou, Martinem Kretem, Radimem Ivanem a dalšími radními. Důvodem setkání nebyl jen samotný pietní akt u příležitosti Dne válečných veteránů, který je věnovaný památce ukončení první světové války, ale i předání zrekonstruovaného hrobu legionáře Rudolfa Rajnocha (1894 – 1924).
„V Krnově žiji už sto let.“ Tuto větu dnes může říct jen jediný člověk. Paní Hildegarda Zebišová, za svobodna Passatová. V Krnově se narodila 10. listopadu 1919 a dnes žije ve zdejším domově pro seniory. Tam také v pondělí 11. listopadu oslavila své významné životní jubileum.
/FOTO/ Den válečných veteránů si připomněli v Děčíně u pomníku padlých vojáků v první světové válce na Starém Městě. Pietní akt společně pořádala Československá obec legionářská a Branný oddíl mládeže Děčín.
/FOTOGALERIE/ Slavnostní koncert Ústřední hudby AČR ke Dni válečných veteránů se uskutečnil v neděli 10.listopadu v pražském RudolfInu. Akci slovem provázeli Václav Žmolík a Anežka Vrbicová.
/FOTO, VIDEO/ Malý pietní akt se uskutečnil v pondělí 11.11. v 11 hodin u památníku obětí 1. světové války nacházející se před budovou kolínského okresního soudu a to u příležitosti Dne veteránů.
Jedenáctý listopad je dnem, kdy si připomínáme konec první světové války a všechny, kteří nasadili své životy za naši svobodu. V jedenáct hodin, kdy v roce 1918 zavládlo na všech frontách příměří, se na mnoha místech sešli lidé, aby si válečné veterány připomněli. Stejně tak tomu bylo i v Klatovech.
Listopadová sbírka ke Dni válečných veteránů, kterou pořádá nezisková organizace Post Bellum - Paměť národa, opět připomíná hrdinství a odvahu těch, kdo bojovali za naši svobodu. Kvítek vlčího máku, tedy symbol připomínající statečnost válečných veteránů, mohou zájemci pořídit i v městě pod Ještědem, a to u dobrovolníků, ve školách, v kavárnách či v obchodech. V Liberci při této příležitosti vyrostla dvě maková pole, jedno na Univerzitním náměstí a druhé v Parku Paměti národa v Jablonecké ulici.
V Hořicích si i letos připomněli Den válečných veteránů, který se koná 11. listopadu, pietním aktem na významných místech spojených s památkou padlých vojáků. Místní představitelé uctili památku hrdinů položením věnců a zapálením svíček, čímž vyjádřili úctu k obětem světových válek.
Zvony tří kostelů v Kroměříži se daly do pohybu v pondělí úderem jedenácté hodiny, v Den válečných veteránů. Zvonily z kostela svatého Mořice, svatého Jana Křtitele i Panny Marie, aby připomněly ukončení první světové války. Město se tak připojilo k iniciativě Zvon míru.
Den válečných veteránů, připomínaný 11. listopadu, je v České republice spojen s řadou pietních akcí a vzpomínkových setkání a jinak tomu není ani v Praze. Lidé po celé zemi uctívají památku vojáků z obou světových válek i novodobých konfliktů. Symbolický vlčí mák, který lze zakoupit po celý listopad, slouží jako podpora pro veterány a jejich příběhy.
Rudé papírové květy vlčích máků září od pondělí ve Smetanových sadech pod Velkým divadlem v Plzni. Symbolický záhon tu je na připomenutí Dne veteránů, který připadá na 11. listopadu. Na místě se ráno uskutečnil pietní akt, jehož účastníci si květ připnuli a vzdali tak hold těm, kteří bojovali za naši svobodu.
/VIDEO/ Jako tradičně každý rok si v pondělí 11. listopadu Prachatičtí připomněli hrdiny všech válek květinovými věnci a poklonou před pomníky ve Starých Prachaticích, městském hřbitově a v ulici Starokasárenská.
Den válečných veteránů uctili v pondělí 11. listopadu v 11 hodin u památníku Františka Rasche na stejnojmenném náměstí v Přerově zástupci města, armády, policie, Sokolské župy Středomoravské-Kratochvilovy a dalších spolků. Vzpomínkového shromáždění se zúčastnila také místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová (KDU-ČSL).
/FOTO/ Pietní akt u jičínského památníku padlých přilákal zástupce města i veřejnost, aby společně uctili památku obětí válek a válečných veteránů. Symbolický čas 11:11 dne 11. 11. připomíná konec první světové války a význam vlčích máků, které se staly symbolem vzpomínek na padlé vojáky.
Vlčí máky, které jsou symbolem Dne válečných veteránů, nabídnou v pondělí v centru Zlína vojáci. Mezinárodní Den válečných veteránů se celosvětově slaví právě 11. listopadu, tedy v den, kdy bylo v roce 1918 uzavřeno příměří, a skončila první světová válka. K symbolům připomínky patří rudé vlčí máky.
Byla ještě tma, když byl v neděli 11. listopadu 1918 v pět hodin a pět minut podepsán dokument, který ukončil první světovou válku. K podpisu došlo v osobním voze soukromého vlaku francouzského maršála Ferdinanda Foche, odstaveném na železniční vlečce v lese poblíž francouzského města Compiègne. Nebyl to ale poslední akt, jímž se tento železniční vagon zapsal do dějin.
/FOTOGALERIE,VIDEO/ Téměř šedesát metrů vysoký komín byl odstřelen v sobotu 9. listopadu dopoledne. Jelikož se v blízkosti komína nachází silnice, byl zhruba na čtvrt hodiny uzavřen provoz na komunikaci mezi Vinařicemi a Třebichovicemi. Odstřelu asistovali také policisté a hasiči. Podívejte se na první video z odstřelu. Další videa a fotogalerii připravujeme.
Komentované prohlídky běžně nepřístupných Žižkových kasáren, otevřené pevnůstky, návštěva přáslavického bunkru spojená s přednáškou o historii prostituce ve vojenských dějinách, prohlídky jihoslovanského mauzolea nebo historická vycházka s názvem Olomouc vojenská. To je jen část z bohatého programu, který od pátku 8. do neděle 10. listopadu nabídnou Dny vojenské historie.
Sklad sovětské jaderné munice v Brdech býval nejstřeženějším a nejutajovanějším místem v bývalém Československu. Od roku 2013 je otevřený veřejnosti. Do Atommuzea Javor 51 mezi Borovnem a Míšovem na Plzeňsku míří každý rok tisíce lidí a zájem o prohlídky neustále roste. Zázemí už ale nestačí požadavkům. Areál potřebuje nové návštěvnické centrum.
V pondělí 11. listopadu v 11 hodin si i lidé ve Strakonicích připomenou Den válečných veteránů. U památníku Na Dubovci se bude konat pietní akt a po městě budou vojáci nabízet rudé Vlčí máky, které jsou symbolem válečných veteránů.
Den válečných veteránů si při příležitosti 106. výročí konce I. světové války připomenou v Kopřivnici. Pietní setkání se uskuteční v pondělí 11. 11. v 11 hodin u pomníku padlých před bývalou základní školou Náměstí.
Nové fotografie doplněné historickými snímky přináší třetí redigované vydání knihy Otrokovice objektivem času. Publikaci vydalo město ve spolupráci s Otrokovickou Besedou. Křest proběhl v rámci oslav Dne vzniku samostatného československého státu a nyní je k dostání v Turistickém informačním centru.
Na tradičním místě - náměstí T. G. Masaryka - budou 17. listopadu vzpomínat Přerované na pětatřicet let od pádu komunistického režimu. Den boje za svobodu a demokracii uctí vzpomínkové shromáždění u pamětní desky obětem komunismu.
Jako v předchozích letech i letos jihočeská pobočka Paměti národa přinese do Budějovic další kameny zmizelých, upomínající oběti holocaustu. Letos přibude do budějovických chodníků hned 16 betonových kostek s mosaznou deskou s vyrytými informacemi o někdejších obyvatelích domů, před nimiž budou osazeny.
/FOTO, VIDEO/ Na řezníka a uzenáře Jaroslava France, pekaře Václava Urbana, řezníka a uzenáře Karla Fáberu, hodináře Ladislava Fáberu, obuvníka Jana Chudého a na mnoho dalších prvorepublikových živnostníků ze Zámecké ulice se vzpomínalo první listopadovou neděli v Opočně, a to při vzpomínkové akci ke 100 let Dukovy trafiky. Ta byla zároveň i předzvěstí blížícího se Dne válečných veteránů. Připravil ji spolek Abakus a jeho partneři a její součástí byla i autogramiáda Miloně Čepelky při příležitosti vydání jeho nové knihy Josefové.