Kreativ

ŠTÍTEK: první světová válka

Kostel sv. Mikuláše a jeho okolí.

Kostel sv. Mikuláše téměř zmizel ze světa, dnes láká na svůj půvab

Kraj se pyšní atraktivními hrady, zámky, kostely i přírodními zajímavostmi, které každoročně přivábí tisíce návštěvníků a turistů. My vás ale chceme pozvat do míst, která jsou leckdy ukrytá, pozapomenutá, ale o to zajímavější a leckdy i tajemnější zážitky nabízejí.

Na podpis Deklarace Organizace spojených národů navázala v roce 1945 Jaltská konference, projednávající vztah Spojenců k Německu a Francii a poválečný vznik OSN. Na snímku zleva Winston Churchill, Franklin Delano Roosevelt a Josif Vissarionovič Stalin.

Největší Brit Winston Churchill: Jako dítě zažíval traumata, prošel krutými roky

Byl a stále je kontroverzní postavou, ale nikdo nemůže zpochybnit obrovský dopad, jaký měl nejenom na Británii, ale i na celý svět. To napsala britská spisovatelka Jessica Brainová o legendárním válečném vůdci a dvojnásobném britském premiérovi Winstonu Leonardovi Spenceru Churchillovi. Slavný politik přišel na svět právě před 150 lety.

Dominantou uprchlické kolonie byl kostel, jehož základní kámen byl položen v polovině prosince 1914. V detailu obálka nové knihy

Choceňské Polsko. O největším uprchlickém táboře v Rakousku-Uhersku vyšla kniha

Choceňské Polsko –⁠⁠⁠⁠⁠ historie C. a k. barákové kolonie vystěhovalecké v Chocni. Tak se jmenuje nová kniha Orlického muzea v Chocni, kterou ve středu slavnostně pokřtilo společně s autory a starostou města. V Chocni byl za první světové války největší uprchlický tábor v celé rakouské monarchii. Před postupující ruskou armádou sem uprchli obyvatelé z Haliče a Bukoviny, tedy dnešního východního Polska, západní Ukrajiny, části Rumunska i Moldávie a mluvilo se zde hlavně polsky.

Obchody se zákazem prodeje živých kaprů zbavily břemena. Někteří v tom ale vidí útok na Vánoce.

Konec prodeje živých kaprů rozvířil emoce. Někteří v tom vidí útok na Vánoce

Ochránci zvířat mohou být zase spokojenější, v Česku se opětovně rozšířil seznam řetězců, které před vánočními svátky nebudou prodávat živé kapry v kádích a ani to neumožní před svými obchody jiným podnikatelům. Získaly si za to velkou vlnu podpory a vodopád pochval od zákazníků, kteří se těší, že se nebudou muset pohledy vyhýbat zakrvácenému dřevu a paličce s utěrkou. Část lidí je ale naopak nespokojená. Podle ekonomů je rozhodnutí supermarketů poháněno i ryze praktickými důvody a krokem spíše vydělají.

Ústeckou dokumentaristku Alenu Krejčovou znají v celé republice.

Ústeckou dokumentaristku Krejčovou znají v celém Česku. Cvičí jógu a cestuje

Bývalá učitelka Alena Krejčová cvičí jógu, učí jazykové nadšence francouzštinu, fotí, ráda cestuje a hlavně na svou malou kameru dokumentuje život kolem nás. Statistiku si nevede, ale vyprávět o svých projektech umí, panečku, to by byl román plný barev a zajímavých osudů. V pozici ředitelky koncem října vítala hosty a kamarády na 57. ročníku Střekovské kamery.

Slavnostní zahájení výstavy a vyhodnocení výtvarné soutěže POKOS.

Válečný veterán očima dětí. Výstavu si můžete prohlédnout do konce roku

V prostorách Krajského úřadu Pardubického kraje byl slavnostně vyhodnocen již druhý ročník výtvarné soutěže POKOS (Příprava občanů k obraně státu) pro žáky druhého stupně základních škol v Pardubickém kraji, kterou organizovalo Krajské vojenské velitelství Pardubice za podpory Pardubického kraje. Tématem letošního ročníku byl „Válečný veterán očima dětí“. Do soutěže se zapojilo 15 škol, které zaslaly přes 150 výkresů.

Jirkov si připomněl Den válečných veteránů.

Věnce a květiny pro padlé. Jirkov si připomněl Den válečných veteránů

Zástupci městského úřadu, skauti i další hosté v pondělí 11. listopadu, v Den válečných veteránů, uctili na Havlíčkově náměstí v Jirkově památku bojovníků za svobodu. Starostka Dana Havlátková Jurštaková a místostarostové Josef Šebek a Jiří Šruma tam položili za město věnec k pomníku padlých hrdinů. Květiny k památníku přinesli i další účastníci pietního aktu.

Den veteránů v Lounech.

OBRAZEM: V Lounech se vzpomínalo na válečné veterány

V pondělí 11. listopadu se i v Lounech vzpomínalo na válečné veterány. Místem setkání se stalo Suzdalské náměstí se sochou neznámého bojovníka, pamětní desky v lounské sokolovně, gymnáziu a také v městských částech Brloh a Nečichy.

Pieta u příležitosti Dne válečných veteránů se konala u pomníku na náměstí Svobody.

Podívejte se: Kladenští legionáři si připomněli Den válečných veteránů

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Den válečných veteránů si členové ČsOL Kladno připomněli nejprve před budovou kladenského gymnázia, kde proběhl pietní akt na počest válečného veterána generálporučíka Jaroslava Selnera, za účasti jeho rodinných příslušníků a vojáků 251. protiletadlového oddílu Strakonice, kteří zajistili ukázku historické techniky.

Blanenský monument projde proměnou. Restaurátor odhalil skryté trhliny

Blanenský monument projde proměnou. Restaurátor odhalil skryté trhliny

Památník obětem I. světové války na náměstí Svobody v Blansku zmizel. Na čas ho totiž pracovníci přesunuli do restaurátorské dílny. Monument z mramoru, který vytvořil sochař František Doležal v roce 1924, čeká čištění od prachu a mechu, oprava trhlin nebo obnova zlacených nápisů.

Ve Valašských Kloboukách odhalili legionářský hrob

Ve Valašských Kloboukách odhalili legionářský hrob

Měsíc listopad je kromě dušiček spojen také s mezinárodním Dnem válečných veteránů, kdy se vzpomíná na památku padlých vojáků obou světových válek, ale zároveň se připomíná hrdinství, oběti a projevuje se respekt, uznání, úcta a zároveň solidarita.

Opravený hrob legionáře v Ostravě-Zábřehu má novou podobu.

Opravený hrob legionáře v Ostravě-Zábřehu má novou podobu

U nové pískovcové mohyly v Ostravě-Zábřehu se v pondělí 11. listopadu sešli se zástupci Československé obce legionářské (ČsOL) starosta Martin Bednář spolu s místostarosty Martinou Jaroškovou, Martinem Kretem, Radimem Ivanem a dalšími radními. Důvodem setkání nebyl jen samotný pietní akt u příležitosti Dne válečných veteránů, který je věnovaný památce ukončení první světové války, ale i předání zrekonstruovaného hrobu legionáře Rudolfa Rajnocha (1894 – 1924).

Paní Hildegarda Zebišová, která je nejstarší občankou Krnova, oslavila úctyhodných 105 let.

Paní Hildegarda z Krnova oslavila 105 let. Sportovala i po devadesátce

„V Krnově žiji už sto let.“ Tuto větu dnes může říct jen jediný člověk. Paní Hildegarda Zebišová, za svobodna Passatová. V Krnově se narodila 10. listopadu 1919 a dnes žije ve zdejším domově pro seniory. Tam také v pondělí 11. listopadu oslavila své významné životní jubileum.

Makové pole vyrostlo na Univerzitním náměstí.

Symbol vděku za svobodu zaplavil krajské město. V Liberci vyrostla maková pole

Listopadová sbírka ke Dni válečných veteránů, kterou pořádá nezisková organizace Post Bellum - Paměť národa, opět připomíná hrdinství a odvahu těch, kdo bojovali za naši svobodu. Kvítek vlčího máku, tedy symbol připomínající statečnost válečných veteránů, mohou zájemci pořídit i v městě pod Ještědem, a to u dobrovolníků, ve školách, v kavárnách či v obchodech. V Liberci při této příležitosti vyrostla dvě maková pole, jedno na Univerzitním náměstí a druhé v Parku Paměti národa v Jablonecké ulici.

Den válečných veteránů v Hořicích: Město si připomnělo oběti konfliktů

Den válečných veteránů v Hořicích: Město si připomnělo oběti konfliktů

V Hořicích si i letos připomněli Den válečných veteránů, který se koná 11. listopadu, pietním aktem na významných místech spojených s památkou padlých vojáků. Místní představitelé uctili památku hrdinů položením věnců a zapálením svíček, čímž vyjádřili úctu k obětem světových válek.

Desátý ročník Dne válečných veteránů.

Den válečných veteránů v Praze: Vlčí máky zaplnily i náměstí Míru

Den válečných veteránů, připomínaný 11. listopadu, je v České republice spojen s řadou pietních akcí a vzpomínkových setkání a jinak tomu není ani v Praze. Lidé po celé zemi uctívají památku vojáků z obou světových válek i novodobých konfliktů. Symbolický vlčí mák, který lze zakoupit po celý listopad, slouží jako podpora pro veterány a jejich příběhy.

Plzeň si připomněla Den veteránů papírovými květy vlčích máků.

Sady se rozzářily červenými květy. Plzeň uctila památku veteránů

Rudé papírové květy vlčích máků září od pondělí ve Smetanových sadech pod Velkým divadlem v Plzni. Symbolický záhon tu je na připomenutí Dne veteránů, který připadá na 11. listopadu. Na místě se ráno uskutečnil pietní akt, jehož účastníci si květ připnuli a vzdali tak hold těm, kteří bojovali za naši svobodu.

Tichou pietou u busty Františka Rasche na stejnojmenném náměstí uctili Přerované v pondělí 11. listopadu Den válečných veteránů.

OBRAZEM: Přerov uctil válečné veterány u památníku Františka Rasche

Den válečných veteránů uctili v pondělí 11. listopadu v 11 hodin u památníku Františka Rasche na stejnojmenném náměstí v Přerově zástupci města, armády, policie, Sokolské župy Středomoravské-Kratochvilovy a dalších spolků. Vzpomínkového shromáždění se zúčastnila také místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová (KDU-ČSL).

Jičín uctil padlé a veterány. Starosta připomněl symboliku vlčích máků

Jičín si připomněl Den veteránů. Uctili památku padlých a hrdinů

/FOTO/ Pietní akt u jičínského památníku padlých přilákal zástupce města i veřejnost, aby společně uctili památku obětí válek a válečných veteránů. Symbolický čas 11:11 dne 11. 11. připomíná konec první světové války a význam vlčích máků, které se staly symbolem vzpomínek na padlé vojáky.

Dvě válečné kapitulace, německá v roce 1918 a francouzská v roce 1940, byly podepsány ve stejném vagoně. V někdejším jídelním voze 2419 D, upraveném pro osobní potřebu francouzského maršála Ferdinanda Foche. Osud vagonu se úzce pojil s osudem celé Evropy

Dějiny temné i tajemné: Vagon, co hýbal dějinami

Byla ještě tma, když byl v neděli 11. listopadu 1918 v pět hodin a pět minut podepsán dokument, který ukončil první světovou válku. K podpisu došlo v osobním voze soukromého vlaku francouzského maršála Ferdinanda Foche, odstaveném na železniční vlečce v lese poblíž francouzského města Compiègne. Nebyl to ale poslední akt, jímž se tento železniční vagon zapsal do dějin.

Téměř šedesát metrů vysoký komín byl odstřelen v sobotu 9. listopadu dopoledne.

Už nestojí. Odstřelili vysoký komín v areálu bývalé cihelny u Třebichovic

/FOTOGALERIE,VIDEO/ Téměř šedesát metrů vysoký komín byl odstřelen v sobotu 9. listopadu dopoledne. Jelikož se v blízkosti komína nachází silnice, byl zhruba na čtvrt hodiny uzavřen provoz na komunikaci mezi Vinařicemi a Třebichovicemi. Odstřelu asistovali také policisté a hasiči. Podívejte se na první video z odstřelu. Další videa a fotogalerii připravujeme.

V rámci Dnů vojenské historie se veřejnosti otevře i fort XIII na Nové Ulici

Dny vojenské historie v Olomouci zpřístupní Žižkova kasárna, forty i mauzoleum

Komentované prohlídky běžně nepřístupných Žižkových kasáren, otevřené pevnůstky, návštěva přáslavického bunkru spojená s přednáškou o historii prostituce ve vojenských dějinách, prohlídky jihoslovanského mauzolea nebo historická vycházka s názvem Olomouc vojenská. To je jen část z bohatého programu, který od pátku 8. do neděle 10. listopadu nabídnou Dny vojenské historie.

Brdské Atommuzeum potřebuje nové návštěvnické centrum, zatím má projekt a stavební povolení.

Tajný jaderný sklad v Brdech láká lidi z celého světa. Atommuzeum chystá novinky

Sklad sovětské jaderné munice v Brdech býval nejstřeženějším a nejutajovanějším místem v bývalém Československu. Od roku 2013 je otevřený veřejnosti. Do Atommuzea Javor 51 mezi Borovnem a Míšovem na Plzeňsku míří každý rok tisíce lidí a zájem o prohlídky neustále roste. Zázemí už ale nestačí požadavkům. Areál potřebuje nové návštěvnické centrum.

Také v Kopřivnici si Den válečných veteránů připomenou nejen pietním setkáním, ale také symbolem vlčího máku.

Kopřivnice si připomene památku válečných veteránů

Den válečných veteránů si při příležitosti 106. výročí konce I. světové války připomenou v Kopřivnici. Pietní setkání se uskuteční v pondělí 11. 11. v 11 hodin u pomníku padlých před bývalou základní školou Náměstí.

Kniha Otrokovice objektivem času zachycuje proměny a rozvoj města

Kniha Otrokovice objektivem času zachycuje proměny a rozvoj města

Nové fotografie doplněné historickými snímky přináší třetí redigované vydání knihy Otrokovice objektivem času. Publikaci vydalo město ve spolupráci s Otrokovickou Besedou. Křest proběhl v rámci oslav Dne vzniku samostatného československého státu a nyní je k dostání v Turistickém informačním centru.

Den válečných veteránů uctili v pátek 10. listopadu 2023 u památníku Františka Rasche na stejnojmenném náměstí zástupci města a spolků.

Pětatřicet let od pádu totality si připomenou i Přerované

Na tradičním místě - náměstí T. G. Masaryka - budou 17. listopadu vzpomínat Přerované na pětatřicet let od pádu komunistického režimu. Den boje za svobodu a demokracii uctí vzpomínkové shromáždění u pamětní desky obětem komunismu.

Ze vzpomínkové akce v Opočně. Historické postavy spjaté se zdejší historií dokonce ožily. Součástí programu byla i autogramiáda Miloně Čepelky, který představil novou knihu a přidal také své vzpomínky na městečko, kde vyrůstal.

V Opočně ožily prvorepublikové vzpomínky. Miloň Čepelka představil novou knihu

/FOTO, VIDEO/ Na řezníka a uzenáře Jaroslava France, pekaře Václava Urbana, řezníka a uzenáře Karla Fáberu, hodináře Ladislava Fáberu, obuvníka Jana Chudého a na mnoho dalších prvorepublikových živnostníků ze Zámecké ulice se vzpomínalo první listopadovou neděli v Opočně, a to při vzpomínkové akci ke 100 let Dukovy trafiky. Ta byla zároveň i předzvěstí blížícího se Dne válečných veteránů. Připravil ji spolek Abakus a jeho partneři a její součástí byla i autogramiáda Miloně Čepelky při příležitosti vydání jeho nové knihy Josefové.