
U Skotska objevili zachovaný vrak válečné lodi. Může jít o křižník HMS Hawk
Tým potápěčů objevil u skotského pobřeží vrak lodi. Podle serveru BBC se může jednat o ztracenou válečnou loď HMS Hawke potopenou během první světové války.
Tým potápěčů objevil u skotského pobřeží vrak lodi. Podle serveru BBC se může jednat o ztracenou válečnou loď HMS Hawke potopenou během první světové války.
V sobotu se zájemci mohou v Pardubicích vydat do míst, kde se nacházela jedna z největších vojenských nemocnic své doby. Lazaret, kam mířili vojáci zranění v první světové válce, se rozkládal zhruba v místech, kde je dnešní sídliště Dukla. Historická procházka připomene na historické souvislosti i detaily z fungování takzvané Karantény.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Zachovalý komín někdejší kruhové cihelny ve Třebichovicích, který je jako jeden z mála v Česku ve velmi dobrém stavu a mohl by stát ještě desítky let, bude v první polovině září odstřelen. Vlastník pozemku chce území rozparcelovat, přivést inženýrské sítě a nabídnout k odprodeji zájemcům o výstavbu rodinných domů. Vyznavači historie, komínáři i místní jsou zklamaní, že přijdou o jednu z dominant v obci.
S poslední lahví se v roce 1982 ve sklárně Lesní Brána v Dubí u Teplic zastavil poslední fungující automatický stroj Owens, který zde pracoval již od roku 1912. Tuto skutečnost mimo jiné dokládá i letošní nejzajímavější přírůstek sbírky lahví, tedy pivní lahev typu EURO opatřená nápisem: TO JSEM JÁ – POSLEDNÍ LÁHEV LESNÍ BRÁNY 30. 6. 82 KONEC AUT. STROJŮM OWENS 1912 – 1982.
/FOTO/ Tuto sobotu 10. srpna se konala tradiční vycházka Kudy prošel Císařpán.
Stavby architekta a stavitele Karla Houry jsou velmi známé, jednou z nejznámějších je rozhledna Svatobor v Sušici.
Dům s opravdu velmi temnou historií. Tak lze nazvat budovu bývalého Kohnova mlýna v třebíčské ulici Na Potoce, kde krátce po první světové válce došlo k přinejmenším dvěma vraždám. Byly natolik děsivé, že se o nich mluvilo i za hranicemi Československa. Z mlýna se stal časem obytný dům – a jeden z bytů bude nyní na prodej. „A to formou elektronické aukce. Vyvolávací cena bytu bude 2,4 miliony korun,“ informoval starosta Pavel Pacal.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Nebe bez mraků vytvořilo ideální podmínky pro leteckou show. Tu si v sobotu a neděli užili návštěvníci letiště v Holešově. Na 26. ročníku Čmelák model show se sešlo 85 pilotů se s 120 modely letadel.
Skok a salto! Zkrátka trik za trikem. To byla exhibice parkouristů, kterou si v sobotu odpoledne v areálu Olympijského festivalu u jezera Most nenechalo ujít množství návštěvníků, aby se obdivovalo tomu, co tito borci dokáží.
Původní šlechtický objekt využívá obec Neplachovice nyní jako místo konání různých společenských a kulturních akcí. Konají se v něm výstavy, adventní i velikonoční jarmarky a při některých příležitostech i komentované prohlídky.
Sbor dobrovolných hasičů v Černoučku oslavil v sobotu 3. srpna 120. výročí svého založení za účasti významných hostů a hasičských sborů z okolí. Akce nabídla bohatý program včetně ukázek historické i moderní techniky, ocenění členů a zábavy pro veřejnost.
V sobotu 20. července se v Třebotovicích uskutečnily slavnosti u příležitosti setkání rodáků, usedlíků a přátel této okrajové části Českých Budějovic. Myšlenka uskutečnit akci se zrodila v místním spolku. Hlavním cílem bylo propojení současných i původních obyvatel a přátel, kteří Třebotovice navštěvují.
/VIDEO, FOTO/ Takovou slávu Borek nepamatuje. Desítky lidí si nenechaly ujít v neděli 4. srpna slavnostní otevření zvonice. Oslavy vypukly ve 14 hodin v kostele sv. Mikuláše, kde proběhla bohoslužba. Poté následoval koncert houslistky Anny Veverkové. Zazpíval i operní pěvec Andrej Beneš, kterého na varhany doprovodil Josef Jonáš. Zazněla i slavná píseň Ave Maria, takže se nikdo nemohl divit, že si publikum žádalo přídavek.
Tankové dny ve Smržovce se konají o tomto víkendu v prostorách Muzea obrněné techniky ve Smržovce. Jako obvykle byly pro návštěvníky připraveny tanky T-55 a VT-55, na kterých se bezpečně svezla celá rodina. V sobotu nad areálem létal i čtyřmístný vrtulník Robinson 44.
Mladý ústecký fotograf Antonín Cettl (17 let), který letos získal první cenu v juniorské kategorii v soutěži Czech Nature Photo, se v půli prázdnin vydal do Alp na severu Itálie, aby si splnil svůj sen o setkání s jedním z největších evropských dravců– s orlosupem bradatým (rozpětí křídel až 2,8 m). Horský průsmyk Passo Stelvio se nachází v nadmořské výšce 2758 metrů v těsné blízkosti italsko-švýcarské hranice. Před 1. světovou válkou zde byla i hranice mezi Itálií a Rakouskem-Uherskem, což dokládá řada zbytků vojenských opevnění v této oblasti.
Velmi emočně vypjaté chvíle prožívali lidé na Hodonínsku po vypuknutí první světové války a odjezdu mobilizovaných mužů žijících ve zdejších městech a obcích. Ředitelka Okresního archivu v Hodoníně Galina Rucká Deníku poskytla náhled do dění v Miloticích. Od začátku konfliktu uplynulo sto deset let.
První světová válka, jejíž začátek před 110 lety si aktuálně připomínáme, vedla nejen k následnému vzniku samostatného Československa. Mimo jiné zásadně změnila pražskou dopravu, když bylo třeba postupně nahrazovat koně rekvírované pro nasazení na frontách. Souvislosti, které leckdy překvapí i znalce veřejné dopravy, ukazuje nová výstava v Muzeu městské hromadné dopravy v Praze, působícím v areálu tramvajové vozovny ve Střešovicích.
Sto deset let uplynulo od začátku první světové války. Okresní archiv v Hodoníně připomíná dopady, které krvavý konflikt provázely v Rakousku-Uhersku.
Život císařovny Zity Habsburské přiblíží v kavárně U modrého zvonku v Opavě profesor Cyrille Debris první srpnovou středu 7. 8. od 16 hodin.
Sto deset let uplynulo od začátku první světové války, která zcela proměnila mapu Evropy. Tehdejší oběti dodnes připomínají pomníky stojící v mnoha obcích a městech na Hodonínsku. Jen z Hodonína pocházelo více než dvě stě padlých vojáků.
Před 110 lety, 28. července 1914, se ve všech obcích tehdejšího rakousko-uherského mocnářství objevilo nechvalně proslulé provolání Mým národům!, jímž císař František Josef II. vyhlašoval válku Srbsku, což znamenalo de facto začátek první světové války - do té doby největšího konfliktu, jaký svět poznal. O tom, jak tento tragický dějinný okamžik prožívali místní lidé čtoucí zmíněnou vyhlášku, vypovídají obecní kroniky.
V sobotu 20. července se u kaple blahoslaveného Karla Habsburského nad Branišovem konala poutní mše svatá k výročí jejího posvěcení. Mši sloužil P. Petr Řezáč v tradičním římském ritu, známém jako tridentská mše, která je sloužena výhradně v latině.
Zarputilý křesťan, diktátor, bojovník proti nacismu i mučedník. Rakouského kancléře Engelberta Dollfusse odborníci považují za výrazného státníka předválečné politiky, u kterého se dosud nedokážou objektivně shodnout v jeho úloze. Svou funkci považoval za boží poslání, demokracii vyměnil za autokracii, rozpoutal občanskou válku, ale dokázal vzdorovat Třetí říši a zachovat samostatnost Rakouska. Svými činy se však stal nepřítelem Adolfa Hitlera, za což před 90 lety zaplatil nejvyšší cenu.
Exotický úlovek si přinesla z lesa u Oseka Vendula Svobodová. Objevila tu houbu původně z Austrálie, květnatec Archerův.
Obec Předonín se nachází v bývalém okrese Roudnice nad Labem (dnes Litoměřice), pod památnou horou Říp. Sbor dobrovolných hasičů tam byl založen 1. srpna 1909. Jako jednomu z mála sborů se podařilo zachovat pamětní zakládací listinu se vznikem sboru a zapsáním do župy Podřipské číslo 38.
Od 1. července vede Prácheňské muzeum v Písku nový ředitel Ivan Náprstek. Ve funkci vystřídal Jiřího Práška, který stál v čele muzea 18 let. Ivan Náprstek zvítězil ve výběrovém řízení vypsaném Jihočeským krajem, které muzeum zřizuje.
/FOTO, VIDEO/ V Jičíně pokračuje výstavba infrastruktury v areálu bývalých kasáren za téměř čtvrt miliardy korun, kde vznikne zcela nová čtvrť s rodinnými i bytovými domy. Radnice již zveřejnila katalog, ze kterého si mohou zájemci o parcely vybrat podobu svého budoucího bydlení. Zástavba pod vilovou čtvrtí Čeřovka tak bude mít jednotný ráz, ale zároveň bude dostatečně variabilní, což se týká domů i bytů.
Velká nad Veličkou, Javorník, Hrubá Vrbka či větrný mlýn v Kuželově. To jsou dějiště letošních Horňáckých slavností. Návštěvníci se mohou mimo jiné těšit na dvoudenní tradiční jarmark na Velickém náměstí a především na večerní pořady na Horňáckém stadionu.
/FOTOGALERIE/ V Nesuchyni se o víkendu 13. 7. slavilo 150 let od vzniku Sboru dobrovolných hasičů Nesuchyně. Byl připraven bohatý program, který začal ve 13:00 hodin, požehnáním nového praporu SDH Nesuchyně, kazatelem Zdeňkem Turkem.
Ve věku nedožitých 95 let zemřel veterán druhé světové války Ján Novenko, který se účastnil bojů při osvobozování jižní Moravy, jmenovitě například Hustopečí, Křepic, Brna a také Lanžhota. S jižní Moravou následně spojil i další část života, když řadu let prožil v Moravské Nové Vsi.
Město toho mělo v novém Československu mnoho zajímavého. Kuriózní střípky z místního života před 100 lety pro vás vybírá Jan Schinko, odborník na budějovickou historii. Tentokrát o místních cechách.
/FOTO, VIDEO, TIP NA VÝLET/ Slouha, Fůra sena, Obří záda, Šplíchalův kočár a Umyvadlo. Pro většinu lidí na první pohled jen nahodilá slova, pro obyvatele obce Přišimasy velmi známá jména. Nad její částí Skřivany se totiž tyčí vrch Klepec. Místo, které působí jako vystřižené z pohádek nebo fanstasy filmů, je významnou přírodní památkou a v jeho lesích se skrývají žulové skály, jež nesou tyto názvy.
Dřevěné sošky a hole, oblečení, peníze i lidské a zvířecí ostatky turisté nalezli v tajících ledovcích v Alpách ve Švýcarsku. Pomáhají tak archeologům s mapováním tamní historie i vývoje ekonomiky od doby železné po novověk. Nalezené předměty jsou často jedinečné a pro vědce je složité zjistit jejich původ i účel. Rovněž musí být opatrní kvůli zachovalým virům.
Jindřich Brouček, vojenský pilot a břeclavský rodák, tragicky zahynul v roce 1932 po boku Tomáše Bati při letecké havárii. Sdružení Kořeny se rozhodl uctít jeho památku pomníkem, který stojí přímo naproti jeho rodnému domu v Břeclavi.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Vojáci, zákopy, válečná vřava a také tanky či jiná vojenská vozidla. Tak to vypadalo v sobotu 13. července na Modelářském letišti v Lánech, kde se konala RC Military model show - Ostrfront 1943. Návštěvníci si mohli užít tankovou bitvu rádiem řízených modelů doprovázenou zvukovými a pyrotechnickými efekty. Akci pořádaly Modelářský klub Lány a RC military model 1/6.
/FOTO, VIDEO/ Je tu červencový díl oblíbeného seriálu, ve kterém hádáte známá i neznámá místa Českolipska let současných i minulých. Tak schválně - jak moc znáte své okolí?
Hudební festivaly, hrad plný šermířů i pohodové letní večery. Horký prázdninový víkend nabízí spoustu zajímavých akcí v celém Olomouckém kraji. Vyberte si z našich tipů.
Hudební festivaly, hrad plný šermířů i pohodové letní večery. Horký prázdninový víkend nabízí spoustu zajímavých akcí v celém Olomouckém kraji. Vyberte si z našich tipů.
Hudební festivaly, hrad plný šermířů i pohodové letní večery. Horký prázdninový víkend nabízí spoustu zajímavých akcí v celém Olomouckém kraji. Vyberte si z našich tipů.
Hudební festivaly, hrad plný šermířů i pohodové letní večery. Horký prázdninový víkend nabízí spoustu zajímavých akcí v celém Olomouckém kraji. Vyberte si z našich tipů.
Sedmnáctý všesokolský slet je minulostí. Do vzpomínek se přestěhovaly zástupy žen, mužů i dětí v cvičebních úborech či častěji v pestrých tričkách, vyznačujících příslušnost k Sokolu i ke konkrétním jednotám, které Pražané po celý sletový týden potkávali jak v ulicích metropole, tak třeba i v metru, tramvajích nebo autobusech. Sokolové o prodlouženém víkendu svůj slet završili a většina účastníků odjela – načež Deník zaslechl, že bez nich je Praha jaksi „prázdnější“.
Už se stalo nepsaným pravidlem, že před každou olympiádou se Češi mění v národ módních znalců a kritiků. Stačí, aby byla odtajněna podoba nové kolekce, v níž se tuzemští sportovci předvedou na slavnostním zahájení her, a přivalí se lavina chvály i zděšení, rozpaků i výsměchu. Letošní Paříž není výjimkou, naopak. Deník se proto rozhodl zmapovat, jak se v průběhu let měnilo odění českých olympioniků na letních hrách. Hlasujte, které se vám líbí nejvíc.
/FOTO/ Soutěska Vintgar má 6 km, 150 m hluboká, s křišťálově čistou vodou a vodopádem Šum, největším říčním ve Slovinsku. Prší, v obci Zasip v hospodě čufty v paradajkove omaki, pire a krompir už nemají, dáváme si pašulj s 1/2 klobase a pivo a jdeme na Bled…
Britská továrna na motocykly Douglas z Kingwoodu se prezentovala hlavně stroji s horizontálně protilehlými dvouválcovými motory. Vyráběla je pro armádu, pro závody na ploché dráze a zkoušela to i s výrobou malých aut – cyclocarů. Jeden Douglas dokonce absolvoval cestu kolem světa. Na trhu tato značka vydržela půl století.
/FOTO, VIDEO/ V oboře Židlov, jejímž srdcem je bývalá tanková střelnice, se zubrům evropským opravdu daří. S příchodem léta se tu narodila další čtyři mláďata. Stádo se tak rozrostlo na 44 kusů.
/VIDEO, FOTO/ Jeden z vrcholů sletového týdne v rámci program XVII. všesokolského sletu, který Praha hostí do pátku 5. července, přinesla v úterý večer show Sokol Gala v O2 areně. Sportovně divadelní program, který jako režisér připravil Dan Komarov z Cirku La Putyka, představil sokolský příběh od historie po současnost.
Ve středu 2. července 1924 se v lisabonském Parku Necessidades (lze přeložit asi jako Park Potřebných) odehrála zvláštní scéna. Za přihlížení desítek diváků tam proti sobě stanuli dva muži s meči v rukách. Jedním z nich byl kapitán portugalského letectva, druhým odstupující předseda portugalské vlády. Spor ve věci cti se rozhodli rozetnout soubojem.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Zádušní mši za arcivévodu Františka Ferdinanda d´Este a jeho ženu, vévodkyni Žofii z Hohenbergu, rozenou Chotkovou a obecně za všechny oběti první světové války, celebroval v kapli sv. Huberta na Konopišti, na den přesně 110 let od sarajevského atentátu, benešovský farář Marcel Timko.
Dvojnásobného starostu, starostu Prahy i starostu Sokola Jana Podlipného, představuje venkovní výstava, kterou je nyní možné zhlédnout před radnicí na Mariánském náměstí v centru Prahy. Přibližuje nejen to, co vykonal, ale i jeho osudy – a rovněž dobu nazývanou belle époque: „krásných časů“ doby kolem přelomu 19. a 20. století, které pak smetly z každodenního života do do dějin události první světové války.
Přestože byla většina venkovních akcí zrušena kvůli nepříznivému počasí. Příbramské výstavy nabídnou spostu důvodů k radosti a je třeba neopomenout Pohárový běh Lochovice - Plešivec.