Kreativ

ŠTÍTEK: první světová válka

Zdeněk Hřib hostem předvolebního podcastu Jiný pohled Kateřiny Perknerové.

Proti polyamorii nic nemám, byť sám jsem věrný jedné ženě, říká Zdeněk Hřib

Předseda České pirátské strany Zdeněk Hřib byl dalším hostem speciálního volebního podcastu Jiný pohled Kateřiny Perknerové. V hodinové debatě mimo došlo i na ožehavou otázku rovnoprávnosti mužů a žen. V tomto ohledu je Hřib nekompromisní. „S rovnoprávností mužů a žen je třeba to myslet vážně. Někteří muži si nevšimli, že společnost se začala proměňovat a jejich role už není, jako bývala,“ říká Hřib s odkazem na změnu, která začala v období první světové války, kdy ženy musely přebrat některé činnosti i profese, které před tím patřily výhradně mužům.

Komentovaná vycházka Nádraží Ostrava-Vítkovice kterou pořádá projekt Ostravské pěšiny, 5. července 2025, Ostrava.

Komentovaná vycházka Ostravské pěšiny přiblížila historii vítkovického nádraží

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Vítkovické nádraží má za sebou už více než 60 let historie. Momentálně prochází rekonstrukcí, která bude dokončena v polovině příštího roku. O minulosti, současnosti a nejisté budoucnosti byla víkendová komentovaná vycházka Nádraží Ostrava-Vítkovice: perla bruselského stylu, kterou provázel Petr Lexa Přendík, zakladatel projektu Ostravského pěšiny.

Výstava U Branky v Plzni připomíná architekta Hanuše Zápala.

Navrhl plzeňská gymnázia i pivovar. Od narození Hanuše Zápala uplynulo 140 let

Mrakodrap na Americké ulici, Benešova i Masarykova škola, reprezentační budova Měšťanského pivovaru. To jsou některé ze staveb, jejichž autorem byl jeden z nejvýznamnějších architektů meziválečné Plzně Hanuš Zápal. Od jeho narození v Krašovicích na Plzeňsku letos v únoru uplynulo 140 let. U Branky ve Smetanových sadech bude až do 30. července k vidění výstava připomínající jeho život a dílo.

Poznáte, kde jsme fotili?

Hádanka z Písecka: Poznáte, kde jsme fotili?

Všímáte si svého okolí? Samozřejmě ano. Ale poznáte obec na Písecku jen podle detailů, které pro vás zachytil hledáček redakčního fotoaparátu? Zkuste to. Název obce můžete vybrat v nevýherní anketě na konci článku.

České muzeum stříbra v Kutné Hoře.

Venkovní expozice před Českým muzeem stříbra mapuje život špiona Vosky

/FOTO/ České muzeum stříbra v Kutné Hoře připomíná letošní 150. výročí narození kutnohorského rodáka, špiona Emanuela Viktora Vosky (1875 až 1960), který se zapsal do historie odboje první i druhé světové války. Až do ledna příštího roku je před budovou Hrádku k vidění venkovní výstava dobových fotografií, dokumentů i Voskova portrétu z ateliéru slavného fotografa Františka Drtikola.

U požáru u obce Hrdly pomáhali také litoměřičtí dobrovolní hasiči. Kvůli nebezpečné munici museli jako ostatní zůstat na perimetru.

Kde se vzala munice v lese u Travčic? Hasiči kvůli výbuchům nemohli zasáhnout

Mezi Travčicemi a Hrdly hoří ve čtvrtek 3. července už druhým dnem les. Zásah hasičům značně komplikuje přítomnost staré válečné munice, několik kusů už ve středu pod žárem explodovalo. Zajímali jsme se, jak se nebezpečné předměty do přírody nedaleko Terezína dostaly a zda lidem v této lokalitě hrozí nějaké nebezpečí. 

110. výročí přátelství mezi českými městy a obcemi a italským Valle di Ledro.

110 let přátelství mezi Příbramí a Valle di Ledro připomnělo slavnostní setkání

Ve dnech 26.–29. června se v Příbrami a jejím okolí uskutečnilo slavnostní setkání u příležitosti 110. výročí přátelství mezi českými městy a obcemi a italským údolím Valle di Ledro. Toto výjimečné partnerství, které započalo během první světové války, kdy příbramský kraj přijal válečné uprchlíky z Itálie, bylo připomenuto sérií ceremonií, kulturních akcí i dojemných vzpomínek.

Ilustrační foto.

Čeští potápěči a historici zdokumentovali vrak italské lodě potopené za války

Čeští potápěči a historici se ponořili k vraku italské přepravní lodě Firenze, kterou za druhé světové války potopila řecká ponorka. ČTK o tom informovalo sdružení Czech Diving Team, které se na tento druh historických průzkumů specializuje. Loď po první světové válce evakuovala první skupinu československých legionářů z Vladivostoku na ruském Dálném východě do Neapole.

Přeborov.

Přeborov ukrývá stopy dávné historie a překvapí množstvím památek

Přeborov, malebná víska nedaleko Milevska, se pyšní bohatou historií sahající až do 15. století. Od prvních zmínek o majetku milevského kláštera až po významné archeologické nálezy, obec nabízí pestrou paletu historických památek a kulturních akcí. Text o obci připravil Karel Kafka.

Ilustrační foto

Roubenky, výhledy a lesní silničky: Brdský okruh stojí za to projet

Dnes vyrazíme z Nové Paky na nenáročný, ale krásný 13kilometrový okruh po malebných silničkách Českého ráje. Čekají vás roubené chalupy v Úbislavicích, pohled na hrad Bradlec a zpáteční cesta přes Zboží a Brdo – přesně jak radí místní trasa “Brdský okruh”. Skvělý tip na odpolední vyjížďku.

Heliodor Píka

Opava si v sobotu připomene generála Heliodora Píku

Generál Heliodor Prokop Píka byl československý voják a legionář, významný představitel zahraničního československého protinacistického odboje a po únorovém převratu oběť komunistického režimu.  

Slavný český průkopník létání byl v osobním životě nešťastný. Nedařilo se mu v podnikání ani v lásce.

Dějiny temné i tajemné: Křídla inženýra Kašpara

Ve čtvrtek 16. června 1910 složil v Pardubicích pilotní zkoušku legendární první český aviatik inženýr Jan Kašpar. Do dějin českého létání se zapsal především úspěšným přeletem z Pardubic do Chuchle, který se uskutečnil v sobotu 13. května 1911, proslavil se ale už o rok dříve. V neděli 19. června 1910 uskutečnil na vojenském cvičišti v Pardubicích svůj první veřejný vzlet, na který se přišlo podívat kolem 22 tisíc lidí.

Naučná stezka, která na devíti zastaveních přináší příběh zapomenutého válečného lazaretu v místech dnešního sídliště Dukla.

Před 110 lety se na Dukle v Pardubicích otevřel lazaret pro 10 tisíc vojáků

Sídlištěm Dukla v Pardubicích nově prochází naučná stezka, která na devíti zastaveních přináší příběh jednoho z největších lazaretů ve střední Evropě. Rozkládal se za první světové války na 80 hektarech, později dřevěné baráky nahradily bytové cihlové domy. V neděli 15. června je to 110 let, kdy takzvaná Karanténa začala ve městě fungovat. ČTK to řekl vojenský historik Ivan Fuksa, který bude lidi na stezce provázet.

V Parku Bedřicha Smetany ve Městě Albrechticích probíhá poslední etapa rekonstrukce.

Park ve Městě Albrechticích prochází obměnou. Oživí ho nové záhony nebo lavičky

V Parku Bedřicha Smetany ve Městě Albrechticích probíhá poslední etapa prací, jejichž cílem je obnova a další rozvoj lokality, aby byla pro návštěvníky ještě atraktivnější. Park oživí nové záhony s trvalkami a květinami, lavičky k odpočinku nebo terénní schodiště a mlatové cesty, které zpřístupní svažité části parku. Pokud práce nepřeruší počasí, má být dle smlouvy o dílo hotovo do konce července.

Den otevřených dveří připomněl 90. výročí založení společnosti Fatra v Napajedlích (červen 2025).

Proč Fatru pojmenovali Fatra zůstává záhadou. I po devadesáti letech

/FOTOGALERIE a VIDEO/ Většinu dne pršelo. Jenomže Fatra je tak nějak z podstaty nepromokavá a nikoho z návštěvníků to zjevně neobtěžovalo. Nedělní Den otevřených dveří připomněl devadesát let existence napajedelského podniku, který v roce 1935 zakládala firma Baťa.

33. Aviatická pouť v Pardubicích.

Nedělní program Aviatické pouti na pardubickém letišti vážně poznamenalo počasí

Nedělní program Aviatické pouti na pardubickém letišti poznamenalo počasí. Kvůli bouři museli pořadatelé téměř na hodinu zcela přerušit program, návštěvníky na to předem upozornili. Škody napáchal zvláště vítr, který poničil některé stany včetně režie, lidé našli útočiště před počasím v leteckých hangárech, řekla ČTK Marie Schillerová z organizačního štábu. „Většina návštěvníků se schovala a zhruba po hodině byl program obnoven," uvedla Schillerová.

Seriál Vyprávěj České televize (na fotografii) byl v Česku velkým hitem. Nyní podobnou seriálovou retro mánii zažívá Slovensko, díky dennímu seriálu Sľub (Slib), který vysílá slovenská televize Markíza

Slovensko žije nostalgií. Lidé si oblíbili retro seriály a vzpomínají, jak bylo

Slovensko se v současnosti veze na vlně retro nálady. Alespoň co se týče televizních pořadů. Hned dva v současnosti nejpopulárnější seriály v zemi se totiž dějově odehrávají v minulém století - projekt Dunaj, k vašim službám v období druhé světové války, seriál Sľub (Slib) pak v roce 1985. Lámou přitom rekordy sledovanosti, podobně jako to kdysi v České republice dokázal seriál České televize Vyprávěj. 

Hasičská stříkačka R-A-Smékal

SDH Černěves oslavil 120 let. Přijeli kolegové, nechyběly ukázky techniky

Obec Černěves se nachází v okresu Litoměřice asi 4 kilometry severně od města Roudnice nad Labem. Původní název obce byl Čermněves, což znamená Červená ves. Název obce Červená ves se odvozuje od barvy kůry okolních lesních borovicových porostů. Ves je připomínána roku 1273 jako majetek kláštera doksanského. 

V Opočně se na vzpomínkové akci představil i KVH Dobruška.

Úniky do minulosti? Je to odreagování, říká fanda vojenské historie z Dobrušky

Je to parta kamarádů, kterou zajímá vojenská historie. Rádi ji poznávají a tak trochu i zažívají, když na sebe obléknou dobové uniformy a účastní se historických rekonstrukcí bitev. Dávnou i nedávnou pohnutou historii však připomínají ostatním také jinak, třeba výstavami. Klub sdružující kamarády vojenské historie v Dobrušce čítá přes dvě desítky členů.

Park U Lva v brněnských Kníničkách chátrá a zarůstá. Plánovaná rekonstrukce by měla začít i skončit ještě v letošním roce.

Bouře v Brně kvůli opravě parku se lvem: Moc drahá a nic se neděje, vadí lidem

/FOTO, VIDEO/ Od podzimního zastavení opravy parku U Lva v brněnských Kníničkách se situace v místě téměř nezměnila. Výrazně se však změnily poměry v celé městské části. Skupina obyvatel podala proti hospodaření úřadu petici. Zakázky na opravu tohoto parku a Jedlého parku na břehu Svratky pod hrází považují za předražené. Starostka Lenka Ištvanová tvrdí, že je petice součástí předvolební kampaně bývalého starosty Martina Žáka.

Nedělní druhé kolo polských voleb bude velmi dramatické. Východní Polsko volí opozičníka Nawrockého

Protože je to víc Polák. Východní Polsko volí opozičníka Nawrockého

/OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE DENÍKU V POLSKU/ Nedělní druhé kolo polských prezidentských voleb bude velmi dramatické. Nikdo v Polsku si netroufne odhadnout, zda vzhledem k těsným průzkumům bude jeho vítězem vládní kandidát, prozápadní primátor Varšavy Rafał Trzaskowski, nebo jeho soupeř podporovaný opozičním tradicionalistickým Právem a spravedlností Karol Nawrocki.

Výstava Kdo je sporťák aneb Sportovní kočárky v historii v Regionálním muzeu v Mělníku.

V jakém kočárku se vozila vaše prabába? Mělnická výstava mapuje sto let sporťáků

/FOTOGALERIE/ Mělnické muzeum vyhlásilo soutěž, do které se lze zapojit fotkami sportovních kočárků z rodinných archivů. Soutěž provází výstavu Kdo je sporťák, která mapuje sto let dlouhou historii sportovních kočárků, kterým se v začátcích říkalo sedací vozíky. Podívejte se, v jakých kočárcích se vozila batolata od konce devatenáctého do konce dvacátého století. 

Muzeum a galerie v Prostějově

Výstava v muzeu v Prostějově připomene osudy italských vystěhovalců

Osudy tisíců italských obyvatel Jižního Tyrolska a Přímoří, kteří byli za první světové války vysídleni na území současné České republiky, připomene výstava v Muzeu a galerii Prostějov. Expozice připravená ve spolupráci s Vědeckou knihovnou Olomouc představuje nejen osudy lidí, kteří v Čechách a na Moravě nalezli bezpečí a pomoc, ale ukazuje i na navázaná přátelství.

První ročník festivalu vojenských kuchyní nabídne speciality od dob antiky až po současnost

Festival vojenských kuchyní provoní Olomouc. Nabídne jídla od antiky po dnešek

Vojenský guláš, masové špízy a kuličky, chlebové či zelné placky, polévky i štrúdl provoní v sobotu 31. května nádvoří Vlastivědného muzea v Olomouci (VMO). Dobroty, které tam budou návštěvníci ochutnávat, jim kuchaři připraví pod širým nebem. První ročník festivalu vojenských kuchyní nabídne pokrmy, které vařily armády od dob antiky až do 20. století.

Festival vojenské historie na hradě Helfštýn.

Helfštýn zaplní Festival vojenské historie, největší na Moravě

Řinčení zbraní, rytířské souboje, dobová hudba, tanečníci, kejklíři a vše, co patří k dávné historii. Hrad Helfštýn bude o víkendu patřit již patnáctému ročníku Festivalu vojenské historie, který je největší akcí svého druhu na Moravě. Festival začne v sobotu 24. května v 10 hodin a program potrvá až do nedělního večera.

Festival vojenské historie na hradě Helfštýn.

Řinčení zbraní a udatní rytíři. Helfštýn bude hostit Festival vojenské historie

Řinčení zbraní, rytířské souboje, dobová hudba, tanečníci, kejklíři a vše, co patří k dávné historii. Hrad Helfštýn bude o víkendu patřit již patnáctému ročníku Festivalu vojenské historie, který je největší akcí svého druhu na Moravě. Festival začne v sobotu 24. května v 10 hodin a program potrvá až do nedělního večera.