Dlažba s prorůstající zelení a rozsáhlými zelenými zálivy, mlatové cesty, další stromy, upravené břehy vodní nádrže a okolí. Tak by mělo v budoucnu vypadat náměstí Karla Panušky v Újezdě, jeho budoucí podobu představil čtvrtý plzeňký obvod při setkání s místními obyvateli.
Na mapě historických památek, které je na Benešovsku možné navštívit, přibude další místo - zámek Neustupov. Citlivě zrekonstruovaná památka se tak přiřadí k skutečně významným turistickým místům jako je Konopiště, Jemniště, Vrchotovy Janovice nebo Český Šternberk. Neustupovský zámek se po několikaleté rekonstrukci veřejnosti poprvé otevře v neděli 27. dubna.
Depot zlatých mincí, šperků a tabatěrek odevzali nálezci v únoru 2025 do Muzea východních Čech v Hradci Králové. To jej v pátek 25. dubna představilo novinářům.
Dva turisté na jihozápadním úbočí vrchu Zvičina u Dvora Králové nad Labem v únoru objevili novověký poklad v odhadované hodnotě přes 7,5 milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech (MVČ) v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze 3,7 kilogramu, řekl dnes novinářům vedoucí archeologického oddělení MVČ Miroslav Novák.
Na letošním ročníku přehlídky Automobilové klenoty se představí skutečný skvost – Voisin C18 Cabriolet „Myrte“ z roku 1931. Jde o jediný dochovaný exemplář tohoto typu na světě, což z něj činí mimořádně cenný artefakt automobilové historie. Tento výjimečný veterán, který během své existence vystřídal pouze dva majitele a na tachometru má pouhých 2700 kilometrů, je dokonalou ukázkou inženýrského umu Gabriela Voisina – vizionářského architekta, který do světa automobilového designu přenesl principy letectví. Vůz bude k vidění společně s dalšími nádhernými historickými automobily už tento víkend, 26. a 27. dubna 2025, v prostorách Galerie Golf Hostivař, kde se uskuteční pátý ročník prestižní výstavy Automobilové klenoty.
Třináctý ročník přehlídky amatérských divadel Šubertova Dobruška zakončila inscenace Geralda Sibleyrase Vítr ve větvích topolů v podání ochotníků ze souboru Na tahu z Červeného Kostelce pod režijní taktovkou Rostislava Hejcmana.
V Bohdalově se chystají oslavy 80. výročí osvobození, které připomenou hrdinství místních odbojářů a oběti obou světových válek. Součástí akce bude odhalení pamětní desky a vzpomínkový program, který má za cíl osvětlit historické události, jež byly dlouho zamlčovány.
Před 110 lety vypuklo v tehdejší Osmanské říši masové vraždění tamější arménské populace, mužů, žen i dětí. Osmanská vláda při těchto masakrech zavedla do praxe řadu opatření, která o pouhých 25 let později přejal a zdokonalil německý nacistický režim a jeho satelity. V masovém měřítku se tu poprvé objevily koncentrační tábory, pochody smrti i hromadné popravy. Zrodil se také nový pojem: genocida.
Matchless znamená bezkonkurenční, jedinečný, nesrovnatelný nebo nedostižný. A přesně takové byly svého času britské motocykly stejného jména. Matchless byla jedna z nejstarších značek ve Velké Británii. Pod tímto názvem byla do roku 1966 vyráběna široká škála modelů.
Milí čtenáři, i v dnešním, velikonočním příspěvku budeme pokračovat ve společných návštěvách obcí Libavska a podíváme se do jedné z těch větších. Navštívíme dříve střediskovou obec Rudoltovice. Vydáme se k ní z Podlesí, místní části Budišova nad Budišovkou.
Unikátní stoletý stroj přibyde na výstavě motocyklů Rychlost a tradice v Muzeu Vysočiny Pelhřimov. Je to jediný dochovaný motocykl od firmy Hynek Pavlíček z Tišnova, která se výrobou zabývala před první světovou válkou. Návštěvníci novinku uvidí v červenci a v srpnu.
Zdobí ho přímo mušketýrský knír, skvělé sportovní úspěchy, skromnost a velká chuť motivovat děti ke sportu. Vícebojař Adam Sebastian Helcelet společně se svou ženou Denisou zavítají v létě do Strakonic. Konkrétně na Základní školu Dukelská, kde se uskuteční od 18. do 22. srpna jejich Kemp vítězů. „Sport mě naučil disciplíně, tahu na branku, cílevědomostia zvládání stresu,“ říká sympatický sportovec.
V Praze na Nové Waltrovce ve středu 16. dubna odhalili sochu nazvanou Odvaha, která připomíná hokejistu Augustina Bubníka a první českou pilotku Boženu Laglerovou. Autorem umělecké instalace je Dušan Zahoranský.
Osudy dobrého vojáka Švejka od Jaroslava Haška poznal z knihy či z filmu snad každý. Ale spojitosti s Novým Jičínem? Kurátor zdejšího muzea Radek Polách jich shromáždil tolik, že vydaly na samostatnou expozici!
Slavnostní okamžik zažily v sobotu Luby. Byl tam odhalen památník brigádnímu generálovi in memoriam Josefu Ptákovi před jeho rodným domem v Lubech. Odhalen byl na den přesně, kdy uplynulo 80 let od jeho smrti v koncentračním táboře ve Flossenbürgu. Autorkou originálního památníku je sochařka Zuzana Kantová.
/VIDEO/ Kde na zámku Kačina úřadovala pruská armáda? Jak se využívalo zámecké divadlo během druhé světové války? A kam hrabě Chotek zazdil svůj poklad? V sobotu 12. dubna otevřel zámek Kačina své brány dokořán a během komentovaných prohlídek poodhalil část své historie.
Blíží se výročí konce druhé světové války od něhož uplyne již 80 let. I přes tak dlouhou dobu mají mnozí lidé tehdejší události stále v živé paměti. Mezi nimi je i Bohuslav Chalupský z Hlavňovic, který se s námi rozhodl podělit o vzpomínky na již samotný konec války. Přinesl strach, radost, ale i tragickou událost.
Plzeň - Novou studii budoucí podoby náměstí Karla Panušky v Plzni-Újezdě představí místním obyvatelům čtvrtý plzeňský obvod, kam tato část města spadá, 20. dubna při akci Tradiční Velikonoce v Újezdě.
V nedělní Toulavé kameře uvidíte také jednu z výstav Oblastního muzea v Ústí nad Labem. Start cestovatelského pořadu České televize je 13. dubna pět minut po desáté hodině dopolední. A na co se můžete těšit? Kamery ČT tentokrát zavítaly do města Králíky, na hrad Grabštejn a také do Ústí nad Labem, kde v muzeu probíhá výstava Námořníci českých zemí a Ústecka.
/FOTO, VIDEO/ Kde na zámku Kačina úřadovala pruská armáda? Jak se využívalo zámecké divadlo během druhé světové války? A kam hrabě Chotek zazdil svůj poklad? V sobotu 12. dubna otevře zámek Kačina své brány dokořán a během komentovaných prohlídek poodhalí část své historie.
Jeho tatínek bojoval za první světové války u Bachmače, on sám zažil protektorát i éru komunismu. Vladimír Všetička, který dnes žije v Domově pro seniory v Radkově Lhotě, slaví letos 101. narozeniny. Je důkazem toho, že i po odchodu do důchodu je možné žít naplno a plnit si sny. Bývalý učitel zeměpisu a dějepisu totiž až po sedmdesátce procestoval kus světa.
Tři dubnové středy budou v Dobrušce patřit ochotnickému divadlu. Třináctý ročník Šubertovy Dobrušky startuje 9. dubna a pokračuje 16. a 23. Dvakrát se představí domácí herci s tituly Bylo nás pět a Záskok, na závěr pak soubor Na tahu z Červeného Kostelce. Atraktivitu programu festivalu bez pochyb potvrzuje téměř 130 prodaných abonentek, což je dvojnásobný počet oproti loňsku, a již téměř vyprodané hlediště na úvodní večer.
Dlouho byli blízkými spolupracovníky. Spojenci, byť často s rozdílnými názory a jistou dávkou vzájemné nevraživosti. Britský premiér Winston Churchill si vychovával svého stranického kolegu Anthonyho Edena jako nástupce. Říkalo se o něm, že je Churchillův korunní princ. Když ale legendární ministerský předseda ve svém druhém funkčním období, v poválečných letech, navzdory věku a zhoršujícímu se zdravotnímu stavu dál setrvával v premiérském křesle, nesl to Eden velmi těžce. Dočkal se až v dubnu před 70 lety. Tehdy Winston Churchill kvůli zdravotním potížím rezignoval.
Obří sedící socha u rybníka, která zaujme na první pohled. I to najdete v obci na Vysočině, na kterou se ptáme. Deník si pro vás připravil unikátní videokvíz. Vyzkoušejte si, jestli podle záběrů poznáte, kde jsme tentokrát natáčeli.
Praga Alfa, osobní vůz automobilového oddělení První českomoravské továrny na stroje v Praze-Libni, se vyráběl v letech 1913 až 1942. Tento vůz patřil k nejdéle vyráběným modelům značky Praga. Letos uplyne 100 let od okamžiku, kdy původně lidový vůz, při svém vylepšení v roce 1925, získal kromě brzd na přední kola také poniklovaný chladič s soškou běžce, který drží v natažených pažích vavřínový věnec.
Kašna na náměstí Dr. E. Beneše v Jirkově se dočká opravy. Město zadalo veřejnou zakázku na její rekonstrukci, protože skrze její těleso dlouhodobě uniká voda. Aby se tento problém odstranil, bude vana kašny vyložena novým olověným pláštěm. Zakázku v hodnotě téměř 446 tisíc korun provede odborník z Liberecka. Práce začnou 14. dubna.
Město Klimkovice se chystá na významnou investici do svého Domova pro seniory Klimkovice (DPS), který projde rozsáhlou rekonstrukcí zaměřenou na zvýšení požární bezpečnosti a modernizaci zařízení. Po dobu stavebních úprav se klienti dočasně přestěhují do nedaleké Nemocnice Bílovec.
Milovická rezervace velkých kopytníků přivítala novou posilu. Zubří samice ze Zooparku Chomutov byla vypuštěna do největšího stáda zubrů v České republice. Přesun zvířete je součástí širšího úsilí o obnovu populace zubrů, kteří byli na počátku 20. století ve volné přírodě vyhubeni.
V Českých Budějovicích se uskuteční mše za posledního českého krále Karla Habsburského. V Týně nad Vltavou představí návrhy architektů na novou podobu části sídliště Hlinky. V Budějovicích představí práce na novém územním plánu a další krátké zprávy z Českobudějovicka.
Cisterciácký klášter ve Vyšším Brodě čekají letos investice v řádech desítek milionů korun. Stejně vysoké částky poputují do oprav této gotické perly díky krajským a evropským fondům také v následujících letech. Jedná se o nejvyšší sumy v novodobé historii oprav této jedinečné národní kulturní památky. Letos jsou v plánu hned dvě velké akce.
Autodrom Most poslední březnovou neděli zcela patřil automobilům a motocyklům vyráběným v bavorské automobilové továrně Bayerische Motoren Werke, tedy zkráceně BMW, lidově řečeno Bavorákům. Rozhodně se bylo na co dívat. Byly zde žhavé novinky, ale i udržované starší typy. A nemohly samozřejmě chybět ani motorky.
´Vyrůstal v rodině, kde služba státu a smysl pro odpovědnost patřily k základním hodnotám´, stojí v publikaci, kterou vydává obec Rataje u příležitosti 115. výročí narození Františka Machálka, letce Royal Air Force (RAF).
Božena Tyrlíková Horáková vystavuje v ostravské Galerii Mlejn Majestátná budova nejmladšího ostravského mlýnu z konce 19. století, kde se mlýnská kola zastavila už v období první světové války, stojí dodnes.
A je to tady po půl roce zase, a tentokrát je to ta horší změna: změna zimního času na letní. Kvůli ní budeme spát v neděli 30. března o hodinu méně. Ve 2:00 ráno se nám hodiny - u těch moderních už automaticky - posunou o hodinu dopředu, na 3:00. Někteří se s touto změnou vyrovnávají i týden, jiní ji praktiky ani nezaregistrují. Co si myslíte vy? Hlasujte v anketě.
S příchodem jara se na konci března jako každoročně změní čas ze středoevropského na letní. Hodinky se budou zpět přeřizovat až na konci října. Jaké tradiční komplikace to přinese? Deník přináší odpovědi na nejdůležitější související otázky.
V úterý 25. března uplynul rok od ničivého požáru, který k večeru zachvátil kostel Nanebevzetí Panny Marie v Chlumu u Třeboně. Ze střechy se začal valit hustý dým a všichni věděli, že je zle.
Okolí města Verdun, proslulého jednou z nejkrvavějších bitev v dějinách, si vysloužilo i příznačnou přezdívku – verdunský mlýnek na maso. Dnes jde o zcela mírumilovnou lokalitu, válečné roky zde však připomíná celá řada památek. I proto se Verdun a jeho okolí staly cílem milovníků historie, které zajímá pozadí bitvy u Verdunu.
Minulý týden jsem sice avizoval, že na nějaký čas Libavsko opustíme, přesto se do těchto končin vypravíme i dnes. V tomto příspěvku se, milí čtenáři, vydáme společně ze Staré Vody do zaniklé obce Vojnovice.
V Namibii v pátek při slavnostní inauguraci nastoupila do úřadu prezidentka Netumbo Nandiová-Ndaitwahová, která se stala první ženou v čele této jihoafrické země. Informovala o tom agentura AP.
/FOTOGALERIE/ Rakovnický podnik s bohatou historií Procter & Gamble Rakona letos slaví 150 let od založení. Připomeňte si s redakcí Deníku zásadní události této významné továrny, nejen v rámci rakovnického regionu.
Žáci 8. ročníku připravili pro své mladší spolužáky ze 7. ročníku poutavý projekt o Austrálii, který odhaluje fascinující fakta a zajímavosti o této jedinečné zemi a žákům poskytuje velmi zajímavý pohled na Austrálii s její bohatou historií, kulturou a přírodními krásami.
První světová válka zasáhla do života milionů obyvatel Evropy mnoha způsoby, ale snad žádný nebyl tak podivný, jako ten z maďarské obce Nagyrév. Řada obyvatelek tam žila ve vynuceném manželství se zajištěnými, ale většinou staršími muži na základě sňatků dohodnutých jejich rodiči. Když se v obci objevili váleční zajatci ve věku mladých manželek, začaly ženy uvažovat, jak se nenáviděných choťů zbavit.
Nedělní ráno plně vybízelo k nějakému výšlapu. Slunce svítilo, i když foukal lehce studený vítr. Dva dny zpátky na mě vykoukl příspěvek o zřícenině kostela v Nových Domkách u Rozvadova, takže cíl byl jasný…bude to průzkumná akce. Teda cíl, on to byl spíše téměř začátek mé cesty, protože do Rozvadova jsem jela autobusem. A od Rozvadova je to coby kamenem dohodil, cca tři kilometry. Nikdy jsem tamtudy nešla, takže opravdu výprava do neznáma a pak pěkně pěšky až domů do Boru.
Unikátní genetická výbava a životní styl podle vědců zajistily loni zesnulé Marii Branyasové, že se dožila 117 let, čímž se i stala nejstarším člověkem světa. Nedávno provedený výzkum odhalil, že významným pomocníkem v dlouhověkosti byly bakterie ve střevech, které odpovídaly mikroflóře kojence.
Běžecký závod omezí 29. března dopravu v centru Českých Budějovic. Primátorka popřála k jubileu sportovnímu redaktorovi. Školáky čeká soutěž. Jaká jména dostala miminka v únoru? Studenti přispějí k novému územnímu plánu a další zprávy z jihočeské metropole.
FOTOGALERIE / Před 86 lety, sychravého rána 15. března 1939 obsadili Olomouc, město se silnou německou menšinou, vojáci Hitlerova wehrmachtu. Jaké byly v olomouckých ulicích první okamžiky okupace?
Organizace domažlických rybářů existuje úctyhodných 125 let. Předseda místní organizace Českého rybářského svazu Karel Amerling vás zve na třídílnou výpravu do pozoruhodné historie tohoto spolku. Přinášíme vám první díl.
/SEZNAM, VIDEO/ Čtyři obce na moravsko-slovenském pomezí se spojily, aby obnovily třiadvacet drobných památek, včetně kříže dělníků cukrovaru u Ratíškovic a sochy Panny Marie Růžencové ve Vacenovicích. Historické skvosty se dočkají nové slávy. Projekt „Památky s příběhem" nejenže zachovává kulturní dědictví, ale také posiluje regionální spolupráci a turistický ruch.
Den před tím, než byl obsazen zbytek někdejšího Československa, dorazily německé okupační armády do Ostravy. Tragický březen 1939 začal pro Ostravsko dříve. Proč?