Pořízením symbolického vlčího máku může každý letos opět přispět na pomoc českým válečným veteránům a dalším bojovníkům za svobodu prostřednictvím sbírky organizace Post Bellum. Výtěžek sbírky, kterou spravuje Centrum pomoci Paměti národa, je využíván na přímou podporu válečných hrdinů i na uchování jejich příběhů pro další generace.
Vykopaná díra uprostřed, zbourané informační tabule i domy pro hmyz, odstraněné lavičky a červenobílá výstražná páska okolo. Takto v současné době vypadá park U Lva v brněnských Kníničkách. Lidé tam mají zákaz vstupu. Úprava prostoru, která letos začala, stále není hotová. A ani brzy nebude.
Neděle 3. listopadu je v Rokycanech ve znamení oslavy Dne veteránů. Projektu, který celosvětově připadá na 11. 11. (v roce 1918 tehdy údajně v 11 hodin a 11 minut skončila podpisem příměří I. světová válka) a k němuž se hned po sametové revoluci přihlásily Rokycany jako první město v České republice!
Policejní pyrotechnici měli v minulých dnech opět práci na Litoměřicku. Konkrétně v Travčicích a samotných Litoměřicích, kam je zavolali lidé k podezřelým nálezům, připomínajícím starou munici.
Desítky lidí využily v pondělí 28. října krásného počasí a přišly k pomníku padlým I. světové války u hřbitova sv. Václava ve Strakonicích. Konalo se zde položení věnců u příležitosti 106. výročí vzniku samostatného státu.
/FOTO, VIDEO/ Řád bílého lva doputoval do Čáslavi! Příbuzní čáslavského rodáka generála Františka Moravce byli na hřbitově ukázat ocenění, které dostal v pondělí 28. října in memoriam na Pražském hradě od prezidenta Petra Pavla. Poděkovat iniciátorovi akce Anthropoid na odstranění zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha přišli vnučka Anita Moravec Gard s dcerou Alicií Frances Carter, vnuk Alan Moravec Gard a praneteř Marta Šenkapounová s rodinou.
Ministerstvo obrany České republiky představilo novou podobu vlčího máku, který se tak stal jediným oficiálním symbolem podpory válečných veteránů a je zároveň garancí jediné sbírky v ČR, kde výtěžek jde prostřednictvím Vojenský fond solidarity na přímou pomoc vojákům, válečným veteránům a jejich blízkým, kteří se ocitli v těžké životní situaci. Vlčí mák je možné získat ve třech podobách, sbírkové kasičky jsou také v Náchodě.
Připněte si od dnešního dne až do 11. listopadu Vlčí mák na podporu válečných veteránů, vyzývá pardubický magistrát. Oficiální národní symbol veteránů – Vlčí mák České republiky – má nyní novou podobu a je k dispozici ve třech variantách: klasické, limitované a digitální.
/FOTO, VIDEO/ Letecké muzeum Metoděje Vlacha ožilo oslavami 106. výročí vzniku Československa akcí Češi u Zborova 1917. Návštěvníci se ponořili do historie díky autentické vojenské technice a rekonstrukci bojů z první světové války. Historické zbraně, uniformy a odborné výklady přilákaly stovky diváků.
/FOTOGALERIE/ Ke sto šedesátému výročí narození kolínského rodáka, básníka, fejetonisty a politika Josefa Svatopluka Machara uspořádalo kolínské Regionální muzeum výstavu nazvanou Ve štítu pravdy znak. Její slavnostní vernisáž se uskutečnila již dvě hodiny po svátečním poledni 28. října. Otevřel ji ředitel muzea Vladimír Ryšlink, aby po přivítání hostů předal slovo autorům expozice historiku Ladislavu Jouzovi a jeho manželce a spoluautorce Miroslavě Jouzové.
Ve sváteční den 28. října se sešli v Klatovech zástupci města, policie, armády a spolků, aby uctili památku 106. výročí vzniku samostatného československého státu.
Úctyhodných 170 let slaví továrna na sladkosti v Lovosicích. Během dekád se měnil její sortiment, majitelé i názvy, dnes patří pod Mondelēz International. Lovosičtí jí ale většinou pořád říkají Deli. Co se ještě nemění, je omamná vůně, vycházející z fabriky podle směru větru a toho, jaké dobroty jsou zrovna na lince.
Úctyhodných 170 let slaví továrna na sladkosti v Lovosicích. Během dekád se měnil její sortiment, majitelé i názvy, dnes patří pod Mondelēz International. Lovosičtí jí ale většinou pořád říkají Deli. Co se ještě nemění, je omamná vůně, vycházející z fabriky podle směru větru a toho, jaké dobroty jsou zrovna na lince.
Jak probíhal 28. říjen 1918 v Ostravě? Podobně jako ve zbytku českých měst - spontánně, vesele. I když přece jen s určitými odlišnostmi, které s sebou doslova kotel národností, kterým město bylo, přinášel.
Zatím každoroční dvojí střídání času uzavře v neděli 27. října návrat k času středoevropskému, přirozenému. Ve tři hodiny ráno si posuneme ručičky hodin o 60 minut zpět.
Prodloužený víkend si mohou obyvatelé a návštěvníci Rokycan vychutnat při množství událostí. Zahálet nebudou sportovci (zejména fotbalisté a hokejisté), v Muzeu dr. Horáka (za kostelem a v ulici Josefa Knihy) stojí za pozornost hned tři výstavy. A kam dál?
Piano stojící venku, vystavené větru, dešti, slunci a zanedlouho i sněhu. A pokryté desítkami malých svíček. Tato netradiční skulptura zdobí od čtvrtka 24. října prostor u autobusového nádraží v Hrotovicích, naproti tamní základní umělecké škole (ZUŠ). „Ten klavír je již v takovém stavu, že bychom jej stejně museli vyhodit. Opravdu je neopravitelný,“ podotkl k tomu ředitel ZUŠ Hrotovice Jakub Lojda.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Na řadě míst v celé České republice už nyní, před prodlouženým víkendem, slaví lidé jeden z nejdůležitějších dnů novodobé historie našeho státu - vyhlášení první Československé republiky.
/ANKETA/ V neděli 27. října ve 3 hodiny ráno se se čas posune o hodinu zpět. Každoroční přechod na zimní a letní čas vede k řadě diskusí. Co si o tématu myslíte vy, čtenáři Táborského deníku? Hlasujte v naší anketě pod článkem.
Je to tady. Kromě prodlouženého víkendu a státního svátku 28. října, který letos připadá na pondělí, nás čeká i změna času. Jak změnu času vnímáte vy? Jste s ní spokojení nebo vám vadí a ocenili byste spíše návrat k jednotnému času? Hlasujte v naší anketě.
Prodloužený víkend se ponese v duchu tradičních podzimních aktivit, nebude chybět ani dlabání dýní. Na pondělní státní svátek je připraven vzpomínkový den se zajímavým programem.
Na Třebíčsku bude nadcházející víkend patřit také výlovu, jeden se uskuteční v obci Petrovice u Okříšek. Do Třebíče dorazí zpěvák Aleš Brichta se svým projektem a nadšenci mohou vyrazit Podzimním Horáckem.
Nadcházející víkend na Žďársku bude ve znamení podzimu. Na zámku ve Žďáře nad Sázavou bude den dýní, halloween si užijí na Šiklandu. Kdo chce na výlov, tak má jednu z posledních možností na Kovárně ve Sněžné.
Šťastným dnem, zdá se být pro obyvatele Hluku 22. říjen 2024, kdy se tamní radnice dozvěděla, že to, co zbylo z chátrajícího Penkova statku v centru jejich města se s definitivní platností stane minulostí, neboť na jeho místě vznikne velká klidová zóna s chodníčky a jezírkem.
Československá obec legionářská ve spolupráci s představiteli Radnic uspořádala na sklonku minulého týdne výstavu v sokolovně s názvem Za císaře a republiku.
O poslední říjnové neděli bude navečer tma o hodinu dřív: v sobotu 26. 10. slunce v Českém Krumlově zapadá v 17.52, zatímco o den později, v neděli 27. října, už v 16.50. Hodiny v noci ze soboty na neděli přenastavíme o hodinu zpátky, ze tří na dvě, a vrátíme se tak k našemu základnímu, středoevropskému času (GMT+1h).
Od zabití následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este a rozpoutání první světové války až po vznik Československa. Pelhřimovské Muzeum rekordů díky blížícímu se státnímu svátku přibližuje, jak vznikla první republika.
Přetáčení ručiček hodin vyvolává na jaře i na podzim vždy rozporuplné reakce. Zatímco někteří oceňují více denního světla ráno, jiní kritizují narušení biorytmů a denního režimu. Co si o tématu myslíte vy, čtenáři Žďárského deníku? Hlasujte v naší anketě!
Přetáčení ručiček hodin vyvolává na jaře i na podzim vždy rozporuplné reakce. Zatímco někteří oceňují více denního světla ráno, jiní kritizují narušení biorytmů a denního režimu. Co si o tématu myslíte vy, čtenáři Moravskoslezského deníku? Hlasujte v naší anketě!
Vlastní slang, „rituály“, pravidla i specifická móda a kultura. Tím vším se vyznačuje tramping, který patří mezi typicky české fenomény. I v našem regionu a historii zanechal velmi výraznou stopu. Přibližuje ji výstava v Severočeském muzeu v Liberci, která nese název Svoboda, romantika, kamarádství… 90 let trampingu v Jizerských horách.
Vlastní slang, „rituály“, pravidla i specifická móda a kultura. Tím vším se vyznačuje tramping, který patří mezi typicky české fenomény. I v našem regionu a historii zanechal velmi výraznou stopu. Přibližuje ji výstava v Severočeském muzeu v Liberci, která nese název Svoboda, romantika, kamarádství… 90 let trampingu v Jizerských horách.
Novofundlandský pes je pořádně velké psí plemeno. Manželé Fejtovi z Benkovic na Opavsku si ho zamilovali natolik, že se začali věnovat jeho chovu. Jejich chovatelská stanice Angels Gaboo si získala renomé nejen v Česku, ale i v zahraničí, třeba ve Finsku nebo Izraeli. Tito psi jsou známí svou mohutností a přívětivou a oddanou povahou.
Vlastní slang, „rituály“, pravidla i specifická móda a kultura. Tím vším se vyznačuje tramping, který patří mezi typicky české fenomény. I v našem regionu a historii zanechal velmi výraznou stopu. Přibližuje ji výstava v Severočeském muzeu v Liberci, která nese název Svoboda, romantika, kamarádství… 90 let trampingu v Jizerských horách.
Informační centrum Domažlice připravuje pravidelné zájezdy za poznáváním krásných míst po okolí. Krásný říjnový den připadl na výlet do Stříbra a Černošína, kam se vydalo 45 turistů, kteří se přihlásili do seznamu paní Ludmile Brychové z MIC Domažlice. Když je krásné počasí, vždycky je výprava úspěšná.
Belgické město Ypry je svým způsobem symbolem celé první světové války. Proběhly u něj tři velké bitvy, jedna v roce 1914, druhá v roce 1915 a třetí v roce 1917. Ta první začala právě před 110 lety, 19. října 1914. Jako zbraň v ní posloužila i vodní stavidla.
Obávaní predátoři před více než 120 lety několik měsíců vraždili dělníky stavějící železniční most přes keňskou řeku Tsavo. Dosud se však nevědělo, kolik životů lvi mohli mít na svědomí. Nejnovější studie vláken kořistí konečně přiblížila možný počet sežraných lidí, zároveň zjistila, čím dalším se zvířata živila.
Pokud vás kroky zavedou ke spodní vstupní bráně hřbitova sv. Václava ve Strakonicích, jistě si povšimnete nové podoby pomníku padlým. Nejen, že září novotou, ale kromě hlavní desky jsou po jeho stranách a za ním černé žulové desky s ve zlatě vyrytými jmény obětí 1. světové války. Je jich 167 a co jméno, to příběh.
Závěr října bude v Opavské kulturní organizaci (OKO) patřit vzpomínce na rodinu Altschulů. Její odkaz je v Opavě stále patrný a od 31. října bude ještě viditelnější – zástupci OKO odhalí první Kameny zmizelých a v následné přednášce připomenou příběh firmy a prodejny Altschul. Účast na pietní akci přislíbili také příbuzní rodiny.
Jak uvádí webové stránky čakovické farnosti: „Tučkovy varhany v Čakovicích patří k velkým dvoumanuálovým romantickým nástrojům z počátku 20. století. Nástroj se dochoval zcela v původním stavu, vyhnula se mu rekvizice cínových píšťal za I. světové války i pozdější módní nestylové úpravy zvuku v duchu barokního ideálu.
Bojová ukázka z období Světové války se odehrála o víkendu v Třemošné na severním Plzeňsku. Příznivci vojenské historie a členové spolků připravili výjev z bitvy na rakousko – italské frontě v roce 1916.
/FOTO, VIDEO/ Na Vyhlídce na Práchni se po více než 40 letech opět otevírá dechberoucí pohled do krajiny díky úsilí skupiny dobrovolníků. Ti se pustili do obnovy zarostlého kopce, odstranili náletové dřeviny a vzrostlé stromy, a tím vrátili místu jeho původní kouzlo. Nyní plánují další vylepšení, včetně umístění laviček, mapy a dřevěného srdce, které přilákají turisty i místní obyvatele.
/FOTO/ Sedmdesát let uplyne ve středu od oficiálního otevření brněnské hvězdárny na Kraví hoře. Slavnostní akt se uskutečnil 16. října 1954. Na začátku byla pouze jedna kopule a dvě místnosti. Myšlenka vybudovat v Brně observatoř se objevila už krátce po první světové válce.
Začíná rekonstrukce druhého nejfrekventovanějšího vlakového nádraží v Plzni. Do historické budovy Plzeň–Jižní Předměstí zatéká a podle památkářů je nejvyšší čas začít s její opravou.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Vzpomínkové setkání, které vrátilo přítomné do časů, kdy muzikanti pod vedením svého učitele a kapelníka Josefa Hegenbarta společně tvořili nezapomenutelnou kapitolu hudebního života obce, se uskutečnilo v sobotu 12. října v Červených Janovicích. Slavnost na počest významné osobnosti přilákala mnoho jeho bývalých žáků z blízkého i vzdálenějšího okolí.
Do městské věže v Jirkově se v neděli 13. října vrátily dva zvony, které přivezl pražský restaurátor. Jejich vysvěcení a zvedání jeřábem sledovalo na dvě stě lidí včetně televizních štábů.