Plzeňský kraj, Tachovsko - Lidé nebo obce a města, které v Plzeňském kraji často s nemalými náklady pečují o válečné hroby a pietní místa, dostali ve středu na krajském úřadě pamětní plakety ministerstva obrany.
Sydney – V Austrálii zemřel poslední známý veterán první světové války, Brit Claude Choules. Bylo mu přes 110 let. Byl zároveň sedmým nejstarším žijícím mužem na světě. Jeho dcera agentuře AP sdělila, že zemřel ve čtvrtek v soukromém sanatoriu v západoaustralském Perthu.
Nový Jičín – V tradiční rubrice, připomínající nejrůznější zákoutí měst a obcí, se tento týden vydáme do Nového Jičína. Zavítáme do nenápadné ulice Derkova, poblíž centra města.
Blanensko - Buclaté hnědavé hrnky na čaj i kávu, džbánky, svícny i ozdobné keramické kousky do vitrín. Sortiment nabízela nejstarší keramická dílna v Kunštátě široký. Výrobky dílny Moravia art s.r.o, která jako jediná v proslulém městě hrnčířství může používat značku Kunštátská keramika, si lidé v těchto dnech už nekoupí.
Kunštát /TRADIČNÍ PODNIKY BLANENSKA/ - Buclaté hnědavé hrnky na čaj i kávu, džbánky, svícny i ozdobné keramické kousky do vitrín. Sortiment nabízela nejstarší keramická dílna v Kunštátě široký. Výrobky dílny Moravia art s.r.o, která jako jediná v proslulém městě hrnčířství může používat značku Kunštátská keramika, si lidé v těchto dnech už nekoupí.
Kunětice – Letecké muzeum Jana Kašpara budou zhruba za čtrnáct dní otevírat v Kuněticích. Do nových hangárů se přesunou letadla, která byla dosud k vidění na letišti v Hradci Králové.
Lipník nad Bečvou – Jak vypadaly ulice a budovy v Lipníku nad Bečvou před sto lety představí ojedinělá výstava, která odstartuje v sobotu odpoledne v místním, nově otevřeném, expozičním prostoru.
Praha – Marie, Dominik a Ježíš. Trojice zvonů, odvlečených za první světové války z katedrály svatého Víta k přetavení ve zbraně. Jejich hlasy podle vyjádření arcibiskupa pražského a primase českého Dominika Duky snad už brzy opět zazní nad stověžatou Prahou. Vrátí se po bok svatovítských zvonů dosud přeživších – Zikmunda, Jana Křtitele, Josefa a Václava.
Prostějov – Modeláři z Prahy, Brna, Ostravy, Děčína, Třebíče nebo Broumova vyrazí v sobotu do prostějovského Národního domu. Poměří se zde v soutěži, kterou pro ně připravil domácí Hanácký klub plastikových modelářů.
Hradčany – Marie, Dominik a Ježíš. Trojice zvonů, odvlečených za první světové války z katedrály svatého Víta k přetavení ve zbraně. Jejich hlasy podle vyjádření arcibiskupa pražského a primase českého Dominika Duky snad už brzy opět zazní nad stověžatou Prahou. Vrátí se po bok svatovítských zvonů dosud přeživších – Zikmunda, Jana Křtitele, Josefa a Václava.
Opava - Budovu pro potřeby soukromé dívčí školy navrhl roku 1891 vídeňský architekt Franz Kachler a otevřená byla v roce 1892. Po první světové válce v ní sídlila německá měšťanská škola a v závěru druhé světové války vyhořela.
Cheb - Chebská Eska patří mezi nejznámější výrobce kol v českých zemích. Od vzniku výrobního závodu v roce 1911 vyráběla nejen desítky modelů úspěšných bicyklů, ale také motokola, motocykly anebo dětské kočárky.
Záhřeb - Pětici českých potápěčů, kteří podle chorvatské policie vykrádali cenné předměty z potopeného parníku Dubrovnik nedaleko ostrova Hvar, hrozí pokuta až 15.000 kun (asi 49.000 korun).
Letovice /TRADIČNÍ PODNIKY BLANENSKA/ - Letovická továrna Karla Synka vyráběla zemědělské stroje, patřila k ní ještě slévárna i elektrárna. Takto odstartoval dnešní Letostroj.
Praha – První ucelený pohled na krátký život a syntetické dílo zřejmě jediné české futuristky Růženy Zátkové (1885–1923) představuje nová výstava v Císařské konírně Pražského hradu s názvem Růžena: Příběh malířky Růženy Zátkové. Pořádá ji Správa Pražského hradu a společnost Arbor vitae societas. Veřejnosti si může expozici prohlédnout až do konce července.
Plzeň - Už skoro sto let patří božkovský Stock mezi největší producenty lihovin v českých zemích. Jeho produkty, mezi nimiž vládne s historií závodu úzce spjatý fernet, získávají příznivce a ocenění v mnoha evropských zemích.
Křtiny – Na začátku minulého století k němu přicházela se svými radostmi i bolestmi křtinská hraběnka Adelína Offermannová. Po druhé světové válce už klekátko zůstalo zapomenuté v lesích. Zbytky rozpadlého poutního místa inspirovaly křtinské duchovní, aby nechali v lese postavit klekátko nové. Na jeho žehnání můžou lidé přijít v sobotu ve čtyři hodiny odpoledne.
Strážnice – Strážničané a přespolní. To je název nové knihy, kterou připravuje strážnický historik Jiří Pajer. Texty však tentokrát vystřídají fotografie.
Svitavy - Přinášíme pátý díl seriálu Svitavského deníku Literární toulky. Představíme několik míst svitavského okresu, která jsou spjata s osobnostmi české literatury a literárními díly.
Prostějov /TAJNÉ DĚJINY PROSTĚJOVSKA/ – Před časem jsme v Prostějovském deníku psali o možné Hitlerově návštěvě Prostějova, při níž budoucího führera měli vyhodili z židovské hospody, která stávala v zadním traktu dnešního obchodu s cyklopotřebami. Vyprávění o tom, jak Adolf Schickelgruber skončil na dlažbě Hradební ulice před Bobaschovým hostincem, je zřejmě produktem lidové tvořivosti, ale jiné spojení nacistického vůdce s Prostějovem je prokázaným faktem. Své kořeny tu totiž měl Eric Jan Hanussen, muž, který z nepříliš úspěšného politika, jehož publikum tvořili štamgasti bavorských pivnic, udělal démonický idol zfanatizovaných davů.
Praha – Mezi železničními exponáty Národního technického muzea (NTM), které bylo po čtyřleté rekonstrukci otevřeno letos 15. února, je jeden opravdový klenot, od jehož uvedení do provozu uplynulo včera sto let. Jde o parní lokomotivu řady 310 kkStB/375.0 ČSD, výrobek První česko-moravské továrny na stroje v Praze.
Letná – Mezi železničními exponáty Národního technického muzea (NTM), které bylo po čtyřleté rekonstrukci otevřeno letos 15. února, je jeden opravdový klenot, od jehož uvedení do provozu uplynulo včera sto let. Jde o parní lokomotivu řady 310 kkStB/375.0 ČSD, výrobek První česko-moravské továrny na stroje v Praze.
Blansko – Fotografie z let 1908 až 1922, které při svých výzkumných cestách pořídil slavný krasový badatel, rodák z Boskovic a mimo jiné objevitel Věstonické venuše Karel Absolon, budou od pátku k vidění v blanenském muzeu. Vernisáž výstavy se koná pátek prvního dubna v pět hodin odpoledne v Hudebním salonu blanenského zámku.
Uherské Hradiště – Mobiliář kapel sv. Rocha na památném hradišťském kopci Rochuz se v nejbližších letech rozšiřovat nebude. Sdělili to zástupci Uherského Hradiště poté, co v těchto dnech převzali mobiliář kaple do vlastnictví města.
Zábřeh – Obnovit zvonový soubor na kostele svaté Barbory v Zábřehu se rozhodla skupina zábřežských zvoníků. Uspořádají proto netradiční sbírku. Místo peněz budou sbírat suroviny, z nichž se zvony lijí.
Brněnec – V sobotu 19. března se do Lidového domu v Moravské Chrastové sjeli modeláři z mnoha koutů České republiky, aby zde změřili své síly při na 34. ročníku veřejné soutěže plastikových modelů.
Svatý Mikuláš /ROZHOVOR/ - Několik let studia historických i přírodních podkladů, schvalovací řízení za účasti orgánů památkové péče i orgánů ochrany přírody, včetně Agentury ochrany přírody a krajiny a České inspekce životního prostředí.
Königstein – K výstavě a k jednotlivým exponátům, stejně jako i ke všem ostatním více jak deseti expozicím na pevnosti Königstein, jsou k dispozici také české texty.
Dešov - První písemná zmínka o obci Zdessow pochází z roku 1398. A jelikož současný Dešov vznikl sloučením obcí Velký Dešov a Malý Dešov až v roce 1960, existují do dnešních dnů v obci dva sbory dobrovolných hasičů.
Adamov /TRADIČNÍ PODNIKY NA BLANENSKU/ – V dalším dílu seriálu Tradiční podniky na Blanensku přiblížíme historii adamovských strojíren v první čtvrtině 20. století.
Zlín – Vyprodaná hala Euronics ve středu od 17 hodin požene české házenkáře v boji proti Norsku. V duelu dvou aspirantů na postup na ME v roce 2012 v Srbsku budou v rámci třetího duelu kvalifikační skupiny mírnými favority hosté, kteří na nedávném světovém šampionátu obsadili 9. místo, zatímco Češi zůstali před branami.
Hostivice /ROZHOVOR/ – Obec, která leží na karlovarské silnice cestou do Lán, si v pondělí připomněla 161. výročí narození Tomáše Garigua Masaryka. Na náměstí se vrátila busta prvního československého prezidenta.
Plzeň /FOTOGALERIE/ - „Každý by chtěl oslavit stovku, ale nikdo nechce to okolo,“ nechala se na úvod oslavy slyšet Růžena Holubová, která oslavila sto let. „Druzí mě nutí i do té druhé stovky, ale to by byla oslava mnohem větší,“ usmívá se sympatická paní, která pochází z Březiny na Rokycansku.
Ústí nad Labem /Zaniklé Ústí/ – Labe bývalo úplně jinou řekou, než ji známe dnes. V 1. polovině 19. století se vyznačovalo přirozeným tokem. Mnohem širším, ale též mělčím. To se ovšem hned v počátcích století následujícího mělo změnit stavbou Masarykových zdymadel.
Jindřichův Hradec – Masopusty jsou na mnoha místech Jindřichohradecka v současné době oblíbeným zpestřením života. O tom, kam až sahají masopustní tradice a co znamenají, jsme hovořili s etnografkou Muzea Jindřichohradecka Alexandrou Zvonařovou.