Kreativ

ŠTÍTEK: První světová válka

Pomník padlým se vrátí na náměstí

Vyškov - /DISKUTUJTE/ Dlouhá desetiletí se o některé památky ve Vyškově nikdo moc nestaral, a když už, nebylo to vždycky zrovna k dobru věci. Radnice to teď hodlá dát do pořádku.

Historie stodesetiletého pekařství

Vysoké Mýto - Majitelka Smékalova pekařství Jiřina Duchoslavová vydala knihu „Smékalovo pekařství aneb Tátův úžasný recept na život“. Publikace vyniká několika originalitami, které se hned tak často nevidí a nesejdou v případě jedné knihy.

PÁTEK : Kam za kulturou?

Teplicko - Pravidelně přinášíme program kulturních akcí na Teplicku. Jistě si opět najde své příznivce a pomůže někomu rozhodnout se, kam vyrazit za kulturou.

Po Ústecku se povaluje munice

Ústí nad Labem - Na stále funkční munici z válečných let mohou při svých procházkách narazit Ústečané. V laických rukou může být nebezpečná, varuje policie.

Před sto dvaceti lety se v Jaroměři narodil Josef Marván

Jaroměř - Josef Marván, odborný učitel a ředitel měšťanských škol v Jaroměři (1919-1949), osvětový pracovník, knihovník (1949-1959), sbormistr Jaromíra, publicista, italský legionář se narodil 17. března 1889 v Jaroměři v živnostenské rodině.

Kyselá jablká z Těšína

Slovácko - /Komentář/ Kdyby byl Václav Klaus prezidentem v roce 1918, kdy vypukla v Evropě epidemie chřipky, sdělil by lidem, že tahle chřipajzna jak přišla, tak odejde, jelikož se jedná o pravidelně opakovaný jev, tudíž jaképak copak, z chřipek a hospodářských krizí vědu nedělejme!

Biskup připomene smrt mučedníka

Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí - Věřící i ateisté si v těchto dnech připomínají smutné výročí úmrtí frýdlantského rodáka kněze Metoděje Dominika Trčky. Právě před padesáti lety ho pro jeho víru umučili komunisté a před osmi lety jej papež Jan Pavel II. prohlásil za blahoslaveného.

Filmaři amatéři natočili další snímek

Vyškov - /FOTO UVNITŘ/ Do časů, kdy ve Vyškově existoval hostinec U Stříbrné koule, místo šantánu bylo v Radniční uličce pekařství, dědická Pazderna bývala oblíbeným výletním místem a u jezu v Dědicích klapala kola mlýnů, zavádí diváky nový dokumentární film dvojice amatérských filmařů scénáristy Libora Veselého a kameramana Radomíra Jadomka nazvaný Vyškov v proměnách času.

Kroniky a kronikáři našeho regionu - Dobrá

Dobrá - Dějiny obce, která je prvně zmiňována v roce 1305, jsou úzce spjaty s vlivným a bohatým rodem Wilczků (Vlčků) z Dobré Zemice ve Slezsku. Členové rodu pobývali také na zámcích v Klimkovicích a v Dobroslavicích na Hlučínsku.

Nad Prostějovem se rozprostřelo České nebe

Prostějov -Svou v pořadí patnáctou hru představil včera soubor Žižkovského divadla Járy Cimrmana v prostějovském divadle. Do města tak dorazilo panoptikum osobností české historie v čele s Janem Ámosem Komenským, Karlem Havlíčkem Borovským a praotcem Čechem.

S muzikologem o klikaté cestě do Plzně

Plzeň - Stačí se rozhlédnout plzeňským hudebním děním nebo jen občas zalistovat naším deníkem – a nemůžete přehlédnout jméno Jaroslava Fialy. Jednou z významných osobností hudby v Plzni je už léta. Muzikolog, kterému jsme včera přáli všechno nejlepší k osmdesátým narozeninám, je až neuvěřitelně neměnný, se stále stejným elánem. Jen si určitě nejméně deset let přidává!

Českému nebi zatleskali vestoje

Pardubice - Svatý Václav, Jan Ámos Komenský, Jan Hus, Karel Havlíček Borovský, praotec Čech, maršálek Radecký, Miroslav „Sokol“ Tyrš a Babička Boženy Němcové.

Ladislav Jan Kofránek, sochař mezi tradicí a modernou

Hořice - Plastiky Ladislava Jana Kofránka (1880–1954) a reprodukce soutěžních návrhů, vystavené od 21. února v Galerii plastik, podávají svědectví o osudu sochaře, který individualistickým způsobem reagoval na hektické změny v první polovině 20. století.

Velkolepé loučení s Pavlem Novákem stále hýbe Přerovem

Přerov - Ani dva dny po pohřbu Pavla Nováka neutichly mezi Přerovany emoce a rozloučení se známým zpěvákem a přerovským rodákem v Městském domě je stále tématem číslo jedna. Místní lidé tvrdí, že tak velkolepý smuteční obřad v životě nezažili.

ROZHOVOR: Cimrmanovský humor? Aha a haha!

Ústí n. O. - Svou patnáctou hru, novinku s názvem České nebe, přivezl soubor propagující dílo zapomenutého českého génia ve čtvrtek 5. února do Ústí nad Orlicí. Cimrmani přijedou i do svitavskeho regiou.

Cimrmanovský humor? Aha a haha!

Ústí n. O. - /FOTOGALERIE/ Už jednačtyřicet let brázdí českou scénu pražské Divadlo Járy Cimrmana. Svou patnáctou hru, novinku s názvem České nebe, přivezl soubor propagující dílo zapomenutého českého génia ve čtvrtek do Ústí nad Orlicí. Principál souboru Zdeněk Svěrák s chutí zodpověděl otázky Deníku.

Cimrmanovský humor? Aha a haha!

Ústí n. O. - Už jednačtyřicet let brázdí českou scénu pražské Divadlo Járy Cimrmana. Svou patnáctou hru, novinku s názvem České nebe, přivezl soubor propagující dílo zapomenutého českého génia ve čtvrtek do Ústí nad Orlicí. Principál souboru Zdeněk Svěrák s chutí zodpověděl otázky Deníku.

Dějiny židovské synagogy v Bučovicích

/FOTO UVNITŘ/ K roku 1900 žilo ve městě už jen sto osmdesát Židů, což bylo šest procent obyvatelstva. Židovská komunita v Bučovicích se zmenšovala i během dvacátého století.

To se přece nemohlo stát!

Co to je za zvláštní hodina? A cože to v ní budeme sledovat? Sedíme v knihovně a máme se něco dozvědět ze „vzdálené“ historie. Padesátá léta minulého století. Pro nás nepředstavitelně dávná historie! Co se v té době dělo?

Vyšlo nové číslo časopisu Podesní

Velké Losiny - Historii varhanářské dílny rodu Kolbů v Pekařově nabízí jeden z článků v nejnovějšímm, šestém čísle vlastivědného časopisu Podesní.

Třebíčskou jedenáctku vaří pivovar Bernard z Humpolce

Třebíč/ Humpolec - Což takhle dát si Třebíčskou jedenáctku? Ne, řeč není o fotbale, ale o pivu. Zlatavý mok, který má na etiketě siluetu baziliky a třebíčský znak, se rozhodli vařit v renomovaném Rodinném pivovaru Bernard v Humpolci.

Buďme shovívaví, nechtějme po dětech nemožné

„Tak nám zabili Ferdinanda,“ řekl Švejk paní Müllerové a brzy nato vypuklo peklo první světové války. „Tak nám náš kluk (holka) přinesl vysvědčení,“ konstatoval včera nejeden rodič, ale peklo, které v domácnosti vypuklo, mělo naštěstí rozměry mírnější, i když pro mnohé rodiče a děti třeba i bolestné.

Přežila holocaust. Její osud popsala studentka

Uničov/ Loštice - Životní osudy čtyřiadevadesátileté Edith Carter Knöpflmacherové, jejíž předkové pocházeli z Mohelnice a Loštic, jsou tématem projektu, na kterém pracovala studentka uničovského gymnázia Veronika Mojdlová. V úterý za něj v Praze převezme první cenu v soutěži Daniel, kterou pořádá Národní institut dětí a mládeže ministerstva školství.

TÉMA DENÍKU: Liberecké čtvrti - Krásná Studánka

Mimořádně v pondělí vám přinášíme informace o historickém, aktuálním i budoucím dění v jednotlivých čtvrtích a částech krajské metropole. Náměty na témata ve vaší čtvrti můžete zasílat na emailovou adresu liberecky@denik.cz

Kaplička Panny Marie Hostýnské v Drslavicích

Drslavice - V centru Drslavic stojí u silnice kaple, jejíž výstavbu historikové odhadují na konec osmnáctého až začátek devatenáctého století. Na jejím místě však stávala zřejmě již dříve, protože zvon který v kapličce za první světové války zabavilo vojsko, pocházel už z roku 1721.

Muzeum Novojičínska objevilo slavného rodáka

Nový Jičín - Alfred Karl Neubauer. Ještě nedávno neměl o jeho spojení s Novým Jičínem nikdo ani ponětí. Dnes ho hodlá Muzeum Novojičínska zviditelnit, jakožto slavného rodáka tohoto města.

Trocha z dějin naší malé obce Tuř

Tuř - Rád bych čtenáře seznámil s trochou dějin naší malé obce, týkajících se její dominanty, to jest zámku. Ten byl přestavěn na přelomu 17. až 18. století jezuity z Jičína na barokní.

Sonáta v dur

Dívám se z okna. Šedivý pták na šedivé větvi na pozadí šedého nebe. Dál: šedý kouř se válí po šedivé střeše, šedavá mlha na obzoru, na zemi zešedlý sníh. Šedivo v hlavě, v duši, v srdci, ani psát se mi to dál nechce a vám se to určitě už nechce číst.