Kreativ

ŠTÍTEK: první světová válka

V ostravské galerii je k vidění na 130 obrazů Bohumila Kubišty

Ostrava /FOTOGALERIE/ - Prestižní výstavní projekt nazvaný Zářivý krystal / Bohumil Kubišta a české umění / 19052013 / Průniky / Střety / Přesahy je k vidění do začátku ledna příštího roku v ostravském Domě umění. Expozice mapuje život, dílo a kontext tvorby slavného malíře Bohumila Kubišty a jeho inspirační odkaz, jak se zrcadlí v dílech jeho souputníků i pokračovatelů.

Vyhlídka Karla IV. má slušivý kabátek

Karlovy Vary – Nejstarší rozhledna v karlovarských lázeňských lesích, vyhlídka Karla IV., je už zase přístupná veřejnosti. Po zhruba dvouměsíční opravě dostala novou, slušivou fasádu a důležité stavební zásahy se udály i na vlastní konstrukci objektu.

Naši předkové umírali na obou stranách bojiště, tvrdí o I. Světové válce Jančář

Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ - V uplynulých devíti týdnech měli čtenáři Slováckého deníku možnost seznámit se s osudy našich předků ze Slovácka v období Velké, tedy I. Světové války. Bylo to díky výňatkům z nejnovější knihy ředitele knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana Radovana Jančáře s názvem Bojovali za císaře pána, kterou oficiálně uvedete do knižního světa v úterý 7. října.

Jsou aktivní i v důchodu. Hlavně ženy, shodují se organizace

Vyškov – Navštěvuje čítárnu vyškovské knihovny a účastní se i besed, které se v ní konají. Přivydělává si jako uklízečka a ve volných chvílích čte, pracuje na zahradě, vyšívá nebo vyráží na pěší i cyklistické výlety. Přesto by vyškovská důchodkyně Jaroslava Dušková uvítala, kdyby ve městě bylo víc aktivit pro staré lidi. „Ty pořádané v knihovně jsou dobré. Lidi, kterým je přes osmdesát, by si ale třeba taky rádi zatancovali," upozornila Dušková.

V ostravské galerii je k vidění na 130 obrazů Bohumila Kubišty

/FOTOGALERIE/ Prestižní výstavní projekt nazvaný Zářivý krystal / Bohumil Kubišta a české umění / 19052013 / Průniky / Střety / Přesahy je k vidění do začátku ledna příštího roku v ostravském Domě umění. Expozice mapuje život, dílo a kontext tvorby slavného malíře Bohumila Kubišty a jeho inspirační odkaz, jak se zrcadlí v dílech jeho souputníků i pokračovatelů.

Týden knihoven připomene i válku

Třebíč Také letos se knihovny na Třebíčsku připojí k tradiční akci Týden knihoven. Uskuteční se od 6. do 12. října. „Letos je Týden knihoven zaměřený na muzejní knihovny a na téma první světové války. My jsme výstavu k první světové válce v knihovně již měli, ale zájemci mohou vyrazit na výstavu do muzea," řekla zástupkyně ředitelky Městské knihovny Třebíč Eva Bazalová.

Některé knihovny odpustí čtenářům pokuty

Blanensko – Odpuštění pokut zapomnětlivým čtenářům, registrace zdarma, besedy, výstavy i akce pro děti. To a mnoho dalšího plánují na příští týden knihovny na Blanensku. Řada z nich se totiž připojí k celonárodní akci s názvem Týden knihoven. Letos se bude konat už jeho osmnáctý ročník.

Myslkovičtí židé vyváželi líh až do Itálie

Myslkovice – Pokud ve směru z Tábora na Soběslav odbočíte z hlavní silnice před Roudnou vpravo a projedete kolem janovské obecné školy, ocitnete se ve vsi, která ještě okolo roku 1850 měla téměř tisícovku obyvatel a těšila se velikému rozvoji. Stejně jako tehdy jí i dnes dominuje zámek rodu Wratislavů nebo bývalý dům lihovarníka na návsi, jen život tady plyne už úplně jiným tempem.

Karel Kostera: Je třeba uctít oběti války

Opava /POZVÁNKA/ - Vedoucí stěbořického pěveckého sboru Karel Kostera na poslední zářijový den připravil speciální koncert do kaple Božského srdce Páně v opavském Marianu. Tato akce završí letošní ročník Bezručovy Opavy a uctí bojovníky z Opavska, kteří se z bojišť první světové války už domů nevrátili živí

Vižinský lampionový průvod zpestřil ohňostroj

Vižina - Akce pro děti i dospělé si ve Vižině užívají lidé po celý rok. Mezi ty tradiční patří už řadu let i lampionový průvod s ohňostrojem. Koná se vždy v předvečer svátku svatého Václava. Vižinští dostáli tradici i letos.

Kam o víkendu na Jindřichohradecku?

Jindřichohradecko - Vodnické tvoření, odpoledne s Ferdou mravencem nebo Svatováclavské slavnosti a trhy, to je jen malý výčet tipů, jak strávit víkend na Jindřichohradecku.

Ředitel Knihovny BBB Radovan Jančář: Roznáším poštu, dělám webmastera i opraváře

Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ - Už několik desetiletí neodmyslitelně patří k uherskohradišťské kulturní scéně. Je výraznou postavou řady kulturních akcí, sleduje sport, politiku, společenské dění, ale ze všeho nejvíc miluje knihy a vše, co s nimi souvisí. A trochu se podobá Bedřichu Beneši Buchlovanovi muži, jehož jméno nese knihovna, kterou Radovan Jančář řídí.

Důstojnost lidstva v Domě umění? V aktuálním pojetí umělců

Brno – Bezdomovectví, bezpráví, narůstající počty uprchlíků – to vše souvisí s důstojností člověka, o níž ve své básni Umělci přemítal německý spisovatel Friedrich Schiller. A právě zlomek jeho veršů vetkl název nové výstavě, kterou nově otevřel brněnský Dům umění.

KRÁTCE z měst a obcí Liberecka

Liberecko - Jaké problémy nebo novinky řeší radnice na Liberecku? Deník přináší krátké zprávy z Hrádku, Chrastavy, Frýdlantu i Liberce.

Rodina z Chrášťan přišla ve válce o dva syny

Chrášťany – /100. VÝROČÍ OD ZAČÁTKU 1. SVĚTOVÉ VÁLKY/ Čtyři bratři Písačkovi z Chrášťan museli narukovat do první světové války. Každý z bratrů měl ve válce trochu jiný osud.  Z válečných bojů se domů ve zdraví vrátili jen dva.

Díky němu stojí rybářská škola

Vodňany - Budoucí významný lesnický a rybářský odborník Theodor František Mokrý se narodil 1. července 1857 do rodiny bývalého poslance Ústavodárného shromáždění ve Vídni a Kroměříži Antonína Mokrého.

Polužanka oznamovala i konec světové války

Březník - Historie dechovky v Březníku na Třebíčsku je stará už možná 170 let. V období od roku 1840 do 1880 totiž na zdejší faře působil kněz Matěj Pernice. Právě on měl podle kroniky zakoupit z fondu kostela plechové nástroje.

Bizarní kvetoucí houba

Valašsko - Ve valašských listnatých a smíšených lesích, ale i na loukách a pastvinách se zabydlela bizarní houba květnatec Archerův. Tato již na první pohled exotická houba pochází ze vzdálené Austrálie, Tasmánie a Nového Zélandu.

V Chyškách slavnostně 
otevřenou proměněnou náves

Chyšky - Obyvatelé Chyšek celý rok 2014 žijí projektem renovace obecní návsi. Pod záštitou občanského sdružení Naše Chyšecko obyvatelé svépomocí mění náves a okolí fary, jejíž podobu si sami navrhli, odsouhlasili na dvou plánovacích setkáních a společnými silami zrealizovali. V sobotu 27. září novou náves slavnostně otevřou.

Město odhalí Poklady těšínské truhly

Český Těšín – Nejen milovníky folkloru a těšínské kultury zvou organizátoři o víkendu na tradiční akci nazvanou Poklady z těšínské truhly, která se koná v obou Těšínech. 

Sběratel pátrá po původu nalezených známek

Tachovsko – Začalo to před mnoha lety prvním nálezem. Už v dětství se František Soukup zajímal o různé kovové známky, knoflíky, odznaky a řadu dalších drobných historických předmětů.

V české společnosti se rozmáhá zbabělost, řekl prezident

Praha – V české společnosti se rozmáhá něco, co by zdvořilý člověk mohl označit jako nestatečnost a nezdvořilý jako zbabělost. Řekl to dnes na Hradě prezident Miloš Zeman při setkání s veterány, kteří jako vojáci československé armády bojovali za druhé světové války v zahraničí. Se všemi hosty si prezident potřásl rukou a poděkoval jim za jejich hrdinství. „Doufám, že se budeme setkávat častěji. Jsem rád, že mohu poznat statečné lidi," řekl. Mezi čtyřmi desítkami hostů byly i ženy. Ty dostaly od Zemana květiny.

Své děti kvůli válce nikdy nespatřil

Hosty, Chrášťany – /100. VÝROČÍ OD ZAČÁTKU 1. SVĚTOVÉ VÁLKY/ František Vondra musel narukovat před narozením potomků. Z bitev se stejně jako jeho bratr Jan nevrátil. Na události, které ovlinily její rodinu vzpomíná Miloslava Koukolová, rozená Vondrová.

Vojenský špitál ovládlo umění

Josefov /FOTO/ - Je to jako procházet vrakem dávno ztroskotané lodi. Člověk si představuje, jak to asi tehdy vypadalo, když na oněch místech byli lidé, běhali z jedné místnosti do druhé, tu něco odnášeli, tady obědvali, jinde pokuřovali.