/DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ/ V Bílině by podle webu Hasičského záchranného sboru měly být čtyři funkční kryty civilní obrany (CO). Realita je ale jiná. Podobně to je v dalších částech okresu. Důvod? Drtivá většina těchto podzemních míst totiž přešla po převratu v roce 1989 do soukromého vlastnictví a v dnešní době už slouží jinému účelu. Diskotéky, sklady, komerční dílny nebo třeba parkoviště. Po začátku války na Ukrajině ale lidé čím dál více řeší, kam se v případě útoku na Česko budou moci schovat.
Třebíčská radnice se 10. března připojila ke každoroční akci Vlajka pro Tibet, kterou vyjádřila solidaritu s Tibeťany a nesouhlas s porušováním lidských práv v Tibetu.
Učebny pro výuku cizích jazyků a přírodních věd. Už třináct let nevyužívaná budova bývalé obchodní akademie v Havlíčkově Brodě má znovu sloužit pro potřeby vzdělávání. „V současné době radnice zadala vypracování projektu na celkovou rekonstrukci objektu, na kterou chce požádat o dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu,“ informovala mluvčí brodské radnice Alena Doležalová.
Zjištění celkového počtu lidí příchozích do regionu z okupované Ukrajiny, kroužky pro děti i možné otevření školkové třídy. To jsou záležitosti, které v posledních dnech řeší v Kyjově.
Odpadové hospodářství města a jeho budoucnost se ve čtvrtek 10. března v 17 hodin stane tématem setkání vedení radnice s obyvateli Benešova v Kulturním domě Karlov.
Do Čech dorazily teprve minulý týden. Maminka z Ukrajiny byla v pokročilém stadiu těhotenství a pod srdcem nosila holčičku. Ta spatřila poprvé svět v sokolovské porodnici v pondělí 7. března ve 14.36 hodin a jmenuje se Katarina. Jde tedy o příběh se šťastným koncem.
Před 600 lety, v roce 1422, kdy už z Čech utekla před husity druhá křížová výprava, připadal 9. březen na pondělí a nazýval se dnem svatých Strachoty a Crhy. A právě v ten den kolem poledního spatřili lidé procházející kolem Staroměstské radnice úděsný jev: zpod radničních vrat vytékal proud krve. Očití svědci tohoto úkazu svolali dav, a ten vyrazil radniční portál. Na dvoře radnice leželo sedmnáct bezhlavých těl.
Zhruba stovka lidí zatím přinesla na kroměřížskou radnici trvanlivé potraviny, drogerii a volně dostupné léky, aby tak podpořila uprchlíky z válkou postižené Ukrajiny.
Dohromady přes jeden milion korun dá Mělník na pomoc Ukrajině. Zastupitelé schválili, že půl milionu korun poputuje na humanitární pomoc pro uprchlíky, kteří se dostanou do Mělníka. Více než půl milionu korun pak půjde na vojenský materiál, jako jsou ochranné vesty a helmy.
Původně třináct návrhů zaslali obyvatelé Plané na využití půl milionu korun, které vedení města vyčlenilo z letošního rozpočtu na projekt Nápad pro Planou. Vybráno bylo nakonec deset návrhů. Který se nakonec dočká uskutečnění, o tom právě v těchto dnech rozhodují samotní obyvatelé.
Co budeme dělat, až to bouchne? Kam se schováme? Kde jsou tady kryty civilní ochrany? Telefonní linky městských úřadů na Břeclavsku, ale i diskuzní fóra sociálních sítí, zahltily dotazy řady obyvatel, mezi nimiž propukla panika v návaznosti na neustávající konflikt na Ukrajině.
Moravskoslezský kraj, Statutární město Ostrava i některé jeho velké obvodní radnice. Samosprávy řeší problém, co s penězi, v součtu stamiliony, které měly uloženy u Sberbank. Deník zjišťoval také situaci ve Frýdku-Místku.
Už od víkendu přijíždějí také na Nymbursko váleční uprchlíci z Ukrajiny. Potřebují jak materiální pomoc, tak ubytování. Organizačně pomáhají radnice a v nebývalé míře i veřejnost.
Vlastní hokejový tým v sousedních Pardubicích. Ještě před tím, než začala po dlouhých letech stavba fotbalového stadionu v Hradci Králové se šuškalo, že si v jeho útrobách nechá miliardář a podnikatel Petr Dědek z Vrchlabí vyprojektovat kancelář z které bude coby většinový vlastník řídit i hradecké Votroky. Těmto spekulacím nahrává i fakt, že jeho firma DD Real se na stavbě stadionu za 568 milionů korun podílí.
Nejméně 24 z 57 městských částí dosud nabídlo ubytovací kapacity pro uprchlíky před Putinovým útokem na Ukrajinu. Radnice koordinují humanitární pomoc s magistrátem nejen v záležitosti bezplatného ubytování. Aktuálně navzájem diskutují o školních kapacitách pro ukrajinské děti.
Ani sportovcům na okresní úrovni nezůstává lhostejný osud obyvatel Ukrajiny, kteří jsou sužováni válečným konfliktem vyvolaným Ruskem. Sálovkáři Rumpálu Prachatice přispěli Ukrajině částkou 15.500 korun.
/FOTOGALERIE/ Milion korun od radnice, další od občanů Frýdku-Místku. I tak vypadá pomoc ukrajinskému lidu ve válce s ruskými útočníky. A to je pouze jedna z jejích forem, jelikož se prakticky všude organizují sbírky a lidé přicházejí s různými návrhy či nápady.
/FOTOGALERIE/ Obrovská vlna solidarity na pomoc Ukrajincům, ať už těm prchajícím z vlasti či setrvávajícím ve válečné zóně, se od prvních dní vznesla i v moravskoslezské metropoli. Jak konkrétně můžou lidé pomoci?
Umělé kojenecké mléko, dětské pleny, konzervy či oblečení. Obyvatelé Znojemska mohou od středy nosit potřebné věci pro válečné uprchlíky z Ukrajiny do sportovní haly ve Znojmě na Dvořákově ulici. Přesný seznam věcí zveřejnilo vedení tamní radnice. „Potraviny, drogerii či ošacení bude možné darovat každý všední den od jedenácti dopoledne do šesti hodin vpodvečer,“ upřesnila mluvčí tamní radnice Soňa Bystřická.
Valašská města a obce se aktivně zapojují do pomoci Ukrajině. Ve Vsetíně v pondělí spustili infolinku pro ty, kteří nabízejí pomoc a ubytování pro Ukrajince v nouzi, a také pro občany Ukrajiny, kteří potřebují poradit v momentální životní situaci na území Vsetína.
V plzeňské ZOO vyháněli v neděli zimu. Velký průvod masek se vydal ze sídliště Vinice na statek Lüftnerka, kde se odehrály ukázky některých starých lidových zvyků spojených s předjařím. Po té pokračoval Kilometrovkou až před radnici na náměstí Republiky. Součástí programu bylo i pálení Morany ztělesňující období zimy.
Kladruby letos ovládl Pronobus se svými maškarami již po šestatřicáté. Natěšené maškary po loňském masopustu "home office" dorazily před radnici v hojném počtu a bylo opravdu veselo.
První zmínka o Meziříčí pochází z roku 1297. V sousedství byla založena obec Krásno, roku 1491 povýšená na městečko. V roce 1924 se obce Meziříčí a Krásno spojily ve Valašské Meziříčí. Město leží na soutoku Rožnovské a Vsetínské Bečvy. Svou polohou představuje vstupní bránu do pohoří Moravskoslezské Beskydy.
/ROZHOVOR/ Režisér Radim Špaček na televizní obrazovky přivedl kvalitní kriminální seriál, u kterého využil svých vazeb na Ostravu. „U nové radnice či Sýkorova mostu ve vteřině poznáte, odkud pocházejí,“ říká k některým obvyklým kulisám, zároveň však podotýká, že v seriálu nechtěl sklouznout jen k prezentaci pohlednicových obrázků.
První zmínka o Meziříčí pochází z roku 1297. V sousedství byla založena obec Krásno, roku 1491 povýšená na městečko. V roce 1924 se obce Meziříčí a Krásno spojily ve Valašské Meziříčí. Město leží na soutoku Rožnovské a Vsetínské Bečvy. Svou polohou představuje vstupní bránu do pohoří Moravskoslezské Beskydy.
Válka na Ukrajině nenechává chladným celou řadu organizací, institucí, spolků, měst i konkrétních lidí, kteří se snaží této zemi jakkoliv pomoci. Vznikají různé iniciativy, přispět je možné také na bankovní účet. Do pomoci se zapojilo i Nové Strašecí, které se rozhodlo pro ukrajinské uprchlíky, kteří prchají před válkou, zřídit azyl.
Podruhé v historii dražil Bohumín autovraky, které z veřejných parkovišť ve městě odtáhli místní strážníci. Tři vozy se podařilo radnici udat za celkem sedm a půl tisíce korun. Výši částky potvrdila mluvčí města Jana Končítková.
Výstavní síň rakovnické radnice se zaplnila fotografiemi známého rakovnického fotografa Václava Hvězdy, jehož výstava pod názvem Lidé a lidičky byla slavnostně zahájena ve čtvrtek odpoledne. V úvodu zazněla báseň od Josefa Fouska nazvaná Černobílé blues.
Ve čtvrtek 24. února večer se okna čáslavské radnice rozzářila barvami ukrajinské vlajky. Rada města schválila i vyvěšení ukrajinské vlajky na důkaz solidarity. Důrazně navíc odsoudila agresivní chování Putinova Ruska a je připravena pomáhat lidem této okupované země.
Kyjovští vyjadřují podporu Ukrajině. Vedení kyjovské radnice tvrdě odsuzuje ruskou invazi. Zároveň tak podpořilo i svém partnerské město Lutsk na severozápadě Ukrajiny.
Největší města v kraji ostře odsoudila ruskou agresi vůči Ukrajině. Politickou podporu Ukrajině, která čelí ruské vojenské agresi, vyjádřili v Karlových Varech, Sokolově i Chebu. Ruská agrese vůči nezávislému a svrchovanému státu je pro ně nepřijatelná.
/FOTOGALERIE/ Druhé ostravské shromáždění lidí, kteří měli zájem přijít vyjádřit podporu Ukrajině a svůj nesouhlas s agresivním útokem Ruska, bylo svolané na půl sedmou večer před Novou radnicí na Prokešově náměstí v centru Ostravy. Setkalo se s mnohem větším ohlasem, než protest před sídlem již bývalého ruského konzulátu, který se konal nedlouho před tím - ve tři hodiny odpoledne.
/FOTO/ Oproti středě, kdy se město Kladno s vyvěšením ukrajinské vlajky nepřipojilo, se nočním útokem ruských vojsk situace zásadně změnila a zhoršila. Vedení Kladna bedlivě sleduje a vnímá dění na Ukrajině a na kladenské radnici na podporu ukrajinskému národu již ve čtvrtek vlajka Ukrajiny zavlála.
/FOTO/ Evropa se ve čtvrtek 24. února probudila do děsivého rána. Vojska Ruské federace zaútočila na cíle na území Ukrajiny. Většina světových lídrů a dalších významných osobností válečný akt odsoudila, protest zní i ze severu Čech. Radnice vyvěšují na podporu ukrajinské vlajky. Dá se také očekávat, že v některých městech budou v příštích dnech probíhat protiválečné happeningy.
/FOTOGALERIE/ Místostarosta Rakovníka Jan Švácha ve čtvrtek dopoledne vyvěsil na rakovnické radnici ukrajinskou vlajku jako symbol podpory země, kde se odehrávají tuhé boje s ruskou armádou. Návrh na její vyvěšení dal již podruhé, poprvé to bylo po obsazení Krymu.
/FOTOGALERIE/ Řada měst ve Středočeském kraji se rozhodla vyjádřit podporu Ukrajině a protestovat proti agresi Ruska. Na budovu radnice většinou vyvěsili nebo se chystají vyvěsit ukrajinskou vlajku. Někde také zvažují nasvícení městských symbolů ve žlutomodrých barvách, které reprezentují ukrajinskou státnost.
Ukrajinská vlajka vlaje od středy 23. února 2022 na plzeňské radnici na náměstí Republiky. Západočeská metropole jejím vyvěšením vyjadřuje solidaritu s Ukrajinou, symbolickým gestem chce podpořit její suverenitu a celistvost.
Nebojí se lidí. Přenášejí nemoci a umějí ošklivě pokousat psa i dítě. Ničí břehy a rychle se množí. Stále více měst v Česku se potýká s přemnoženými nutriemi. Objevily se nyní i ve Světlé nad Sázavou.
/FOTOGALERIE/ Den se samými dvojkami si opět zamilovaní – podobně jako jiná magická data – vybírali k uzavření sňatku. Zatímco však například Iveta a Martin to pojali tradičně, Hana se Simonem pěkně divoce… a jejich příbuzní se to ostatně dovídají touto cestou!
Obyčejně bývá úterý jen běžným pracovním dnem. To dnešní se však díky datu s neobyčejně vysokým počtem dvojek všednosti vymykalo. Magické datum 22. 2. 2022 bylo přitažlivé především pro snoubence.
V numerologii představují dvojky lásku, harmonii a rovnováhu. Včerejší magické datum 22.2.2022 tak bylo doslova jako dělané pro velký životní krok – vstup do manželství. A jinak tomu nebylo ani na Kroměřížsku, třeba holešovský zámek hostil hned sedm svateb.
Je to opravdu magické datum: 22. 02. 2022. Ať to člověk čte zepředu nebo zezadu, pořád je stejné. Tato data, říká se jim palindromová, jsou podle numerologů dny štěstí. Navíc připadá na úterý, druhý den v týdnu.
/FOTOGALERIE/ Od úterního rána vlaje na Krajském úřadu v Pardubicích i řadě radnic v celém Pardubickém kraji ukrajinská vlajka. Úřady tak vyjadřují solidaritu s Ukrajinou. Chtějí tímto symbolickým gestem vyjádřit podporu tamním lidem a dát najevo solidaritu se zemí, kterou zmítají válečné nepokoje.
Národní dům, židovské uličky nebo radnice. Tradiční akce Den průvodců, se dotkne i Prostějova. Od pondělí do čtvrtka budou mít zájemci o historii našeho města jedinečnou příležitost zúčastnit se čtyř komentovaných prohlídkových okruhů. Poznejte historii Prostějova v doprovodu průvodců.
Výzva na nasvícení významných staveb a budov v den výročí založení Sokola zaujala vedení měst a jejich představitelé souhlasili s nasvícením staveb. Ostrava červeno-bíle rozsvítila Novou radnici a most Miloše Sýkory. Liberec historickou budovu radnice. Pražská televizní věž na Žižkově, rozhledna na Petříně a Tyršův dům svítily také. Děkujme České obci sokolské a Jiřímu Reichlovi za poskytnutí fotografií.