Atény - Zástupci tzv. trojky mezinárodních věřitelů, kteří jsou nyní v Řecku a jednají o uvolnění dalších peněz ze slíbené pomoci, by mohli v sobotu opustit Atény bez dokončení dohody o dalších plánovaných úsporách. Uvádí to agentura Reuters s odvoláním na zdroje z řecké vlády.
Zlínsko - Severoameričtí indiáni ji uctívali jako božstvo, současní Středoevropané ji ale začínají zatracovat. I na zlínských polích přibývá kukuřice určené do státem dotovaných bioplynových stanic. Agronomové v tom nevidí problém, ekologové ale bijí na poplach.
Velehrad /ROZHOVOR/ - Když jsme se s panem Olivou domlouvali na schůzce k rozhovoru, trochu mě vystrašila jedna věta z článku Jiří Dienstbiera, který se s ním jako politický vězeň setkal na Borech a mimo jiné o něm říká: „Možná by jemu samotnému bylo lépe, kdyby svou vážnost a opravdovost okořenil větší dávkou humoru". Ale obavy byly zbytečné.
Zlínsko - Severoameričtí indiáni ji uctívali jako božstvo, současní Středoevropané ji ale začínají zatracovat. I na zlínských polích přibývá kukuřice určené do státem dotovaných bioplynových stanic. Agronomové v tom nevidí problém, ekologové ale bijí na poplach.
Pojďme se pro jednou oprostit od faktu, že dva Češi zadržovaní proti své vůli v Řecku již druhým týdnem jsou herními vývojáři (členy naší komunity) nebo že je známe osobně z výstav jako ochotné a sympatické kluky.
Liberec - Krajský soud v Liberci vyhlásil konkurz na majetek cestovní kanceláře Asteri Tour. Liberecká CK zkrachovala letos v dubnu, své pohledávky přihlásilo v insolvenčním řízení jedenáct věřitelů, kterým firma dluží bezmála 1,74 milionu korun.
Liberec - Krajský soud v Liberci vyhlásil konkurz na majetek cestovní kanceláře Asteri Tour. Liberecká CK zkrachovala letos v dubnu, své pohledávky přihlásilo v insolvenčním řízení jedenáct věřitelů, kterým firma dluží bezmála 1,74 milionu korun.
Valtice – Zručnost a rychlost. Dva hlavní předpoklady účasti na valtickém Mistrovství světa ve sbírání hroznů. Mistři v manipulaci s vinohradnickými nůžkami se do Valtic sjedou už tuto sobotu. „Registrace družstev sběračů a odvoz do vinice se uskuteční o půl deváté ráno," informovala Martina Horníková ze společnosti Vinné sklepy Valtice, která akci pořádá.
Atény - Řečtí soudci a nemocniční lékaři dnes zahájili dlouhodobější protestní stávku namířenou proti dalším úsporným opatřením vlády, která vedou ke snížení jejich platů. Soudy i nemocnice budou řešit jen akutní případy, zatímco běžná právní agenda a ošetření se odkládají.
Atény/Praha – Případ dvou mladých Čechů, které před týdnem zadrželi na řeckém ostrově Limnos kvůli podezření ze špionáže, výrazně zkomplikuje dnes započatá stávka soudců a soudního personálu. Stávka bude trvat minimálně pět dní, ale protáhnout se může až na měsíc. Rozhodnutí o odvolání, které dnes podal advokát obou zadržených, se tak zatím odkládá na neurčito. ČTK to řekla vedoucí českého konzulátu v Aténách Blanka Kovacsová.
Kdo vybral řecký ostrov Limnos s vojenskou základnou v rizikové oblasti nedaleko Turecka za dějiště ArmA 3, si za to teď musí trhat vlasy, protože to přestává být veškerá legrace. Přimluvení ministra zahraničí Karla Schwarzenberga a jejich nadřízeného Marka Španěla nepomohlo, na dva vývojáře ArmA 3 byla tamní prokuraturou uvalena vazba.
Třinec /VIDEO, ROZHOVOR/ - Mladou zpěvačku Markétu Konvičkovou, která se nedávno ocitla v domácím showbyznysu a vede si v něm poměrně úspěšně, jsme požádali o rozhovor na začátku školního roku, který pro ni také začal počátkem září.
České Budějovice – Na Sardinii, ale i v Kamerunu, Kolumbii či Zimbabwe mají lidé povědomí o existenci Českých Budějovic. Třebaže mnozí na jihu Čech nikdy nebyli, Budějovice spojují s příjemným zážitkem.
Kroměřížsko – Umět alespoň jeden cizí jazyk, to je v současné době považováno prakticky za nutnost. Na všech školách v regionu se tak od prvního stupně povinně vyučuje angličtina, ve vyšších ročnících se přibývají další cizí jazyky, hlavně němčina.
Uherský Brod – „Ivane, vitaj na Moravě," těmito slovy v pátek 14. září navečer oficiálně pozdravil ředitel Domu kultury v Uherském Brodě Jaroslav Mikulík malíře a sochaře evropského formátu Ivana Theimera, žijícího od roku 1968 v Paříži a v italském Toskánsku. Ten přijel do města Komenského zahájit trojici výstav svých děl a zavzpomínat, jak na tamním Masarykově náměstí před 20 lety odhaloval svůj bronzový obelisk Via Lucis (Cesta světla).
Třinec /VIDEO, ROZHOVOR/ - Mladou zpěvačku Markétu Konvičkovou, která se nedávno ocitla v domácím showbyznysu a vede si v něm poměrně úspěšně, jsme požádali o rozhovor na začátku školního roku, který pro ni také začal počátkem září.
Brno /TEST BRNĚNSKÝCH RESTAURACÍ/ - Samé jedničky udělil šéfkuchař při hodnocení Greek Restaurantu Taverna na pomyslném vysvědčení. Nejvíc byl spokojený s jídlem.
Chebsko - Kam a kdy vyrazit na dovolenou? To je věčná otázka mnohých občanů na Chebsku. Většina rodin s dětmi vyráží k moři v sezóně, protože mají zrovna dovolené a děti velké letní prázdniny. Jaké jsou ale výhody zájezdů "last minute"? To ví i maminka dvou dětí Hana Nová z Aše.
Kam a kdy vyrazit na dovolenou? To je věčná otázka mnohých občanů na Chebsku. Většina rodin s dětmi vyráží k moři v sezóně, protože mají zrovna dovolené a děti velké letní prázdniny. Jaké jsou ale výhody zájezdů "last minute"? To ví i maminka dvou dětí Hana Nová z Aše.
Atény – Dva čeští občané, kteří byli pro podezření ze špionáže zadrženi v neděli na řeckém ostrově Limnos, mohou v dočasné vazbě čekat i celou řadu měsíců na to, až se jejich případ vyřeší. Takový je alespoň páteční odhad nejmenovaného policejního zdroje, citovaného agenturou AFP.
Vyklubala se nám z toho kauza první kategorie. Jak asi už víte, dva čeští tvůrci ArmA 3 byli v Řecku obviněni ze špionáže a hrozí jim tam desítky let ve vězení. Tamní policie nyní vysvětlila, proč vlastně dva muže ve věku 28 a 33 let zadržela.
Atény - Míra nezaměstnanosti v Řecku stoupla ve druhém čtvrtletí na 23,6 procenta z 22,6 procenta v prvních třech měsících roku. Nezaměstnanost je nyní nejvyšší od roku 1998, kdy se tento údaj začal sledovat. Oznámil to dnes řecký statistický úřad.
Brno /ROZHOVOR/ - Lenochod patří mezi nejlínější zvířata na světě. Už kvůli svému jménu, ale také proto, že prospí denně suverénně nejvíc času – přibližně dvacet hodin. Jako takový lenochod si nyní připadá i triatlonistka Radka Vodičková.
Brno – Lenochod patří mezi nejlínější zvířata na světě. Už kvůli svému jménu, ale také proto, že prospí denně suverénně nejvíc času – přibližně dvacet hodin. Jako takový lenochod si nyní připadá i triatlonistka Radka Vodičková.
To, že byli zadrženi dva zaměstnanci Bohemia Interactive za špionáž v Řecku, je zcela jistě hlavní zprávou posledních dnů. Ještě navíc, když se začíná mluvit o tom, že by je mohl poslat soud až na dvacet let do vězení. Z celé situace je podle vyjádření poměrně nervózní také konzulka České republiky v Řecku.
Atény - Řecká vládní koalice se ocitla v krizi kvůli požadavku takzvané trojky mezinárodních věřitelů, aby stát propustil desítky tisíc zaměstnanců. Strana Demokratická levice (DIMAR), která je nejmenším koaličním partnerem, dala najevo, že s takovým úsporným krokem rozhodně souhlasit nebude.
Atény - Dvěma Čechům zadrženým pro podezření ze špionáže na řeckém ostrově Limnos hrozí v případě odsouzení za tento delikt pět až 20 let vězení, sdělila vedoucí českého konzulátu v Aténách Blanka Kovacsová.
Tři sta padesát milionů korun. Suma, kterou si dokážu jenom velmi těžko představit. A jistě je nás takových spousta. Nemám tušení, jestli je to kufr plný peněz. Nevím, zda by za takový balík šel pořídit bytový dům, nebo dokonce celá ulice.
Praha – Tuzemské cestovní kanceláře a agentury prodaly v letošní letní sezoně o deset až 15 procent méně zájezdů než loni. Odhadl to ředitel CK Fischer Jiří Jelínek. Lidé podle něj na výdajích za dovolenou šetří kvůli recesi. Výrazně vyšší byl zájem o pobyty last minute, u kterých ale mají cestovní kanceláře nižší marže. CK Fischer podle Jelínka klesly prodeje do pěti procent.
Kuks /FOTOGALERIE/ – Tisíce litrů vína, dobré jídlo a skvělá zábava. Tak to vypadalo v sobotu na Hospitalu Kuks, kde se konal 6. ročník Vinobraní. Akce se zúčastnilo 5 tisíc návštěvníků z celé republiky a nikomu nevadilo, že v Kuksu probíhá momentálně rekonstrukce.
Kuks – Tisíce litrů vína, dobré jídlo a skvělá zábava. Tak to vypadalo v sobotu na Hospitalu Kuks, kde se konal 6. ročník Vinobraní. Akce se zúčastnilo 5 tisíc návštěvníků z celé republiky a nikomu nevadilo, že v Kuksu probíhá momentálně rekonstrukce.
Orlickoústecko /VÍKENDOVÁ POROTA/- Víkendové poroty jsme se tentokrát zeptali: Souhlasíte s tvrzením Václava Klause, že zvýšení všech daní a DPH zvláště poškozuje naši ekonomiku, brzdí ji?
Soluň - Kolem 12.000 lidí se dnes podle agentury AFP shromáždilo v centru severořecké Soluně, aby demonstrovaly proti nové vlně úsporných opatření chystaných řeckou vládou. Protestní akce svolaly řecké odbory a levicová opozice.
Atény - Řečtí neonacisté opět na sebe upozornili razantním zásahem proti přistěhovalcům. V uniformách a pod řeckým vlajkami si vzali na mušku stánkaře na aténském předměstí Rafina, kontrolovali jejich doklady a prodejcům bez náležitého povolení jejich stánky ničili. Vše si navíc natočili na video a umístili na svých stránkách.
Madrid - Španělsko bude příští týden na setkání ministrů financí eurozóny jednat i o podmínkách spojených s novým program nákupu dluhopisů Evropskou centrální bankou. Uvedla to náměstkyně předsedy vlády a mluvčí vlády Soraya Sáenzová de Santamaríová.
Chebsko - Kam a kdy vyrazit na dovolenou? To je věčná otázka mnohých občanů na Chebsku. Většina rodin s dětmi vyráží k moři v sezóně, protože mají zrovna dovolené a děti velké letní prázdniny.
Ankara - Nejméně 60 ilegálních migrantů, převážně Palestinců, dnes zahynulo u břehů západního Turecka poté, co jejich plavidlo ztroskotalo. Více než polovinu obětí tvoří podle agentury Reuters děti. Zachránit se podařilo 45 lidí včetně dvou členů posádky, informovala agentura AFP.
Atény – Míra nezaměstnanosti v Řecku se v červnu vyšplhala na nové rekordní maximum 24,4 procenta kvůli negativním dopadům hospodářské recese na trh práce. Oznámil to dnes tamní statistický úřad. V květnu činila nezaměstnanost podle revidovaných údajů 23,5 procenta.
Atény - Krvácivé horečce dengue, kterou přenášejí moskyti, podlehl osmdesátiletý muž v Řecku. Informuje o tom agentura AFP s odvoláním na místní zdravotnické orgány, podle nichž se tato nebezpečná nemoc v Řecku objevila po 85 letech.
Ženeva/Bratislava - Česká republika si v žebříčku konkurenceschopnosti zemí, který sestavuje Světové ekonomické fórum (WEF), letos pohoršila o jednu příčku na 39. místo. Vedoucí pozici v hodnocení 144 států počtvrté za sebou obsadilo Švýcarsko. Vyplývá to z dnes zveřejněné zprávy o globální konkurenceschopnosti, kterou ČTK poskytla partnerská organizace WEF, Podnikatelská aliance Slovenska.
Madrid, Berlín – Němčina je na vzestupu, minimálně na jihu Evropy. Germánský jazyk za to vděčí paradoxně krizi. Mladí Jihoevropané, především Španělé, ale i Portugalci či Italové, berou kurzy němčiny podle německého jazykového Goethe-Institutu útokem.
Liberec - Na chytře připravené smlouvy cestovek neletěl nejeden klient. Se svým příběhem se na Deník obrátila rodina z Liberce. Po příletu na ostrov rodina zůstala bez ubytování.
Berlín – V letech 2003 až 2011 uklidili Řekové do zahraničí 216 miliard dolarů (4,3 bilionu Kč) ilegálních peněz. Napsal to německý týdeník Der Spiegel s odvoláním na propočty nevládní organizace Global Financial Integrety (GFI), podle níž stovky miliard černých peněz putují i opačným směrem. Krizi čelící země, odkázaná na mezinárodní finanční pomoc, z nich ale nemá nic.
Liberec - Na chytře připravené smlouvy cestovek neletěl nejeden klient. Se svým příběhem se na Deník obrátila rodina z Liberce. Po příletu na ostrov rodina zůstala bez ubytování.
New York – Americké firmy se podle dnešního deníku The New York Times připravují na možný odchod Řecka z eurozóny. Americké banky a poradenské firmy pak na takový scénář připravují své klienty. Je to v pozoruhodném rozporu s ujišťováním evropských politiků, že krize je zvladatelná a že měnovou unii lze udržet, napsal list.
Brusel - Pouze čtvrtina obyvatel Německa si myslí, že by Řecko mělo zůstat v eurozóně anebo dostávat další finanční pomoc od svých partnerů. Ukázal to průzkum, který si nechal udělat britský ekonomický list Financial Times (FT) ve spolupráci se společností Harris. Jednoznačný verdikt veřejnosti tak jen podtrhuje dilema, se kterým se musí vyrovnat kancléřka Angela Merkelová, na kterou část evropských činitelů tlačí, aby dala Aténám víc času na reformy.
Vila na okraji hlavního města připomíná převažující bílou barvou a použitím mramoru domy, s nimiž se setkáváme především v přímořských zemích, jako je Francie, Řecko či Španělsko.