![](https://g.denik.cz/7/05/67f4f385efe29535_prazena-list-l.jpg)
Evropské ligy vystřídá na závěr „repre“ scéna
Třináctým dílem v tomto týdnu týdnu finišuje podzimní fotbalová Tip liga, populární tipovací soutěž čtenářů Hradeckého deníku.
Třináctým dílem v tomto týdnu týdnu finišuje podzimní fotbalová Tip liga, populární tipovací soutěž čtenářů Hradeckého deníku.
Třináctým dílem v tomto týdnu týdnu finišuje podzimní fotbalová Tip liga, populární tipovací soutěž čtenářů Hradeckého deníku.
Třináctým dílem v tomto týdnu týdnu finišuje podzimní fotbalová Tip liga, populární tipovací soutěž čtenářů Hradeckého deníku.
Na jeden zápas toho bylo na Tomáše Buchu, středopolaře plzeňské Viktorie, v nedělním mlhavém podvečeru až dost. Už v sedmé minutě nasměroval svůj tým vedoucím gólem po restartu FORTUNA:LIGY za vítězstvím nad pražskou Spartou 3:1.
Fotbalisté Dynama v sobotu v 16 hodin zápasem se Zlínem zahájí na Střeleckém ostrově restart přerušené I. ligy.¨
Za hranice jen 12 hodin. Nákupy v Polsku zakázané nejsou. Polsko zpřísňuje opatření proti šíření koronaviru a po vzoru České republiky v sobotu zavírá velká nákupní centra, kina, divadla a další kulturní instituce s výjimkou prodejen potravin, drogérií a lékáren.
Vlezli jsme pod kamion a zachytili se pod návěs. Tak své cestování přiblížila středočeským celníkům dvojice migrantů, kteří byli zadrženi na pomezí Benešovska Kutnohorska; na parkovišti u benzinky při dálnici D1 poblíž Střechova nad Sázavou. Což se může jevit jako stará zpráva: o tom že kvůli odhaleným migrantům právě na toto místo na 52. dálničním kilometru volali kolegy z cizinecké policie, už celníci informovali. Yvona Matějková z Celního úřadu pro Středočeský kraj však ve čtvrtek upozornila na nový, zcela čerstvý případ.
Řecko od soboty na tři týdny čekají celostátní karanténní opatření. V jihoevropské zemi se uzavře většina obchodů a lidé budou až na nutné případy muset zůstat doma. V Německu za poslední den přibylo 19 990 nových případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od začátku nynější pandemie.
Po projektu Obrázky na útěku, putovní výstavě s obrazy malovanými běženci z uprchlického tábora Moria na řeckém ostrově Lesbos, přichází skupina Čechů s dalším projektem Pomoc dětem na útěku. Jedním z nich je jihočeská lékařka Hanka Pospíšilová.
Zhruba před šesti sty tisíci lety se prehistorická populace lidských předků rozvětvila do dvou linií. Jedna zůstala v Africe a vyvinula se v člověka dnešního typu. Ta druhá přešla po souši do Asie a odtud do Evropy. Tuto linii tvořil Homo neanderthalensis - slavní neandertálci. Nebyli to naši předkové, vyvíjeli se paralelně s lidmi. A také s nimi sváděli tvrdé boje o dominanci na daném území.
I když termín restartu extraligy stolního tenisu ještě nebyl stanoven, její lídr už je v plném tréninkovém zápřahu. „Už trénujeme. Zrovna teď jsou kluci za stoly,“ potvrdil ve středu dopoledne manažer HB Ostrov Miroslav Jinek a dodal: „Držíme velmi přísná bezpečnostní opatření. Snažíme se hráče držet stranou jakéhokoliv kontaktu, do haly jim vozíme i jídlo,“ vysvětlil.
Ve věku 85 let dnes zemřel významný český archeolog Jan Bouzek. ČTK to oznámila jeho vnučka Anna Matys. Bouzek byl dlouholetým pedagogem a vedoucím Ústavu pro klasickou archeologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Přednášel i na dalších českých i zahraničních univerzitách. Bouzkovou hlavní specializací byla raně řecká, etruská a thrácká archeologie. Vedl řadu archeologických výzkumů v zahraničí, mimo jiné v Bulharsku, Řecku, Libanonu či na Srí Lance, ale i v České republice.
V Rakousku dnes začínají platit nová opatření, jež mají snížit šíření koronavirové nákazy. Rakouská vláda jde podobnou cestou jako další evropské země. Podle krizového experta Světové zdravotnické organizace (WHO) Michaela Ryana jsou ale lidé z nových opatření unavení a frustrovaní. "Evropské vlády čelí velmi těžké situaci," uvedl v pondělí. Striktní uzávěra začíná platit na severu Řecku a další zpřísnění chystá Itálie.
Od zimního návratu do kádru plzeňské Viktorie prožívá 22letý fotbalista turbulentní období. Pod novým koučem Adrianem Guľou získal poměrně rychle místo v základní sestavě, ale pak ho, stejně jako všechny viktoriány, přibrzdila pandemie koronaviru.
Páteční zemětřesení v Turecku a Řecku už má nejméně 81 obětí, z toho 79 v Izmiru. Záchranáři v západotureckém velkoměstě pokračují v osmi budovách v úsilí o nalezení dalších lidí, uvedla dnes ráno agentura Reuters.
Německá kancléřka Angela Merkelová vyzvala veřejnost k dodržování listopadové karantény. Zpřísnění koronavirových opatření oznámil v italském parlamentu premiér Guiseppe Conte. V zemi se mj. uzavřou nákupní centra o víkendech a zaveden bude noční zákaz vycházení. Slovenské úřady odhalily, jak dopadlo plošné testování, do kterého se mohli o víkendu bezplatně zapojit všichni obyvatelé země nad deset let. Sever Řecka čeká na dva týdny plošná uzávěra a noční zákaz vycházení.
Už 28 mrtvých a více než 800 zraněných evidují v Turecku a Řecku v důsledku pátečního zemětřesení, které tvrdě zasáhlo turecké pobřežní velkoměsto Izmir a jeho okolí a také řecký ostrov Samos. Ještě po 18 hodinách od zemětřesení se dnes záchranářům podařilo z trosek osmipatrového domu v Turecku vyprostit živou ženu a tři její děti. Všichni byli odvezeni do nemocnice, po čtvrtém dítěti záchranáři stále pátrají.
Automobilový závodník Michal Žáček z Křenovic oslavil před pár dny dvacáté narozeniny a úspěšně zakončil svoji desátou sezonu v mezinárodním seriálu MREC (Maverickrescue Eurocup) v automobilových závodech do vrchu.
Pobřežní oblasti Turecka a také Řecký ostrov Samos zasáhlo v pátek odpoledne silné zemětřesení. Vyžádalo si nejméně čtyři lidské životy a desítky zraněných. Ohnisko zemětřesení se nacházelo sedmnáct kilometrů od pobřeží Izmiru. Podle různých odhadů se síla zemětřesení odhaduje na 6,6 až sedm stupňů.
Basketbalista Martin David nastupuje kromě plzeňské Lokomotivy také za ústeckou Slunetu, která působí v národní lize.
Liberecký Slovan momentálně bojuje pouze na evropské scéně, ale široký kádr se bude dozajista hodit. Vedení klubu přivedlo novou posilu, do Liberce přišel obránce Marios Pourzitidis. Jednadvacetiletý fotbalista pochází z řeckočeské rodiny, přičemž první fotbalové kroky udělal v Řecku, kde se propracoval až do druhé ligy.
Stolní tenista Michal Obešlo, který hraje extraligu za havlíčkobrodský HB Ostrov, se momentálně připravuje v Řecku. Tamní prostředí mu jde evidentně k duhu. Ze své dobré podzimní formy nic neztratil, spíše je tomu naopak.
Dva hráči HB Ostrov, aktuálního lídra extraligy stolního tenisu, už se připravují v zahraničí. Michal Obešlo a Dmitrij Prokopcov se vydali do Řecka. Třetí ze základní sestavy havlíčkobrodského celku – Tomáš Tregler zůstal doma. Zatím. „Jsem v Čechách. Čekám na to, jak se situace vyvine,“ vysvětlil.
Se zhoršující se epidemickou situací v Evropě dnes řada zemí zpřísňuje opatření v boji proti šíření koronaviru. Slovensko, Itálie a Řecko omezují volný pohyb obyvatelstva, Polsko a Slovinsko zavírají restaurace a zavádějí další restrikce.
Tvrdil že je mu patnáct, že utíká před válkou, do Čech přicestoval nelegálně. Ústečtí policisté řešili v neděli 18. října před půlnocí případ nelegálního migranta. Do Hrbovické ulice v Předlicích je zavolal svědek s tím, že se tam nějaký cizinec dožaduje policie.
Historie moderních roušek, které chrání dýchací cesty, začala až ve 20. století, a to především v době španělské chřipky. Nejrůznější obličejové masky, které měly zabránit přenosu nemocí, se však objevily mnohem dříve.
Ne. Extraligoví stolní tenisté HB Ostrov se na tréninky do zahraničí nevydají. Míněno pod hlavičkou klubu, společně. „Nemyslím si, že by pro nás v současné situaci bylo řešení, abychom vzali devítimístné auto a den co den jezdili třeba do Rakouska,“ vyjádřil se šéf klubu Miroslav Jinek.
V pondělí 19. října odjížděly v 8.00 z náměstí v Jablonném nad Orlicí kamiony s humanitární pomocí pro lidi žijící v uprchlickém táboře v Řecku.
/FOTO, VIDEO/ Z náměstí v Jablonném nad Orlicí v pondělí ráno vyjel konvoj s humanitární pomocí uprchlíkům ve sběrných táborech v Řecku. Veze veřejnou sbírku, kterou pod názvem Uprchlíci? Lidé! iniciovala jablonská firma Isolit-Bravo.
Záložník FK Pardubice Michal Hlavatý se vrátil z reprezentačního srazu českého týmu do 21 let.
Tuhle situaci už znají z jara. Stolní tenisté HB Ostrov, momentální lídři extraligy, nemohou trénovat. „Pokud budeme stát deset dnů, může nám to paradoxně pomoci. Znám to z léta. Když kluci na týden vyskočí z plné zátěže, tak po návratu hrají dobře. Krátký odpočinek pomáhá,“ svěřil se trenér Bohumil Vožický.
Zima ještě nezačala, ovšem v Söldenu sněží. A právě tady, na rakouském ledovci, v sobotu zahájí sezonu Ester Ledecká. Lyžování v době koronaviru dostalo zelenou. „Na start se stejně jako každý rok moc těším, tedy jako malé děcko,“ vyhlásila Ledecká.
Nejtěsnější vítězství v Litvě (1:0) udrželo české fotbalisty do 21 let na čele svojí kvalifikační skupiny.
Čeští fotbalisté do 21 let v předposledním utkání kvalifikace mistrovství Evropy vyhráli 1:0 v Marijampole nad Litvou a udrželi první místo v tabulce čtvrté skupiny. Zápas rozhodl gólem Ondřej Šašinka. Výběr trenéra Karla Krejčího vede o bod před Skotskem, které má však odehráno o zápas méně.
/LIDÉ ODVEDLE/ Letos v září to bylo 17 let, co se stala ředitelkou ZŠ Dubí 2. Soňa Kosová chtěla být učitelkou od malička. Miluje práci s dětmi. Je kronikářkou města Dubí a ráda cestuje.
Na písčitých tratí u španělské Sevilly nebo Jerezu řádí světová motocyklová špička. A mezi nimi také Libor Podmol. Ten bere Andalucía Rallye jako svoji nejprestižnější letošní výzvu a zároveň jako oficiální kvalifikaci na Rallye Dakar. Původem freestyle motokrosař se zatím drží na čtvrtém místě mezi nováčky. „Rád bych se dostal na první místo, je to určitě hratelné. To mi automaticky zajistí zaplacení startovného na Dakar, které se pohybuje ve statisících korun,“ prohlásil Podmol, člen týmu Orion – Moto Racing Group. Soutěž končí v sobotu.
Čeští fotbalisté do 21 let v kvalifikaci mistrovství Evropy poprvé prohráli. V Edinburghu se Skotskem navzdory převaze podlehli 0:2 a zkomplikovali si boj o postup na šampionát, kam projdou vítězové základních skupin a pět nejlepších celků z druhých míst.
Příprava fotbalové reprezentace do 21 let na extra důležitý dvojzápas kvalifikace mistrovství Evropy ve Skotsku a Litvě jde do finiše.
Ministři vnitra zemí Evropské unie zahájili vyjednávání o návrhu společné migrační a azylové politiky, kterým chce Evropská komise nahradit současná pravidla. Balíček počítající s urychlením návratů neúspěšných žadatelů i s povinnou solidaritou všech členských zemí vyvolal hned po zářijovém zveřejnění vedle souhlasných reakcí i kritiku zvláště ze států východní části unie. Německý ministr vnitra Horst Seehofer po dnešní videokonferenci se svými unijními kolegy prohlásil, že všechny státy ukázaly vůli k dohodě. Přes různé postoje proto německý ministr vidí šanci na shodu na základních principech ještě letos.
Itálie vyžaduje od Čechů, kteří do země přijíždějí, negativní test na koronavirus ode dneška. Na svých internetových stránkách o tom informovalo české velvyslanectví v Římě. Test nesmí být starší než 72 hodin a je vyžadován i od lidí, kteří zemí pouze projíždějí. Turisté mohou test podstoupit také na letišti. Pokud tam nejsou rychlotesty k dispozici, musí se nahlásit na zdravotním středisku, absolvovat test podle instrukcí a do získání jeho výsledků, což trvá dva až tři dny, zůstat v izolaci.
Byli jste v zemích, kde se vyskytuje západonilská horečka, jako je Rumunsko, Španělsko, Řecko, ale také Itálie nebo Německo? Pak návštěvu na transfuzním oddělení odložte, vzkazuje dárcům krve Fakultní nemocnice Brno. Podle krajského hygienika Jiřího Kose se jedná o sezonní záležitost a rozhodně to není varovná zpráva, že se na Vysočině kromě koronaviru objevilo další nebezpečí.
Měli ho už lidé v nemocnici, ve fotbalovém klubu, ale například také v domově mládeže či mateřské škole. Druhá vlna kovidové pandemie způsobuje na Teplicku větší neplechu, než byla její jarní premiéra. Zatímco na konci prázdnin evidovali hygienici 25 aktuálně nakažených lidí v celém okrese, k 7. říjnu jich bylo už 317.
Itálie vyžaduje od Čechů, kteří do země přijíždějí, negativní test na koronavirus od dneška. Na svých internetových stránkách o tom informovalo české velvyslanectví v Římě. Test nesmí být starší než 72 hodin a je vyžadován i od lidí, kteří zemí pouze projíždějí. Turisté mohou test podstoupit také na letišti. Pokud tam nejsou rychlotesty k dispozici, musí se nahlásit na zdravotním středisku, absolvovat test podle instrukcí a do získání jeho výsledků, což trvá dva až tři dny, zůstat v izolaci.
One woman show Shirley Valentine, v níž exceluje ve své životní roli herečka Simona Stašová, je dnes od 19 hodin na programu Městského divadla v Sokolově.
Kanonýrem víkendu se stal hybrálecký Aladin Krasimirov, který se v utkání třetí třídy podepsal hattrickem pod překvapivou výhru 5:2 nad Pavlovem.
Celý život cestovala. Narodila se v Československu, vyrůstala v Řecku a v Kanadě. Studium domorodých a politických studií ji přivedlo do Thajska, kde pracovala v mužských uprchlických táborech jako dobrovolník. Tam objevila svou touhu po učení – chtěla předávat znalosti a zkušenosti. Učení anglického jazyka a literatury vyměnila po dvanácti letech za jógu, kterou pětačtyřicetiletá Christina Smutný vyučuje v Brně dodnes.
Teprve nyní zveřejnil Celní úřad pro Středočeský kraj informaci o zadržení skupiny migrantů, kteří měli namířeno do Německa. Jeden z nich měl dokonce pozitivní test na covid-19. K události došlo v pátek 25. září. Tehdy hlídka středočeských celníků kontrolovala dálnici D1 a přilehlé komunikace.
Vítězstvím řeckého celku Pirsos Thessaloniki skončil osmý ročník mezinárodního turnaje nevidomých fotbalistů Blind Football Cup v Bučovicích na Vyškovsku.
Už na základní škole v deváté třídě po nás chtěl češtinář vymyslet název politické strany a rozsáhle odprezentovat spolužákům záměr a cíle dané politické skupiny. Dodnes si pamatuji, jak to byl těžký úkol.
Život je potřeba žít naplno a nikdy není pozdě ho změnit. Tak zní heslo, které provází celé jedinečné představení Simony Stašové. Divadelní představení, u kterého se diváci budou smát od začátku do konce, herečka Simona Stašová odehraje dnes 30. září v jízdárně v Náměšti nad Oslavou.