Budapešť - Maďarská vláda loni vydala na zvládnutí migrační krize 80 miliard forintů (sedm miliard korun). Na tiskové konferenci v Budapešti to dnes podle agentury MTI sdělil György Bakondi, poradce pro vnitřní bezpečnost premiéra Viktora Orbána.
Praha - Portugalsko je ochotné přijmout téměř šest tisíc uprchlíků nad rámec povinnosti, kterou má na základě dohody Evropské unie o přerozdělení migrantů. Řekla to dnes během své návštěvy v Praze státní tajemnice Portugalska pro EU Margarida Marquesová. Uprchlická krize dle jejích slov vyžaduje dobrovolnou solidaritu evropských států. Podmínkou pro její řešení je také ochrana schengenského prostoru.
Brusel, Atény, Vídeň - Zatímco Rakousko po uzavření státních hranic na takzvané balkánské trase nezaregistrovalo v tomto týdnu na přechodu Spielfeld na pomezí se Slovinskem žádného běžence, Řecko hlásí, že na svém území má již takřka 42.000 uprchlíků. Proud migrantů připlouvajících z Turecka zatím výrazně nezpomalila ani mise plavidel NATO v Egejském moři.
Berlín/Washington - Německá kancléřka Angela Merkelová kritizuje praktické uzavření takzvané balkánské cesty, po níž do Evropy míří migranti z Blízkého východu, Asie a Afriky. Podle agentury DPA svůj odmítavý postoj dala dnes najevo ve městě Bad Neuenahr-Ahrweiler.
Istanbul – Turecké pobřežní stráže dnes zadržely v zátokách podél pobřeží Egejského moře desítky převážně syrských uprchlíků připravených se přepravit na řecké ostrovy. Ankara tak začala plnit dohodu s Evropskou unií, která mimo jiné předpokládá zastavení doposud stále vydatného proudu běženců do Řecka.
Skopje – Makedonie zcela uzavřela svou hranici pro uprchlíky, uvedla s odvoláním na nejmenovaný policejní zdroj agentura Reuters. Země tak reagovala na rozhodnutí Slovinska a Srbska, které rovněž začali uplatňovat nová opatření pro vstup na své území. Na řecko-makedonské hranici se přitom tísní tisíce běženců. Podle makedonského ministerstva vnitra do země v úterý z Řecka nevstoupil již žádný migrant.
Uherský Brod – Možnost pomoci lidem v nouzi mají lidé z celého regionu Slovácka v Uherském Brodu. Místní charitativní organizace ve spolupráci s Diecézní charitou Brno a Arcidiecézní charitou Olomouc bude pořádat materiální sbírku na pomoc uprchlíkům v Řecku.
Bělehrad/Lublaň - Podle srbského ministerstva vnitra se od dnešní půlnoci prakticky uzavře "balkánská cesta", protože Slovinsko začne uplatňovat nový režim vstupu migrantů do schengenského prostoru volného pohybu. Srbsko proto bude muset přijmout patřičná opatření, aby se na jeho území nehromadili uprchlíci. Informovala o tom bělehradská televize B92.
Praha – Česká republika je podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) připravena přijmout syrské uprchlíky přímo z Turecka. Mohla by tak naplnit část stávajících kvót určených pro přesun uprchlíků v rámci Evropské unie. Jejich navýšení Česko nadále odmítá. Sobotka, který očekává, že přesuny Syřanů z Turecka budou jen dočasné, to dnes řekl novinářům. Turecko navrhuje, aby země EU převzaly jednoho Syřana za každého občana této země postižené občanskou válkou, který se nelegálně dostane do Řecka a to ho pošle zpět na turecké území.
Atény - V Řecku už je na 37.000 uprchlíků, kteří přes Turecko směřují dál do Evropy a kterým byla omezena možnost dalšího postupu po takzvané balkánské trase. Makedonie, která je první zemí na této pouti po Řecku, jich za posledních 24 hodin přijala 337, uvedl dnes řecký list Kathimerini.
Brusel – Podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska jsou u konce dny nijak neřízené migrace, uzavřena byla takzvaná balkánská migrační trasa. Tusk to řekl novinářům po pondělním summitu EU a Turecka. Turecký premiér Ahmet Davutoglu podle něj souhlasil s tím, že Turecko bude brát urychleně zpět všechny migranty, kteří nemají nárok na azyl.
Atény - Řecko plánuje zajistit 17.400 nových ubytovacích míst pro uprchlíky do konce týdne, a to pro ty, kteří čekají na vstup do Makedonie na hraničním přechodu v Idomeni. Oznámila to dnes řecká meziresortní komise zabývající se migrační krizí. Úřady se zároveň snaží přesvědčit masy uprchlíků, kteří uvízli v oblasti, aby přijali dočasné náhradní ubytování, dokud nebude jejich záležitost vyřízena.
Berlín - Řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos vyzval mezinárodní věřitele, aby dokončili nynější prověrku plnění podmínek záchranného programu pro Řecko do 1. května. Atény zejména chtějí ukončit dlouhé diskuse o důchodové reformě, řekl ministr v rozhovoru pro dnešní vydání německého listu Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Brusel – Severoatlantická aliance dnes oznámila rozšíření své námořní mise v Egejském moři, která má zabránit pašování migrantů. NATO bude nově moci operovat i v řeckých a tureckých teritoriálních vodách, což je 12 námořních mil (asi 22 kilometrů) od pobřeží. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg uvedl, že do oblasti budou vyslány i další lodě, které se připojí ke třem plavidlům, jež tam již nyní operují.
Istanbul – U tureckých břehů se dnes utopilo 25 uprchlíků, s nimiž se převrátila loď. Dalších 15 lidí pobřežní stráž z moře zachránila. S odvoláním na prohlášení turecké pobřežní stráže to uvedl zpravodajský server BBC. Národnost obětí nebyla známa, mezi mrtvými jsou údajně nejméně tři děti.
Skopje – Makedonské úřady budou na své území nově pouštět jen uprchlíky z těch měst, kde podle nich zuří válka. Informovala o tom dnes agentura AP. Podle zdroje řecké policie, který si nepřál být jmenován, nové opatření znamená, že například lidé ze syrského Halabu budou moci z Řecka odejít, zatímco lidé z Damašku či Bagdádu ne.
Most, Eger – Štafeta dívek ve složení Karolína Dérerová, Eliška Trollerová, Karolína Žižková s famózní finišmankou Lucií Kolaříkovou obhájila v silné konkurenci loňskou bronzovou medaili ve druhém kole Světového poháru v ploutvovém plavání a rychlostním potápění v maďarském Egeru.
Nikósie – Kypr by již tento měsíc mohl opustit záchranný program. Jedinou zemí, která nadále potřebuje finanční pomoc od dalších členů eurozóny, tak zůstane Řecko, uvedl na svých internetových stránkách list The Wall Street Journal (WSJ).
Atény – Guvernér řecké provincie Centrální Makedonie vyzval vládu Alexise Tsiprase, aby vyhlásila výjimečný stav v oblasti kolem řecko-makedonského přechodu Idomeni-Gevgelija, kde uvázly tisíce migrantů. Makedonie vpouští na své území jen omezený počet lidí, ostatním brání, aby mohli pokračovat v cestě směrem do západní Evropy.
Atény – Turecko je připraveno z Řecka přijímat zpátky uprchlíky, kteří nejsou ze Sýrie. Šéf turecké diplomacie Mevlüt Çavuşoglu, který je na návštěvě Atén, zmínil například Maročany, Pákistánce nebo Afghánce, informovala agentura AFP.
Karviná – Kádr fotbalové Karviné rozšířil v minulých dnech estonský reprezentant Sander Puri. Podle trenéra MFK OKD Jozefa Webera jde o technicky vytříbeného fotbalistu, který může herní projev Karviné výrazně obohatit.
Atény – Řecko odmítá držet uprchlíky na svém území proti jejich vůli a požaduje jejich spravedlivé přerozdělení mezi všechny státy Evropské unie. Prohlásil to řecký premiér Alexis Tsipras v rozhovoru pro německý deník Bild, který má vyjít v sobotu.
Ženeva – Spravedlivé přerozdělení běženců mezi státy Evropské unie, podpora Řecka v jeho tíživé humanitární situaci či plné spuštění takzvaných unijních hotspotů, tedy přijímacích a registračních středisek pro imigranty, to jsou součásti šestibodového plánu na zvládnutí běženecké krize v Evropě, který dnes představil vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi. Grandiho úřad (UNHCR) vydal doporučení před summitem Evropské unie a Turecka, který byl do Bruselu svolán na nadcházející pondělí.
Atény - Hrubý domácí produkt (HDP) Řecka loni klesl o 0,2 procenta. Vyplývá to z prvního odhadu tamního statistického úřadu. Ekonomiku loni nepříznivě ovlivnilo několik faktorů, mimo jiné několikatýdenní uzavření bank a zavedení opatření, která omezují pohyb kapitálu. Nadále se navíc potýká s negativními dopady úsporné rozpočtové politiky.
Budapešť – Maďarsko bylo první zemí, která nezávisle podnikla akci ke zvládnutí migrační krize a je dosud jedním z nejlépe chráněných států Evropské unie. Nezávislé kroky jednotlivých států jsou lepší než nečinné přihlížení evropského společenství, řekl dnes maďarský premiér Viktor Orbán v maďarské rozhlasové stanici Kossuth.
Ankara – Na čtyři roky a dva měsíce poslal dnes turecký soud do vězení dva syrské převáděče stíhané za to, že před šesti měsíci vypravili loď s uprchlíky, kteří utonuli a mezi nimiž byl i tříletý Syřan Ajlan Kurdí. Snímky jeho tělíčka, které vyplavilo moře, tehdy obletěly svět a vyvolaly vlnu sympatií s migranty prchajícími před válkou v Sýrii a Iráku.
Atény – Řecké ministerstvo zahraničí dnes ostře kritizovalo předvolební výroky slovenského premiéra Roberta Fica k migrační krizi. V krátkém, emotivně formulovaném prohlášení, které zveřejnilo na svém webu, tyto výroky označilo za provokativní.
„Nejezděte do Evropy", vzkazuje aktuálně z Řecka nelegálním ekonomickým migrantům šéf evropské rady Donald Tusk. Potíž je v tom, že nelegální ekonomičtí migranti nejezdí do Řecka či do Evropy, nýbrž do Německa. Co říká Tusk pro ně není důležité, podstatné je, co říká německá kancléřka.
Brusel - Evropská komise vypracovala plán na rušení hraničních kontrol, které uvnitř Evropské unie znovu zavedly mnohé státy v reakci na uprchlickou krizi, píše agentura DPA. Harmonogram má v pátek představit komisař pro migraci a vnitřní záležitosti Dimitris Avramopulos. Komise varuje mimo jiné před ekonomickými důsledky uzavírání hranic.
Atény – Atény/Calais – Říká se, že zoufalá situace vyžaduje zoufalá řešení. Asi tak by se dala popsat snaha několika íránských migrantů v táboře ve francouzském Calais. Na protest proti vystěhování z tábora známého pod přezdívkou Džungle si totiž sešili rty.
Berlín – Řecko musí přestat pouštět běžence na cestu dál do střední Evropy. Tento krok by sám o sobě pomohl k oslabení migračního proudu do Evropské unie, protože by uprchlíci ztratili perspektivu života v bohatém Německu. V rozhovoru, který dnes přinesl deník Süddeutsche Zeitung, to řekl rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz.
Příbram – Od teroristických útoků s tragickým dopadem v Paříži neuplynulo ani půl roku. Člověk by si dnes myslel, že se Paříž z hrůzných činů otřepala a současnému turistovi už znovu poskytne ničím špatným neinfikovaný zážitek.
Kuala Lumpur - Čeští stolní tenisté i tenistky budou na mistrovství světa družstev v Kuala Lumpuru hrát o udržení mezi elitou. Rozhodly o tom jejich dnešní porážky s celky KLDR, jimž muži i ženy po tříhodinových bitvách podlehli shodně 2:3. České týmy mohou nejlépe skončit na 13. místě.
Brusel - Evropská komise dnes navrhla, aby členské země Evropské unie mohly v příštích třech letech počítat s pomocí 700 milionů eur (asi 18,9 miliardy Kč) v případě humanitárních krizí. Po dnešním jednání komise to novinářům řekl komisař pro humanitární pomoc a krizové řízení Christos Stylianidis. Peníze budou moci být využity také na to, aby se země dokázaly vyrovnat s velkým počtem migrantů na svém území.
Vídeň – Rakouský kancléř Werner Faymann vyzval Německo, aby rovnou přebíralo uprchlíky z Řecka nebo států sousedících se Sýrií. Tito migranti mají být na svou cestu do Německa vybaveni průjezdním osvědčením. Rakousko se nesmí stát místem pro distribuci uprchlíků, zdůraznil sociálnědemokratický politik v rozhovoru pro dnešní vydání deníku Kurier.
Skopje - Makedonské úřady v noci na dnešek krátce otevřely hranice se Řeckem a nechaly projít asi 170 syrských a iráckých uprchlíků dál do Evropy. Informovala o tom agentura AP. Podle ní se ale nyní na makedonsko-řecké hranici tísní na 10.000 lidí. Příliv běženců do Řecka neustává, jen dnes jich podle DPA do aténského přístavu Pireus připlulo z ostrovů v Egejském moři více než tisíc.
Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová dnes řekla, že imigranti musejí být podle ní registrováni v Řecku a poté rozděleni mezi členské státy Evropské unie. Naznačila tak, že uprchlíci, kteří se nahromadili v Řecku, nebudou moci odcestovat do Německa a požádat tam o azyl. Merkelová po setkání s chorvatským premiérem Tihomirem Oreškovičem zdůraznila, že je pro jednotné evropské řešení migrační krize, nikoli pro jednostranné kroky, a vyzvala k co nejrychlejšímu obnovení schengenského systému volného pohybu osob.
Vídeň/Lublaň – Obnovení účinných hraničních kontrol na schengenské hranici není snadné rozhodnutí, jiná možnost ale není. Po schůzce s rakouským kancléřem Wernerem Faymannem to řekl předseda Evropské rady Donald Tusk. Zdůraznil přitom, že je třeba se vrátit k normálnímu fungování schengenského systému volného pohybu osob, na čemž se před dvěma týdny dohodli lídři osmadvacítky na summitu v Bruselu. Na následné schůzce se slovinským premiérem Mirem Cerarem se oba lídři shodli na potřebě jednotného evropského řešení migrační krize.
Kuala Lumpur - Podle očekávání skončily úterní zápasy českých stolních tenistů na mistrovství světa družstev v Kuala Lumpuru. Zatímco ženy porazily Brazílii 3:0, muži neuhráli ani jeden set s obhájci titulu z Číny, kteří ovládli všech šest dosavadních šampionátů.
Atény – Řecký premiér Alexis Tsipras bude na pondělním summitu Evropské unie a Turecka, který se bude věnovat migraci, požadovat prosazení povinného, nikoli dobrovolného přerozdělování uprchlíků mezi jednotlivými zeměmi unie. V rozhovoru pro německou televizi ZDF Tsipras zdůraznil, že země unie si musejí uprchlíky přebírat v závislosti na počtu svých obyvatel a hospodářské síle.
Sofia – Na čerpacích stanicích v Bulharsku se prodává benzin pocházející od radikálního hnutí Islámský stát (IS), které se zmocnilo rozsáhlých území v Sýrii a Iráku. Napsal to bulharský list Trud s odvoláním na spolehlivý zdroj v celní správě.
Ženeva - Téměř 132.000 lidí se v prvních dvou měsících letošního roku dostalo přes Středozemní moře do Evropy. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) to je víc než za celou první polovinu roku 2015. Cesta přes moře letos stála život 410 osob, dodal úřad v dnešním prohlášení.
Praha – Širší zapojení NATO do řešení uprchlické krize zatím není v plánu, řekl dnes český velvyslanec při NATO Jiří Šedivý. Ministři obrany zemí aliance před necelými třemi týdny schválili vyslání lodí do prostoru mezi Řeckem a Tureckem. Jejich úkolem je pomoc v boji s pašeráckými gangy. Podle Šedivého je potřeba nejprve vyhodnotit výsledky této mise. O jiných možnostech působení aliance se dle jeho slov nemluví.
Praha - Evropské řešení migrace musí zahrnout regulaci toku běženců na západním Balkánu, včetně hranic mezi Makedonií a Řeckem, řekl po jednání vlády premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Mandát pro jednání Evropské rady, který s tím počítá, dnes ministerskému předsedovi vláda schválila. Prosazení takzvaného plánu B, který chce migrační proud omezit právě na západním Balkánu, ale může být složité. Například Německo stále trvá na naplňování dohod EU s Tureckem.
Kuala Lumpur - Stolní tenisté v pondělí slavili na mistrovství světa družstev dvě výhry. V Kuala Lumpuru nejdříve porazili Tchaj-wan 3:0 a poté zdolali po boji Řecko 3:2 na zápasy. První výhry se dočkaly také ženy, které si poradily s Thajskem 3:1. Oba týmy si udržely naději na postup do bojů o medaile.
Atény – Několik stovek zoufalých migrantů dnes povalilo plot u řecko-makedonského hraničního přechodu Idomeni-Gevgelija ve snaze prodrat se do Makedonie. Makedonská policie proti nim zasáhla slzným plynem. Podle informací médií vzrušení a následný frontální útok na ohrazení vypukly poté, co se roznesla nepravdivá zpráva, že Makedonie otevřela hranice pro všechny uprchlíky.
Olomouc - Cestovní kancelář Akvila Travel, která je od začátku února v insolvenčním řízení, se v posledních letech potýkala s výrazným propadem tržeb. Vyplývá to z dokumentů, které byly zveřejněny v insolvenčním rejstříku a sbírce listin. Insolvenční návrh na sebe podala sama společnost Akvila Travel, jejíž vedení dluhy vypočítalo na více než 16 milionů korun. Zadlužená cestovní kancelář na začátku letošního roku ukončila činnost.
Atény – Řecká policie a agentura pro ochranu vnějších hranic Evropské unie Frontex začnou podle všeho od pondělí po stovkách vracet do Turecka přistěhovalce, kteří se do země dostali bez povolení. Informovala o tom dnes řecká média s odvoláním řecké ministerstvo pro ochranu občanů. Deník Kathimerini mezitím na svých internetových stránkách večer uvedl, že řecké úřady neoficiálně odhadují počet uvízlých uprchlíků a migrantů na řeckém území na 110.000 místo původně uváděných 25.000.
Vídeň - Řecko se během migrační krize chová jako cestovní kancelář. V rozhovoru poskytnutém nedělnímu vydání deníku Österreich to uvedl rakouský kancléř Werner Faymann. Vídeň podle něj trvá na svém způsobu řešení migrační krize a z pozice nehodlá ustupovat. Řecko ve čtvrtek odvolalo kvůli sporu o nový režim na rakouských hranicích z Vídně svou velvyslankyni a v pátek odmítlo návštěvu rakouské ministryně vnitra Johanny Miklové-Leitnerové.
Atény - Fotbalisté Olympiakosu Pireus získali šest kol před koncem řecké ligy 43. mistrovský titul v historii. Soutěž opanovali pošesté v řadě. Rozhodla o tom jejich dnešní výhra 3:0 nad Veroiou. Olympiakos má náskok 21 bodů na druhý AEK Atény, se kterým má lepší bilanci ve vzájemných zápasech.