Dvě noci dopředu museli kuchaři Michal Škubník a Tomáš Hauser chystat své menu, kterým se prezentovali na gastrofestivalu Moravia Qualivo Food festival v Kroměříži. Ponocování se vyplatilo. Soutěžní pokrm kuchařů z hradišťské restaurace La Brusla si odnesl první místo
Vylidňování centra města je dlouhodobým problémem. Svou roli v něm sehrávají také předzahrádky kaváren a restaurací, které mnohdy nepůsobí zcela esteticky.
Ústí nad Orlicí - Ústečtí turisté pořádají v sobotu 41. ročník pochodu a cyklojízdy Orlickým podhůřím. Start bude v restauraci U Malinů mezi 7. a 10. hodinou, cíl tamtéž.
Učitel Stefan Kasper strávil noc na lůžku v amsterdamském muzeu Rijksmuseum přímo před slavným Rembrandtovým obrazem Noční hlídka. Toto neobvyklé privilegium získal coby desetimiliontý návštěvník muzea.
Vyškov - Situaci, kdy z divadelního představení odcházeli s oblečením nasáklým pachem restaurace, zažila řada návštěvníků Besedního domu ve Vyškově. Má to změnit aktuální rekonstrukce zázemí kuchyně včetně vzduchotechniky. Podle původních plánů měla být u konce v květnu. Termín se však protáhl. Odměnou za čekání bude pro lidi bezbariérovost.
Ústí nad Labem - Kvůli zákazu kouření si pořídil elektronickou cigaretu. Tu totiž nový kontroverzní protikuřácký zákon v hospodách a barech nezakazuje.
Praha – Prozatím ne zcela jasný případ řeší už dva měsíce policisté ze Zličína. Vše začalo 2. dubna v nákupním centru, kde v restauraci na sedačce zapomněla majitelka obálku s penězi a písemnostmi. Po chvíli si opuštěné obálky všimla jedna ze zaměstnankyň, která nález předala další pracovnici – a ta pak odevzdala ostraze. Ještě týž den večer se u členů bezpečnostní agentury přihlásil neznámý muž – s tím, že si přišel pro zapomenutou obálku.
Jirkov - Tři fotbalové týmy uctily Memoriálem Jitky Hejrové památku své nejlepší kamarádky, která prohrála svůj boj se zákeřnou nemocí. Dvě ženské jedenáctky a jedna mužská se sešly na bývalém hřišti Slovanu Jirkov, aby tu na velkou fanynku ženského fotbalu v Jirkově zavzpomínaly.
Rakovník - Sedmdesátiletý Václav Fišer z Rakovníka začal kouřit ve svých osmnácti letech. Před třinácti lety se ale rozhodl ze dne na den přestat. Cigareta mu nechybí. Naopak. Lituje, že s tímto zlozvykem vůbec kdy začal.
Turnov – V rozšíření ´Íčka´ překáží vegetariánská restaurace. Město chce právem využít vlastní prostory, lidem ani provozovatelům se jeho postup nelíbí.
Mlázovice - „To je metla na nás provozovatele," stěžuje si na vrub nového nekuřáckého zákona hostinský Zdeněk Fišer u výčepního pultu mlázovické restaurace Radnice, odkud běží s půllitry pěnivého moku ven na předzahrádku. Nově se tam totiž usadili kuřáci.
Kutnohorsko - Protikuřácký zákon. Objevují se další „perličky", které majitelům hospod komplikují život. Jedním z nich je i Zbyněk Nowok, který provozuje restauraci Palma v Kutné Hoře. Stejně jako v dalších restauračních zařízeních v Kutné Hoře si už ani tady hosté nezapálí.
Nymbursko - Provozovatelé restaurací a dalších zařízení společného stravování mají zatím tři měsíce hájenství. Tato doba je určena k tomu, aby si své provozovny případně upravili tak, aby jejich zákazníci závislí na nikotinu měli kde kouřit. Případné kontroly hygieniků budou podle mluvčí Krajské hygienické stanice Dany Šalamunové upozorňovat na nedostatky.
Policie pokračuje v pátrání po sexuálním agresorovi, který se minulý týden po vystoupení z tramvaje na lince číslo 4 pokusil v Ostravě-Třebovicích znásilnit šestadvacetiletou ženu. Oběť zachránil náhodný svědek, před kterým se dal pachatel na útěk.
Drahlín – Zákaz kouření ve společných prostorách může některou malou vesnickou hospodu zlikvidovat, pokud je závislá na několika štamgastech, kteří si bez cigarety pivo nevychutnají. To se ale netýká restaurace U Václavů v Drahlíně, obci s pěti sty obyvateli. Šéfuje jí Václav Scherfer. Podnik zbavil kuřáků už před třemi lety a lituje, že to neudělal ještě dřív.
Kladno - V kladenských restauracích zatím není kvůli takzvanému protikuřáckému zákonu žádný přetlak na předzahrádkách znát. Když jsme se zeptali na názor jednoho štamgasta v kladenské Gambrinus fotbalové hospodě, jen mávl rukou, utrousil, že je škoda slov se o tom bavit a odešel si pro další pivo.
Karlovy Vary - V Karlových Varech jako by všechno dosluhovalo. Po vypuštěném bazénu u Thermalu, impotentním pramenu Vřídla předsunutého před kolonádu a opravách před lety zrekonstruované Masarykovy třídy přichází na řadu promenáda na Staré louce přesně uprostřed lázeňské zóny.
Region - Pivo, karty, nějaká ta štamprlička a cigáro. Neodmyslitelná kombinace zákazníků hospod v malých obcích. S tím je ale nyní konec. Tedy alkohol smíte popíjet, stejně tak hrát karty, ale už si nesmíte zapálit cigaretu.
Benešov – V souvislosti se Zákonem o zákazu kouření tabákových výrobků v restauracích připomínají na webu města úředníci MěÚ Benešov, i další místa, kde všude se nesmí kouřit. A také to, že při porušení zákazu má provozovatel povinnost kouřící osobu vyzvat, aby kouřit přestala nebo opustila prostor.
Buštěhrad - Kladenský deník pokračuje druhý den platnosti protikuřáckého zákona v průzkumu restaurací na Kladensku. Hospůdkou, která odedávna bývala kuřáckou, kde kolikrát nebylo pro dým vidět, je i Restaurace U Junků v Buštěhradu. Zeptali jsme se hostinské Ireny Cebeové, jaká je aktuální situace ve výčepu první červnový den v čase od 11 do 13 hodin.
Praha – Hned po půlnoci, která znamenala začátek platnosti protikuřáckého zákona, zaznamenali pražští strážníci příliv volání na tísňovou linku upozorňující na kuřáky, kteří své cigarety netípli. Do restauračních zařízení je volali všímaví svědci, ale i někteří hospodští. Porušení zákona strážníci řešili domluvou.
Benešov - Žalovat se nemá, ale nahlásit se to musí. Přesně v duchu téhle prastaré hlášky přistupují provozovatelé restaurací k zákonu o zákazu kouření. Vycházejí při tom z pragmatické úvahy.
Kolín – Zákaz kouření se v restauraci Barborka snaží vyřešit pronájmem elektronických cigaret zdarma. „Život mě naučil, že každá taková změna vedla k horšímu," okomentoval zákaz kouření Jiří Horák, majitel restaurace Barborka na kolínském sídlišti.
Písecko - Od 31. května platí zákaz kouření v restauracích. Deníkem oslovení provozovatelé venkovských restaurací a hospod pohlížejí na plošný zákaz jako na nesmysl.
Na dovolené lze výrazně ušetřit, aniž by se člověk musel vzdávat pohodlí. Stačí používat moderní technologie, zvolit vhodný kemp a před cestou se vybavit správnou mapou či platební kartou.
Karlovarsko - Zloděj s hbitými prsty využil nepozornosti ženy v restauraci a z její kabelky si odnesl koženou peněženku, kde měla osobní doklady a 10 000 korun v hotovosti.
Prachatice - Pomyslný hon na čarodějnice v žádném případě neplánují prachatičtí strážníci městské policie ani policisté v souvislosti s protikuřáckým zákonem.
Praha - Herec a moderátor Daniel Koťan žije kousek za Prahou v Brandýsku. Jak ale říká bez Prahy, jako by nežil. Za sebou má několik televizních zkušeností. Mezi jeho největší role patří král Václav IV. ve filmu Isabela, vévodkyně Bourbonská. Už od konzervatoře se věnuje muzikálové tvorbě pro děti a mládež. Nedávno také začal spolupracovat s Metropolitním divadlem Praha.
Tabákový průmysl může slavit. Větší reklamu, než je protikuřácké tažení v českých a moravských hospodách, mu nikdo udělat nemohl. O ničem jiném, než o cigaretách, se totiž v posledních dnech nemluví.
HLASUJTE V ANKETĚ / Poslanci podle majitelů hospod ve Zlínském kraji zasahují do svobody podnikání. Někteří z nich investovali stovky tisíc do nové vzduchotechniky,ale zbytečně. Od 31. května platí zákaz kouření pro všechny bary, hospody i restaurace.
HLASUJTE V ANKETĚ / Poslanci podle majitelů hospod ve Zlínském kraji zasahují do svobody podnikání. Někteří z nich investovali stovky tisíc do nové vzduchotechniky,ale zbytečně. Od 31. května platí zákaz kouření pro všechny bary, hospody i restaurace.
Popelníky na stolech v porubském Barunka Speciál Baru nahrazují dekorativní skleničky s čajovými svíčkami. Dnes je to třináct měsíců, co odtud taktně vykázali kuřáky.
Broumov - Dokouřeno. Posledním květnovým dnem vešel v platnost tzv. protikuřácký zákon. Lidé jsou většinou srozuměni s tím, že zakazuje kouření u dětských hřišť, na sportovištích nebo na zastávkách, ale nejvíce kverulují nad zákazem kouření v restauracích, hospodách a barech.
Královéhradecko /ANKETA DENÍKU/ - Cigareta u kávy? Už ne! Symbolicky na světový den bez tabáku začala v České republice platit novela protikuřáckého zákona. Nově je kouření zakázáno v restauracích, barech a hospodách.
Kutnohorsko - Protikuřácký zákon platí teprve pár hodin a kuřáci, ale také majitelé barů a hospod, už hledají nejrůznější kličky, jak ho obejít. Jednou z možností může být také horká novinka, kterou na trh uvede společnost Philip Morris. Deníku to potvrdilo oddělení pro vnější vztahy tabákové společnosti.
Praha - V reakci na protikuřácký zákon vyslala městská část Praha 1 do ulic čtyři antikonfliktní týmy. Po čtrnácti zkušebních dnech dnes vyrazily „naostro".
Pivo, panák a cigareta. Takový pohled už v českých hospodách a restauracích neuvidíte. Od středy totiž platí protikuřácký zákon, který kouření v takových zařízeních přísně zakazuje. Všem a bez výjimky.
Želiv – Na dvě desítky brýlí Nadi Urbánkové budou přes celou hlavní turistickou sezonu k vidění v klášterní restauraci, která se nachází v areálu premonstrátského kláštera v Želivě.
Benešovsko - K do očekával se zákazem kouření v hospodách nějaké mohutné protesty kuřáků nebo provozovatelů restaurací, kteří by štkali kvůli případnému nižšímu zájmu zákazníků, musí být zklamán. Žádná protizákazová revoluce se nekoná.