Kreativ

ŠTÍTEK: restaurace

Ilustrační foto

Jídlo domů nebo do restaurace? Češi volí podle situace, ukazuje studie

Rozvoz i tzv. “dine-in” (tedy jídlo přímo v restauraci) si Češi vychutnávají zhruba stejně často. Oba způsoby stravování si nekonkurují, spíše se vzájemně doplňují. Ukázal to průzkum výzkumné agentury Kantar, která se letos ptala více než 1800 strávníků na jejich preference.

Otevření fastfoodu Popeyes v Praze.

Do Česka míří nové fastfoody. Přibudou desítky poboček po celé republice

Smažená kuřecí křidélka, šťavnaté hamburgery, zlatavé hranolky, křupavé bagety i hroudy zmrzliny. Nabídka rychlého občerstvení v Česku je široká, a jeho obliba u Čechů neklesá. I proto je na trhu prostor pro nové a nové podniky. V následujících měsících a letech se mohou lidé v České republice těšit na další, zejména americké značky. Nabídnou pizzu nebo hranaté hovězí burgery. O zákazníky nemají nouzi ani už známé fastfoodové řetězce, tržby se zvedají.

Chorvatská gastronomie. O kvalitě svědčí i jedenáct restaurací s prestižní michelinskou hvězdou.

Nejlepší restaurace v Chorvatsku: Tyto podniky mají michelinskou hvězdu

Dovolená na Jadranu byla dlouhá léta českými turisty brána jako levná alternativa pobytu u moře. Podle mnohých expertů se to v poslední době mění. Co se týká místní kuchyně, stále lze najít kulinářské skvosty za přijatelné ceny. Deník vás nyní ale vezme na místa exkluzivních gastronomických zážitků - připravili jsme seznam restaurací oceněných pro rok 2024 prestižní hvězdou Michelin. Hned dvěma se jako první v Chorvatsku pyšní podnik Agli Amici v Rovinji.

Koupadla v Benešově, 2024.

Vlastimil Bejbl sestavuje program na Koupadlech podle toho, co bavilo hosty loni

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Koupadla v benešovské lokalitě Sladovka se stala v meziválečném období prvním koupalištěm ve městě. Dnes jsou tam tři, ale stále to v dobách tropických veder nestačí. Naštěstí se koupadla znovu dostala do "formy" v jaké je chtěli mít "otcové zakladatelé" a to včetně tamní zahradní restaurace.

Nově otevřená restaurace L’Osteria Ostrava v U6, 1. července 2024, Ostrava.

Kousek Itálie v Ostravě. L’Osteria v DOVu se během festivalů uzavře veřejnosti

Dolní Vítkovice mají další prvenství. Tím je první pobočka restaurace L’Osteria v Ostravě. Slavnostního otevření se 20. června zúčastnilo přes sto hostů a hvězd ze světa showbusinessu. Po dvou týdnech provozu se její brány pro veřejnost na pár dní zase uzavřou. Jak bude mít nová restaurace otevřeno během nadcházejících festivalů Beats for Love a Colours of Ostrava?

Známou funkcionalistickou budovu na nároží brněnských ulic Nádražní a Bašty čeká proměna kvůli využití pro rychlé občerstvení Burger King. Jak moc se budova promění a jaké jsou požadavky města a památkářů?

Funkcionalistický Burger King u nádraží v Brně: známe podmínky památkářů

Brno svěřilo budovu bývalé pobočky Čedoku u hlavního vlakového nádraží do desetiletého nájmu spoolečnosti Rex Concepts BK Czech, která mimo jiné provozuje fastfoodový řetězec Burger King. Funkcionalistická budova z meziválečného období je ale součástí městské památkové rezervace. Brněnský deník Rovnost zjišťoval, jak plánuje vedení řetězce bývalý Čedok upravit a jaké podmínky mu kladou památkáři.

Jezero je sice soukromé, ale díky ochotě a vstřícnosti majitelů je přístupné veřejnosti.

Objevte tyrkysový klenot Rakouska, kde voda chutná jako z kohoutku

Jezero Faaker See je mnohými považováno za nejtyrkysovější jezero, které lze v Rakousku najít. Voda je tam tak čistá, že snese srovnání s tou, která teče jako pitná z kohoutku. Navíc je jezero obklopeno horami. Jezero Faaker See patří mezi vyhlášené přírodní klenoty a oblíbené dovolenkové destinace Rakouska.

Pivo a fotbal na Baníku Ostrava.

Pivo za pět korun? Baník nadchl fanoušky, restaurace v Ostravě přišla s výzvou

Schválené memorandum o Bazalech, blížící se evropská konfrontace po dlouhých 14 letech, posila do obrany Matěj Chaluš a hlavně definitivní přestup Brazilce Ewertona. Pro fanoušky fotbalového Baníku Ostrava byly uplynulé dny nabité pozitivními událostmi, není divu jejich nadšení. Dokonce to došlo až tak daleko, že jedna z ostravských restaurací zveřejnila výzvu, kde slíbila pivo za pět korun. Za jakých podmínek?

Nádražní restaurace Nádr v Dejvicích.

Dejvická nádražka jednou skončí. Kdy to ale bude nevyhnutelné?

Nižšími cenami ve srovnání s podniky působícími v okolí i charakteristickým prostředím a atmosférou s hudebními akcemi láká svůj okruh návštěvníků restaurace zvaná Nádr – nádražka v Dejvicích. V pátek 28. června ještě zaujala speciální akcí – pivem pro příznivce za poloviční cenu. Stalo se tak v rámci akce Neberte nám Nádražku, upozorňující na neshody mezi provozovatelem podniku Martinem Ullmannem a Správou železnic, která je vlastníkem nádražní budovy.

Nádražní restaurace Nádr v Dejvicích.

Dejvická nádražka srazí ceny piva. Protestuje proti majiteli objektu

Když se pije na protest, pije se za polovic. Tohle pravidlo má v pátek 28. června platit v restauraci zvané Nádr – legendární dejvické nádražce. V podniku, který zaujme a jímž prošly vlastně už generace příznivců, aniž se nějak dramaticky měnily jeho atmosféra i vzhled. Včetně zvyklostí, že se sem chodí nejen pojíst a popít, ale i na koncerty. Jestliže je nyní na obzoru, že by se tahle minulost mohla propadnout do historie, snaží se provozovatel i štamgasti dát najevo, že jim záleží na tom, aby se tak nestalo.

V zahradě radniční restaurace v Komenského sadech se v sobotu uskuteční Zahradní slavnost v kabaretovém stylu.

Ostravu čeká zahradní slavnost. Zazpívá i Chantal Poullain

Další z akcí, která se hlásí k oslavám 100. výročí Velké Ostravy, se chystá na poslední červnovou sobotu v Komenského sadech. Láká už samotný název: První republika v roce 1924 s podtitulem Zahradní slavnost v kabaretním stylu.

Přírodní koupaliště v Rokycanech letos oslaví 90 let od otevření. Výročí připomene výstava a také kulturní program.

Rokycanské koupaliště bylo otevřeno před 90 lety

Koupaliště na okraji Rokycan, to je pojem nejen pro obyvatele města, ale i návštěvníky z mnohem vzdálenějších míst. Rozlehlý areál, který pojme i více než tři tisíce lidí, byl zpřístupněn v červnu 1934.

Trenér Anglie Gareth Southgate po vítězství nad Srbskem.

Londýn ožil fotbalem: Hospody mění otevírací dobu, fanoušci věří v úspěch Anglie

Fotbalové Euro ovládlo kromě pořadatelského Německa i Anglii, tradiční baštu kopané. Londýnské restaurace a hospůdky jsou vyzdobené vlajkami účastnících se zemí a kvůli promítání zápasů otevírají i ve dny, kdy mají jindy zavřeno. „It’s coming home!“ zaznívá často od příznivců Albionu, kteří věří ve vítězství svých oblíbenců.

Eva Perkausová

Eva Hecko Perkausová: Dnešním matkám se stále něco zakazuje, dělám si to po svém

Na začátku letošního roku porodila moderátorka Eva Hecko Perkausová druhého syna, kterého s manželem Ivanem Heckem pojmenovali Arian. Ani ne půl roku po porodu vypadá Eva skvěle, což je podle ní i zásluha jejích dvou potomků, kteří jí dávají pořádně zabrat. Rozhodně sdílí názor, že mít jedno dítě, nebo dvě je nebetyčný rozdíl.

Budova, v níž do konce minulého roku sídlil Decathlon. Nyní v něm bude McDonald's a další dva obchody.

V třebíčském Stop-shopu otevře svou pobočku McDonald’s. Víme kdy

Bývalá prodejna Decathlon v třebíčském obchodním centru Stop-shop prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Objekt, který stojí mimo hlavní budovu centra, stavební firma uvnitř dělí na tři části. V jedné z nich bude sídlit i McDonald’s. „V tuto chvíli připravujeme konkrétní parametry a služby třebíčské restaurace. Můžeme však potvrdit, že tam restaurace vznikne,“ prohlásil Jan Nevola z komunikačního oddělení McDonald’s.

Nový kemp Riviéra Zbečno se o třetím červnovém víkendu zaplnil mnoha turisty.

Kam v létě k řece: redakce Deníku doporučuje nejzajímavější kempy

/FOTOGALERIE,VIDEO/ S příchodem vysokých teplot začala na řece Berounce letní vodácká sezona. Místní kempy při řece se začínají během června plnit nejen vodáky, ale také rodinami s dětmi. Redakce Rakovnického deníku doporučuje nejzajímavější kempy, které je možné navštívit.

Fanoušci v plzeňském Leháru při nedávném finále mistrovství svět v hokeji.

Češi vstoupí do Eura. Kde můžete v Plzni fandit společně?

České fotbalisty čeká v úterý večer úvodní zápas mistrovství Evropy, od 21 hodin nastoupí v Lipsku proti týmu Portugalska, který má v sestavě i hvězdného Cristiana Ronalda. Na zápas se chystají nejen hráči, ale i jejich fanoušci. Těm, kteří nevyrazili do Německa, se nabízí výběr restaurací a barů, kde můžou duel sledovat společně.

Restaurace Kaťák v Boskovicích

Legendární restaurace v Boskovicích končí. Nahradí ji pivnice

Patřila k Boskovicím dlouhá léta. Restaurace Kaťák v budově Kpt. Jaroše pod kinem ale nyní končí. Rada města vybrala nového nájemníka, od 15. června povede restauraci Eliška Trávníková. Nová provozovatelka plánuje prostory bývalé restaurace proměnit v pivnici. 

Kvůli prodeji restaurace U Bulánka se konalo v Batňovicích místní referendum. Objekt chce odkoupit dlouholetý nájemce Petr Zach.

Referendum kvůli hospodě. Dohady o prodeji Bulánka rozdělily vesnici

Lidé v Batňovicích se nedokázali dohodnout, jestli je správné prodat budovu místní vyhlášené restaurace dlouholetému nájemci. Proto vypsali místní referendum. Dopadlo ve prospěch provozovatele. Odpůrcům vadí, že se obec zbavuje svého majetku. Během léta se má situace dořešit.

Platforma Nesnězeno zachraňuje jídlo, které by skončilo v koši. Ilustrační foto.

V Liberci vyrazí do boje proti plýtvání jídlem, zapojí se regionální podniky

Každý Čech vyhodí ročně 91 kilogramů potravin, v součtu to činí za celou republiku neuvěřitelných 1,9 milion tun. S cílem to změnit vznikla anti-food waste plattforma Nesnězeno, která své působení rozšířila do Libereckého kraje. Ten se stal v pořadí sedmým krajem, ve kterém mohou zákazníci kaváren, restaurací, ale i obchodů s potravinami předcházet zbytečnému plýtvání jídlem.

OC Futurum Kolín

Kolín se dočká dalšího známého fastfoodu. V červenci otevře Burger King

/FOTO, VIDEO/ Další známý fastfoodový řetězec se už brzy objeví v Kolíně. V obchodním centru Futurum by už brzy měl otevřít Burger King, který se soustředí převážně na prodej hamburgerů. Nahrazuje jednu z čínských restaurací. Momentálně probíhá rekonstrukce prostor na novou prodejnu. Otevření se plánuje v létě.

České Velenice leží na hranici s Rakouskem

Rozděleni Evropou: České Velenice jsou chudinským předměstím rakouského Gmündu

České Velenice vznikly v roce 1920 odtržením zdejšího nádraží a okolních ulic od rakouského Gmündu na základě mírových dohod o ukončení první světové války. Dnes jsou znovu téměř jeho předměstím. Ovšem oproti krásnému historickému rakouskému městečku jde spíš o chudinskou čtvrť, v níž jsou králi místní čeští Vietnamci.

Pohled zvenku na bývalou brněnskou restauraci Bohéma v Janáčkově divadle. Místo má opět ožít.

Pohlreichem zkritizovaná Bohéma v Brně opět ožije. Místo nabízí k pronájmu

Prostory bývalé restaurace Bohéma v Janáčkově divadle v Brně osídlí nový nájemce. V místě má znovu vzniknout restaurace, kavárna nebo podobné zařízení. Bohéma se v minulosti nechvalně proslavila při návštěvě Zdeňka Pohlreicha s jeho televizním pořadem Ano, šéfe. Za koronavirové epidemie fungovalo místo jako očkovací centrum.