Kreativ

ŠTÍTEK: rodina

Výstava věnovaná armádnímu generálovi Heliodoru Píkovi se ve středu odpoledne slavnostně otevřela v Kasárnách generála Zahálky v Hranicích.

Heliodor Píka se vrátil do Hranic. Hrdinu připomíná unikátní výstava

Osobní zbraň Heliodora Píky, ale také snímky z jeho rodinného archivu nebo dopisy, které napsal těsně před popravou své rodině. Významnou osobnost zahraničního protinacistického odboje — armádního generála, jenž se stal po komunistickém puči v roce 1948 obětí justiční vraždy, připomíná výstava v části stálé expozice Kasáren generála Zahálky v Hranicích. Slavnostní vernisáž se uskutečnila ve středu odpoledne.

Antonín Burdych.

Zemřel Antonín Burdych. Nacisté mu popravili rodiče za ukrývání parašutisty

Ve věku 90 let zemřel v úterý ve Rtyni v Podkrkonoší Antonín Burdych, který za heydrichiády v roce 1942 přišel o téměř celou rodinu. Nacisté ji vyvraždili, protože ukrývala na Končinách u Červeného Kostelce parašutistu Jiřího Potůčka. O Burdychově úmrtí informovala starostka Sokolské župy Podkrkonošské-Jiráskovy Helena Rezková.

V domě v Dobrovského ulici žila rodina podplukovníka Jaroslava Weidmanna osm let. Foto: archiv Zdeňka Roučky

Pamětní deska v Plzni připomíná hrdinu odboje. Historik hledá jeho rodinu

Zapomenutý tragický příběh odbojáře z Plzně podplukovníka Jaroslava Weidmanna opět ožívá díky nové pamětní desce na domě v Dobrovského ulici 8 na Borech. Životní cesta podplukovníka pěchoty skončila za Heydrichiády na popravišti ve Vejprnicích. Jeho manželku a dceru nacisté zavraždili v koncentračním táboře Osvětim. Umístění pamětní desky na dům, kde rodina žila osm let, inicioval plzeňský historik a publicista Zdeněk Roučka.

Sedmiletá Myška je kříženec husky. V útulku U Šmudliny v Tachově už žije šest let.

Bílá kráska s modrýma očima hledá domov. Myška je v útulku od štěněte

Ze sedmi let života už šest čeká v tachovském útulku U Šmudliny na šanci na normální život s vlastní rodinou. Myška, sedmiletý kříženec husky, je běloučká kráska s nádhernýma bledě modrýma očima. Narodila se a vyrostla bez kontaktu s lidmi a běžným světem, což její povahu v kombinaci s plemennou příslušností poznamenalo.

Dům z roku 1924, který si vybrali autoři filmu The Amityville Horror z roku 1979, aby ztvárnil dějiště tehdy pět let starého masakru. Dům už byl zbaven čtvrtkruhových oken, připomínajících oči ve strašidelné halloweenské dýni

Vraždění v Amityville: Masakr v domě hrůzy přepsal před 50 lety dějiny hororu

Byl večer 13. listopadu 1974. Do baru v americkém městečku Amityville vklopýtal 23letý místní mladík, Ronald DeFeo mladší přezdívaný Butch. Přerývaným hlasem prosil o pomoc, protože jeho rodiče prý byli doma zavražděni. Několik hostů s ním proto vyrazilo do velkého domu na Ocean Avenue 112, kde mělo k vraždě dojít. Co uviděli, předčilo i jejich nejhorší představy – a navždy to poznamenalo dějiny hororu.

Ilustrační foto

Sociální služby v kraji rostou. Za čtyři roky přibylo 90 pečovatelů

Královéhradecký kraj v posledních čtyřech letech výrazně zlepšil péči o seniory a osoby se zdravotním či duševním postižením. Investice do rozšíření služeb a modernizace infrastruktury přinesly navýšení kapacit a podporu komunitní transformace. Tento pokrok zahrnuje nové chráněné bydlení a rozvoj služeb pro osoby s duševním onemocněním, čímž se zvyšuje kvalita života a nezávislost potřebných.

Jízda na elektrokoloběžce se stala Dominikovi osudnou. Skončil ve vigilním kómatu.

Měl to být den plný radosti. Jízda na elektrokoloběžce ale stála Dominika zdraví

Obzvlášť ve velkých městech se to elektrokoloběžkami jen hemží. Půjčit si je může každý a dopravit se tak snadno a rychle z bodu A do bodu B. Místo, na které s ní dojel šestadvacetiletý Dominik Chvostek, však rozhodně nebylo jeho původním cílem. Na vyjížďce s otcem náhle spadl a zůstal nehybně ležet. Utrpěl vážné poranění mozku a upadl do vigilního kómatu. V kritickém stavu ho letecky transportovali do nemocnice.

Posledním gestem odporu Louise Drouina bylo, že plivl do tváře Francoise Delvy, velitele Fort-Dimanche

Veřejná poprava na Haiti: Školáci ji museli povinně sledovat, vše točily kamery

/VIDEO/ Na sociálních sítích se dodnes objevuje děsivé video, zachycující zastřelení dvou mladých vzbouřenců, k němuž došlo před 60 lety, ve čtvrtek 12. listopadu 1964, před národním hřbitovem v haitské metropoli Port-au-Prince. Jejich poprava za vzpouru proti tehdejšímu diktátorovi Françoisi Duvalierovi byla inscenována jako odporné veřejné představení. Haitské školy na ně musely povinně přivést své žáky a studenty.

Druhé setkání "nového" rodinného centra.

Mateřské centrum Svítání znovu otevírá dveře. Rodiče s dětmi jsou vítáni

Mateřské centrum Svítání bylo v Nymburce od svého založení v roce 2001 symbolem spojení mladých rodin, podpory rodičů na mateřské dovolené a přátelské komunity. Myšlenka centra se zrodila pod křídly organizace Vítej, maminko! a našlo svůj první domov v jednom z pavilonů MŠ U pejska a kočičky. Velmi rychle se stalo oblíbeným místem setkávání. Rodiny, často v Nymburce nové, zde našly prostor pro sdílení svých zkušeností, vzájemnou pomoc a přátelství, která přetrvávají dodnes.

Záhadné případy. Martin Donutil, Sára Donutilová a Miroslav Donutil

Martin Donutil o Záhadných případech: Táta je bezvadný kolega

Jsou věci mezi nebem a zemí, které se někdy přihodí každému z nás. Přehnaně živý sen, vnuknutí intuice nebo strach bez příčiny. V seriálu televize Nova Záhadné případy se jim pokouší přijít na kloub léčitel Jaroslav v podání Miroslava Donutila, který rozumí lidem a jejich potřebám. K ruce má mladého Petra, kterého hraje jeho syn Martin. A aby toho nebylo málo, jeho dceru ztvárňuje Sára Donutilová (dříve Affašová), Martinova manželka. „Petr je na rozdíl o Jaroslava totální extrovert, umí dobře komunikovat s lidmi, někdy umí pro dobro věci i zalhat,“ říká na adresu své role Martin Donutil.

Jarouškovi zbývají poslední měsíce, ale možná už i jen pouhé dny života. Díky vybraným penězům je může strávit se svou rodinou.

Pětiletý Jaroušek prohrává svůj boj s rakovinou. Má poslední přání

Jarouškovi je pouhých pět let. A už čtvrtým rokem bojuje se zhoubným nádorem na mozku. Bohužel i přesto, že v předchozích letech vybrali jeho rodiče ve sbírkách téměř milion korun na léčbu chlapce, rakovinu se porazit nepodařilo. Veřejnost nyní o pomoc žádali naposledy, aby mohli se svým synem prožít poslední chvíle.

Pečivo. Ilustrační foto.

Od sousedů: Včerejší pečivo pro dobrý účel

Obchůdek Schifferl v Mönchshofstraße ve Viechtachu má výklady zaplněny chleby, žemlemi a pečivem. Cenovky ale ukazují, že se něco změnilo. Produkty tady prodávají za poloviční cenu. Prodejna je nyní filiálkou značky „Dobré ze včerejška“. Výnos prodeje jde do nadace Bettina-Bräu, která pomáhá dětem nemocným rakovinou.

Sbírka a benefice na pomoc vážně zraněnému Martinu Trnkovi vynesla 594 272 korun. Stojí za nimi Petr Semrád (druhý zleva) a Ondřej Štěpáník.

Opravdová hvězda je Martin, shodují se dobré duše, které muži pomáhají po úrazu

Obrovský průšvih, jinak se snad ani to, co se letos o Velikonocích stalo čtyřicátníkovi Martinovi Trnkovi, slušnými slovy nazvat nedá. Při dovádění s dcerou na zahradě u rodinného domu ve Svinech nedaleko Veselí nad Lužnicí skočil tak nešťastně do bazénu, že si zlomil krční obratle. Podle prvních prognóz zdravotníků nemusel úraz vůbec přežít, v lepším případě mu prorokovali, že zůstane od krku dolů ochrnutý. Martin a ni jeho nejbližší to ale ani na chvíli nevzdali. Díky nasazení zdravotníků, vlastnímu odhodlání a pomoci celé řady dobrých duší má dnes Martin naději, že bude jednou zase chodit.

Ilona Kovářová z Hořic na Jičínsku je téměř čtvrt století náhradní matkou.

Pěstounství je poslání, děti jsou dar, zdůrazňuje maminka z Hořic

Téměř čtvrt století je Ilona Kovářová z Hořic na Jičínsku náhradní matkou. Kromě výchovy dětí se věnuje i pořádání charitativních a kulturních akcí a podporuje úspěšné syny, kteří jí jsou ve svém věku již sami oporou. Stejně jako dvě vlastní dospělé dcery. Kromě úspěchů a radosti musela jako pěstounka překonat i těžká období.

Ministerský rada Norbert Riedl předává baronce Jeanette Lips von Lipstrill alias Jeanette Schmidové, rozené jako Rudolf Schmid, dne 12. února roku 2004 ve Vídni zlatý záslužný odznak Rakouské republiky

Příběh pištkyně Lips von Lipstrill: Jak se z vojáka stala transgender umělkyně

Ve čtvrtek 6. listopadu 1924 přišel ve Volarech na svět chlapec jménem Rudolf Schmid, druhorozený syn místního obchodníka Maxe Schmida. Vyučil se fotografem, ale po odstoupení Sudet nacistickému Německu a vypuknutí války musel jako německy mluvící narukovat do německé armády. Válku přežil a stal se jiným člověkem. Doslova. Slávu si totiž dobyl jako transgender pištkyně Jeanette Baroness Lips von Lipstrill.

Kunčice pod Ondřejníkem Farma Menšík foto archiv farmy

Ekologická farma z Kunčic vyhrála živnostníka roku MS kraje

Při podzimním vyhlašování výsledků soutěže Živnostník roku Moravskoslezského kraje získal první cenu Oldřich Menšík. Jeho ekologická farma v Kunčicích pod Ondřejníkem je rodinným podnikem, který jej přivedl od jeho původní profese doktora ekonomie k zemědělské tradici jeho rodiny.

Z obyčejné chřipky se u desetileté Kennedy rozvinula vzácná bakteriální infekce. Nekrotizující fasciitida dívku připravila o kus obličeje. Kennedy má za sebou devět operací a další ji ještě čekají.

Začalo to jako chřipka, pak ale bakterie dívku připravila o obličej

Desetileté Kennedy ze Spojených států změnila život obyčejná chřipka. Zatímco zbytek rodiny se z nákazy po týdnu vyléčil, Kennedy si začala stěžovat na bolest oka. Po pár hodinách už jí kvůli sepsi selhávaly orgány. Rozvinula se u ní nekrotizující fasciitida. Bakteriální infekce, která požírá tkáň. Aby Kennedy přežila, lékaři jí během devíti operací museli odstranit kus obličeje a amputovat několik prstů.

Petr Kulhánek.

Jmenování ministrem pro místní rozvoj? Je to výzva, říká exhejtman Petr Kulhánek

Dnes už bývalého hejtmana Karlovarského kraje Petra Kulhánka jmenoval prezident Petr Pavel začátkem října do funkce ministra pro místní rozvoj. Jak Kulhánek své angažmá v Praze skloubí s rodinou žijící v Karlových Varech? A jak vidí svou další politickou budoucnost? To jsou jen některé z otázek, na které exhejtman odpověděl v rozhovoru pro Deník. 

Petr Kulhánek, hejtman, Karlovarský kraj

Zvolení ministrem? Je to výzva, míní Petr Kulhánek

Karlovarskému kraji se i přes velké vytížení v Praze, kde bývalý hejtman Petr Kulhánek zastává post ministra pro místní rozvoj, hodlá věnovat i nadále. Zůstává karlovarským i krajským zastupitelem.  

Americký producent Quincy Jones na mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech v rocee 2009.

Zemřel americký hudebník Quincy Jones. Držiteli 28 cen Grammy bylo 91 let

Ve věku 91 let zemřel v neděli americký hudebník, skladatel a trumpetista Quincy Jones. O smrti umělce a producenta, který za desítky let trvající kariéru získal 28 cen Grammy a spolupracoval s hvězdami, jako byli Michael Jackson, Frank Sinatra či Ray Charles,  informovaly agentury AP a Reuters.

Sázení stromků za narozené Čáslavany a Čáslavanky v zámeckém parku ve Filipově.

Sázení stromků za narozené děti se v Čáslavi ujalo. Park ve Filipově vzkvétá

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Sázení stromků za narozené Čáslavany a Čáslavanky se uskutečnilo v sobotu 2. listopadu v zámeckém parku ve Filipově. S nedávno narozenými občánky přišli rodiče, sourozenci a prarodiče a společnými silami vysadili čtrnáct stromků. Vysazeny byly lípy, jehličnany, ale také jedna botanická rarita. Tou je liliovník tulipánokvětý, neboli liriodendron, strom jehož květy skutečně připomínají tulipány.

Místo v srdci, tak se jmenuje nově vybudované pietní místo na Lesním hřbitově v Písku. Je věnováno dětem, které zemřely během těhotenství, při porodu nebo těsně po narození.

Písečtí mají pietní místo, kde mohou vzpomínat na nenarozené děti

Většina z nich nemá ani hrob. Zemřely ještě dřív, než se mohly narodit, při porodu nebo krátce poté, co přišly na svět. Právě takovým dětem teď věnovali Písečtí důstojné místo na Lesním hřbitově. Rodiče i další blízcí se tu mohou s nejmenšími členy rodiny rozloučit, přijít sem na takové drobečky zavzpomínat, zapálit jim svíčku, zanechat kamínek se vzkazem, ale také si uvědomit, že na bolestnou ztrátu nejsou sami. Místo v srdci, jak se pietní místo nazývá, slavnostně otevřeli v sobotu 2. listopadu 2024.

Stelinka se seznamuje s hostitelkou Radkou.

Projekt Homesharing spojil v Klatovech Stelinku a Radku. Rodina je nadšená

Poprvé samy spolu. Tak se dá velmi stručně popsat den, kdy Stelinka Myslivcová a Radka Görnerová z Klatov, které spojil projekt Homesharing, strávily čas společně. Homesharing představuje přirozenou formu podpory pro rodiny s dětmi, jenž mají mentální handicap. Službu v Plzeňském kraji začala rozjíždět společnost MAS Pošumaví.

Pohled na Frymburk přes Vltavu v roce 1957.

Lipenská přehrada pohltila řadu obcí. Frymburk voda zatopila prakticky přes noc

Bylo mu téměř sedm let, když se při jarním tání nečekaně napustilo právě dobudované Lipno a velké vodě padl za oběť i jeho rodný dům. Emil Krol z Frymburka (r. 1951) nad rozsáhlým albem černobílých fotografií, které v 50. letech pořídil jeho budoucí tchán Josef Junek, zavzpomínal, jak stavba největší přehradní nádrže u nás ovlivnila život jeho rodiny.  

Family Business Week v Hradci Králové

Tvorba rodinné ústavy je dlouhodobý proces

Již šesté a pro letošek poslední setkání rodinných firem Family Business Week se odehrálo ve čtvrtek 24. října v Hradci Králové. Hostitelem byla tamní firma Petrof a prostory její Petrof Galery. V první části panelové diskuse zástupci podnikatelských rodin sdíleli své zkušenosti s rodinnou ústavou, druhým tématem setkání byla role rodinných firem v rozvoji regionu.

Prezident republiky Petr Pavel udělil Medaili za hrdinství in memoriam štábnímu kapitánu Oldřichu Pechalovi za hrdinství v boji.

Prezident Pavel ocenil hrdinu z Vřesovic. Nacisti Pechala zabili v Mathausenu

/FOTO/ Za hrdinství v boji obdržel štábní kapitán, občan Vřesovic i absolvent gymnázia v Kyjově Oldřich Pechal medaili za hrdinství, a to in memoriam. Život velitele výsadkové operace ZINC totiž skončil už v září roku 1942, kdy odvážného odbojáře zavraždili nacisti. Nově ho ocenil prezident Petr Pavel při udělování státních vyznamení. 

Společné soužití psa a dítěte může být plné krásných momentů. Je však více než vhodné zvíře na příchod miminka předem připravit.

Chovatelka psů Babeta Štruncová: Bulteriéři jsou super dětské chůvy

Češi jsou národem pejskařů. Prakticky každý má ve svém okolí (nebo je sám takovým člověkem) někoho, kdo musel při zakládání rodiny řešit, jak připravit svého psa na příchod nového člena rodiny v podobě miminka. Téma soužití psa a malého dítěte patří k otázkám, které společnost často rozdělují na dva nesmiřitelné tábory. Maminka a zároveň chovatelka anglických bulteriéru Babeta Štruncová se podělila o svůj příběh a konkrétní rady.

Rozbitá pamětní deska. Tak dnes vypadá místo posledního odpočinky Josefa Stárka alias doktora Káji z filmové trilogie Slunce, seno...

Dušičky jsou tu. V Krumlově mají hrob i známé osobnosti, třeba doktor Kája

Svátek zesnulých, kterému patří vždy 2. listopad, přivádí na hřbitovy množství pozůstalých. V Českém Krumlově jsou mezi nimi i příbuzní, přátelé a příznivci známých a populárních osobností. Jedním takovým místem k zastavení a vzpomínce je např. hrob zpěváka Petra Muka, který vyrůstal ve Větřní, nebo slavného doktora Káji z trilogie Slunce, seno… Zdeňka Trošky. 

Pohled na Frymburk přes Vltavu v roce 1957.

Lipenská přehrada pohltila řadu obcí. Frymburk voda zatopila prakticky přes noc

Bylo mu téměř sedm let, když se při jarním tání nečekaně napustilo právě dobudované Lipno a velké vodě padl za oběť i jeho rodný dům. Emil Krol z Frymburka (r. 1951) nad rozsáhlým albem černobílých fotografií, které v 50. letech pořídil jeho budoucí tchán Josef Junek, zavzpomínal, jak stavba největší přehradní nádrže u nás ovlivnila život jeho rodiny.  

Pavlínu Remešovou pěstování pohltilo. Dělá vše s láskou.

Tajné recepty a dýňobraní. Rodinná farma spojuje lásku k přírodě a gastronomii

Příběh Pavlíny Remešové a její rodiny, která se rozhodla spojit svou vášeň k přírodě a gastronomii, začal nenápadně před devíti lety. Když se narodilo první dítě, maminka mu chtěla dopřát to nejlepší – čerstvou zeleninu bez chemie. A tak se zrodila láska k farmaření, která se brzy proměnila v rodinný podnik. Z malé zahrádky u domu v Hazlově na Chebsku se postupně stala Farma Kořeny, která dnes zásobuje nejen rodinu, ale i jejich vlastní restauraci.

Tenis. Ilustrační foto

Halové tenisové turnaje spolku Tenisová rodina také v Děčíně

Zveme všechny rekreační tenisty a tenistky! Pokud máte rádi tenis a chcete si zahrát také moc pěkné halové turnaje, přidejte se do naší tenisové party, tenisové rodiny. Náš spolek Tenisová rodina pro Vás domluvil a zajistil celkem 10 sobot pro halové turnaje v tenisových halách v České Lípě a v Děčíně.