Když se Samuel ocitl v dětském domově, ztratil své jistoty poprvé. Jakmile dovršil plnoletosti, přišla další rána. V dětském domově mu dali osobní věci v igelitové tašce, tři tisíce odchodné a zavřeli za ním vrátka. Zoufalá situace dovedla mladíka až k bydlení na ulici a prostituci. Kdyby ho nenašel náhodný kolemjdoucí Zbyněk Šagát, asi by tu už nebyl. Díky němu dnes žije Sam běžný život. Ze setkání ale vznikla i myšlenka založit pro mladé lidi ve stejné situaci nadační fond.
Mají na kontě miliardy, ale také vazby na jižní Čechy. Deník sestavil žebříček nejbohatších podnikatelů, kteří mají vztah k Jihočeskému kraji. Buď se v něm narodili, studovali nebo tu významně podnikají. A podle časopisu Forbes patří mezi letošních sto nejbohatších Čechů a Češek.
Švédská šlechtična Hedvig Taube se do dějin severské země zapsala jako vůbec první oficiální královská milenka. Ke vztahu s panovníkem ji donutili. Zničilo jí to život. Bojovala s vlnou nenávisti, přezdívalo se jí dokonce i Národní hanba. Když se konečně zdálo, že jí svítá na lepší časy, tragicky zemřela.
Při Oddělení neonatologie Gynekologicko-porodnické kliniky FN Ostrava letos vznikl perinatologický tým podpůrné a paliativní péče. Pomáhá rodinám kriticky nemocných novorozenců, rodičům očekávajícím narození dítěte s život ohrožující vrozenou vývojovou vadou nebo těm, kteří přišli o dítě v průběhu těhotenství. Poskytuje jim nejen medicínskou, ale také psychosociální podporu.
Bývala to „romská“ škola se špatnou pověstí, teď se v ní společně vzdělávají děti z romské menšiny i z většinové společnosti ze širokého okolí. Nalákal je alternativní program.
Evropská komise začátkem října vyzvala Česko, aby dodržovalo právo Evropské unie zaručující rovné zacházení s lidmi bez ohledu na jejich rasu nebo etnický původ. Poukázala přitom na pokračující segregaci romských žáků, tedy jejich oddělené vzdělávání ve speciálních školách, popřípadě ve zvláštních třídách běžných základek. Brusel situaci pečlivě sleduje již od roku 2007, kdy Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku dal za pravdu stížnosti osmnácti romských školáků z Ostravska, že se Česko dopustilo jejich diskriminace, když je umístilo do speciální školy.
Francouzský reprezentant Valentin Claireaux (33) nečekaně končí profesionální kariéru. Poslední zápas za Vítkovice odehrál v Olomouci (3:5) s kapitánským céčkem. Případnou náhradu klub řeší.
S tím, jak se zkracují dny a klesají teploty, nastává pro lidi bez domova nejtěžší období. A Marek Haltuf a další dobré duše z hradecké pobočky Food not Bombs dobře ví, jakou pomoc může znamenat i obyčejná horká polévka. Podle Marka lidí bez přístřeší a potřebných rapidně přibývá: „K našim strávníkům též přibyly rodiny s malými dětmi, to je opravdu tristní,“ říká.
Vzpomínkový prostor nazvaný Místo v srdci, který je určen všem, kdo budou chtít zavzpomínat na děti, které odešly dříve, než se mohly narodit, nebo zemřely při porodu či brzy po něm, nechalo město Písek vybudovat na Lesním hřbitově. Jedná se o první takový prostor ve městě.
Již bezmála tři desetiletí nabízí francouzský Citroën model Berlingo. Samozřejmě si ho za tu dobu koupily miliony řemeslníků i různých obchodníků, ale velmi dobře sloužil také v rodinách. Málokteré jiné auto totiž nabídne podobně skvělý poměr výbavy, prostoru a rozumné ceny. Otestoval jsem modernizované provedení v delší verzi a s naftovým motorem.
V únoru to budou tři roky, kdy vpadlo Rusko na Ukrajinu, což znamenalo vlnu úprku z této země na Západ. Mimo jiné i do Česka. V Ostravě se usídlila i rodina Tarasenkových. Tři bratři a jejich maminka. „Ona už zde v minulosti byla, máme tady známé,“ vysvětluje v povídání pro Deník Oleksii, nejstarší z sourozenecké trojice, přičemž Konstiantyn s ním hraje ve A-týmu divizních Vítkovic a devítiletý Ruslan působí v mládeži.
Položením věnců a kytic u pamětní desky na náměstí T. G. Masaryka a u památníku Jana Gayera si připomněli zástupci vedení města, armády, policie, Sokola a spolků výročí vzniku samostatného Československa.
Už sedmým rokem pravidelně druhý víkend v říjnu hostí jihočeský Tábor zajímavý dobročinný projekt, charitativní sraz mustangů a amerických vozů. Jeho hlavním pořadatelem je vojenský policista Jaroslav Grepl (38). Pomáhá nezištně lidem ve svém okolí, nejsou mu lhostejné příběhy rodin zasažených nepřízní osudu. Například Pavlíny Pechuškové, která společně s manželem Martinem vychovává syna Edriana, jenž má následkem komplikací vzniklých při porodu těžké kombinované postižení.
Pavel, Tereza, Karolína a Valerie. Mladá šťastná rodina, která v malé vesnici na Kladensku nedávno dostavěla svůj vysněný baráček se zahradou. Vše bylo krásné. Do chvíle, než maminka Tereza onemocněla rakovinou. Ze všech sil bojovala a celá rodina s ní. Všichni doufali až do poslední chvíle. Nyní zůstal Pavel na vše sám. Jeho bratr založil na portálu Donio finanční sbírku.
Pavel, Tereza, Karolína a Valerie. Mladá šťastná rodina, která v malé vesnici na Kladensku nedávno dostavěla svůj vysněný baráček se zahradou. Vše bylo krásné. Do chvíle než maminka Tereza onemocněla rakovinou. Ze všech sil bojovala a celá rodina s ní. Všichni doufali až do poslední chvíle. Nyní zůstal Pavel na vše sám. Jeho bratr založil na portálu Donio finanční sbírku.
V říjnu se konal již osmý ročník akce Den zdraví pro celou rodinu. Zahájila ji přednáška chiropraktika Vinci Lászla – „Jak si odstranit bolesti páteře a kloubů bez prášků a injekcí“.
Na vrcholu žebříčku nejbohatších Čechů podle magazínu Forbes se drží Renáta Kellnerová s rodinou, Daniel Křetínský a Karel Komárek. Mezi TOP 100 se však objevují i čtyři miliardáři s vazbami na kraj Vysočina. Podívejte se, kdo je mezi nimi.
Rozbouřené vodní toky i letos sebraly střechu nad hlavou řadě lidí. A to doslova. Jedním z těch, kteří to zažili na vlastní kůži, je i Petr Harazin s rodinou.
Waldemar Matuška mladší svoji podobu se slavným otcem, zpěvákem Waldemarem Matuškou, nezapře. Nemá tak kudrnaté vlasy, jako měl jeho slavný tatínek, ale i jemu se vlasy na hlavě vlní. A i postavou je to celý táta. Waldík, jak mu všichni říkají, nedávno po delší době spolu se svou matkou Olgou Matuškovou znovu navštívil Česko.
Tři sta padesát lidí, kteří sedí v českých věznicích, by už si v ideálním světě užívalo klidného důchodu. Místo toho jsou za mřížemi a jejich pobyt tam stojí daňové poplatníky stovky milionů korun ročně. Jak se do problémů starší lidé vůbec dostali? A co v kriminále zažívají? I na to se reportér Jiří Nováček zaměřil v druhé sérii projektu Život za mřížemi. Její čtvrtý díl představuje příběh dalšího ze zavřených penzistů, bývalého podnikatele Pavla Hemžského.
Povodně a záplavy mají v Česku na svědomí škody za desítky miliard korun. Rozbouřené vodní toky i letos sebraly střechu nad hlavou řadě lidí. A to doslova. Jedním z těch, kteří to zažili na vlastní kůži, je i Petr Harazin s rodinou. Po čerstvě zrekonstruovaném domě zbyla v Jeseníku jen hromada trosek.
Nadace NFG, která se věnuje pomoci rodinám s vážně nemocnými a handicapovanými dětmi z Plzně a blízkého okolí, uspořádala v Kulturním domě Šeříkovka svůj první benefiční ples. Večer podle pořadatelů dopadl nad očekávání a pro převážnou většinu zúčastněných se prý nadlouho zapsal do vzpomínek.
Plzeňský policejní inspektor Václav Král v roce 1942 ukryl parašutisty z výsadku Anthropoid Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše. Nacisté se mu za to krutě pomstili. Zavraždili jeho i s manželkou a dcerou. Tragédii, která se odehrála v říjnu před 82 lety, připomněl pietní akt před domem Pod Záhorskem 1, kde Královi žili.
Od dětství v sobě cítil potřebu pomáhat těm, kteří to potřebují. Když byl malý, staral se o zvířata. V mládí na dálku podporoval finančně dítě, které nikdy neviděl. V současnosti je Michal Raszka hybnou silou projektu, který propojuje svět profesionálního sportu a svět obyčejných lidí. Navíc stále zůstává v pozadí a svou vrozenou skromností se o pozornost okolí ani nehlásí.
Karlovarský kraj v loňském roce podal žádost o podporu v rámci Operačního programu Zaměstnanost plus na projekt Obědy do škol v Karlovarském kraji, a to na dva školní roky. Celkem se jedná o podporu ve výši více než 12,2 milionu korun.
/OSOBNOST DENÍKU/ Osud mezi něj a fotbal nedávno postavil překážku stěží překonatelnou. Václav Rys starší přišel kvůli zdravotním komplikacím a dost možná i v důsledku svých sportovních zranění o nohu. Ani tak na svou celoživotní vášeň nezanevřel a v šestasedmdesáti se nadále účastní zápasů FK Sparta Luhy v okresním přeboru. Ne náhodou se mu před několika dny dostalo prestižního poděkování z nejvyšších pater českého fotbalu. Spolu s dalšími čtyřiceti činovníky převzal malou plaketu Dr. Václava Jíry, udělovanou za zásluhy o rozvoj tuzemského fotbalu.
/VIDEO/Aris, desetiletý rotvajler, který kdysi hlídal zahradu. Teď čeká ve zlínském útulku na nový domov, kde by mohl strávit zbytek života. Přátelský obr plný energie, který miluje lidskou společnost.
Josef Zíma jako princ Radovan v pohádce Princezna se zlatou hvězdou a hned několik chytlavých hitů, které lidé na přelomu 50. a 60. let nepřestávali milovat. Takový byl raketový start kariéry Josefa Zímy hned na dvou polích: na hereckém a hudebním. Charismatický a multitalentovaný chlapík se dnes jen velmi těžko vyrovnává se zdravotními patáliemi, které mu přináší vskutku požehnaný věk. Devadesátidvouletý Josef Zíma se nyní pohybuje na vozíčku nebo o berlích a smířil se s tím, ale hrozba, že přijde o nohu, je pro něj děsivá.
V Přerově budou odhaleny další kameny zmizelých. Zavzpomínat na oběti nacistické zlovůle budou moci občané 28. října, kdy v centru města zhruba od 16.30 proběhne komentovaná procházka se čtyřmi zastaveními.
Pro své děti vysázeli rodiče nové stromy v Pelhřimově. Cyklostezku na Pavlov od středy zdobí alej vysázených stromů. Jsou mezi nimi třešně, olše, lípy, jabloně, švestka a třešně. Celkem už rodiče v Pelhřimově vysázeli přes tisíc stromů, které nesou jména jejich ratolestí.
Petr byl vždy zdravý, aktivní muž, který miloval sport, přírodu a svou práci. Před rokem se ale život celé jeho rodiny obrátil vzhůru nohama. Osudným dnem byl pátek 13. října 2023, kdy pociťoval, že je nachlazený. Z banálního onemocnění se ale bohužel vyklubala vážná diagnóza. Nádor na mozku, glioblastom, je agresivní a obtížně léčitelný, přičemž šance na úspěch se snižují s každým dnem.
V Dobříši žili až do konce léta roku 1942, kdy byli deportováni do Terezína a později do Osvětimi. Domů už se nevrátili. Na židovskou rodinu Grossmannových budou vzpomínat další kameny zmizelých, které budou položeny před domem číslo 136 v dnešní Lidické ulici.
Průvod plný smutku. S nebožtíkem od kostela na hřbitov jdou černé postavy hlavy skloněné, v rukou kytky s černými mašlemi. Ani skoro nedýchá. Dívá se z okna, babička bydlí hned vedle hřbitova. Už včera se těšila, že půjde do průvodu. Na zdi ke kapli viselo parte. Neumí ještě číst, ale ví, že dnes zase přijde její chvíle. Obléká šaty rychlostí blesku, utíká, aby se zařadila. Jdou v zástupu, neví, kdo je v rakvi. Na tom nezáleží. Včera s panem Pospíchalem kopali hrob. I ona. Má ho ráda. Nechal jí udělat malý krumpáč. Magdo, volal na ni, zítra jdeme zase kopat. Ve tři. Miluje ty chvíle, kdy spolu odhazují hlínu a pak si sednou na okraj jámy a jen tak mlčí. Ona a hrobník kamarád.
Po odchodu z veřejného života zmizel mluvčí exprezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček z hledáčku médií. Kde se teď nachází, co dělá a proč se stáhl do ústraní? V exkluzivním rozhovoru, který vznikl při jeho návštěvě Karlových Varů, prozradil nejen detaily ze svého osobního a pracovního života, ale také to, že má k lázeňskému městu vřelý vztah.
I když jej rodina miluje, nyní již musí radikálně řešit jeho kontroverzní chování. Marius Borg Høiby je synem norské korunní princezny Mette-Marit Norské, kterou nyní tíží kauza, v níž se její dítě mělo dopustit hrubého násilí pod vlivem drog. Bohužel nejde o zdaleka jediný Mariův přešlap.
Skupina CSG šestého nejbohatšího Čecha Michala Strnada v kopřivnické společnosti Tatra Trucks o prázdninách odvolala z pozice předsedkyně dozorčí rady Denisu Materovou, dědičku majoritního akcionáře Promet Group. Spekuluje se, že důvodem vzniku sporu mohou být peníze a obchodní důvody, jež mohou znamenat i konec letitého partnerství obou rodin, což může vyústit i ve změny ve vlastnické struktuře Tatry.
Jejich rodiče školu nemají, děti v tom pokračují. Tuzemské základní školy dál trápí vysoké počty „odpadlíků“. Tam, kde zavedli nový typ speciálního učitele, se situace zlepšila.
Ještě do konce října je možné v atriu Krajského úřadu Plzeňského kraje ve Škroupově ulici zhlédnout výstavu To jsme my plzeňské pacientské organizace Maminy s rakovinou.
Pouhé tři měsíce. Tak krátká doba stačila na to, aby se maminka dvou malých chlapců dozvěděla, že bojuje s rakovinou a následně nemoci podlehla. 39leté Evě byla v červenci diagnostikována agresivní forma rakoviny v posledním stádiu. Nemoci, již měla jako jediný člověk v Evropě, bohužel před pár dny podlehla. Chlapcům, které si vzali do péče prarodiče, má pomoci sbírka. Jejího zveřejnění se však Eva už nedožila.
První lůžkový hospic na Vysočině, Mezi stromy v Havlíčkově Brodě, zahájil provoz a přivítal návštěvníky během dne otevřených dveří. Zařízení nabízí pacientům důstojný závěr života v příjemném prostředí. Hospic se odlišuje od běžných nemocnic nejen svým přístupem, ale i vybavením a službami pro veřejnost.
Tři sta padesát lidí, kteří sedí v českých věznicích, by už si v ideálním světe užívalo klidného důchodu. Místo toho jsou za mřížemi a jejich pobyt tam stojí daňové poplatníky stovky milionů korun ročně. Jak se do problémů starší lidé vůbec dostali? A co v kriminále zažívají? I na to se reportér Jiří Nováček zaměřil v druhé sérii projektu Život za mřížemi. Její druhý díl představuje příběh jednoho ze zavřených penzistů, milionáře Jaroslava Merty.
Herci Martin a Martina Preissovi toho společně ustáli už hodně. Vždy totiž věřili, že bude lépe. Momentálně je zaměstnává nejen jejich práce a plnění snů, ale i bouřlivá puberta, kterou procházejí jejich synové. Jim se snaží vytvářet bezpečný domov plný pochopení.
Zámek v Mníšku pod Brdy je přístupný celoročně, a proto i na podzim a v zimě zve návštěvníky na prohlídky. Také o státním svátku v pondělí 28. října zůstává otevřený. Každý víkend a na státní svátek se budou konat nejen prohlídky klasického okruhu, ale i pohádkové prohlídky pro rodiny s dětmi.
Obětavost a soucit s těmi nejzranitelnějšími. Takové vlastnosti zdobí Jitku Houdkovou, která v Jirkově na Chomutovsku založila spolek Mámy v akci. Spolu s týmem dobrovolnic se ve svém volném čase stará o charitativní obchod v centru města. Výtěžek slouží na koupi kojeneckého mléka, plenek a dalších potřebných věcí pro rodiny v nouzi.
Vnitřní síla, obětavost a soucit s těmi nejzranitelnějšími, jako jsou děti z chudých rodin. To jsou vlastnosti, které sálají z Jitky Houdkové, jež v Jirkově založila spolek Mámy v akci. Spolu se svým týmem dobrovolnic se bezplatně a ve svém volném čase stará o charitativní obchod v centru města a z výtěžku zajišťuje kojenecké mléko, plenky a další potřebné věci pro rodiny v nouzi.
Sedím šest let a ještě tři roky mi zbývají. Synovi bude šest a kdybychom se nemohli vídat, ani by nevěděl, že existuju. Za podobné akce jsem proto rád. Podobné pocity, jako odsouzený Radek, mělo i jeho pět spoluvězňů v kynšperské věznici. Ti všichni si totiž sobotní dopoledne užívali se svými rodinami a hlavně dětmi mimo ostnaté dráty a střežené ploty. Společnost Volonté Czech ve spolupráci s Vězeňskou službou ČR a neziskovou organizací Žlutá stužka totiž pořádali speciální dětský den ve Věznici Kynšperk nad Ohří. Cílem bylo umožnit dětem, které vyrůstají bez jednoho z rodičů, zažít radostné okamžiky v přítomnosti svých rodinných příslušníků, a zároveň podpořit sociální začlenění těchto rodin.