Kreativ

ŠTÍTEK: rodina

Paliativní péče v Krajské zdravotní rozšiřuje své služby. Díky chladící kolébce od spolku Spinkey.

Novinka v ústecké nemocnici. S úmrtím dítěte pomůže chladící kolébka

Dar, který může pomoci rodičům se vyrovnat se ztrátou svého narozeného dítěte. Řeč je o chladící kolébce, kterou nově disponuje Neonatologická klinika v ústecké Masarykově nemocnici. Dárcem přístroje za 60 tisíc korun je spolek Spinkey, jenž podporuje paliativní péči v České republice.

Paliativní péče v Krajské zdravotní rozšiřuje své služby. Díky chladící kolébce od spolku Spinkey

Pro paliativní péči má Krajská zdravotní chladící kolébku. Poslouží i Teplicím

Dar v podobě takzvané chladící kolébky v hodnotě téměř 60 000 korun obdržela Neonatologická klinika v ústecké Masarykově nemocnici od spolku Spinkey, který podporuje paliativní péči v České republice. Chladící kolébka je zařízení umožňující rodičům, kteří při porodu ztratili své dítě, získat více času se důstojně a podle svých představ rozloučit s děťátkem, vytvořit si vzpomínky a lépe se tak vyrovnat se svou ztrátou. Z rukou předsedkyně spolku Štěpánky Pokorníkové dar převzala porodní asistentka Eliška Nekolná, která se v rámci paliativního týmu v Krajské zdravotní věnuje perinatální paliativní péči a lékař Martin Pánek z Neonatologické kliniky.

Azylový dům pro ženy a rodiny s dětmi, o. p. s. Návrat.

Jablonec pomáhá prevenci sociálního vyloučení. Dotace míří do Liberce

Azylový dům pro ženy a rodiny s dětmi v Liberci, provozovaný společností Návrat, získal od jabloneckých radních individuální dotaci ve výši 50 tisíc korun. Tato finanční podpora pomůže pokrýt klíčové personální a provozní náklady, čímž přispěje k prevenci sociálního vyloučení a podpoře integrace ohrožených skupin zpět do společnosti.

Interpol pátrá po totožnosti 46 žen. Většina zemřela násilnou smrtí.

Kdo jsou tyto zavražděné ženy? Interpol žádá veřejnost o pomoc s identifikací

Interpol rozšířil kampaň, ve které žádá obyčejné lidi o pomoc při poznávání zavražděných žen. Iniciativu Identifikujte mě spustil loni a belgičtí kriminalisté díky ní zjistili totožnost zabité Angličanky. Letos přichází druhá fáze, ve které se k původním 22 ženám přidalo dalších 24 ze tří nových zemí.

Přehled milionářů z Moravskoslezského kraje.

TOP 10 miliardářů v regionu? Moravskoslezskému kraji vévodí majitel Tatry Strnad

Nejbohatší lidé v regionu mají výrazné zastoupení mezi nejmajetnějšími Čechy vůbec. Každý desátý český miliardář má vazby na Moravskoslezský kraj a víc než polovina z nich má výrazný, ne-li hlavní hlavní zdroj svých příjmů právě v našem kraji. Není bez zajímavosti, že nelépe postaveným miliardářem v regionu je majitel Tatry Michal Strnad.

Přehled milionářů z Moravskoslezského kraje.

Top 10 miliardářů z Moravskoslezského kraje? Z Opavy Bakala a Juříček z Brana

Brano Group Pavla Juříčka se pomalu stává vskutku věhlasnou značkou. A ne-li celorepublikově, v rámci Moravskoslezského kraje rozhodně. Transformace firmy nese ovoce a miliardář z Opavska se setrvale drží mezi nejbohatšími lidmi v zemi. Za Opavsko zde lze řadit i zdejšího rodáka Zdeňka Bakalu, který dnes žije v zahraničí.

Nový Volkswagen Tayron odhalí své ceny v listopadu

Volkswagen ukázal nové velké SUV Tayron: I velké rodiny nadchne pohodlí v kabině

Značka Volkswagen střídá premiéry čistě elektrických a klasických modelů. Novinka Tayron je vozem, který umí v případě volby plug-in hybridního pohonu jezdit v pracovních dnech po městě jako čistý elektromobil a o víkendech dopravit rodinu díky energii převážně z ropného paliva na dlouhé vzdálenosti. Dokáže dojet i do míst, do kterých nevedou klasické zpevněné cesty, převeze sedm lidí a může posloužit i jako tahač přívěsů s poměrně těžkým nákladem.

Dům v Bechlíně zničený požárem.

Bechlínský dobroděj pomáhal všem. Teď sám potřebuje pomoc po požáru

Takového chlapíka by chtěl mít v obci každý. Pomáhal, kde kdo potřeboval, pořádal akce pro místní děti. Tak mluví v Bechlíně na Litoměřicku o Milanu Fialovi. Rodině místního dobroděje však na začátku října vyhořel dům a dost možná, že bude muset jít k zemi úplně. Sousedé se semkli a snaží se zmírnit pohromu, jak jen to jde. 

Papučový den připomíná důležitost domácí péče pro nevyléčitelně nemocné

Papučový den připomíná důležitost domácí péče pro nevyléčitelně nemocné

Každý rok, druhou středu v říjnu, lidé po celé České republice vycházejí z domu v papučích, aby podpořili povědomí o významu domácí hospicové péče. Letos tento Papučový den připadá na 9. října. Kampaň, jejíž název pochází z ostravského dialektu, symbolizuje pohodlí a bezpečí domova, kde si většina lidí přeje strávit své poslední dny, a díky mobilním hospicům je to možné i při těžké nemoci.

Matýskovo zdraví ohrožuje zhoubný nádor neuroblastom, který tlačí na jeho oko.

Rodiče mysleli, že si Matýsek udělal monokl při hře. On má ale za okem nádor

Rodiče si zprvu mysleli, že se jejich roční syn Matýsek jen nešťastně bouchl při hře se staršími bratry. Proto, když se mu pod levým okem objevil monokl, nedělali si zpočátku žádné velké starosti. Když se ale podlitina u oka nevstřebala ani po 14 dnech a otok se začal zvětšovat natolik, že tlačil na víčko oka, rozhodli se rodiče navštívit se synem lékaře. Diagnóza bohužel zněla jasně: zhoubný nádor oka neuroblastom.

Ilustrační snímek

Petr Nárožný se léčí ve zlínské nemocnici. Fascinuje mě Baťova rodina, říká

Populární herec Petr Nárožný tráví už druhý týden na Ortopedickém oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. „Několik vteřin v životě a špatný pohyb, upadnete a poničíte si něco, co předtím lékaři dávali z jiného důvodu do pořádku. Týká se to nohy, což není dobré, u starších lidí dvojnásobně, protože stojí daleko více úsilí dostat se do formy. Bohužel, léčba chce svůj čas, to je asi největší otrava,“ říká legenda české kinematografie.

Velká voda u Bidařových doma. Český reprezentant v krasobruslení byl v Itálii

Voda řádila u olympionika Martina Bidaře. Podívejte se do fotogalerie

Krasobruslařská dvojice Martin Bidař a Barbora Kucianová se připravuje na klíčovou kvalifikaci pro olympijské hry, která začne mistrovstvím světa v březnu. Zatímco Martin trénoval v Itálii, jeho rodina čelila povodním u Malého jezu. Přes nepřízeň osudu se však podařilo udržet tréninkový plán beze změn.

Jakub Šenk (Moravičany) se svými dvěma dcerami

V Moravičanech jsme rodina, říká shooter, kterého v minulém zápase obrali o gól

Fotbalisté Moravičan nastupující v 9. lize šumperského okresu (v minulém ročníku ještě ve III. třídě) se postupně prodírají tabulkou nahoru poté, co se jim podařilo získat deset bodů z posledních čtyř zápasů. Naposledy si poradili nekompromisním výsledkem 8:1 se Celticem Libivá, na který se díky tomu bodově dotáhli a dokonce jej o skóre přeskočili. Šesti brankami, z nichž mu však do zápisu bylo zapsáno pouze pět, k tomu přispěl i Jakub Šenk. Ten se tak stává naší další Osobností Deníku za okresy Šumperk a Jeseník.

Saša Rašilov

Měl jsem taneční trénink sám se sebou, říká Saša Rašilov

Do stejné řeky se tak trochu vrací herec Saša Rašilov. Jeden z minulých účastníků show StarDance, která mimochodem na obrazovkách České televize startuje už tuto sobotu, se teď na Nově představuje coby tatínek a manžel, podle něhož tancuje celá rodina. „Jsem upřímně zvědavý, tedy v rámci zmiňované rodiny, jak a kam se sympatie diváků budou přiklánět,“ říká Rašilov na adresu seriálu Taneční z dílny režiséra Jiřího Vejdělka.

Opuštěná auta na místě hudebního festivalu v Izraeli, kde útočníci z hnutí Hamás zabili více než 260 lidí.

V mír už nevěří. Izraelská osada zažila masakr, je z ní smutná brána do války

Před rokem, 7. října, zaútočili teroristé z palestinského Hamásu na Izrael. Jedny z nejhorších zvěrstev tohoto útoku se odehrály v kibucu Beeri u hranic s Gazou. Mnozí dění v Beeri nazvali izraelským 11. zářím. Někteří obyvatelé se v uplynulých dvanácti měsících vrátili do svých domovů. Trauma z masakru, který se v jejich domově odehrál před rokem, si ale nesou dodnes. Přestože dříve většina z nich věřila v mírové spolužití s Palestinci, tuto víru po útoku Hamásu ztratili.

I ti nejmenší se rychlosti vůbec nebojí.

Zkuste adrenalin bez motoru. Závodit na minikárách se dá od 4 do 99 let

Minikáry bez motoru zůstávají fascinujícím a přístupným adrenalinovým zážitkem, který je vhodný pro všechny věkové kategorie. Díky zapáleným nadšencům, jako je Honza Kejval z Mladé Boleslavi, tento koníček a sport v jednom přežívá i v moderní době a stále přitahuje nové závodníky.

Centrum Demosthenes v Ústí nad Labem je zařízení s odbornou komplexní péčí pro děti. Už 25 let pomáhá především rodinám s dětmi s neurovývojovými poruchami.

Skrytý poklad v Ústí. Centrum Demosthenes pomohlo už 8 tisícům dětí s poruchami

Na sídlišti Severní Terasa v Ústí nad Labem se mezi panelovými domy tak trochu schovává nízká budova Demosthena. Na první pohled je obyčejná, nenápadná. Kdo má ale možnost dostat se „dovnitř“, je překvapen. Centrum odborné komplexní péče pro děti je zařízení, které už 25 let pomáhá především rodinám s dětmi s neurovývojovými poruchami.  

Nově položené kameny zmizelých v ulici Bedřicha Smetany.

V plzeňských ulicích se objevily další kameny zmizelých Stolpersteine

Manželé Mosauerovi byli zavražděni v koncentračním táboře v Izbici, stejně jako Laura Weinerová. Lékař Alfréd Klein s manželkou zemřeli v Osvětimi, kde skonala i Pavlína Szabová, Herta Löwithová, její nevlastní syn Hanuš a desetiletý syn Tomáš. Porodník Rudolf Stein s manželkou a rodina Weisskopfova byli zavražděni ve Varšavě. Čtrnáct nových kamenů zmizelých neboli Stolpersteine nyní připomíná osudy dalších Židů, kteří žili v Plzni a za druhé světové války se stali oběťmi holokaustu.

Raději zemřela hlady, než aby šla nakoupit. Osmatřicetiletá žena trpící schizofrenií zemřela, když jí paranoia nedovolila opustit byt ani ve chvíli, kdy se jí vybil mobil a nemohla si objednat potraviny. Ilustrační foto

Umírám hlady, napsala žena do diáře před smrtí. Našli ji mumifikovanou v bytě

Anglické město Woking po třech letech řeší případ ženy, která umřela hlady, protože si nedokázala dojít nakoupit. Laura Winhamová byla hluchá, trpěla schizofrenií a byla paranoidní. Kvůli tomu nedokázala opustit svůj byt a její mumifikované tělo v něm našli až tři roky po její smrti v roce 2021. Nyní u soudu zazněly výňatky z jejího kalendáře, kam si psala poznámky.

Princezna Catherine dokončila chemoterapii a vrací se k pracovním povinnostem.

Princezna Kate přijala dívku trpící rakovinou. Jedna z fotek už se stala virální

Princezna z Walesu Catherine se vrací ke královským povinnostem. Na hradu Windsor se v doprovodu svého muže, prince Williama, setkala s šestnáctiletou fotografkou Liz Hattonovou, která trpí vzácnou a agresivní formou rakoviny v terminálním stádiu. Princezna Kate tak těžce nemocné dívce splnila sen vyfotit královskou rodinu, který si napsala do svého seznamu všech věcí, které by ještě chtěla stihnout udělat. Snímky ze setkání s dívkou a její rodinou zveřejnila královská dvojice na svém oficiálním Instagramu. Virální se stala hlavně fotka, kde se s mladou dívkou princezna Kate objímá.

Čtvrtý ročník tradiční akce Veselé rozloučení s létem znovu nadchl stovky návštěvníků.

Vystoupení akrobatů na Veselém rozloučení s létem dostalo děti i rodiče

/FOTOGALERIE/ Čtvrtý ročník tradiční akce Veselé rozloučení s létem znovu nadchl stovky návštěvníků. Na celé odpoledne se dobříšská sportovní hala proměnila v centrum zábavy, tvořivosti a hudby pro malé i velké. Akce přilákala jak místní rodiny, tak návštěvníky z okolních měst, kteří si užili bohatý program plný her, workshopů a vystoupení. Letošní ročník navíc přinesl několik novinek, které slavily úspěch, mimo jiné stánky s lokálními výrobky a křest nově vydané knihy.

Strach a zoufalství. Osmiletá Laurenka se pere s nejzhoubnějším nádorem na mozku.

Má andělskou tvář, mozek však děvčátku z Karviné požírá nádor. Léčba existuje

„Kdyby to šlo, vyměníme vlastní život za její,“ říkají rodiče osmileté Laurenky z Karviné. Ještě nedávno byla zdravou, akční, veselou a naprosto bezproblémovou holčičkou. Náhle jí však byl diagnostikován nejzhoubnější nádor mozku u dětí Meduloblastom group IV. Okamžitě proto musela podstoupit operaci, při které jí byl nádor z velké části odstraněn. Bohužel však stále dorůstá a nikdo neví, jak se bude její zdravotní stav dále vyvíjet.

Trenérka Ivana Porkátová připravuje s rodinným týmem v areálu Albertovec-Padělky koně Her Hima do Velké pardubické

Dámský kůň z Albertovce pro Velkou pardubickou? Lump, šašek a člen rodiny

Na startu 134. ročníku Velké pardubické se Slavia pojišťovnou budou jediným ryze dámským týmem. Trenérkou i majitelkou devítiletého valacha jménem Her Him je Ivana Porkátová, v sedle bude talentovaná jezdkyně Lenka Neprašová. „Herhimek je trochu lump a šašek, ale na takového koně čekáte celý život. Je to člen rodiny,“ líčí Ivana Porkátová pro Deník. Koně připravuje v areálu Albertovec-Padělky.

Bolek Polívka i Jitka Čvančarová v Boskovicích. Ve Westernu točili novou komedii

Bolek Polívka i Jitka Čvančarová v Boskovicích. Ve Westernu točili novou komedii

/FOTO, VIDEO/ Ve Westernovém městečku zasahovala policie i záchranka. Auto narazilo do jednoho z dřevěných domů. Tak by se dala ve dvou větách popsat akční scéna, která se v úterý 1. října odehrála v Boskovicích. Když ale prozradíme, že na místě byl přítomný herec Bolek Polívka nebo herečka Jitka Čvančarová, dojde nám, že se tu musel točit nějaký film. A přesně tak to bylo. Tvůrci si toto místo vybrali pro svůj nový český snímek inspirovaný francouzskou komedií.

Manželka a dcera Petra Kramného, který je obviněn z toho, že je v létě 2013 na dovolené v Egyptě zabil elektrickým proudem, mají na karvinském hřbitově dva hroby. Jeden nechala zřídit rodina Petra Kramného, druhý Moniky Kramné.

Kramný ve vězení cvičí a medituje. Žena a dcera mají náhrobky na dvou místech

Pokud se nestane nic mimořádného, na svobodu se dostane pár měsíců předtím, než z něj bude důchodce. Petr Kramný, který si ve věznici na Mírově za vraždu své ženy a dcery odpykává výjimečný osmadvacetiletý trest, ale na život nerezignoval. Za mřížemi cvičí a medituje. Jeho životu a také trápení jeho matky a otčíma se věnuje další díl třetí série unikátního projektu Deníku Příběhy zla Jiřího Nováčka.

Dnes dvanáctiletá Eliška se narodila s vzácnou genetickou vadou. Angelmanův syndrom ovlivňuje život celé rodiny. Na fotografii je vidět jeden z typických znaků syndromu – široký úsměv.

Čeští vědci vyvinuli lék pro půl milionu lidí. Cena naděje? 22 milionů korun

Čeští vědci vyvinuli funkční model léku na vzácné genetické onemocnění. Nyní vybírají peníze na preklinické testování a registraci léku. Naděje pro více než půl milionu lidí po celém světě má ale cenovku 22 milionů korun. Oči k ní upírá také Magda Paloušová, která s manželem vychovává tři děti. Nejstarší, dnes dvanáctiletá dcera trpí Angelmanovým syndromem. „Pro nás rodiče by to znamenalo obrovskou úlevu a naději,“ svěřuje se k iniciativě maminka Magda.