Sedím šest let a ještě tři roky mi zbývají. Synovi bude šest a kdybychom se nemohli vídat, ani by nevěděl, že existuju. Za podobné akce jsem proto rád. Podobné pocity, jako odsouzený Radek, mělo i jeho pět spoluvězňů v kynšperské věznici. Ti všichni si totiž sobotní dopoledne užívali se svými rodinami a hlavně dětmi mimo ostnaté dráty a střežené ploty. Společnost Volonté Czech ve spolupráci s Vězeňskou službou ČR a neziskovou organizací Žlutá stužka totiž pořádali speciální dětský den ve Věznici Kynšperk nad Ohří. Cílem bylo umožnit dětem, které vyrůstají bez jednoho z rodičů, zažít radostné okamžiky v přítomnosti svých rodinných příslušníků, a zároveň podpořit sociální začlenění těchto rodin.
Odcházet doma a obklopen nejbližšími bývá sen většiny lidí. Zvládnout to lze díky mobilním hospicům. Jejich péči přibližuje dokumentární seriál České televize Do konce, jenž sleduje rodiny, starající se o umírající. Na obrazovkách bude k vidění v listopadu.
Nejkrásnější okamžiky novopečené maminky Markéty vystřídalo rodinné neštěstí. Místo toho, aby se s manželem Lukášem společně radovali z novorozené dcery Valinky, Markéta se začala prát o svůj vlastní život. Do posledních okamžiků věřila, že agresivní formu rakoviny porazí. Bojovat vydržela necelý rok. Ani chemoterapie a biologická léčba však novopečenou maminku nezachránily. Dcera tak jednou bude znát její podobu jen z fotografie.
Komedii o lásce, sexu a jedné šílené rodině i Moliérova Lakomce v podání Divadla Mír nabízí platforma Dramox. Na Apple TV+ je k vidění druhá řada seriálu Terapie pravdou s Jasonem Segelem a Harrisonem Fordem v hlavních rolích. A třeba na Prima+ můžete s předstihem sledovat premiérová uvedení epizod podzimní seriálové novinky nazvané Kamarádi, která má na Primě nahradit populární Zoo. Pravidelné tipy Deníku na skvělou podívanou ze streamů jsou tu.
Česká sopranistka a crossover zpěvačka Lenka Graf žijící na Floridě čelí jedné apokalypse za druhou. Řádění hurikánu Milton mohla přímo z místa popsat až po několika dnech. Přitom doslova dva týdny předtím Floridu zasáhl i hurikán Helena. Nyní zažila škody, výpadky proudu i vodu v domě. Informace se k její rodině dostávaly pomalu a dokonce ani pořádně netušili, co se s jejich domem vůbec děje. Dlouho se nemohla s rodinou vrátit domů. V rozhovoru popisuje, jak katastrofu vnímala. Situaci můžeme srovnávat s tou po katastrofických záplavách v České republice.
Dobré duši Adéle Klímové z Liberce se před dvanácti lety změnil život o 180 stupňů. Nejen že se jí narodil syn, ale zároveň jí začala neuvěřitelná dvanáctiletá životní epizoda, která se nese v duchu nezištné pomoci potřebným. Po kamarádce přebrala projekt Dobrotety pro Liberec a už při něm zůstala. Získala pro tuto činnost i čtyři úžasné kolegyně, zapojila svou pětaosmdesátiletou babičku a dokonce pomáhá i její syn. Dobrotety pro Liberec se za dobu své působnosti vepsaly do povědomí široké veřejnosti a díky dárcům pomohly desítkám rodin.
Je tomu dvanáct let, co se Adéle Klímové z Liberce otočil život o 180 stupňů. Kromě narození syna za to mohla i skutečnost, že po své kamarádce přebrala projekt Dobrotety pro Liberec - a už v něm zůstala. Do projektu dokonce zapojila svou pětaosmdesátiletou babičku. Díky dárcům již Dobrotety pro Liberec pomohly desítkám rodin.
Každý z nás může šířit dobro. I malé činy se počítají, říká Kateřina Mužíková z Pardubic. Bylo jí dvacet let, když dokázala překonat svou přirozenou nesmělost a začala pomáhat potřebným rodinám. Jako dobrovolnice doučovala děti ze sociálně znevýhodněného prostředí. Od té doby ušla Kateřina dlouhou cestu, na které poznala, že dobro obohacuje a rozvíjí, a rozhodla se s ním spojit i svůj pracovní život. Dnes už se dobrovolnických akcí účastní také její dvouletý syn Tobík.
„Co je pro mě největší odměna? Když pes, který má za sebou velmi bolestivou minulost, najde novou rodinu a domov," říká Martina Gilchová, která se už deset let ze všech sil snaží o to, aby zajistila lepší život pro opuštěné, bezcitně odložené a týrané psy. Spolu s partou podobně smýšlejících lidí vede prostřednictvím spolku Tlapky v naději útulek pro psy v Horšovském Týně na Domažlicku.
Dětem s nejrůznějším typem psychických i fyzických problémů, ale i seniorům pomáhá canisterapeutické sdružení Hafík. Sídlí v Domaníně u Třeboně a funguje pod vedením spoluzakladatelky Jaroslavy Bickové už od roku 2001. Od té doby se jeho služby pro veřejnost rozrostly a pod hlavičkou Hafíka pracují desítky dobrovolníků z celé republiky.
Daniela Žďárského obklopují psi už od dětství. Poznal například, jaké je to mít pudla. Dobře se seznámil i s německým ovčákem, kterého měl na chalupě u babičky jeho otec. Ten byl navíc jakožto pracovník lesní správy aktivním účastníkem naháněk, honů a dalších aktivit souvisejících s myslivostí. „Na pořádaných honech jsem začal vnímat, že pes nemusí být jenom domácí mazlík, ale že ho lze cvičit a trénovat. Třeba aby přinesl ulovenou zvěř,“ popsal Daniel Žďárský. A právě na honech ještě jako dítě poprvé uviděl psa typu bullteriér.
Chodit a běhat Miloš Andrlík z Lanškrouna, dříve aktivní sportovec, už zřejmě nikdy nebude. Šestatřicetiletý otec dvou malých chlapců si před dvěma lety vyslechl krutou diagnózu – nádor na mozku. Operace zhoubného glioblastomu grade IV však již není možná. Jediné, co teď může Miloš získat, je čas. Každá minuta však stojí spoustu peněz. Lidé se skládají, aby si těchto minut života mohl koupit co nejvíce.
Na faře v Zátoru, který je jednou z nejvíce postižených obcí nedávnými povodněmi, přivítal redaktory Deníku kněz Pavel Obr v gumácích a montérkách. Nejčastěji se teď totiž pohybuje někde venku, kde fyzicky pracuje, odklízí škody, shání dřevo a aktivně zajišťuje vše, co je potřeba. Inspirativní je nejen jeho přístup, ale i jeho cesta k ornátu.
Markéta Vaněčková pracuje už devět let v domácím hospicu Nablízku v Lysé nad Labem. Na druhý břeh už doprovodila kolem šesti stovek lidí, a ne vždy se jednalo o seniory. Kromě toho pomáhá i mimo svoji profesi. „Mám okruh známých, kamarádek a blízkých lidí, kteří se občas dostanou do těžké životní situace. Pak jsme tu pro ně já, abych je vyslechla a případně pomohla s nějakou radou,“ říká usměvavá žena, která většinu svého zbylého času věnuje rodině a svým čtyřem dcerám teenagerského a školního věku.
V posledních týdnech se nejčastěji pohybuje venku, kde odklízí škody, shání dřevo a aktivně zajišťuje vše potřebné. Kněz Pavel Obr z fary v Zátoru na Bruntálsku, který patřil k obcím nejvíce postiženými nedávnými povodněmi, přivítal redaktory Deníku v gumácích a holinkách. Inspirativní přitom není pouze jeho přístup, ale i cesta k ornátu.
Už devět let pracuje v domácím hospicu Nablízku v Lysé nad Labem. Jak zdravotní sestra Markéta Vaněčková sama přiznává, na druhý břeh již doprovodila asi šest stovek lidí. Usměvavá žena přesto tvrdí, že hospic není místem výhradně smutných příběhů.
Kdo by kdy řekl, že dva andílci na vozíčku pomohou zlepšit život stovkám lidí s hendikepem? Navíc v době, kdy pojmy jako integrace nebo pedagogický asistent takřka neexistovaly? Právě až ke klukům, kteří se kdysi zapojili do vánoční hry na faře, se dá vystopovat původ organizace Otevřená OKNA. Ta, v čele s dobrou duší paní Drahomírou Blažkovou, pomáhá na Jindřichohradecku už více než dvacet let. Dává lidem s hendikepem nejen naději, ale hlavně kvalitní a smysluplný život.
Drahomíra Blažková stojí přes dvacet let v čele Otevřených OKEN. Organizace, která na Jindřichohradecku podporuje osoby se zdravotním hendikepem v aktivním, smysluplném a důstojném způsobu života. Původ organizace se dá vystopovat až ke dvěma klukům, kteří se kdysi zapojili do vánoční hry na faře.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Fotbalisté Sokola Stachy se po devíti zápasech 7. ligy (I.B třídy) dostali na 12 bodů. Nejlepším střelcem týmu je „opět“ nestárnoucí Pavel Záleský (47 let), který patří mezi největší fotbalové Osobnosti deníku.
Závěr října bude v Opavské kulturní organizaci (OKO) patřit vzpomínce na rodinu Altschulů. Její odkaz je v Opavě stále patrný a od 31. října bude ještě viditelnější – zástupci OKO odhalí první Kameny zmizelých a v následné přednášce připomenou příběh firmy a prodejny Altschul. Účast na pietní akci přislíbili také příbuzní rodiny.
Nastávající maminka Iveta je 33letá žena ze Středočeského kraje. S partnerem Patrikem se těšili na příchod miminka, ale do jejich osudu zasáhla tragédie. Patrik se ocitl ve špatný okamžik na špatném místě. Během výkonu práce přišel v důsledku vážného zranění o život. Lékaři se mu snažili na místě pomoci, ale bohužel marně.
/FOTO, VIDEO/ Emocemi nabitý proces ve čtvrtek 17. října zažil krajský soud v Ústí. Z teplické vazební věznice sem ve čtvrtek 17. října eskorta přivezla 26letého Marcela S. Viní ho z toho, že loni v prosinci v Krásné Lípě na Děčínsku pěstmi, kopy i výpady nožem do hlavy a hrudníku napadl kamaráda tak zuřivě, že necelou minutu po útoku zemřel. Na obžalovaného na chodbě soudu křičela rodina poškozeného, která po něm jako nemajetkovou újmu žádá celkem skoro 5 milionů. Před soudem Marcelovi S. hrozí za vraždu s rozmyslem až dvacet let.
/FOTO/ Spojte příjemné s užitečným a vezměte svou rodinu na výlet, který potěší všechny bez rozdílu věku. V sobotu 16. listopadu proběhne Rodinný vandr, který nabídne rodinám s dětmi i čtyřnohými kamarády příjemnou celodenní túru s úkoly a odměnami pro děti. A co je nejlepší? Účast je zcela zdarma!
Lesan, kříženec labradora, našel domov ve firmě, která nyní končí, a on čelí nejisté budoucnosti. Tento psí senior, milující děti a přátelský k ostatním psům, hledá nový domov, kde by mohl strávit klidné stáří. Azyl pro psy v Bojkovicích se snaží najít pro Lesana vhodnou rodinu, která by mu poskytla lásku a péči, kterou si zaslouží.
Iva se nedávno konečně dočkala. Po sérii několika neúspěšných pokusů o miminko konečně za pomoci metody IVF otěhotněla. S partnerem Láďou se o dítě snažili dlouhé roky. On se ale pár měsíců před porodem rozhodl dobrovolně ukončit svůj život. Jeho dcera Ema, která má přijít na svět před Vánocemi, tak tátu nikdy nepozná. Nastávající maminka zůstala na vše sama.
V sobotu 5. října bylo v sídle Centra Orion v Dlouhé Vsi pořádně živo při setkání pečujících rodin a hostitelů zapojených do homesharingu, moderní formy podpory lidí se zdravotním postižením. Přijelo jich několik desítek z celého Královéhradeckého kraje!
O vzácné metabolické nemoci fenylketonurii se toho mezi lidmi příliš neví. Šimon Kocourek doufá, že se to po jeho běhu napříč Českou republikou změní. Svou desetidenní pouť dlouhou 660 kilometrů, od západu k východu Česka, dokončil ve středu odpoledne v Bukovci, v obci s nejvýchodnějším bodem v republice. Největší krizi na trati zažil den před cílem ve Frýdku-Místku.
Dětský domov Písek pokračuje ve snaze dopřát aspoň některým dětem bydlení rodinného typu. Jedním z míst k tomu určených je byt v Čechově ulici v Písku, kam se má přestěhovat šest dětí se svými vychovateli.
Fyzička českých žáků je na kritické úrovni. Mnozí nejsou schopni ani běžného pohybu. Ministerstvo školství a Česká školní inspekce proto přišly s projektem, jenž má děti rozpohybovat. Někteří doporučují inspirovat se Finskem, kde děti mají mezi hodinami dlouhé přestávky na pohybové aktivity.
Na rodinu z Horšovského Týna na Domažlicku dopadají těžké rány osudu. Čerstvě devítiletá Anetka má dětský autismus a středně těžké mentální postižení, což vyžaduje intenzivní péči celé rodiny, především její maminky. Jenže v listopadu 2023 byla právě jí diagnostikována agresivní rakovina prsu a rodina se tak ocitla v těžké situaci.
/ROZHOVOR/ Vzal balon a poslal ho ze svého pohledu k levé tyči. O čtvrt hodiny to zopakoval a zařídil Vítkovicím vítězství 5:4. Penalty Matyáše Richtára o víkendu definitivně obrátily divizní duel proti Frýdlantu nad Ostravicí. „Musel jsem to vzít na sebe,“ řekl záložník a kapitán Ostravanů v rozhovoru pro Deník, v němž mluví nejen o zajímavém zápase, ale i o sobě, svém charakteru, fotbalové dráze a také rodině, která je kompletně hokejová. Kromě něj samotného.
Již podruhé se podařilo spolku Vožekovo sdružení Koštice získat finanční podporu Nadace Komerční banky na realizaci projektu Pomáháme s vámi! Tento projekt byl zaměřen na zlepšení situace pěti vybraných rodin samoživitelek.
/FOTO, VIDEO/ Sázením stromů přivítali padesát nových občánků v sobotu lidé ve Slavkově u Brna. Jako dárek dostaly děti i jejich rodiny sazenici třešně nebo slivoně. Na hranici mezi městem a sousedními Křenovicemi tak zakořenil nový sad.
Jednou a dost. To je zásada, která začala nově platit v mělnickém azylovém domě, na který si lidé v okolí stěžovali. Kvůli hluku a obtěžování dětí i dospělých v okolí, mnohdy souvisejícího i s drogami. Za co čeká klienta, který poruší stanovené podmínky, bez milosti vystěhování?
Herečku Ljubu Krbovou můžeme už dvacet let vídat na televizních obrazovkách jako Anču Liškovou v seriálu Ulice. Loni požádala o menší pauzu, aby se mohla plně věnovat svým vnukům. Ráda by jim předala poznání, že život si člověk nejvíce vychutná, když odejde od počítače a odloží telefon. Letos se do seriálu vrací a má pro své fanoušky překvapení.
Kameny zmizelých, které připomínají židovské oběti nacistické zvůle, budou letos naposledy položeny v pondělí v 10 hodin u chrudimského kostela svaté Kateřiny. Bude jich celkem dvanáct, a to nejen na tomto místě, ale i v ulici Obce Ležáků a u budovy staré radnice na Resslově náměstí.
Jezdí se záchrankou, její matka pomáhala přijít na svět tisícům Jeseničanů. Zářijová povodeň vážně zasáhla do života obou – Martiny Smolíkové i její matky Hany Drozdové z České Vsi. Přátelé jim chtějí oplatit celoživotní pomoc ostatním a založili pro ně sbírku.
Po zuby ozbrojení policisté v neprůstřelných vestách, množství kriminalistů v civilu, chodby plné členů justiční stráže. Mimořádná bezpečnostní opatření provázela páteční jednání Okresního soudu Plzeň-sever, kde se řešil ostrý konflikt mezi dvěma romskými rodinami z Plzeňska. Panovala totiž obava, že by mezi oběma znepřátelenými komunitami mohlo dojít ke konfliktům.
Toaleta o restauraci řekne víc, než honosné názvy jídel v menu nebo navoněný a uhlazený číšník. Stejně tak, jako je potřeba dát místnosti s nápisem WC na dveřích dostatečnou péči, je nutné se patřičně věnovat i toaletě pro kočku. Kočičí záchod je totiž nedílnou součástí soužití rodiny a domácího mazlíčka. A jak majitelé dobře ví, každá kočka je osobnost. A každá osobnost má svá specifika a různé požadavky.
Naslouchají, pomáhají. V letošním roce týmy duševního zdraví organizace Naděje pomohly 140 dětem a dospívajícím s psychickými problémy, kteří by jinak na odbornou podporu čekali několik měsíců. Péče je dlouhodobá a zahrnuje i podporu celé rodiny, dokud se nezlepší náročná situace dítěte.
Mladoboleslavská Klinika Dr. Pírka bude mít nového majitele. Zařízení specializované na ortopedii a chirurgii ruky se stane součástí zdravotnického holdingu Penta Hospitals. Uzavření akvizice oznámila investiční společnost Penta, cenu transakce ani jedna ze stran neuvedla. Podle odhadů se však mohla pohybovat kolem miliardy korun.
Centrum odborné komplexní péče Demosthenes v Ústí nad Labem už čtvrt století pomáhá především rodinám s dětmi s neurovývojovými poruchami. Na případu Tomáška ukážeme, jak si nelze vše ohledně těhotenství naplánovat. Někomu se sen splní, jiný si musí projít klikatou cestou s řadou ostrých zatáček. A právě při této cestě ho může doprovázet Demosthenes. Toto centrum už pomohlo 8 tisícům dětí včetně Tomáška. Jak to probíhalo a na co si dát pozor u svého dítěte?
Boleslavská Klinika Dr. Pírka bude mít nového majitele. Zařízení specializované na ortopedii, chirurgii a chirurgii ruky se stane součástí zdravotnického holdingu Penta Hospitals.
Fotbalový svět se vzpamatovává z šoku. Náhlá smrt jednatřicetiletého řeckého reprezentanta George Baldocka uvrhla zemi do smutku. Obránce Panathinaikos byl nalezen mrtvý v bazénu pronajaté vily v Glyfadě na jihu Atén. Truchlí i v Anglii, kde se Baldock narodil a hrál tam Premier Legaue.