/ROZHOVOR/ Už téměř měsíc obléká Ukrajinec Hlib Buchal dres Sigmy Olomouc. Na svém kontě má tři starty za třetiligové béčko a také i premiérový gól. Jaká ale byla jeho cesta na území České republiky? „Měl jsem štěstí, že jsem byl v Turecku, když válka začala, jinak bych nemohl opustit Ukrajinu. Celkově ale stále nevěřím, že se něco takového děje. Jsem rusky mluvící Ukrajinec, říkají, že právě nás přišli zachránit, ale neprosili jsme je o to, nikdy,“ prozradil v rozhovoru pro Deník.
Jsou ubytovány v obci Blato, kam může doléhat zvuk letadel z pardubického letiště. Bát se však už nemusí. Zatímco v jejich vlasti burácí motory nepřátelských vojenských strojů, v českém azylu jim žádné nebezpečí nehrozí. Členky fotbalového týmu juniorek z klubu ATEKS Kyjev uprchly z bombardované země. Jejich kapitánka Olena Tkačenková ale dál prožívá trauma na dálku. Její rodina totiž žije v té části Ukrajiny, která už je okupována od roku 2014.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov pobouřil Izrael, když v rozhovoru s italskou televizí Zona Blanca v neděli 1. května 2022 prohlásil, že i Hitler měl židovskou krev. Izraelské ministerstvo zahraničí si pozvalo ruského velvyslance a žádalo omluvu. Lavrov vzkřísil už bezmála sto let starou a nikdy nedoloženou konspirační teorii.
/ROZHOVOR/ Rodák z Mostu, spisovatel, bývalý horolezec a milovník Jizerských hor Lubomír Vejražka ve své zatím poslední knize uzavřel téma politických vězňů. V knize Bolest přetrvává a cesta nekončí mapoval osudy jejich žen a dětí a zvolil pro ni podtitul Nesmazatelný otisk v podvědomí národa. Reaguje tak na často šířené názory, že minulý režim nebyl až tak zlý a byl legitimní. „Knihy v podstatě zaplnily ‘bílé‘ místo na mapě minulosti českého prostoru. Nebýt jich, téma rodin a tedy i hrdinství ‘obyčejných‘ lidí by zapadlo,“ řekl Vejražka v rozhovoru pro Deník.
Novým generálním ředitelem investiční skupiny PPF se od 15. června stane podnikatel Jiří Šmejc. Zároveň získává opci na odkup až desetiprocentního podílu ve skupině. PPF to dnes oznámila v tiskové zprávě. V minulosti byl Šmejc obchodním partnerem zesnulého většinového majitele PPF Petra Kellnera a minoritním akcionářem skupiny. Vlastní podíl ve společnosti Home Credit, spadající pod PPF. Šmejc v čele PPF vystřídá Ladislava Bartoníčka, který bude v novém poradním výboru rodiny.
Ruská invaze na Ukrajinu si již vyžádala tisíce obětí. Nezřídka jsou mezi nimi i ty vůbec nejzranitelnější, malé děti. Během měsíční ruské okupace jich jen v ukrajinském městě Buča a jeho okolí mělo podle prokuratury zemřít přes třicet. Rodina se nyní rozloučila s jednou z vůbec nejmladších obětí - sedmiletou holčičkou Anastasií.
Jeden rok je naštěstí moc krátký na to, aby fanoušci zapomněli na ty, které vidí v aréně nejraději. Vedení klu bu nestihne zapomenout na hráče, kteří umí vyhrávat zápasy. A spoluhráči si ještě dobře pamatují, jak mají přihrávat.
Automobilový orientační závod i s dětskými navigátory, stánek BESIP, skluzavka, soutěže na trati, ukázky zásahu hasičů, letečtí modeláři, jízdy zručnosti, překvapení z nebe, hudební vystoupení, nafukovací i jiné atrakce. To vše nabídne celodenní dopravně zábavná akce pro rodiny s dětmi, která se bude konat na hřišti v Polepech na Litoměřicku.
Hned dvě pěvecké soutěže se v dubnu konaly v Prostějově. Regionální soutěž Zpívající rodina 2022 a Hanácký skřivan. Za reportáž děkujeme řediteli soutěží Bohumilu Moudrému.
V oblast velké koncentrace partyzánského hnutí se na přelomu let 1944 a 1945 proměnilo okolí Vizovic na Zlínsku. K osvobození města došlo ve dnech 3. a 4. května 1945. Boj o Vizovice byl bohužel spojen i s nelítostným vyvražděním několika rodin na samotách v okolí.
/FOTOGALERIE/ V minulosti tady nocovaly významné osobnosti jako Karel Schwarzenberg nebo Miroslav Kalousek. V hotelu se konala také soustředění ligových fotbalových klubů či hokejistů při mistrovství světa v hokeji. Loni v dubnu však koupila hotel YURA (dříve Prosper) obec Čeladná s tím, že jej přebuduje na startovací byty pro mladé rodiny s dětmi a byty pro místní seniory.
U okresního soudu v Pardubicích začal v úterý další soud mezi Nemocnicí Pardubického kraje a rodinou Adámka Vyčítala. Rodina chce od nemocnice zaplatit 22 milionů korun. Přestože nemocnice uznává pochybení svých zaměstnanců, chce se raději dohodnout mimosoudně.
U okresního soudu v Pardubicích začal v úterý další soud mezi Nemocnicí Pardubického kraje a rodinou Adámka Vyčítala. Rodina chce od nemocnice zaplatit 22 milionů korun. Přestože nemocnice uznává pochybení svých zaměstnanců, chce se raději dohodnout mimosoudně.
Je větší pravděpodobnost, že do člověka uhodí blesk nebo že vyhraje jackpot, než že se najde věc z druhé světové války a nálezce se setká na druhém konci světa s jejím majitelem. Tak zareagoval Petr Švihovec na skutečnost, že se konečně setkal tváří v tvář s válečným americkým veteránem Joem Ernestem Esquibelem, kterému na konci druhé světové války ukradli batoh s jeho osobními věcmi, mezi nimiž byl i stříbrný náramek s vyrytým jménem jeho životní lásky Lydie. Po více než 70 letech náramek nalezl právě Petr Švihovec, díky kterému tento příběh obletěl celý svět. Objevil jej v zemi 3. října 2021 v mariánskolázeňském lese.
„Je větší pravděpodobnost, že do člověka uhodí blesk, než že najde předmět z druhé světové války a později se na druhém konci světa setká s jeho původním majitelem.“ Tak popsal Petr Švihovec skutečnost, že se konečně setkal s americkým válečným veteránem Joem Ernestem Esquibelem. Ten na konci druhé světové války přišel o stříbrný náramek s vyrytým jménem své životní lásky, který po více než 70 letech našel v mariánskolázeňském lese právě Švihovec.
Veselé, naprosto bezproblémové děvče. Taková byla sedmadvacetiletá žena, která na bílou velikonoční sobotu 16. dubna v pronajatém bytě v karlovarském Doubí zaútočila nožem na své dvě děti. Redakci Deníku se podařilo vypátrat její totožnost, zná její příjmení, ale s ohledem na rodinu nebude zveřejňovat nic bližšího.
Veselé, naprosto bezproblémové děvče. Taková byla sedmadvacetiletá žena, která na bílou velikonoční sobotu 16. dubna v pronajatém bytě v karlovarském Doubí zaútočila nožem na své dvě děti. Redakci Deníku se podařilo vypátrat její totožnost, ale s ohledem na rodinu nebude zveřejňovat nic bližšího.
Na bezpečnost žáků a pedagogů v Základní škole Za Chlumem v Bílině od pondělí 2. května dohlíží najatá bezpečnostní služba. Vedení města k tomuto kroku přistoupilo na základě neúnosné agresivity některých žáků z vyšších tříd.
Na bezpečnost žáků a pedagogů v Základní škole Za Chlumem v Bílině od pondělí 2. května dohlíží najatá bezpečnostní služba. Vedení města k tomuto kroku přistoupilo na základě neúnosné agresivity některých žáků z vyšších tříd.
Na vlakovém nádraží v západoukrajinském Lvově stojí vyčerpané ženy na pomyslné křižovatce. Po příjezdu do města, které se stalo přestupní stanicí pro evakuované, humanitární pomoc i zbraně, si musí denně každá z nich klást řadu skličujících otázek. Kam jít dál? Budou tam moje děti v bezpečí? Jak dlouho tam zůstaneme? Většinu z nich ochromuje strach. Ze současné situace i budoucnosti.
Vše naplánoval, promyslel a pak bezohledně a surově provedl. Kriminalisté obvinili 29letého muže z trojnásobné vraždy členů své rodiny v Kostelci na Hané. K zabití svého otce, bratra a sestry se přiznal, motivem bylo prý jejich chování k němu.
Vše naplánoval, promyslel a pak bezohledně a surově provedl. Kriminalisté obvinili 29letého muže z trojnásobné vraždy členů své rodiny v Kostelci na Hané na Prostějovsku. K zabití svého otce, bratra a sestry se přiznal, motivem bylo prý jejich chování k němu.
Anita Moravec Gard s rodinou navštívila čáslavskou synagogu při příležitosti uložení urny s ostatky svého dědečka, brigádního generála Františka Moravce, autora operace Anthropoid na odstranění zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
Samice už sedí na vejcích. Příběh čapí rodiny z Bohuslavic na Konicku bude mít brzy další kapitolu. Maminka Bohunka se aktuálně stará o snesená vejce a tatínek Bohoušek ji zásobuje potravou. Čapí pár si před časem adoptovaly dětí z místní základní školy. Každoročně sledují jejich přílet, kolik vychovají čápat a kdy odletí.
Po dvou letech on-line čarování mohli konečně děti i rodiče s prostějovským Cipískem čarovat naživo. V rámci čarodějnického týdne mateřského centra Cipísek čekal na děti čarodějnický program v kostýmech. za příspěvek děkujeme Markétě Skládalové.
Už příchod na svět měl dnes tříletý František, který žije s rodiči a sestřičkou v Rybnici na Plzeňsku, komplikovaný. Narodil se předčasně ve 33. týdnu těhotenství. Navíc hned po narození mu byla diagnostikována atrezie jícnu a žlučové kameny. Později se přidaly i další zdravotní problémy včetně ochrnutí hlasivek a problémů s dýcháním. Se vším se ale pere a díky péči rodičů dělá pokroky.
Už příchod na svět měl dnes tříletý František, který žije s rodiči a sestřičkou v Rybnici na Plzeňsku, komplikovaný. Narodil se předčasně ve 33. týdnu těhotenství. Navíc hned po narození mu byla diagnostikována atrezie jícnu a žlučové kameny. Později se přidaly i další zdravotní problémy včetně ochrnutí hlasivek a problémů s dýcháním. Se vším se ale pere a díky péči rodičů dělá pokroky.
/FOTOGALERIE/ Podstatné je, aby dítě mělo ze sportu radost a do ničeho nebylo nuceno, shodují se Dáša a Matěj Šapovalivovi z Chyňavy, rodiče Matyáše, který je 18 letech považován za český hokejový supertalent. Klíčové je podle nich vytvořit dobré domácí zázemí.
S dobou sovětské okupace mají smutné zkušenosti obyvatelé Rokytnice v Orlických horách. A možná je zasáhla více než jinde. V roce 1968 sem sice přišli polští vojáci, ale následně je vystřídaly tehdy sovětské jednotky, a to na dlouhých 22 let. Těch vojáků tu bylo na 3 tisíce, více než mělo městečko obyvatel. Co se tu dělo, mají někteří z nich stále v živé paměti. A dnes tu mají opět návštěvníky z východu. Na 150 Ukrajinců, kteří prchli před ruskou agresí. Místní je přivítali vřele.
/FOTOGALERIE/ Podstatné je, aby dítě mělo ze sportu radost a do ničeho nebylo nuceno, shodují se Dáša a Matěj Šapovalivovi z Chyňavy, rodiče Matyáše, který je v 18 letech považován za český hokejový supertalent. Klíčové je podle nich vytvořit dobré domácí zázemí.
Prahou prošel po dvou letech covidové pauzy Národní pochod pro život, který je manifestací zastánců tradičních rodin a odpůrců potratů. Lidé v sobotu 30. dubna manifestovali také za právo potrat podstoupit a kritizovali výroky zástupců Hnutí pro život, které pochod pořádá.
Prahou prošel po dvou letech covidové pauzy Národní pochod pro život, který je manifestací zastánců tradičních rodin a odpůrců potratů. Lidé v sobotu 30. dubna manifestovali také za právo potrat podstoupit a kritizovali výroky zástupců Hnutí pro život, které pochod pořádá.
Plánovaný příspěvek 5 tisíc korun na dítě do 18 let by měly získat domácnosti s ročním příjmem do jednoho milionu korun hrubého, ne čistého. Původní informaci opravil dnes ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Serveru Seznam Zprávy to předtím sdělil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Počet rodin s nárokem na příspěvek by se tak proti původnímu plánu zúžil. Záměr vyplatit 5000 korun na dítě do 18 let rodinám s příjmem do milionu korun oznámila vláda ve středu pozdě večer po svém zasedání. Opatření má podle kabinetu zmírnit dopady vysoké inflace.
Znáte první vilu slavného architekta Josefa Gočára? Víte, jak ho ovlivnila rodina, pro kterou ji navrhl? A co má společného s pardubickým pivem? Na to návštěvníkům odpovídá nová interaktivní výstava nazvaná "Přivedli svět domů. Binkovi a Josef Gočár". Za tou stojí potomci slavných předků. Výstava odhaluje tajemství obou umělecky založených rodin. Návštěvníci si mohou prohlédnout osobní předměty, deníky, korespondenci a další exponáty z doposud nepřístupných rodinných archivů.
Nikita Horban si prošel ruským vězením, kde se na vlastní kůži setkal s mučením. Bude mít trvalé následky. Přišel o prsty na nohou a nemůže chodit. Přitom nebyl ani příslušníkem armády, ale pouhým laborantem v nemocnici. Ruští vojáci jej přesto zajali, odvezli přes hranice a krutě s ním zacházeli. Rusko přes veškerá svědectví obvinění z násilí na civilistech a jejich věznění od začátku války odmítá.
Jediná členka z celé rodiny zůstala naživu po páteční tragédii v Kostelci na Hané. Mladý muž tam v pátek zabil tři své nejbližší příbuzné. Malým městem událost otřásla. Pro rodinu to bohužel nebyla první hrůzná událost. Děsivá smrt zasahovala do životů jejích členů už v minulosti.
Jediná členka z celé rodiny zůstala naživu po páteční tragédii v Kostelci na Hané. Mladý muž tam v pátek zabil tři své nejbližší příbuzné. Malým městem událost otřásla. Pro rodinu to bohužel nebyla první hrůzná událost. Děsivá smrt zasahovala do životů jejích členů už v minulosti.
/ROZHOVOR/ Rodák z Mostu, spisovatel, bývalý horolezec a milovník Jizerských hor Lubomír Vejražka ve své zatím poslední knize uzavřel téma politických vězňů. V knize Bolest přetrvává a cesta nekončí mapoval osudy jejich žen a dětí a zvolil pro ni podtitul Nesmazatelný otisk v podvědomí národa. Reaguje tak na často šířené názory, že minulý režim nebyl až tak zlý a byl legitimní. „Knihy v podstatě zaplnily ‘bílé‘ místo na mapě minulosti českého prostoru. Nebýt jich, téma rodin a tedy i hrdinství ‘obyčejných‘ lidí by zapadlo,“ řekl Vejražka v rozhovoru pro Deník.
Společně strávený čas si Carmen Mayerová (77) a Tereza Kostková (45) užívají, ať už se vidí v soukromí, nebo na divadelních prknech. Kromě chvilek rodinné pohody je občas potkají i chvíle neveselé, plné obav a strachu, které Tereza označuje jako nepopsatelné koktejly pocitů. Obě ale všechny takové situace překonaly a z nelehkých chvilek si nakonec umí udělat i legraci. Rozhovor přinesl časopis Story.
Dříve sklad civilní ochrany. Nyní možný azyl pro romské rodiny uprchlíků z Ukrajiny. Opuštěná budova v ulici Svatopluka Čecha v Boskovicích na Blanensku se dostala mezi vytipovaná místa ministerstva vnitra. Střechu nad hlavou tam mohla najít zhruba čtyřicítka lidí na útěku před válkou rozpoutanou Ruskem.
Kliniku ve Floridsdorfu ve Vídni s 800 lůžky bude od poloviny příštího roku vyhřívat odpadní teplo ze serverů blízkého výpočetního centra Interxion, sdělil našemu webu Martin Landa z Eurocommu v Praze. Dodá zdravotnickému zařízení až 70 procent potřeby.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Ostatky brigádního generála Františka Moravce, autora operace Anthropoid na odstranění zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, se po 56 letech vrátily do rodné Čáslavi. V úterý 26. dubna přistál na vojenském letišti v Chotusicích vojenský speciál s generálovou urnou.
Školné ve výši 520 korun měsíčně platí rodiče za jedno dítě v mateřské škole ve Žďáře nad Sázavou. Představitelé města se nyní rozhodli vyjít vstříc sociálně slabým rodinám, které mohou mít problémy s placením poplatku, a padesát procent ze školného za ně uhradí.
Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) ve středu rozhodla o tom, že rodinám s dětmi, které mají nižší a střední příjmy, jednorázově na každé dítě vyplatí příspěvek ve výši 5000 korun. Podmínkou je, aby celkový čistý roční příjem rodiny nepřesáhl částku milion korun. Deník přináší souhrn dosud známých informací k vyplácení příspěvku. Bližší podrobnosti budou podle úředníků ministerstva práce k dispozici až poté, co vypracují návrh příslušné legislativy.
Dětský úsvit je nezisková organizace, která má na starosti pěstounské rodiny. Od roku 2022 má nově kromě programu doprovázení pěstounských rodin v Karlovarském kraji a uzavíraní dohod o výkonu pěstounské péče také i zaregistrovanou sociální službu odborného sociálního poradenství a mimo jiné nabízí i služby pro děti.
Poslední dubnovou neděli se uskutečnil již 4. ročník oblíbeného charitativního běhu Etika on run – běhu Univerzitním campusem Brno ve prospěch lidí s Downovým syndromem a jejich rodin, který organizuje Ústav lékařské etiky Masarykovy univerzity v Brně a spolek Úsměvy. Děkujeme Haně Zemanové za příspěvek.
Tradiční srpnová Salvátorská pouť v Chrudimi by se letos konečně měla konat v plném rozsahu. Místní lidé se v posledních dvou letech nemohli smířit s tím, že kvůli covidovým opatřením stánkaři nepřijeli vůbec a pokud ano, jen v omezeném počtu. Náladu jim nezvedla ani loňská šarvátka kolotočářů. „Jedna velká nuda,“ komentovali snahu o kompromisní uspořádání poutě.
Chutná po čerstvě utrženém hrášku a jí se od špičky. A právě v těchto dnech míří na talíře gurmánů. V Hraběticích na Znojemsku začala sklizeň zeleného chřestu. Unikátní pochoutku pěstuje tamní rodina Bártových jako jediná na Moravě.