Kreativ

ŠTÍTEK: rodina

Pouťový jarmark v loňském roce představil návštěvníkům jen pár atrakcí. Důvodem byla protiepidemická opatření.

Už žádný kočkopes. Velkolepou poutí chce Chrudim lidem vynahradit covidový půst

Tradiční srpnová Salvátorská pouť v Chrudimi by se letos konečně měla konat v plném rozsahu. Místní lidé se v posledních dvou letech nemohli smířit s tím, že kvůli covidovým opatřením stánkaři nepřijeli vůbec a pokud ano, jen v omezeném počtu. Náladu jim nezvedla ani loňská šarvátka kolotočářů. „Jedna velká nuda,“ komentovali snahu o kompromisní uspořádání poutě.

Neomezená dovolená není úplně běžným firemním benefitem

Dva roky prázdnin? Možná už brzy

Neomezená dovolená spolu s čtyřdenním pracovním týdnem jsou dnes jedněmi z nejčastějších benefitů zejména v IT firmách. Několik let ale například ke všeobecné spokojenosti funguje neomezená dovolená třeba v pojišťovně Direct a řadě dalších domácích firem. Základem je samozřejmě důvěra mezi vedením a zaměstnanci: kdo si chce jen užívat benefitů a neodvádí dobrou práci, ten se obvykle ve firmě dlouho nezdrží.

Zástupce ČEZ Teplárenské Milan Bláha zastihl ředitelku MŠ Ledvice  Markétu Pikalovou i s dětmi na školní zahradě. Místo pro předání symbolického šeku na 15 000 korun se proto nabízelo samo.

Peníze z Teplárenské pomohou ledvické MŠ a spolku z Oseka

Hned dvakrát nadělovala ČEZ Teplárenská ze Skupiny ČEZ na Teplicku. Spolek DIApozitiv z Oseka dostal  na svou činnost 20 000 a Mateřská škola Ledvice 15 000 korun. Zatímco první organizaci podpořila společnost poprvé, v případě ledvické mateřinky se dá její podpora již nazvat pravidelností, neboť jen v průběhu let 2019-22 dostala od  ČEZ Teplárenské celkem 50 000 korun.

„Dům, kde dnes bydlíme, byla ruina. Postupně jsme ho dali do pořádku. Stejně jako park a les,“ říká Zdeněk Schönfeld. V současné době rodina v romantickém duchu obnovuje mlýn u silnice Lenešice – Břvany.

Rád se zapojuji do práce na statku, říká šlechtic z Lenešic

/DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ/ Téměř před sto lety přišla do Lenešic rodina Schönfeldů. V roce 1925 koupila statek Nový Dvůr při silnici na Břvany, dnes v něm žije vnuk prvního majitele Zdeněk Schönfeld s manželkou. S několika málo zaměstnanci se starají o rybníky, louky, park a les, pole pronajímají. Obytná budova statku prošla rozsáhlou rekonstrukcí, nyní rodina zvelebuje objekt bývalého mlýna naproti přes silnici.

Lumír Němec, bývalý velitel operační skupiny SOG v Afghánistánu, účastník misí v Kosovu a Bagdádu, dnes bezpečnostní expert.

Příprava na bojový stres? Skok padákem, tvrdí válečný veterán Lumír Němec

Dívají se do tváři smrti. Střílejí na ně Rusové, ze vzduchu padají bomby. Potkávají se s utrpením, odloučeni od rodiny, blízkých. Ve stresu. Ukrajinští záložníci čelí invazi už přes dva měsíce. Jak lze takové podmínky dlouhodobě nervově ustát? Válečný veterán a vojenský expert Lumír Němec ví, že ani armádní výcvik ozbrojence nepřipraví na vše.

Peníze, bankovky - ilustrační foto

Vláda pomůže domácnostem s příjmem do milionu ročně. Dá jim pět tisíc za dítě

Vláda se shodla na vyplacení jednorázového příspěvku 5000 korun na každé dítě pro domácnosti s příjmem do jednoho milionu korun za rok. Po dnešním jednání kabinetu to oznámil premiér Petr Fiala (ODS). Vláda plánuje upravit také pravidla rodičovské. Rodiče s nižším příjmem by mohli mít měsíční příspěvek místo nynějších nejvýš 10.000 korun až 13.000 korun. Vláda chce motivovat zaměstnavatele ke zřizování zkrácených úvazků úlevou na odvodech a vyhlásit mimořádné dotace pro dětské skupiny.

Vesnice Senkivka leží na severu Ukrajiny a nachází se u ní hraniční přechod s Ruskem i Běloruskem. Dříve žily všechny tyto tři komunity společně. První tvrdá rána přišla po anexi Krymu v roce 2014, nyní jsou vztahy na bodu mrazu.

Život ve vesnici na hranicích Ukrajiny, Ruska a Běloruska: Válka zničila vztahy

Ukrajinská vesnice Senkivka leží na rozhraní hraničních přechodů mezi Ukrajinou, Ruskem a Běloruskem. Není tomu tak dávno, co se zde konaly slavnosti oslavující přátelství a podobnost těchto tří zemí. Realita dnešních dnů je však zcela opačná. Místo se stalo frontovou linií a jeho vystrašení obyvatelé vyprávějí o rodinách, které nyní rozdělily hranice. Soudržnost komunity rozvrátila válka.

Náhrobky na hřbitově v Přibenicích na Podbořansku na jihu Ústeckého kraje.

Zapomenutý hřbitov v Sudetech vydal tajemství. Připomněl odsunuté i šlechtičnu

Přibenice patří k nejmenším vesnicím okresu Louny. Leží nedaleko silnice Praha – Karlovy Vary, trvale v nich žije dvacítka obyvatel. Před 75 lety jich bylo stokrát víc, do osudu Přibenic stejně jako mnoha vesnic v Sudetech zasáhl poválečný odsun Němců. Oblast se vylidnila, úbytek obyvatel pokračoval celé 20. století.

Aktuální výstavba bytových domů v lokalitě Zelnice.

Šetří celá rodina. Čtvrtina žadatelů o hypotéku rozpustila své úspory

Kdo chce získat hypotéku, musí dnes sáhnout hluboko do svých úspor. A když je nemá, půjčují mu blízcí, rodiče či prarodiče. Potvrzuje to nový průzkum České bankovní asociace (ČBA) a společnosti Ipsos. Bez vlastních úspor by se podle něj k hypotéce loni nedostalo šest z deseti žadatelů, čtvrtině žadatelů dokonce poté již žádné úspory nezůstaly. Dalším 14 procentům k ní pomohla půjčka v rámci rodiny. Třetina adeptů na novou hypotéku využila úspory ze stavebního spoření.

Z pietního ceremoniálu k převozu ostatků někdejšího velitele československé rozvědky Františka Moravce do rodné Čáslavi a jejich uložení v kolumbáriu na místním hřbitově.

VIDEO: Generál Moravec se vrátil do Čáslavi. Ostatky přivezl vojenský speciál

Vojenský speciál přepravil v úterý 26. dubna do České republiky ostatky brigádního generála Františka Moravce. Od hranic stroj doprovodily dva stíhací letouny Gripen. Na letiště 21. základny taktického letectva v Čáslavi stroj přistál v 9.45 hodin. Voják čestné stráže vynesl urnu s ostatky bývalého velitele československé rozvědky. Následovala pietní ceremonie u velitelství základny a projevy představitelů státu a města i Moravcovy rodiny.

Manželé z Novosedel nad Nežárkou se brali před 70 lety.

Rudolf a Jana z Novosedel jsou svoji už 70 let, slaví platinovou svatbu

Rozvodem dnes končí každé druhé manželství. O to vzácnější je výročí, které slaví manželé Štíchovi z Novosedel nad Nežárkou. Dnes totiž uplynulo úctyhodných 70. let od jejich svatby. Brali se 26. dubna roku 1952 na obecním úřadě v Novosedlech a následně v místním kostele sv. Václava. Mají tři dcery, osm vnoučat a pět pravnoučat.

V historickém Velkém sále Novoměstské radnice na vás v úterý večer čeká koncert Kühnova smíšeného sboru.

Tipy na úterý 26. dubna

Jak si zpestříte dnešní deštivý den? Vyrazíte do kina, divadla, na výstavu nebo si zvolíte něco úplně jiného? Třeba vám pomůže výběr tipů na akce, které se dnes v Praze konají.

Zdeněk, Láďa a Míša Absolonovi a strýc Ervín.

Nikdo mu nechtěl uvařit dršťkovou polévku. A tak se zrodil podnikatelský nápad

Řezník. Pro mnohé starší symbol dávných časů, kdy maso od řezníka nebylo jednoduché sehnat. Tedy takzvaně to lepší maso. A také to, že řezník se měl vždycky dobře. Dobře se mají jistě i Absolonovi ze středních Čech. Nestěžují si. Jsou řeznickou rodinou a jsou na to pyšní. Ale na „podpultovky“ si tu nehrají. Jen mají svoji práci rádi a dělají ji s láskou. Výrobní prostory mají v Dlouhé Lhotě u Benešova ve středních Čechách. A platí tu, že řezničinou se tu žije takřka non stop. Maso a vše s ním spojené tu je prodchnuté už odedávna. Ostatně celou historii řezničiny v této rodině popisuje Zdeněk Absolon.

Loučka druhý den po tragédii, kdy zde byla zavražděna mladá maminka a její tři děti.

VIDEO: Výbuch domu v Loučce. Kriminalisté vyšetřují násilný trestný čin

Jednatřicetiletý muž byl zraněn při výbuchu, k němuž došlo v neděli v brzkých ranních hodinách v rodinném domě v Loučce u Valašského Meziříčí. V pozadí může být násilný trestný čin. "Vrtulník muže transportoval do nemocnice. Psovodi prohledávají objekt, aby vyloučili, nebo potvrdili výskyt dalších osob v domě," přiblížil ráno za krajské hasiče Roman Žemlička s tím, že probíhá rozebírání konstrukcí.

Rodina s dětmi se z vyhořelého bytu přemístila do chánovské ubytovny UNO.

Velká rodina s dětmi vyhořela. Nyní se tísní v jednom pokoji v chudobinci

Devítiletý Jirka už nemá dětský pokoj. Při požáru 6. dubna přišel skoro o všechno. Tomuto malému mosteckému fotbalistovi, který teď nechodí na tréninky, shořely i kopačky. „Byly oranžový, najky,“ špitne na studené chodbě chánovské ubytovny UNO, která připomíná komunistická kasárna.

Ukrajinka uprchla ze zničeného Mariupolu, zázemí našla v Pardubicích.

Ukrajinka uprchla ze zničeného Mariupolu. Teď pracuje v baru v Pardubicích

/Українець втік із зруйнованого Маріуполя. Зараз працює в барі в Пардубіце/ Ukrajince Zorjaně Pidkamineckové je 21 let a válku zažila za svůj život dvakrát, nedávno v Mariupolu a před osmi lety jinde v Donbasu. Po útěku ze země, kterou v únoru napadla ruská vojska, našla před třemi týdny zázemí v Pardubicích. Po traumatizujících událostech je stále citlivá na větší hluk.

Rolník Josef Viktora (vlevo) s dcerou Marií (uprostřed) a manželkou Boženou (vpravo) z Věšína, popravení se synem Jiřím a příbuznými dne 1. 7. 1942 za ukrývání a další pomoc, kterou poskytli československému parašutistovi čet. Bohuslavu Grabovskému.

Doba utrpení: hrůzy heydrichiády připomene tragédie rodiny Viktorových z Věšína

Osmdesát let uplyne letos od jedné z temných kapitol naší novodobé historie - takzvané heydrichiády za druhé světové války. Tato doba přinesla hodně utrpení, ale i příběhy ušlechtilého hrdinství, také na Příbramsko. Deníku to připomněl ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl s tím, že bývá považována za nejtěžší období nacistické okupace.

Ilustrační foto

Besedovat budou o dětech bez rodin

Zajímají vás příběhy dětí, které z různých důvodů nemohou žít ve vlastní rodině? Napadlo vás stát se pěstounem, a zvažujete, zda jste správnou osobou?

Účastníci rybářských závodů v Podbořanech z řad dobrovolných hasičů mezi sebou vybrali 34 tisíc korun na pomoc rodině Vojtíška z Vroutku.

Hasiči pořádají rybářské závody. Pomáhají při nich postiženým dětem

Magdalenka z Vidhostic na Podbořansku, Martinka z Jesenice na Rakovnicku a Vojtíšek z Vroutku. Tyto tři děti mají jedno společné. Osud k nim nebyl vlídný, mají vážný zdravotní hendikep. Život rodin není lehký, léčba, rehabilitace a další věci s tím spojené nejsou levnou záležitostí. Vítají každou pomoc. Všem třem zmíněným dětem pomohla parta dobrovolných hasičů sdružená kolem sborů z Podbořan a Kolešova na Rakovnicku při rybářských závodech s názvem Hasíme šupinou. Každý rok jednomu.

Eva Michaláková (na snímku z 9. února 2015), která se domáhá vydání svých dvou synů.

Kauza pokračuje. Michaláková se odvolala proti verdiktu Evropského soudu

Češka Eva Michaláková se odvolala proti lednovému verdiktu Evropského soudu pro lidská práva (ESLP), který v kauze odebrání jejích synů nepravomocně rozhodl ve prospěch Norska. Žádá o projednání případu u soudního Velkého senátu. O podání odvolání média informovala senátorka a členka Petičního výboru na podporu rodiny Michálkových Jitka Chalánková.

Lidé prchající z Ukrajiny - ilustrační foto.

Plazila se polem, syna táhla za sebou. Druhého mi Rusové zabili, vyprávěla žena

Evžen Ryabukon stojí se svěšenými rameny nad bílou rakví. Slova mu drhnou v hrdle a v ústech cítí slané slzy. Jen s vypětím všech sil se zvládá naposledy rozloučit se synem. Jeho manželka Inna se snaží zůstat silná. Uvnitř ji ale pálí hluboký smutek a vztek. Než syna pouští na poslední cestu, ještě jednou láskyplně upravuje fotku usmívajícího se chlapce. Elisei v rakvi je jedním z více než dvou set dětí, které se staly obětí války na Ukrajině po ruské invazi.

Bak v novém domově u paní Hanky.

Psí osudy: Seznamte se s Bakem, který poznal tři zásadní domovy

V tomto seriálu vám přinášíme osudy psích duší, které nalezly lásku a pochopení až poté, co si prožily své a často nehezké. Příběhy jednotlivých pejsků pro vás zpracovala Sylva Kaplanová, která je sama patronkou některých z nich. Příběh Baka zaznamenal některé až neuvěřitelné zvraty: při hledání nového domova se na čas opět sešel s bývalou paničkou a pak našel domov napořád.

Kristýna Malířová. Foto Deník/Jaroslav Balvín

Kráska z Čížkovic zabojuje o korunku miss. Má ráda svíčkovou se sedmi

Že jsou soutěže krásy o hodně velkých nervech, to dobře ví Kristýna Malířová ze severních Čech. Zkušená 23letá modelka kvůli postupu do květnového finále Miss Czech Republic přerušila studium v Ústí nad Labem. Mladá žena uspěla v ostré konkurenci tisíců dívek z celé České republiky.

Centrum Frýdlantu nad Ostravicí.

Frýdlant nad Ostravicí, město je přátelské k místním i turistům, říká starostka

/SERIÁL, ROZHOVOR/ Redakce Deníku postupně navštěvuje starosty měst a obcí na Frýdecko-Místecku, aby zjistila, jak se v nich lidem žije. Starostka Frýdlantu nad Ostravicí Helena Pešatová v rozhovoru mluví o tom, že jde o krásné malebné městečko v údolí řeky Ostravice obklopené Beskydami či že jeho jednoznačnou předností jsou příroda a hory, které jsou hlavním turistickým cílem a lákadlem, a to v létě i v zimě. Zmiňuje také to, že město je přátelské pro všechny věkové skupiny, zvláště pro mladé rodiny.

Viktor Boháč.

Zemřel Viktor Boháč: Někdejší nymburský radní bojoval proti totalitním režimům

/FOTOGALERIE/ Ve věku 90 let zemřel 13. dubna někdejší radní města, bojovník proti totalitním režimům Viktor Boháč. Stejně jako jeho otec se zasazoval o dodržování demokratických principů a byl proto často trnem v oku komunistickému režimu, který jej prostřednictvím Státní bezpečnosti dlouhá léta nenechal na pokoji. Po Sametové revoluci působil dvě volební období jako radní Nymburka. Začal také publikovat v novinách a časopisech.