Kreativ

ŠTÍTEK: rodina

Hledání velikonočního zajíčka a koncert pro Ukrajinu ve Vyšším Brodě.

Při tradiční velikonoční akci ve Vyšším Brodě zapěly i ukrajinské dívky

Tradiční Překvapení z vajíčka nemohlo chybět ve Vyšším Brodě. Velikonoční taškařice pro celou rodinu vypukla v pátek odpoledne na náměstí. Mnohá zábava byla podobná jako dřív, ale tentokráte k velikonočnímu setkání přibyla ještě další. A sice Koncert pro Ukrajinu. A na něm vystoupily i dívky z Ukrajiny, tohoto času žijící ve Vyšším Brodě.

Ukrajinští vojáci vynášejí ze zničené vesnice ruské rakety.

Rodina chtěla před Rusy uniknout přes řeku do bezpečí. Cestu přežila jen matka

Dvanáctiletý Vladimir Nesterenko se chtěl v dospělosti stát profesionálním basketbalistou stejně jako jeho vzor Michael Jordan. Proto si chodil zahrát se svým otcem Olehem na hřiště ve vesnici, kde žili. Jeho matka Julia ho v tom ráda podporovala. Jejich domovem bohužel byla obec v Chersonské oblasti. A když začala ruská invaze na Ukrajinu, rodina zvolila těžké rozhodnutí - útěk. Aby se dostala do bezpečí, stačilo překonat zdánlivě klidnou a rutinní cestu přes řeku Dněpr. Evakuační loď se ale stala terčem ruského ostřelování.

Gotické opevnění Poličky.

FOTO: Nevíte, kam vyrazit na Velký pátek? Zkuste Poličku

Vyrazit na kolo s přáteli, jít na procházku nebo zažít a naučit se něco nového – každý z nás má jinou představu o tom, jak se má správně užívat volno. Poličské muzeum bude mít ve svátek 15. dubna otevřeno a přináší vám pár tipů, jak v tento den strávit čas s přáteli a rodinou.

Potravinovou sbírku pro organizaci Respondeo uspořádali studenti a pedagogové Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické v Nymburce.

Sbírka potravin pro Respondeo: studenti za týden naplnili šest krabic od banánů

/FOTOGALERIE/ Potravinovou sbírku pro organizaci Respondeo uspořádali studenti a pedagogové nymburské Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické v Nymburce. Pro rodiny s dětmi v těžké životní situaci naplnili základními trvanlivými potravinami a drogistickými potřebami šest krabic od banánů. Vše během jednoho týdne.

Potravinovou sbírku pro organizaci Respondeo uspořádali studenti a pedagogové Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické v Nymburce.

Sbírka potravin pro Respondeo: studenti za týden naplnili šest krabic od banánů

/FOTOGALERIE/ Potravinovou sbírku pro organizaci Respondeo uspořádali studenti a pedagogové nymburské Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické v Nymburce. Pro rodiny s dětmi v těžké životní situaci naplnili základními trvanlivými potravinami a drogistickými potřebami šest krabic od banánů. Vše během jednoho týdne.

Eliška Holečková z Radče je členkou aktivní zálohy pěšího pluku Krajského vojenského velitelství v Hradci Králové.

Slečna záložák si oblíbila pěší rotu. Muži mě přijali skvěle, baví mě to, říká

/FOTOGALERIE/ Ženy v armádě už nejsou výjimečným úkazem. V aktivní záloze krajské pěší roty působí z 250 vojáků 16 žen. Mezi nimi Eliška Holečková z Radče u Úpice. "Naši rotu jsem si velice oblíbila a jsem velmi spokojená. Trochu jsem se před prvním cvičením obávala, jak mě přijmou muži, ale hned jak jsem přišla, mě vzali mezi sebe," říká třiadvacetiletá dívka, která v Trutnově studovala obchodní akademii a nyní pracuje v Praze jako účetní.

Eliška Holečková z Radče je členkou aktivní zálohy pěšího pluku Krajského vojenského velitelství v Hradci Králové.

Slečna záložák si oblíbila pěší rotu. Muži mě přijali skvěle, baví mě to, říká

Ženy v armádě už nejsou výjimečným úkazem. V aktivní záloze krajské pěší roty působí z 250 vojáků 16 žen. Mezi nimi Eliška Holečková z Úpice-Radče na Trutnovsku. „Naši rotu jsem si velice oblíbila a jsem velmi spokojená. Trochu jsem se před prvním cvičením obávala, jak mě přijmou muži, ale hned jak jsem přišla, mě vzali mezi sebe,“ říká třiadvacetiletá dívka, která nyní pracuje v Praze jako účetní.

John Jacob Astor IV. a jeho mladá manželka Madeleine. Jejich sňatek kvůli 29 letům věkového rozdílu vyvolal pozdvižení. Madeleine byla v době plavby Titanicu těhotná.

Titanic se potopil kvůli nim, tvrdí fámy. Kontroverzní boháči šokovali vztahy

Byla to nejluxusnější loď své doby. Není proto divu, že na palubě Titaniku při jeho první (a poslední) plavbě cestovali nejvýznamnější a nejbohatší lidé. Když se plavidlo před 110 lety blížilo ke své záhubě, zbývalo posledních pár hodin života také boháčům Johnu Jacobovi Astorovi IV., Benjaminu Guggenheimovi, Isidoru Strausovi a jeho manželce Idě. 

Policisté podpořili rodinu kolegy, kterého zabil covid .

Policisté podpořili rodinu kolegy, kterého zabil covid

/FOTOGALERIE/ Smutné setkání hostilo středočeské policejní ředitelství. Krajský ředitel Václav Kučera se setkal s manželkou kolegy – a nechyběl ani policejní kaplan Jiří Ignác Laňka zastupující Křesťanskou policejní asociaci.

V Českých Budějovicích skončilo soudní líčení s Lukášem Podrem. Za vraždu má jít na 17 let do vězení.

Vražda u Temelína: Lukáš Podr půjde do vězení na sedmnáct let

/VIDEO/ Ve středu 13. dubna skončilo u budějovického Krajského soudu hlavní líčení ve věci vraždy dvaatřicetileté ženy. Obžalovaný Lukáš Podr z Lhoty pod Horami u jihočeského Temelína dostal sedmnáct let vězení. Rozsudek není pravomocný, obhájce i státní zástupce včetně zmocněnců si ponechali osmidenní lhůtu na rozmyšlenou, v které mohou podat odvolání k soudu vyšší instance, Vrchnímu soudu v Praze.

Lucie Beyerová

Když její rodina večer usne, organizuje Lucie pod peřinou další pomoc Ukrajině

/DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ/ V životě si užila řadu nelehkých situací. Pobyt v dětském domově. S maminkou nějaký čas žila na ulici. Nakonec se z toho všeho vyhrabala a dnes se dokáže o sebe sama postarat. Má rodinu, žije v Srbicích. Lucii Beyerovou zná hodně lidí z její profesní oblasti zdravé výživy a gastronomie. Teď ale na tuto svou práci nemá tolik času. Většinu svého dne, ve dne i v noci, totiž věnuje pomoci Ukrajině.

Lucie Beyerová

Kdysi žila na ulici. Když dnes její rodina usne, organizuje žena pomoc Ukrajině

V životě si užila řadu nelehkých situací. Pobyt v dětském domově. S maminkou nějaký čas žila na ulici. Nakonec se z toho všeho vyhrabala a dnes se dokáže o sebe sama postarat. Má rodinu, žije v Srbicích na Teplicku. Lucii Beyerovou zná hodně lidí z její profesní oblasti zdravé výživy a gastronomie. Teď ale na tuto svou práci nemá tolik času. Většinu svého dne, ve dne i v noci, totiž věnuje pomoci Ukrajině.

Beseda s pamětnicí holokaustu.

Byla malá dívka a nemohla si hrát. Beseda v ZŠ Křižná s pamětnicí holokaustu

Dne 31. března 2022 se žáci Základní školy Křižná ve Valašském Meziříčí zúčastnili besedy s pamětnicí holokaustu. Po krátkém úvodu se dostala ke slovu paní doktorka Michaela Vidláková, která vyprávěla o životě malé dívenky, kterou tehdy byla. Příběh paní doktorky začal už v předškolním věku. V té době se začala přijímat první protižidovská opatření.

U paničky v náručí.

Psí osudy: Seznamte se s Jackem. Jeho rodinu se psem baví svět

V tomto seriálu vám přinášíme osudy psích duší, které nalezly lásku a pochopení až poté, co si prožily své a často nehezké. Příběhy jednotlivých pejsků pro vás zpracovala Sylva Kaplanová, která je sama patronkou některých z nich. Příběh Jackova hledání domova měl neobvyklý začátek, podobu se psím jmenovcem, který žije u nás doma, a byl završen stěhováním z Moravy do Prahy.

Je určitě dobré zajímat se o aktuální dění, ale nesmíme zapomínat na sebe a na náš běžný život.

Jak přežít obavy z války se zdravou hlavou: je nutné myslet na několik věcí

Obrázky rozstřílených domů, dětí schovaných ve sklepích či v metru a tanků v ulicích měst otřásají v posledních dnech asi všemi. V 21. století zuří v Evropě válka jen pár kilometrů od našich hranic. Jak se vyrovnat s obavami, strachem a úzkostí, které toto dění přináší. Skrývat je, nebo ventilovat? A jak o všem mluvit s dětmi? Píše o tom časopis Vlasta.

Velikonoční trhy na plzeňském náměstí Republiky.

Trhovci jsou nadšení, že mohou zase prodávat

V Plzni na náměstí Republiky odstartovaly ve čtvrtek 7. dubna Velikonoční trhy. Obrovskou radost z otevření prvních letošních velkých trhů neskrývala většina prodejců, kteří po restrikcích spojených s pandemií koronaviru mohou opět bez omezení prodávat své výrobky.

Centrum duševního zdraví pro děti a mládež v Terezíně.

Centrum duševního zdraví v Terezíně pomáhá dětem zvládnout psychické problémy

Patnáctiletá dívka, kterou emoční těžkosti dohnaly až k sebepoškozování nebo dvanáctiletý chlapec, jehož problémy s chováním vyústily až k agresivitě. To jsou nejčastější klienti Centra duševního zdraví pro děti a mládež, které od počátku letošního roku funguje v Terezíně na Litoměřicku. V areálu Vysoké školy aplikované psychologie ho provozuje pobočka litoměřické Naděje.

Od dubna si díky zvýšení sociálních dávek polepší tisíce rodin.

Sociální dávky: Od dubna si polepší tisíce rodin, k penězům se dostanou okamžitě

Je to dobrá zpráva pro rodinné peněženky. Na zvýšení životního a existenčního minima, které od 1. dubna schválila vláda, navazuje i změna některých dalších sociálních dávek. Jedná se o přídavky na děti, porodné, příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, příspěvek při pěstounské péči a dávky mimořádné okamžité pomoci. Důležitou zprávou pro jejich příjemce je, že se k lepším penězům dostanou okamžitě.

Sedmdesát let od zániku osady Símře si obyvatelé Soběchleb připomněli pietním průvodem a položením svíček, 7. dubna 2022

Komunisté před 70 lety zlikvidovali osadu Símře. Lidé si ji připomněli průvodem

Od kostela v Soběchlebích míří tichý průvod obyvatel obce, každý má v ruce zapálenou svíčku. Jejich cesta vede z obydlené obce do území nikoho. Prosperující selské grunty, které tvořily osadu Símře po staletí, zlikvidovali během násilné kolektivizace v padesátých letech komunisté. Od vyhnání žen, starců a dětí z jejich domovů uplynulo ve čtvrtek 7. dubna přesně sedmdesát let.

Ruský prezident Vladimir Putin

Nové sankce za invazi na Ukrajinu: Konta zmrazí i Putinovým dcerám

Masakr civilistů v ukrajinském městě Buča, který mají podle všeho na svědomí ruští vojáci, vyvolal zavedení nových protiruských sankcí. Ty, které oznámily USA, se dotknou okruhu nejbližších osob ruského prezidenta Vladimira Putina. Na sankčním seznamu jsou i jeho dcery.

Madeleine Albrightová v roce 1947 během studií ve Švýcarsku

Furt něco měnit. Madeleine Albrightová byla zvyklá jít stále kupředu

V dětství nosila květiny Masarykovi a Benešovi. O několik let později dávaly politické elity květiny jí. Pod tíhou okolností se musela mnohokrát stěhovat, cesta ze Smíchova do Bílého domu byla klikatá. „Neměla jsem normální život. Vyrostla jsem tak, že jsem byla zvyklá furt něco měnit, to pro mě bylo úplně normální. Proto jsem člověk, který si tak lehce udělá známé – opravdu si na věci zvyknu lehce a rychle. A já myslím, že to je to pro všechny ty bláznivé věci, co jsem dělala předtím, než mi bylo jedenáct,“ vzpomínala nedávno zesnulá Madeleine Albrightová v rozhovoru pro Paměť národa.

Žena vaří jídlo v Buči.

Přeživší popsali zvěrstva v Buče: Měl se svléknout a kleknout. Pak ho zastřelili

Přeživší z kyjevského předměstí Buča nepřestávají popisovat zvěrstva, ke kterým mělo dojít během měsíční ruské okupace. Se svým příběhem se nyní novinářům svěřila i 48letá Iryna Abramovová, které podle jejích slov ruští vojáci zavraždili manžela. „Křičela jsem, aby mě také zastřelili,“ uvedla mimo jiné žena. Moskva dál odmítá, že by se ruští vojáci dopustili těchto činů, které stále více zemí označuje za válečné zločiny.

Petr Jůza spojil svou zálibu ve vojenství a rodinné cukrářské dědictví a s kamarádem odvedle založil Muzeum legionářů v Pecce. "Chtěli jsme obnovit tradiční místo setkávání. Jen místo zákusků tu máme legie," říká.

Lidé se tu setkávali vždy. Teď máme místo zákusků legionáře, říká muzejník

DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ: Legionářství, cukrařina a pivo v horkém letním dni. Muzeum na náměstí městysu Pecka v Podkrkonoší spojuje tři na první pohled neslučitelné zkušenosti. I když podle majitele a muzejníka Petra Jůzy jdou dohromady skvěle, nabízí totiž něco pro každého. "Spojili jsme cukrářské dědictví naší rodiny s legionářskou historií rodiny Chramostových odvedle a naší společnou vášní pro vojenství. Stalo se z toho místo setkávání lidí, které tu bylo už tradičně," vypráví.

Starosta Dolního Benešova Martin Štefek.

Starosta Martin Štefek končí: Nadešel ideální okamžik, abych se věnoval rodině

Už šestnáctým rokem stojí v čele Dolního Benešova Martin Štefek, který ještě předchozích osm let působil jako zastupitel a radní. Letošních voleb do obecních zastupitelstev se už ale nezúčastní, protože po téměř čtvrtstoletí „služby“ pro město se chce naplno věnovat své rodině. Nejen o tomto jeho rozhodnutí si povídáme v následujícím rozhovoru.

Společnost Meopta darovala na obnovu zvonů v přerovském kostele sv. Vavřince částku 100 tisíc korun. (Na snímku zleva primátor Přerova Petr Měřínský, děkan farnosti Josef Rosenberg a majitel Meopty Gerald Rausnitz).

Zvony smíření získaly štědrého dárce, Meopta darovala 100 tisíc

Významného podporovatele získal spolek Přerovské zvony smíření, který usiluje o obnovu zvonů v kostele svatého Vavřince. Největší přerovský zaměstnavatel, společnost Meopta, se rozhodl přispět částkou 100 tisíc korun. I díky jeho daru se může začít už na jaře odlévat největší ze zvonů - Jan Pavel, který má vážit 1 800 kilogramů.

Projekt Počítače dětem skrze organizaci Point Milovice zajistil další počítače pro sociálně slabé

Projekt Počítače dětem daroval Point Milovice 25 notebooků

V pátek 1. dubna do prostor Point Milovice opět dorazila Miss České republiky 2019 Bc. Nikola Kokyová – tentokrát jako ambasadorka charitativního projektu Počítače dětem. V rámci tohoto projektu organizace obdržela 25 notebooků pro sociálně slabé rodiny s dětmi a již je aktivně distribuuje.

V Holešově v neděli 3. dubna oficiálně přivítali uprchlíky z Ukrajiny.

Oběd a prohlídka zámku. V Holešově přivítali uprchlíky z Ukrajiny

Mimořádné setkání s vedením města a ukrajinskými občany, kteří v Holešově našli azyl a zázemí se uskutečnilo v neděli 3. dubna na holešovském zámku. Hlavním smyslem bylo přiblížit uprchlíkům - hlavně ženám a dětem - region a město samotné, a také jim poskytnout příležitost, aby se poznali a navázali kontakty.

Rodina Byalykových v jednopokojovém bytě v Šafaříkově mlýně v Nymburce.

Uprchlická rodina v Šafaříkově mlýně: Máme strach, že na větší byt mít nebudeme

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Do Nymburka přijela rodina Vitalije Byalyka ze svého ukrajinského domova hned o prvním víkendu války. Majitel Šafaříkova mlýna Václav Šíma pro Vitalijovu manželku a jejich dva syny vyrazil dodávkou z Nymburka na polsko-ukrajinskou hranici a nakonec i několik kilometrů do ukrajinského vnitrozemí. Nyní jsou v Čechách již více než měsíc, řeší práci, svou budoucnost i osud příbuzných, kteří zůstali na Ukrajině.

Brumov-Bylnice, město plné sportu i míst pro turistiku.

Nové družstevní byty mají přitáhnout mladé rodiny do Brumova-Bylnice

Loňský rok byl v Brumově-Bylnici ve znamení miminek. Oproti tradičnímu počtu novorozeňat z minulých let, kdy se ve městě narodilo 50 až 60 dětí, přivítali 87 nových občánků. „Říkáme jim covidové děti, protože byly počaty v době karantény,“ usmál se starosta Kamil Macek.

KAREL KREJČÍ po zisku titulu s Viktorií Plzeň v roce 2016.

LEGENDY VIKTORIE: Karel Krejčí, muž oddaný fotbalu

Jako hráč je podepsán výrazným písmem pod historickým postupem fotbalistů Viktorie Plzeň v roce 1993 do nově utvořené první české ligy, velkých úspěchů v barvách Viktorie dosáhl Karel Krejčí rovněž jako trenér.