Kreativ

ŠTÍTEK: rodina

Setkání rodinných firem Family Business Week v Brně.

Externí management pomáhá rodinným firmám k úspěchu a stabilitě

Další setkání rodinných firem Family Business Week hostila v polovině března v Brně-Slatině rodinná firma Renocar. Tentokrát se v rámci debaty řešilo, jaké výhody přináší externí management v rodinných firmách. Jako druhé pak bylo probíráno téma role rodinných firem v rozvoji regionu a spolupráce s krajem.

Skládání triček pomocí kartonové pomůcky je snadné a ušetří mnoho času i energie.

Vychytávka z kartonu skládá prádlo sama: Zapojit se mohou i děti, budou nadšené

Že je skládání prádla nekonečné? V rodině s malými dětmi je tato domácí práce na denní bázi. Maminky však skládání prádla svým dětem svěřovat někdy nechtějí, protože mají strach, že ho po nich stejně budou muset skládat znovu. To ovšem neplatí, pokud jim vyrobíte jednoduchého kartonového pomocníka. S ním zvládnou uklízet oblečení i nejmenší děti. Triko po chvíli tréninku složí i za pět vteřin. A navíc s nadšením.

Ilustrační foto.

Autismus – nic pro slabochy! 2. dubna je den porozumění autismu

Možná jste viděli některý z těchto filmů - oskarový Rain Man (1988) s fenomenálním Dustinem Hoffmanem, nebo český s názvem Spolu (2022) se Štěpánem Kozubem v hlavní roli. Anebo dokument Veroniky Stehlíkové Děti úplňku (2017). Co mají všechny tyto filmy společného? Jejich ústředním tématem je autismus, respektive pohled na něj a pokus o pochopení a porozumění.

Vagony použité při březnových deportacích lidí z Estonska, Lotyšska a Litvy na Sibiř v roce 1949

Operace Priboj: Sověti naložili tisíce lidí do dobytčáků a převezli na Sibiř

Krycí název Priboj dostal plán, který před tři čtvrtě stoletím spustil Sovětský svaz. Nechal deportovat přibližně sto tisíc lidí z pobaltských zemí na Sibiř, aby donutil ostatní obyvatele Estonska, Lotyšska a Litvy ke kolektivizaci zemědělství. Akce známá i jako březnové deportace byla brutální. Týkala se především žen a dětí. Všechny oběti cestu na Sibiř absolvovaly v nelidských podmínkách, v dobytčácích mnoho z nich zemřelo. 

Teodor z Plzeňska, který trpí nevyléčitelnou nemocí, nedávno oslavil druhé narozeniny

Lékaři mu dávali jen pár dní. Chlapec z Plzeňska však oslavil druhé narozeniny

Teodor, který žije se svými rodiči ve Vejprnicích na Plzeňsku, nedostal od osudu nejlepší karty. Na svět přišel předčasně už ve 29. týdnu těhotenství, což s sebou přineslo zdravotní komplikace. Kromě toho se bohužel potýká i s vrozenou neléčitelnou vadou – centronukleární myopatií. Lékaři délku jeho života odhadovali na dny, možná měsíce. Díky svému odhodlání a neúnavné péči rodičů ale oslavil letos v lednu druhé narozeniny.

Natáčení seriálu Ratolesti na táborském náměstí Mikuláše z Husi v sobotu 23. března.

Filmaři v Táboře točí Ratolesti. Geislerová i Rašilov představili své role

Tábor jako maloměsto se řadou sociálních a kriminálních kauz s celospolečenským dopadem. Jeho odvrácenou stránku a podsvětí stojící na reálných základech chtějí ukázat divákům tvůrci nového seriálu České televize (ČT) Ratolesti. Ty mají být sondou do života jedné rodiny a zároveň v deseti různých příbězích přibližovat, proč je těžké obstát při výchově dětí.

Teodorek z Plzeňska, který trpí nevyléčitelnou nemocí, nedávno oslavil druhé narozeniny.

Lékaři mu dávali jen pár dní. Teo je ale bojovník a už oslavil druhé narozeniny

Teodorek, který žije a maminkou a tatínkem ve Vejprnicích na Plzeňsku, nedostal od osudu nejlepší karty. Na svět přišel předčasně, už ve 29. týdnu těhotenství, což s sebou přineslo zdravotní komplikace v podobě postižení plic. Kromě toho se bohužel potýká i s vrozenou geneticky podmíněnou a neléčitelnou vadou – centronukleární myopatií. Lékaři délku jeho života odhadovali na dny, možná měsíce. Díky svému odhodlání a neúnavné péči rodičů ale oslavil letos v lednu své druhé narozeniny.

Velikonoce na zámku Kačina.

Velikonoční program na Kačině nabídne tradiční výzdobu, prohlídky zámku i hry

/FOTOGALERIE/ Velikonoce patří k nejvýznamnějším církevním svátkům. Váže se k nim celá řada tradic. Zejména pomlázka, koleda nebo barvení vajec patří k těm, které si nenechají ujít i lidé nevěřící. Velikonoce na zámku Kačina v letošním roce zpestří rodinná hra v parku a výstava tradičních velikonočních symbolů. O těch se návštěvníci dozví při prohlídce zámeckých interiérů.

Velikonoce na zámku Kačina.

Velikonoční program na Kačině nabídne tradiční výzdobu, prohlídky zámku i hry

/FOTOGALERIE/ Velikonoce patří k nejvýznamnějším církevním svátkům. Váže se k nim celá řada tradic. Zejména pomlázka, koleda nebo barvení vajec patří k těm, které si nenechají ujít i lidé nevěřící. Velikonoce na zámku Kačina v letošním roce zpestří rodinná hra v parku a výstava tradičních velikonočních symbolů. O těch se návštěvníci dozví při prohlídce zámeckých interiérů.

Rubešovi. V seriálu Rodinná pouta si manželskou dvojici zahráli Jan Kačer a Lenka Termerová.

Rodinná pouta spustila před 20 lety lavinu. Dnes už je nekonečných seriálů řada

V roce 2004 se na televizní obrazovky dostal první český nekonečný seriál Rodinná pouta, který si získal srdce milionů diváků. Tento fenomén otevřel dveře dalším podobným projektům. V současnosti nabízí stále nové díly třeba Ulice, Ordinace v růžové zahradě 2 nebo ZOO. S Deníkem si čtenáři mohou připomenout i ostatní úspěšné tituly.

Princezna z Walesu Catherine oznámila, že má rakovinu

Mám rakovinu, oznámila princezna Kate ve videu. Podstupuje chemoterapii

Britská princezna Catherine má rakovinu a aktuálně podstupuje chemoterapii. V pátek to oznámila ve videu, které na sociální síti X zveřejnil Kensingtonský palác. Zpráva přichází po týdnech spekulací o princeznině zdravotním stavu. Manželka následníka britského trůnu v lednu podstoupila blíže nespecifikovanou operaci břicha a stáhla se z veřejného života.

Práce s regionálními potravinami a benefiční akce otužilců se dají skloubit, obě přinášejí radost.

Za covidu poslali nás hostinské k vodě. A tak jsem tam šel, říká René Salaquarda

Salaquarda. Toto neobvyklé příjmení, které nosí jen pár desítek lidí v Česku, má i René, osmačtyřicetiletý majitel rodinné restaurace Na Zámku v Chrasti na Chrudimsku. Vedle svého angažmá v gastronomii, kde si zakládá na regionálních farmářských potravinách, vytvořil známý spolek otužilců. A to rovnou s benefičním přesahem.

Lavička Rumcajsovy rodiny zdobí od 21. března Valdštejnovu lipovou alej v Jičíně. Slavnostně ji představí veřejnosti při příležitosti Pochodu Českým rájem – Putování za Rumcajsem.

Lavička Rumcajsovy rodiny zdobí lipovou alej v Jičíně. Je pohádková a unikátní

/FOTO, VIDEO/ V jičínské Valdštejnově lipové aleji nově stojí doslova pohádková lavička. Zobrazuje známou loupežnickou rodinku – Rumcajse, Manku a Cipíska. Navíc vyjadřuje pohádkový charakter města Jičína a představuje nejvýznamnější pamětihodnosti a turistické lokality. Lavička, která vrátila život 300 let starému dubu, bude velkým zpestřením letošního Pochodu Českým rájem – Putování za Rumcajsem. Stane se i atraktivním lákadlem pro návštěvníky města. V aleji ji bude možné obdivovat přibližně měsíc, její stálé místo se teprve hledá.

Lukáš a Bára tvořili idylický pár. Mají spolu dvě děti, třetí je na cestě

Lukáš se těšil na své třetí dítě. Náhle se mu udělalo nevolno a za 2 dny zemřel

Pod srdcem dítě, v srdci žal. Spokojený život Barbory Chrástecké ukončilo náhlé úmrtí její životní lásky. Barbora s Lukášem pro sebe byli jako stvoření a těšili se na své třetí dítě. Tatínkovi dvou dětí se však náhle udělalo nevolno, byl převezen do nemocnice a po dvou dnech zemřel. Těhotná žena zůstala na vše sama. Lukášovo srdce nyní tluče v těle jiného člověka.

Na světě se ročně narodí sto tisíc dětí s Downovým syndromem. Diagnóza nemusí být konec světa. Žena s Downovým syndromem se stala před dvěma roky modelkou pro světovou značku Victoria Secret, další dívka hraje v hollywoodském pokračování Hunger Games

Světový den Downova Syndromu je tady. Připravte si ponožky a zbourejte předsudky

Světový den Downova syndromu připadá každoročně na 21. března. Že lidé s Downovým syndromem nejsou oběti, ale aktivními členy společnosti, upozorňuje například i video Kanadské asociace Downova syndromu. S názvem „Předpokládej, že můžu,“ obletělo sociální sítě. Ukazuje důležitost změny přístupu společnosti k lidem s touto diagnózou. To samé by si přála také maminka malého Šimona, který se narodil se vzácnou mozaikou Downova syndromu.

Malá Johanka z Lomu u Tachova společně s maminkou Michaelou bojují s Johančino mutací genu COL4A1.

Johanka z Lomu u Tachova bojuje s vzácným genetickým postižením

V rodině Michaely Pipotové se radost ze zdravého miminka proměnila v boj s neznámou genetickou mutací. Dcera Johanka se narodila s vzácným postižením, které zasáhlo její celkový vývoj a způsobilo řadu komplikací. Příběh rodiny odhaluje nejen jejich každodenní výzvy, ale i nedostatečnou podporu systému a nejistotu, která s takovou diagnózou přichází.

Část daru si mohou Ústečané prohlédnout ještě do konce března jako exponát na tento měsíc. Exponáty instaluje do vitríny historik Tomáš Okurka.

Muzeum dostalo vzácný dar od rodiny vyhnaného ústeckého průmyslníka

/FOTO/ Wolfrumovi patřili k nejvýznamnějším podnikatelským rodinám v Ústí nad Labem od 40. let 19. století až do konce druhé světové války. Zakladatel rodinné firmy Carl Georg Wolfrum pocházel z bavorského Hofu, po učednických letech založil barvírnu v saském Meerane, odkud roku 1843 přesídlil do Ústí nad Labem. Ve Velké Hradební ulici vybudoval ulici velkou tkalcovnu, vypracoval se v jednoho z nejvýznamnějších místních podnikatelů a angažoval se i ve veřejném životě. Poté, co získal rakouské státní občanství, se stal městským radním a později i poslancem zemského sněmu a říšské rady. Stál rovněž u počátků evangelické obce v Ústí nad Labem.

Jan Žamberský se pere s těžkým osudem. Jeho největším přáním je znovu se postavit na vlastní nohy.

Největším přáním Honzy z Budějovicka je znovu stát na nohou. Pomoct může každý

Pracovitému, aktivnímu a šikovnému muži z Českobudějovicka se loni změnil život ze dne na den. Ačkoliv se už od dětství musel vyrovnávat s cukrovkou, i tak žil Jan Žamberský naplno. Poslední půlrok si doslova prošel peklem. Začalo to únavou, problémy s očima, častou nevolností, pokračovalo to složitou operací srdce, umělým spánkem a nakonec ochrnutím.

Pietní místa za oběti střelby v Praze.

Pro rodiny obětí střelce z fakulty je připraveno třicet milionů korun

S podporou desítek tisíc dárců se setkala finanční sbírka, již po předvánoční tragické střelbě v hlavní budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy vyhlásil Nadační fond UK (NF UK). Do sbírky, kterou vypsal prakticky bezprostředně poté, co 24letý student historie z Kladenska, vyzbrojený s až šokující důkladností, zabíjel a zraňoval studující i pedagogy, dárci poslali celkem 52,6 milionu korun. To je souhrn příspěvků od 41,4 tisíce podporovatelů. 

Představení výstavy Bond in Motion novinářům. Instalace s více než 70 vozy a technikou z filmů o Jamesi Bondovi.

Tipy na úterý 19. března

Máte už plán a nápady, jak si zpestřit volno po škole nebo práci?. Podívejte se níže na přehled dnešních zajímavých akcí a třeba vám poradíme.

Iva Adamcová s manželem Martinem a synem Martínkem

Iva se těšila na druhé děťátko. Do toho ale přišla agresivní forma rakoviny

Iva je čtyřiatřicetiletá maminka malého Martínka, která se s manželem těšila na příchod dalšího člena rodiny. Místo toho však v polovině těhotenství zjistila, že má agresivní rakovinu prsu. Musela proto okamžitě podstoupit chemoterapii. Po předčasném porodu druhého syna ji čeká ještě odebrání obou prsů, další chemoterapie a nejspíš i odebrání reprodukčních orgánů.

Rodina. Generace. Soudržnost. Týmový duch. Ilustrační foto.

Věří, že jsou dobrým místem pro život. Šest měst a obcí v kraji absolvuje audit

Kroměříž, Vsetín, Staré Město, Želechovice nad Dřevnicí, Jablůnka a Nivnice. To je výčet šesti měst a obcí ve Zlínském kraji, které se v příštích měsících zúčastní auditu „familyfriendlycommunity“. Jeho cílem je probudit zájem obcí a jejich obyvatel, aby společným úsilím utvářeli prostředí, ve kterém se dobře žije všem místním napříč generacemi.

Na rýmu má pomeranče, na nudu výlety. Ústečan vyměnil panelák za měsíce u moře

V Ústí opustil své fotříky a vyrazil dodávkou na tři měsíce k moři do Španělska

/FOTO, VIDEO/ Život je změna! S tímto mottem se pětatřicetiletý Jakub Jirgle z Ústí nad Labem rozhodl vyměnit panelový byt a déšť za moře a slunce a podniknout s rodinou tříměsíční výlet do Španělska. Stačily mu k tomu dvě věci - chuť a dodávka. Muž, který se na Ústecku živí jako kondiční trenér a založil například projekt Nebuď fotřík, tak po boku manželky a tří dětí poznává život ve Španělsku. Jezdí ve skateparku, kde řádil legendární Tony Hawk, chodí po horách, poznává nové fitness trendy, a hlavně zdravý životní styl dopřává nejen sobě, ale i svým nejbližším.

Císař Čchung-čen zabíjí jednu ze svých dcer, aby ji nezabili povstalci. Dřevoryt neznámého, zřejmě holandského mistra z díla Martina Martiniho De Bello Tartarico Historia (1655)

Raději smrt než porážka. Tváří v tvář rebelům sáhla císařská rodina k sebevraždě

V březnu roku 1644 se v Číně začal uzavírat tragický osud císařské dynastie Ming, v doslovném překladu zářivé dynastie, vládnoucí této zemi od roku 1368. K Pekingu se blížili povstalci vedení vzbouřeným rolníkem Li C'-čchengem, jichž bylo dost na to, aby jim císař Čchung-čen už nemohl čelit. Z loajality k němu proto spáchalo 200 členů pekingské císařské rodiny a dvora sebevraždu, aby nepadli do rukou povstalců.

Geny i nezdravý životní styl, na který má vliv prostředí. To vše ovlivňuje tělesnou hmotnost včetně rostoucí dětské obezity

V boji s obezitou dítě potřebuje podporu celé rodiny, říká lékařka

Geny i nezdravý životní styl, na který má vliv prostředí. To vše ovlivňuje tělesnou hmotnost včetně rostoucí dětské obezity. Klinická pediatrička, dětská endokrinoložka a diabetoložka Irena Aldhoon Hainerová z výboru České obezitologické společnosti proto vítá jakýkoli krok vedoucí k tomu, že děti nebudou vystavovány nezdravým výrobkům či sedavému trávení volného času. „Dobré není ani to, když mají málo spontánního pohybu. Tedy když třeba místo toho, aby vyšly schody, jedou výtahem,“ říká v rozhovoru pro Deník.

Nemocná Lil s maminkou Lenkou a sestrou Laurou.

Lidé byli štědří, poslali Lil už 1,2 milionu. Proč chce rodina dalších 300 tisíc

Díky sbírce na Donio poslali lidé nemocné Lil už 1 milion a 200 tisíc korun. Matka šestnáctileté dívky je ale přesto stále v zoufalé situaci. Ví, že pokud budou nyní její nemocnou dceru operovat, existuje nemalá pravděpodobnost, že zákrok její aktuální stav ještě zhorší. Odbornou lékařskou pomoc ale její dcera potřebuje. Aby však byl případný zákrok úspěšný, potřebuje šestnáctiletá Lil znát přesnou diagnózu, kterou jí žádný lékař v České republice nestanoví. Musí kvůli tomu do nemocnice v zahraničí. Pokud však nevybere dostatek peněz, dveře pro přesnou diagnostiku její dcery zůstanou zavřené. Ačkoli lidé byli štědří a poslali už více než milion, rodině stále chybí posledních 300 tisíc.

VK ČEZ Karlovarsko spojilo své síly s Auto Eder.

Volejbalové zápasy jako rodinný rituál: Ederovi fandí Karlovarsku

Jako ředitel společnosti Auto Eder spojil před více než třemi lety své síly s volejbalovým klubem VK ČEZ Karlovarsko, aniž by tušil, že se spolupráce z pozice hlavního partnera klubu postupně promění v rodinnou záležitost. A to doslova. „Volejbal je pro naši rodinu opravdu srdcovka,“ sdělil Jan Eder.

Jan Zeman

Propadání žáků je zásadní problém. Mnohá města si to neuvědomují, říká analytik

Jan Zeman pracuje ve výzkumné organizaci PAQ Research jako analytik vzdělávání a školství. Stojí za novým katalogem Dobrá praxe, jenž upozorňuje na příběhy měst, které dokázaly zatočit s neúspěchy ve vzdělávání. „Města si stále málo uvědomují, jak důležité je vyřešit sociální podmínky a úspěšné vzdělávání svých občanů,“ říká v rozhovoru pro Deník.

Rodina Sedláčkových řídí firmu už 30 let

Začínal ve skladu Řempo. Spolu s celou rodinou pak vytvořil pryžové království

Pružnost má rodinná firma Gumex ve své DNA. A to nejen proto, že produkty z gumy (neboli pryže) tvoří základ jejího sortimentu. Za třicet let své existence dokázal podnik se sídlem ve Strážnici překonat nejednu výzvu a pružně se přizpůsobovat změnám a situacím. „Společně s rodinou jsme tak dokázali dovést gumařskou vizi daleko za původní plány,“ říká zakladatel firmy Jan Sedláček.

Psa z parapetu zamčeného bytu ve Štěpnicích v Uherském Hradišti vysvobodili hasiči.

Týrání psa v Hradišti: Měl jsem psychické problémy, lituju toho, řekl Deníku muž

Zahájení trestního řízení, vyjádření majitele psa i diskuze kolem výhrůžek domnělým viníkům na sociálních sítích. To jsou novinky v případě tříletého amerického staforda Bladea, kterého hasiči v úterý 12. března vysvobodili v zuboženém stavu za pomoci žebříku z venkovního parapetu zamčeného bytu na uherskohradišťském sídlišti Štěpnice.

Psa z parapetu zamčeného bytu ve Štěpnicích v Uherském Hradišti vysvobodili hasiči.

Majitel zachráněného psa Bladea se vyjádřil pro Deník. Lituje toho, co způsobil

Zahájení trestního řízení, vyjádření majitele psa i diskuze kolem výhrůžek domnělým viníkům na sociálních sítích. To jsou novinky v případě tříletého amerického staforda Bladea, kterého hasiči v úterý 12. března vysvobodili v zuboženém stavu za pomoci žebříku z venkovního parapetu zamčeného bytu na uherskohradišťském sídlišti Štěpnice.

Zpěvačka Jana Kirschner vydává 20. března nové album s názvem Obyčajnosti.

Jana Kirschner: Nejsem feministka, ale myslím, že rovnováha je důležitá

Slovenská zpěvačka Jana Kirschner se s novým albem, které vychází na konci března, vrací ke svým hudebním kořenům a chystá koncerty. V rozhovoru pro časopis Story promluvila o svých dětech, zdůraznila potřebu genderové rovnováhy v hudebním světě a otevřeně sdílela vlastní zkušenosti se sexismem v začátcích své umělecké kariéry.