/FOTOGALERIE/ Každý z nás slaví Vánoce po svém. Někdo je s rodinou v teple domova, někdo raději vyráží do teplých krajin. Scházíme se u nejrůzněji nazdobených stromečků. Fotografie pak někteří z nás sdílí na sociálních sítích. A stejně tak i sportovní hvězdy. Pojďte se s námi podívat, jak vypadají Vánoce třeba u Lukáše Krpálka a dalších.
Ke svým blízkým se na Vánoce dostane jen část dětí ze zařízení ve Staňkově. Jednou čekali sourozenci na maminku, která jim slíbila, že si je vyzvedne a odveze si je, u dveří marně tři dny. Až pak pochopili, že jim lhala.
Na Boží hod vánoční slaví křesťané narození Ježíše Krista. V kostele čtou věřící biblická evangelia o narození Spasitele a nejen rodiny s dětmi se zastavují u betlémů s jesličkami připomínajícími jeho příchod. Tradice betlémů pochází z první poloviny 13. století. Vůbec první je přičítán svatému Františku z Assisi, který ho připravil již roku 1223 – letos je to přesně 800 let. Jesličky s výjevy z Ježíšova narození, jak je ztvárnili řezbáři před 100 lety, ale i nejmodernější mechanické betlémy si mohou lidé prohlédnout na řadě míst v Olomouckém kraji. Regionální Deník připravil výběr těch nejpozoruhodnějších. Ve většině kostelů jsou jesličky ke zhlédnutí do 2. února, na Hromnice.
Bez střechy nad hlavou se nečekaně a navíc krátce před letošními Vánocemi ocitla maminka Veronika s pěti dětmi z Vápenic, kde jim požár zpustošil jejich rodinný dům. Její kolegyně z práce a přátelé založili na portálu Donio sbírku, která by jim měla pomoct v obtížné životní situaci.
/FOTO/ Když se Lukášek Vondra před necelými jedenácti lety narodil, nic nenasvědčovalo tomu, že jeho dětství bude jiné než u ostatních dětí. Usměvavé miminko, které přišlo na svět v rodině Lindy Chládové a jejího partnera ve Vrdech, se zdálo zcela zdravé. Jenže okolo půl roku života začali rodiče pozorovat, že Lukášek zaostává ve vývoji.
V letošním roce jsme vám přinesli celou řadu životních příběhů lidí z našeho regionu. Lidí, kteří svojí pracovitostí, snahou a pečlivostí dosáhli pracovních či životních úspěchů. Anebo pro změnu se potýkali s nepřízní osudu svého nebo svých blízkých. Pět z nich bychom vám rádi připomněli.
Pokud se vám začne zajídat vysedávání u televize a sledování pohádek, můžete vzít brusle a vyrazit si protáhnout tělo třeba na zimní stadion v Tachově. Kromě Štědrého dne je otevřeno každý den až do konce roku, takže ten, komu Ježíšek nadělil někomu brusle, má jedinečnou příležitost je obratem vyzkoušet.
/FOTO, VIDEO/ Charitativní akce Polévka pro chudé i bohaté spojuje na Štědrý den Boskovice na Blanensku už bezmála třicet let. Za porci teplé polévky příchozí přispívají do kasičky nebo na transparentní účet. Vybrané peníze pak putují na podporu hendikepovaných nebo nemocných dětí v regionu a také rodin v nouzi. Loni takto organizátoři vybrali rekordních sto dvacet tisíc korun.
Mrkev, jablka a suché pečivo. Tím vším obdarovali letos návštěvníci zemědělské školy na Štědrý den tamní zvířata. Sváteční krmení koní a drůbeže z drobnochovu patří k tradiční a velmi oblíbené akci Přerovanů. Během dopoledne se v areálu školy vystřídalo několik stovek lidí. Převážně šlo o mladé rodiny s malými dětmi.
Letošní rok byl opět plný silných příběhů, pohnutých životních osudů, ale i radostných okamžiků, když se podařilo vybrat dostatek peněz na léčbu nemocných členů rodiny či přátel. Někteří však takové štěstí neměli a peněz od dárců se bohužel nedožili. Redaktorka Kateřina Němcová, která o nelehkých životních osudech pravidelně píše, vybrala devět nejsilnějších příběhů roku 2024.
Dnes je Štědrý den, kterým končí čtyři neděle trvající období adventu, v němž se křesťané připravují na blížící se příchod Ježíše Krista. Většinová společnost si původní křesťanský obsah Vánoc přetransformovala.
Štědrým dnem končí čtyři neděle trvající období adventu, v němž se křesťané připravují na blížící se příchod Ježíše Krista. Většinová společnost si původní křesťanský obsah Vánoc přetransformovala. Pro řadu rodin je Štědrý den především časem volna, setkání s přáteli či klidných procházek. Současně je také připomínkou tradic, mezi něž patří třeba kapří šupina umístěná pod talíř, pouštění lodiček, rozkrajování jablka, házení pantoflem nebo lití olova.
Film Pelíšky letos slaví pětadvacet let od svého uvedení v kinech a je už neodmyslitelně spjat s vánočními svátky. Česká televize ho pravidelně vysílá na Štědrý den a je tomu tak i letos. Oblíbený snímek z roku 1999 se stal součástí života i jednoho z hlavních protagonistů Miroslava Donutila, který stejně jako Šebek ve filmu má Vánoce moc rád. Jak herecký bard slaví s rodinou Štědrý den a jak si doma Pelíšky připomínají?
Lucie Bůbelová obléká nejen uniformu strážnice Městské policie Valašské Klobouky, ale dvacet let také hasičský oblek Sboru dobrovolných hasičů Veselá. Vedle toho je 34letá aktivní brunetka maminkou, úspěšnou účastnicí TFA závodů, trenérkou a organizátorkou sbírek pro potřebné rodiny. Přesto, že od 13 let pobývala v dětském domově, její optimistická povaha jí vštěpila heslo, že slovo "nejde" neexistuje.
Dodržujete vánoční zvyky? Jaké patří ve vaší rodině k těm oblíbeným? Na to jsme se zeptali devíti osobností Přerovska a Hranicka. Kdo na štědrovečerní tabuli servíruje šnečí ulity? Kdo si střihne s rodinou vědomostní kvíz? Samozřejmostí je dodržování tradic a někde i návštěva půlnoční.
Dodržujete vánoční zvyky? Jaké patří ve vaší rodině k těm oblíbeným? Na to jsme se zeptali devíti osobností Přerovska a Hranicka. Kdo na štědrovečerní tabuli servíruje šnečí ulity? Kdo si střihne s rodinou vědomostní kvíz? Samozřejmostí je dodržování tradic a někde i návštěva půlnoční.
Radost, kterou cítí rodič po narození svého dítěte, je nepřekonatelná. Michaela Gálová se o ni chtěla podělit se svými vlastními rodiči. Oblékla tedy obě své děti, naložila je do auta a vydala se na cestu. Do cíle už bohužel nikdy nedojela. Nikdo neví, co se přesně stalo, ale její život ten den na silnici vyhasl. Na děti, které jen zázrakem vyvázly bez zranění, zůstal tatínek Pavel Neuman sám.
SeniorCentrum Písek v tomto roce přivítalo nového ředitele. Je jím Michal Školaudy a jeho vizí je budovat opravdový domov, který bude mít dobré a respektované jméno nejen ve své komunitě. Stane se místem kulturním i edukativním pro rodiny klientů i veřejnost.
Do konce roku 2024 zbývá už jen pár dnů: většina z nás je stráví ve společnosti svých nejbližších. I hvězdy přejí rodinným a přátelským setkáním - a nejen těm obvyklým a důvěrně známým. Do života některých z nás vrátí dávno ztracené duše, některým pak dopřejí nová poznání o důvěrně známých příbuzných i přátelích. A koho čeká sváteční cesta?
Trávit Vánoce v nemocnici jistě nepatří k příjemným zážitkům. O překonání osamělosti a přinášení útěchy pacientům Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí se již několik let stará nemocniční kaplan Petr Vrána. Ten se snaží poskytnout vánoční poselství naděje i těm, kteří nemohou být na Vánoce doma se svými blízkými.
Jen málokdo si dokáže představit, že by vyměnil české vánoce s bramborovým salátem a pohádkami v televizi za dovolenou v hotelu. Pro rodinu z Karlových Varů to má ale výhody.
V posledním roce jsme vám představili příběhy mnoha rodin, pro které si osud nachystal těžké životní zkoušky. Jejich osudy vám nebyly lhostejné. S každou zaslanou korunou jste jim věnovali také naději na uzdravení a lepší život. Pojďte si společně s námi připomenout vybrané příběhy pěti dětí, které letos potřebovaly vaši pomoc.
Byla to jedna z nejkratších a nejslavnějších odpovědí za celou 2. světovou válku. V polovině prosince roku 1944 zahájili Němci v belgických Ardenách mohutnou ofenzívu, která zaskočila Spojence a odřízla americkou 101. výsadkovou divizi, jež našla útočiště ve městě Bastogne. Němci je oblehli a vyzvali velícího důstojníka, brigádního generála Anthonyho McAuliffea, aby se se svými muži vzdal. Nas.at, reagoval.
Pavel Novák pochází z Jindřichova Hradce. Odtud odešel do světa velkého fotbalu. Kapitán druholigového klubu Silon Táborsko prožívá klidné období plné rodinné pohody. Po oslavě 35. narozenin se věnuje dovolené s rodinou a přípravám na vánoční svátky.
Jeden z příběhů pro Paměť národa odvyprávěla Mladana Joklová. Dcera důstojníka československé armády Jaroslava Cimfla, jehož rodina zachránila dvě židovské dívky z pochodu smrti. Právě dopis od nich stál v době komunistického režimu za perzekucí celé rodiny.
Včasná péče je pro děti klíčová. Prvních tisíc dní rozhoduje o tom, jak budou v životě úspěšní. Zákon, který by včasnou péči všem ohroženým dětem v Česku zaručoval, však zatím vázne.
Pomozme Čerňovi přihrát lepší zítřky. Takový vzkaz mají pro případné dárce kamarádi Zdeňka Černíka. Bývalý hráč a dlouholetý příznivec Sokola Nevšová dostal v polovině srpna těžký infarkt a nyní v pouhých 46 letech leží v kómatu.
NHL tvoří v podstatě výhradně hokejisté ze Severní Ameriky a Evropy. V historii ligy se však najde i několik sportovních příběhů, které do zámoří přivedly hráče z různých koutů světa. Nedávno se třeba Winnipegu upsal rodilý Číňan. Oproti brazilskému rodákovi z misionářské rodiny nebo Nigerijci to však zase taková exotika není.
Na filozofické fakultě se střílí. Tahle věta ve čtvrtek 21. prosince 2023 odpoledne změnila vše. Osudy řady rodin, fungování akademické instituce a vlastně i pohled novinářů a jejich práci. Tedy aspoň v Deníku.
Pomáhá žákům z Pelhřimovska, kteří jsou ze sociálně znevýhodněných rodin a nemohou si doučování zaplatit. Šestnáctiletá Markéta Koubková vede dobrovolnický projekt zPĚT na JEDNA Pelhřimov na pelhřimovském gymnáziu. Mladá studentka převzala vedení doučování po svých předchůdkyních a ve svém volném čase tak pomáhá nejpotřebnějším. Stala se jednou z Dobrých duší z Deníku.
/FOTO, VIDEO/ Útulek Dogsy v Jestřebí pořádá v neděli 22. prosince akci s názvem Vánoce před Vánoci pro pejsky, která slibuje nezapomenutelné zážitky pro milovníky zvířat. Cílem je podpořit opuštěné psy a nabídnout návštěvníkům možnost přinést chlupáčům dárky pod stromeček. Akce zahrnuje bohatý program včetně vystoupení dětí a rozsvícení vánočního stromu.
/ROZHOVOR/ Srbský volejbalista Lazar Bajandić prožívá první sezónu v zahraničí a přiznává, že odloučení od rodiny je těžké, ale česká příroda a sníh mu to vynahrazují. Jak se adaptoval pětadvacetiletý smečař na život v Karlových Varech, co říká na konkurenci v týmu Karlovarska a jak plánuje strávit Vánoce? To vše a více v našem článku.
Debata o tom, co patří do bramborového salátu, dokáže s lehkou nadsázkou rozvrátit rodiny a rozkmotřit i nejlepší přátele. Jedni jsou přesvědčeni, že do oblíbené štědrovečerní přílohy patří hrášek i cibule, jiní do něj přidávají uzeninu, vajíčko či jogurt. Přísady, které do něj ale přidávala česká buditelka, spisovatelka a autorka kuchařek Magdalena Dobromila Rettigová, by dnes už asi nikdo neocenil.
Bramborový salát je pro většinu českých rodin neodmyslitelnou součástí štědrovečerní tabule. Aby tato tradice mohla potěšit i rodiny, které si ji běžně nemohou dovolit, vznikla v Praze jedinečná iniciativa. Značka Hellmann’s připravila více než tunu bramborového salátu, který bude rozdělen mezi rodiče samoživitele ve dvou desítkách měst.
Jedenáctiletý Lukášek žije v Býchorech. Chodí do páté třídy, dobře se učí, rád tráví čas s kamarády či svým pejskem Rockym. Osud však k němu nebyl právě nejvlídnější. Chlapec trpí vážným onemocněním a potřebuje péči. Pomoci mu k lepšímu životu můžete nyní skrze sbírku na portále Donio.
První výročí tragédie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy připomene série pietních akcí, které se uskuteční 21. prosince. Program zahrnuje jak soukromé setkání pro pozůstalé, tak veřejné vzpomínkové akce na náměstí Jana Palacha a v katedrále sv. Víta. Přinášíme jejich přehled.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Z nabídky jedenácti fotbalových kanonýrů vybírali čtenáři Prachatického deníku toho největšího sympaťáka. Nejvíce hlasů od nich obdržel sniper SK Vacov Tomáš Hozman, který Deníku poskytl exkluzivní rozhovor.
U kostela na návsi si dvě děti prohlížejí bohatý betlém, vedle stojí vkusně nazdobený strom. I Hostouň, obec na Kladensku, už se těší na Vánoce. O to víc, že ty loňské byly právě tam hodně smutné.
U kostela na návsi si dvě děti prohlížejí bohatý betlém, vedle stojí vkusně nazdobený strom. I Hostouň, obec na Kladensku, už se těší na Vánoce. O to víc, že ty loňské byly právě tady hodně smutné. Hostouň je totiž obec, ze které pocházel střelec z filozofické fakulty.
U kostela na návsi si dvě děti prohlížejí bohatý betlém, vedle stojí vkusně nazdobený strom. I Hostouň, obec na Kladensku, už se těší na Vánoce. O to víc, že ty loňské byly právě tady hodně smutné.
Krájení jablka, lití olova či pečení cukroví. To jsou jen některé zvyky, které mnoho rodin v České republice na Štědrý den dodržuje. Období Vánoc se však pojí s mnoha tradicemi i ve světě. Některé z nich jsou však z našeho pohledu přinejmenším podivné, jiné dokonce odporné. Vybrali jsme pro vás pět světových vánočních tradic, které můžeme být rádi, že nedodržujeme. Tedy až na jednu.
Nepotřebují milionovou léčbu, ani nebojují o holý život. I tak jsou však kvůli svému onemocnění značně limitovány a usilují o každou korunu, aby mohl být jejich život alespoň o trochu snazší. O kom je řeč? O dětech, za něž na dobročinné platformě Donio bojuje Nadace Naše dítě. Ríšovi, Kačence, ani Karolínce se však potřebné peníze vybrat nedaří.
Pomozme Čerňovi přihrát lepší zítřky. Takový vzkaz mají pro případné dárce kamarádi Zdeňka Černíka. Bývalý hráč a dlouholetý příznivec Sokola Nevšová dostal v polovině srpna těžký infarkt a nyní v pouhých 46 letech leží v kómatu.
Obec Katusice vyhlásila sbírku na pomoc mladé rodině, která se po nedávném požáru ocitla v těžké situaci. Rodina během chvíle přišla téměř o všechno, a proto jsou nyní nejvíce potřeba základní věci, především oblečení.
Florbalisté Hradeckého klubu se v neděli 22. prosince postaví v 17. kole 1. ligy mužů od 17 hodin proti Hattricku Brno. Kromě boje o cenné body do tabulky však tento zápas nese i silný charitativní rozměr. Klub se rozhodl podpořit osmiletou Emilku Stokláskovou, která se již od svého narození potýká s vážným zdravotním postižením.
Matka dvou dětí zemřela v listopadu po tragické nehodě u Holubic na Vyškovsku. Její rodině však mohou v těchto dnech pomoci dárci prostřednictvím serveru Donio. K devatenáctému prosinci dosáhl výtěžek již přes jeden a čtvrt milionu korun.
Milan z Výsonína na Chrudimsku je jediným dítětem v Česku s mutací genu MYT1L. Přestože se potýká s opožděným vývojem a dalšími komplikacemi, jeho příběh je plný naděje, drobných vítězství a neuvěřitelné síly jeho rodiny, která se nevzdává ani v těch nejtěžších chvílích. „Děti ve školce ho milují, i když on to nedokáže zcela vnímat,“ prozradila jeho matka Jana Hronovská.
Zaměstnanci kolínského závodu Toyota předali šeky rodinám, na které ve firemní vánoční sbírce vybrali 380 tisíc korun. Peníze letos pomáhají Jasmínce, Pavlínce, Jakoubkovi, Klárce, Járovi a Vašíkovi.