Kreativ

ŠTÍTEK: rodina

Barbor Stachurová na shromáždění ve Frenštátě pod Radhoštěm v sobotu 26. února přečetla dopis Ukrajinky Oksany Urubové.

Dopis Ukrajinky Oksany vháněl lidem ve Frenštátě slzy do očí, přečtěte si ho

/FOTOGALERIE/ Více než stovka lidí se sešla v sobotu 26. února před vlakovým nádražím ve Frenštátě pod Radhoštěm na akci Běž domů, Ivane! Na shromáždění vystoupila také Barbora Stachurová, která přečetla dopis Ukrajinky Oksany Urubové, švagrové jednoho z organizátorů akce Stanislava Uruby. Text dopisu, který u mnoha účastníkům vehnal slzy do očí, předkládáme v plném znění.

Do Bohumína dorazil v sobotu 26. února 2022 humanitární vlak vypravený ČD pro uprchlíky z Ukrajiny. Vlakem dorazilo 13 žen a dětí. Dále pak pokračovaly do Brna a Prahy.

Heimstaden nabízí bydlení pro uprchlíky

Společnost Heimstaden nabídla vládě ČR možnost ubytování pro prvních 500 ukrajinských rodin prchajících před válkou. První byty už také společnost připravila pro rodiny svých zaměstnanců, které přijíždějí z Ukrajiny.

Olomoucký ostrostřelec Jan Šipka

Futsalista Šipka vystřílel Olomouci 1. ligu. Jsme jako rodina, říká

Jan Šipka. Hráč nižší rakouské fotbalové ligy a hlavně jeden ze stavebních panelů postupu olomouckých futsalistů do nejvyšší české soutěže. Během letošní sezony zaznamenal rovných 40 gólů během dosavadních osmnácti zápasů a s obřím sedmnáctibrankovým náskokem tak vede v tabulce střelců. I přes všechny své úspěchy ale zůstává stále nohama na zemi a stále dokola opakuje, že se rozhodně necítí jako profesionál a nejdůležitější pro něj je týmová rodina, kterou si společně se svými spoluhráči v kabině vytvořili.

V Suchém ubytovali první uprchlíky v tamním kempu. Místní nosí jídlo i pastelky. Na snímku rodina ze Zakarpatské oblasti na západní Ukrajině.

V Suchém ubytovali první uprchlíky z Ukrajiny. Místní nosí jídlo i pastelky

/FOTO, VIDEO/ Ještě nedávno si osmiletá Hanna hrála doma s kočkou a psala s maminkou úkoly. Pochází od města Berehovo v Zakarpatské oblasti na západní Ukrajině, kde chodila do druhé třídy. Teď sedí na posteli o několik set kilometrů dál. V obecním kempu v jedné z chatek u rybníka poblíž vesnice Suchý na Blanensku. V ruce žmoulá plyšového delfína, kterého dostala na hranicích a s plachým úsměvem vítá návštěvu. Dětské oči alespoň na chvíli rozzáří přinesení plyšáci, čokoláda a pastelky.

Tvarůžková cukrárna v Lošticích. Zdeňka Poštulková.

Vymysleli slané dobroty z tvarůžků. Lákají lidi z celého Česka

Zlaté kolečko sýra o průměru pár centimetrů výrazné chuti i aromatu. Tvarůžky jsou symbol města Loštice a zdejší „tvarůžková scéna“ zažívá v posledních letech velký boom. U jejího zrodu stála před dvanácti lety Tvarůžková cukrárna rodiny Poštulkových. „Snažili jsme se dát tvarůžkům další rozměr,“ říká Zdeňka Poštulková.

Žlutomodrá Praha. Ukrajinská ulice.

Ruský rodák žijící v Česku: Naším úkolem je pomáhat potřebným

V Rusku se narodil a vystudoval tam střední školu. V Česku, kam na prahu dospělosti odešel, absolvoval vysokoškolské studium. Už dlouhé roky podniká na českém realitním trhu. I díky jeho práci mají tisíce rodin nový domov. Domov, který dnes tolik chybí ženám, dětem a seniorům prchajícím před válkou. I lidem, kteří na Ukrajině sice zůstávají, aby se postavili proti násilí, jejich domovy ale ničí zbraně okupantů.

Lenka Bittmannová rovná humanitární pomoc, její manžel Julius ji nakládá do dodávky.

Manželé ze Smržovky nabídli nadstandardní pomoc Ukrajincům, dojali je házenkáři

Manželé Bittmannovi ze Smržovky nabízí speciálně pedagogické poradenství a psychoterapeutické služby pro děti i rodiny. V době krize se vrhli na pomoc ukrajinským uprchlíkům. Ze Smržovky tak na hranice míří materiální pomoc. „Jsme v kontaktu s dobrovolnými hasiči na polsko-ukrajinských hranicích, tak víme, že nejdůležitější jsou spacáky, deky, hygienické potřeby a léky. V té zimě při čekání děti často nachladnou,“ přiblížila Lenka Bittmannová. 

Jiří Preclík vpravo.

V Kyjevě 24. února 2022: Probudily mě výbuchy a chvění okenních tabulek

Na to probuzení Jiří Preclík, původem ze Skuhrova nad Bělou, zřejmě nezapomene. A nejen on. To datum si dobře zapamatuje - 24. února 2022, den, kdy začala válka na Ukrajině. Jako zástupce velvyslance České republiky pracoval v Kyjevě už rok a půl a další dva roky práce na zdejší ambasádě ho ještě čekaly. Jenže přišla ruská invaze na Ukrajinu a s ní útok na její metropoli a další místa v zemi.

Ubytování pro ukrajinské uprchlíky. Ilustrační foto.

Tábor nabídne uprchlíkům z Ukrajiny čtyřicet bytů. Přidávají se i místní firmy

Situace, k níž nyní dochází na Ukrajině, nenechala chladné ani zástupce táborské radnice. Po prvním symbolickém kroku: vyvěšení ukrajinské vlajky v den útoku Ruska, přicházejí táborští radní i s konkrétní pomocí. Pro uprchlíky z Ukrajiny a také Ukrajince, kteří již v Táboře pracují, se město rozhodlo vyčlenit zhruba 40 bytů.

Ilustrační foto.

Podnikatel, jenž odváží Ukrajince: O lidi jsme se museli doslova prát

S hyenismem se setkává na ukrajinských hranicích karlovarský podnikatel, který pomáhá osobně s transportem válečných uprchlíků do České republiky. Poslal tam už několik vozidel s řidiči. Sám se ve středu ráno vrátil z místa a popisuje, čemu musel na vlastní oči přihlížet.

Choreo fanoušků HC Olomouc.

VIDEO: Solidarita napříč sportem, vlajky i auto na Ukrajinu. Podívejte se

/GALERIE/ Ukrajinské vlajky v ochozech, jasné vzkazy směřující na východ, kde celý svět sleduje ruskou invazi na Ukrajinu, nebo modrožlutá srdce, třeba jen v logu na sociálních sítích. Také sportovním světem se žene vlna protiválečné solidarity, soucitný a jasný postoj ukázalo několik klubů a oddílů Olomouckého kraje.

Uprchlíci z Ukrajiny v Asistenčním centru pomoci Ukrajině (KACPU) v Olomouci. 2. března 2022

Ukrajinští uprchlíci v Olomouci: únava, odhodlání a vděčnost

Únava a obavy o osud zbytku rodiny a Ukrajiny, taky vděčnost za pomoc, kterou našli v Olomouci. To bylo možné na první pohled vyčíst ve tvářích válečných uprchlíků, kteří ve středu dopoledne dorazili do informačního a registračního střediska v budově olomouckého krajského úřadu. Byly mezi nimi hlavně ženy s dětmi.

SK Baník Libušín - TJ Sokol Nové Strašecí 3:1 (2:1), 1A.tř.,18. 9. 2021

Strašečtí fotbalisté myslí na rodiny a ženy. Víkend patří jim

Ve Strašecí myslí fotbalisté i na přítelkyně a manželky. A aby chlapi před startem soutěží byli o víkendu ještě na ženské straně polokoule a předčasně oslavili MDŽ, udělali si generálku před startem I. A třídy už v úterý večer v Rynholci. Na umělce tady porazili TJ Nové Sedlo po divočině 5:4. "Fotbalu bude o víkendech hodně, teď dostanou přednost rodiny, ženy a přítelkyně," usmál se hrající kouč Jan Mrázek.

MC Cipísek v Prostějově oslavil 23.narozeniny.

Prostějovský Cipísek oslavil 23. narozeniny a jak jinak než pěkně zvesela

Už téměř čtvrt století nabízí MC Cipísek v Prostějově své služby rodinám s malými dětmi, takže pomalu se do centra začnou vracet bývalá cipísčata, tentokrát ale v rolí rodičů. Poslední únorový týden oslavil prostějovský Cipísek totiž už své 23. narozeniny. Za příspěvěk děkujeme 

Česká squashistka Olga Kolářová.

Příprava na mistrovství republiky v Praze? Squashistka Kolářová staví sněhuláky

Na českém žebříčku figuruje až na osmém místě, přesto patří k největším favoritkám nadcházejícího mistrovství republiky ve squashi. Olga Kolářová za svobodna Ertlová dokázala nejprestižnější domácí turnaj v minulosti už pětkrát vyhrát. Ba co více, na kurty se vrátila po každém ze tří porodů a vždy z toho byla medaile. Nyní „squashová maminka“ zvolila netradiční způsob přípravy. „Jsme s dětmi na horách. Lyžujeme, sáňkujeme a stavíme sněhuláky,“ hlásí vesele. Možná jí tento styl tréninku neposune blíže k míčku, ale rozhodně ji zocelí. „Lepší psychická příprava neexistuje. Syna jsem dneska málem přetrhla,“ směje se sympatická blondýnka.

Anatolij Gladčenko z Ukrajiny

Anatolij ze zlínské Kovárny VIVA: Je důležité sdílet informace a dostat je ven

ROZHOVOR/ Ve své vlasti je původní profesí učitel, nyní pracuje ve zlínské Kovárně VIVA jako operátor výroby. Proto, aby svou rodinu doma na Ukrajině podporoval a uživil ji. „Rusko nezápasí s 250 tisíci vojáky ukrajinské armády. Bojují s 30 milionovým lidem. Celá Ukrajina se jim postavila,“ říká třiatřicetiletý Anatolij Gladčenko z Ukrajiny.

Pomoc nabídli i lékaři bez hranic, ale ani těm situace neumožňuje bezpečně se pohybovat po ulicích Kyjeva.

Rodina s postiženou holčičkou chce do Pardubic. V Kyjevě jsou v pasti

Sedmiletá Jaroslava Žuňová z ukrajinského Kyjeva je těžce postižená. Léky, kterých potřebuje spoustu, je nyní ve válečné zóně téměř nemožné sehnat. Její rodina nestihla včas utéct, válka je překvapila. V Pardubicích na ně čeká nový domov, do Česka se však v současné situaci nemají jak dostat. Z Kyjeva, kde zuří těžké boje, je momentálně nikdo neodveze. Vlastní auto nemají.

Podle údajů Českého statistického úřadu se domy na bázi dřeva podílely na budování nových objektů v roce 2020 skoro pětinou.

Čtyřicátníci chtějí stavět ze dřeva, mladší fandí cihlám a betonu

Nebudeme si nic nalhávat. Pokud jde o volbu materiálu, ze kterého se u nás stavějí rodinné domy, vítězí pořád na plné čáře ty zděné. A nic se na tom zřejmě nezmění ani v příštích letech. Přesto roste obliba dřevostaveb a řada investorů si chce postavit dům s vědomím, že šetří přírodu.

Vnoučata Nestora Wojtecka, které spolu se svými snachami přivezl do České republiky.

Pomoc bývalým parťákům. Draci dovezli ukrajinského správce stadionu s rodinou

Dlouhé roky pomáhal brněnským Drakům s péčí o hřiště v Zamilovaném hájku, kde až do roku 2006 nastupovali. Teď na oplátku pomohli oni jemu. Nejúspěšnější český baseballový klub vyslal v pátek na polsko-ukrajinskou hranici dvě dodávky pro osmašedesátiletého správce Nestora Wojtecka a jeho rodinu, která z Ukrajiny uprchla před válkou. „Taková pomoc je naprostá samozřejmost,“ říká prezident klubu Igor Kratochvíl.

Uprchlíci z Ukrajiny našli útočiště v bytě v budově Obecního úřadu v Chodouni.

Nejdříve sirény, pak chaos, líčí Světlana. S rodinou našla útočiště v Chodouni

/FOTOGALERIE/ Třicetiletá Světlana se šestiletým synem společně s blízkými přáteli uprchli ze svých domovů v ukrajinské Dolyně, městě, které se nachází v Ivanofrankivské oblasti. V regionu, kde se nachází letiště, které bylo jedním z prvních cílů ruské armády. Zatímco ženy a děti musely město opustit, muži tam zůstali.

Tomáš Vejmola alias Tomík na cestách vzpomíná na Ukrajinu.

Tomík na cestách: Rodiny jsme přivezli do Hranic, kde se postupně ubytovávají

Ukrajinu jsem projel na kole z východu na západ. Od Charkova přes Kyjev až po městečko Stryj, kde je i tahle fotka pořízena. Bylo to v roce 2016, tedy v době, kdy na Doněcku a Luhansku už nebylo bezpečno a já tam tedy nemohl ani projet. Za reportáž z páteční cesty na Ukrajinu a krásné vzpomínky velice děkujeme Tomáši Vejmolovi alias Tomíkovi na cestách.

Ukrajinská rodina v azylovém bytě.

Traumatizovaní Ukrajinci v slzách: pomohla jim baristka z Prahy 6

/FOTOGALERIE/ Simona Keilová nemohla celou noc po ruské invazi na Ukrajinu takzvaně zabrat. Byla plná pocitů vzteku a zmaru. „Ráno jsem si byla jistá, že musíme něco udělat. Asi ještě nikdy předtím jsem neměla tak silnou potřebu pomoct, a to jsem vystudovala sociální práci,“ popsala začátek příběhu, který rychle nabral vysoké obrátky, matka dvou malých dětí a profesí baristka.

Ukrajinská rodina v azylovém bytě.

Traumatizovaní Ukrajinci v slzách: pomohla jim baristka s dvěma malými dětmi

/FOTOGALERIE/ Simona Keilová nemohla celou noc po ruské invazi na Ukrajinu takzvaně zabrat. Byla plná pocitů vzteku a zmaru. „Ráno jsem si byla jistá, že musíme něco udělat. Asi ještě nikdy předtím jsem neměla tak silnou potřebu pomoct, a to jsem vystudovala sociální práci,“ popsala začátek příběhu, který rychle nabral vysoké obrátky, matka dvou malých dětí a profesí baristka.

Teo je nesmírně roztomilý.

Psí osudy: Seznamte se s Teem, který unikl tornádu a stal se fotomodelem

V tomto seriálu vám přinášíme osudy psích duší, které nalezly lásku a pochopení až poté, co si prožily své a často nehezké. Příběhy jednotlivých pejsků pro vás zpracovala Sylva Kaplanová, která je sama patronkou některých z nich. Teo, "tornádový pes", se zázrakem vyhnul nedávné přírodní katastrofě na Moravě a přes hromadu dalších problémů našel domov.

Malý Ostap vyfotografovaný na ukrajinsko-polské hranici by nyní už měl být v Třebíči. Lidé mu chtějí pomoct.

Běžci z Třebíče hledají tátu ukrajinského chlapce Ostapa. Nabízejí pomoc

Organizátoři Třebíčského půlmaratonu hledají tátu šestiletého ukrajinského chlapce Ostapa. Ten by měl žít v Třebíči. Ostapa na ukrajinsko-polských hranicích vyfotografoval zpravodaj Filip Harzer, který jeho snímek umístil na sociální sítě. „Má za sebou nekonečné čekání v mrazu a ušel s babičkou Halinou, maminkou a sourozenci pětadvacet kilometrů pěšky až do Polska. Bez vody, čaje, pomoci. Čekal tu na něj otec Igor, který rodinu vezme do Třebíče. Pracuje tam,“ uvedl Harzer k fotografii.

Jamie Dornan a Caitriona Balfeová jako Buddyho rodiče

Obecná škola po irsku. Branaghův snímek vypráví o dětství v Belfastu

1969. To byl rok, který změnil život Kennetha Branagha. Britský herec a režisér teď o něm natočil film. Jmenuje se Belfast, stejně jako město, kde vyrůstal a které v něm zanechalo silný iniciační otisk. Netřeba se bát politického snímku, Branagh se do svého dětství vrací pohledem devítiletého kluka – tolik mu totiž bylo, když musel severoirskou metropoli s rodiči opustit.

Vyškovská firma před lety zajišťovala také opravu věžních hodin na kostele svatého Jakuba v Kutné Hoře.

Ukrajinec míří místo do práce na frontu, vyškovská firma pomůže jeho rodině

Před ohrožením válkou zamíří do Vyškova. Rodině ze západní Ukrajiny nabídli podporu a přijetí zástupci malé vyškovské firmy Elekon. „Pomáháme s dopravou, legalizací pobytu, zajištěním ubytování, stravou a nabídkou nějaké práce v naší společnosti. Jedná se o pomoc v malém měřítku, ale je to aspoň něco,“ komentoval jednatel Pavel Novák.