Nataša otevírá kabelku a z peněženky vytahuje tlustý štos bankovek s obrázkem ukrajinského osvícence Hryhorije Skovorody. Doma měla každá z nich hodnotu pěti set hřiven, tedy téměř 390 korun. Teď jsou k ničemu. „Nevěděli jsme, jestli zůstaneme, nebo kam půjdeme. Mysleli jsme, že budeme potřebovat hotovost," vysvětluje Ukrajinka, proč si před odjezdem z Kyjeva vybrala z bankomatu veškeré úspory. Teď je podle svých slov může použít jako tapetu. Nikdo jí je na české peníze nevymění.
Fotbalová Slavia učinila další objev v malé vesničce na Jesenicku s názvem Supíkovice. Po tamním odchovanci Petrovi Ševčíkovi totiž naskočili za áčko sešívaných v šestnácti letech také Adam a Miloš Pudilovi, kteří tak byli u vítězství Slavie v Konferenční lize nad rakouským LASKem Linz 4:1. Adam odehrál úvodní půli, do druhé místo něj naskočil bratr Miloš.
Fotbalová Slavia učinila další objev v malé vesničce na Jesenicku s názvem Supíkovice. Po tamním odchovanci Petrovi Ševčíkovi totiž naskočili za áčko sešívaných v šestnácti letech také Adam a Miloš Pudilovi, kteří tak byli u vítězství Slavie v Konferenční lize nad rakouským LASKem Linz 4:1. Adam odehrál úvodní půli, do druhé místo něj naskočil bratr Miloš.
Každý zápas ukrajinských tenistek na okruhu WTA budí v těchto dnech nesmírnou pozornost. Dvojnásob to platí o Dajaně Jastremské, kterou na turnajích doprovází její teprve patnáctiletá sestra – a rovněž tenistka – Ivanna. Snaží se zůstat alespoň na dálku ve spojení s rodiči, kteří zůstali doma ve válkou ničené zemi.
Nataša otevírá kabelku a z peněženky vytahuje tlustý štos bankovek s obrázkem ukrajinského osvícence Hryhorije Skovorody. Doma měla každá z nich hodnotu pěti set hřiven, tedy téměř 390 korun. Teď jsou k ničemu. "Nevěděli jsme, jestli zůstaneme, nebo kam půjdeme. Mysleli jsme, že budeme potřebovat hotovost," vysvětluje Ukrajinka, proč si před odjezdem z Kyjeva vybrala z bankomatu veškeré úspory. Teď je podle svých slov může použít jako tapetu. Nikdo jí je na české peníze nevymění.
Nataša otevírá kabelku a z peněženky vytahuje tlustý štos bankovek s obrázkem ukrajinského osvícence Hryhorije Skovorody. Doma měla každá z nich hodnotu pěti set hřiven, tedy téměř 390 korun. Teď jsou k ničemu. "Nevěděli jsme, jestli zůstaneme, nebo kam půjdeme. Mysleli jsme, že budeme potřebovat hotovost," vysvětluje Ukrajinka, proč si před odjezdem z Kyjeva vybrala z bankomatu veškeré úspory. Teď je podle svých slov může použít jako tapetu. Nikdo jí je za české peníze nevymění.
/ROZHOVOR/ Náměstek ústeckého primátora a ředitel Základní školy Stříbrnická v Ústí nad Labem na Severní Terase Michal Ševcovic popisuje těžkosti, které školám přináší příval běženců.
V prostorách jihlavského DKO vznikl Uklub, který bude útočištěm pro ženy z Ukrajiny a jejich rodiny. Hlavní vizí klubu je vytvořit prostor pro setkávání Ukrajinek s krajankami, kde si vymění zkušenosti. Vznikne tu i dětský koutek, kde se mohou setkávat i děti. Klub se poprvé otevře v pátek 11.března v 16 hodin v salonku 156 v DKO.
Nemocnice v Karlovarském kraji hlásí, že s ukrajinským a ruským personálem mohou počítat i nadále. Mužům žádné povolávací rozkazy prozatím nedorazily. Vedení nemocnic avizuje, že od počátku válečného konfliktu na Ukrajině běží na plné obrátky pomoc jejich rodinám. Mnozí ze zaměstnanců by je rádi dostali do Čech.
Světově nejhranější český skladatel všech dob napsal řadu svých slavných děl v malé obci ležící v malebné zalesněné krajině nedaleko Brd, na rozhraní středních a jižních Čech. Ve Vysoké u Příbramě dodnes stojí vila Rusalka, v níž Antonín Dvořák se svou rodinou dvacet let pobýval rok co rok od jara do podzimu.
Navždy budu vděčná, opravdu, říká rodině Zelených se slzami dojetí v očích mladá maminka Viktorie, která utekla před válkou na Ukrajině. Spolu s ní přijelo do Brtnice dalších šest žen a sedm dětí.
Válka se stala realitou každodenního života na Ukrajině. Zatímco dospělí chápou, co toto slovo znamená, pro děti je to nezřídka jen pouhý shluk hlásek. Před jejich rodiči tak stojí možná nejobtížnější úkol jejich dosavadního života: vysvětlit svým ratolestem, proč se nyní na Ukrajině schovávají ve sklepě, nebo proč museli opustit rodný dům i zbytek rodiny. Spolehnout se při tom mohou jen na vlastní úsudek…
Mnozí z vás přispěli na sbírku Srdce dětem. Na podporu vážně nemocných dětí organizace Život dětem získala 43 milióny korun. Jedním z dětí, kterým pomáhá, je také tříletá Bertička z Pyšel. Ta ze sbírky obdržela celkem 60 000 korun, díky kterým může rodina uhradit tolik potřebné rehabilitace. Péče o nemocnou holčičku trpící kombinovaným postižením je pro rodinu náročná po psychické, fyzické i finanční stránce. Měsíční náklady vychází přibližně na 15 000 korun. Zástupci společnosti šek rodině postižené holčičky předali osobně.
Pět ukrajinských dětí, jejichž rodiny uprchly před válkou, může pokračovat ve školní docházce. Obec Kluky ve spolupráci s místní malotřídní školou pro ně připravila třídu a našla dokonce také ukrajinskou učitelku. „Už tři roky navštěvují naši školu tři ukrajinské děti, které s rodinami žijí v Klukách a okolí. Minulý týden se na nás obrátili jejich rodiče se žádostí o pomoc,“ nastínila starostka Kluk Jana Hrdinová.
/FOTO, VIDEO/ Co kámen, to jeden lidský příběh se smutným koncem. Polička má svoje první Kameny zmizelých. Devět symbolických zlatých kamenů v Riegrově ulici u náměstí připomíná oběti holocaustu.
Zaměstnanci Města Holýšov od pondělí 7. března shromažďovali věci do domácnosti pro uprchlíky z Ukrajiny. Lidé mohli nosit v pondělí a ve středu od 14 do 16 hodin lůžkoviny, trvanlivé potraviny, hygienické potřeby, čisticí prostředky, léky a další potřebné věci. Sběrné místo bylo v přízemí vysoké budovy naproti holýšovské radnici. V témže domě najde brzy útočiště několik ukrajinských rodin.
Smutné lidské pohledy v kilometrových kolonách u hranic, řady opuštěných dětských kočárků, ale i dramatické chvíle přímo na Ukrajině. Reportér CNN Prima News Patrik Kaizr popsal Deníku deset dní ve válkou zkoušeném regionu. Poprvé v životě zažil velmi nepříjemnou zkušenost s fake news. Někdo je nahlásil jako ruské špiony a auto štábu dvakrát zadrželi příslušníci ukrajinské armády a policie. „Nebylo to příjemné. Vyzbrojení samopaly a pistolemi nás tahali z auta. Druhá prohlídka trvala skoro dvě hodiny. Nakonec si potvrdili, že nejsme špioni, ale novináři. Na konci se dokonce usmáli,“ říká Kaizr.
Několik desítek uprchlíků z Ukrajiny přijelo do Liberce i díky hokejovému klubu Bílí Tygři Liberec. Klub ve spolupráci s Nadací Syner přivezl do města pod Ještědem už několik desítek uprchlíků. Uskutečnit cestu jim pomohl i dopravce BusLine, který v regionu zajišťuje některé meziměstské spoje.
Ve středu v pět hodin ráno se narodila v trutnovské porodnici holčička Eva, jejíž rodiče mají za sebou dramatický útěk z válkou zasažené Ukrajiny. Plně donošené děvčátko váží 3300 gramů a měří 49 centimetrů. Nový domov má rodina Žacléři.
S přílivem uprchlíků z válkou zasažené Ukrajiny se v posledním týdnu snaží vyrovnat celá Evropa. V ani ne tisícovém Miletíně se k problému postavili čelem a jsou připraveni ubytovat a postarat se minimálně o dvacet lidí z Ukrajiny. Už nyní našla v zrekonstruované miletínské sokolovně azyl tříčlenná rodina z jihozápadu Ukrajiny. "Mohou tu zůstat, jak dlouho bude třeba. Musíme pomoct," říká starosta rodiště K. J. Erbena Miroslav Nosek.
Na krajském asistenčním centru pro uprchlíky v Pardubicích je celý den rušno. Ukrajinci, kteří přišli z válkou sužované země, si zde zařizují víza, ubytování a případně i žádost o práci. Počet lidí, kteří tudy projdou, má vzrůstající tendenci. První den zde bylo něco přes sto lidí, v pondělí už jich bylo 775 a číslo bude nejspíše stoupat.
/FOTOGALERIE/ Bezstarostné, krásné dětství. To se vybaví jako první devětatřicetileté Julii Jezerské, když se bavíme o Kyjevě. Městě, kde v roce 1982 spatřila světlo světa a žila tam až do svých patnácti let.
/FOTOGALERIE/ Bezstarostné, krásné dětství. To se vybaví jako první devětatřicetileté Julii Jezerské, když se bavíme o Kyjevě. Městě, kde v roce 1982 spatřila světlo světa a žila tam až do svých patnácti let.
"Putinovská agrese na Ukrajině se mnou cloumá. Prožívám to velmi osobně. Možná i proto, že podobnými hrůzami bratrovražedné války si prošel před více než 70 lety můj táta, moji prarodiče a celá naše řecká rodina. Jako by se mi to teď ozývalo někde v genech," říká Jannis Samaras, majitel a šéf nápojového impéria Kofola.
Na Litvínovsku našlo útočiště již několik rodin z válkou zasažené Ukrajiny. Do první třídy v Základní škole v Litvínově - Hamru, která je spádová pro cizince, nastoupila první žačka, její bratr do gymnázia.
/FOTO/ Penězi a novými pracovními místy nyní podporuje mladý brněnský podnikatel Jan Kočař ženy prchající z války na Ukrajině. Pomáhá jim se začleněním se do společnosti, aby u nás mohly začít co nejdříve samostatně fungovat. V současné době žije s jeho rodinou ve Vranově na Brněnsku, kde působí čtyři roky jako dobrovolný hasič.
Pouze v pyžamu přijely děti jedné z ukrajinských rodin do Vyškova po útěku před válkou. „Vyrazily skutečně pouze s tím, co měly na sobě, aby neztrácely ani chvíli. Je to extrémní případ, ale u každé rodiny zajišťujeme základní životní potřeby dle jejich situace. Organizuji především jejich ubytování a stravování, sociální pomoc a vzdělávání. Se zajištěním potravin pomáhá potravinová banka, s oblečením pak sociální šatník, malým dětem sháníme sunar, pleny a vhodnou výživu. Prostřednictvím charity získáváme také hygienické potřeby,“ přiblížila vyškovská místostarostka Karin Šulcová. Město teď bude dětem uprchlíků pomáhat se vzděláváním a jejich rodičům zároveň hledat práci.
"Putinovská agrese na Ukrajině se mnou cloumá. Prožívám to velmi osobně. Možná i proto, že podobnými hrůzami bratrovražedné války si prošel před více než 70 lety můj táta, moji prarodiče a celá naše řecká rodina. Jako by se mi to teď ozývalo někde v genech," říká Jannis Samaras, majitel a šéf nápojového impéria Kofola.
Navždy budu vděčná, opravdu, říká rodině Zelených se slzami dojetí v očích mladá maminka Viktorie, která utekla před válkou na Ukrajině. Spolu s ní přijelo do Brtnice dalších šest žen a sedm dětí.
Ukrajinské ministerstvo vnitra zřídilo horkou linku nazvanou „Vraťte se z Ukrajiny živí“, na niž se rodiny bojujících vojáků snaží zjistit podrobnosti o tom, co se s jejich příbuznými ve válce právě děje. Hlasy na druhém konci drátu se však nedotazují po ukrajinských vojácích - matky, manželky, sestry chtějí informace o svých blízkých, tedy bojujících Rusech. Ukrajinská vláda považuje tuto iniciativu za humanitární projekt i propagandistický nástroj.
Skupina, do které patřila i paní Alexandra Šerá Sekaninová je v přímém spojení jak s národní studentskou reprezentací, tak i přímo s ukrajinskou armádou. První čtvrtek v březnu se vydali s materiální pomocí na hranice Ukrajiny. Cestou zpět odvezli několik lidí z hranic do České republiky. Jejich cesta do pekla vedla trasou Lysice - Brno - Ostrava až k hraničnímu přechodu Przemysl - Medyka. Děkujeme paní Šeré Sekaninové za dnešní příspěvek.
Západočeská univerzita v Plzni (ZČU) podpoří své ukrajinské studenty mimořádným stipendiem 15 tisíc korun. Těm, kdo se v důsledku válečného konfliktu dostali do tíživé finanční situace, je připravena také prominout kolejné. Zaznělo to na setkání zástupců vedení univerzity s ukrajinskými studenty.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Muž chtěl jet přes Lvov do Kyjeva za svou rodinou, místo toho ale byl okraden. Lupič ho napadl s nožem v ruce a vzal mu koruny i dolary v celkové výši několika tisíc korun.
Záchrana, která začala v Nizozemí, plán na ni vznikl v Třebíči a vyvrcholila na slovensko-ukrajinském pomezí. Tak lze popsat minulý týden třebíčského hudebníka Václava „Venci“ Bartoše, podnikatele Petra Škarabely a holandského malíře žijícího v Příštpu u Třebíče Walthera Smeitink-Mühlbachera.
Svatba fotbalové ikony a dlouholetého kapitána mužstva, to je zkrátka událost, která se nezapomenutelně vryje do paměti hráčů i fanoušků. V loňském roce si svatebních radovánek užívali hráči a fanoušci FK Protivín, když si kapitán týmu a srdcař protivínského fotbalu Jaromír Vorel bral svou vyvolenou Petru.
Svatba fotbalové ikony a dlouholetého kapitána mužstva, to je zkrátka událost, která se nezapomenutelně vryje do paměti hráčů i fanoušků. V loňském roce si svatebních radovánek užívali hráči a fanoušci FK Protivín, když si kapitán týmu a srdcař protivínského fotbalu Jaromír Vorel bral svou vyvolenou Petru.
Svatba fotbalové ikony a dlouholetého kapitána mužstva, to je zkrátka událost, která se nezapomenutelně vryje do paměti hráčů i fanoušků. V loňském roce si svatebních radovánek užívali hráči a fanoušci FK Protivín, když si kapitán týmu a srdcař protivínského fotbalu Jaromír Vorel bral svou vyvolenou Petru.
Svatba fotbalové ikony a dlouholetého kapitána mužstva, to je zkrátka událost, která se nezapomenutelně vryje do paměti hráčů i fanoušků. V loňském roce si svatebních radovánek užívali hráči a fanoušci FK Protivín, když si kapitán týmu a srdcař protivínského fotbalu Jaromír Vorel bral svou vyvolenou Petru.
Svatba fotbalové ikony a dlouholetého kapitána mužstva, to je zkrátka událost, která se nezapomenutelně vryje do paměti hráčů i fanoušků. V loňském roce si svatebních radovánek užívali hráči a fanoušci FK Protivín, když si kapitán týmu a srdcař protivínského fotbalu Jaromír Vorel bral svou vyvolenou Petru.
Svatba fotbalové ikony a dlouholetého kapitána mužstva, to je zkrátka událost, která se nezapomenutelně vryje do paměti hráčů i fanoušků. V loňském roce si svatebních radovánek užívali hráči a fanoušci FK Protivín, když si kapitán týmu a srdcař protivínského fotbalu Jaromír Vorel bral svou vyvolenou Petru.
Svatba fotbalové ikony a dlouholetého kapitána mužstva, to je zkrátka událost, která se nezapomenutelně vryje do paměti hráčů i fanoušků. V loňském roce si svatebních radovánek užívali hráči a fanoušci FK Protivín, když si kapitán týmu a srdcař protivínského fotbalu Jaromír Vorel bral svou vyvolenou Petru.
Svatba fotbalové ikony a dlouholetého kapitána mužstva, to je zkrátka událost, která se nezapomenutelně vryje do paměti hráčů i fanoušků. V loňském roce si svatebních radovánek užívali hráči a fanoušci FK Protivín, když si kapitán týmu a srdcař protivínského fotbalu Jaromír Vorel bral svou vyvolenou Petru.
/FOTO/ Téměř třicet tisíc korun se podařilo vybrat v rámci Koncertu pro Ukrajinu, který se konal v neděli v Humpolci. Kostel svatého Mikuláše navštívilo hodně lidí a byli štědří. Za varhany usedli umělci z Vysočiny a také Ukrajinka Tetiana Tishchenko, která Deníku prozradila svůj pohled na události ve vlasti.
/FOTO/ Dva hotely a penzion provozuje ve Vyškově podnikatel Michal Dědek. Také jeho šokovala ruské invaze na Ukrajinu, již v prvních dnech ale myslel především na utrpení obyčejných lidí, pro které dal k dispozici bezplatné ubytování.
Zlaté kolečko sýra o průměru pár centimetrů výrazné chuti i aromatu. Tvarůžky jsou symbol města Loštice a zdejší „tvarůžková scéna“ zažívá v posledních letech velký boom. U jejího zrodu stála před dvanácti lety Tvarůžková cukrárna rodiny Poštulkových. „Snažili jsme se dát tvarůžkům další rozměr,“ říká Zdeňka Poštulková.
/FOTO, VIDEO/ Unaveně vypadají starší žena s chlapcem v pondělí po poledni v pavilonu B na brněnském výstavišti. Mají za sebou náročnou cestu z Ukrajiny, kde už téměř dva týdny pokračují boje s ruskou armádou. Zároveň je ale na dvojici také vidět úleva, že jsou konečně v bezpečí. Rodina právě dokončuje vyřizování u posledního stanoviště v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině.
Napínavý výjezd se šťastným koncem zažila dvojice policistů z obvodního oddělení v Sobotce. Krátce po poledni přijeli na volání rodiny šestapadesátiletého muže, který před jejich zraky znenadání zkolaboval.