Kreativ

ŠTÍTEK: rostliny

V části Krkonoš platí omezení vstupu kvůli sběračům borůvek

Vrchlabí - V Krkonoších dnes kvůli ochraně přírody před nájezdy sběračů borůvek začal platit zákaz vstupu do některých částí hor. Omezení vyhlášené správou KRNAP se týká asi 15 procent rozlohy parku a potrvá do 15. října. Opatření se nedotkne běžných návštěvníků hor, kteří budou moci po turistických cestách a cyklotrasách procházet či projíždět bez omezení.

Na obnovu rybníků ve středních Čechách půjde více peněz

Praha - Na obnovu rybníků ve středních Čechách zřejmě půjde více peněz. Důvodem je ochrana přírody, ale i ochrana krajiny před následky povodní, které zanedbané rybníky mohou zhoršit. O dotacích na úpravy rybníků a malých vodních toků budou 27. července rozhodovat středočeští zastupitelé. Loni dotace činily necelých osm milionů korun.

Bolševníkům, křídlatkám a netýkavkám se už krátí čas

Karlovarský kraj - Letos na jaře započal poslední rok plánované celoplošné likvidace bolševníku, křídlatek a netýkavky žláznaté. Projekt funguje od srpna roku 2013. Karlovarský kraj je těmito rostlinami zamořen nejvíc v celé zemi, a proto není divu, že se ve velkém usiluje o jejich likvidaci.

Comeback Plumlova? Turisté se vracejí a boj za čistou přehradu pokračuje

Olomoucký kraj – Kolem žádné jiné vodní plochy v Olomouckém kraji nebylo tolik problémů a debat jako kolem Plumlovské přehrady. Vyhledávaná oblast rekreace utrpěla hlavně kvůli sinicím, kterým lidé odpadními stokami posílali dostatek živin, takže organismy úspěšně kolonizovaly nádrž. Po letech, kdy byla přehrada kvůli očistě bez vody, však místní hlásí, že zájem rekreantů opět roste. Vypadá to, že Plumlov nabírá druhý dech.

V Krkonoších opět bojují proti sběračům borůvek

Královéhradecko, Vrchlabí - Správa Krkonošského národního parku od pondělí 20. července omezí kvůli sběračům borůvek vstup do některých oblastí parku. Omezení bude platit do 15. října a bude se týkat asi 15 procent rozlohy rezervace.

U Pravčické padlo na 85 tisíc netýkavek, mohly ohrozit okolí

Hřensko – Možná jednu z posledních ran zasadila Správa Národního parku České Švýcarsko netýkavce malokvěté 
v okolí Pravčické brány. Její zaměstnanci zde totiž vytrhali desítky tisíc rostlin tohoto nepůvodního druhu, který svou agresivitou ohrožuje původní rostliny České Švýcarska.

Alergici, pozor! Voda v kašnách může být chemicky upravena

Mělnicko - Kašny, fontány a další malá vodní díla ve městech na Mělnicku lákají v parných letních dnech kolemjdoucí ke svlažení. Všem je sice jasné, že voda v nich není pitná, nepočítají ale s tím, že může být chemicky upravená. Mělnická radnice varovala už na začátku léta, že by voda ve veřejných kašnách mohla citlivým lidem nebo zvířatům způsobit alergickou reakci.

V Krkonoších opět bojují proti sběračům borůvek

Královéhradecko, Vrchlabí - Správa Krkonošského národního parku od pondělí 20. července omezí kvůli sběračům borůvek vstup do některých oblastí parku. Omezení bude platit do 15. října a bude se týkat asi 15 procent rozlohy rezervace.

Ječmeny mají pod střechou. Po neděli vjedou do řepek

Pavlíkov – „Ozimý ječmen máme pod střechou, v pátek jsme dosekali jetel inkarnát. Teď čekáme na ozimé řepky. Počítám, že s nimi začneme v příštím týdnu," informoval o sklizni František Zralý, předseda Zemědělského družstva Lašovice.

Voda na koupalištích je dobrá

Ústecký kraj – Kvalita vody v přírodních koupalištích v Ústeckém kraji je většinou dobrá. S problémy musejí návštěvníci počítat jen ve Varvažově na Ústecku, kde se vyskytují v menším množství i sinice.

Hygienici opět kontrolovali kvalitu vody na přírodních koupalištích

Ústecký kraj - Kvalita vody v přírodních koupalištích v Ústeckém kraji je většinou dobrá. S problémy musejí návštěvníci počítat jen ve Varvažově na Ústecku, kde se vyskytují v menším množství i sinice. Vyplývá to ze zveřejněných výsledků měření hygieniků. Letos sledují kvalitu vody na 17 místech v kraji.

Alergici, pozor! Voda v kašnách může být chemicky upravena

Mělnicko – Kašny, fontány a další malá vodní díla ve městech na Mělnicku lákají v parných letních dnech kolemjdoucí ke svlažení. Všem je sice jasné, že voda v nich není pitná, nepočítají ale s tím, že může být chemicky upravená.

Výrobce pervitinu sledovali slánští kriminalisté čtvrt roku

Kladensko – Tři měsíce sledovali slánští kriminalisté šestatřicetiletého muže, kterého podezřívali z výroby a distribuce drog. V úterý konečně spadla klec a zásahová jednotka výtečníka zadržela v jedné obci na Kladensku. Ze strategických důvodů policisté nechtějí uvádět přesné místo.

Comeback Plumlova? Turisté se vracejí a boj za čistou přehradu pokračuje

Plumlov – Kolem žádné jiné vodní plochy v Olomouckém kraji nebylo tolik problémů a debat jako kolem Plumlovské přehrady. Vyhledávaná oblast rekreace utrpěla hlavně kvůli sinicím, kterým lidé odpadními stokami posílali dostatek živin, takže organismy úspěšně kolonizovaly nádrž. Po letech, kdy byla přehrada kvůli očistě bez vody, však místní hlásí, že zájem rekreantů opět roste. Vypadá to, že Plumlov nabírá druhý dech.

V Krkonoších opět bojují proti sběračům borůvek

Vrchlabí - Správa Krkonošského národního parku od pondělí 20. července omezí kvůli sběračům borůvek vstup do některých oblastí parku. Omezení bude platit do 15. října a bude se týkat asi 15 procent rozlohy rezervace.

Kvalita vody na koupalištích je dobrá

Ústí nad Labem  - Kvalita vody v přírodních koupalištích v Ústeckém kraji je většinou dobrá. S problémy musejí návštěvníci počítat jen ve Varvažově na Ústecku, kde se vyskytují v menším množství i sinice. Vyplývá to ze zveřejněných výsledků měření hygieniků. Letos sledují kvalitu vody na 17 místech v kraji.Zatopená jáma ve Varvažově je letos prvním místem v kraji, kde se podle posledních výsledků vyskytují sinice. Kromě nich hygienici upozorňují i na zvýšený výskyt chlorofylu, tedy zeleně z rostlin a řas. Zatím ji hygienici jako nevhodnou ke koupání nehodnotí. Snížená průhlednost vody je už od začátku sezony v jezeru Chmelař na Litoměřicku. V místě je to ale obvyklý jev, který neohrožuje zdraví. Na ostatních plochách je voda kvalitní.

Hracholusky: koupání stále dobré

Plzeň – Hracholusky, největší přehradní nádrž Plzeňského kraje, si i přes vysoké teploty a nízké srážky udržuje kvalitu vody vhodnou ke koupání.

Rady do zahrady: Seriál o podnožích

Třešňová podnož Pi-KU 1 má v porovnání s ptáčnicí slabší růst stromů o 20 až 40%. Není vhodná do těžkých půd. Stromy na této podnoži mají vysoké úrody a dobrou velikost plodů. Dobře kotví v půdě. Podporuje vodorovné nasazení větví. Množí se velmi dobře bylinnými řízky. Je vhodná i pro višně.

Krkonošský národní park omezí vstup kvůli sběračům borůvek

Vrchlabí - Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) od pondělí 20. července omezí kvůli sběračům borůvek vstup do některých oblastí parku. Omezení bude platit do 15. října a bude se týkat asi 15 procent celkové rozlohy rezervace. Opatření se nedotkne běžných návštěvníků hor, kteří budou moci po turistických cestách a cyklotrasách procházet či projíždět bez omezení, dnes to řekl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Červenec na zahradě: Období slunce, deště a velkých květů

Vrcholné léto je spojeno s tímto měsícem, průměrná teplota v teplých oblastech dosahuje 18°C, ve 400 metrech nad mořem se teplota pohybuje asi na úrovni 16,5°C. Teplota půdy se v tomto měsíci zvyšuje a přesahuje 20°C. Červenec má nejvyšší dešťové, spíše přívalové srážky od 75 do 120 mm vodního sloupce, to znamená, že na každý čtvereční metr spadne 75 až 120 litrů vody. I když na konci července bude den o hodinu kratší, užijeme si slunce až 15% z celoročního svitu, tedy nejvíce z celého roku přibližně asi 270 hodin.

Žně na Hodonínsku začínají. Výnosy budou letos nižší

Hodonínsko – Po rekordním roce 2014 nastanou asi hubenější časy. Žně pšenice začínají a nic nenasvědčuje tomu, že by výnosy mohly dosáhnout čísel z minulé úrody. Ozimý ječmen je již z velké části z pole pryč a výnos je nižší než loni. „K pondělí byl sklizený z devadesáti procent. To znamená, že z 429 hektarů nám zbývá sklidit třiasedmdesát hektarů. Výnos je 4,6 tuny na hektar," informovala ředitelka Okresní agrární komory Hodonín Milada Zimáková.

Mezi evropsky významné lokality se může dostat Ždánický les. Na druhý pokus

Vyškovsko – Před několika lety zažili ekologové z brněnského pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny jedno zklamání. Tehdy jejich návrh na zařazení Ždánického lesa mezi evropsky významné lokality, k němuž agenturu vyzvala Evropská komise, neprošel připomínkovým řízením a na seznam zvaný Natura 2000 se nedostal. Teď přichází druhý pokus. Ministerstvo životního prostředí záměr posvětilo a ten jde opět k připomínkám. To samé se týká ještě jedné další lokality v okrese, a to Volkram na sever od Němčan.

Počasí jako na houpačce: zemědělce trápí nejvíce sucho

Kutnohorsko - Prudké výkyvy počasí byly charakteristické zejména pro posledních pár dnů a zemědělcům nadělaly hodně vrásek. Nedostatek vláhy, vedra, ale i extrémní výkyvy teplot rozhodně úrodě nepomáhají. Co zemědělce trápí především, je extrémní sucho.

Žně na Hodonínsku začínají. Výnosy budou letos nižší

Hodonínsko – Po rekordním roce 2014 nastanou asi hubenější časy. Žně pšenice začínají a nic nenasvědčuje tomu, že by výnosy mohly dosáhnout čísel z minulé úrody. Ozimý ječmen je již z velké části z pole pryč a výnos je nižší než loni. „K pondělí byl sklizený z devadesáti procent. To znamená, že z 429 hektarů nám zbývá sklidit třiasedmdesát hektarů. Výnos je 4,6 tuny na hektar," informovala ředitelka Okresní agrární komory Hodonín Milada Zimáková.

Rozkvetlá zahrada vlašimské paraZOO přilákala návštěvníky k prohlídce

Vlašim – Rozkvetlá paraZOO. Tak se jmenoval včerejší program v návštěvnické části záchranné stanice pro zvířata ve Vlašimi. Do, v červenci znovuotevřené stanice, přicházeli malí i velcí nejen za zvířaty, ale také květenou. Při čtyřech komentovaných prohlídkách zahradník vlašimské paraZOO Josef Žížala seznamoval příchozí se zahradní flórou a upozorňoval na její zvláštnosti.

Sázava se velké vody nebude v budoucnu už muset obávat

Sázava - Až do roku 2006 se protipovodňová prevence a především protipovodňová opatření Sázavy na Benešovsku nijak netýkala. Před devíti lety se ale všechno změnilo. Přišla velká povodeň a v místech, kde stejnojmenná řeka dosahovala běžně sedmdesáticentimetrové hloubky, vystoupala její hladina do bezmála pětimetrové výšky.

Ve středních Čechách přibudou další chráněná území

Praha - Ve středních Čechách se připravuje vyhlášení nových chráněných území. Jedná se o Strání u Kochánek na Mladoboleslavsku, kde se vyskytuje ohrožená dřevina jalovec obecný, a Ostrov u Jedomělic na Kladensku, kde zase roste ohrožený střevíčník pantoflíček. Ve zmíněných oblastech bude zřejmě do konce roku vyhlášena takzvaná evropsky významná lokalita (EVL), kterých je v kraji zhruba 170. Řekla to Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky.

Rady do zahrady: Seriál o podnožích

Třešňová podnož Pi-KU 1 má v porovnání s ptáčnicí slabší růst stromů o 20 až 40%. Není vhodná do těžkých půd. Stromy na této podnoži mají vysoké úrody a dobrou velikost plodů. Dobře kotví v půdě. Podporuje vodorovné nasazení větví. Množí se velmi dobře bylinnými řízky. Je vhodná i pro višně.

Pod Kumburkem rozkvetly fuchsie lidem pro radost

Královéhradecko - Na zahradě manželů Suchardových v Újezdci na Jičínsku rozkvetly fuchsie, vznešené, dekorativní a také velmi vděčné rostliny, které můžeme pěstovat jak v záhonech, tak i v květináčích a truhlících.

Pod Kumburkem rozkvetly fuchsie lidem pro radost

Újezdec - Na zahradě manželů Suchardových v Újezdci u Syřenova na Semilsku rozkvetly fuchsie, vznešené, dekorativní a vděčné rostliny, které můžeme pěstovat jak na záhonech, tak v květináčích a truhlících.

V lesní školce se děti učí smysluplně a prožitkově

Letohrad – Se zakladatelkou Lesního klubu Strom života v Letohradu Veronikou Peteráčovou jsme hovořili o účasti v Burze filantropie, která podporuje neziskové projekty, ale i o tom, co všechno dětem pohyb a výuka v přírodě přináší.