Na jeho magické schopnosti už dnes nevěříme, i když léčebný potenciál vřes rozhodně má. Vřes obecný je ale především krásná trvalka, vhodná na zahradu i do truhlíků. Jemné bílé, růžové a fialové květy tohoto keříku dokáží rozzářit barvami i nevlídné podzimní dny. Paletu barev doplňují odrůdy s listy ve zlatožlutých odstínech. A jak je to se zářivě červeným, oranžovým, limetkově zeleným, žlutým nebo modrým vřesem, na který můžete narazit v obchodech? Zklameme vás, o dílo přírody nejde.
Když kvete agáve, je to vždy velká událost. Stane se tak jen jednou po dlouhých letech pěstování. Teplice se tedy mají čím chlubit. Velikost jednoho listu agáve dosahuje délky 77 cm a šířky 16 cm. Celá rostlina má rozměry 130 cm na výšku a téměř 200 cm na šířku. Takového obra mají ve skleníku v teplické botanické zahradě. Obří rostlina teď pro botaniky i veřejnost připravuje překvapení. Pokvete. "Máme se radovat nebo truchlit? S kvetením agáve přichází nový život, ale zároveň konec mateřské rostliny. Všechny agáve jsou tzv. monokarpické a vykvétají jednou za život a následně umírají," říká ředitel botanického areálu Petr Šíla.
Chtěli byste si zpříjemnit pracovní týden a užít si nějakou zajímavou akci? Rozhodně je z čeho vybírat. Podívejte se do našich tipů na vybrané události, které se od pondělí do pátku v Praze konají. V první části najdete tipy na jednotlivé dny a ve druhé dlouhodobější vícedenní akce.
/FOTO, VIDEO/ Druhý listopadový víkend se Liberec proměnil v ráj pro milovníky zeleně. Do Home Credit arény, která hostila Festival rostlin, dorazily stovky návštěvníků, kteří zatoužili po pokojových rostlinách. A většina z nich neodcházela s prázdnou.
Pokud by někdo v České republice provedl průzkum, jaké rostliny jsou nejpoužívanější pro výsadbu živých plotů, velmi pravděpodobně by zvítězila túje. Je to pochopitelné. Túje rychle roste, neopadává a díky své hustotě zaručuje majitelům soukromí. Má ovšem i některé negativní vlastností a mnohým zahradám může uškodit. Proto její popularita postupně klesá. Existuje však řada jiných dřevin, z nichž lze vytvořit živé ploty tak, aby vypadaly krásně a jejich údržba nebyla náročná.
Modrá je dobrá, ale v liberecké víceúčelové hale hraje druhý listopadový víkend prim zelená barva. Home Credit aréna totiž hostí Festival rostlin, který vzbudil u Liberečanů velký zájem a hned po otevření sem mířily davy roztoužených zákazníků, kteří zatoužili po pokojových rostlinách.
Ceny Adapterra Awards pro Prahu znají svého vítěze. Porotci vybírali z celkem dvacítky finalistů, z prvenství se ale nakonec může radovat budova České zemědělské univerzity (ČZU), jejíž fasáda je pokrytá tisícovkami rostlin.
Česnek je nenápadným hrdinou zahrady. Jeho pěstování přináší skvělý výnos s minimem úsilí, takže se na něj mnoho zahrádkářů každoročně těší. Stejně jako Ivan Haška ze Pstruží. Vášnivý zahrádkář se podělil o několik rad, jak česnek správně zasadit, abyste měli parádní úrodu a česnek vám vydržel až do další sklizně.
/FOTO/ Užít si čas se spolužáky mimo třídu a školní lavice, vzájemně se poznat se studenty z jiných tříd, podílet se na zkrášlování areálu školy, vyzkoušet si různé zahradnické i řemeslnické činnosti, pracovat v týmu, strávit den venku nebo vyměnit klasickou svačinu za špekáček opečený na ohni. To je jen malý zlomek aktivit, které začátkem listopadu přinesl Zahradní den na Gymnáziu a obchodní akademii Bučovice.
V Pardubicích se parkuje zase o něco lépe. Společnost PSN po zahájení zkušebního režimu ve čtvrtek dokončila a oficiálně zkolaudovala Parkovací dům Grand v centru města. Nová budova nabízí celkem 269 stání. Deník zjistil, jaké jsou ceny a proč stavebníci udělali tak ostré nájezdové zatáčky.
Dát si do vázy zelí nebo vysadit do podzimního truhlíku kapustu, to zní opravdu divně. Existuje však speciální druh zvaný okrasné zelí či okrasná kapusta. Může se pochlubit zajímavě tvarovanými listy, které připomínají velké květy, a především nápadným a velmi efektním zbarvením. Vypadá dobře ve váze, v truhlíku i na záhonech. Jeho čas přichází na podzim a v zimě, kdy se květinám ve venkovním prostředí už nedaří. Právě okrasné zelí vaši zahradu či terasu vrátí svou barevností opět do hry.
Při správné péči vydrží orchidej kvést přibližně dva měsíce, a to zhruba třikrát ročně. Pokud jí však připravíte správnou zálivku, obdaří vás záplavou květů a její listy výrazně posílí. Zkrátka celkově podpoříte zdravý růst rostliny i její kořenový systém. A to vše dokáže elixír z obyčejných cibulových slupek, který orchidejím připraví vydatnou výživu. Nestojí téměř nic a doma ho vyrobíte raz dva.
Nové keře doplní prostor pod ovocnými stromy. Keře budou vysázeny podél zhruba půl kilometrové cesty a pomohou vytvořit odpočinkovou a relaxační zónu v obci Helvíkovice. Nadace ČEZ na nákup rostlin přispěla částkou 35 000 korun v grantovém řízení Stromy.
Smutný pohled. Oblíbenou jahodovou plantáž mezi obcemi Skrbeň a Horka nad Moravou na Olomoucku postihla zkáza. Pole s mladými jahodníky, které měly v nejbližších letech přinést pěstitelům bohatou úrodu, proměnila zářijová povodeň v jedno obří jezero.
Dne 30. října se sešly členky spolku SONS Bruntál v prostorách Gardenpolisu Bruntál k další klubové činnosti. Bylo pro ně připravená aktivita s květinami, a tou byla výroba kokedam.
Velký rozruch vzbudil příspěvek bývalé zastupitelky Moravskoslezského kraje Zuzany Klusové. Na sociální síti X uvedla, že projekty Eden Silesia v Karviné i průmyslový park Podolupark zkrachovaly a Karviná tak přijde o miliardy z EU.
Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů.
Čistec vlnatý je suchomilná trvalka, která pochází z Kavkazu. Kvůli typickým stříbřitě zeleným plstnatým listům se této rostlině často přezdívá zaječí uši. Svým tvarem totiž lístky čistce zaječí uši skutečně připomínají. Na dotek jsou navíc heboučké, přesně jako srst zajíce.
/FOTOGALERIE/ Přes čtyřicet tisíc rostlin pokrývá plochu šesti set devadesáti metrů čtverečních, přičemž celá fasáda dosahuje výšky osmnácti metrů a délky sto třiceti metrů. O vytvoření největší zelené fasády svého druhu ve střední Evropě se postarala slavkovská firma LIKO-S. Novinka vznikla na přístavbě bratislavského obchodního centra Aupark, jejíž otevření je v plánu už na čtvrtek.
Na mimořádný zážitek se opět mohou těšit milovníci orchidejí. V Olomouci jsou teď k vidění úžasné tropické rostliny včetně unikátních opičích orchidejí. Křehké květy připomínají tváře a hlavičky malých opiček a budí zaslouženou pozornost.
Zimování exotických rostlin, jako jsou palmy a datlovníky, představuje v českých podmínkách výzvu. Josef Kirinovič z Lipnice v Plzeňském kraji se proto rozhodl pro vlastní výrobu mobilních, polykarbonátových skleníků. Pomáhají mu udržet milované rostliny během chladných měsíců v bezpečí a při plném zdraví.
Muškáty nebo také pelargonie patří stále k našim nejoblíbenějším truhlíkovým květinám. Záplavou svých barevných květů zdobí balkony a parapety oken od května až do konce října. I když můžete muškáty na zimu vyhodit a koupit si na jaře nové, byla by to opravdu škoda. Zazimovat je totiž není nijak těžké a za trochu péče se vám muškáty na jaře odmění krásnými květy. Vy navíc ušetříte za nákup nových rostlin.
Virová onemocnění bohužel patří k podzimu stejně jako padající listí. A pro boj s viry všichni potřebujeme podpořit imunitu. K tomu se výborně hodí bylinka echinacea, neboli třapatka nachová. Na co všechno je ještě dobrá echinacea, jaké má účinky, co se sbírá z echinacey a jak ji užívat, nám vysvětlila zkušená bylinkářka Karolína Josková.
Aksamitníky neboli afrikány jsou krásné pestré květiny, které se hodí na záhony i do truhlíků. Někdo je zbožňuje, někdo je kvůli jejich zvláštní a ne úplně příjemné vůni nesnáší. Afrikány však nejsou jen ozdobou záhonů, ale také velkými pomocníky zahradníků. Umějí totiž rázně odpudit škůdce jako třeba mšice i komáry. A opylovače naopak přitahují.
Kandík americký je trvalka, která u nás není příliš známá. A je to škoda. Má totiž zajímavě skvrnité listy, nádherné žluté květy a co je pro zahrádkáře hlavní, odpuzuje nevítané hosty. Krtci i hlodavci se téhle květince raději vyhnou obloukem. Pokud to chcete zkusit, máte ještě šanci. Kandík lze zasadit i na začátku října; pokud jsou jako teď teploty stále příznivé a půda není příliš suchá, aby cibulky měly dostatek času před příchodem zimy zakořenit.
Kokedama je forma japonského umění a způsob pěstování rostlin. Vyrobit si kokedamu a pěstovat vlhkomilné květiny v kulatém balu zeminy obaleném mechem a provázkem, není nijak náročné. S tvořením kokedamy, kterou si pak pověsíte třeba v koupelně nebo nad kuchyňský stůl, mohou pomáhat i děti.
Znáte pískavici? Jednoletá bylina, které se říká také řecké seno, se trochu podobá jeteli. Už ve starověkém Egyptě ji využívali k usnadnění porodu. Dodnes se pro své zdravotní účinky uplatňuje nejen v lidovém léčitelství, ale i ve farmacii. Používá se sušené semeno. Řecké seno snižuje hladinu cholesterolu a krevního cukru, zklidní žaludeční křeče i kašel, zmírňuje nadýmání a pomáhá při průjmu. Umí toho ale ještě mnohem víc.
Unikátní Fotografický atlas rostlin České republiky podpoří finančním darem ve výši 50 000 korun Karlovarský kraj. Bude to první kompletní fotografický atlas české flóry obsahující přes 3000 rostlin včetně jejich důležitých určovacích znaků.
Oblaka pylu, která se vznášela nad stepmi na konci poslední doby ledové, mohla přispět k vyhynutí mamutů srstnatých. Tvrdí to alespoň autoři nové studie, podle nichž se v důsledku globálního oteplování mohlo uvolnit tolik pylu, že to u zvířat vyvolalo alergické reakce, napsal server Live Science.
Také váš psí mazlíček u pití tolik „cintá“? Voda je všude kolem misky a vy musíte pořád vytírat? Namísto zlobení se můžete této skutečnosti využít a ještě si zkrášlit domácnost. Přesně to totiž nabízí návod na zátiší s psí miskou. Díky vašemu psu údajně funguje jako samozavlažovací systém. Opravdu to ale funguje? Rozhodla jsem se to pro vás s Elody, svým štěnětem zlatého retrívra, vyzkoušet.
Hořeček nahořklý, dříve běžná bylina luk, pastvin a mezí, je dnes kriticky ohrožený druh. V přírodě ho můžete spatřit jen vzácně. Jsou ale i výjimky, jako třeba Podvrdy na Přeloučsku. Na terasách bývalého jílového lomu tam letos vykvetly tisíce hořečků.
Desítky tisíc kriticky ohrožených hořečků nahořklých vykvetlo nedaleko Chlumce nad Cidlinou. Letos rostlinám pomohlo příznivé počasí i péče o místa, kde hořečky rostou. Pravidelné sčítání hořečků nahořklých probíhá vždy na konci léta. Uvedla to Agentura ochrany přírody a krajiny ČR v tiskové zprávě.
Stovky nových živočichů, rostlin a dalších organismů zdokumentovali biologové v Austrálii. Některým druhům se rozhodli udělit poněkud netradiční jména inspirovaná známými osobnostmi. Většinou se jednalo o bezobratlé. Podle úřadů i odborníků ještě zbývá formálně popsat mnoho tvorů žijících na specifickém kontinentu.
Kniphofia je nádherná květina, která je známá také jako Kleopatřina jehla nebo Mnohokvět hroznatý. Na zahradě tuhle trvalku rozhodně nepřehlédnete. Květy v oranžovožlutých odstínech na koncích vysokých stonků připomínají zdálky hořící pochodeň. Pokud ji zasadíte ještě teď na podzim, budete se moci těšit z jejich krásných květů v závislosti na odrůdě od června až do října.
Tužebník jilmový je nazýván přírodním aspirinem. Obsahuje totiž salicyláty, tedy stejnou účinnou látku jako tablety známé pod názvem aspirin. Sílu bílých voňavých květů této léčivé byliny znali už staří Keltové. Tužebník jilmový ulevuje od bolesti, pomáhá tělu zbavit se toxických látek, léčí záněty a má řadu dalších zdravotních benefitů. Léčivé květy tužebníku si můžete nasbírat na loukách nebo koupit sušené a sychravý podzim vás pak nezaskočí.
Vřes obecný je asi půl metru vysoký keřík. Nejkrásnější je v období květu, tedy od srpna do konce října, kdy vytváří nádherné růžovofialové i bílé souvislé porosty. Naši předkové věřili, že vřes chrání proti zlým silám a ten bílý umí dokonce přínášet štěstí. Vřes má ale hlavně řadu zdravotních benefitů, což potvrzuje i moderní věda. Podporuje vylučování kyseliny močové z těla, pomáhá s otoky nohou a zlepšuje spánek.
Hřebíček je v našich myslích spojen především s vůní Vánoc a svařeného vína. Je to trochu škoda, protože jeho všestranné léčebné účinky i nezaměnitelné aroma můžeme využívat po celý rok. Dříve patřil hřebíček mezi nejvzácnější koření. Jeho pěstování není jednoduché ani dnes a vyžaduje péči. V tomto období přichází čas jeho sklizně. Kde vlastně hřebíček roste a jak se pěstuje?
Levandule pochází ze Středomoří a i u nás jsme téhle trvalce s nádhernou vůní a modrofialovými květy propadli. Někdo ji pěstuje jen pro okrasu, další používají její sušené květy k provonění šatníku a vyhnání molů. Levandule má i léčivé účinky, uklidňuje, pomáhá při nespavosti a své využití našla i v kuchyni. Abyste se z jejích květů mohli těšit i příští rok, musíte své levanduli dopřát podzimní střih a připravit ji na zimu.
Mnoho lidí o bylině s trochu strašidelným názvem krvavec toten nikdy neslyšelo. Tato rostlina přitom zkrášluje mnoho českých luk. Její temně červené květy vypadají efektně, ale hlavní význam krvavce spočívá v jeho schopnosti pomáhat s léčením dlouhé řady neduhů. Navíc se ukázalo, že má velmi silné antibakteriální účinky, takže je přírodní alternativou k antibiotikům. Lidoví léčitelé to věděli už dávno a vědci to nyní potvrdili.
Lanžhotský blešák se vrací s druhým ročníkem a přináší několik novinek. Návštěvníci mohou v neděli přijít prodat či darovat nepotřebné věci, najít poklady za pár korun nebo se zúčastnit rostlinného swapu. Akce nabídne i občerstvení a hudební program, vstupné je zdarma.
Žlutě kvetoucí trsy dvou druhů invazních rostlin v milovické rezervaci velkých kopytníků odstraňovali studenti České zemědělské univerzity. Celík kanadský a celík obrovský představují pro tuzemskou přírodu vážné nebezpečí, protože dokážou zarůst velké plochy krajiny a vytlačit z ní původní druhy rostlin.
Nenápadný motýl s bílými křídly je postrachem každého, kdo zelí, kapustu, brokolici nebo květák. Bělásek zelný je škůdce, který dokáže během chvíle zničit úrodu, o kterou jste se pracně starali celé jaro a léto. Jak se s tímto neúprosným nepřítelem efektivně vypořádat, poradil zahrádkář s letitými zkušenostmi Ivan Haška.
Se suchem se dlouhodobě potýká jižní Morava. Z tohoto pohledu je podle ministra životního prostředí Petra Hladíka nejzasaženějším regionem v České republice. Jedním z možných řešení, které by mohlo s tímto problémem pomoci je kanál Dunaj - Dyje, které by do Jihomoravského kraje přivedlo více vody.
I v České republice je možné vytvořit exotický ráj. Svědčí o tom zahrada Josefa Kirinoviče, který pěstuje nejrůznější druhy palem, agáví či třeba cykasů. Svůj botanický záběr zkušený zahradník před časem rozšířil o další zajímavý druh - bambus.
Rybí zahrada v Lážovicích ukončila svůj provoz. Jednalo se o aquaponickou farmu, která chovala v kádích ryby a z jejich výkalů pěstovala rostliny. Byla unikátní a navštěvovali ji vědci nejen z České republiky.
Chryzantéma nebo také listopadka je ozdobou mnoha zahrad od sklonku léta. Květy mnoha barev, tvarů i velikostí jsou krásné až do prvních mrazíků. Chryzantémy můžete pěstovat i v květináči na terase nebo jako pokojovku. Vyniknou také ve váze, kde vydrží, když jim budete měnit vodu, bez problémů i tři týdny.
Invazní druhy jsou problémem po celém světě. Díky své adaptabilitě, rychlému šíření a nepřítomnosti přirozených konkurentů představují riziko pro původní druhy rostlin a živočichů. Mohou ovlivňovat i ekonomiku, potravinovou bezpečnost a lidské zdraví. Jejich výskyt může ohrožovat stabilitu celých ekosystémů.
Přestože je Česko z velké části stát s relativním dostatkem vláhy a zeleně, najdou se tu i místa, kde převládá sucho a písek. Jedním z nich je lokalita u Vlkova v okrese Tábor v Jihočeském kraji. Vypadá to tam jako někde na Sahaře.