Gunnera Manicata, známá také jako dinosauří žrádlo či barota rukávovitá, je fascinující trvalka s obrovskými listy. Ty mohou mít až 9 metrů čtverečních. Impozantní rostlina dokáže dodat zahradě exotický nádech. Péče o ni ale vyžaduje určité úsilí, zejména při zimování a zavlažování. Jak úspěšně dinosauří žrádlo pěstovat, prozradil zahrádkář Josef Kirinovič.
Říká se mu oranžový poklad. Plody rakytníku totiž mají mnohem více vitaminu C než citrusy. A nejen to. Rakytník obsahuje téměř 200 bioaktivních sloučenin prospěšných pro lidské zdraví. V medicíně se využívá už po staletí, ale vědecké studie naznačují, že potenciál téhle rostliny pro léčbu různých nemocí nebyl ještě zdaleka využit. Podívejte se, jak z rakytníku udělat sirup nebo rakytníkový med.
/VIDEO/ Na první pohled ošklivá, ale dokáže hodně. Zvláštní houbu objevil Deník kousek od centra Havlíčkova Brodu. Šlo vlastně o houby dvě. Jedna ještě roste v zemi, druhou už někdo stačil vytrhnout z hlíny a pohodit na zem.
Pěstitelská vášeň se podobá odolné rostlině. Když v člověku vzklíčí, prosadí se třeba i v omezených podmínkách a moc toho k životu nepotřebuje. Takový je i příběh domácího pěstování tabáku, kterému se věnuje Jaroslav Vyoral z Prahy.
Bambusy si spojujeme hlavně s Asií, kde mají tyto krásné stálezelené rostliny svou domovinu. Některým druhům se však dobře daří také v našich středoevropských podmínkách. Mohou se tak stát okrasou zahrad a dodat jim trochu orientálního nádechu, nebo posloužit jako stálezelené živé ploty, větrolamy či zástěny. Výhodou bambusů je, že rostou rychle a jejich pěstování není složité.
/FOTO/ Brněnská Otevřená zahrada v úterý hostila přednášku významného berlínského profesora botaniky Hanse Waltera Lacka. Přiblížil tam dílo bratrů Bauerových, rodáků z Valtic, kteří v osmnáctém století psali dějiny světové botanické ilustrace. Profesor Lack vyzval k zapsání jejich odkazu pod Paměť světa UNESCO.
Louky, paseky, příkopy podél cest i zanedbané městské trávníky letos zaplavila v nebývalém rostlina se žlutými drobnými kvítky starček přímětník. Kvůli obsahu jedovatých látek znamená na pastvinách smrtelné nebezpečí pro koně, v menší míře ohrožuje skot, ovce a kozy. Problémy může způsobit také lidem.
/FOTO/ Impozantní rostlina, která na první pohled bere dech, ale dokáže především potrápit. Pro člověka představuje velké nebezpečí, proto vydal Středočeský kraj vyhlášku o její likvidaci. S bolševníkem velkolepým tak bude bojovat i okres Mladá Boleslav.
Jsou elegantní, často mohutné a v interiéru se stávají pozoruhodným estetickým prvkem. Řeč je o dracénách, které jsou nejen atraktivní, ale také nenáročné na péči. Daří se jim i v koutech bez přímého slunce. Navíc fungují doslova jako turbočistička vzduchu. Původně strom rostoucí ve volné přírodě na všech kontinentech s výjimkou Evropy má stovky druhů. Jejich „interiéroví potomci“ se v českých domácnostech vyskytují v několika málo variantách. Jednu z nich dokonce mylně považujeme za bambus.
Pro milovníky živé hudby je občas konec sezóny smutnou zprávou. Večery, kdy mohli s očekáváním usednout do sedadel či lóží a plně si vychutnat umělecký zážitek, vystřídají letní dny a s ním i po vydatné sezóně zasloužený odpočinek všech účinkujících – to vše do doby, než na podzim opět započnou další abonentní koncerty a představení pro potěchu všech hudebních a divadelních nadšenců.
Divočina hanácké Amazonie rozkládající se mezi Mohelnicí a Olomoucí skrývá živé drahokamy. V chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví roste hned několik druhů orchidejí - pozoruhodných rostlin, které řada lidí zná jen jako exotické krásky pěstované v květináčích. Zajímavým lesním druhem, jehož nádherné květenství mohou lidé v těchto dnech obdivovat například v oblasti Doubravy, je kruštík modrofialový.
Divočina hanácké Amazonie rozkládající se mezi Mohelnicí a Olomoucí skrývá živé drahokamy. V chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví roste hned několik druhů orchidejí — pozoruhodných rostlin, které řada lidí zná jen jako exotické krásky pěstované v květináčích. Zajímavým lesním druhem, jehož nádherné květenství mohou lidé v těchto dnech obdivovat například v oblasti Doubravy, je kruštík modrofialový.
Routa vonná má zajímavě tvarované namodralé lístky. Její žluté květy pak svítí na dálku od června do září. Léčivou bylinu užívali lidé už ve středověku k odvrácení moru a jako obranu proti čarodějnicím. Své uplatnění má však tahle léčivka dodnes. Zpevňuje totiž cévy, pomáhá ledvinám, snižuje krevní tlak a podporuje trávení. Tím však výčet jejích léčivých účinků nekončí. Routu vonnou, ze které se využívá její celá nadzemní část, si lze přitom snadno vypěstovat.
Louky, paseky, příkopy podél cest i zanedbané městské trávníky letos zaplavila rostlina se žlutými drobnými kvítky. Kvůli obsahu jedovatých látek znamená starček přímětník smrtelné nebezpečí pro koně, v menší míře ohrožuje také skot, ovce a kozy. Problémy může způsobit i lidem.
Banánovník je vytrvalá bylina, která dorůstá do výšky 2 až 6 metrů. Roste rychle dokonce i v českých podmínkách; při správné péči a dostatku trpělivosti se můžete těšit na sklizeň chutných banánů. Pokud nechcete, aby vás banánovník „vystěhoval“, zvolte některý z druhů vyšlechtěných speciálně pro pěstování v bytech. Ty v době plodnosti dosahují výšky necelých dvou metrů. Existují i menší okrasné banánovníky, jejich plody však nejsou vhodné pro konzumaci.
Letos je tomu právě padesát let, kdy řady celníků rozšířili první čtyřnozí kolegové. V roce 1974 byl vycvičen černý knírač Bambi, specialista na vyhledávání omamných a psychotropních látek. Nezůstal osamocen, v dalším půlstoletí ho následovala celá armáda psích pomocníků. Dnes má Bambi u celní správy 65 následovníků. Šestnáct z nich slouží na letišti v Ruzyni. Mezi nimi i fenka Kessy, jejíž doménou je vyhledávání pašovaných peněz a exotických zvířat i rostlin.
Louky, paseky, příkopy podél cest i zanedbané městské trávníky letos zaplavila rostlina se žlutými drobnými kvítky starček přímětník. Kvůli obsahu jedovatých látek znamená na pastvinách smrtelné nebezpečí pro koně, v menší míře ohrožuje skot, ovce a kozy. Problémy může způsobit také lidem.
Znáte asparágus? Někomu se vybaví květináč s dlouhými výhony obsypanými drobnými smaragdově zelenými jehličkami, který stával u babičky na okně. Pro jiného je asparágus neodmyslitelnou součástí květinových aranží. Dokonce i chutný a zdravý chřest, na který si vzpomenou gurmáni, je asparágus. Záleží jen na tom, jaký druh si vyberete. Pěstovat asparágus v květináči, truhlíku či v záhonech zvládne i začátečník. Stačí jen vědět, co asparágus potřebuje.
Projektové pracoviště CPDM, o.p.s. Český Krumlov - Informační centrum pro mládež zrealizovalo v týdnu od 15. do 19. července příměstský tábor pro 19 dětí z Českého Krumlova a okolí.
Stejně jako půdu před zvýšeným odparem vláhy chrání mulčovací kůra nebo neposekaná tráva, mají také takzvané zalévací vaky příznivý vliv na udržování životadárné vlhkosti půdy.
Milujete borůvkové knedlíky, koláče a další dobroty z tohoto letního ovoce, nebo si je jen s chutí sypete z dlaně do pusy? Nechce se vám ale ohýbat k nízkému borůvčí, dřepět hodiny v lese a snažit se vyhnout mračnům komárů? Hledáte letos marně místo, kde borůvky nepomrzly a urodilo se jich dost na to, aby bylo aspoň na svačinu? Zkusili jsme, jak funguje samosběr na borůvkové farmě v Čejkovicích jen pár minut autem od Českých Budějovic.
Řada lidí ve své výživě sází na superpotraviny, kterým jsou připisovány výjimečné účinky na zdraví. Ale víte, že jednu takovou možná každodenně míjíte bez povšimnutí? Řeč je o kopřivových semínkách. Obsahují velké množství látek, které jsou velmi cenné pro lidské zdraví. Kopřivová semínka mimo jiné zvyšují odolnost organismu, pomáhají proti stresu a blahodárně působí na vnitřní orgány.
Skořápky od vajec jsou skvělým hnojivem pro mnoho rostlin. Obsahují totiž důležité živiny jako vápník, fosfor a hořčík. Na skořápkové hnojení dychtivě čekají rostliny na zahrádce i doma na parapetu. Hortenzie pak díky obyčejným skořápkám mohou dokonce měnit barvu květů. Je praktické vědět, jaké další rostliny je vhodné přihnojovat vaječnými skořápkami.
Šlápnete vedle a zaboříte se do bažin. I přes opatrné našlapování se pod vámi ale zem bude houpat. Stojíte totiž uprostřed rašeliniště, z rašeliníku se tlačí ven voda a nohy se pomalu propadají. Pod vámi je několik metrů rašeliny přikryté vodou, tlejícími kořínky a zelenou i hnědavou vrstvou rostlin. Zcela výjimečnou možnost mělo několik zájemců, kteří absolvovali malou výpravu do jádra Národní přírodní rezervace Božídarské rašeliniště, jinak je sem vstup přísně zakázán.
Není nic protivnějšího, než když nám do poklidného letního posezení vtrhne vosa. Ačkoliv jde o hmyz užitečný, jeho štípnutí je bolestivé a pro alergiky dokonce nebezpečné. Na to, jak se zbavit vos, existuje několik metod, ale pokud se vám příčí sledovat jak se topí v pivu nebo cukrovém sirupu, zkuste je odpudit prostřednictvím vůní, které nesnášejí. Většina z těch, které vosám páchnou, lidem naopak voní, takže jde vlastně o metodu velmi příjemnou.
/OBRAZEM/ Ve středu 17. července ministerstvo životního prostředí umístilo vlky a jejich křížence chované v Praze v Řepích ve zcela nevyhovujících podmínkách a bez příslušného veterinárního povolení do záchranného centra v Zoologické zahradě Tábor. Zvířata se podařilo i díky zpřísněné legislativě pro chov šelem zabavit Městské části pro Prahu 17 na konci dubna 2024. Případ se přitom táhnul od konce 90. let.
/OBRAZEM/ Ve středu 17. července ministerstvo životního prostředí umístilo vlky a jejich křížence chované v Praze ve zcela nevyhovujících podmínkách a bez příslušného veterinárního povolení do záchranného centra CITES pro chladnomilné šelmy v Zoologické zahradě Tábor. Zvířata se podařilo i díky zpřísněné legislativě pro chov šelem zabavit Městské části pro Prahu 17 na konci dubna 2024.
/FOTO/ Novou neolitickou osadu v Dobřeni nedaleko Kutné Hory objevili badatelé z Archeologického ústavu Akademie věd ČR v Praze. Unikátní je v tom, že v následujících tisíciletích na jejím místě nevznikla žádná jiná sídliště a díky tomu se místo perfektně zachovalo - včetně půdorysů čtyř dlouhých domů.
Motýlí půlhodinka je unikátní projekt sčítání motýlů po celé České republice, který probíhá do 21.července. Pomáhá mapovat jejich množství v naší krajině a upozorňuje na to, že jich postupně ubývá. Východní Čechy patří k oblastem, kde je motýlů nejméně.
Potíte se a trápí vás nafouklé břicho, otoky očí, prstů nebo kotníků? Problémem může být nadměrné zadržování vody v těle. Nezdravý životní styl dnešní uspěchané doby se významně podepisuje na tom, že asi 47 procent mužů a 71 procent žen trápí právě zadržování vody. Přitom k tomu, aby člověk rychle obnovil rovnováhu tekutin v těle, mu může pomoci obyčejný kopr. Pro léčebné účely se obvykle využívají jeho semena.
Cukety jsou na pěstování tak nenáročné, že to zvládne každý. Navíc rostou velmi rychle. Pokud tedy chcete, aby vám cuketa dobře a dlouho plodila, musíte ji včas sklízet. Čím častejší je totiž sklizeň, tím víc nových plodů rostlina nasazuje. Pak se dočkáte tak bohaté sklizně, že budete úrodu rozdávat i sousedům.
Cukety slaví na zahradách, balkonech a posléze v kuchyních velký boom. Ať už podlouhlé, kulaté či baňaté, skvěle chutnají všechny. Ani jejich pěstování není žádná velká věda a zvládnou ho i méně zkušení zahrádkáři. Jedno úskalí přesto cukety mají; občas záplavou květů naslibují bohatou úrodu, ze které nakonec nic není. Odpověď na otázku, kde se stala chyba, není nijak složitá. Na vaše cukety nejspíš zapomněly včely.
Jedli jsme ho jako malí. Šťovík roste na loukách i u cest, a když ho pořádně rozžvýkáte, zaženete žízeň a jeho kyselá chuť vás osvěží. Na to, že se dá šťovík použít jako zelenina do polévek, salátů či jako příloha k masu, se už trochu pozapomnělo. Přitom se dá snadno pěstovat. Navíc je tato bylina léčivá, plná vitaminů i minerálních látek.
Je až neskutečné, jak přínosná je tato bylinka pro zdraví kůže. Jako odpověď na otázku, k čemu je dobrý měsíček lékařský, by se dala odvyprávět celá přednáška. Výtažky z nádherných oranžových květů si dokážou poradit s řadou kožních neduhů, a mají i mnohé další léčivé účinky. Zjistili jsme pro vás, co léčí měsíčková mast, zda může mít nežádoucí účinky i kdy měsíček trhat.
V Botanické zahradě v Liberci mají po šesti letech kvetoucí několikametrovou agávi. Jen radost z toho ale zahradníci nemají, neboť tyto sukulenty za svůj život vykvetou jednou a pak odumírají. Tato rostlina je asi třicetiletá, řekla ČTK vedoucí zahradnice Botanické zahrady v Liberci Pavla Pytlounová.
Vezmi tenisovou raketu. Přivezu dvě golfové hole. Mám třicet drátů do kola. Domluva na sportování? Ale kdepak. Podle bývalého policisty Tomáše Duška (47) se tak šifrovaně při telefonátech domlouvali členové gangu, jenž po několik let v Plzni a na Domažlicku pěstoval marihuanu, kterou následně prodával.
Jako v krajině italského Toskánska, nebo na levandulových polích ve francouzském Provence? I tak se mohou cítit turisté na jihu Moravy. Za exotickými zážitky se proto Češi nemusí vydávat do zahraničí. Deník připravil přehled oblíbených míst, kde na návštěvníky dýchne podobná atmosféra.
Papriky jsou velmi chutná a zdravá zelenina, která je součástí lidské stravy už tisíce let. Abyste se mohli těšit z vlastní bohaté úrody paprik, musíte myslet na to, že potřebují teplo, vláhu i péči. Červencové vysoké teploty paprikám svědčí, rostliny jsou ale také velmi žíznivé a potřebují vhodnou výživu.
Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) letos vytvořila program s cílem likvidace invazních druhů rostlin, zejména lupiny mnoholisté, známé také jako vlčí bob. V prvních dvou letech budou správci parku ve spolupráci s majiteli pozemků na vybraném území ve východních Krkonoších sbírat informace o invazních rostlinách. Jde o oblast Pece pod Sněžkou a Velké a Malé Úpy, informoval dnes ČTK mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.
/VIDEO/ Olivovníky a typicky zvlněný terén jako v Itálii nebo levandulová pole ve francouzské oblasti Provance. Na první pohled zahraniční dovolenková místa. Podobné poklady však lidé najdou také na jihu Moravy. Za exotickými zážitky se proto vůbec nemusí vydávat daleko. Deník připravil přehled oblíbených míst, kde na návštěvníky dýchne atmosféra exotiky.
Třezalka tečkovaná je často vnímaná jako bylinka na deprese a nespavost. Hypericin, který rostlina se žlutými květy obsahuje, totiž působí na receptory v mozku a dokáže skvěle zlepšit náladu. Třezalka toho ale umí mnohem víc. Pomáhá na játra, žlučník, žaludeční vředy i problémy se slinivkou břišní. Kvete od konce června a sbírat ji lze celé léto.
Chrpa patří mezi rostliny, které se hojně vyskytují jak v horských oblastech, tak ve městech. Lidé si ji s radostí trhají s ostatním (často chráněným) lučním kvítím pro potěšení jen tak do vázy i do čaje. Tato významná medonosná rostlina totiž skvěle zabírá při očních chorobách, nechutenství i zažívacích problémech. Kdo má na ni zálusk, ten by však měl vědět, že není chrpa jako chrpa. Jednu utrhnout můžete, za druhou hrozí až stotisícová pokuta.
Většina druhů jahod už má letošní plodné období za sebou. Jahodníky teď mohou odpočívat, ale zahrádkáři ještě ne. Péče o jahodníky po sklizni totiž rozhodne o tom, jaká bude úroda jahod příští rok. Podívejte se, co nyní jahodníky potřebují.
Ranocel, skorocel, celník, hojílek… Všechny tyto názvy označují jedinou rostlinu - jitrocel. Jitrocel kopinatý patří mezi velmi prospěšné bylinky. Rozmanitost jeho využití je až neuvěřitelná - pomáhá při drobných poraněních, při nepříjemném kousnutí hmyzem, léčí dýchací cesty i trávicí ústrojí. Lidskému organismu jitrocel dodá železo, vitamín C i hořčík.
V dnešní digitální době je stále důležitější, aby děti trávily čas venku a objevovaly přírodu. Příroda nabízí nejen krásu a klid, ale také mnoho příležitostí k učení a rozvoji. Jak tedy přiblížit dětem přírodu a co s nimi v přírodě podniknout?
Vědci zjistili, že na Marsu dokáže přežít druh mechu Syntrichia caninervis, který se přizpůsobí extrémnímu suchu, snáší teploty blížící se ke dvěma stům stupňů pod bodem mrazu a navíc vydrží podobné množství gama záření, jaké tam dopadá. Může tak v budoucnu být nápomocný astronautům při osídlování rudé planety.
Ekologické zahradničení je mezi lidmi stále oblíbenější. Zahradníci tak častěji hledají náhradu k průmyslovým hnojivům a znovuobjevují sílu těch přírodních. Přední místo mezi přírodními hnojivy pak zaujímají takzvané jíchy. Zkušená pěstitelka Alena Zelenková je využívá během celého roku a ve všech fázích růstu rostlin.
Úspěšný zátah mají za sebou kriminalisté z rumburského toxi týmu. Při jedné z domovních prohlídek zabavili značné množství marihuany a rostlin konopí v nejrůznějších fázích růstu.
Úspěšný zátah mají za sebou kriminalisté z rumburského toxi týmu. Při jedné z domovních prohlídek zabavili značné množství marihuany a rostlin konopí v nejrůznějších fázích růstu.