Kreativ

ŠTÍTEK: rostliny

I písčitá půda vás může překvapit zajímavými výnosy

Parádní úrodu jde vypěstovat i v zahradě plné písku. Zkuste jahody a levanduli

Písčitá půda je skutečnou výzvou. Při výsadbě spíše počítejte s problémy. Písky neudrží dostatek vláhy a půda je chudá na organické látky i minerály. Zeleninová i okrasná zahrádka na písčité půdě vyžadují neustálou péči. Popasujte se s nepříznivou lokalitou, vždyť na písku můžete pěstovat ovoce, zeleninu a bylinky. Při troše péče vás zahrada odmění pestrou a krásnou květenou.

Živé pasti - Flora zve na výstavu masožravých rostlin do sbírkových skleníků

Adéla ještě nevečeřela? Na Floře začala výstava masožravek

Vzácné masožravky ze Stolových hor Venezuely, mucholapky podivné i masožravé rostliny volně rostoucí v tuzemsku. To vše je od soboty 20. května do neděle 4. června k vidění ve sbírkových sklenících Výstaviště Flora Olomouc. Proběhne tam výstava s názvem Živé pasti 2023.

Vláda Petra Fialy zveřejnila soubor opatření, kterými chce omezit výdaje státu

Čtěte v sobotním vydání magazínu Víkend: Přehledně vše o vládních úsporách

Vláda premiéra Petra Fialy se snaží vrátit Česko do formy, představila tak balíček úspor a reformu důchodového systému. Co všechno se změní a jak se to dotkne obyvatel republiky? Kompletní přehled nabídne magazín Víkend. V něm se čtenáři přenesou i na letošní Anifilm, z nějž nepochyně zaujme rozhovor s hollywoodským animátorem a režisérem Johnem Stevensonem. Sobotní příloha Deníku také poradí zahrádkářům, jak pěstovat rostliny v kyselé půdě. A chybět nebude ani tradiční seriál o původu slov.     

UV boosting je průkopnická francouzská technologie, která má pomoci ochránit vinice před mrazem, suchem a chorobami. Díky ultrafialovým paprskům. V Česku ji jako první testuje vinařství Habánské sklepy.

VIDEO: Zabiják pomáhá vinici. UV záření dává rostlině šok, testují ho u Mikulova

/FOTOGALERIE/ Místo chemických přípravků agresivní ultrafialové paprsky. Novou technologii zkouší první vinařství v České republice. V zahraničí se „šoková terapie“ osvědčila proti chorobám, mrazu i suchu. V tuzemsku může být další alternativou pro ekologičtější hospodaření. Příslibem jsou i vyšší výnosy při sklizni.

UV boosting je průkopnická francouzská technologie, která má pomoci ochránit vinice před mrazem, suchem a chorobami. Díky ultrafialovým paprskům. V Česku ji jako první testuje vinařství Habánské sklepy.

VIDEO: Zabiják pomáhá vinici. UV záření dá rostlině šok, testují ho u Mikulova

/FOTOGALERIE/ Místo chemických přípravků agresivní ultrafialové paprsky. Novou technologii zkouší první vinařství v České republice. V zahraničí se „šoková terapie“ osvědčila proti chorobám, mrazu i suchu. V tuzemsku může být další alternativou pro ekologičtější hospodaření. Příslibem jsou i vyšší výnosy při sklizni.

V úterý 9. května večer vystoupí ve smíchovském klubu Underdogs japonští Mono.

Tipy na úterý 9. května

Už jste přemýšleli o tom, jak si zpříjemnit tento den? Podívejte se na pár našich tipů na akce, které se dnes Praze konají.

Makču Pikču, jaro 2023.

Návrat na Makču Pikču. Po nedávném požáru je díky solidaritě lidí opět famózní

TIP NA VÝLET/ Ne, opravdu nebudeme cestovat přes půl světa do Jižní Ameriky. I když bych moc rád. Zůstaneme, milí čtenáři, hezky na naší krásné Moravě a společně navštívíme jedno trochu zvláštní arboretum. Nese exotické jméno vztahující se k tajuplnému, až v minulém století objevenému městu ležícímu vysoko v pohoří And. Za krásný příspěvek velmi děkujeme Karlu Machylovi.

Růže. Královna květin se překvapivě nejlépe cítí v mírně kyselém prostředí

Jak si poradit s kyselou půdou na zahradě? Některé z našich tipů vás překvapí

Většina rostlin nemá ráda ani vysokou, ani nízkou úroveň kyselosti půdy. Příznivá je pro ně neutrální úroveň pH. Kyselá půda obsahuje méně živin i vápníku, a pokud je úroveň kyselosti překročena, začnou rostliny trpět. I v oblastech s kyselou půdou můžete ale úspěšně vytvořit výnosnou a krásnou zahradu.

Radek Plas a Lukáš Holinka u Krajského soudu v Plzni.

Známému lahůdkáři hrozí za pěstování marihuany roky vězení

Do známého sokolovského lahůdkářství si k Radku Plasovi (44) ze Starého Sedla chodili lidé pro chlebíčky i další dobroty. Jenže to mu nestačilo, a tak si na jaře 2022 v touze po rychlém zisku zřídil v Karlových Varech pěstírnu konopí. Tu ale objevili policisté dřív, než stačil sklidit úrodu čítající více než osmdesát rostlin.

Květenství bršlice kozí nohy (na snímku) je velmi podobné květu mrkve

Zázrak pro zdraví nyní roste i ve vašem okolí. Nejspíš o tom ale ani nevíte

Lahodnou chuť i spoustu zdravotních benefitů má rostlina s názvem bršlice kozí noha. Roste hojně na pastvinách, v zahradách, na okrajích lesů i v parcích. Když pozorně prozkoumáte okolí svého domu či bytu, určitě ji najdete. Tento přírodní zázrak může do svého jídelníčku snadno zařadit každý, stačí jen o něm vědět.

Chřest je superpotravina plná vitaminů a minerálů.

Chřest je superpotravina, elixír mládí a afrodiziakum. Podpoří imunitu i hubnutí

První chřest každoročně netrpělivě vyhlížejí kuchaři, gurmeti i příznivci zdravé výživy. Sezona této křehké a chutné zeleniny obvykle začíná v polovině dubna, ale letos má kvůli deštivému počasí trochu zpoždění. Na co je dobrý chřest? Chřest má nádech luxusu, protože jeho pěstování je náročné a trvanlivost krátká - k zákazníkovi se musí dostat nejpozději 36 hodin po sklizni, aby si zachoval chuť i výživové hodnoty. Lidé si na něm pochutnávali už od starověku a dnes mu odborníci přisuzují výjimečné léčebné účinky.

Skotské pobřeží, ilustrační snímek.

Skotský ostrov je na prodej. Soukromý ráj zatím obývají jen vzácní ptáci

Zatím je neposkvrněným panenským rájem, kde žijí vzácné druhy zvířat a rostlin. Na skotský ostrov Barlocco dosud příliš mnoho lidí nevkročilo. V nedaleké budoucnosti se ale může stát domovem bohatého šťastlivce. Ostrov je totiž nyní na prodej. Vzhledem k počtu v současnosti neobydlených skotských ostrovů jde o poměrně jedinečnou příležitost. 

Hortenzie - Krásně kvetoucí, stín tolerující, velmi vlhkomilný keř. Cení se pro krásné olistění a bohatá květenství. Hortenzie zahradní neboli panikulát roste v keři vysokém až 2 metry.

Jak vyzrát na podmáčenou zahradu? Zkuste drenáž a vyvýšené záhony

Pokud jste vášnivými zahrádkáři, víte, že přemokřená půda může být pro mnoho rostlin smrtící. Může dusit kořeny a vést k hnilobě, což nakonec způsobí jejich vadnutí a odumření. Hrozbou na vlhkých zahradách je také Plzák španělský, kterého někteří lidé nepřesně přezdívají slimákem. Ve vlhkém prostředí se mu totiž náramně daří. Neobvyklá není ani opačná situace, kdy je půda na stanovišti vlhká a mokrá a rostliny přesto vysychají a odumírají. Tento jev se nazývá fyziologické sucho. Je způsobeno nedostatkem vzduchu, který se dostává ke kořenům rostlin.

Dva obří jointy v davu tisíců příznivců marihuany na 4/20 denní akci v kanadském Torontu. 20. dubna 2017

Je tu Světový den marihuany. Slaví se v cizině i v ČR, na koncertech i v parcích

Marihuana, marijánka, tráva, seno, hulení, roští, hašiš, konopí, kytka, 420, zelí, ganja, bhang, skunk. To je jen stručný výčet výrazů pro tolik v médiích a mezi lidmi skloňovanou rostlinu, kterou značná část světové populace doslova zbožňuje a jiná tolik zatracuje. Užívání marihuany je prostě stále kontroverzní téma a vzbuzuje emoce i vzájemné interakce jak napříč generacemi, tak i mezi jednotlivými skupinami obyvatelstva včetně lékařské obce. Věděli jste ale například, že každoročně 20. dubna slaví vyznavači marihuany po celém světě svůj svátek? 

Maker faire Pilsen 2021.

V Depu se opět sejdou kutilové a vynálezci. Spojili síly se zahrádkáři

Zahradníkům, kutilům a vynálezcům bude o nadcházejícím víkendu patřit plzeňské DEPO2015, kde se uskuteční dvě akce se společným tématem zeleň. Dvoudenní festival O zahradě doplní v sobotu už čtvrtý ročník festivalu Maker Faire. I ten se letos zaměří na rostliny a především microgreens.

Roman Pavela při fotografování pro Deník 28. března v Praze.

Vědec Roman Pavela: Adaptogeny jsou skvělé. Sníží stres a vyladí imunitu

Pracuje ve výzkumu rostlin, ale jako botanik se necítí. Botanik je totiž ten, co sbírá bylinky a dává je do herbářů. Docent Roman Pavela z bylin extrahuje biologicky aktivní látky a testuje jejich účinky. Zaměřoval se především na vývoj botanických pesticidů, které neškodí planetě ani zdraví. A postupně svůj zájem rozšířil o léčivé účinky bylin. Povídali jsme si o tom, proč mu své zdravotní potíže svěřují lidé z celé republiky a jaké byliny patří k těm, které bychom klidně mohli užívat celý život.

Pěstitel marihuany z Chrudimska

Pěstitel trávy na sebe kvůli rvačce s družkou zavolal policisty. Ti mu sklidili

/FOTO/ Pořádně si naběhl čtyřiatřicetiletý hulič "trávy" z rodinného domku na Chrudimsku, který v březnu kvůli hádce s družkou, která přerostla i ve fyzické napadení, zavolal policii. Z řešení přestupku proti občanskému soužití se ale návštěva mužů zákona rázem změnila ve vyšetřování výroby drog. Marihuanu muž pěstoval na zahradě i uvnitř domu, něco z toho již stačil sklidit, usušit a s družkou vykouřit. Dalších 24 kusů konopí policisté sklidili na místě za něj. 

Úspěšné pěstění vyžaduje plánování a načasování výsadby

Využijte skleník na maximum, už je čas. Můžete vysévat i předpěstovávat

Mnoho plodin je poměrně odolných vůči nízkým teplotám a nevyžadují pěstování sazenic na parapetu - lze je vysévat přímo ve skleníku. Jaro je konečně tady tak nenechejte svůj skleník zahálet. Poskytuje perfektní prostředí pro pěstování rostlin po celý rok. Máme pro vás pár tipů, jak skleník správně a účelně využívat.

Sklizeň pšenice. Ilustrační snímek

Vystresované rostliny vydávají zvuky. Lidé je ale neslyší, zjistili vědci

Izraelští vědci zjistili, že rostliny vydávají zvuky, a to zejména ve stresujících situacích, například kvůli nedostatku vláhy. Různé druhy přitom mluví jiným „jazykem“, lidský sluch ale tuto řeč nezachytí. S odvoláním na studii publikovanou v prestižním časopise Cell o tom informoval zpravodajský web The Times of Israel.

V klubu Roxy ve středu večer zahrají Cult Of Luna, švédská post-metalová skupina.

Tipy na středu 29. března

Víte už, jak si zpestřit dnešní program? Podívejte se níže na pár těch, které se tento den v Praze konají.

Levandulové údolí.

Evropský unikát: v chodouňské levanduli je šestkrát více léčivých látek

/FOTOGALERIE/ Levandule lékařská je po staletí známa svými léčivými schopnosti. Ty byly také hlavním motivem Heleny Neumannové, aby se spolu se svým týmem pustila do pěstování této byliny v Chodouni. Na začátku byly v údolí pouze čerstvě vysazené levandule a malé stanové zázemí, dnes se tam starají o 50 tisíc keřů a mají vlastní manufakturu. Aby zjistili skutečný potenciál fialové rostliny, spojili síly s vědci. A už dílčí průběžné výsledky předčily očekávání.

Levandulové údolí

Evropský unikát. Chodouňská levandule obsahuje výrazně více léčivých látek

Levandule lékařská je po staletí známa svými léčivými schopnosti. Ty byly také hlavním motivem Heleny Neumannové, aby se spolu se svým týmem pustila do pěstování této byliny v Chodouni na Berounsku. Na začátku byly v údolí pouze čerstvě vysazené levandule a malé stanové zázemí, dnes se tam starají o 50 tisíc keřů a mají vlastní manufakturu. Aby zjistili skutečný potenciál fialové rostliny, spojili síly s vědci. 

Zeptejte se na cokoli a Deník najde odpovědi. S pomocí expertů…

Co všechno dokážou sníst masožravé rostliny? Člověku neublíží

/33. OTÁZKA/ Kromě hmyzu si klidně "pochutnají" i na větších živočiších. Masožravé rostliny patří mezi vůbec nejzvláštnější součásti přírody. Věnuje se jim další díl seriálu Deníku 100 otázek a odpovědí, tentokrát řešící dvojotázku: Co všechno dokážou sníst masožravé rostliny a mohou ublížit člověku?

Pokryjte co největší plochu trvalkovými záhony.

Sedm tipů pro lenivé zahradníky. Při správném postupu se na zahradě nepředřete

Při vytváření zahrady nenáročné na údržbu je po automatizaci dalším krokem naplánovat, jaké druhy rostlin do své zahrady chcete. Výběr odrůd nenáročných na údržbu, jako jsou trvalky a původní druhy, může pomoci zajistit, že vaše zahrada bude v průběhu času vyžadovat minimální úsilí na údržbu. Zvažte klimatické a půdní podmínky, kolik slunce a vody potřebuje každá rostlina, aby prosperovala. Při správném plánování a výběru můžete vytvořit krásnou a bezproblémovou zahradu, která vydrží mnoho let.

Kociánek dvoudomý

Milan Chytrý: Kociánek dvoudomý mnoho mladých botaniků ani nevidělo

Rašeliniště, slatiniště, mokřady nebo vodní toky a nádrže s vyvinutou vegetací. To jsou podle autora Červeného seznamu biotopů České republiky nejvíce ohrožená prostředí u nás. „Ustoupily kvůli regulacím řek a potoků, velkoplošnému odvodňování krajiny trubkovou drenáží v období socialismu, intenzifikaci rybničního hospodaření a znečišťování vod. V dnešní době se k tomu navíc přidávají častější období letního sucha,” říká ředitel Ústavu botaniky a zoologie a člen vědecké rady Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Milan Chytrý.