V Sadech sv. Prokopa zahájí za dva až tři týdny sběr jahod. Na poli o rozloze dva hektary letos ale omezí samosběr. Jahody v biokvalitě budou prodávat přímo v sadech, na trzích nebo třeba v českobudějovickém supermarketu Terno.
V Sadech sv. Prokopa zahájí za dva až tři týdny sběr jahod. Na poli o rozloze dva hektary letos ale omezí samosběr. Jahody v biokvalitě budou prodávat přímo v sadech, na trzích nebo třeba v českobudějovickém supermarketu Terno.
Písčitá půda je skutečnou výzvou. Při výsadbě spíše počítejte s problémy. Písky neudrží dostatek vláhy a půda je chudá na organické látky i minerály. Zeleninová i okrasná zahrádka na písčité půdě vyžadují neustálou péči. Popasujte se s nepříznivou lokalitou, vždyť na písku můžete pěstovat ovoce, zeleninu a bylinky. Při troše péče vás zahrada odmění pestrou a krásnou květenou.
Vzácné masožravky ze Stolových hor Venezuely, mucholapky podivné i masožravé rostliny volně rostoucí v tuzemsku. To vše je od soboty 20. května do neděle 4. června k vidění ve sbírkových sklenících Výstaviště Flora Olomouc. Proběhne tam výstava s názvem Živé pasti 2023.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Predátory mezi rostlinami ukazuje nová výstava v botanické zahradě na rohu Veveří a Kotlářské ulice v Brně. Masožravé květiny, které mimo jiné proslavila filmová komedie Adéla ještě nevečeřela, tam jsou k vidění od pátku.
Predátory mezi rostlinami ukazuje nová výstava v botanické zahradě na rohu Veveří a Kotlářské ulice v Brně. Masožravé květiny, které mimo jiné proslavila filmová komedie Adéla ještě nevečeřela, tam jsou k vidění od pátku.
Vláda premiéra Petra Fialy se snaží vrátit Česko do formy, představila tak balíček úspor a reformu důchodového systému. Co všechno se změní a jak se to dotkne obyvatel republiky? Kompletní přehled nabídne magazín Víkend. V něm se čtenáři přenesou i na letošní Anifilm, z nějž nepochyně zaujme rozhovor s hollywoodským animátorem a režisérem Johnem Stevensonem. Sobotní příloha Deníku také poradí zahrádkářům, jak pěstovat rostliny v kyselé půdě. A chybět nebude ani tradiční seriál o původu slov.
/FOTOGALERIE/ Místo chemických přípravků agresivní ultrafialové paprsky. Novou technologii zkouší první vinařství v České republice. V zahraničí se „šoková terapie“ osvědčila proti chorobám, mrazu i suchu. V tuzemsku může být další alternativou pro ekologičtější hospodaření. Příslibem jsou i vyšší výnosy při sklizni.
/FOTOGALERIE/ Místo chemických přípravků agresivní ultrafialové paprsky. Novou technologii zkouší první vinařství v České republice. V zahraničí se „šoková terapie“ osvědčila proti chorobám, mrazu i suchu. V tuzemsku může být další alternativou pro ekologičtější hospodaření. Příslibem jsou i vyšší výnosy při sklizni.
Kam kopnete, tam narazíte. Velké kameny, malé kameny. Půda je kamenitá, když kamenivo tvoří více než 80 % objemu. Pěstování na tomto typu půdy je prakticky nemožné a využitelnost je minimální. Ale i na těchto zahradách můžete založit prosperující zelené království.
TIP NA VÝLET/ Ne, opravdu nebudeme cestovat přes půl světa do Jižní Ameriky. I když bych moc rád. Zůstaneme, milí čtenáři, hezky na naší krásné Moravě a společně navštívíme jedno trochu zvláštní arboretum. Nese exotické jméno vztahující se k tajuplnému, až v minulém století objevenému městu ležícímu vysoko v pohoří And. Za krásný příspěvek velmi děkujeme Karlu Machylovi.
Většina rostlin nemá ráda ani vysokou, ani nízkou úroveň kyselosti půdy. Příznivá je pro ně neutrální úroveň pH. Kyselá půda obsahuje méně živin i vápníku, a pokud je úroveň kyselosti překročena, začnou rostliny trpět. I v oblastech s kyselou půdou můžete ale úspěšně vytvořit výnosnou a krásnou zahradu.
Do známého sokolovského lahůdkářství si k Radku Plasovi (44) ze Starého Sedla chodili lidé pro chlebíčky i další dobroty. Jenže to mu nestačilo, a tak si na jaře 2022 v touze po rychlém zisku zřídil v Karlových Varech pěstírnu konopí. Tu ale objevili policisté dřív, než stačil sklidit úrodu čítající více než osmdesát rostlin.
O květnu se tradičně říká, že je to lásky čas. Pro zhruba dva miliony Čechů je to ale také měsíc kýchání a smrkání. Z alergií jsou nejrozšířenější ty na pyl rostlin – trav, stromů a bylin. A jejich hlavní sezóna právě začíná.
Lahodnou chuť i spoustu zdravotních benefitů má rostlina s názvem bršlice kozí noha. Roste hojně na pastvinách, v zahradách, na okrajích lesů i v parcích. Když pozorně prozkoumáte okolí svého domu či bytu, určitě ji najdete. Tento přírodní zázrak může do svého jídelníčku snadno zařadit každý, stačí jen o něm vědět.
Jílovitá půda škodí kořenům rostlin i keřů, které trpí nedostatkem živin i vlhkostí. S trochou trpělivosti a tvrdé práce ale můžete proměnit tvrdohlavou jílovitou půdu na produktivní zahradu. Hlavními úkoly, s nimiž se musí majitelé zahrad popasovat, jsou odstranění přebytečné vody a zlepšení struktury půdy.
Univerzity z Česka i Rakouska nabízejí chovatelům ryb a zemědělcům své vědecké poznatky. Díky tomu mohou podnikatelé hospodařit ekologičtěji a s vyššími výnosy. Na vzestupu je například inovativní akvaponie.
První chřest každoročně netrpělivě vyhlížejí kuchaři, gurmeti i příznivci zdravé výživy. Sezona této křehké a chutné zeleniny obvykle začíná v polovině dubna, ale letos má kvůli deštivému počasí trochu zpoždění. Na co je dobrý chřest? Chřest má nádech luxusu, protože jeho pěstování je náročné a trvanlivost krátká - k zákazníkovi se musí dostat nejpozději 36 hodin po sklizni, aby si zachoval chuť i výživové hodnoty. Lidé si na něm pochutnávali už od starověku a dnes mu odborníci přisuzují výjimečné léčebné účinky.
Zatím je neposkvrněným panenským rájem, kde žijí vzácné druhy zvířat a rostlin. Na skotský ostrov Barlocco dosud příliš mnoho lidí nevkročilo. V nedaleké budoucnosti se ale může stát domovem bohatého šťastlivce. Ostrov je totiž nyní na prodej. Vzhledem k počtu v současnosti neobydlených skotských ostrovů jde o poměrně jedinečnou příležitost.
Zalévat, hnojit a zapínat světlo k urychlení růstu chodil muž na své políčko marihuany na Teplicku. Když úrodu sklidil, uložil ji na půdu domu, kde byla sušina hodně cítit. Pro úrodu si místo domluvených kupců přijela policie. Zajistila 200 rostlin.
Sezona medvědího česneku přidělává práci zdravotníkům z Kroměřížské nemocnice. Jen za minulý týden přijali dvě pacientky, které si známou rostlinu spletly s ocúnem a otrávily se.
Pokud jste vášnivými zahrádkáři, víte, že přemokřená půda může být pro mnoho rostlin smrtící. Může dusit kořeny a vést k hnilobě, což nakonec způsobí jejich vadnutí a odumření. Hrozbou na vlhkých zahradách je také Plzák španělský, kterého někteří lidé nepřesně přezdívají slimákem. Ve vlhkém prostředí se mu totiž náramně daří. Neobvyklá není ani opačná situace, kdy je půda na stanovišti vlhká a mokrá a rostliny přesto vysychají a odumírají. Tento jev se nazývá fyziologické sucho. Je způsobeno nedostatkem vzduchu, který se dostává ke kořenům rostlin.
Marihuana, marijánka, tráva, seno, hulení, roští, hašiš, konopí, kytka, 420, zelí, ganja, bhang, skunk. To je jen stručný výčet výrazů pro tolik v médiích a mezi lidmi skloňovanou rostlinu, kterou značná část světové populace doslova zbožňuje a jiná tolik zatracuje. Užívání marihuany je prostě stále kontroverzní téma a vzbuzuje emoce i vzájemné interakce jak napříč generacemi, tak i mezi jednotlivými skupinami obyvatelstva včetně lékařské obce. Věděli jste ale například, že každoročně 20. dubna slaví vyznavači marihuany po celém světě svůj svátek?
Zahradníkům, kutilům a vynálezcům bude o nadcházejícím víkendu patřit plzeňské DEPO2015, kde se uskuteční dvě akce se společným tématem zeleň. Dvoudenní festival O zahradě doplní v sobotu už čtvrtý ročník festivalu Maker Faire. I ten se letos zaměří na rostliny a především microgreens.
Pracuje ve výzkumu rostlin, ale jako botanik se necítí. Botanik je totiž ten, co sbírá bylinky a dává je do herbářů. Docent Roman Pavela z bylin extrahuje biologicky aktivní látky a testuje jejich účinky. Zaměřoval se především na vývoj botanických pesticidů, které neškodí planetě ani zdraví. A postupně svůj zájem rozšířil o léčivé účinky bylin. Povídali jsme si o tom, proč mu své zdravotní potíže svěřují lidé z celé republiky a jaké byliny patří k těm, které bychom klidně mohli užívat celý život.
/FOTO/ Pořádně si naběhl čtyřiatřicetiletý hulič "trávy" z rodinného domku na Chrudimsku, který v březnu kvůli hádce s družkou, která přerostla i ve fyzické napadení, zavolal policii. Z řešení přestupku proti občanskému soužití se ale návštěva mužů zákona rázem změnila ve vyšetřování výroby drog. Marihuanu muž pěstoval na zahradě i uvnitř domu, něco z toho již stačil sklidit, usušit a s družkou vykouřit. Dalších 24 kusů konopí policisté sklidili na místě za něj.
Domovem chráněných či ohrožených živočichů i vzácných rostlin je vrch Mědník nad obcí Měděnec v Krušných horách. Právě kvůli tomu by se měla lokalita stát přírodní památkou. A to ještě letos.
Teploty se pohybují pod průměrem a meteorologové varují před nočními mrazy. Přesto řada stromů již stihla vykvést a způsobuje problémy alergikům. Trpí rýmou, kašlem či kýcháním.
Mnoho plodin je poměrně odolných vůči nízkým teplotám a nevyžadují pěstování sazenic na parapetu - lze je vysévat přímo ve skleníku. Jaro je konečně tady tak nenechejte svůj skleník zahálet. Poskytuje perfektní prostředí pro pěstování rostlin po celý rok. Máme pro vás pár tipů, jak skleník správně a účelně využívat.
Izraelští vědci zjistili, že rostliny vydávají zvuky, a to zejména ve stresujících situacích, například kvůli nedostatku vláhy. Různé druhy přitom mluví jiným „jazykem“, lidský sluch ale tuto řeč nezachytí. S odvoláním na studii publikovanou v prestižním časopise Cell o tom informoval zpravodajský web The Times of Israel.
Pokojové rostliny zdobí svými listy a květy, umí vyvolat dobrou náladu, snižují stres, čistí a zvlhčují vzduch. To je známá věc. Pěstování však vyžaduje znalosti, zkušenost a čas. Možná namítnete, že právě toho se vám nedostává, ale po zelené džungli toužíte.
/FOTOGALERIE/ Levandule lékařská je po staletí známa svými léčivými schopnosti. Ty byly také hlavním motivem Heleny Neumannové, aby se spolu se svým týmem pustila do pěstování této byliny v Chodouni. Na začátku byly v údolí pouze čerstvě vysazené levandule a malé stanové zázemí, dnes se tam starají o 50 tisíc keřů a mají vlastní manufakturu. Aby zjistili skutečný potenciál fialové rostliny, spojili síly s vědci. A už dílčí průběžné výsledky předčily očekávání.
Levandule lékařská je po staletí známa svými léčivými schopnosti. Ty byly také hlavním motivem Heleny Neumannové, aby se spolu se svým týmem pustila do pěstování této byliny v Chodouni na Berounsku. Na začátku byly v údolí pouze čerstvě vysazené levandule a malé stanové zázemí, dnes se tam starají o 50 tisíc keřů a mají vlastní manufakturu. Aby zjistili skutečný potenciál fialové rostliny, spojili síly s vědci.
/33. OTÁZKA/ Kromě hmyzu si klidně "pochutnají" i na větších živočiších. Masožravé rostliny patří mezi vůbec nejzvláštnější součásti přírody. Věnuje se jim další díl seriálu Deníku 100 otázek a odpovědí, tentokrát řešící dvojotázku: Co všechno dokážou sníst masožravé rostliny a mohou ublížit člověku?
Pokojové rostliny zdobí svými listy a květy, umí vyvolat dobrou náladu, snižují stres, čistí a zvlhčují vzduch. To je známá věc. Pěstování však vyžaduje znalosti, zkušenost a čas. Možná namítnete, že právě toho se vám nedostává, ale po zelené džungli toužíte.
/FOTO, VIDEO/ V Údolí Sejfů nedaleko Ústí nad Orlicí již naplno kvete jeden z prvních poslů jara, bledule jarní. Údolím, které je registrováno jako významný krajinný prvek, vede naučná stezka, která návštěvníky seznámí se zdejšími charakteristickými rostlinami a živočichy.
Před dvaceti lety byla zahájena veřejná sbírka Místo pro přírodu – první a dodnes největší sbírka na záchranu cenných přírodních lokalit prostřednictvím jejich výkupů u nás. Prozatím pomohla 189 hektarům pozemků na třiapadesáti různých „Místech pro přírodu“.
Při vytváření zahrady nenáročné na údržbu je po automatizaci dalším krokem naplánovat, jaké druhy rostlin do své zahrady chcete. Výběr odrůd nenáročných na údržbu, jako jsou trvalky a původní druhy, může pomoci zajistit, že vaše zahrada bude v průběhu času vyžadovat minimální úsilí na údržbu. Zvažte klimatické a půdní podmínky, kolik slunce a vody potřebuje každá rostlina, aby prosperovala. Při správném plánování a výběru můžete vytvořit krásnou a bezproblémovou zahradu, která vydrží mnoho let.
Čeští přírodovědci bojují o záchranu řady druhů ohrožených rostlin. Mnoha z nich ublížilo odvodňování krajiny. Problém mohou znamenat i změny v obhospodařování půdy.
Rašeliniště, slatiniště, mokřady nebo vodní toky a nádrže s vyvinutou vegetací. To jsou podle autora Červeného seznamu biotopů České republiky nejvíce ohrožená prostředí u nás. „Ustoupily kvůli regulacím řek a potoků, velkoplošnému odvodňování krajiny trubkovou drenáží v období socialismu, intenzifikaci rybničního hospodaření a znečišťování vod. V dnešní době se k tomu navíc přidávají častější období letního sucha,” říká ředitel Ústavu botaniky a zoologie a člen vědecké rady Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Milan Chytrý.